Land-en Tuinbouw Binnenland Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand komt dat vuilewater zelfs in den kelder te staan. De Voorzitter zegt dat daar reeds door deskundige een onderzoeknaar ingesteld is. Het rapport had 'men al eerder verwacht. Hij zal er nog eens op aandringen. Daarna gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van 11 Bespreking Bouwvereeniging „St. Leonardus" te Berkdijk. Wat iedere mda/nd te doen geeft. (Ie helft Juli.) Nadryk verboden. De eerste verschijnselen van de aard appelenziekte zijn er reeds, terwijl wij dit schrijven. Men houde zich dus voor de bespuiting gereed of passé ze reeds toe; 2 of 3 maal, om de 2 h 3 weken, is meestal noodzakelijk. Besproei niet bij erg zonnig of erg winderig weer, dan zou het blad gevaar loopen. Men kan sproeien met Bordeauxsche of met BourgoidisChe pap. De eerste bereid men door samenvoeging van koper vitriool en versch geblusclite kalk, ieder afzonderlijk 'aangemengd met water in^ 100 Liter vloeistof mag zijn il 2 K.G. kopervitriool en 1 h l1/3 K. G-. kalk; de kalkhoeveelheid als onge- bluschte kalk berekend. Bourgondische pap wordt bereid met 2 K.G. koper vitriool en 1 K.G. watervrijé Soda (Sodex) op 100 Liter water. Indien kopervitriool en Sodex in de juiste verhouding er in voorkomen en overi gens ook een goede pap vormen, dan is het Normaal pappoeder wegens de ge makkelijkheid in 't gebruik aan te be velen. Met Juli is de tijd voor kool- zaadoogst aangebroken. Men bedenke bij deze werkzaamheden, dat het kool zaad liefst vóór zijn volle rijpheid 'worde afgesneden, omdat anders door het openspringen der hauwen licht ver lies optreedt. Roggeoogst, het snijden der wintergerst en het vlasplukken geschieden eveneens in deze maand. Op de bietenvelden kan de hak nog goede diensten bewijzen. Bieten, rapen, aardappelen, enz., heeten niet ten on rechte hak-vruchten. Men denke bij het buitengewas aan wat de volksmond zegt: „Neem uw hak en ga akker be sproeien. Eenmaal ophakken is eenmaal besprqpien. Een goede op hakking staat gelijk met een weldadi- gen regen. Op een onzer proefvelden was de proef genomen met één- en meermalen behakkende uitkomsten der vijf perceelen waren als volgt: I éénmaal hakken: 150.20 K.G., twéé maal hakken18.252 K.G.driemaal hakken24.371 KG.viermaal hakken 28.145 K.G.vijfmaal hakken: 29.480 K.G. Het zeer groote voordeel der bewerking springt wel in het oog. De velden, bestemd voor koolzaad, moeten in deze maand worden toebe reid, daar liefst vóór midden Augustus dit zaad dient gezaaid (10 Augustus Sint-Laurentius-dag.) Op de vel den, waar vroeger aardappelen hebben gestaan, kan met goed gevolg boeren kool worden geplant in de omgeploeg de rogge-stoppels kunnen nog spurrie of herfstknollen worden gezaaid. In de stoppels van gerst, rogge en koolzaad is het uitstekend wikken, erwten of lupinen te zaaien voor groen- bemesting. De humus- en stikstofver rijking der bouwvoor loonen dezen ar beid en onkosten in hooge mate. In den hofEr heerscht nogal appel en perenschurft, waarvoor we aanbe velen een bespuiting der boomen met Californische pap (zwavel-kalkpap1 deel pap op 49 deelen water)Pereboo- men mag men ook behandelen met Bordeauxsche papappelboomen thans niet meer (wel in 't voorjaar) omdat nu verbranding van het blad en afval der vrucht het gevolg kan zijn. Ver schillende gewassen zijn weer aange tast door bladluizen, b.v. de wortels. Men passé een gespui ting toe mét brandspiritus en groene, zachte zeep (2 K.G.), bij rozen en andere gevoelige gewassen is halve sterkte voldoende. Meeldauw, een zwam o.a. bij de druif voorkomende, bestrijdt men met be stuiving van ^zwavel. Komen in uw pruimenboomen spinselnesten voor van de „ragrups" dan is aanwending van Parijschgroen het middel. Wilt ge weten, hoe in al die gevallen precies te handelen, wend U dan tot uw Tuin- bouwconsulent of een controleur van den Plantenziektenkundigen Dienst, als er een in uw streek woont; an ders rechtstreeks tot genoemden. Dienst te Wageningen. Zie in uw tuin kool en andere gewassen geregeld na om de rupsen te vangen, voordat ze er in groote getale zijn en reeds schade hebben gedaan. Plant nu kool, prei, selderij, later andijvie; doe 't 's avonds en giet flink. Men kan ook nog radijs zaaien en knollen en veldsla; voorts kropsla, andijvie en worteltjes en wie veel van doppers en peulen houdt, kan de vroege soorten nu weer leggen. Oogst de augurken geregeld voor de inmaak, en haal de sjalotten en uien uit den grond. Snijd de ranken (uitloo- pers) van uw aardbeiplanten, waarmee ge, zoo gewenscht, nieuwe bedden kunt aanleggen. Geef nu vooral goed acht op de slakken (ze zijn talrijk), want ze leggen nu eieren. De havenbeweging van de Nieu wen Waterweg en Rotterdam nam in het eerste halfjaar 1924 toe met gespec- tievelijk 1151 en 977 schepen, die van Antwerpen met 106 en die van Ham burg ging ?chteruit met 694 schepen. Binnenkort worden, naar de N. C. meldt, 135 vaste en 116 tijdelijke ambtenaren der Rijksverzekering vool afvloeiing in aanmerking gebracht. Waarschijnlijk zullen ook nog ambte naren voor ontslag in aanmerking komen. De „Tilb Crt." meldt nader: W. F.'Lauwersheimer (P. Ditz) was zeer correct op zijn kleeding. Hij kleede zich zeiven geheel alleen aan, altijd op zijn kamer zonder dat iemand het zag, alleen in den winter als hij zijn overjas aandeed, liet hij hulp toe, maar men moest dan zeer voorzichtig zijn, want anders deed men hem aan zijn rug pijn Zijn zilveren ribben z g. konden daar niet tegen. Zijn hospita mocht hem wel eens als zijn handen zeer besmeerd waren bij het repareeren van zijn wa gentje, de hand wasschen, eerst goed met benzine, daarna met zeep. Als hij naar boven moest geholpen worden, om naar bed te gaan, dan ging hij steeds direct op de rand van zijn bed zitten, en eenige minuten na dien, sloot hij zelf de kamer met den sleutel toe. Bij zijn coiffeur nam hij zooals ge woonlijk met veel moeite plaats in den stoel en bij slecht weer liet hij hem op zijn kamer ontbieden en nadat de bediende was aangediend werd hij op bed geschoren. Steeds hield hij de zelfde houding aan, rookte een sigaret en las de cou rant van A tot Z uit, zooals hij mede deelde L. had het zoover gebracht, dat hij 't gedaan kreeg dat voor hem door vrienden een speciaal toestel werd ge maakt om bij het kaartspel (want-hij was een hartstochtelijk liefhebber) te gebruiken. Eveneens voor biljarten bezat L een speciaal toestel want anders kon hij niet naar wensch spe len, de arme jongen Moeizaam maar zeker nam hij deel aan de partij en iedereen was tot in de ziel getroffen door zijn noodlot. In zijn cel op het politiebureau vond hij den dagelijkschen kost niet goed genoeg. Hij was immers beter gewoon. Hij liet gisteren ook aan zijn Moeke (zoo noemde hij steeds zijn hospita) boterhammen vragen en ook wat sigaretten want .de Chief Whip" was z'n sigaret. Reeds om 8 uur gisterenmorgen verdrongen zich honderden om getuige te zijn van het vertrek van „Pierre Iedereen wilde zich overtuigen en met eigen oogen „Pierre" in normale houding zien loopen. De wandeltocht ging door de Nieuw- landstraat, later weer door de Langepad en zoo in rechte richting naar het station waar hij om 9.20 zou ver trekken. Begeleid door 3 marechausslfes en eenige politie-agenten stapte L vrij postig over de straat In de Langestaaat stak hij zelfs de tong tegen het publiek uit. L had het masker voor, doch op het Stationspein gekomen, rukte hij het masker af. Be kenden werden door hem onderweg door handgebaar begroet. Voor hij den trein instapte maakte hij nog een buiging voor het publiek. In de straten en aan het station zag het zwart van het volk teneinde den ontmaskerde te zien. Wij spraken nog een conducteur uit Den Bosch die verbluft stond toen hij hem zag Hij de condifcteur had immers „Pierre" herhaalde malen geholpen met hem over de groote spoorbrug van het station te rijden, zijn pakken ge dragen. En nu kwam de ontgoocheling Het bekende wagentje werd nu mede naar Breda getransporteerd. Gistermorgen is te Groesbeek een boerenkarretje, waarin zich de 70-jarige G uit Nijmegen bevond, in een greppel gereden. Het wagentje kantelde en de oude man werd op den weg geslingerd. De oude man was dadelijk dood. Bfj militaire springoefeningen onder Oud Leusden, nabij Amersfoort met paarden in africhting, maakte het paard van een wachtmeester bij de artil lerie te Tilburg, gedetacheerd aan de rijkschool te Amersfoort, een onver- wachten zijwaartschen sprong, waar door het kwam te struikelen. De ruiter werd uit het zadel geworpen en is eenige ©ogenblikken later levenloos op genomen. Op den Raamweg te 's-Graven- hage is gisterenavond omstreeks 7 uur een ernstig ongeluk gebeurd. De 11- jarige Th. W. v. d. H uit het Suma- trahofje was op dien weg met schelp jes aan het gooien, vermoedelijk naar een meisje dat aan den overkant stond Uit de richting Scheveningen kwam de nieuwe electrische tram, waarvan de bestuurder voortdurend belde. Op het zelfde oogenblik dat de tram bij het jon getje was sprong het er voor, misschien met de bedoeling naar het meisje toe te loopen Een ongeluk was toen niet meer te voorkomen. De knaap werd op slag doodgereden en vreeselijk ver minkt. Het lijkje is aanvankelijk naar het politiebureau in de Alexanderpl. ver voerd Volgens de politie heeft den bestuurder niet de minste schuld. Vcpoor deeling wegens onrechtmatigen verkoop van Duitsche Maggi- producten. Gelijk in de dagbladen is medege deeld, werd in één dér procedures be treffende de geoorloofdheid van den verkoop der z.g. Duitsche Maggi-pro- ducten onder de hier te lande ten na me der Zwitsersche na&mlooze ven nootschap Fabrik von Maggi's Nah- rungsmitteln te Kempttal, Zwitser land, ingeschreven merken, in October van liet vorig jaar door de Rechtbank te 's-Gravenhage gelast, dat de Direc tie der Zwitsersche vennootschap op vraagpunten zoude worden gehoord. Nadat dit verhoor had plaats gevon den heeft die Rechtbank bij vonnis van 3 Juni 1924 den bovenbedoelden ver koop onrechtmatig geoordeeld. De ge daagde, de grossier S. L. te 's-Graven hage, die Duitsche Maggie-producten onder de merken der Zwitsersche Mag- gi-fabrieken verkocht had, werd ver oordeeld om aan deze fabrieken de schade te vergoeden, welke zij door bedoelden verkoop hebben geleden. Bo vendien werd S. L. gelast voorgoed den bedoelden verkoop te staken op straffe van een boete voor eiken dag van overtreding. Onnoodig te keggen dat hij in de kosten der procedure werd veroordeeld. Evenals iii eenige andere, door de Zwitsersche Maggi-fabrieken in Neder land aanhangig gemaakte en nog niet beëindigde procedures, had ook hier de President der Rechtbank de schor sing -van den gewraakten verkoop ge durende de procedure bevolen, even eens op straffe van boete. Geheel in gelijken zin als het thans gewezen vonnis zijn kort geleden eeni ge andere uitspraken gedaan, t.w. door de Rechtbank te Dordrecht, naar aan leiding van eene vordering door de N. V. Motorenfabrie.k „Deutz" en door de Rechtbank te. Rotterdam, Tweede Kamer, op een Vordering door de N.V. De Lever's Zeepmaatschappij inge steld. Ook in deze beslissingen, welke reèds in de dagbladen zijn gepubli ceerd, werd vastgesteld, dat men onder bepaalde ingeschreven fabrieksmerken geen .andere waren mag verkoopen dan die welke van den ingeschreven eige naar afkomstig zijn; de verkoop van waren onder diezelfde merken, doch van andere herkomst, is onrechtmatig. i EETHEN. Over Juni 1924. Geboren: Johan z.v. W. D. v. Wij len en C. M. Gijbe. Huiherdina Pie- ternella, d.v. Cornel is van Rijswijk en A. M. Hartong. -r- Jan Cornelis z.v. J. H. Gouda, en P. I. van Vuren. OverledenHendrikus Lankhaar 64 jaar, wedr. van P. Dekker. An- thonie van der Mooren, 17 jaar. Ondertrouwd: J. J. Brouwers, wedr van M. Th. Daanen, 40 jaar en M. P. C. van der Wiel, wed. van W. B. Be- semer 40 jaar. Ant. Bax 24 jaar en ■T. Bonman 24 jaar te Wijk c.a. Ger. Fr. van Zeelst, 25 jaar te Ammerzo- den en Katli. van Gorkom 25 jaar. Getrouwd Cornelis Theodoras Prinse en Elisabeth M. Colet. Ingekomen: van Nederhemert Ha. Boumanvan 's Bosch G. Jansen van Almkerk M. van Wijngaarden van Waalwijk C. Verbeek van Brus sel G. Schreurders van Utrecht A. N. Haspels van Zwalüwe C. M. Kei ler van Teteringen A. Hoefnagels van Dussen C. A. de Bodt. Vertrokken: naar Almkerk A. J. Treffers naar Wijk C. G. Saakes naar Numansdorp J. van der Mooreu naar Sliedrecht M. Treffers naar Wijk M. J. Quirijns en J. Storchart. ALMKERK. Over Juni 1924. Geboren: Barehd Adrianus z.v. C. van Drunen en A. Kentie. Jacobus z.v. A. Vink en T. de Ruiter. Ar- noldus Hendrikus z.v. T. Swart en E. van dér Vliet. Gerrit z.v. H. Koek koek en C. Kant. - Adrianus z.v. A. Pennings en M. Eggink. Leent je d. v. J. Joha. Buijze en H. Kempé. Jan z.v. R. de Raat en'J. Swart. Geer- truida d.v. A: Strik en M. de Graaf. Ondertrouwd: J. Ouwerkerk 27 j. met Helena van Anrooij 22 jaar. Overleden: C. Frasen oud 8 maan den. H. Mouthaan oud 84 jaar. SPR ANG—C APELLE Over Juni 1924. Geboorten Adriana Geertruida d.v. J. van Erp en A. Rekkers. -Wil lem Johannes z.v. T. van Beek en M. Kruijf Adriaan z.v. A. de Bruijn en E. Maijers Frans z.v. J. Heurter en J. Braspenning Theodora Maria d.v. G. Bos en N. Herman Karei z. v. O. Hommel en E. C. M. F. Schiferli Everdina Wilhelmina d.v. H. Kerst en C. J. Kielen Adriana Johanna d.v. P. H. Konings en C. E. de Kunder Marinus Cornelis z.v. A. Vos en T. van Campen Gerritje d.v. G. H. Ro- senbrand en J. Wijnbelt Johanna Wilhelmina d.v. J. Meter en J. W. Paans. Huw'elijken G. v. d. Hoeven oud 33 jaar en J. M. Rijken oud 26 jaar W. J. Klootwijk 34 jaar en G. M. v. d. Schans 31 jaar* J. W. v. d. Schans 42 jaar en M. T. van Thielen 31 jaar Th. Blom 30 jaar en M. C. de Jong 26 jaar I'. Kamp 24 jaar en .T. van Oosterhout 23 jaar. Overleden: Bastiaan Verschuren 71 jaar echtg. van A. Wijgaera T. Haverhals oud 9 mnd. z.v. P. Haver- hals en A. Versteeg E. Kruijf 36 j. echtg. van J. Boer Adriana Maria Fa.ro 2 jaar d.v. A. Faro en M. Rijken Ch. Ph. Moonen 57 jaar echtg. van M. Hoffman. WASPIK. Over Juni 1924. Geboren: Martina Gerdina z.v. Pe trus A. Smits en Maria Akkermans - Wilhelmus z.v. Johannes C. Kools en Elisabeth J. Heesters Gerardus Franciscus z.v. Johannes E. A. Stok man en Cornelia A. van Bourgondiën Adriana Maria d.v. Jacobus v. Erp en Huiberdina Broekhoven Barttho- lomeiis Joannes z.v. Joannes Hamers en Johanna A. Meijs Gerardus Jo hannes Antonie z.v. Antonie Verschu- reu en Johanna Knapen Hendrikus Johannes Hendrika z. van Johannes Schalken en Adriana Johanna Trots. Gehuwd: Adriaan Neijssen 22 j. en Adriana H. Verschuren 19 jaar Cornelis Bergmans 30 jaar en Johanna C. Kuijten 30 jaar Gijbertus Suk kel, wedr. Van Maria Rotschenk 63 jaar en Maria E. C. van Strien 42 j. Adriaan de Jong 35 jaar en Cornelia de Peijper 35 jaar Gerrit van Beek 26 jaar en Johanna van Eersel 23 j. Ondertrouwd: Petrus W. J. Snel len 28 jaar en Adriana Poppelier 25 jaar. OverledenGeen. RAAMSDONK. Van 15 tot en met 30 Juni. Geboren: Maria H. d. v. Cornelis P. A. Schipperen en Jacoba A. van Se- ters Petronella A. d.v. Willem H. Sc-hott en Geertruida H. Boezer Helena A. d.v. Rocus Zijlmans en Catharina J. van Gils. Gerrit N. z. v. Hendrik Hoogerwaard en Sara M. Pruijssen. Overleden Philippus Snijders 3 mnd. zv. Philippus en Dirkje Werther. Huwelijksaangifte: Josephus A. van Strien oiul27 jaar* en Maria P. Radings 27 j. Arnoldus P. van Schijndel 26 j. en Petronella M. Lau- reijssen 22 jaar. Gehuwd Cornelis A. Verschuren 28 j. en Cornelia Fens 28 j. Anto- nius W. van Exel 21 jaar en Cornelia A. de Rooij 21 j. Bernardus Raesen 24 jaar en Helena J. Koopmans 21 j. GevestigdLucia Waas van Geer- truidenberg Jan F. van Duinen- v. Gameren en kind van Alkmaar Pe trus Nuijten-Muilenburg van Rotter dam Adriana M. Verineeren, geb. van Ee van Rotterdam. Vertrokken Cornelis H. Luijbregts naar Boskoop Janus P. van Suijle- kom naar Ginneken - Catharina Thijssen naar Gilze Adriana Raams naar Poortugaal Catharina M. Weereltz naar Made c.a. Adriaan Joosen-van den Elshout en kind naar Oosterhout Josepliina L. Verhoe ven naar Dongen Antonia M. van Dongen naar Amsterdam Joannes J. A. vanRijswijk-van Gils en gezin, naar Prinsenhage Adrianus A. Pa- gie naar Geertruidenberg Maria Snijders naar Haarlem Maria An na Zijlmans naar Ravenstein Ger dina J. van Boxel naar Waspik Hendricus A. P. Zijlmans-Mutsaers en gezin naar Princenhage. DRUNEN. Veiling van 2 Juli 1924. 0.09-27 p. K.G, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Vrees geen examen want er is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten wetenschap pelijk samengesteld en onschadelijk, genezen U van Uw zenuwachtigheid. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. 0.32 0.25 0.28-0.35 0.34-0.43 0 32 0.0572-OOO'/z 0 18—!83/4 0.077a 0.18-0.20 i Aardbeien idem voor den export Amazone Madame Mathot Kersen Roode bessen Frambozen Peulen Erwten Tuinboonen Krombekken Bloemkool Savoijekool Spitskool Witte bessen 9—2l WASPIK. In den loop der volgende week zullen de jongens der R.K. jon gensschool een boottochtje maken naar Rotterdam. Het nuttige gaat zoodoen de weer aan het aangename gepaard. In een drietal auto's bezochten de leden der R K. werkliedenvereeni- ging de H. Landstichtinguwelke op allen een machtigen indruk maakte.. Allen waren dan ook vol lof over de grootsche stichting. Voor de bedevaart naar Scher- penheuvel hebben zich uit deze parochie slechts een 8-tal pelgrims aangemeld. MEEUWEN. De heer Joh. van Buu- ren alhier, slaagde dezer dagen voor het eindexamen Gymnasium te 's Gra- venhage, De kersenboomgaard van Mevr. de Wed. Verhagen alhier wordt dit jaar buitengewoon druk bezocht Van heinde en ver komen de liefhebbers om na eenig verwijlen in de lomme- rijke gaarden met sappige vruchten beladen huiswaarts te keeren. Jammer dat de bezoekers niet wat meer attractie kan worden geboden, al was het maar een muziekconcert eiken avond. RAAMSDONK. Aan de fLma D. P. van Suijlekom is vergunning verleend tot het bouwen van een timmerioods tot uitbreiding van haar Scheepsbouw- werf. De a.s. kermis belooft druk te worden. Reeds zijn aanvragen inge komen tot plaatsing van 1 schouwburg, 2 zweefcarroussels, rijwiel- en motoi- tent, kettiogmolen, luchtscbommei, draaimolens en nog een groot aantal andere dergelijke inrichtingen, zoodat er in de kermisdagen voor jong en oud amusement genoeg te vinden zal zijn. Dinsdagavond geraakte op de Bergsche brag een werkman per flets gekneld tusschen de brug en een wagen beladen met hooi. Tot groot geluk van den man kwam hij met den schrik en slechts eenige lichte schram men vrij, terwijl zijn rijwiel zoo goed ais onbeschadigd was. Dinsdag hebben de kinderen van de Meisjesscholen van het Dorp en het Veer gezamenlijk een uitstapje gemaakt naar Nijmegen. Zij hebben daar de H. Landstichting bezocht.. Het uitstapje is hun buitengewoon naar den zin geweest, temeer daar zij nog eeo berg gezien hebben en op Duitsch grondgebied gestaan, wat voor die kinderen heel wat te beteekenen heeft. RAAMSDONKSVEER. Voor de Herv. Gem. zal Zondagmorgen op 't Dorp om 9'/a uur en des avonds om 6 uur op 't Veer Ds. Ewoldt optreden. Prof. Bouwam uit Kampen treedt Zondagmorgen om 9'/j uur en des namiddags om 5 uur voor de Ger. Gem. op 't Veer op. Gedurende de maand juni bedroeg de regenval alhier slechts 25 mM. ÉiJ den Prov. vertegenwoordiger, dhr. C. Sneep, kwam in de maand Juni voor de Duitsch-Oostentijkscbe Onderwijzers f 18 in. Aan het postkantoor R'veer en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd in de maand Juni inge legd f 13.693.26, terug betaald f 16.206 98. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9315. Onder geleide maakten de kinde ren der Herv. School op 't Dorp Woensdag een reis naar Arnhem en zijn schoone omgeving, o.m. de Wester- bouwing. Mej, J. v. Dongen slaagde te Schande! voor de acte Lager Onderwijs. Geslaagde proficiat. Gedurende de maand Juni pas seerden In totaal 1476 op- en afvarende vaartuigen de Rolbrug met een gezamen- lijken inhoud van 144.019 ton- MADE. Maandag had de heer Ver vaart, handelsreiziger alhier, op de TerheQdenscheweg bij 't uitwijken voor een auto het ongeluk op een hoop met keien terecht te komen, waardoor hij bloedende wonden aan hoofd en handen opliep. Op Zondag 6 Juli zal Ds. Ver meulen des nam. 27a uur de Herv, Kerk te Terheijden (N.Br.) een vacature beurt vervullen. Het l-jar|g kindje van arbeider P. Broeken alhier had 't ongeluk in een zinken waschketel te vallen met en F scha] om daarl sloof met dien voor voor trede zal i Doo] C, Looi Rijk' zijn afge der 1 Heri Mei) des Loo Wol post en inlai beta mee en 1 ges| 23 - StUUl VOOI VOOI If op 1

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6