Tweede Blad, Gemeenteraad. Buitenland. Binnenland Provinciaal Mieuws No 53 Woensdag 2 Juli 47e Jaarg. Sociaal Demokratisclie Mammonvereerders. Het is een oud verschijnsel, dat de heeren die altijd en eeuwig in de meest heftigsten betoogtrant op het kapitaal afgeven, in de praktijk, in het dage- lijksche leven, lang niet afkeerig van dat vervloekte kapitaal blijken te zijn, ja zich zelf ontpoppen als vereerders van den Mammon. Hebben we dezer dagen ook weer niet het verheffende schouwspel kun nen zien, dat terwijl alle Rijks Ambte naren gedwongen waren een gedeelte van hun salaris te offeren ten bate van de noodlijdende schatkist, de sociaal demokratische en communistische Kamerleden de eenigen waren die met allerlei safisme zich aan den plicht om als Kamerlid met de ambtenaren mee te bezuinigen onttrokken, ja, zelfs op het voorstel van 'n partijgenoot om die 10 pCt. van hun salaris dan maar voor de helft in de partijkas en de andere helft als steun voor de textiel arbeiders te geven, geen antwoord gaven. De voldoening echter hebben ze dat hun collega's in België al niet beter zijn dan zij. Een treffend staaltje hiervan vond ik deze week in de „Haagsche Post" waar 'n zekere heer Joseph de Qeijms het volgende in mededeelde: Natuurlijk houdt het Belgische par lement zich niet uitsluitend bezig met de herstelkwestie. De Belgische afge vaardigden interresseeren zich in niet geringej mate voor hun eigen toe komst. Vóór den oorlog ontvingen deze heeren een vergoeding van 4000 francs. De invoering van het algemeen kiesrecht op 21-jarigen leeftijd heeft het salaris der afgevaardigden doen verdriedubbelen. Zij hebben thans niet minder dan 12.000 franc jaarlijks plus gratis reizen op alle lijnen. Maar de heeren vinden, dat dit niet genoeg is. Enkele dagen geleden hebben enkele natuurlijk socialistische afgevaar digden in een geheime zitting voor gesteld om de wedde te verhoogen. Daar de grondwet hun salaris vaststelt, hebben zij een verandering voorgesteld in de verhuizings- en vacantiegelden. Maar het voorstel is niet in stemming gebrachthet is naar een commissie verwezen en negen tienden der kiezers hopen, dat dit een^beleefde vorm van afwijzen is. De politiek schijnt meer en meer een beroep te worden en de socialisten willen er graag een lucra tief baantje van maken. Als de Belgi sche socialistische afgevaardigden een maal op de parlementaire banken zijn neergestreken, geven zij hun beroep eraan. Zij koesteren nog slechts één wensch het baantje van afgevaardigde of Senaatslid te combineeren met dat van burgemeester of schepen. L'appé- tit vient en mangeant. Toen we dat stukje lazen dachteri we onwillekeurig: „Net als bij ons." Ook wij kennen dergelijke kapitaal haters in het Hollandsche parlement, -r mannen die nooit hun wachtgeld als ambtenaar, pensioen als wethouder, „de armzalige f 100 per week", zooals jan Ter Laan zijn bezoldiging als kamerlid qualificeerde opstrijken. En dan, als er bezuinigd mocht wor den door alle rijksambtenaren profi- teeren deze heeren van de omstandig heid dat de Grondwet hun tractement regelt en laten de ambtenaren er alleen voor opdraaien. Wat de heeren intusschen niet belet, om heftig af te geven op de nooit verzadigde kapitalisten. Boerenbedrog- in optima forma GEERTRUIDENBERG. (Vervolg' Eerste Blad.) Voorstel van den aannemer der Wa terleiding. Mij om de noodige herstel lingen tegen zekere condities over te nemen. Burg. en Weth. worden gemachtigd om, als blykt dat zulks in het belang van de gemeente is, daartoe over te gaan. Daarna deelt de Voorzitter nog mede dat de verpachtingen voor de a.s. kermis zeer weinig hebben opgebracht. Bracht dit een vorig jaar nog 1570 op, thans is dit nog geen 600. Jansen. Dat is 970 minder. Mijnh. de Voorzitter, ik wensch niet op uw weg te treden, maar aangezien ik de vaste overtuiging heb dat de kermis door al die bals, vooral die gesloten bals, teniet wordt gedaan, wil ik u ver zoeken daar paal en perk aan te stel len. Het is beslist in het belang van de gemeente dat met drukke dagen, b.v. de Zondagen en Maandag en Dinsdag geen bals worden gehouden. Laat het gewone dansen dan om 8 uur ophou den en u zal zien dat men weer een drukkere kermis gaat krijgen. Een vorig jaar heb ik een houder van een vermakelijkheid gesproken en die zei zelf dat hun hier door al die bals veel te veel oneerlijke concurrentie wordt aangedaan. Hij moest veel staangeld betalen en ziet al het volk dansen De Voorz. is 't ermee eens dat te veel bals worden gegeven met kermis en daarom heeft hij reeds maatregelen tot beperking genomen. Dit is echter niet zoo gemakkelijk als het zich laat aanzien omdat hij boven alles de recht vaardigheid en billijkheid in acht moet nemen. Liever zou hij daarom zien dat de vereenigingen zelf in het belang van de gemeente willen mede werken. Men heeft 52 weken in het jaar en nu is het voor die vereenigin gen toch net eender wanneer ze een bal geven. Daar behoeven toch geen tenten en kramen voor op het markt plein te staan. Hij voor zich zou ook liever zien dat iedereen deelnam aan het kermisvermaak dan zou dit ten slotte op nettere wijze gebeuren dan dat zulks wordt overgelaten aan wat herrieschoppers. Om zooveel mogelijk de kermishouders ten goede te komen heeft hij bepaald dat tot 11 uur mag worden gedanst en de gesloten bals be perkt tot 4. Geheèl het jaar door kun nen ze vergunning krijgen tot 1 of 2 uur toe. Jansen. Het is wel eigenaardig dat een vereeniging vroeger nooit bal heeft gegeven en nu ze 25 jaar gaat bestaan wel. Waar zal straks in den winter, als er weer werkeloosheid heerscht, het geld vandaan moeten komen. Die arme stakkers zullen dan die 970 moeten missen. Ik had ver wacht dat de wethouders u beter zou den hebben ingelicht. Voorzitter. Het is juist naar aanlei ding van de in het Dag. Bestuur ge houden besprekingen, dat ik deze maatregelen heb genomen. Jansen. Dat is allemaal veel te laat gedaan. Het had in de vakbladen be kend gemaakt moeten worden dat er geen bals gehouden mogen worden, dan zou men wel gezien hebben dat er heel wat meer zou zijn ontvangen. Vast zou men dan geen 970 min der hebben ontvangen. Gaat men zoo voort, dan beurt men er een volgend jaar nog geen 300 meer. Ik hoop dat de Voorz. aan ons meer gehoor zal geven dan aan eenige men- schen, een bakker en een schoenma ker, die hier in de gemeente gaarne baas willen spelen. De Raadsleden toch genieten het vertrouwen van de menschen, die zijn door de groote mas sa gekozen. Ik verzoek u, mijnheer de Voorzitter nogmaals beleefd om ook Dinsdags niet langer dan tot 8 uur bal te laten houden. Segeren. Voert een dansbelasting in. Wie zijn het die altijd met die bals op scheppen? Een ander kan maar belas ting opbrengen dat hij niet meer weet waar hij blijft en die zullen dan die duizend gulden, die men door die bals te kort komt, ook nog wel weer moe ten betalen. Ik geef toe, mijnheer de Voorzitter, dat het voor U moeilijk is de zaak zoo te regelen dat iedereen te vreden is maar als er zooveel geld daardoor minder in de gemeente komt, dan mag daar toch wel eens aan wor den gedacht en andere maatregelen worden genomen. Voorzitter. Dus U zou een vermake lijkheidsbelasting willen invoeren. Segeren. Ja. De heer Tak ontzegt den heer Jan sen het recht om de wethouders in de schoenen te schuiven dat ze den Voor zitter niet tijdig genoeg hebben inge licht. Men kan overal zien dat de staangelden heel wat minder opbren gen dan voor eenige jaren terug. Jansen. Men kon het vorig jaar zien dat er op 't kermisterrein geen mensch liep, terwijl de café's vol zaten. Geeft dan ook bals als de Symphonievereeni ging feest viert. Het is trewrig als een bakker en een schoenmaker hier de boel zouden kunnen regeeren. Ik hoop dan ook dat de Voorzitter zijn ver stand zal laten gaan en ook Dinsdags geen vergunning zal geven tot 't hoü den van bals na 8 uur. Voorzitter. Ik zal doen wat ik kan. Jansen. Het is treurig als de Raad voor die menschen achtergezet moet worden. Er zit veel achter. Dat de menschen hem niet moeten, bleek wel met z'n 13 stemmen. Er komen tegen woordig hier ook al zooveel van dri nieuwbakken mevrouwen. Zet op het voeren van dien titel maar belasting Segeren. Het is onbillijk zoo de zet ters eene categorie van menschen met de belasting maar pakken. Er is een soort menschen in de geaaeehte die maar niets verdienen en toch maar steeds de grootste viool spelen. Wat daar achter zit weet ik niet, maar ik geloof dat die er een goede boekhou dingspolitiek op na houden. Ze heb ben een herrie van belang en betalen nog geen schoolgeld. Het is gruwelijk De Voorzitter merkt op dat het be lasting heffen rijkszaak is geworden. Segeren. Een vorig jaar werd ons nog wijs gemaakt dat de rekening sloot met een goed slot van 20.000, maar het zullen 20.000 marken zijn ge weest, anders begrijp ik niet waar al les is gebleven. Ik zelf heb het gezien dat er dikwijls schandalige dingen zijn gebeurd. Ja, mijnheer Allard, lacht daar maar niet mee, want je hebt er zelf ook genoeg van geprofiteerd. Als je vroeger maar stil zat en ja knikte, dan was men den brave. Van den woningbouw mocht men niets zeg gen. Overal bouwde men de wonin gen voor 5000, hier moesten ze 7000 gulden kosten. De aap komt wel mooi uit de mouw. Het is schandalig zoo alles er naar toe is gegaan. De heer Sassen leest hierna een lange rede voor waarin hij het optre den van de Regenten van de Godshui zen ten zeerste laakt. Hij zou èen betere verhouding willen zien tot stand komen tusschen Regenten en Raadsleden opdat aan de bedoelingen van de schenkers gevolg wordt ge geven. Nu is zulks niet het geval, want in deze gemeente wordt bittere armoe de geleden en tiert, door de slechte woningtoestanden de T.B.C. welig. De menschen huizen in geen woningen maar in menschen-pakhuizen. De men schen lijden zulk een bittere armoede dat er zelfs zijn die daardoor niet eens meer hun Godsdienstoefeningen kun nen bijwonen. Er moet getracht worden om te ko men tot oprichting van een schippers- internaat in deze gemeente. De Voorzitter meent dat deze rede meer thuisbehoort in een propaganda- vergadering van een kiesvereeniging. De heer Smolders zou gaarne zien dat deze rede in de notulen wordt op genomen. De heer Jansen zou zelfs naar Ged. Staten willen schrijven om een onder houd opdat alles eens goed kan wor den blootgelegd. (Hier moesten wij de vergadering verlaten aangezien er om 7 uur nog een drietal vergaderingen werden ge houden. Verslagg.) 'maanden uit de gemeentekasmoest betalen. Komt Mevr. den Besten niet terug, wat méér waarschijnlijk is, dan heeft men la Babiloniënbroek tenminste een leerkracht meer, wat het belang van het onderwijs vordert. Het lid Smits vraagt waarom niet tan worden gewacht tot de beslissing op het beroep van Mevr. den Besten gevallen is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de benoeming vóór 1 Juli moet ge schieden, daar anders de nieuwe kracht voor rekeniog der gemeente komt. De Voorzitter brengt voorts In om vraag of iemand er tegen is dat wordt benoemd uit een voordracht van één persoon, waarop voorkomt M?j. N. B-aams, tijdelijk reeds aan de schooi weikzaam. Geen der leden R hiertegen. Wordt met algemeeee stemmen daarna benoemd Mej. N. Braams tot onderwijzeres aan de genoemde school. De vergadering wordt daarop ge sloten. EETHEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 27 Juni 1924, des nam. 7'/a aur' Voorzitter Wethouder G. van den Beek, wegens afwezigheid (verlof) van den Burgemeester. Secretaris: de heer D. A. v. d. Schans. Tegenwoordig alle leden. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend, worden de notulen der vorige vergadering onver anderd vastgesteld. Ingekomen stukken a. De rekening der Gezondheids commissie, gezeteld te Heusden, over 1923, aanwijzende in ontvangs'er f2647.961/» en uitgaven f2258.991/» sluitende alzoo met een batig saldo van f 388,97. Met algemeene stemmen wordt be sloten aan deze rekening goedkeuring te verleenen. b. Een schrijven van de Directie der Directe Belastingen, met verzoek vast te stellen het percentage voor de heffing van plaatselijke Inkomstenbe lasting voor 1924/25. Burg. en Weth. stellen voor, na ge maakte berekening, het cijfer vast te stellen op 5 pCt. Het lid Van den Heuvel vraagt hoe hoog dit percent het vorige jaar was De Voorzitter antwoordt dat het toe» 4 was. Burg. en Weth. hebben tot hue leedwezen niet anders kunnen doen dan voor te stellen dit met 1 te ver boogen. Op verzoek van den Voorzitter noemt de Secretaris enkele ctifers op de gem- begrootmg, die een belfiug van f 21.200 inkomstenbelasting noodig maken en waarvoor het procent 5 zal moeten zijn. Vooral de kosten van het G. E. B, drukken zwaar. Op een vraag van het lid Van dei Schans antwoordt de Voorzitter dat he' voilg jaar pl.m. f4500 op het G. E. B. is tekort geschoten. Burg. en Weth. hebben berekend, dat met 4 of 41/» pCt. de geraamde som niet zal binnenkomen. Het I» daarom beter het percentage aanvackr- tt|k I ooget te stellen, dan later daarop weer te moeten terugkomen. Misschien valt het nu mee en dat Is beter. Met algemeene stemmen wordt het percentage van heffiug daarna vast gesteld op 5. Aan de orde Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school te Babiloniënbroek. De Voorzitter zegt dat bet in de bedoeling van Burg. en Weth. ligt, aan genoemde school een vaste leerkracht te benoemen, daar het Hoofd der School daar thans alleen als zoodanig werk zaam is voor 44 kinderen. Sommige leden, zegt spreker, zouden nu kunnen zeggen, dat de onde.-wijzere» Mevr. den Besten-van Andel, die bij de Kroon tn beroep is tegen het haar verleend eervol ontslag, mogelijk tn 't gelijk zou kunnen worden gesteld en dan nog terugkomen. Burg, en Weth. gelooven dit echter niet. En mocht dit het geval zijn, dan zou het eenige gevolg kunnen zijn dat de gemeente de thans te be noemen onderwijzeres hoogstens twee Naar gemeld wordt, zal Musso- ini in verband met den buitenland schen toestand in Italië, niet persoon- ijk deelnemen aan de a.s. Londensche conferentie. De oppositie wil niet mee werken als Mussolini de Facistische militie niet ontbindt, wat hij weigert Naar verluidt zou de politieke ;oestand in Spanje ernstiger zijn ge worden. Het garnizoen van Madrid en de politie zouden order gekregen ïebben zich gereed te houden, om eventueele orde-verstoringen te onder drukken. Hedenmiddag heeft dr Strese- mann in de Duitsche rijkskanselarij de juitenlandsche journalisten om zich ïeen vergaderd om hun het antwoord op de controle nota voor te lezen en daaraan uitvoerige commentaren vast te knoopen. Hij legde nadruk op het nauwe verband tusschen het toestemmend antwoord van Duitschland en het Da- wes-rapport. De Duitsche regeering heeft de vaste hoop, dat bedoeld rapport voor 1 Aug. in werking zal treden en zal alles vermijden, wat deze hoop in gevaar kan brengen en heeft cjaarom dan ook in deze laatste militaire inspectie berust. Zij hoopt, dat deze verzoenende gezindheid haar uitwerking niet zal missen maar geeft er zich eveneens rekenschap van, dat zoowel in Duitsch land als in andere landen machtige partijen aan het werk zijn om de pa cificatie van Europa te doen mislukken. Wat Duitschland betreft, is het ten eenenmale uitgesloten, een meerder heid in den rijksdag te vinden voor het Dawesrapport, wanneer het buiten land geen soliede garantie kan geven, dat alle maatregelen van Frankrijk, die tegen het verdrag van Versailles in- druischen, waarvan natuurlijk de Roer bezetting een eerste plaats inneemt, ongedaan worden gemaakt. Wat de jeugdorganisaties betreft, die in den vreemde zooveel onrust ver oorzaken, onderscheidde Stresemann scherp tusschen gymnasten en soort gelijke vereenigingen en politieke for maties. Met klem kwam hij voor het goed recht van de eerste op, al was het alleen maar, omdat zij het meest ge eigende middel vormen, de tucht onder de jongelingschap, waarover juist zich het buitenland zoo beklaagt, in goede gedisciplineerde banen te leiden. Wat de politieke formaties betreft, deze hebben haar ontstaan grootendeels aan de Fransche provocaties te danken. In dat verband herinnerde hij aan een gesprek dat hij met den Franschen gezant voerde en waarin hij ver klaarde, dat elke Zondagsrede van Poincaré de gelederen van de uiterste nationalisten met 100 000 versterkte. Van de slagvaardigheid dezer groe pen moet men zich overigens geen overdreven voorstelling maken. Uit een onderzoek is gebleken, dat haar bewapening hoofdzakelijk uit wapperende vaandels en slaande trom men bestaat. Overigens heeft de regeering voor ontwapening gezorgd en wat ten slotte de rijksweer aangaat, hebben de entente-mogendheden zich ervan kun nen overtuigen, dat de voorraad mu nitie geringer is dan het Versailles verdrag toestaat en dat sedert de neder laag geen enkel nieuw kanon meer in Duitschland werd aangemaakt. Niettegenstaande alles, vreest de regeering, dat de controle op hevig verzet zal stuiten, omdat het gansche volk dezen maatregel ais een kwestie van zijn souvereiniteit beschouwt en zulks des te meer, omdat volgens de Duitsche opvatting deze laatste in spectie over de bepalingen van Ver sailles heengaat. Zij troost zich met de uitdrukkelijke verzekering, dat deze inspectie de laatste zal zijn en als een soort slot akte bedoeld wordt, die een tijdperk van politiek geweld afsluit en een van gemeenschappelijk overleg opent. Mogelijk zal de inspectie in denzelf den geest geschieden en verwacht zij, dat de controle-commissie eerst de modaliteiten met haar zal bespreken. Vermoedelijk zal zij verzoeken, de inspectie in civiele kleeding te doen plaats hebben. Bovendien rekent zij er op, dat het (onderzoek vóór den Isten October beëindigd zal zijn Groote Land- en Tuinbouwtentoon stelling Zevenbergen. Het zal velen onzer lezers zeker in teresseeren iets te vernemen van de groote Land- en Tuinbouwtentoonstel ling, welke van 9—15 September e.k. te Zevenbergen wordt gehouden. Wij hebben ons daarom tot bet Secretari aat gewend, alwaar wij tot de overtui ging kwamen, dat daar hard en goed wordt gewerkt. Voorzoover tot op he den kon gepubliceerd worden, heeft ons de secretaris ingelicht. Het schitterende terrein van den Kapelberg bij Zevenbergen, groot 7 Hectaren, op booge zandgrond gelegen weide, is door het Hoofdcomité ge huurd benevens een in de onmiddelijke nabijheid gelegen concoursveld. De teekeningen van restauratietent, regelings-commissietent, muziekkiosk, eerepoort, en diverse tenten, opge trokken ,in hout en ontworpen door den heer R. W. Jaquet, zagen er keu rig uit en v zullen door hun uiterlijk alle bezoekers trekken op de tentoon- stellingsdagen. Vóór de eerepoort zijn twee groote ruimten op de plattegrond geprojecteerd als bergplaats voor rij wielen en auto's. Een ruime baan van 10 M. breedte is afgebakend voor de autobussen, welke de bezoekers zullen aanvoeren, zoodat by de grootste druk te zelfs van deze voertuigen niet de minste last zal worden verkregen. Des avonds zullen de texreinen fees telijk worden verlicht door de firma De Vries Mulder en Co. te Amsterdam, wier naam op dat gebied Europeescbe vermaardheid heeft verkregen. Muziek en zang, benevens des avonds bioscoop zullen bet nuttige met bet dangename vei'eenigen, ofschoon van de expositie nog niet veel gezegd kan worden daar de meeste inschrijvingen nog loopende zijn. Tot onze groote voldoening moch ten wij vernemen, dat een suikerpavil joen door de coöperatieve en specula tieve fabi'ieken zal worden gesticht, terwijl aan de rubriek Wetenschap en Organisatie, onder leiding van een Rijkslandbouw-consulent, de beer Hui- zinga te Breda, de grootste zorg wordt besteed. Ook de zuivel is in het rijke programma goed verzorgd, terwijl be sprekingen loopende zijn over het stich ten van een paviljoen biervoor in den zelfden geest als dit met de suikerin dustrie geschiedt. Van de rubrieken paarden, rundvee, kleinvee, pluimvee, akkerbouw, machi nes, tuinbouw, bloemen, enz,, waarvan bet programma meldt, is natuurlijk nog weinig te zeggen, doch de bond van bengsten-Associatiën en de bond van Rundvee-vokvereenigingen in West- Noord-Brabant, welke respectievelijk paarden en rundvee verzorgen, staan er ons borg voor dat dit zeker in de puntjes zal wezen. Het deed ons bui tengewoon goed aan, dat ook varkens, geiten en pluimvee, zoozeer in opkomst in onze provincie, zoo zorgvuldig zijn bewerkt, zoodat wij zeker vermeenen op de tentoonstelling een juist beeld van den stand biervan in onze provin cie te verkrijgen.Alles bijeen genomen mogen we gerust veronderstellen, dat deze derde Land- en Tuinbouwtentoon stelling te Zevenbergen in een zeer goed teeken staat. We wenschen bet Hoofdcomité dan ook bet beste toe met de verdere uit werking der plannen en hopen daarop later in ons blad terug te komen. Door ZEx. den Commissaris der Ko ningin, Baron van Voorst tot Voorst, is welwillend het beschermheerschap aanvaard van de in September a.s. al hier te houden^ Land- en Tuinbouwten toonstelling. Waalwijk 1 Juli 1924, Verlenging Schoenenwet aangenomen. De Tweede Kamer heeft gister middag het wetsontwerp tot verlenging der Schoenenwet aangenomen met 33 tegen 27 stemmen. Voor stemdende Anti-Revolutio nairen, de Roomsch-Katholieken en den heer Kersten. Tegen de geheele linkerzijde en de Chr. Historischen. Wij mogen ons feliclteeren dat het Schoenenwetje weer is aangenomen. Hulde aan minister Aalberse, kamerlid Fleskens en 't bestuur van den Bond, met z'n energieken voorzitter, den heer jos J. Klijberg. mmumiinm

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5