kwestie thans van alle kanten genoeg bekeken hebben. Is er iemand die een ander voorstel heeft? Daar niemand met een ander voor stel komt is hel voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aange nomen. 3. Voorstel tot wijziging der veror dening op de heffing van leges ter secretarie. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen dat de regeering van oor deel is dat de afgifte eener jachtakte geen werkzaamheden medebrengt die een zoo hooge heffing, als aanvanke lijk was bepaald, rechtvaardigen. Voorgesteld wrordt daarom de 30 Mei 1.1. vastgestelde rechten respectievelijk te wijzigen in 6.3.2.en 1.—. Ook wordt voorgesteld om de uitrei king eener akte als bedoeld bij art. 9 der Vogelwet (vergunning om vogels die schade aanrichten, te dooden) kos teloos te doen geschieden. Besloten wordt- de verordening op de heffing van leges te wijzigen als door de regee ring wordt gewenscht. 4. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen voor de levering van elec- trische energie in de nachturen afwij kende tarieven vast te stellen. Van de Commissie van bijstand voor de Gemeentelijke Gas-, Eleetriciteit- en Waterleidingbedrijven is het volgend schrijven aan Burg. en Weth. gezon den In de laatste vergadering van onze Commissie maakte een onderwerp van bespreking uit, het tarief voor de leve ring van electrische energie voor indu strieel gebruik. In de vergadering van den Gemeenteraad van 4 October '23 is voor een dergelijk gebruik een tarief vastgesteld. Bij die tariefsregeling is echter gen rekening gehouden met stroomlcvering in de nachturen. Zoo als U bekend is, is in ons bedrijf het dagmaximum overwegend grooter dan het avondmaximum, terwijl in de win termaanden het dagmaximum (indu strieel verbruik) schuift over 't avond maximum (lichtverbruik). De hoogste belasting valt dus 's zomers overdag en 's winters in den tijd, dat de indu strie-afname korten tijd samenvalt met de lichtafname. Leveringen nu buiten deze^ periode van hoogste belasting, kunnen tegen beduidend lager tarief plaats vinden, omdat dan in de kostprijsberekening de factor „maximale belasting" geen rol meer speelt. Wij achten het wel gewenscht, dat ons ten aanzien van de te berekenen tarieven voor nachtge- bruik eenige vrijheid van beweging wordt gelaten. Het is voor de exploita tie van belang, dat de maximale belas ting ook des nachts zooveel mogelijk wordt uitgenut. Het is niet aan te be velen, een vast tarief te stellen voor dergelijke levering omdat dit tarief af hankelijk moet zijn van af te nemen kwantum, periode, enz. Het zal daarom aanbeveling verdie nen, dat door U wordt bevorderd, dat Uw College wordt gemachtigd voor de door ons bedoelde stroomlevering ta rieven te berekenen, afwijkend van die, vastgesteld den 4 October 1923. Burg. en Weth. zeggen in hun prae- advies dat ze zich met de door de Commissie aangevoerde motieven wel kunnen vereeuigen en stellen voor be doelde machtiging aan Burg. en Weth. te verleenen. Timmermans. Is het de bedoeling om aan het Dag. Bestuur over te laten elk geval op zich zelf te bepalen ofwel een vast tarief daarvoor te ontwerpen. Voorzitter. Aanvankelijk was het plan om voor elk geval afzonderlijk vast te stellen, doch thans hadden we gedacht om buiten de speruren, alleen voor kracht, 9 cent te berekenen, waarvan B. en W. in bepaalde geval len zouden kunnen afwijken. Of er een aanmerkelijke afname zal zijn is nog niet te zeggen. Eibers. Ik ben er tegen dat aan B. en W. de bevoegdheid wordt gegeven die toch in den raad thuis behoort. Ook de andere tarieven zijn getoetst aan het oordeel van den raad. Ik weet wel dat een klein college gemakkelij ker werkt, maar waar het vroeger ook altijd in den raad is geweest, zou ik die beschikking niet graag overdra gen. Gragtmans. Zeker, dat is vroeger ge beurd, maar het betreft hier toch maar een kleine vrijheid die het Dag. Best. gelaten wordt. Eibers. Ik begrijp niet waar dat voor noodig is, als het niet veel te beteeke- nen heeft dan is de raad ook niet onge negen om zijne goedkeuring er aan te geven. Klijberg. De raad heeft niet alleen vertrouwen gesteld in Burg. en Weth. doch er is ook nog een commissie in overleg waarmede een en ander zal worden geregeld. Het is slechts de be doeling dat B. en W., die natuurlijk rekening zullen houden met de finan- lieele belangen van de gemeenschap, niet zijn gedwongen in zoo'n eng keurslijf. Het kan soms zijn nut heb ben dat zij over een kleine vrijheid van handelen beschikken. Timmermans. Ik ben er ook tegen om de macht uit handen te geven, niet zoozeer om die macht maar van een principieel standpunt beschouwd, omdat ook de andere tarieven steeds door den raad zijn vastgesteld. Met een tarief van 9 cent zou ik me wel kun nen vereenigen doch 0111 in bepaalde gevallen uitzonderingen te maken daar ben ik tegen. Ik zou een minimum-ta rief vaststellen. Voorzitter. Zijn er nog meer die tegen het voorstel zijn. Van der Aa. Ik zou ook de bevoegd heid aan den raad willen laten. Voorzitter. Dan zullen we het in stemming brengen. Oomens, Ik zou het tarief van 9 ct. vasthouden en die andere dingen ge woon aan den raad laten. We hebben wel gehoord dat ze er over het alge meen tegen zijn. Ik acht het overdre ven om het nog in stemming te bren gen. Voorzitter. Ja, maar dat moet toch altijd. In stemming gebracht wordt het voorstel om aan B. en W. de gevraagde bevoegdheid te geven verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Roggeveen, Groenen, Verwiel, Gragtmans en Klij berg. Tegen de heeren Eibers, de Graaff, van der Geld, van der Aa, Smolders, Oomens, van Driel en Timmermans. Vervolgens komt aan de orde het voorstel van B. en W. om het tarief te stellen op 9 cent. Timmermans. Kan dat voorstel wel in stemming worden gebracht, het is geen agendapunt. Om die paar Kilo watt nu zoo maar beschikbaar te stel len zonder een minimum afname te bepalen daar voel ik niet veel voor. Anderen die 's nachts het licht laten branden moeten daarvoor zooveel be talen en waarom nu voor kracht dit lage tarief. Er is overal progressie in 4e verschillende tarieven waarom dat :n dit geval ook niet in kleinen om vang toegepast. Eibers. Ik meen dat we een dergelijk voorstel eerst wel eens goed mochten bestudeeren. We moeten nu maar een cijfer uit de lucht grijpen. Ik zou dit nog eens aanhouden. Voorzitter. Ik meen U toch wel eenige basis te hebben gegeven. De stroom kost ons zelf 8 cent, alle kos ten inbegrepen. Hoe eer een besluit ge nomen wordt hoe voordeeliger voor de gemeente, doch wil men eerst nog eens tijd hebben om het te bestudeeren dan allien we het aanhouden. Roggeveen. Zou het niét het beste rijn in dit geval dat B. en W., de com missie gehoord in de volgende verga- lering met een afgerond voorstel ko men. De voorzitter kan zich hiermede ver eeuigen. Het huidige voorstel zal dus ils niet gedaan worden beschouwd en in de volgende vergadering een nieuw voorstel ter tafel worden gebracht. 5. Aanbieding van een ontwerp plan tot verbouwing van de openbare school in de Stationstraat. (Het praeadvies doör B. en W. be treffende deze zaak uitgebracht druk ten wij reeds af in ons nummer van Zaterdag 21 Juni). De heer Smolders vraagt of het de bedoeling is deze kwestie thans af te werken. Uit de agenda komt eigenlijk het tegenovergestelde tot uiting want daarop staat: „Aanbieding van een ontwerp-plan" De Voorzitter geeft toe dat die aan duiding minder juist is. Het lag echter in de bedoeling deze kwestie thans af te handelen en het noodige crediet be schikbaar te stellen. De heer Smolders zegt voor een groot deel te zijn afgegaan op de agenda, anders had hij eenige vragen willen stellen. Hij zal deze echter thans ook stellen al had hij ze graag beter verzorgd. Spr. zegt in het praeadvies nog niet te hebben kunnen zien hoe veel leerlingen er zullen zijn, ofschoon er reeds bijna een jaar verstreken is sinds deze kwestie aanhangig werd gemaakt. Van temeer belang acht spr. het om thans het leerlingental te weten omdat binnenkort eene wets wijziging te verwachten is. Hij is niet tegen deze school geweest, maar als zou blijken dat het kindje geen levens vatbaarheid zou bezitten, en de ge meente dan met alle lasten zou zitten te kijken, dan had hij er ernstig be zwaar tegen. Voorzitter. Ik heb een opgave van het aantal leerlingen ontvangen het bedroeg 46. Dat zijn leerlingen wier ouders de toezegging hebben gedaan hunne kinderen naar die school te zul len zenden. Roggeveen. Om zeker te zijn van 't aantal leerlingen hebben wij de ouders die destijds de toezegging gedaan heb ben nog eens bezocht, met het resul taat dat we nu van 46 leerlingen de toezegging hebben. Oomens. Hoe zit dat met die kosten van zoo'n inrichting. Als die andere gemeenten nu eens terugtrekken over een paar jaar moeten wij dan met die school blijven zitten. Zouden wij die WARME DAC3EN! VRUCHTEN WAFELS DE LINDEBOOM IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- tensmaken.) Zéér verfrisschend MANDRI MANDARIN©- VOOR DE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, andere gemeenten niet kunnen ver plichten om zich voor een bepaald aan tal jaren te verbinden, tenminste eeni- gen waarborg te geven. Vorozitter. Neen dat gaat niet. Oomens. Dan zie ik er in dat we er werkelijk een strop mee zullen krijgen. Roggeveen. Ik had gedacht dat over deze kwestie niet veel woorden meer zouden vallen. Die vraag van den heer Smolders is begrijpelijk, maar de raad heeft toch eenmaal gezegd zijn mede werking te zullen verleenen. Het feit trouwens dat wij nu kunnen beginnen met 46 leerlingen, waarvoor volgens den ouden toestand 3 leerkrachten konden worden benoemd, is m.i. wel 'n bewijs van de levensvatbaarheid van deze school. Als gevolg van zijn eer ste toezegging is de raad moreel ver plicht te blijven medewerken. Smolders. Bij mij ih het in 't geheel de bedoeling niet geweest om de zaak tegen te werken, maar het zou toch treurig zijn als we later met die lasten zaten te kijken. Eer zoo'n zaak beklon ken wordt dient men zich eerst wel eens goed op de hoogte te stellen. Nu op mijn vraag de heer Roggeveen me over het aantal leerlingen heeft inge licht, nu kom ik daarop terug, en ben ik van meening dat de gelden niet nut teloos zullen worden uitgegeven. De heer van der Aa zou aan deze zaak niet meer woorden verspillen. Het betreft hier eigenlijk slechts een formaliteit want de raad heeft zich vroeger reeds uitgesproken. Ook de voorzitter zegt dat de raad er weinig meer aan doen kan, daar hij aan han den en voeten gebonden is. Conform het voorstel van B. en W. wordt dan ook besloten de voor deze Nuts U. L. O. School benoodigde gel den beschikbaar te stellen. 6. Voorstel om het raadhuis in de Minister Loeffstraat aan te wijzen voor oudheidskamer. De Voorzitter zegt dat het de bedoe ling is om de verschillende oudheden welke hier in de gemeente worden aan getroffen te verzamelen in een zaal van genoemd raadhuis. Aldus wordt besloten. 7. Voorstel tot wijziging van het tarief voor de heffing van keurloonen voor de keuring van vee en vleesch. Het praeadvies van B. en W. luidt als volgt Wij ontvingen een schrijven van de Commissie van Bestuur van den Keu- ringsdeinst voor Vee en Vleesch te Waalwijk, waarbij deze mededeelt dat de exploitatie van den dienst over 1923 heeft aangetoond, dat een verlaging der keurloonen mogelijk is. Zij stelt daarom voor, het tarief in art. 2 der verordening op de heffing van keur loonen te wijzigen als volgt: 1.De heffing bedraagt voor het keu ren van: a. een eenhoevig dier van een jaar of ouder 7. Voorgesteld wordt/ 6. b. een eenhoevig dier jonger dan eenjaar 3.Voorgesteld 2.50. c. een rund (uitgezonderd kalf) 6.—. Voorgesteld 5.—. d. een kalf 3. Voorgesteld 2.50. e. een nuchter kalf 2.Voorge steld 1.50. f. een varken 3. Voorgest. 2.50. g. een schaap 1.50. Voorgest. 1. h. een geit 1. Voorgesteld 0.50. 2. Indien het slachtdier of vleesch wordt afgekeurd is slechts verschul digd voor: a. een eenhoevig dier van een jaar en ouder 2.35. Voorgesteld 1. b. een eenhoevig dier jonger dan jaar 1.Voorgesteld 0.50. c. voor een rund (uitgezonderd kalf) 2.Voorgesteld 1.—. d. een kalf 1. Voorgesteld 0.50 e. een nuchter kalf 0.65. Voorger steld 0.25. f. een varken 1. Voorgest. 0.50 g. een schaap 0.50. Voorgesteld 0.25. li. een geit 0.35. Voorgest. 0.25 De Commissie meende te moeten voorstellen, het tarief sub 2 van art. 2 naar verhouding meer te verlagen dan dat sub 1, omdat in geval van afkeu ring de betrokkene toch reeds finan- tieel nadeel lijdt, en het dan hard valt keurloon te moeten betalen, dat niet op de consumenten kan worden ver haald. Het ligt in de bedoeling, de gewij zigde tarieven te doen ingaan 1 Juli. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten het tarief aldus te wij zigen. 8. Wijziging begrooting 1923. Smolders. De bescheiden die op deze af- en overschrijvingen betrekking hebben zijn van zoo'n omvang dat men ze in zoo'n korten tijd niet voldoende kan nazien. Voorzitter. Het is slechts een zuiver administratieve kwestie. Roggeveen, 't Is bij vorige gelegen- ook eens gebeurd dat verschillende posten belangrijk overschreden waren. Was het nu niet veel beter, ook voor B. en W., wanneer men dat aan ziet komen dat de raad dan daarover ge hoord wordt. Voorzitter. Ik kan mij daar wel mee vereenigen en er mij in het vervolg naar schikken. Aangenomen. 9. Behandeling der Bouwverorde ning. Deze uitgebreide verordening wordt artikelsgewijze behandeld. De door de gezondheidscomm. voorgestelde wijzi gingen worden er in aangebracht en met enkele door de leden gemaakte op merkingen wordt rekening gehouden, waarna deze verordening met alge meene stemmen wordt vastgesteld. Rondvraag. Van Driel. Daar is destijds eens sprake geweest om het gedeelte in Bé- soyen dat nog niet met tegels bestraat was alsnog te bestraten. Ik meen dat zulks vanwege de bezuinigingscom missie achterwege is gebleven. Ik heb ook géhoord dat de tegels daarvoor nog aanwezig zijn. Hoe staat het nu met deze zaak. Groenen. Naar aanleiding van de vraag van den heer van Driel kan ik opmerken dat ook ik gedacht heb dat de tegels nog aanwezig waren, doch dat is niet het geval. Alleen de trottoir banden waren aanwezig. Roggeveen. Ik wil u nog wel even in lichten hoe het destijds in deze kwes tie gegaan is. Daar is hier ooit sprake geweest dat het aanbeveling verdiende het gedeelte in Besoijen dat nog niet bestraat was te doen-bestraten. Dat is toen echter niet gebeurd omdat men van meening was dat het trottoir in zoodanigen toestand verkeerde dat het niet noodig was. Dit laatste is natuur lijk een persoonlijke opvatting, maar er is daarop verder niets meer aan deze zaak gedaan. De heeren Groenen en van der Geld geven nog andere redenen op die dit werk destijds hebben tegengehouden. Thans zou het echter wel in orde ge bracht kunnen worden. De voorzitter zegt zich van den toe stand op de hoogte te zullen stellen. De heer van Driel vraagt nog of en zoo ja, wanneer op de scholen land- bouwverlof kan worden gegeven. De een zegt dat het gegeven kan worden, de ander zegt weer dat geen landbouw- verlof gegeven kan worden als niet eerst de gemeenteraad de tijd bepaalt. De secretaris deelt mede dat vroeger door B. en W. aan den Boerenbond om advies is gevraagd welke tijd hun het geschikst voorkwam om landbouwver- lof te geven. Daarop hebben zij echter nimmer eenig antwoord ontvangen. Doordat de organisatie der boeren in dit onderwerp zoo weinig belang 'stelt dat ze het niet eens noodig vindt |te antwoorden, is deze kwestie nooit 'geregeld geworden en mag dus in Waalwijk eigenlijk geen landbouw- verlof worden verleend. Niemand meer het woord verlan gend sluit de Voorzitter de vergade ring om over te gaan in geheime zit ting. GEERTRUIDENBERG. j Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 27 Juni des middags om 2 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer Bianchi. Ongeveer kwart over twee uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwe zig alle leden. De notulen der vorige- vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Sassen. Ik zie met genoegen dat voortaan door ons plaatselijk blad „De Dongebode" ook verslag van dc gemeenteraadsvergadering zal worden gegeven. Ik zou gaarne zien dat ook dezen verslaggever gelegenheid wordt gegeven aan een tafel plaats te nemen, juist als de andere heeren die me ook even lief zijn. Voorzitter. Daarvoor bestaat gele genheid. Ik kan aan iemand z'n gezicht niet zien of hij verslaggever is. Er is een perstafel en daar is natuurlijk plaats voor iederen verslaggever. 1. Wijziging begrooting dienst 1923. 2. Schrijven van Heeren Ged. Sta ten betreffende begrootings-wijzigin- gen dienst 1923 en 1924. Conform het voorstel wordt beslo ten. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verhuren der oude wacht aan A. Hagers, behoudens goedkeuring van den Heer Ontvanger der Registratie. De Voorzitter merkt op dat de oude wacht aanvankelijk aan den heer Boon in huur was afgestaan, doch aan gezien hij door aankoop van een pand eigenaar js geworden, heeft hij de oude wacht niet meer noodig en om nu dat gebouw zoo kort mogelijk leeg te laten staan is door den Voorzitter aan de leden schriftelijk de vraag ge steld of er bezwaren bestaan om het aan A. Hagers te Made te verhuren op dezelfde conditie als het aan den heer Boon is verhuurd geweest, dat is 100.— per jaar. Alle leden gingen daarmede accoord. Alleen is er door een lid bijgeschre ven: Mits niet voor te langen termijn. In het verhuren van dit pand is de raad niet geheel vrij, aangezien de goedkeuring aan den heer Ontvanger der Registratie te Oosterhout daar voor moet worden gevraagd. De con ditie is dat twee maanden van te voren de huur moet worden opgezegd. Voorstel van Burg. en Weth. tot toe kenning van vergoeding voor een rij wiel aan den Gemeentebode. Voorzitter. De gemeentebode geniet een salaris van 300.per jaar. Vroe ger was de agent van politie tevens bode en genoot daarvoor, omdat hij zijn fiets in dienst der gemeente ge bruikte, een vergoeding van 25. De bode moet nog al eens vaak naar Raamsdonksveer en Oosterhout. Moet hij dat telkens per tram doen, dan zal het voor de gemeente duurder komen te staan dan wanneer hem 25.—r- voor vergoeding voor het gebruik van zijn rijwiel wordt gegevén. Ik zou dit reeds laten ingaan van 1 Januari 1.1. omdat hij vanaf dien tijd geregeld gebruik van zijn rijwiel heeft gemaakt. Met algemeene stemmen wordt dmu- toe besloten. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van vergoeding aan den Vrijwilligen Landstorm. In een adres van den Voorzitter van den V. L. dr. J. van Berkenstein, wordt er op gewezen dat op 15 Augustus te Oudenbosch een groote landdag zal worden gehouden. Van zeer veel nut is het als de V. L. van deze gemeente daaraaan deelneemt en aangezien er veel jongens lid zijn die de onkosten daaraan verbonden niet' kunnen be talen, wordt een subsidie van 25. gevraagd. De Voorzitter wijst op het groote nut eener dergelijke instelling. De jon gens kunnen door zich te oefenen veel korter diensttijd verkrijgen wat voor zeer veel gezinnen van groote betee- kenis kan zijn. De heer Jansen is tegen het verlee nen van eenige subsidie omdat hij zich blijft vasthouden aan het gebod dat men niet mag doodslaan. De Voorzitter merkt op dat dit ge bod hier niets mee heeft te maken. Ging 't om de wet zelf, dan was het iets anders, maar nu gaat het om een instelling te steunen die zorg draagt dat men een verkorten diensttijd kan bekomen. Jansen. Ze kunnen hier ook genoeg oefenen. De heer Timmermans verklaart zich ook tegen het verleenen van subsidie omdat het voor de jongens een per soonlijk belang is de oefeningen van den V.L. bij te wonen. Hij voelt er wei nig voor om geld te gaan uitgeven om een uitstapje te maken en eenige schermutselingen bij te wonen. Het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor het voorstel stemden de heeren Segeren, Allard en Tak. Tegen de heeren Timmermans, Sas sen, Jansen en Smolders. 7. Wijziging der begrooting van de Stedelijke Godshuizen dienst 1923. Jansen. Hebben wij daarover nog wat te zeggen, dat valt aanmerkelijk mee. Segeren. Hoe groot is 't bedrag dat aan de verbetering van den Gasthuis- weg is uitgegeven, of staat zulks niet afzonderlijk vermeld. Voorzitter. De post is overschreden, l De kosten zijn destijds geraamd op 648.—. (WED. B. VAN DOESBURG) wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. een paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2