le nette 11 Meisjes. Fa. Wed. A. M. J. van Delft Snijplanken, tanzblokken, choenrekken. Gemengd Nieuws Advertentfën Betrekking. vraagt Kraamverzorgster, fl. Bonis, Besoijen Vervolgens brengt hij nog een woord van dank aan den heer Q. v. Huiten, I die gaarne zijn technische kennis in; dienst van de Zwemvereeniging heeft gesteld, alsook aan den raad, die zoo bereidwillig is geweest om een flink crediet toe te staan. De Edelachtb. heer Burgemeester, beschermheer van deze vereeniging, thans het woord nemende, zegt aan de uitnoodiging om het zwembad te openen, gehoor te hebben gegeven, omdat hij ten zeerste het groote nut van de zwemsport inziet. Dat het gemeentebestuur in zijn steun niet verder is gegaan of kunnen gaan, is niet wegens gebrek aan appre. ciatie, maar komt wijl het noodzakelijk is dat dergelijke zaken van het parti culier initiatief uitgaan. Ondanks die geringe bijdrage heeft het bestuur door zijn ijver en groote ambitie een werk tot stand gebracht, dat mag wor den gezien en daarvoor komt het een woord van lof toe. Hij durft vertrouwen, dat steeds meerdere menschen deze sport zullen gaan beoefenen, want dat bevordert niet alleen de gezondheid en reinheid, maar geeft ook ontwikkeling aan het lichaam, alsmede moed en levensdurf, gebaseerd op eigen kracht, eigenschappen waarvan in deze maat schappij nog geen overproductie is. Spr. wijst vervolgens nog op het mooie stukje natuur, waar het bad is gelegen, alsmede op de mooie bordjes, die duidelijk den weg hierheen wijzen. Hij wil hier ook wel de toezegging doen dat, wat het rijwielpad betreft, dit, alhoewel het gemeentebestuur er niet alles aan kan doen, de voortdu rende aandacht zal hebben Alvorens tot de opening van het bad over te gaan, wenscht hij hier dank te brengen aan het bestuur, dat de badinrichting zoo ruim kosteloos heeft opengesteld, waardoor juist degenen, die thuis het minst in de gelegenheid zijn om zich eens flink te verfrisschen, in staat worden gesteld een druk ge bruik er van te maken. Daarna opende hij de bad- en zwem inrichting „Het Hoefswiel" en werd de inrichting door autoriteiten in oogen- schouw genomen. Daarna begonnen onder zeer groote belangstelling de wedstrijden, waarvan de uitslag was als volgt: Borstzwemmen voor jongens le prijs E. de Geer, 2e pr. F. Trimbach Borstzwemmen voor volwassenen le pr. G Simons, 2e J. Trimbach, 3e pr. J. Mahieu. Rugzwemmen voor jongens: le pr. E. de Geer. Rugzwemmen voor volwassenen le pr J. Trimbach, 2e pr.J. Schilders, Gekleed zwemmenle pr. Henke. Des avonds was het bezoek zeer druk. maar vooral ook Zondagmiddag is van 't kosteloos baden en zwemmen een zeer veelvuldig gebruik gemaakt, zoodat wij gelooven, dat deze inrichting in eene zeer groote behoefte voorziet. Wij vernemen nog dat in verband met het toenemend aantal damesleden, het bestuur ernstig zal overwegen de uren, bestemd voor de openstelling voor damesleden, te herzien en dat aan reglementen en juist opvolgen van gestelde tijden voor de verschillende categorieën, toezicht en controle, in elk opzicht streng de hand zal worden gehouden, wat in 't belang der goede zaak zeer is toe te juichen. werd dat de Schoen- en Lederbeurs te Amsterdam de voigende jaarbeurs te Waalwijk zal houden ter gelegen heid der tentoonstelling, is dus onjuist. Er is besloten zooals was verzocht, in 1925 geen beurs te houden, opdat alle fabrikanten enz. kunnen deelnemen aan de tentoonstelling te Waalwijk. Naar wij vernemen is Dinsdag middag aan de Rijksvakschool alhier eene vergadering gehouden der com missie van advies der Rijksschool, terzake van het plan van den minister om deze commissie op te heffen uit zuinigheidsoverwegingen. O.i. zou deze geringe besparing weer te duur gekocht zijn en zou opheffing om tal van redenen zeer te betreuren zijn. Heden en morgen wordt het mondelinge gedeelte der eind-examens 5-jarigen cursus Hoogere Handels school tegenover de gecommiteerden gehouden Maandagmorgen had in de St. Clemens-parochie eene droeve plechtigheid plaats, nl. de teraarde bestelling van den op 20 jarigen leeftijd vrij plotseling overleden Fr. Klijberg De leden der R.K. Gymn. Vereen. „Kunst en Kracht" droegen het stoffelijk overschot van hun mede lid naar zijn laatste rustplaats, terwijl in den droeven stoet o.m. de lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst" talrijke vrienden en het personeel der fa. Gebr. Pullens vertegenwoordigd waren. Ver schillende prachtige bloemkransen wer den medegedragen. De deelneming met dit gezin waarvan in drie jaren tijds achtereenvolgens de moeder, de vader en thans de oudste zoon en kostwinner overleed, is begrijpelijkerwijze alge meen. Tuinboomen 3'/2— 5 Aardappelen 12—16 Spitskool 3'|j—4'/2 Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 27 juni 1924 des namiddags 63/4 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van de Onderwijzers bij het Openbaar Lager Onderwijs om een vergoeding voor extra diensten, be wezen in 1920, 1921 en het eerste kwartaal 1922. 3. Voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing van leges ter secretarie. 4. Voorstel om Burg en Weth. te machtigen, voor de levering van elec- trische energie in de nachturen afwij kende tarieven vast te stellen. 5. Aanbieding van een ontwerp-plan tot verbouwing van de Openbare School in de Stationstraat. 6. Voorstel om het raadhuis in de Minister Loeffstraat aan te wijzen voor oudheidkamer. 7. Voorstel tot wijziging van het tarief voor de heffing van keurloonen voor de keuring van vee en vleesch. 8. Wijziging der begrooting 1923. 9. Behandeling der Bouwverorde ning. De heer B. van Schijndel Hzn. alhier legde met gunstig gevolg het examen af voor candidaat-gemeente- secretaris. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Amsterdamsche Jaarbeurs is met groote meerderheid van stemmen besloten om ter wille van de te houden groote vaktentoon stelling in 1925 te Waalwijk, te Amsterdam geen beurs te houden. Een bericht in de „Bossche Courant" van gisteravond waarin medegedeeld Gisteren had de zoon van den heer A. v I alhier, te St Michiels Gestel het ongeluk van een trap te vallen waardoor z'n schouder ontwricht of gekneusd werd. Door dr. Hillen verbonden werd hij later per auto huiswaarts gebracht. Voor het tweede halfjaar 1924 zullen de contractHeele loonen, gere geld bij collectie arbeidsovereenkomst 1922 in de schoenindustrie, met 5 pCt. 1 verhoogd worden. De indexcijfers van groothandels- en kleinhandelsprijzen geven thans, na het afsluiten van het contract, een ge middelde verlaging van 29punten aan, (bij de berekening voor het eerste halfjaar 1924 33 punten) en de in het contract opgenomen glijdende loon schaal staat voor elke volle 10 punten 5 pCt. loonsverlaging toe, zoodat de derde 5 pCt. verlaging, 1 Januari 1924 ingegaan, thans wordt teruggenomen. De loonen van le, 2e en 3e klasse arbeiders komen hierdoor van resp. f 21.85, f 18.75 en f 16.20 op f22.50, f 19.80 en f 17.10. Zilveren jubilé van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. Het 25-jarig bestaan der bloeiende Coöp. Centrale Boerenleenbank werd te Eindhoven op Maandag 23 en Dinsdag 24 Juni op grootsche wijze gevierd. Maandag werden de druk bezochte algemeene vergaderingen gehouden van de Coöp. Centrale Boerenleen bank en de N.V. Boeren-Hypotheek bank. In den R.K. Volksbond werd de gemeenschappelijke maaltijd gebruikt waarna gezellige bijeenkomst bij muziek en zang. Dinsdag was de groote jubeldag De talrijke vlaggen in de straten gaven aan het drukke Eindhoven een prettig feestelijk aanzien. Om half tien werd in de kerk van de H. Catharina een solemneele H. Mis van dankzegging opgedragen. Het priesterkoor was prachtig ver sierd met palmen en bloemen en draperiën in de kerkelijke kleuren. Alle leden in de stampvolle kerk droegen hun insigne. Na de plechtigheid werd opgetrokken naar het station. Om 12 uur arriveerde Z.Exc. Minister Jhr. Mr. Ruys de Beerenbroeck, die verwelkomd werd door het bestuur. De Minister nam plaats in den stoet, welke zich begaf naar het Stadhuis. De Minister, bestuur en genoodig den werden onder een toespraak van burgemeester Verdijk officieel ten stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen. De feestvergadering werd om 1 uur gehouden in het Bioscoopgebouw. Als feestredenaar trad op dr. L N. Deckers, Lid der Tweede Kamer. Ook de Minister, die deze bijeenkomst met zijne hooge tegenwoordigheid vereerde, voerde het woord. In de zaal van den R.K. Volksbond vereenigden zich met den Minister 700 deelnemers aan den feestmaaltijd. De feesten werden opgeluisterd door muziek. DRUNEN. Veiling van 24 Juni 1924, Aardbeien 7—25 cent per K G Kersen 42 Kruisbessen 12'/2—-123/4 Erwten 20 Peulen 7'/al0«/a SAN FRANCISCO, 23 Juni (Reuter.) De luitenant-vlieger Mmghan is er In geslaagd om bi) daglicht d, w, z. tusschen ochtendschemering en avond schemering den afstand New-York San Francisco af te leggen. De afstand van 2670 Eng. mijl werd afgelegd in 1308 minuten, met Inbegrip ran vijf landingen. Zondagnamiddag is op den Langenberg, een gehucht tusschen Oud-Gastel en Oudenbosch, jan Tak, door zijn neef A. T. doodgeschoten. De getroffene was aan het vechten met de vrouw van den dader. Den 12den dezer werd aan het politiebureau Muiderpoort te Amster dam door de firma Bertels Oliefabrieken a/d. Omval kennis gegeven van het aantreffen van eenige vrachtbrieven, welke vermoedelijk valschelijk waren ingevuld en waaromtrent een onderzoek werd verzocht. Den dag tevoren was een van haar knechten, N de H„ plotseling aan hartverlamming in zijn woning overleden. Deze was ruim 12 jaren in haar dienst en genoot het volle vertrouwen. Een der firmanten wendde zich naar de woning om de onder berusting van den overledene zijnde bescheiden in ontvangst te nemen; hieronder bevonden zich enkele vrachtbrieven, waarvan de invulling vervalsching deed vermoeden. Den rechercheurs Soestman en Kof man, die in deze met een onderzoek werden belast, bleek al spoedig, dat de vrachtbrieven valschelijk waren in gevuld en aan het licht kwam, dat de overledene gedurende geruimen tijd zich aan diefstal van veevoeder had schuldig' gemaakt en schippers had betrokken voor de afneming van dat artikel, die het verkochten aan land bouwers in de provincie Noord-Holland Belangrijke hoeveelheden zijn op deze wijze uit de fabriek naar ver schillende plaatsen in de provincie verhuisd, waar inbeslagneming volgde. Het onderzoek heeft aanleiding ge geven tot arrestatie van 12 personen, van wie drie werkzaam aan de fabriek de overigen zijn schippers en land bouwers in Noord-Holland, die ver dacht worden van voordeeltrekking en heling. Elf van hen werden ter be schikking gesteld van de justitie Er worden nog meer arrestaties en inbeslagnemingen verwacht. Ter beschikking van de justitie in Den Bosch is gesteld F. S., die in dronken toestand zijn huis in- en uit wendig met petroleum had begoten en in brand gestoken. Maandagmorgen heeft in de Chemi sche fabriek van dr, Furnée, Fahren heitstraat te Den Haag, een ontploffing plaats gehad, welke ernstige gevolgen had. Dr. Furnée was uit de stad en één der employés, de 24-jarige C. Moret was in de machinekamer bezig aan de vervaardiging van een verdoo vingsmiddel. In een ketel had hij een mengsel van 50 liter van zoutzuur, spiritus en chloorkali. Dit bracht hij door middal van stoom onder hoogen druk. De ketel bleek waarschijnlijk niet sterk genoeg voor dezen druk en sprong uit elkaar. M. kreeg de scher ven met groote kracht tegen het ge Iaat, zoodat hij ernstig werd verwond. Een tweede employé had een minuut voor het fatale oogenblik met M. staan praten bij den ketel en had hem juist verlaten toen hij den harden knal hoorde en den Geneeskundigen Dienst waarschuwde. M. werd naar het Zie kenhuis gebracht, waar hij na een half uur overleed. Hij was ongehuwd. De machinekamer werd vernield Door het ontsnappen van prikkelende gassen was de lucht in de omgeving van de fabriek ondraaglijk, 's Middags heeft het parket een onderzoek ingesteld, benevens de hoofdingenieur en een ingenieur bij het Rijkstoezicht op het Stoomwezen Ook waren eenigen tijd na het onge luk aanwezig de burgemeester, de hoofdcommissaris van politie en de directeur van Bouw- en Woningtoe zicht. De auditeur militair bij den Krijgs raad te Den Bosch eischte in de spion nagezaak tegen den sergeant-majoor S., te Maastricht, 4 maanden gevangenis straf, met ontslag uit den militairen dienst en met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. De Krijgsraad, onmiddellijk uitspraak doende, sprak beklaagde vrij. Infanterie uit Arnhem heeft bij oefeningen met Iichtraketten de boer derij van den bekenden paardenfokker Joh. Lammers te Elden in brand ge schoten. De kapitale boerderij is ge heel in vlammen opgegaan. Vee of paarden zijn niet verbrand. De stoom spuiten uit Arnhem. Huissen en Eist hebben, bediend door soldaten, aan het blusschingswerk deelgenomen. Bij de overgroote drukte, welke er Zondag namiddag heerschte op den Goirleschen weg te Tilburg, waar zich duizenden in de richting van de T. W. E. M begaven, had een treurig ongeval plaats. De 54 jarige J. B. Rozenbrand uit Kaatsheuvel bevond zich te ongeveer 3 uur met zijn zoon op het rijwielpad even over de grensscheiding onder de gemeente Goirle, toen hij de onvoor zichtigheid had zonder voldoende uit kijken deu weg over te steken op zijn rijwiel, juist op het oogenblik dat de autobus van J. de Kort in volle vaart kwam aanrijden en den man omver wierp; deerlijk verwond werd hij on der den wagen uitgehaald, Spoedig was de gemeentelijke ge neeskundige geneeskundige d enst aanwezig, die behalve uitwendige wonden ook schedelbreuk constateerde, per ziekenauto werd de ongelukkige naar het'ziekenhuis alhier overgebracht alwaar hij spoedig na aankomst over leed. Zaterdagavond omstreeks twaalf uur ontstond bij de noodwoningen op Broekhoven te Tilburg een ernstige vechtpartij tusschen den strooper C. v. d. B. en M. K. schilder van beroep. De eerste ontving een negental mes steken in het lichaam en moest in levensgevaarlijken toestand naar het gasthuis worden vervoerd, waar hem onmiddellijk de H.H. Sacramenten werden toegediend. Gistermorgen was 1 zijn toestand bevredigend. Prof. Calmette heeft in de Parij- sche Academie van rwetenschappen tnededeelingen gedaan over proever naar aanleiding waarvan men mag hopen, dat er een serum tegen tuber culose ontdekt is. Gisternacht even over 12 is in den Roomburgerpolder achter het stads kwartier Tuinstadwijk te Leiden op de kruising van de spoorlijn Leiden— Utrecht en de electrische tramlijn Lei denScheveningen een ernstig spoor wegongeluk gebeurd. Het was ongeveer de tijd, dat de laat ste trein uit Utrecht deze kruising moest passeeren en de tram die om 11 uur 10 des avonds uit Scheveningen was vertrokken, in aantocht was. Er is bij deze kruising een wachtershuisje, waar steeds een wachter aanwezig is om door het geven van lichtseinen ken baar te maken;, of de baan al of niet veilig is. De seinwachter moet zich daarbij steeds telefonisch in verbin ding stellen met den brugwachter bij de Nieuwe Vaart, met het oog op de brug dpar ter plaatse. Er hing een zware mist, die 't uitzicht op de spoor baan zeer belemmerde. Terwijl nu de tram uit Scheveningen aankwam, heeft de seinwachter, die door den mist de tram niet had opgemerkt, voor den trein groen licht gegeven ten teeken, dat de baan veilig was. Dit was in elk geval een fout van den seinwachter, omdat, als hij niet zeker wist of de baan veilig was, geen groen licht had mogen geven. Vlak bij de kruising bemerkte toen de trambestuurder den naderenden trein. Inziende, dat als hij zou remmen, dit niet tijdig genoeg kon geschieden en een botsing onvermijde lijk was, gaf hij den leerling-bestuur der, die naast hem stond en den tram bestuurde, last volop stroom te geven. Tengevolge hiervan waren, juist toen de trein uit Utrecht bij de kruising kwam, reeds drie van de vier wagens van de electrische tram de kruising ge passeerd. De trein reed echter het vierde tram rijtuig, een nieuwen reserve-motor wagen, die in Voorburg was aange haakt, midden in de flank aan en sleurde deze een 20 M. met zich mede. Toen derailleerde de locomotief en kwam met den neus in een sloot te recht. Ook de drie achterste wagens van den trein ontspoorden, terwijl de zich achter de locomotief bevindende goederenwagen nogal ernstig werd be schadigd. De reserve-motorwagen was nagenoeg geheel vernield. De politie te Leiden, onder leiding van den wn. commissaris van politie, den heer Balfoort en dei} hoofd-inspec- teur Weyers, waren vrij spoedig na het ongeval met een vrij groote politie macht ter plaatse om hulp te verleenen. Het bleek echter, dat, behalve dan dat eenige personen lichte ontvellingen hadden opgeloopen, er geen persoon lijke ongelukken hadden plaats gehad. De rails van de kruising waren geheel weggeslagen en de stukken waren on geveer 50 M. ver weg geslingerd, zoo dat het verdere trein en tramverkeer onmogelijk was. Politie en conducteurs hebben de reizigers, ook van de twee trams, die nog uit Scheveningen moes ten komen, ongeveer 200 M. langs de vrij donkere spoorbaan geleid tot aan de Heerenstraat, langs welken weg ze te voet hun reis naar huis konden ver volgen. Het is aan het kloeke besluit van den tramconducteur om niet te remmen, doch vollen stroom te geven, te danken dat het ongeluk, ondanks de grooté materiale schade, zoo goed is afgeloo- pen. Daardoor waren de drie eerste rij tuigen van de tram, de lijn waarop de trein reed, reeds gepasseerd en juist in de eerste tramrijtuigen zaten de rei zigers. In den reserve motorwagen, den achtersten van de vier rijtuigen, bevond zich slechts een persoon, een conducteur, die met zijn dienst klaar was en nu als passagier mee terugreed. Deze is er wonderlijk goed afgekomen, doordat hij juist naar het achterste gedeelte van den wagen gegaan was om daar een courant te halen. Zooals bekend, bestaan deze wagens uit twee afdeelingen, gescheiden door een mid- denbalcon. Had hij zich, toen de aan rijding gebeurde nog in het voorste ge deelte bevonden, hij zou er ongetwij feld het leven niet hebben afgebracht. Nu liep hij slechts eenige lichte schram men op. Eerst vanmorgen is men met het herstellingswerk begonnen en is er een trein met hulpmateriaal gekomen. Het gekeele vernielde tramrijtuig is door midden gezaagd, om te kunnen worden verwijderd. De locomotief ligt zeer diep-met haar kop in den sloot en de spoorbaan is daar ter plaatse geheel vernield. Omstreeks elf uur vanmorgen was het mogelijk het tramverkeer bij de kruisiging over één spoor te doen loo- pen. Hetspoorwegverkeer was echter nog geheel vertraagd en de passagiers voor de richting Utrecht en Leiden moesten daar in een anderen trein overstappen. Het liet zich aanzien dat eerst laat in den middag het verkeer zal zijn hersteld. Uit een door de politie ingesteld on derzoek is gebleken, dat, zooals reeds hierboven gezegd, de seinwachter een groen inplaats van rood licht heeft ge geven, zonder zich er eerst van te heb ben overtuigd, of de trein, die op het oogenblik moest aankomen, al of niet in aantocht was. Wel verklaarde hij, dat hij voor dat hij de tra mliet passee ren, aan den brugwachter heeft getele foneerd, doch dat de telefoon niet goed werkte, Vanmorgen, tijdens de herstellings werken is er nog een ongeval gebeurd. De werkman J. J. S., die een koudbei- tel vast hield, waarmee een stuk rails moest worden gespleten, kreeg de bei tel, doordat deze onder een hamerslag uitschoot, tegen het onderlijf, tengevol ge waarvan hij naar het academisch ziekenhuis moest worden vervoerd. SCHOENMAKER QEVrTaQD: te EINDHOVEN voor direct, tegen hoog loon liefst op de hoogte met het zetten van houten hakken. Brieven onder No 735 Boek handel H. P. SMALING. Eindhoven. 32949 BESTUUR .WIT-üELE KRUIS" voor hare afdeeling Wijkkraam verpleging om opgeleid te worden voor sollicitaties van Brieven of zich persoonlijk te richten: 32948 Voorzitter W1T-GELE KRUIS" Grootestraat 14, WAALWIJK. Waalwijk 32947 vraagt voor direct een TIMMERMAN. HalpSlaazer.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6