Sport Rechtzaken Gemeenteraad Landbouw. Marktberichten. }naezonden Medédeelingen- BIJ Huid jeuk en ook bij Muggenbeten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. Bij Apoth. en Drogisten. gerekend dus voor f 77.25, terwijl de j kippetjes voor 2 ct. per dag, niet meer hebben behoeven te kosten dan f 24,30. Met belangstelling werd de causerie door alle aanwezigen gevolgd en te vroeg kwam 't sluitingsuur, waardoor 't einde der vergadering moest ver vroegd worden. De bakkers besloten in hunne vergadering van Woensdagavond voor- loopig den broodprijs niet te verhoo gen. Voetbalsport. WAALWIJK. Zondag a.s. geeft Juliana weder om haar jaarlijksche Bekerwedstrij den en zullen de volgende vereenigin- gen uitkomen Om 1.30 uur komen in het veld H.E.C. CombinatieB. V. V. 1. Kaatsheuvel. Om half 3 komen in den strijd W. S. C. IIZomerelftal K. E. K. en om lialf 4 krijgt men de ontmoeting 'S.V.V. I SprangQuick IT. Daar er Zondag van interessante wedstrijden te genieten valt, zal iede- ren voetbalsupporter ongetwijfeld zijn favorieten komen aanmoedigen in den strijd om den Juliana-beker. QUICK. De Aileihiek. Naar aanleiding van de komende ondetlinge atlethiekwedstrijden In onze vereeniglng, achten wij het noodzakelijk het onderstaande onder de aandacht onzer werkende leden te brengen. Nagaande wat er tot nu toe Is tot stand gebracht gedurende den tijd dat gij aan atlethlek doet, is er volop redenen tot tevredenhtld. Gijzelve zult het beste overtuigd zijn van de heil zame gevolgen eener gestadige oefe ning in deze sport. Ook zij die als toeschouwers de verrichtingen van ons 1ste elftal gadesloegen, zullen daarin een gunstig resultaat hebben geconstateerd als gevolg van het >atletbieken<, Immers in geen enkelen wedstrijd der laatste tijden hebben onze spelers, ondanks de temperatuur, teeke nen van vermoeidheid vertoond, zelfs niet in den veelbesproken wedstrijd In Tilburg tegen >Noa<i«, welk toch in een uitermate snel tempo werd gespeeld, voor den scheidsrechter te snel zelfs en toch waren onze spelers na die anderhalf uur nog in prima conditie, terwijl ze toch ook 's middags reeds een zwaren wedstrijd speelden. Dit dus als eerste resultaat. En toch zijn we nog lang niet geheel tevreden. Zezer, er worden reeds mooie tijden gemaakt met hardloopen, mooie hooge en verre sprongen gedaan, maar dat alles kan en moet nog veel beter worden. Daarom Qulckers sporen wij U b9 deze dringend aan, de atlethlek- beoefenlng nog ernstiger op te nemen. Blijf van geen enkele oefening weg, traint U ernstig en nauwgezet en spoort uwe clubmakkers aan. Trainer Thoonen heeft er alles voor over, niets is hem teveel, aan U de taak te zorgen dat hij trotsch kan zijn op z'n leerlingen. Nu de onderlinge wedstrijden in aan tocht zijn, moet ge ook buiten de vaste avonden Oefenen, Prachtige prijzen zullen voor beide afdeelingen worden beschikbaar gesteld, betwist ze elkander met vuur, tracht elkaar te overtreffen, het zal Qalck zeer ten goede komen. Een Noord-Br&bantsche Atlethiekbond Is In wording, zorg ervoor dat Quick direct met een flink geoefende afdee- llng tot dien bond kan toetreden. Trainer Thoonen wil dan het volgende jaar vast en zeker deelnemen met een flinke sterke ploeg aan de districts— atlethiekwedstrijden. Laat een onder linge strijd ontstaan wie in die kern ploeg zal worden opgenomen en bedenk eens wat een eer het zal zijn voor Uzelve en Uwe club om als overwin naars uit dien zwaren, maar hoogst eervollen kamp te voorschijn te komen. Denkt aan de spreuk van Uwen voetbaltrainer»Een goed atlethleker Is nooit een slecht voetballer1. Dus Qulckers, allen met dubbelen moed en volharding aan het oefenen, ook als atleetb kunt ge een held zijn in het Blauw-Witte kamp, de trotsch zijn Uwer club. E. Duivensport, NIEUWKUIK. Zondag j.l. hield de postduivenver- eeniging „G V V." een wedvlucht van uit Orleans. (Frankrijk). De prijzen werden als volgt behaald P de Bont 1A. Brok 2, 3, 4N. Merkx 5 C Coolen 6 Th. v. Eethen 7. Zondag a.s. zal voor de eerste maal een prijsvlucht worden gehouden met jonge duiven vanuit Lier (België). WAALWIJK. Zondag hield „de Postduif" een wedvlucht vanuit Orleans. De prijzen werden behaald als volgt: J. van Delft 1, 35, A. Stokwielder 2 15, 17, J. van der Velden 3, 23, 30, Jac. Simons 4, 32, A. van Eijk 5, 9, 25, G. Sars 6, 11, 27. P. de Jong 7, Arn. Bakkers 8, 28, Hok de Luchtbode 10, 20, A. Pijnenburg 12, W. van Muile- koni 13. 14, 26, 34, Adr. flensen 16, 24, W. van Schijndel, 18, J. Schalken» 19, van Bladel 21. H. v. d. Penndh 22, Hor man 29, Alb. van Eeten 31, P. Schoe- mans 33. KAATSHEUVEL. Zondag 29 Juni hield de Kaats- heuvelsche Postduivenvereeniging „de Luchtvaart", gevestigd bij J. Treffers, een wedvlucht vanuit Orleans. De eere-prijzen werden verdiend door: 1 H. Dekkers met 1ste aange wezen duif, zilveren beker, 2 J. Ver duin, met aangewezen duif, groote medaille, 3 A. Kerst, met aangewezen duif, kleine medaille. Geld-prijzen werden gewonnen door 1 H. Dekkers, 2, 7 D. de Bie, 3, 5 A. Kerst, 4 J. Verduin, 6. C. Nerings, 8 J. Versteeg, 9 H. WittenbTd, 10 J. Hulst, 11 P. Nieuwenhuijzen. 1ste duif 11-37-45. Overduif 12-16-20. 'MADE De postduivenvereeniging „Prin ses Juliana" hield een wedvlucht van uit Chatauroux, waarvan de uitslag is C. Rullens 1, 7, 10, 12, 14, 15, 16, D. J. Kop 2, 3, 9, P. Kooijman 4. J. de Heijde 5, B. van Dongen 6, Jac. Vos 8, 13, B. J. Broeders 11, Broeken 17. J. van. der Ven 18. ELSHOUT. '-r- Zondag 29 Juni hield de postdui venvereeniging „de Snelvliegers" een wedvlucht vanuit Orleans. De prijzen werden behaald als volgt: 1 M. van Huiten, 2 J. Verhoeven, 3 Th. Besselaar, 4. A. van Sluisveld, 5 W. Verdijk, 6, 8 L. Hesselmans. Poelprijzen van 10 cent: 1 M. van Huiten, 2 J. Verhoeven, 3 Th. Besse laar. In één klap! Voor het Kantongerecht te 's-Bosch verscheen A. van E. een vertegenwoor diger der firma Vroom en Dreesmann aldaar, ter zake van overtreding der Arbeidswet. Beklaagde voerde de gronden aan op welke hij naar zijn inzicht ten deze niet strafbaar is. Het O. M. eischte 327 maal een gul den boete. Alzoo strafzaken „en gros". Het autobus-gevaar. Voor het Kantongerecht te 's-Herto- genbosch werden de strafzaken behan deld tegen 7 bestuurders van autobus sen welke onlangs te 's-Hertogenbosch op last van den Commissaris van Po litie tot staan werden gebracht voor een deskundig onderzoek en waarbij gebleken was dat bedoelde autobussen gevaar opleverden voor het verkeer. 't Ging over 11 aanklachten terzake van overtredingen van art. 11 dei- Motor en rijwielwet 't welk inhoudt dat iederen auto moet voorzien zijn van 2 behoorlijk werkende remmen. Een autobus was in een toestand be vonden als waarin de bus verkeerde waarmede het bekende ongeluk te Eindhoven gebeurde. De tweede was geheel zonder remmen. Bij een derde werkte slechts een rem en voor het overige hadden alle autobussen in kwestie fouten aan remmen en stuur- toestellen waardoor ze groot gevaar opleverden. Alles samen gaf den indruk van groote roekeloosheid en onverant woordelijkheid. Er werden flinke geldboeten ge- eischt. „De nieuwe wagens zullen wel beter in orde zijn" merkte de griffier op. Uitspraak a.s. Woensdag. DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 30 Juni 's avonds ten 7 uur. Voorzitter. Edelachtb. heer Mr. H. Loeff Kwart over zeven uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notujpn der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Missive van de Commissie van Bestuur van den Keuringsdienst voor Vee- en Vleesch te Waalwijk, betref fende voorstel verlaging keurloonen met voorstel van Burg. en Weth. De betreffende verlaging hebben de lezers reeds in verschillende verslagen kunnen vinden. De Voorzitter zegt dat het nog wel niet veel is, dat verlaagd kan worden, doch dat dit zijne oorzaak heeft in het feit dat men in Waalwijk nog zit met de moeilijkheid van een abattoir. Ech ter zal in Januari andermaal tot ver laging kunnen worden overgegaan. 2. Missive van Ged. Staten betref fende wijziging leges verordening met ^voorstel van Burg. en Weth De Voorzitter deelt mede, dat de bedragen in een vorige vergadering door den Raad vastgesteld te hoog worden bevonden en dat hoogstens 1/5 maar mag worden geheven. Burg. en Weth. stellen voor aan het verlangen te voldoen. De heer van Drunen zou, omdat het zoo weinig opbrengt, alle leges afge schaft willen zien Voorzitter. Dat zou ik u niet aan- raden. Het brengt toch in ieder geval voor de gemeente nog iets op en bovendien worden er ook werkzaam heden voor gepresteerd. Een vorige maal was berekend dat het voor de gemeente f 80 zou opbrengen, dan mag men dit nu begrooten op f 40 a f 50. Men moet ook bedenken, dat wij in een tijd van bezuiniging leven en dat dan ook op dergelijke kleine posten moet worden gelet. Vele kleintjes ma-, ken een grooten De heer van Drunen vraagt of de acte overal geldig Is, waarop de Voor zitter bevestigesd antwoordt. Vervolgens stelt de heer van Drunen nog de vraag of men de akte in zijn geboorteplaats moet aanvragen. Na onderzoek antwoordt de Voor zitter bevestigend. De heer Muskens zegt dat op weinig plaatsen leges worden geheven en daarom zou hij het hier ook niet doen. De Voorzitter is het daar niet mee eens. Uit de verslagen in de couranten heeft men kannen zien dat juist overal, in geheel den omtrek, leges worden geheven. De heer van Drunen zou het pretti ger vinden Indien de mindere man ook een jachtakte voor niets kon haten. Muskens. Ik weet toch zeker dat men in Elshout niets behoeft te betalen. Voorzitter. Dat wil ik niet ontkennen maar van alle andere gemeenten heeft men toch kunnen zien dat ze wel degelijk leges heffen. De heer van Halder zou zeker tot heffiflg van leges overgaan, want die jagen zijn zoo goed als altijd menschen die het best kunnen betalen. Van Drunen. Die toestand is nu juist veranderd. Na zou iedereen eens voor liefhebberij kunnen gaan jagen. De heer W. van der Wiel vraagt of het grootste deel van de jacht hier al niet weg is. Voorzitter. Neen, er zijn slechts een 400 k 500 H.A. verpacht terwijl Drunen enn oppervlakte beslaat van ongeveer 2800 H.A. W. v d. Wiel. Het eigenlijke jacht terrein is toch weg. Voorzitter. Neen, ik denk dat over het kanaal 't het beste zal zijn. Het gezamenlijk verpachten met den Boerenbond heeft succes gehad. Ik denk dat het nergens zooveel heeft opgebracht. De menschen hebben dan ook gaarne geteekend. Na nog eenige discussie brengt de Voorzitter het voorstel van den heer van Drunen, om geen leges te heffen, in omvraag, dat wordt verworpen met 3 stemmen voor en 7 tegen. Voor stemden de heeren W. v. d. Wiel, Muskens en van Drunen. Tegen de heeren Van Halder, Klerks, Brok, Van Huiten, Elshout, A. v. d. Wiel en A. van Spijk. 3. Aanbieding rekening en verant- woording G.E.B. over 1923. De Voorzitter kan tot zijn genoegen mededeelen, dat het tekort al weer minder is dan een vorig jaar. Thans bedraagt dit slechts f 222,39 en naar het zich laat aanzien zal't dit jaar reeds sluiten zonder eenig te kort. De straat verlichting komt voor de gemeente veel goekkooper uit dan vroeger de petroleumverlichting. Nadat door eenige heeren enkele vragen waren gesteld, welke allen door den Voorzitter werden beantwoordt werd de rekening vast gesteld. 4. Adres van L Brok tot wijziging der rooilijn met voorstel van Burg. en Weth. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor op het verzoek in te gaan en Brok vergunning te verleenen om te bouwen 6 M van de middenlijn van. den weg. Van Halder. Ik ben in de laatste vergadering van Burg. en Weth, niet aanwezig geweest, anders had ik het daar reeds gezegd. Er kan tegenwoor dig geen huis worden gebouwd of men komt met het verzoek om de rooilijn te mogen overschrijden Het beste is< om de verordening te wijzigen, dan behoeven de menschen, als ze willen gaan bouwen, niet telkens een verzoek aan den 'raad te richten. De Voorzitter voelt daar veel voor' en stelt voor dat Burg. en Weth, dien aangaande in een volgende vergadering met voorstellen komen. W. v. d. Wiel. Er dient ook rekening mee gehouden te worden, dat er altijd menschen zijn die vlak langs den weg moeten bouwen. Voorzitter Daarvoor zou dan nog altijd ontheffing kunnen worden ge geven. 5. Verzoek van J. Pelders om ver mindering van pachtpenningen wegens schade aan grasgewas door werkzaam heden vanwege de gemeente verricht met voorstel van Burg. en Weth De Voorzitter zegt dat langs de Parallelweg van het spoor boomen zijn geplant en het grasgewas nu van geen beteekenis is, waarom Burg en Weth. voorstellen de pachtsom van f16 op f 10 te brengen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 6 Adres van .Ons Middelbaar Onderwijs in Noordbrabant" om sub sidie voor de Handelsdagschool te Waalwijk met voorstel van Burg. en Weth. Burg en Weth. stellen voor f 100 per leerling toe te staan. De Voorzitter zegt dat het bestuur met den wensch van den raad, een vorig jaar uitgesproken, om de school gelden wat te verhoogen, heeft reke ning gehouden, ofschoon die thans nog laag zijn te noemen, gezien het onderwjjs dat wordt gegeven en dat voor de bloei voor de geheele Lang straat van groote beteekenis is. In de toekomst zal men over voldoend ge schoold personeel kunnen beschikken en het kan niet anders of zuiks zal de industrie in buitengewone mate ten stade komen Twee leerlingen uït deze gemeente bezoeken de school Met algemeene stemmen wordt be sloten f 100 subsidie voor iedere schoolgaande leerlipg te betalen. 7. Af- en overschrijving. W v. d. Wiel Ik hoor daar zeggen dat nóg zooveel te kort is gekomen op de post onderhoud Raadhuis. De Voorzitter merkt op dat alles zeer zuinig wordt beheerd maar dat in deze post ook is begrepen onder houd en schoonmaken Bij de rondvraag stelt de heer W. v. d. Wiel de vraag of dë maximum snelheid waarop auto's mogen rijden al van kracht is. De Voorzitter antwoordt bevestigend en zegt dat ai meermalen gecontro leerd is of de hand er aan wordt gehouden. Tegen een enkele over treder is procesverbaal opgemaakt. Voorts deelt hij mede dat alle politie-autoriteiten de genomen maat regel toejuichen De heer W. v. d Wiel vraagt ver volgens nog of de Molensteeg, die vooral 's winters er zeer slecht uitziet, niet eens wat kon worden opgehaald De Voorzitter geeft toe dat dit noodig is en zegt dat een kleine verhooging zal worden aangebracht De heer van Drunen wijst er op dat op verschillende fietspaden ge regeld met hondenkarren wordt ge reden. Hij geeft in overweging de politie daarop te laten letten, wat de Voorzitter toezegd. Daarna wordt de vergadering ge sloten. HET PACHTVRAAGSTUK. Een van de meest ingewikkelde vraagstukken in het Sociaal-oecono- miseh leven van het landbouwbedrijf is zeker wel het pachtwezen. Wanneer men toch ziet, dat van het totale grondverbruik in Nederland on geveer 50 pCt. door pachters gebruikt wordt en deze allen, als het ware af hankelijk zijn van het goed inzicht in hun bedrijf van hunne landeigenaren, dan kan het niet anders, dat het pacht- recht zoo groote belangstelling vraagt. Reeds bij de instelling der Staats commissie voor den landbouw bij K. B. van 20 Juni 1906, die ook het on derzoek naar den oeconomischen toe stand der landbouwers in Nederland als een gedeelte harer taak beschouw de, kwam dit vraagstuk naar voren en heeft zij dit onderzoek ingesteld mede in verband met de verschillende rechtsvormen, onder welke de grond gebruikt wordt. Deze Commissie, die in 1912 haar rapport over dit punt deed verschij nen, schreef daarin: „dat de beweging die zich in de laatste 25 jaren tot* ver betering van het pachtwezen hier te lande zoo krachtig heeft geopenbaard, zich voornamelijk concentreert om de volgende fouten: le. De pacht wordt mede door het stelsel der publieke verpachting in den regel te hoog opgedreven. 2e. De pachter draagt het geheele risico van het bedrijf. 3e. Het gebruiksrecht des pachters is onzeker. 4e. De pachter kan niet rekenen op vergoeding van de' door hem aange brachte verbeteringen. 5e. Het pachtwezen is een belem mering voor de verbetering der ar beidstoestanden ten plattelande. Verder schrijft deze Commissie, dat het niet te ontkennen valt, dat de be weging tot verbetering van het pacht wezen nog weinig ander resultaat heeft gehad, dan dat de overtuiging bij hen, die zich ernstig met 't vraagstuk heb ben bezig gehouden, meer en meer veld wint, dat men hier te doen heeft met een zeer moeilijke quaestie, ter oplossing waarvan men door wette lijke maatregelen hoogstwaarschijnlijk slechts weinig zal kunnen doen. Hoewel dus deze Commissie erkent, dat er door wettelijke maatregelen waarschijnlijk weinig te bereiken zal zijn, is toch bij K. B. van 12 Maart 1919 eene Commissie benoemd, die als een deel harer taak had te onder zoeken of er grond is voor herziening van de artikelen van ons Burgerlijk Wetboek, die op de pacht betrekking hebben en zoo ja welke wijzigingen, daarin moeten worden aangebracht. Deze Commissie, die haar eindver slag in November 1923 deed verschij nen, erkent daarin ten volle de moei lijkheid om dit ingewikkelde vraagstuk door wetswijziging zoo maar voor het geheele land op te lossen. Tal van plaatselijke gebruiken spe len een te groote rol in de verhoudin gen tusschen pachter en verpachter, dan dat deze zaak ook in hijzonder- heden door een algemeen wetsvoor schrift te regelen zou zijn. In hare conclusiën k<jmt zij dan ook tot eenige wetswijzigingen en tot het in stellen van pachtcommissiëen. Door verschillende landbouworga nisaties is in den laatsten tijd de op lossing van het vraagstuk ook in deze richting gezocht en is men overgegaan tot het instellen van pachtbureau's. Zoo ook heeft de Noord-Brabant- sehe Mij. van Landbouw een pacht bureau opgericht, waarvan de Statu ten en Huishoudelijk Reglement in het blad der Maatschappij van 26 Maart jl. zijn opgenomen en op de laatst gehou den Algemeene Vergadering der Maat schappij zijn vastgesteld. Het doel van dit pachtbureau is in art. 1 duidelijk omschreven en kan worden samengevat in de volgende vier hoofdwerkzaamheden le. het schatten der huurwaarden, 2e. het geven van advies bij het op maken van huurcontracten, 3e. het oplossen van geschillen uit het huurcontract voortkomende, 4e. het verstrekken van algemeene adviezen van het Bestuur der Maat schappij. Nu ligt het in den aard der zaak, dat om het Bureau nuttig werkzaam te doen zijn, het sub 1, 2 en 3 genoem de werk slechts door opdracht van de betrokken partijen kan gedaan wor den, zoodat alleen door het volkomen vertrouwen, dat pachters en verpach ters in het Bureau stellen hiervan een nuttig effect te bereiken is. Het Bureau meent daarom goed te doen door eenige artikelen op de pacht van landerijen betrekking hebbende, waarbij ook ons pachtrecht in het al gemeen zal besproken worden en waarin ook de zienswijze van het Bu reau zal worden medegedeeld over bepaalde punten in de huurovereen komsten voorkomende, in het blad der Maatschappij te publiceeren. Verder zal het voor en tegen van de verschil lende pachtvormen worden uiteen gezet, zoodat den leden onzer Maat schappij een duidelijk inzicht wordt gegeven in de thans loopende meenin gen over verschillende pachtstelsels en ook over verschillende voorwaarden in de bestaande pachtcontracten -voorko mende. Juist deze voorwaarden toch zijn dikwijls oorzaak, dat onder onze bestaande pachtvormen, misstanden voorkomen, die in het belang van we- derzijdsche partijen niet moesten be staan. Vele pachtcontracten toch dra gen door hun inhoud het stempel van samengesteld te zijn door menschen, die wel met de wet en plaatselijke ge bruiken bekend zijn, doch minder op de hoogte van den vooruitgang der tegenwoordige landbouwtechniek en diensvolgens ook wel eens eenzijdig zijn opgemaakt. Wat de heer Huizinga in 1911 aan de Staatscommissie schreef „dat het hier nog wel eens voorkomt, dat de landbouwers in de vrije uitoefening van hun bedrijf belemmerd worden door verouderde voorschriften", zal zeker nog niet geheel zijn weggeno men en vooral ook op dit punt zal wanneer hef advies van het Pacht bureau wordt gevraagd, nog nuttig werk te verrichten zijn. Het Pachtbureau der Noord-Brab. Mij van Landbouw, te Zevenbergen. Waalwijk, 4 Juli '24. Varkens van f 8—13. Eieren 7—8 ct. Eierveillng Amsterdam. Amsterdam, 3 Juli '24. Kipeieren Hoogste prijs f9.—. Middel prijs f7 30—7.75. Laagste prijs f5.80. Eendeieren f 6 30—f 6 50 Totaal Aanvoer 225.000 stuks. Handel traag.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 10