Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen Iflfl Gemeenteraad EERSTE BLAD FEUILLETON .NOORD-3RAB AND" NUMMER 59 WOENSDAG 23 JULI 1924 WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon NO. 38. Telegr.-Adres; ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. ALMKERK. B. en W. komen in deze zaak met geen voorstel, wijl men niet tot over eenstemming' is gekomen. De Voorzitter brengt weer ter sprake zijn voorstel indertijd gedaan tot oprichting van een watervoorziening fonds. Uit de gevoerde discussies blijkt, Doenbare vergadering van den raad dat door de langdurige droogte zeer dezer gemeente op Vrijdag 18 Juli waarschijnlijk dezen toestand is ïnge- ^Afw^zig^ de heeren Snoek en v. d. De"' Voorzitter stelt dan ook voor Meiiden I dit adres'aan te houden. Voorzitter de Edelachtb. heer J. W. Een schrijven var. Ged. Staten P berts betreffende een besluit tot het aangaan Secretaris den heer C. J. v. d. Wiel. van een geldleening groot f 18.000 van De Voorzitter opent de vergadering denIRaad dezer gemeente, waarin de als naar gewoonte met gebed en Raad verzocht wordt, nog eenigever- verzoekt den Secr. de notulen der anderingen noodig tot goedkeuring vorige vergadering voor te lezen, aan te brengen gemeenterekening 1923. Bij de gebruikelijke rondvraag deelt de heer van Leeuwen mede laatst op den toren te zijn geweest. Spreker zegt dat de bel wel eens schoon gemaakt mag worden, daar deze erg bevuild is door de vogels, 't welk de klank zeer doet verminderen. De heer de Jong vraagt of er dan geen gaas zit voor de galmgaten. De heer van Leeuwen zegt dat nu nieuw gaas is aangebracht. De heer Verschoor vraagt wanneer de lichtafnemers, wonende op de bestuur van Giessen worden gecor respondeerd Verder vraagt de heer Verschoor ot de ingezetenen die een nieuwe woning bouwen ook in 't genot worden gesteld van 2 gratis lichtpunten. De Elec. Commissie zal in deze met een voorstel komen. De' heer Koekkoek zegt dat de lijkwagen er zeer onoogelijk uitziet, en stelt voor deze wat te laten opknappen. De heer de Jong zegt daar ook al eens over te hebben gesproken Ged. Staten verzoeken in het besluit alsnog te vermelden de namen der geldschieters, alsmede te bepalen dat met de aflossing zal worden begonnen .welke na een kleine opmerking door den heer van Leeuwen, worden goed. gekeurd. Aan de ordeingekomen stukken Een schrijven van Ged. Staten dezer 0p 1 Jan. 1926 „,nrfien provincie, houdende goedkeuring reke- Aan een en ander zal worden m Besloten wordt de ingezonden reke- Hetzelfde college vraagt nino 1923 en de begrooting 1925 van Van de winst- en verliesrekening ov de Gezondheidscommissie te Heusden 1923 van het Elec bedrijf alhier, goed te keuren. De gemeente Almkerk De Voorzitter zegt dat deze kan moet in deze bijdragen voor 1925 de worden toegezonden. vfl0rstei snm van f216 96 Thans is aan de orde het voorstel Een schrijven van den heer C de van B. en W. tot wijziging der begroo- Bok alhier, waarin hij de Raad bericht ting 1923 voorstel van dat hij als lid van het Burg. Armbe- De Voorzitter licht het voorstel van cimir hpdankt B. en W. eenigsztns toe. Daar deze De voordracht van B. en W. ter toelichting gedaan door den Voorzitter voorziening in deze vacature bestaat niet goed door de heeren Raadsleden uit de heeren G. Tollenaars en C. P. wordt begrepen, stelt men voor, v Noorloos, waarvan eerstgenoemde dat ook de heer Secr. zijn meening met meerderheid van stemmen wordt te dien opzichte kenbaar maaKt. gekozen. Besloten wordt dat de heer beer. in Tevens worden tot leden van het geheime vergadering het woord zaï College van Zetters gekozen de heeren voeren. DhDim» „Pr A. Groeneveld en P. v. d. Wal. Nadat ongeveer 1 uur geheime ver- Een schrijven van de bewoners van gadering is gehouden, worai ae de Achtersteeg alhier, waarin zij den openbare vergadering weer neropena. Raad verzoeken, met het oog op de Als vergoeding voor de u,™®erl"j» zeer slechte watervoorziening nabij Van het bedrag ingevolge atl ïuo hunne woningen, daarin te voorzien, der L. O. Wet, wordt vastgesteld t /.o Adressanten geven den Raad in over- per leerling, over 1922. weging, door 't leggen van duikers, Eene Commissie bestaande uu ae in dezen toestand verbetering te heeren Walraven, Verschoor en Donker brengen. I wordt benoemd tot het nazien van de „Giesen Eng" schadeloos zullen wor den gesteld voor hunne lichtpunten. Deze zaak is nog niet afgedaam Spr stelt voor een bedrag van f 10 voor ieder beschikbaar te stellen, terwijl dan door de gemeente Giessen ook in deze kan worden bijgedragen. Over deze zaak zal met 't gemeente- (nrrrpj A A LW U K DOOR. ERVARING STERK. De Voorzitter deelt mede daarvoor al eens eene opgaaf van kosten te hebben gevraagd, doch tot heden nog geen voldoende gegevens te hebben ont vangen De heer Koekkoek vraagt terwijl hij naar bovenlijkt.of het op den zolder niet doorregent. De Voorzitter meent van niet, want zijn meubelen staan ook nog op zolder te kraaien. De heer de Jong stelt voor om de „Balie"£in de Raadzaal te verplaatsen, zoodat de plaats voor het publiek aan den straatkant komt. Spr. zegt dat dit een heele kleine kosten is. De heer Koekkoek wil dit werk publiek aanbesteden. De heer Ottevanger is van meening dat de onkosten een bedrag van f 10 niefteLboven zal gaan. B. en W. wordt machtiging tot verder handeien in deze verleend Niets meer aan de orde sluit de Voorzitter deze openbare vergadering. 58) 47e JAARGANG. Langstriatsfhr Courant Waalwjjksche en «5 Prijs der Advertentie Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Advertentlën 20 cent per wregelminimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur ln ons bezit :i' - IWi TT n M* en doorzitten bij fietsen (zadel- 1pijn)'kunt gij gemakkelijk en da- delijk verhelpen met den alom ge- lOOPan prezen Akker's Kloosterbalsem. II IC U1I.U5HI MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN De Internationale Tentoonstelling is Vrijdag 1.1. bij zeer slecht weder ge- opend. Terwijl een woeste orkaan voor het j Scheldegat de visschersschepen deed kraken om ten laatste tegen de hoog opbruischende golven te pletter te slaan'en waardoor de visschers voor goed in de onmetelijke diepte der zee, de zee die hun zoo lief is en van kinds- af-aan heeft aangetrokken, te verdwij nen, spookte het op het tentoonstel lingsterrein ook geweldig. De wind gierde aanhoudend en beukte geweldig tegen gebouwen, ten ten en kramen met het gevolg dat op het attractie-terrein het oud-Hollands Marktterrein, dat men nog bezig was te bouwen, als een kaartenhuisje in elkaar werd gedrukt. Ook de lout speaker, die 's Ministers rede langs de aetergolven de wereld in moest zenden, bleek niet bestand te zijn tegen de kracht van den wind en kwam naar beneden getuimeld met het gevolg dat niets anders overbleef dan talloos vele stukken hout, glas enz. Door den aanhoudenden'regen was de toegang tot het terrein in een mod derpoel herschapen. On het tentoon stellingsterrein was het nog,erger. Van de door de gemeente beschikbaar ge stelde 45000 tegels waren slechts hier en daar enkele smalle paden aange legd terwijl de rest voor het groote ter ras van het mooie restaurant noodig zijn gebleken, tengevolge waarvan een ze^r groot gedeelte der paden ongepla veid is gebleven en alleen uit lossen grond bestaat zoodat het welhaast niet anders kan of bij den minsten regen val moet alles in plassen en modder worden herschapen. De gebouwen zelf hadden veel door den maar aldoor neer-zwiependen regen te lijden. Terwijl de Minister in een mooie rede zijn beste wenschen voor het wel slagen van deze tentoonstelling uitte, dreinde de regen het cabaret binnen, zoodat spoedig een timmerman zijn hamer liet hooren, waardoor voor velen het woord van zijn Excellentie onverstaanbaar was. Ook in de groote hal had de regen heel wat op zijn geweten. Op talrijk vele plaatsen drupte het zoo geweldig door dat men heele stands moest ont ruimen. Niettegenstaande dat alles lie ten Z.Excellentie de Minister, gezanten van „De Echo van het Zuiden". Men kan er van zeggen wat men wil, het is en blijft een duister zaakje, sprak mijnheer Cyprien de opperstalmeester. De heele boel staat hier overeind, ant woordde de eerste kamerdienaar van me vrouw, eveneens een gewichtige persoonlijk heid onder de bedienden van het hotel. Zij staan in deze familie allen vijandig tegenover elkaar. De tante tegenover de nicht. De zoon -tegenover den vader. Die arme oude man, liij is' gisteravond geheel buiten westen geraakt. Ik heb mijn heer Aurelien hooren zeggen Op mijn woord van eer, mijn vader wordt krankzinnig. En wat had hij er toch mee voor, om zoo aanhoudend te roepen„RobertRo bert Zoo zal de man lieeten, die door mijn heer Bataille gearresteerd en meegenomen is. Men zou zeggen dat mijnheer Bernard hein kende, omdat liij op de kamer van mijnheer geknipt werd. Maar hoe is het hem gelukt in huis te komen, terwijl de politie in de vestibule zoo streng de wacht hield. De tuinman heeft bevonden, dat het gras in den tuin, nabij het hek was plat getrapt. Dus zou hij over het hek geklommen zijn. Het schijnt dat lil) zoo brutaal is ge weest. Weet ge wat, dat alles voorspelt mij niets goeds. Een famiie, waar zulke dingen gebeu ren loopt op haar eind. En wie verstandig is, pakt in tijds zün biezen. Het is in elk geval toch jammer want wij hebben het hier zoo kwaad met. We overwerken ons niet en maken een lief spaarpotje, want er wordt hier niet op de kleintjes gekeken. Als ge daarmee alleen u zelf bedoelt mijnheer Oyprien, zeide mijnheer Baptist, de kamerdienaar van Aurélien, dan heb ik er vrede mee, want ik voor mij ben. met... Stil, geen woord meer, daar is juf frouw Leonore. Het was inderdaad de gezelschapsjuftr. van mevrouw De Prabert, de oppermach tige Leonore, intendante van het huis, <lie haar gewone morgenronde deed en wier statige verschijning en strenge blik voldoen de waren, om het gebabbel te doen ver stommen. Zij stoven uiteen, maar nauwelijks was de gevreesde dame weg, of de hoofden werden weer bij elkaar gestoken en het doen en laten van de meesteres in huis, werd op de scherpste wijze gecritiseerd. Tegen mejuffrouw De Briais had men persoonlijk niets, maar haar kamenier, de Lotharingsche. Jeannine, hield zich streng van de overige bedienden afgezonderd, men mocht haar daarom nietl ijdennoemde haar verwaand en die ongunstige meening viel op haar meesteres terug. Aurélien daar entegen was zeer -gezien bij het personeel hij was wel ruw en lomp, maar niemand gaf zooveel fooien als hij. Hij kan u afsnauwen als een hond, maar dan weet hij het met een 20-francstuk weer goed te maken. Mevrouw De Prabert was de koningin van het huis, haar wil was daar een wet, men knielde dus voor haar in het stof en daar zij tevens evenmin als haar zoon waarde aan het ged hechtte, was dat voor de hebzuchtige lakeienwereld een reden te meer, om haar te vereeren. Men noemde haar nooit anders als die „goede mevrouw", die „lieve mevrouw" of „onze geëerbiedigde mevrouw". "Wel waag de men het soms den draak te steken met haar coquetterie en haar zucht om altijd jong te schijnen wel had men eens harte lijk moeten lachen toen een der lakeien die als een grappenmaker in huis bekend stond had uitgerekend hoeveel mud poudre de riz en hoeveel kilo blanket en lippenrood zij per jaar noodig had, maar die spotternijen waren niet kwaad gemeend, en men verloor niet uit het oog, dat één woord van haar voldoende zou zijn om het geheele personeel op straat te doen zetten. Wat mijnheer De Prabert, of, zooals hij altijd genoemd werd, .mijnheer Bernard betrof, voor hem haalde men altijd de schou ders op, over hem sprak men op minachten den toon, hij was de spellebreker, de isegrim die altijd maar op zijn kamer zat te suffen met den onuitstaanbaren en belachelijken Puybarrau, die nooit op een feest verscheen en die alleen goed genoeg was om liet noo- dige geld te verschaffen. Dit was dan ook de reden, dat men met veel belangstelling naar de gezondheid van mevrouw De Pra bert vroeg, terwijl men zich om „mijnheer Bernard" bijna niet bekommerde. Nu, de schoone Felicienne wqs geheel bui ten gevaar; haar zwakke zenuwgestel zwichtte wel voor de -minste ontroering, maar de aanvallen waren altijd licht en hadden nooit ernstige gevolgen. Niettemin had zij dien morgen geen kracht gevoeld om op te staan en toilet te maken Leonore had haar op bed gekapt en een weinig rood en poeder op haar wangen ge legd. Half liggend, half zittend in haar le dikant, te midden van een wolk van kanten, gaf z}j audiëntie aan haar zoon en haar broeder. Men had belangrijke en geheimzinnige zaken te verhandelen, naar het scheen, want men sprak met gedempte stem en alle deuren stonden wijd open, teneinde te be letten, dat een luisteraar zich daarachter kon verschuilen. Oom Daniël zat midden in de kamer aan de tafel, Waarop eenige papieren verspreid lagen en schreef langzaam het adres van een brief naar een voorbeeld, dat hij bij elke pennestreek raadpleegde. Ziezoostaat erzeide hij ter wijl hij de pen neerlegde, niets meer te doenalles gereed Aurélien naderde de tafel en beschouwde het werk van zijn oom. Het is prachtig, uitmuntend! riep hij uit. Het handschrift is onverbeterlijk nage maakt, dezelfde vorm van letter, dezelfde krulletjes, Filip Dormelles zelf zou geen onderscheid zien tusschen het origineel en de copie. O! oom Daniël gij zflt een man van talent. Parbleu, ik zal de laatste zijn om dat tegen te spreken. Mevrouw De Prabert hief zich langzaam op haar elleboog overeind en fluisterde: Dus er bestaat kans van slagen, mijn zoon Niet alleen de kans maar de volkomen zekerheid, antwoordde Aurélien eenigszins ongeduldig terwijl hij zijn monocle- in zijn linker ooghoek klemde. Ik heb u dat toch al gezegd, mama, welk nut steekt er in, het tot in het oneindige te herhalen? Ach mijn jongen, wij hebben in den laatsten tpd zooveel tegenspoed gehad, dat ik bijna niet meer aan den goeden uitslag van onze plannen durf gelooven. O ja, die geschiedenis met mijn oom uit Amerika, den gewezen galeiboef, die op een onverklaarbare wijze, al onze maatre gelen ten spot, hier in huis is gekomen. Ja, drommels, die burger Robert Duhesme, lijkt me een snaak toe, die niet voor een klein geruchtje vervaard is. Ik weet nog altijd niet waarom gij beiden zoo beeft en zoo ang stig uw oogen laat rollen, als zijn naam maar genoemd wordt. Ik voor mij vind hem daarentegen hoogst interessant en zijn klein, rumoerige bezoek hier in huis kan ons nog van veel nut zijn, tegenover de zonder linge plannen en bedoelingen van mijnheer mijn papa. Ik heb al een aardige manoeu vre op touw gezet, ge zult het zien, later waneer wij eerst onzen onmiddellijken vij and hebben onschadelijk gemaakt. Voor het oogenblik zullen wij ons dus alleen met hem bezig houden. Kapitein Filip Dormelles, die vermetele fortuinzoeker, zit ons op de hin derlijkste wijze in den weg, bij is voorne mens te huwen met mijn lieve nicht Mar- guérite en zijn ledige beurs te vullen niet de vijf millioen van de familie De Briais. Een lief sommetje, nietwaar, maar jammer voor hem hebben wij dat kapitaaltje drin gend noodig, zoo wij er niet in slagen, de socialistische plannen van mijnheer De Prabert te verhinderen. Moeten slagenmoeten die verhin deren... mompelde Daniël. Jawel, zoo denk ik er ook over, wij moeten daarin slagen door de middelen, die ons vanzelf in de hand zijn gevallen en waarvan wij flink gebruik zullen maken. Maar al was het ook niet om dat geld, dan zou er voor mij nog een andere reden be staan, om handelend op te treden: Ik wil niet dat mejuffrouw De Briais de vrouw van een ander zal zijn, ik wil dat zij mijn vrouw zal worden. Mijn lieve, beste Aurélien, mompelde Félicienne, als wij dat maar vroeger gewe ten hadden. - Ach, wist ik het dan zelf wel eens. Zij heeft in mijn oog eerst waarde gekregen toen een ander naar haar dong, maar laten we niet van ons onderwerp afdwalen. Oom Daniël heeft getracht ons van dien soldaat te ontslaan, het is hem niet gelukt. Niet mijn schuld... duivel beschermde hem. De stroom heeft hem niet willen ver zwelgen, het rotsblok heeft hem niet willen verpletteren, dat kan geen m nsch helpen, ongelukken zijn kwade kansen en niet alle middelen van geweld slagen. Wij hebben dit dus opgegeven en zijn een anderen weg in geslagen. Filip Dormelles is nu kapitein ge worden en geplaatst aan het ministeiie, waar hfl overal omringd is door belangrijke papieren, die het geheim onzer nationale defensie bevatten. Hiqrdoor hebben wij een groot voordeel op hem, kunnen we hem niet doen verdwijnen, dan zullen we hem wel onteeren en dan is hij evengoed als dood. Is dat nu niet verstandig gesproken. Zeker mijn jongen, fluisterde mevr. De Prabert, maar Neen, neen, nu geen „maar" en, oom Daniël heeft het plan rijpelijk overwo gen en wij hebben te zamen alle voorberei dende maatregelen genomen. Het is trou wens zoo eenvoudig als iets. Wij hebben nog alle troeven in onze hand, voornamelijk zullen wij veel steun hebben van kolonel Allevard, den onmiddellijken chef van Dor melles, die onze vriend is en die hem ver foeit. Niet dat wij voornemens zijn Allevard tot onzen medeplichtige te maken, o neen Die militairen zijn zoo kleingeestig, maar wij maken hem doodeenvoudig tot ons werk tuig, zonder dat hij er iets van bespeurt (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1