Binnenland. Gemengd Nieuws Jansen. Hoe komt het dat het onder houd van de huizen niet gespecifi ceerd is opgegeven. Zoo weet men van niets en gaat het moeilijk om er zijne goedkeuring aan te hechten. De Voorzitter wijst er op dat het slechts een overschrijding van eenige posten betreft. De heer Jansen geeft zulks toe. Hij wijst er tevens op dat aan het oude mannenhuis niets is gedaan. 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot heffing van haven- en kaaigelden. De Voorzitter merkt op dat het zaak is dat eenige inkomsten uit de haven moeten worden verkregen alhoewel 't in het belang van de gemeente is in dien niet al té hooge haven- en kaai gelden worden geheven. Door den Voorzitter worden de ver ordeningen artikelsgewijze voorgele zen en toegelicht. Voorgesteld werd het tarief vast te stellen op 5 cent per ton; schepen met minder dan 5 ton inhoud zullen wor den vrijgesteld. Kadegeld zal bedragen voor de eerste 3 maal 24 uur 2 et. per vierk. Meter. De heer Timmermans merkt op dat in de verordening staat dat aan men- schen die voor vast een gedeelte van de kade huren dit kan worden opge zegd met 2 maal 24 uur. Deze termijn acht hij nogal kort omdat het zou kun nen voorkomen dat het bezwaarlijk is om de opslagplaats in zoo'n korten tijd te ontruimen. Daarom zou hij lie ver zien dat daarvoor 6 maal 24 uur werd geschreven. De heer Segeren zou op het voorstel van den heer Timmermans nooit in gaan aangezien Burg. en Weth. niet te veel van hun macht uit handen moe ten geven. De heer Tak merkt op dat al staat in de verordening dat een opslagplaats binnen 2 maal 24 uur moet worden ontruimd, Burg. en Weth. toch verlen ging kunnen verleenen. Voorzitter. Alvorens tot een volgend punt over te gaan wensch ik hier aan den heer Jansen dank te brengen voor de inlichtingen die hij bij de samen stelling van deze verordeningen heeft gegeven. Een paar avonden heeft hij gegeven om de technische zaken mede te bespreken. Voor die gegeven moeite dank ik hem. Jansen. Volstrekt geen dank daar voor, mijnheer de Voorzitter. Ik heb niets meer dan als raadslid mijn plicht gedaan. Timmermans. Moet er nu ook niet een havenmeester wrnrden benoemd. Sassen. Die is er toch een. Vroeger is daaxwoor de heer Jansen benoemd. Jansen. Ik heb me toen kosteloos aangeboden en ik ben toen ook defini tief door den Raad met 6 tegen 1 stem benoemd, doch dat besluit is nooit, zooals dat vroeger zooveel voorkwam, uitgevoerd. Voorzitter. Van dit besluit is mij niets bekend. Jansen. Dat geloof ik gaarne, maar ik eisch die benoeming nog op om het kosteloos waar te nemen. Voorzitter. Denkt U er dan aan dat u dan niet langer lid van den raad mag blijven. Segeren. Ik meen dat toen aan het besluit geen uitvoering is gegeven, juist omdat de heer Jansen het koste loos deed. Jansen. Neen, dat was het 'm niet. Jansen hield z'n hoofd niet scheef ge noeg en was hij toen maar iederen morgen om half 7 naar de kerk ge gaan, dan zou wel uitvoering aan het besluit zijn gegeven, maar nu ik daar voor geen tijd heb, nu ging dat niet. Maar er valt niets van mij te zeggen en ik noem die handelwijze dan ook erg laag, zeer gemeen. Van die groote heeren kon men niet veel anders ver wachten. Voorzitter. U gaat huiten de orde. Jansen. Maakt die geschiedenis dan maar ongedaan. Men kan echter zien wat een poppenkast die kerels altijd hebben gespeeld. Van besluiten trok ken zij zich geen zier aan. Voorzitter. Kan u mij zeggen hoe lang het is geleden. Jansen. Dat zal zoo wat 6 jaar zijn geleden. Eenige aanschrijving van die benoeming heb ik nooit gehad. Dat kwam natuurlijk alleen omdat ze me niet wisten te wonen. 8. Ingekomen stukken. Schrijven van de zwemclub houden de dankbetuiging voor de verleende subsidie, tevens mededeelend dat twee dagen in de week het bad kosteloos toegankelijk is. Verder deelt het bestuur nog mede, dat ze voor het zwemmen op Zondag geen verantwoording op zich kunnen nemen. Jansen. En toch wordt er Zondags gezwommen. Voorzitter. Er staat ook nergens dat het verboden is. De heer Timmermans merkt op dat, toen dit schrijven van 't bestuur in zee is ge gaan, er Zondags niet werd ge zwommen. Later is echter met den badmeester een regeling getroffen dat Zondags door de leden wel enkele uren kan worden gezwommen, door in de week een paar uur minder gelegen heid daarvoor te geven. De heer Jansen kan zich na deze uiteenzetting volkomen vereenigen met de regeling. De heer Tak merkt op dat die rege ling geheel aan het bestuur is overge laten. V Jansen. Als door de gemeente sub sidie wordt gegeven, dan zie ik zooveel mogelijk voor de gemeente te verkrij gen en dat recht zal mij niemand ont nemen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat aan Merrienboer een woning is verhuurd. Intusschen is er weer een leeg komen te staan. Weten de leden huurders daarvoor, dan houdt hij zich aanbevolen. Op de nieuwe schoolgeld verorde ning is de Kon. Goedkeuring verkre gen zoodat met ingang van het tweede kwartaal minder schoolgeld zal be taald behoeven te worden. Schrijven van Lankhuysen Co's Bank, houdende de mededeeling dat voor eenige jaren geleden een kasgeld- leening is aangegaan groot 60.000.- Nadien is voor dat bedrag een leening aangegaan zoodat de kasgeldleening is komen te vervallen. Daarop heeft het Grondbedrijf een Rek. Crt. geopend waarop nu nog 3500 staat te betalen. Telkens wanneer grond is verkocht wordt dit bedrag afgelost. De firma echter verzoekt dat de gemeente borg blijft. De Voorzitter merkt op dat dit meer een formaliteit is en er geen bezwaar tegen kan bestaan. De heer Sassen zou dit verzoek tot een volgende vergadering wenschen aan te houden omdat hij te weinig van die zaak afweet. De heer Timmermans wijst er op dat het iets vanzelfsprekends is, dat de gemeente borg is. Daarna wordt het verzoek met alge- meene stemmen ingewilligd. Vervolgens wordt op voorstel van den Voorzitter besloten een ingeko men verzoek van den R.K. Politiebond te behandelen bij de begrooting. Schrijven van de Hoogere Handels school te Waalwijk waarin wordt ge vraagd om voor iederen uit deze ge meente schoolgaande leerling eene subsidie van 100.te willen bijdra gen. De Voorzitter deelt mede, dat, wordt niet op dit verzoek ingegaan, de kinde ren dan minstens 300.schoolgeld zullen moeten betalen. Het gevolg hier van zal zijn dat de kinderen dan de school zullen gaan verlaten en naar Breda of Dordrecht een Hoogere Bur gerschool zullen gaan bezoeken wat dan voor de gemeente nog duurder zal komen te staan daar dan de gemeente verplicht is in dat onderwijs bij te dragen welke kosten veel hooger zijn. In het belang van de gemeente zal het dus zijn dat op het verzoek wordt in gegaan. De heer Timmermans heeft bij de vorige subsidie-aanvraag geprotesteerd tegen den dwang dien van boven af de gemeente wordt opgelegd om aan scholen buiten de gemeente hooge sub- sidie's te geven. Het gevolg van dat alles is dat kinderen, ook met geen bij- zonderen aanleg, als het ware op kos ten van de gemeente, naar die scholen worden gezonden. Nogmaals wenscht spreker tegen dien dwang van bovenaf te protesteeren en dit verzoek ook pas bij de begrooting te behandelen. De Voorzitter wil dit verzoek liever thans behandelen opdat de ouders dan met een en ander rekening kunnen houden. Uit het oog mag niet worden verloren dat, wordt geen subsidie ge geven, minstens 300 schoolgeld zal worden geheven voor kinderen die daar schoolgaan en dat met 1 Septem ber a.s. weer een nieuw schooljaar be gint. Segeren. Ik zou het maar aanhou den. Ge weet niet meer waar de men-, schen heen willen. Ik geloof dat ze de jongens tegenwoordig allemaal school meester willen laten worden, maar de andere menschen kunnen maar als de verdommenis betalen. Dat is onbillijk. De commiezen komen maar met het eene dwangbevel over het andere, zeker voor die scholen. Die jongens breken de trein af. Het moeten tegen woordig allemaal maar menschen wor den voor Staatsbetrekkingen en in de bouwvakken, waar toch ook een loon van 60, 70 en 80 cent per uur wordt gegeven, zijn geen krachten meer te Vinden. Neen, ze willen allemaal Minis ter worden en dat gaat toch niet en toch zou men in Geertruidenberg daar maar het geld voor moeten uitgeven. Ik ben daar tegen temeer omdat de aanslagen zoo onregelmatig binnen komen. 10% van de ingezetenen beta len alleen de belasting. Jansen. 10 dat is al lang voorbij, 2 maar meer. Segeren. Enkele lui stellen maar vast. Ze villen je gewoon en anderen behoeven maar niet te betalen. Ik zeg dat het ontzettend laag is zoo te liart- J delen. Jansen. Zeer terecht, mijnheer Sege ren, het lijkt gewoon nergens meer op. Segeren. Het is alleen den boer maar meer, die moet het betalen. Wordt aangehouden. Voorzitter. Door de Petroleum Mij. wordt vergunning gevraagd een ben zine pomp te mogen plaatsen bij de garage van de Jong. Aangezien men aan Versluis ook vergunning daarvoor heeft gegeven kan dit niet worden ge weigerd,. alhoewel ik niet kan begrij pen dat twee van die pompen ieder een bestaan hebben, maar dit is een kwes tie die de menschen zelf aangaat. Het spijt me alleen maar dat die aanvraag niet een paar dagen eerder is ingeko men toen men bezig was met het aan leggen van een trottoir. De kosten moeten weliswaar worden vergoed, maar men krijgt de boel toch nöoit zoo mooi meer. Jansen. Men heeft nu dat voor, dat men Zohdags ook terecht kan. Wordt besloten de gevraagde ver gunning onder bepaalde condities te verleenen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat voor politieagenten een cur sus wordt gegeven in speurzin en hoe in verschillende gevallen moet opge treden worden. Als hoofd van de poli tie acht hij het noodzakelijk, vooral nu men hier een politieman heeft die met veel ambitie is bezield. De kosten be dragen slechts 50. De heer Timmermans meent dat dit voor andere gemeenten van dienst kan zijn. Hier is de speurzin van de politie al groot genoeg. De Voorzitter zegt dat het niet direct is te doen om den speurzin, maar meer hoe men in bepaalde gevallen heeft te handelen, b.v. bij inbraak, bij gevallen van vergiftiging enz. enz. Van groot belang is het dat een politieman weet hoe in dergelijke gevallen moet wor den opgetreden. Jansen. Ik wil gaarne den Voorz. dat pleizier toestaan, alhoewel men aan den anderen kant weer moet zeggen dat men in een tijd leeft waarin moet worden bezuinigd. U zit echter slechts met een politieagent en dan is het wel van groote beteekenis wanneer die goed onderlegd is. Met algemeene stemmen wordt hier na besloten om den cursus te laten volgen. Schrijven van den heer Nederloff houdende de mededeeling dat hij de woning naast het Raadhuis heeft ge huurd voor 700.plus nog de kos ten voor aanleg van electriciteit. Tot deze huurovereenkomst is hij destijds toe over moeten gaan omdat geen an dere woningen waren te krijgen. Thans echter zijn hem verschillend^ woningen in de omgeving van deze ge meente, aangeboden. Aangezien hij echter liever in deze gemeente blijft wonen, verzoekt hij de huur van 500 te bepalen met ingang van 1 Januari 1924. De Voorzitter merkt op dat aan het slot van het schrijven iets wordt ge vraagd wat aan geen een particulieren huiseigenaar zal gevraagd durven wor den, nl. om een woning met terugwer kende kracht te verlagen in prijs. Bo vendien zal zulks ook voor de gemeen te niet gaan omdat Ged. Staten het be sluit hebben goedgekeurd. Hij stelt voor om dit schrijven, dat dezer dagen pas is ingekomen, nadat de stukken reeds voor de leden ter inzage waren nedergelegd, in een volgende vergade ring te behandelen wijl nu geen gele genheid is geweest om de zaak voor te bereiden. Een dergelijk verzoek mag eerst wel eens goed onder de oogen worden gezien en er mag daarover met den heer Nederloff wel eens worden gesproken. De heer Jansen weet zeker-dat het schrijven is ingekomen toen nog geen enkel lid van den raad de stukken is komen inzien. De Voorzitter zegt daar niets op te kunnen zeggen omdat hij geen con cierge aan de deur zet om te zien of er al leden zijn geweest. Jansen. Toen ik den heer Nederloff sprak zei hij mij dat hij voor heel wat minder geld een huis kon krijgen. Ik heb hem toen den raad gegeven, om alvorens hij daartoe overging, zich eens tot de gemeente te wenden met verzoek de huur te willen verlagen Voorzitter. Hij heeft met dat plan natuurlijk al wat langer rondgeloopen Waarom is hij dan niet eerder met dit verzoek gekomen. Met kleine kwesties is het niet zoo erg, maar met zaken van eenige beteekenis mag het eerst wel eens goed onder de oogen worden gezien. Volgens de gemeentewet moet dat ook worden gedaan. Men zou nu iets kunnen besluiten waarvan men niet eens weet of hij daarmede ac- coord gaat. Sassen. Ik ben het met u eens als we de kans dan maar niet beloopen dat hij ergens anders gaat wonen. Jansen. Ilc zou gaarne hebben dat hij in dat huis bleef wonen. Wie zal er anders inkomen. Dat huis heeft de ge meente al geld genoeg gekost. Men moet rondborstig voor de zaak uitko men. In dit huis moet men 14 huur betalen terwijl men in andere groote huizen op de Markt maar 5.be hoeft te verwonen en met Januari komt er weer een leeg en dat zal nog goedkooper te huur zijn. Segeren. Nederloff zit nog vast tot 1 Januari en nu komt het mij voor dat de huur tot dan toe zoo moet blijven als is overeengekomen. Het huis is ge heel volgens zijn verlangen in orde gemaakt en toen deed hij het voor komen alsof hij het huis wel voor 10 jaar lang voor dien prijs wilde hebben. Jansen. Er wordt niet te veel aan gedaan. Voorzitter. Aan de rekeningen die zijn ingekomen kan men nagaan dat ex- heel veel aaxx is gedaan. De heer Timmermans wil zich steeds aaxx de coixti-actexx hoxxden onverschil lig tegenover wien men staat. Wordt besloten het verzoek in een volgende vergadering te behandelen. Voorzitter. Bxxrg. en Weth. hebbexx een oxxdex-houd gehad met bestuxxrs- leden van den R.K. Fabrieksarbeiders- bond. Zooals de heeren weten hebben wij dit bestuur eerst doen w-eten dat wij niet gexxegen waren met hen ooit verder te confereeren alvorens ze lxxxn excuus hadden gemaakt over de on verdiende heleedigingen B. en W. aan gewreven. Dat excuus is door hen ge- xxxaakt en ze zeidexx dat het hen heeft teleurgesteld dat het door eenige ver- gissiixgen zoo ver is geloopen. In dat onderhoxxd is aan de hand vaxx cijfers erop gewézen dat juist Geex-trxxiden- berg het ixxeest voor de werkeloozen heeft gedaan in de geheele omgeving. Ze verzochten verder om aan de werkgevers te verzoekexx zooveel ixio- gelijk krachten uit deze genxeeixte in dienst te nemen. Ik heb hen er op ge wezen dat dit reeds eerder door mij in eexx circxxlaire was gedaan. Ook kon ik lien er nog op wijzen dat dien dag juist geen schip kolen gelost kon worden omdat er geen werkkrachten meer aan wezig waren. Vex-volgens kan ik nog mededeelen dat door mij een bezoek is gebx-aclxt aan de directie van de stoomtram om te spreken over het harde- rijden. Ik kon wel merken dat daarvoor toch order was gegeven en zij spijt hadden dat dit nog niet tot voldoende resul taat heeft geleid. Nu heb ik gehoord dat er onder het personeel worden ge vonden die wel zachter rijden, maar ook dat er zijn die zich daar niets van aantrekken. De directie is zeer wel willend maar het euvel is bij 't ondex-- hoorig personeel te zoeken. De heer Jansen heeft de ondervin ding opgedaan dat de machinist je ge woonweg staat uit te lachen als men naar het roekeloos hard rijden staat te kijken. Voorzitter. Dan geef ik U in over weging om uw beklag hij de Maat schappij over dergelijke menschen in te dienen. Jansen. Ik zou gaarne dezelfde rech ten hebben dan de overige gemeenten. Ik weet niet tot wiens bevoegdheid het behoort, bij de politie of bij -den Raad, om te bepalen dat de tram vanaf de fabriek tot aan Speetjens niet harder dan 5 K.M. mag rijden. Voorzitter. Ik geloof niet dat we daarvoor de macht hebben omdat des tijds concessie is gegeven. Ik zal er een onderzoek naar instellen. Segeren. Het komt meermalen voor dat er reizigers in de tram zitten die een fooi geven als ze den trein maar halen. In zulke gevallen wordt er al tijd te hard gereden. De heer Sassen merkt nog op dat de toestand, toen de concessie is verleend, heel anders was. Toen was het ver keer nog niet zoo druk en waren er daar nog wijden. Jansen. Ik zou, als er geen verande ring in komt, bepalen dat een man voor de machine moet loopen. Segeren. Als de directie dan maar niet boos wox-dt. 't Zou dan kunnen gebeuren dat je ze schrikkelijk boos maakt zoodat ze de brug niet meer over willen komen. Zie vervolg Tweede Blad. De heer Van Aalst wees er op, dat Duitschiand zich tijdens en na den oorlog zeer sierk heeft toegelegd op het verbeteren van zijn productie-apparaat en dat het concurrentie vermogen van vele Duitsche ondernemingen, wanneer het zich volkomen ongebreideld kan laten gelden, ook voor ons land nog een zeer sterken invloed zal doen gelden. Dit is ook een van de redenen, aldus dr. Van Aalst, waarom ik geen onvoor waardelijk vrijhandelaar ben. De liefde kan niet van één kant komen. Het kemt mij voor, dat Nederland in de naaste toekomst het best zou doen, het vrijhandelssysteem toe te passen met vele en groote uitzonderingen, waar en wanneer die te pas komen. Het Schoenenwetje heeft bewezen, dat dit in de practijk mogelijk is en dat het ook heel goed gaat, wat voor onmogelijk was gehouden, om deze uitzonderingen onmiddellijk weer in te trekken indien ze niet meer noodig zijn. Dr. Van Aalst vond het noodzakelijk dat de Staatsbegrooting sluitend ge maakt wordt en dat de staat zal omzien naar andere bronnen van inkomsten, zoodat hij de directe belasting kan verlagen tot een normaler peil. Deze bronnen zal hij o a. kunnen vinden in een verruiming van de invoerrechten, zoowel door verhooging der tarieven als door uitbreiding daarvan. Ook achtte de heer Van Aalst ver- aging der posttarieven noodig. Zelfs al zou de hieruit voortvloeiende ver laging van inkomsten nietgeheel worden goedgemaakt door de vermeerdering van het postverkeer, dan nog zou het geld ruimschoots op andere wijze in de staatskas terugvloeien door vermeer dering van het aantal handelstransacties. De Nederlandsche Bank verzoekt opneming van de volgende mededeeling: De verschillende geruchten omtrent de financieele positie van de Rotter- damsche Bankvereeniging hebben de directie van deze instelling bewogen zich te wenden tot den president van De Nederlandsche Bank, aan wien zij alle bescheiden betreffende de liquidi teit van de Rotterdamsche Bankveree niging heeft ter hand gesteld. De president van De Nederlandsche Bank heeft, na inzage van de aan hem aangeboden stukken,, zich bereid ver klaard met de directie van de Rotter damsche Bankvereeniging samen te werken, om, indien dit noodig mocht blijken, die liquiditeit te handhaven. pen- Dr. C. I- K van Aalst, de president het meest gelezen blad in de Lang der Nederlandsche Handel-Maatschappij i ,J)E ECHO VAN HET ZUIDEN, is door het weekblad „Middenkoers" j Abonneert op en Adverteert in geïnterviewd. Sttraa* en Omgeving. Een ontzettende icervelstorm. 300 personen gedood, 1500 gewond. Over een gebied van 60 mijl van Cleveland (Ohio) tot aan don hoek van liet Erle-meer heeft een geweldige wervelstorm gewoed, meldt een Kenter-telegram uit Cleveland. Het centrum van dezen storm bevond zich boven Lorain, van welke stad niet veel meer dan een ruïne zou zijn overgebleven. De mnterieele schade is ontzaglijk. Erger is echter liet ontzettend verlies van menscheïTlevens. Volgens de voorloopige op gaven zijn iiiet minder dan 300 personen gedood en 1500 gewond. Men vreest echter, dat het aantal nog grooter is, daar het op- ruimingswerk pas een aanvang heeft geno men. Alleen bij de instorting van een schouwburg zijn honderden personen het Slachtoffer geworden. Reeds heeft men 165 lijken uit het theater geborgen. Alle Omliggende ziekenhuizen liggen vol gewonden. De beschikbare troepen der na tionale garde zijn naar de bedreigde plaat sen gezonden. De gouverneur van Ohio heeft zich naar het gebied van den ramp begeven. Veel bijzonderheden over den ramp waren tot nog toe niet? te krijgen, daar alle tele fonische en telegrafische verbinding met Loraine is vernield. Nader wordt nog over de ramp gemeld De tornado, met een snelheid van 85 mijl per uur en vergezeld van trechtervormige dwarrefwolken heeft een groot gedeelte van Lorain en Sandusky tot een puinhoop ge maakt. Eenig idee van de verwoestingen geeft de verklaring van een bouwkundige, die van meening is, dat van wat nog van do steden is overgebleven niet veel hersteld zal kunnen worden. Gelukkig was de eleotri- sche centrale onmiddelijk bü den aanvang van den storm stopgezet, zoodat de neervaj- le#de electrische draden de vluchtende in woners, die door den razenden wind werden opgenomen en neergesmakt, niet konden treffen. De woestenij, waarin liet druk bezochte Lorain, een stad van 50.000 inwoners, ver anderd is, biedt een treurigen aanblik. De groote magazijnen vormen een opgestapelde puinhoop. Sommige straten zijn letterlijk weggevaagd. Om de ramp en wanorde nog te vermeerderen, braken er te midden van die puinmassa's verscheiden branden uit, waarbij talrijke individuen van de heer- soliende verwarring gebruik maakten om wat van hun gading was te rooven Op het meer van Lorain werden Vier schepen een speelbal der hoogopgestuwde golven. Drie schepen zijn gezonken. Ook het schip „Lakebruun" met 200 passagiers aan boord zou vergaan zijn. Scheepshotsiny. Een Wolff-telegram uit Memel, meldt dxl. 30 Juni Zondagavond zijn het. Memeier stoomschip „Franz" en liet stoomschip „Beethoven" met elkaar in botsing gekomen. De „Beet hoven" werd aan het achterschip geramd en zonk in weinige minuten. De „Franz" liep groote avernij op aan den boeg en moest zijn passagiers aan land zetten. Bandieten-overval. Naar uit New-York wordt gemeld, heb ben twee bandieten, die in „overalls" als werklieden gekleed waren, een betaalmees ter gedood van de Pullman Car Company, juist, toen hij uit een auto stapte, met on geveer 10.000 dollar in banknoten bij zich, dienende om employé's uit te betalen. De bandieten ontkwamen in een gereed staande auto. Moord. Landbouwers, die een vijver te ial- haure, gemeente Auric (Frankrijk) pas seerden, bemerkten in liet water het lijk van een, naar later bleek, 74-jarigen man. Bij onderzoek bleek, dat de ongelukkige vermoedelijk in zijn nabijgelegen huis ver moord is en daarna in den vijver is gewor- Men denkt, dat roof, of wraak het motief tot den moord is geweest. Ook kan het zijn, dat de vermoorde, die een slechte reputatie genoot, in een gevecht is gedood.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 3