De N. Rott. Crt. moge in zijn het festival, waar achtereenvolgens de „vrijhandels-verblindheid" ach er. wee ingeschreven vereenigingen, met uit zondering van de harmonie „Concordia" uit Vlijmen die zonder directeur zit, roepen over die linkerzijde die zoo j slecht opkwam, anders zou dat schoenenwetje, dat protectionistisch insluipsel, dat de schoenfabrikanten verleert op eigen beenen te staan, over boord zijn geworpen", 't Is toch nogal ergerlijk dat een blad als de N Rott Ct. zoo iets schrijft Weet het blad niet dat dit wetje een zegen geweest is, werkeloosheid verdwenen, de fabrieken volop werk. de schoenen niet duurder. Wat wil het blad meer't Moest eens naar onze fabrieken komen zien om te onderzoeken of de schoenfabrikanten niet op eigen beenen kunnen staan Laat het blad met onbevangen blik rondkijken en eens in de leer gaan bij Mr. van Aalst, daar kan het tenminste eerlijkheid leeren De Christelijk-Historischen stemden eveneens tegen, hoewel de afdeeling van haar partij te Waalwijk, zeker tot oordeelen bevoegd, een krachtig adres zond om ervoor te stemmen. Die heeren daarboven schijnen alles toch beter te weten De tweede Zondag van het festival der harmonie „St. Crispijn" is uitstekend geslaagd, we zouden haast zeggen beter dan de eerste, wijl er meer belang stelling was. Niet, dat deze niet grooter had kunnen zijn, want werkelijk we misten er velen, die we om verschil lende redenen er gaarne hadden gezien, niet 't minst de leden der vereeniging, die toch wel eens een krachtiger blijk van belangstelling hadden mogen geven waar het gold een jubileumsviering van haar ontspanningsgezelschap, dat zich steeds zooveel moeite geeft om juist de leden een passende en kunstzinnige ontspanning te ver schaffen. Daar komt nog bij dat zij voor de helft van den prijs toegang de door haar gekozen nummers uit voerden. Evenals een vorig maal moeten wij ons wat beperken en kunnen niet alle vereenigingen afzonderlijk bespreken. Er ware overigens aanleiding te over, want er is Zondagmiddag uitnemend geblazen maar niet minder gezongen. Men heeft er volop kunnen genieten en het zij ook ter eere van Waalwijk gezegd, dat de plaatselijke vereeni gingen zich niet onbetuigd hebben gelaten bij dit jubileum zij hebben alle deelgenomen en zich er zeer veel moeite voor gegeven. Na afloop reikte de heer A. C. v. d. Heijden, lid van het Eere-Comité, de herinnerings-medailles uit. in zijn mooie toespraak schetste hij allereerst de voorwaarden, die het welslagen van een festival verzekeren. Daarna be schouwde hij de muziek uit een ethisch en religieus standpunthoe zij in alle levensomstandigheden als een gouden draad door 's menschen leven geweven heeft, hoe zij vanaf de schepping der wereld tot op den huidigen dag op het individu als op de massa heeft ingewerkt en hoe zij alleen voor de eeuwigheid bestemd is. Deze rede, die uitmuntte zoo door vorm al inhoud, werd aan het slot door de talrijke aanwezigen luide toegejuicht. Een waardiger slot van dit festival, van deze muzikale feestavonden kon moeielijk beter gevonden worden, dan in een concert der Kon. Harmonie „Euphonia" van Kaatsheuvel, directeur de heer A Stravers, instructeur van „St. Crispijn". De des middags gekozen nummers hadden. Dit terloops, want de dag is j en de uitvoering daarvan gaven ons reeds een voorproefje van 't geen ons des avonds te wachten stond Dat was dan ook in een woord schitterend. We noemen b v. de Zampa-overture „Ge- schichten aus Wiener Wald", „Caprice sur und Thème Allemand" uit de opera „Der Prophet", „De Mignon" en de clarinet-solo van den heer Mar Klijn 't Was alles af, subliem in elk opzicht, waard gehoord te worden door een tjokvolle' zaal, al was deze, vooral de goed geslaagd en het comité mag hierop met voldoening neerzien. Thans namen deel de volgende ge zelschappen 1. Harmonie „St. Crispijn", Waalwijk. 2. Harmonie der Jongens Congregatie, Drunen. 3. Liedertafel „Oefening en Ver-maak", Waalwijk. 4. Zangvereeniging „Echo van het Zuiden", Tilburg. 5. Kon. Muziekgezelschap „Euphonia", eerste rang goed bezet. Terecht zeide Kaatsheuvel, onze burgemeester, dat de beide hoog- 6. Harmonie „De Volharding", Drunen. 1 staande muziek-gezelschappen van 7. Gemengd Koor der Liedertafel Kaatsheuvel ons twee pracht avonden „Oefening en Vermaak", Waalwijk, hebben bezorgd en we sluiten ons 8. Liedertafel „Tot Bloei der daarbij gaarne aan't is een genot en Toonkunst", Waalwijk, een bijzonder voorrecht vooreen plaats, Ten 12 uur werden de verschillende zulke gezelschappen te bezitten. Dat comité's met de presidenten en direc- men het toch waardeere en dat onze teuren der musiceerende gezelschappen muzikanten en jongeren aan zulke wederom ten raadhuize door B. en W. voorbeelden zich spiegelen, officieel ontvangen en sprak de burge-I -Voor het laatste nummer nam onze meester o.m."j burgemeester 't woord om in een prachtige en beteekenisvolle rede een woord van hulde en dank te brengen Verkeerde men de vorige week nog in angst en vrees omdat men zich moest afvragen of het festival wel zou slagen, wel aan de verwachtingen zou beantwoorden, thans zijnervolgensspr gezien de verkregen resultaten reden om den blijden gemoedstoestand te laten wederkeeren. Immers de resultaten mogen alleszins bevredigend worden genoemd, al is zulks alleen maar omdat onder de breede lagen der bevolking is gedemonstreerd wat ijver onder de leden van een corps vermag En aan den anderen kant zal deze demonstratie voor velen een prikkel zijn om „St. Crispijn" te steunen. De wisselwerking, daardoor ont- j staan houdt voor de toekomst een en de jubileerende vereeniging een herinnerings-medaiile aan te bieden. Aan het einde van het feest gekomen wil de edelachib. heer Moonen, als Voorzitter van het eere-comité, nog maals, en thans vanaf deze plaats, het woord nemen. Op de allereerste plaats wil hij er dan op wijzen dat men dankbaar ge stemd mag zijn met het behaalde sue. ces. Waalwijk is wat betreft de instru mentale kunst, de laatste jaren maar i zeer schaars bedeeld geweest. Dat is geenszins het gevolg van de om- standigheid dat men niet houdt van muziek maar is waarschijnlijk toe te "f lutfKUI'lst c<=" schrijven geweest aan andere invloeden goede Delofte in. Men heeft nu de pat gemjS aan muzjek dreigde tot on zekerheid gekregen dat men belang steltversctljj|jgjiej(j te zuj|en overgaan en als hoofd der politie heeft hij dat wil len voorkomen door bij gebrek aan beter in het leven en streven der vereeniging en dat zal een werkdadig aandeel in de opleving der instrumentale kunst in deze gemeente teweeg brengen. Na den wensch te hebben uitgesproken dat moreele steun nooit zal ont breken waardoor „St. Crispijn" meer en meer naar vervolmaking zal kunnen streven tot eer der vereeniging en vol doening der gemeentenaren, eindigt spr zijne rede, die luide wordt toege juicht. Nadat de eerewijn is rondgediend nam de heer Passier het woord en zegt méérmalen Duitsche straatmuzikanten gelegenheid te ge\en het publiek te vergasten op hetgeen een klein troepje menschen nog op dat gebied kan presteeren. Maakt men nu de balans op van alles wat men zoo al heeft kunnen constateeren, dan mag worden gezegd dat Waalwijk in al zijn geledingen ge toond heeft muzikaal te zijn en gaarne harmonie-muziek te hooren. Met genoegen heeft men Euphonia nogmaals gaarne hartelijken dank te l heden en Apollo een vorigen Zondag, willen brengen aan het gemeentebestuur voor de werkelijk joviale wijze waarop de gemeentelijke overheid „St Crispijn" en met haar de deelnemende vereeni gingen, heeft willen ontvangen. Hij durft verwachten dat de vereeniging steeds in ruime mate den steun van het publiek van Waalwijk zal mogen blijven genieten. Deze werkelijk gulle ontvangst zal voor de leden een aansporing zijn om zich te blijven beijveren opdat ze nog dit jaar gelauwerd uit het strijdperk mogen treden. Het gezelschap begaf zich toen naar de kiosk, om van daaraf getuige te zijn van de gezamenlijke uitvoering der feestmarsch onder leiding van den heer Stravers. Een groot pubtiek was hierbij tegenwoordig, alsook bij den muzikalen rondgang, die daarna een aanvang nam. Des namiddags ten 3'/a uur begon beide uit Kaatsheuvel gehoord en gaarne brengt hij aan deze vereeni gingen een eere-saluut voor hetgeen zij presteeren (Appl Voorts brengt hij ook dank aan het bestuur van St Crispijn voor de bereid verklaring om zich meermalen in het openbaar te laten hooren op de prach tige kiosk die door de bemoeiingen van Waalwijks Belang op de Markt is verrezen. Eenerzijds bestaat nu de prikkel om te geven en anderzijds om te ontvangen en het kan niet anders of dat juist zal voor de vereeniging een goede uitwerking hebben De band tusschen de bevolking en de vereeni ging zal er door worden versterkt. Alvorens te eindigen wil spr. namens het eere comité gaarne aan het vaandel een herinnerings-medaiile hechten om ook bij de vereeniging de herinnering aan dit festival levendig te houden. Een daverend applaus bezegelde deze krachtige woorden van onzen burgervader, die in deze dagen her nieuwde bewijzen gaf van z'n meeleven met de gemeente, z'n belangstelling voor de muzikale kunst, z'n steun aan alles wat bevorderlijk kan zijn aan de plaats op eenig gebied. De heer Passier dankt voor deze attentie en geeft de verzekering dat I het voor de vereeniging een spoorslag I zal zijn om op den ingeslagen weg l voort te gaan en zich met nog meer ijver op de instrumentale kunst toe te leggen. Ook verklaart hij nogmaals dat de harmonie zich vanaf heden meer in het openbaar zal laten hooren en durft vertrouwen dat dit voor het publiek van Waalwijk aanleiding zal zijn om „St Crispijn" te steunen op een wijze als heden gedaan Tenslotte een woord van hulde aan de jubileerende vereeniging, de organi- satie-comité's voor hetgeen ze in deze dagen hebben gedaan en voor het vele mooie ons geboden. Moge de vereeni ging door de talrijke blijken van be langstelling hebben begrepen de waardeering die ze geniet, moge zij voortgaan in ijver, ontwikkeling en bloei. De heer Jac Gragtman alhier heeft ontslag genomen als directeur van de brandweer. We behoeven zeer zeker niet te zeggen, dat hij in de ruim 30 jaren, dat hij deze functie bekleedt voor dit corps en daardoor voor de gemeente groote verdiensten heeft gehad, waarvoor hem bij zijn aftreden hier openlijk hulde en dank zij ge bracht. Tot koster van de parochiekerk van St. Jan is benoemd de heer Henri van de Leur alhier. Bij de Maandagmorgen ter raad- huize alhier gehouden aanbesteding voor het verbouwen van de beneden verdieping der Openb. Lagere School, werd ingeschreven als volgt H Maas, Waalwijk f 9750.— C Honcoop, Veen f11244.— J den Teuling, Waalwijk f 9900 C. B Timmermans, Sprang f 10590.-— M. in 't Veld f 10650 A. Vermeer, Waalwijk f 9796.— W. v. d. Hammen, f 9800j— A. Bonis. f 8888.— C Michaël, Capelle f12580.— Gebrs. Maas, Waalwijk f 9000.— Wed. A, Aarts Zn., f 9156 Werk gegund aan A Bonis, den laagsten inschrijver. Sedert Zondagmiddag 3 uur, toen zij voorgaf naar den Dienst in de Ned. Herv Kerk te gaan, wordt alhier vermist de 17 jarige J. Q. Ondanks de ijverige nasporingen der familie en politie, is het nog niet mogelijk eenig spoor van haar te ontdekken. Naar wij vernemen wordt door het bestuur van de Liedertafel „Oefe ning en Vermaak" alhier overwogen om een volgend jaar, ter gelegenheid van het 65 jarig bestaan, een groot concours zoowel voor Mannenkoren, Gemengde Zangvereenigingen als Har monie- en Fanfare-corpsen te geven. Op verzoek van het bestuur der Liedertafel deelen wij gaarne mede dat door omstandigheden de repetitie van het Gemengd Koor niet kan plaats hebben. De directeur van het post- en telegraafkantoor te Waalwijk deelt mede dat de volgende heeren aan gesloten zijn bij de Rijkstelefoondienst No. 56 A. Appels-de Cortie, varkens slager, Grootestraat 225, Waalwijk. No. 168 E. C. J. Moonen, burge meester, Mr. van Coothstraat 52, Waalwijk. No. 1 J. Klis, Café, handel in kunst- l mest, Dorpstraat 233, Sprang. De sluiting der cursussen aan de Rijksschool zal plaats hebben op Vrijdag 18 Juli as. des morgens om half elf, Op dien dag en ook des Zaterdags tot 12 uur zijn de werk stukken der leerlingen te zien. De lessen beginnen weer den len Maandag in September. Morgen Donderdag 3 Juli her denkt Christ Leijtens den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst kwam aan ons blad en onze drukkerij. Op het vierde bondsfeest ter gelegenheid van het Eerste Lustrum van den R.K. Gymnastiek- en Athletiek- bond „St. Jozef" in het Bisdom Breda, gehouden Zondag 29 Juni j 1. wist onze oude „W.G.V." nieuwe lauweren te oogsten, in drie wedstrijden waaraan werd deelgenomen werd zij bekroond. Snijders verwierf in den personeelen wedstrijd Kogelstooten den 2en prijs. Bij het nummer „Touwtrekken" in ploegen van 4 moesten onze kranige athleten Jan van Bladel, Toon Snijders, Gerrit Verbeek en Cor Stijnis niet minder dan negen maal den strijd aanbinden, maar ze sleepten al hun tegenstanders onweerstaanbaar over de streep en den len prijs in de wacht In den driekamp, de hoofdschotel van den turnersdisch, welke dit jaar bestond uit 1. vrije oefening, 2. oefe- ning aan brug, 3. oefening aan brug als rekoefening bedoeld, elk gedeelte uit te voeren door 4 turners, was de W.G V. deze keer minder gelukkig Zeker tengevolge van de zenuwspan ning verknoeide een debutant de romp- rolling, terwijl een brugiurner uit de oefeningsserie aan de brug een bewe ging met luchtig gebaar achterwege liet. Wat hielp nu het hoogste cijfer door makker Schambergen behaald in de vrije oefening in standen Resul taatderde prijs. Toch bleven in dezen wedstrijd nog 5 vereenigingen onbe- kroond „Met moed en volharding dan voort op het pad, Dat voor ons zoo menigen turner betrad." neuriet de turner enversaagt niet. De Zaterdagsche cursus „Sint-Jan" 'trof het nog slechter. Er was slechts voor een enkelen clubwedstrijd inge schreven nl den driekamp voor jonge lieden van 16 en 17 jaar. De oefe ningen werden door allen meer dan voldoende, enkele zelfs zeer goed uitgevoerd Geen noemenswaardige fout werd gemaakt. En toch, niet bekroond naar huis. Wat reden valt hieruit te delven Was het misschien de lastige bepa ling, dat de wedstrijd turners persé na 29 Juni 1906 hun intrede in de wereld moesten gedaan hebben En was er soms een onnoozel beetje aan de klok gedraaid, terwijl deze manoeuvre niet vermocht den bijval te oogsten van de Technische Commissie? Doch, alle scherts ter zijde. Een groote troost is, dat Sint-Jan meerdere lot- en leedgenooten telt in hare afdeeling Leden van Sint-Jan, hoofden op Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Kleinindustrie en kleinhandel. De toestand van de kleinindustrie en den kleinhandel was ovér het alge meen slechter dan die van de groot industrie en den groothandel. Het is opmerkelijk, dat in de schoenindustrie de allerkleinste ondernemingen, die in de tijden, die voor de grootbedrijven het slechtste waren, nog het hoofd boven water konden houden, ten onder gingen toen de productie der grootere ondernemingen oploopende was, De strijd met de op volle capaci teit werkende fabrieken en de onder de groot-bedrijven ontwikkelde vinnige concurrentie bleek niet vol te houden te zijn. De kleinhandel in leder en fournituren, voorzoover aangewezen op deze kleine ondernemingen, ondervond daarvan den terugslag, Voor winkelzaken was de toestand over het algemeen zeer slecht, zoowel de werkeloosheid als de loonsverlagin gen verminderen nog steeds de koop kracht. Ook de geest van bezuiniging die zoovelen heeft aangegrepen, is inderdaad van invloed gebleken op de omzetten in de winkelbedrijven. Ern stig wordt geklaagd over slechte beta lingen. De slechte toestand van den han- deldrijvenden en den industrieelen middenstand schijnt zich af te spiege len in het kwijnend bestaan, dat de middenstandsvereenigingen lijden Ver schillende dezer vereenigingen werden opgedoekt of geven geen teeken van leven meer Het Hanzebank-debacle, waarop wij in de beschouwingen ten aanzien van den groothandel reeds wezen, heeft vooral ook voor de kleinere bedrijven in het district onzer Kamer buitenge woon ernstige gevolgen gehad en menige onderneming in nog grooter moeilijkheden gebracht. De middenstandsvereenigingen, die verslag uitbrachten, rapporteerden alle een gang van zaken, niet beter dan in 1922. Wederom werd geklaagd over den toenemenden trek van het platte land naar de grootere plaatsen voor het doen van inkoopen, waartoe door het steeds stijgend aantal autobuson dernemingen ruime gelegenheid wordt geboden. Dit geldt vooral voor die gemeenten van het district, die niet beschikken over spoor- of tramverbin ding en wier insolement door de auto busdiensten is opgeheven. In de bouvyrvakken nam, mede door verdere daling van de prijzen der bouwmaterialen de bedrijvigheid toe, De verhouding tot de banken was een voortzetting van de lijn reeds vroeger getrokken en aangegeven in ons verslag over 1922. Door de ban ken werd er naar gestreefd verbetering te brengen in de verhouding tusschen de eigen middelen der credietnemers en het bankcrediet. Uitbreiding van credieten kwam niet beteekenend voor, daarentegen was inkrimping van bestaande credieten nog van beteekenis. Uit den aard der zaak heeft deze inkrimping moeilijkheden veroorzaakt. Het is intusschen gebleken dat de ondernemingen, waarvan de levensvatbaarheid vaststaat, doch die naar verhouding van 't crediet niet over voldoende dekking konden be schikken, onder zekere waarborgen meer tijdruimte wordt gelaten om over een langer tijdvak de inkrimping van het crediet te bewerkstelligen Over het algemeen was de opleving van handel en industrie voor het groot ste gedeelte van 't jaar nog niet van dien aard, dat zich behoefte aan cre- dietverruiming openbaarde. De zeer gereserveerde houding der banken, daarin voorgegaan door de Nederland- sche Bank heeft voor de niet behoor lijk gefundeerde bedrijven noodlottige gevolgen gehad. Het in vergelijking met 1922 grooter aantal faillissementen zal voor een deel mede daaraan zijn toe te schrijven. Het bankroet der Hanzebank te 's Hertogenbosch schiep voor de cre dietnemers dier bank buitengewoon groote moeilijkheden, Afgescheiden van de zeker niet te onderschatten ernstige gevolgen van kapitaalverlies van hen, die voor belegging vertrouwen in deze onderneming hadden gesteld, zijn de gevolgen met betrekking tot de moei lijkheden voor de debiteuren dier bank om elders onder te komen van niet minder beteekenis. In den loop der jaren is de behoefte aan een midden- standscredietbank vooral voor het platte land voldoende gebleken. De verhouding tusschen werkgevers en werknemers was over het algemeen bevredigend Stakingen of uitsluitingen kwamen niet voor. De in 1922 in de gemeente Waal wijk getroffen wachtgeldregeling voor de schoenindustrie werd ook voor 1923 vernieuwd. Over 1923 bedroeg het aandeel der werkgevers in die regeling f6.013.11 tegen f32 154.39 in 1922. Het collectief contract voor de schoen industrie, in 1922 aangegaan, bleef gehandhaafd, nadat daarin eenige wijzigingen waren aangebracht met be trekking tot het seizoensoverwerk, de feestdagen en de verlofdagen. In de meeste bedrijven werden de looner, verder verlaagd, wat zonder schokken plaats vond. in de schoen industrie kwamen de verlagingen auto matisch tot stand ingevolge de in het collectief contract opgenomen bepalin- .gen voor een glijdende loonschaal. De cursussen, welke door de R.K. Leergangen in N.-Brabant gegeven worden tot opleiding voor het examen Gemeente-Administratie en onder leiding staan van den heer Th. Roeffen, hoofd commies-chef aan de Provinciale Grif- Te te 's Hertogenbosch, hebben bij de laatst gehouden mondelinge examens niet minder dan 14 van de 17 candi- daten zien slagen, nl. de heeren F. Broers, Tilburg, A. Appels, Til burg. A. v Mackelenberg, 's Bosch, A. M. Donkers, Vucht, A. Raaymakers, Lierop, H. de Leeuw, Tilburg, M. v. Hoek, Tilburg, N. Verhagen, St. Mi chielsgestel, H. Kuenen, St. Oedenrode, ,B v. Schijndel, Waalwijk, J. Mols, Tilburg, A. Bijl, Oss, A. P. v. Hulst, Oss, L. J. P. v. Doorne, Veldhoven. De groote belangstelling, welke voor deze opleiding blijkt te bestaan, heb ben de Leergangen doen besluiten, ook te Nijmegen een cursus te vestigen, terwijl bij voldoende deelname, welke reeds verzekerd schijnt, in het najaar^ te Tilburg een cursus voor opleiding voor het examen Gemeente Financiën zal worden begonnen. Ondanks de minder gunstige tijdsomstandigheden weten de R.K. Leergangen te Tilburg hunne werkingssfeer steeds uit te breiden een teeken, dat hun werk ook wordt geapprecieerd. Dinsdag werd onder voorzitter schap van mr. A. Baron van Voorst tot Voorst de zomerzitting geopend van de Prov. Staten van Noord-Brabant. In zijn openingsrede wees de voor zitter er op, dat de hooge belastingen, zoowel van het Rijk als van de ge meenten, handel en nijverheid in het gewest zwaar blijven drukken. Vooral voor de middenstandsbedrijven zijn de débaclen van de Hanze- en andere banken en de ontreddering van den Postcheque en Girodienst feiten van ernstige beteekenis Menig bedrijf wordt in gevaar gebracht doordat bijna alle bankinstellingen er toe overgaan de bestaande credieten te beperken of op te zeggen en slechts met groote be zwaren nieuwe credieten kunnen ver kregen worden. Bovendien de doodende concurrentie van het buitenland maakt export als onmogelijk. Een en ander geeft nog reden tot bezorgdheid. Spr. wijdde voorts waardeerende woorden aan de nagedachtenis van het pas overleden lid der Staten, den heer Kr. Timmers te Klundert Ook de groote werkzaamheid vam den heer H. W. J. Mol, lid van Ged. Staten, die om gezondheidsredenen ontslag heeft moeten nemen, werd door den voorzitter in het licht gesteld. Een gelukkige levensavond moge voor den heer Mol zijn weggelegd. De nieuwbenoemde leden de heeren J. J. J. van Oudenhove te Tilburg en J. H de Wit te Helmond werden beëedigd. In de volgende vergadering op Donderdag 3 Juli a.s. zal de verkiezing

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6