IE tEHO V» BET ZUIDEN Tweede Blad Gemeenteraad Uitslag Kloosterbalsem Nuirin.cr 53 Zaterdag 5 Juli. 47ejaarg. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 27 Juni des avonds te 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer kwart over 7 uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de heer Verschuren. Aan de orde 1 Vaststelling notulen der vorige vergadering welke ter visie liggen. Worden ongewijzigd vastgesteld. 2. Schrijven van Ged. Staten inzake de gemeente begrooting over het dienstjaar 1924. De Voorzitter wijst er op dat dit alles meer van administratieven aard is "Alleen wil hij er nog aan toevoegen, dat door Ged. Staten nadere inlichtin gen alsmede overlegging van de loon- regeling betreffende de gemeente ambtenaren is gevraagd. 3. Schrijven Ged. Staten inzake bepaling heffingspercentage voor de gemeentelijke inkomstenbelasting 1924/25, met voorstel tot wijziging dezer verordening De Voorzitter merkt op dat slechts een artikel in deze verordening moet worden gewijzigd en wel in verband daarmede dat in het vervolg dan niet meer telkenjare, de wijziging of vaststelling van het heffmgspercentage door de Kroon moet worden goed gekeurd. Wordt het heffings percentage daarin tot een maximum van 3 pC'. vastgesteld, dan kan lot oover worden gegaan en behoeft daarop geen aparte goedkeu ring worden gevraagd Naar Spr meent is dit in Waalwijk vastgesteld op een bedrag van 5 of 6 pCt. Nu is het niet altijd noodig dat het maximum-bedrag wordt genomen, men kan daar onder blijven er boven gaan niet. Wordt aldus besloten. 4 Schrijven van den Keuringsraad voor vee- en vleesch te Waalwijk, met voorstel tot verlaging der keurloonen Voorzitter. Wij ontvingen een schrij ven van de Commissie van Bestuur van den Keuringsdienst voor Vee en Vleesch te Waalwijk, waarbij deze mededeelt dat de exploitatie van den dienst over 1923 heeftaangetoond.dat een verlaging der keurloonen mogelijk is. Zij stelt daarom voor, het tarief in art 2 der verordening op de heffing van keurloonen te wijzigen ais volgt: 1 De heffing bedraagt voor het keuren van a. een eenhoevig dier van een jaar of ouder f 7. Voorgesteld wordt f 6 b. een eenhoevig dier jonger dan een jaar f 3 Voorgesteld f 2.50. c een rund (uitgezonderd kalf) f 6. Voorgesteld f 5. Voorgesteld f2.50. kalf f 2 Voorge- 3. Voorgest. f 2.50 een schaap f 1 50. Voorgest. f 1. een geit f 1. Voorgesteld f0.50. Indien het slachtdier of vleesch afgekeurd, is slechts verschul- d. een kalf f 3 e. een nuchter steld f 1.50. f een varken f g- hi 2. wordt digd voor a. een eenhoevig dier van een jaar •en ouder f 2.35. Voorgesteld f 1 b een eenhoevig dier jonger dan een jaar f 1. Voorgesteld f 0 50» c een rund (uitgezonderd kalf) f 2, Voorgesteld f 1. d. een kalf f 1. Voorgesteld f0 50 e een nuchter kalf f 0.65 Voor gesteld f 0 25. f. een varken f.1. Voorgest. f0 50 g. een schaap f 0 50 Voorgesteld f 0.25. h. een geit f 0 35. Voorgest. f 0 25 De Commissie meende te moeten voorstellen, het tarief sub 2 van .art 2 naar verhouding meer te verlagen dan dat sub 1, omdat in geval van afkeu ring de betrokkene toch reeds finantieel nadeel lijdt en het dan hard valt keur loon te moeten betalen, dat niet op de consumenten kan worden verhaald. Het ligt in de bedoeling, de gewij zigde tarieven te doen ingaan 1 Juli. Verzoek van de Vereeniging „Kaats heuvels Belang" tot het toekennen in principe van een subsidie voor de omlegging van de tramlijn via Kaats heuvel Dit adres, door ons in extenso op genomen, is den lezers bekend De heer Van Amelsfoort wil in be ginsel daartoe gaarne besluiten. De Voorzitter wijst er op dat de raad thans niets bepaalt. Geeft het Rijk en de Provincie steun, dan za de gemeente dat latei* ook doen. De heer Van Amelsfoort acht het in ieder geval een zeer groot belang voor de gemeente. De heer van Beurden is het daar zelf, direct niet mee eens. De tram de grootste belanghebbende, zegt zelfmen aangenomen er geen cent voor over te hebben. Bovendien acht hij het rijden van een stoomtram door de straten van deze gemeente die op vele plaatsen niet al i te breed zijn, niet zonder gevaar en daarom kan hij er in principe zijn stem niet aan geven Liever zou hij zien dat de maatschappij tot geheele elec trificeering van de lijnen overging, dan had het meer doel. Voor een stoomtram voelt hij werkelijk niet veel, wat hij ook aanstonds in de vergade ring van Burg. en Weth. heeft gezegd. Wij leven eenmaal in een modernen tijd en hoe vlugger nu alles gaat, hoe beter, en hier zou men de rollen gaan omdraaien want indien een stoomtram hier door de gemeente met al die bochtén moet komen rijden, zal het nog langer duren eer men de plaats van zijn bestemming bereikt Hij juicht het toe dat K. B. alles doet om de gemeente zooveel mogelijk uit haar isolement te verlossen, maar dan zou het zijn laatste verkiezing zijn om daarvoor een stoomtram te nemen. De heer van Amelsvoort zou iedere gelegenheid willen aangrijpen vooral omdat het niet valt te ontkennen, dat iets beters niet gemakkelijk zal worden aangeboden De heer van der Horst wil gaarne onderschrijven wat de heer van Beurden zei nl. dat een electrische tram beter is doch aangezien dit een liedje voor de toekomst is, iets wat we vooreerst niet zullen bereiken, zou hij zich gaarne tevreden willen stellen met een stoomtram. Nu toch heeft men ook niet anders en moet men er een heel eind voor loopen wat niet alleen on prettig is maar ook schadelijk, vooral betreffende het goederenvervoer Nu is het waar dat men met een autobus can gaan maar bekend genoeg is het dat velen daar niet gaarne mee mede gaan met het oog op de daaraan ver bonden gevaren. Spr. acht het dan ook een groot belang voor de gemeente indien de tram door de kom van de gemeente loopt. De heer van Beurden zegt nu wel dat daar groote gevaren aan zijn verbonden maar hoe gaat het dan met een stad als Tilburg, met een plaats als Waal wijk Blijkt het dat het werkelijk ge vaar voor de veiligheid oplevert, dan kunnen voorzorgsmaatregelen worden genomen en, zooals dat in Waalwijk gebeurt, een jongen voor de tram laten loopen. Doch wat de veiligheid betreft meent hij dat aan een electrische tram evenveel gevaren zullen zijn verbon den dan aan een stoomtram. Daar, waar hij gehoord heeft dat de fram proeven wil gaan nemen met benzine-wagens en de gemeente zich tot nieis verplicht terwijl het absoluut niet valt te ontkennen dat het een groot gemeentebelang betreft zou hij zeker aan het verzoek van K. B. vol doen. De heer Van Beurden zou liever met den lijd mee willen gaan en thans iets voorloc pigs willen hebben b v. het laten loopen van een omnibus op de tram. Hel is hem bekend, dat door de di rectie daartoe ooit is besloten. Hij apprecieert het ten zeerste dat K. B. pogingen aanwendt om de gemeente zooveel mogelijk uit haar isolement te verlossen doch de manier waarop ze dat wil doen, daar kan hij zich niet mee vereenigen. De heer v. d Horst blijft bij zijne meening. Voor de gemeentenaren is het een groot gemak terwijl het tevens nog voor het vervoer van de goederen een groot voordeel zal zijn. Hij wil gaarne toegeven dat er be zwaren aan zijn verbonden, maar die zijn te ondervangen op de manier als straks door hem aangegeven. Het laten loopen van een omnibus heeft hij meermalen onder de oogen gezien doch dat zal practisch niets uithalen. Ten eerste komen daardoor weer meerdere kosten en ten tweede zal het dikwijls voorkomen dat de tram te laat komt en dan moeten de men- schen weer in weer en wind blijven staan wachten. Men kan nu welzeggen dat ze daar in het tramstation kunnen wachten, doch niet iedereen is daarvoor te vinden en dan zoo het ook beter zijn om met de Wavi te reizen die zet de menschen althans nog voor hun deur af Van Amelsvoort De heer v. Beurden is bang voor ongelukken, maar als door den Raad subsidie wordt gegeven, dan kan ze toch bepalingen maken. Van der Horst. En in Tilburg en in Waalwijk dan. Vrinten. Aan een electrische tram zijn zeker zooveel gevaren verbonden. Van der Horst. In Rotterdam zouden ze dan het geheele verkeer wel kunnen opheffen. De heer van Beurden blijft het streven van K. B. sympathiek vinden doch ziet in een stoomtram in den tegenwoor- digen tijd absoluut geen heil. Van Amelsfoort. Zoolang er niets beters voor in de plaats kan worden gesteld, zou ik zeggen laten we pakken wat al eenige verbetering geeft Het verzoek van K. B. in omvraag gebracht, wordt met 8 tegen 4 stem i WARME DAGEN! VRUCHTENWAFELS DE LINDEBOOM IJSWAFELS (in 4 natuurlijke vruch- MANDRI MANDARÏNO- VOOR DE LUNCH BIJ DE AARDBEIEN MOCCA-TRIC-TRAC, Voor stemden de heeren Van der Horst, Brokken, Van Amelsfoort, Vrinten, Van Lier, De Wijs, De Bresser en Swagemakers Tegen de heeren Snaphaan. Van Rooij Snoeren en Van Beurden. 6. Adres van de vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Era- bant", verzoekende de subsidie ten behoeve van de R K Hoogere Handels school te Waalwijk te brengen op f 100 per leerling. De Voorzitter zegt dat het Dag. Bestuur nog een conferentie heeft ge had met eenige heeren uit Waalwijk, welke de zaak nog eens grondig heb ben uiteengezet en er op gewezen hebben welke voordeelen aan het diploma van de school zijn verbonden, hetwelk hierna door den Secretaris wordt voorgelezen. De Voorzitter steit voor op het ver zoek in te gaan en voor ieder school gaande leerling f 100 subsidie te ver leenen. Hij geeft toe dat het een groot bedrag is, maar waar het voor de gemeente en ook voor de industrie van het grootste belang is dat op ge makkelijke manier van dergelijk onder wijs kan worden geprofiteerd, acht hij het geven van een subsidie alleszins gewettigd. De Bresser. Hoeveel leerlingen zijn er Voorzitter, 14, maar nu zijn er 3 geslaagd voor het eind-examen Van der Horst. In het adres wordt gezegd dat, wordt niet aan het verzoek voldaan, het schoolgeld op f 300 zal worden gebracht. Hoe is dat nu ge regeld. Voorzitter. Dat is verschillend De heer Van Beurden merkt op dat, wordt geen f 100 subsidie per leerling gegeven, men zal moeten -liquideeren en dat zou zijn te bejammeren ook voor de gemeente Kaatsheuvel. Nu reeds hebben ze een tekort van f 6000. Van der Horst. Ik dacht dat U een vorige maal een andere meening was toegedaan. Van Beurden ik ben altijd er voor geweest. Er zijn zelfs Kerkbesturen die f2500 bijdragen voor de instand houding van die school. Van Amelsfoort. Ik geloof ook wel dat het een nuttige instelling is. De heer van Lier wil wel voor dit jaar de subsidie verleenen maar niet deze stilzwijgend ieder jaar maar door laten gaan. Liever zou hij de zaak ieder jaar bekijken. Men verbindt zich anders zoo vreeselijk. De Bresser Men zou in principe daartoe kunnen besluiten De heer van Beurden ziet daarin geen bezwaar. Wordt door Kaatsheuvel van de school niet geprofiteerd, dan behoeft ook geen subsidie te worden gegeven. Vrinten. Ge zoudt nog veel meer leerlingen kunnen krijgen. Van Beurden. Des te beter voor Kaatsheuvel. Voorziter. Er is geen bezwaar om ze te verzoeken de subsidie jaar op jaar te laten vragen. Aldus wordt besloten. 7. Vaststelling kohieren straat- en rioolbelasting. Wordt respectievelijk vastgesteld op een bedrag van f3786 50 en f1319. 8 Bespreking wegverbetering Tele foonstraat. De Voorzitter zegt dat de oudere leden van den Raad zich nog .zullen herinneren dat, toen de Telefoonstraat is aangelegd het Dag Bestuur later is gekomen met een plan om den weg te verharden. De Raad is daarop niet ingegaan doch nu daar weer eenige jaren over heen zijn gegaan en men heeft kunnen zien dat het 's winters daar één mod derpoel is en zomers niets dan stof, zoodat geen raam ter verfrissching kan worden opengedaan, durft het Dag. Bestuur andermaal met een voorstel komen aangezien het absoluut geen luxe maar een noodzakelijkheid is De heer Snoeren meent dat het ook geen overtollige weelde is als ook de Nieuwstraat in Loon-op Zand wordt verhard. Hij denkt dat beide wegen even slecht zijn en waar in beide straten belastingbetalende menschen wonen en in LoonopZand er nog een Zusterstraat staat waar dagelijks een paar honderd kinderen heen moeten terwijl er bovendien nog een dokter woont, is het z. i. zeker noodig dat verbetering wordt aangebracht. Van de Horst. Het staat alles zoo vaag op het convocatiebiljet. Welke verbetering heeft men op het oog. Voorzitter. Het aanleggen van een keiweg. Van der Horst. Wat zullen de kos daarvan zijn. Voorzitter. Voor de telefoonstraat zijn die geraamd op f 38.800. Men krijgt dan aan den zijkant een klinker pad voor fietsen en verder banden langs de kanten waarmede het is af- geloopen, .dus geen trottoir er bij. Langs de huizen komt dan eene ophoo ging van sintels. De weg zal dan'loo pen vanaf van Beurden tot en met aan van WoenseJ. De heer van der Horst wil gaarne toegeven dat daar eene verbetering hard noodzakelijk is, maar daar is gezegd dat bezuinigd moet worden daar waar maar kan zou hij eerst de vraag willen stellen waar men denkt het geld, noodig voor dit werk van daan te halen. Zal de belasting weer aanmerkelijk moeten worden verhoogd Spr. heeft verschillende menschen gesproken die in de Telefoonstraat wonen en allen verklaarden dat, als het aanleggen van die straat tengevolge had dat ze nog meer belasting moeten betalen, het beter is dat de weg er niet komt. De menschen betalen al zooveel belasting, dat ze bang zijn dat er nog wat meer bij komt. Gaarne zou hij \oor zich zien dat de weg werd aangelegd, maar bovenal moeten de financiën het kunnen dragen. Volgens de meeningvan denVoorzitter zal de belasting daardoor niet behoeven te worden verhoogd'. De leening is over 40 jaar te verdeelen, dan wordt het per jaar niet zooveel. Van der Horst. Men krijgt toch de aflossing en de rente. Voorzitter. Het is f 1000 aflossing plus de rente. De heer Van Beurden zegt dat niet uit het oog mag worden verloren dat daar bezittingen staan die zoo rendabel mogelijk moeten worden gemaakt. De woningbouwvereeniging moet ook zien dat ze de rente en aflossing van het kapitaal kan blijven betalen en laat men den weg nu maar voor wat hij is, dan zullen hoe langer hoe meer men schen daar gaan vertrekken, wat ten slotte voor de gemeente het nadeeligste is. Liever zal men in de Telefoonstraat wonén als daar een behoorlijke weg is, dan als nu dat men 'swinters door de modder moet baden en het zomers niet uit kan houden van de stof. Het is spreker's vaste overtuiging dat de gemeente dit kapitaal gerust mag be steden om het andere kapitaal te redden. De heer Van Lier is de meening, dat men kapitaal met kapitaal moet redden, niet toegedaan. De heer van Beurden vraagt nog of dat de strop niei veel grooter zal zijn indien de huurders er successievelijk uittrekken. Bovendien heeft men tegenover debouwvereeniging de ver plichting op zich genomen. Van Lier. E? bestaat hier een com missie tot verbetering van wegen, is die gehoord? Dergelijke groote zaken loopen nogal eens over die commissies De heer van der Horst stelt de vraag of de menschen daar werkelijk zullen blijven wonen indien er een harden weg komt. De heer van Beurden meent van wel. De heer van der Horst durft het betwijfelen. Maar afgescheiden daar van moet bedacht worden dat Loon- op Zand even goed het recht heeft op een harden weg en waar blijft men dan met de betaling. De Voorzitter merkt op, de oude leden zullen zich dit herinneren, dat zulks destijds ook in de bedoeling heeft gelegen. Het voorste gedeelte zou worden verhard. De heer Snoeren zou liever zien dat de heele straat wordt verhard. De Voorzitter meent dat men voor- loopig zou moeten volstaan met ver harding van den weg totdat er huizen De heer Snoeren merkt op dat men veel gemakkelijker grond zal verkoo- pen als er een harde weg is dan wan neer ze moeten bouwen aan een zandweg. De heer De Wijs is een vorige maal uit bezuiniging tegen het voor stel geweest doch nu hij de zaken van alle kanten heeft kunnen bekijken is hij tot andere gedachten gekomen. Het bouwen van woningen door par ticulieren neemt toe. Wordt in de Telefoonstraat nu geen verbetering aangebracht, dan zullen de menschen liever gaan wonen in de huizen die door de particulieren worden ge bouwd, ook al zijn die niet zoo mooi of niet zoo gerieflijk ingericht en om- dat te voorkomen wil hij thans zijn stem wel geven voor de verbetering van de Telefoonstraat. Men moet wel weten dat de menschen daar nu uit trekken als ze maar kunnen. Wat zal dat de gemeente niet gaan kosten In LoonopZand zou hij niet direct tot algeheele verharding van de Nieuw straat overgaan, maar eerst en alleen daar beginnen, waar het 't hardste noodig is Daaromtrent zijn dan ook al besprekingen gevoerd. De heer van der Horst komt nog eens terug op het gaarne of niet gaarne willen wonen van de menschen in de Telefoonstraat. Z i. zal dat meer afhangen van het bepalen der huur dan van het aanleggen van een harden weg. Gaat men tot vermindering van de huur over dan zal men de men schen er eerder in houden want alge meen wordt geklaagd over den prijs. Ook in den Berkdijk is het voor de menschen niet op te brengen en daar om gaan de menschen uit die wonin gen als ze maar eenigszins kunnen. De heer De Wijs meent dat de kwestie van het uit de woningen trek ken ergens anders in is te zoeken want bij de particulieren betalen de menschen zeker zooveel Dat Jan en Atleman daar is komen wonen is z.i. wel hoofdoorzaak. Spr. wil de bouw commissie daar geen terwijt van ma ken want die kan die menschen niet op straat laten staan. Van der Horst. De fout is vroeger begaan door alle woningen op een punt te zetten Er waren genoeg stukken grond te koop die aan harde wegen waren gelegen. De heer van Beurden merkt op dat het bouwen op een plaats veel goed- kooper is dan zulks op veel plaatsen 4e doen. De heer Snaphaan vraagt zich af waarvoor dan een straatbelasting in het leven is geroepen. Voorzitter Die is destijds in het leven geroepen voor de verbetering van wegen. Snaphaan. Dus wel de belasting heffen maar niet de wegen verbeteren De middelen voor het aanleggen van den weg zijn er door die belasting. Vrinten. De renten en aflossing van f 40 000 heeft men zoo maar niet bijeen. Van der Horst De belasting zal verhoogd moeten worden als er toe wordt overgegaan. Snaphaan. Daar is door den Voor zitter al op geantwoord. Dat behoeft niet te gebeuren Van der Horst. Dat moeten ze me dan maar eens voorrekenen. Het onderhoud komt er ook nog bij Bij de behandeling van de begrooting moest bezuinigd worden wat maar kon tot zelfs op de salarissen toe en nu zou men tot een dergelijke uitgaaf durven overgaan. Ik zou het een jaar uitstellen en dan eens zien of het met finantiën beter is gesteld De Voorzitter zeg dat de kosten van de Nieuwstraat zijn geraamd op f 13400 Na nog eenige discussie stelt de heer van der Horst voor om dit voorstel tot een volgende vergadering aan te houden dat in omvraag gebracht wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen, Voor stemden de heeren van der Horst, van Rooij Vrinten, Snoeren, van Lier, de Bresser en Swagemakers. Tegen de heeren Brok, van Amels voort, Snaphaan, de Wijs en van Beurden. 9. Wijziging begrooting 1923 met af- en overschrijvingen. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 10. Adres van de kasteleins om gedurende de kermis op Zondagen te mogen dansen. Wordt toegestaan. De heer van Rooij wijst bij de rond vraag op den ondraaglijken stank die het vuile water afkomstig van de looierij van de firma van Disseldorp, verspreid De menschen die in die buurt wonen kunnen nooit een raam open zetten. De heer Snoeren zegt dat vele be woners in Loonopzand daar ook bij zonder veel last van hebben. Bij enkele (WED. B. VAN DOESBURG) tensmaken.) Zéér verfrisschend wafels (gevuld met de natuurlijke mandarijnvrucht, geen essence.) Bijzonder lekker als het heet is. een *paar pakjes ESPERANTO- WAFELS (voedzaam, croquant, edel van smaak. Hyg. verpakt.) smaakt verrukkelijk DE OR1GINEELE FROU-FROU (met den Lindeboom) gevuld met slagroom. pikante koffiesmaak-wafel, juist geschikt voor 't warme seizoen. St3Ef)i kunt Gij spoedig en zeker genezen door de aangetaste plekken iederen avond te behandelen met AKKER's

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5