iftfiTm nil mn Derde Blad Provinciaal Mieuws hieuws uit Reusden, Nieuws uitKaatsheuvel. No 54 Zaterdag 5 Juli 47e Jaarg. zoo gunstig bekende firma, nummer als vermist stond gesignaleerd wij bij deze gelegenheid metis terecht.Zejs Woe^agmi^ddag dow van de Waalwijk 4 Juli 1924, Geslaagd te Delft voor 't examen scheikundig ingenieur de heer A. J. Rijken te Capelle. Geslaagd voor 't examen L O. de heer André Spijkerman te Breda In de Donderdagavond gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie en aan verwante artikelen 1925, werd besloten alsnog uit te noodigen om zitting te nemen inf de Commissie Pers- en Reclame, de heer F, A. Hessels te 's Hage en de heer H. Pulles alhier in de Commissie voor vermakelijkheden. Verder zijn alsnog uitgenoodigd om in het Eere-Comité zitting te nemen de Edelachtb. heer Van Lanschot, bur gemeester van 's Bosch, Graadt Rogge, Secretaris-Generaal van Utrechtsche Jaarbeurs. Weijl, Directeur der Amsterdamsche Leder-Mij. te Am j sterdam, A. van Arendonk, Directeur van Van Arendonk's Schoenfabrieken te Tilburg en Ellas, Diiecteur van Van den Bergh's Stoomschoenfabriek te 's-Bosch. Door den Voorzitter der Commissie 1 voor terreinen werd medegedeeld, dat reeds de beschikking is verkregen over een terrein groot 9 H A. Hedenavond gaat voor het eerst in de Witte Bioscope de. we mogen wel zeggen wereld-vermaarde film Credo. Wij kunnen ons ontslagen achten om over de film zelf thans nog te schrijven. De roem daarover is reeds maanden en maanden vooruitgegaan en alle bladen getuigen dan ook dat deze film I een van de schitterendste werken is die tot heden het licht hebben gezien. Ten overvloede zijn er ook in ons blad meermalen bijzonderheden van mee gedeeld Om zoo mogelijk de film nog luis terijker. nog pakkender te doen zijn, heeft de ijverige Directie van de Witte Bioscope onder leiding van den heer Van Heijst-Hamers een gemengd koor laten samenstellen dat toepasselijke liederen ten gehoore zal brengen. Wij twijfelen er niet aan of ook hier zal de zaal telkens te klein zijn om de bezoekers behoorlijk plaats te kunnen bieden, 't Is een voorrecht dat we hier van zoo iets genieten kunnen. Naar wij vernemen zullen 's avonds in verschillende richtingen extra auto bussen vertrekken. Donderdag, 3 Juli, herdacht Christ Leijtens den dag waarop hij vóór 25 jaren bij ons blad en onze drukkerij in dienst trad. Per auto met z'n echtgenoote aan huis afgehaald, werd hij op 't kantoor door den patroon, omgeven door familie en geheele personeel hartelijk toegesproken. Deze wees er op hoe de jubilaris in die 25 jaren alles had meegemaakt, hoe hij nog de pers had gedraaid en hoe hij door weer en wind, bij goed en slecht weer steeds z'n couranten rondbracht en op zoo talrijk gebied, op zijn wijze, zeer hard heeft gewerkt voor ons blad en dezer drukkerij. Hij stelde hem aan allen als voorbeeld van plichtsbetrachting, eer lijkheid en trouw en bracht hem voor dit alles hartelijk dank. Als stoffelijk bewijs bood hij hem een horloge met inscriptie en een geschenk onder enveloppe aan, terwijl hij nog in staat werd gesteld thuis den dag feestelijk te herdenken. Het personeel bood hem, met een hartelijke toespraak van den meesterknecht, een prachtige gaslamp aan, het kantoorpersoneel een gevulde mand, voorts ontving hij nog een prachtig bloemstuk in pot en van tal van geschenken wereld welke dit jubileum van harte gelukwenschen en de hoop uitspreken dat zij moge groeien en bloeien en haar en onzen naam steeds hoog houden In de 1.1. Maandag te Tilburg gehouden vergadering van het Hoofd bestuur van den Ned. R K. Bond van Schoenfabrikanten, werd besloten aan den minister aan te vragen een over werkvergunning, met mede- onder- teekening der arbeiders-organisaties en daarbij een ter vergadering be sproken controle-systeem aan te be velen Besproken werd den fundamen- teelen opzet Tentoonstelling 1925. Na uitvoerige discussie werd het meest wenschelijk geacht een vereeniging overeenkomstig de wet van 1855, en wel dat door de beide samenwerkende rechtspersonen nl. de Bond en de Amsterdamsche Beurs, een nieuwe rechtspersoon wordt in het leven geroepen in den vorm van eene vereeniging „Tentoonstelling" waar van die beide lid zijn. Een en ander zal aan de alg verg. worden voor gelegd, alsook het deelnemen in het garantiefonds tot een maximum van f 5000. Uitvoerig wordt van gedachten ge- wisseld over 't Kindertoeslagfonds, wat de meerderheid wenscht te behouden Eene beslissing ten deze zal nader 1 genomen worden. Voor zwemmers: I Temperatuur van 't water in de Waalwijksche Bad- en Zweminrich ting „Het Hoefswiel" 19° Celsius. I Het bezoek aan de Bad- en Zweminrichting „Het Hoefswiel" heeft bedragen van Zaterdag 28 Juni tot en met Donderdag 3 Juli 't volgende I 350 heeren. 120 dames. 150 met gemeente-kaart. Reeds meermalen hebben wij berichten opgenomen betreffende eene demonstratie van gymnastiekvereni gingen te dezer plaatse In aansluiting daarmee kunnen wij titans mededeeler, dat de demonstratie zeker zal doorgaan en schitterend be looft te worden. De W. G. V., die hiertoe bet initiatief nam, he* ft alles in 't werk gesteld om haar zoo gjootsch en indrukwekkend mogelijk te maken. Reeds zegden de navolgende vereeni- gingen hunne medewerking toe »Kunst en Kracht*, Tilburg. »VoO'waarts«, »David*, »De Spartanen*, »K, G. V.*, Kaatsheuvel. Kunst en Kracht*, Waalwijk. »Sint Herman Jozef*, Drunen. Thans is het bestuur der W. G. nog in onderhandeling met de ver eeniging >Room3ch Katholieke Jonge llngschap* van Breda. Deze vereeniging die onze W. G. V. op den jongsten wedstrijd in Breda kwam begroeten had nog zulke aangename herinneringen aan het sporifsest te D'unen vaa den vorigen zomer, waar de directeur der W. G. V. de leiding had met mej Van Amelsfoort uit 's Bosch, dat zt toen reeds zoo goed als zeker hare medewerking aan de demonstratie toezegde. De datum van de demonstratie door de geweldige drukte, die er op tumgebied heerscht, nog niet vhst gesteld kunnen worden. In onze volgende editie komen wi nog nadèr op dit turnfeest terug. Thans kunnen wij er nog bijvoegen dat niet alleen de gymnastiek, maar ook de athletiek eene plaats zal Inge ruimd worden, terwijl honderden turners zullen doen genieten van hun kennen en kunnen en kracht, behendigheid duif en volharding zullen dingen om den eerepalm. Het zal eene vertooniag worden zooals onze gemeente nog nimmer beeft aanschouwd. Wij vernemen dat het bestuur van den Ned. Bond van Schoen makerspatroons- en Schoenwinkeliers- vereenigingen op zijne jaarvergadering particulieren nog ar en andere blijken van hartelijke belang-volgende week te Groningen te houden, stelling in dit feest, dat, juist om den zai voorstellen om de algemeene ver persoon, iets bijzonders was. Deze dag is door dat alles voor hem tót een onvergetelijke geworden en hij hoopt nog vele jaren, met de grootste ambitie en accuratesse de courant te bezorgen ende centen te innen. Donderdag 3 Juli herdachten de heeren A. Nelis en M. van Rijswijk den dag waarop zij, bij de inwerking treding der lederfabriek Gragtmans en Wiesman alhier, bij deze firma in dienst traden. Door een der patroons, den heer gadering in 1925 te houden bij gelegen heid der internationale tentoonstelling te Waalwijk De harmonie „St. Crispijn" zal op uitnoodiging van „Waalwijks Belang" een concert geven op de kiosk op de Markt op Zaterdagavond 12 Juli as. de rijkspolitie te 's Bosch naar hier en door de gemeente-politie naar huis gebracht. Een onzer oudste en meest- acbtecswaardlge ingezetenen is gisteren aan een groot gevaar ontsnapt. Terwijl heer T. bezig wa9 alt de tram te stappen die omstreeks 7 uur ult's Bosch arriveeitzettedezezichweer in beweging. De heer T. verloor z^n evenwicht en met een hevlgen slag, kwam hij met hoofd en schouder op den trottoirband terecht en met voeten eo beenen onder de tram. Hij behield echter tegenwoor digheid van geest en riep uit alle macht om hulp. De conducteur en machinist jieken dit te hooren en remde de laatste oogenblikkelijk met alle krach*, zoodat de tram onmiddellijk en juist op tijd stilstond. f De heer T. kon toen spoedig uit z n angstige positie worden geholpen en bleek een hevig bloedende wonde aan het hoofd ea eeoige kneuzingen aan schouder en been te hebben bekomen. Dr. LangeméiJer vetbond spoedig de wond. Vandaag was de toestand goed, dus is dit ongeluk bijzonder ge lukkig af geloopeo, dank zij de tegen woordigheid van geest van dsn heer T. die we van harte gelukwenschen met den goeden afloop, de oplettendheid van den machinist en de hulp en het flink optreden van velen. Ia de heden gehouden spoed- elschende Buitengewone Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der N.V. E. W. Klijberg-Pernot's Stoom- schoenenfabriek >Hollandia" werd o.m. besloten tot uitbreiding der fabriek ia de le Zelne over te gaan en wel voor eene aideellng waar speciaal linnen schoeisel zal worden gemaakt, De cursus aan de vakschoo loopt ten einde en de oproeping voor de nieuwe cursussen heeft wederom plaats. - Dit geeft ons aanleiding een enke woord te zeggen over ons instituut om belanghebbenden op te wekken in deze moeilijke tijden niet bij de pakken neer te gaan zitten Ook in de toekomst zal er steeds meer behoefte zijn aan goed geschoolde krachten. Deze te leveren is de taak der Rijks school 'voor Leerlooiers en Schoenma kers. is op het gebied der voorzien van het een model inrichting rang. Reeds meermalen is betoogt, dat in de fabriek het vak niet meer geleerd kan worden, daar moet geproduceerd worden een maximum in een minimum van tijd Op de vakschool wordt echter geen productie gemaakt, daar wordt den leerlingen het vak, zoowel theo retisch als praktisch, onderwezen en is het doel uitsluitend te zorgen, dat zij iedere bewerking, die de schoen moet ondergaan zelf oeconomisch kunnen uitvoeren en ook kunnen zorg dragen, dat in het bedrijf de verschil lende werkzaamheden goed in elkaar grijpen en in den kortsten. tijd worden uitgevoerd. Zij worden onderwezen in het hoe en waarom de verschillende materialen gebruikt worden voor een bepaald doel. Steeds weer wordt de aandacht er op gevestigd, dat zorg gedragen dient te worden, dat niets van de grondstoffen vermorst wordt en hoe de afval van het leder tot een minimum te beperken is. Aansluitende aan het technische onderwijs in de Machinale Schoenma kerij wordt onderricht gegeven, voor zoover dat voor de machinale schoen fabricage van belang is, allereerst in het handvak en daarnaast in teekenen boekhouden en machineleer. Ook de kennis van het leder en de anatomie van den voet worden niet vergeten, terwijl eenig onderricht gege ven wordt hoe men moet optreden ter verstrekking van eerste hulp bij onge lukken. Kortom aan onze school wordt de meest mogelijke volledigheid betracht. Het aantal leeraren en hulpleeraren is voldoende om een steeds grooter aantal dagleerlingen te onderwijzen. Tot heden lieten zich reeds 12 nieuwe leerlingen inschrijven waarvan 4 Hollanders. Het aantal aanvragen uit binnen- en buitenland voor de schoen makerijafdeeling bedraagt 47., De Directeur der Rijksvakschoo VAN DER WAERDEN 't tarief voor personen- als voor goe derenvervoer Deze verlagingen zijn evenwei niet van die beteekenis dat zij kunnen concurreeren met de auto Dusdiensten zoowel voor personen- als voor goederenvervoer Het aantal ondernemingen voor deze diensten steeg in den loop van 1923 nog bedui dend Bij het uitbrengen van dit ver slag worden de volgende diensten onderhouden Waalwijksche Auto-Verhuurinrichting WA.V.i; Waalwijk. (Waalwijk— 's Hertogenbosch Waalwijk—Tilburg.) N.V. Altena's Locale Auto Dienst, AL.AD.", Meeuwen. (Meeuwen— 's Bosch. Meeuwen—Sleeuwijk Nieuwe Aaiburgsche Omnibus-Dienst „N.A.O.D.", Aalburg. (Gem. Wijk) (Wijk - 's Bosch, Wijk—Woudrichem), Autodierist „De Onderneming", Wijk. (Wijk—'s Bosch, Wijk—Woudrichem). Maatschappij „A U R.O R A, Raams- donksveer. (Geertruidenberg Breda). Auto-Omnibus-Dienst Dongen Gilze Reijen. Dongen In ons vorig verslag werden geme moreerd de opmerkingen, die dezer zijds werden gemaakt naar aanleiding van de, enquête, gehouden door de Rotterdamsche Kamer van Koophandel, om aan de hand der verzamelde gege vens, met eenige afgevaardigden ook van andere Kamers, met de Directie der Nederlandsche Spoorwegen de klachten tegen de hooge tarieven en de gevolgen daarvan te bespreken In de door ons voorgedragen bezwaren weTd duidelijk aangetoond, hoeveel terrein door de spoorwegen voor goe derenvervoer reeds werd verloren. De bespreking vond plaats, doch leverde geen resultaat op. De ontwikkeling van het autobus- verkeer is vooral voor het platteland buitengewoon groote beteekenis die plaatsen, die niet zijn gele- aan de tram of spoorwegen is een ware uitkomstmet name het land van Heusden en Altena Onze school schoenindustrie allernieuwste en van den eersten Jac Gragtmans, werden zij hartelijk toegesproken en hun dank gebracht voor hunne trouwe plichtsbetrachting, die in elk opzicht ten voorbeeld kan worden gesteld. Hun werd door de firma als souvenir aangeboden een gouden horloge met inscriptie, terwijl ook het overige personeel een dag vrijaf kreeg met een flink geldelijk douceur, om den dag gezellig door te brengen, zulks met het oog op 't 25-jarig bestaan dezer, in de leder- Bij de heden gehouden onder- handsche aanbesteding eener bijbou wing aan de fabriek in de le Zeine van de N.V. E. W. Klijberg-Pernot's Stoomschoenenfabriek „Hollandia", is Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk. Verkeersmiddelen. In ons vorig jaarverslag maakten het werk gegund aan den heer J. den wjj melding van de ernstige klachten van handel en industrie tegen de hooge tarieven zoowel voor personen- als Teuling voor de som van f9335. De Ned. R K. Bond van Schoen fabrikanten zal eene buitengewone al gemeene Ledenvergadering houden op Maandag 21 Juli 1924, des nam. 2 uur in Hótel Riche te Tilburg. i Het meisje J. Q dat in ons vorig goederenvervoer bij de spoor- en tramwegen. In den loop van 1923 werd door de spoorwegen tot een geringe verlaging der goederentarieven voor wagonladingen besloten. De trarawegmaatsch. verlaagden zoowel van Voor gen het voor is het een opheffing uit het isoloment, waarin deze streek nog steeds was. De veie ongevallen, die bij deze dien sten voorkomen, in het district onzer Kamer tot heden onbeteekend, maken het noodzakelijk, dat algemeene regelen worden gesteld, waarmede de veilig- ïeid voor de reizigers zooveel mogelijk wordt verzekerd Door de administratie van Posterijen en Telegrafie werd over gegaan in verschillende plaatsen de openstelling der post- en telegraafkantoren en de besteldiensten in te krimpen. De vrees schijnt niet ongegrond, dat in deze richting wordt verder gegaan. Dit zou ernstig moeten worden betreurd Wij zijn van oordeef, dat post-, telegraaf en telefoon op de eerste plaats de belan gen van handel en industrie hebben te dienen en wij meenen, dat de verkre gen bezuinigingen niet zullen kunnen opwegen tegen de schade, die aan het algemeen belang wordt toegebracht door beperking van de genoemde dien sten. Wij achten het een ernstig gevaar, dat alleen het platteland de lasten der bezuiniging zal hebben te dragen. Het platteland is toch reeds verstoken van zoovele hulpbronnen voor de econo mische ontwikkeling, waarover de groote steden en de bevolkingscentra vaak zoo ruim beschikken. Handel en industrie op het platteland worden daardoor vaak in menig opzicht gehan dicapt. In dezen tijd van snelverkeer zijn niet het minst voor het platteland een goed ingerichten post- telegraaf en telefoondienst, volstrekt onmisbaar. Wij vreezen zeer, dat de vraag of inkrimping van de diensten le zeer wordt beheerscht door een kwantita tieve beoordeeling van de op zekere tijden van den dag aan de kantoren verrichte zaken, terwijl veel meer waarde zou zijn te hechten aan een kwalitatieve beoordeeling. Wij zouden het daarom ernstig betreuren, wanneer nog verdere inkrimping zou worden doorgevoerd. Gisteravond is er brand ontstaan in de Stoomschoenfabriek der N. V. van der Sande te Velthoven bij Eind hoven. Dank zij het spoedig ingrijpen van de dorpelingen is de brand, die zich ernstig liet aanzien, beperkt tot de afdeeling zwikkerij en een gedeelte der machinekamer. In beide afdeelingen die zijn uitgebrand, is aanzienlijke be drijfsschade. De Eindhovensche brand weer bleek niet noodig te zijn. De oorzaak van den brand is niet bekend Op ljuii had te's Hage een con ferentie plaats van de heeren Th. S Roes, J L, van Gijn resp. voorzitter en secretaris van den Ned. Lederfabrikan ten, G. van Loon, voorzitter van den R. K, Bond van Lederfabrikanten en H. Verheijen oud voozitter van dien bond, met 3 Kamerleden in verband met het nieuwe ontwerp Tariefwet. V. v. d. S. Bij de tweede stemming kozen de Provinciale Staten van Noord-Brabant iot lid van Gedep Staten (vacature Moll) de heer Ch. Frencken te Oosterhout met 34 tegen 28 stemmen op mr. J van de Mortel te Tiburg, 8 op den heer E. Laane en 2 op den heer A Schauwen. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Berlijn seint: De crisis in het Duitsche bedrijfsleven schijnt over het hoogtepunt heen te zijn, aangezien, aldus de bladen, tegen woordig riog „slechts" 30 firma's per dag hun betalingen moeten staken, ter wijl het aantal insolvente firma's een week geleden ongeveer 45 per dag be droeg, HAARSTEEG. In de Woensdag jl. gehouden openbare raadsvergadering, waarbij afwezig waren de heeren Winkel en Van der Heijden, werd de agenda afgewerkt waarvoor de vergadering viermaal is opgeroepen moeten worden. Besloten werd een gedeelte van den tuin van het schoolhuis publiek te verkoopen. U tvoerig verslag volgend nummer. Heusden, 4 Juli 1924. Onze stadgenoot, de heer A. J. Bouw man, leerling der Chr Kweekschool te Gorinchem, slaagde aldaar voor onder wijzer. Door de vacature Chr. de Jongh komt in de le plaats in aanmerking voor lid van den gemeenteraad de heer F. Verhoeven, oud-lid van dien raad. De R.K Fanfare der H Familie fs voornemens a s. Zondag 7 uur n m een concert te geven in de tent op de Vischmarkt. Woensdagmiddag was het in het R.K Patronaatsgebouw feest voor de kinderen lid der H Kindsheid op niet karige wijze werden ze onthaald, ter wijl het er recht gezellig naar toeging. Hoogstvoldaan keerden ze omstreeks 5 uur dan ook huiswaarts. Gister maakte de naaivereeniging Dorcas" onder geleide van den Eerw. Heer Ds. Huijgens en diens echtgenoote een uitstapje naar Nijmegen Behou dens een enkel buitje was het weer over 't algemeen goed, zoodat men volop kon profiteeren, van wat de natuur in die streek te genieten geeft. HERPT. fn het Dag. bestuur van het Waterschap Herpt en Herptsche veld zijn herkozen de Heeren Adr. Buijs Jzn en Joh. de Wilt Azn. K?a shpu el, 5 JuU 1924. De Harmonie van het Kon. Mu ziekgezelschap „Eupholïia" geeft Zon dagmorgen een Matinée aan de heeren Donateurs van het gezelschap. De zelfde nummers die met zooveel succes gegeven zijn in Waalwijk tijdens het Festival zullen ook Zondag gegeven worden, 't Moet ieder muziekliefhebber aangenaam aandoen als Hij de zeer vleiende bewoordingen leest waarmede Burgemeester Moonen onze gezelschap pen bij het sluiten van 't festival complimenteerde. Waalwijk benijdt ons onze gezelschappen. Laten wij ze hoogschatten door den steun van een trouw bezoek Onder veel belangstelling hield de Hoenderclub „Kaatsheuvel" Don derdag 3 Juli een algemeene vergade ring in Café Restaurant Joh Smit-Hes- selmans. De opkomst was zeer goed terwijl zich eenige nieuwe leden aan meldden. Na een korte verwelkoming door den waarnemenden voorzitter den heer Tuerlings, werd overgegaan tot het kiezen van een definitief bestuur. Met algemeene stemmen werden de voorloopige bestuursleden de heeren H. van Woensel, P. Elshout en J. Tuer lings herkozen, terwijl de heeren M. Zacht en P. Eibers mede tot bestuurs leden gekozen werden. De functies werden als volgt ver deeld'. Voorzitter J. Tuerlings, Secre taris H v. Woensel, Penningmeester P. Elshout, Commissarissen M Zacht en P. Eibers. De besprekingen tot het houden eener geeombineerde tentoonstelling leidden er toe, dat het bestuur van de vergadering volmacht ontving, op grond van de uiteengezette conditie's, in den loop der vergadering aan de hand der gevoerde debatten gewijzigd, met de Waalwijksche Pluimveevereeniging te onderhandelen. Hierna hield de heer Tuerlings eene causerie over: De Nutpluimveeteelt voor den gewonen kippenhouder. Na uiteengezet te hebben wat pluim veeteelt en nutpluimveeteelt is, en wie bedoeld wordt met den gewonen kip penhouder beantwoordde de spreker op een zakelijke wijzel e Welk ras voor den gewonen kippenhouder is te prefereeren, 2e hoe de huisvesting zijn moet of de bestaande hokken moeten veranderd en behandeld worden om met succes kippen te kunnen houden 3e Hoe we onze beestjes moeten ver zorgen om er uit te halen wat er uit te halen is. Met een klein voorbeeldje gaf hij aan hoe een kippenhouder die door tus- schenkomst van spreker half Februari een 9-tal hennen kocht, momenteel reeds geraapt heeft 1030 eieren, tegen een gemiddelde waarde van 7,5 ct. l

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9