Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. EERSTE BALD Provinciale Staten. Binnenland Gemengd Nieuws. FEUILLETON u i cl Zweef- „NOQ&D-BRABAND" NUMMER 60 ZATERDAG 26 JULI 1924 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. 59) Te Amsterdam heeft een bespre- ring plaats gehad van den president van de Ned. Bank met den oud gou- verneur generaal van Ned.-lndie, den ïeer Idenburg omtrent een doorlaatst- wordt telegrafischt onderzoch of even tueel samenwerking met het Indisch Comité wenschelijk en mogelijk is en een gemeenschappelijk doel voor beide comité's is aan te wijzen. Naar „Het Hgz". verneemt zullen bij de reorganisatie van het rijksschool- toezicht de volgende gemeenten in het Zuiden van ons land de nieuwe stand plaats voor de inspecteurs van het lager onderwijs worden, n 1 Helmond, de te benoemen inspecteur P. Coenen Roosendaal, J H A. van Luytelaar, Tilburg, mej. F. Jansen Veghel, G. genoemde in het leven te roepen Ned- comité tot huldiging van de nagedach tenis van generaal Van Heutsz. Tengevolge van deze conferentie WAA LW UK^fQ)' DOOR ERVARING Widdershoven HeerlenH. H. Hol Roermond, J. Camps. Siftard, J W. Mols Eindhoven, J. J Beliën, als opvolger van inspecteur Clerx. Evenals reeds vroeger, toen des betreffende verzoeken werden afgewe zen, ontving het bestuur van het R. K. Huisvestings comité dezer dagen op nieuw aanvragen om de gelegenheid voor pleegouders en comitéleden open te stellen voor het makerv eener reis naar Weenen en Boedapest. Het bestuur, acht het doel door middel van de bladenmeete deelen, dat het nog steeds op het vroeger ingenomen stand punt staat, dat het R. K. Huisvestings comité alleen is ingesteld tot het brengen van hulp, niet tot het orga niseeren van pleizierreizen en dat 't ook niet voor reizen van pleegouders naar het buitenland de functie van reisbureau kan aanvaarden. Het bestuur heeft bij het nemen van dit besluit zich ook vooral laten leiden door de overweging, dat dergelijke rei zen met hoe goede bedoelingen ze misschien ook worden ondernomen het karakter dreigen aan Ie nemen van een bedelen om dankbaarheid, wat nimmer de. bedoeling der pleegouders en comitéleden kan zijn. Ten slotte kan het bestuur nog mededeelen, dat het van bevoegde zijde vernomen heeft, dat in het vervolg bij eventueele bezoeken geen officieele ontvangsten meer zullen plaats hebben, De bewoner van het perceel 105 aan de Riemerstraat in Den Haag, de 67-jarige heer Van der Seen alleen wonend rentenier, is vanmiddag half een dood in de voorkamer van zijn huis gevonden, liggende in een grooten bloedplas. Een ruit aan de straatzijde was stuk, en de gordijnen waren vol bloedvlekken. Buren hebben omstreeks 1 uur het breken van een ruit gehoord. Volgens het oordeel van de politie heeft men hief met een moord te doen, want in de woning lag alles overhoop, en de handen van den heer v. d S. waren gebonden. Van der S., die een goede collectie antiquiteiten bezat, ontving volgens een familielid nog al veel bezoek. Vanochtend omstreeks 9 uur is Van der S nog gezien De heer mr F W. Booy, adjunct inspecteur bij de Ned. Spoorwegen is. naar het U. D. meldt, enkele dagen geleden in de Loosdrechtsche zwem inrichting om het levefl gekomen. Hij was gaan duiken in water van onge veer één meter diepte Hij kwam daarbij zoo ongelukkig met het hoofd op den bodem terecht, dat hij den nek brak en het ruggemerg ernstig beschadigd werd Prof. Quix, die toevallig ter plaatse, was, verleende nog genees kundige hulp, maar de verwonding was van te ernstigen aard, dan dat deze hier kon baten. De heer Booy overleed spoedig daarop. Een stoomboot passeerde gisteren op het Zwarte Water, nabij Genemui- den, een zwaar beladen modderschuit. Door de deining maakte deze schuit water en kantelde. De beide schuit voerders geraakten te water, een hunner, de 47 jarige ongehuwde J v. d. Linden, uit Vollenhove, is verdron ken; De ander, in Genemuiden woon achtig, wist zich zwemmende te redden 47e JAARGANG. Waalwijbsche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden «tukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der Ad verten tiön 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Havenverbetering Waalwijk. Wegverbeterimg TilburgWaalwijk. De Prov. Staten hebben zonder hoof delijke stemming besloten tot toekenning aan de gemeente Waalwijk van 1/3 der kosten van de verbetering der haven in een bedrag van hoogstens 81000. Bij het ontwerp afwijzende beschikking op het verzoek der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, om den provin cialen weg van Tilburg naar Waalwijk te verbeteren, wees de heer Klijberg er op, dat de weg al geruimen tijd slecht is. In de zo- merzitting van 1923 werd in de afdeelingen de aandacht er al op gevestigd. De verbe tering is uitgesteld wegens de kosten. De comm. van rapp. erkent den slechten toestand, maar met die erkenning schieten we niet veel op. De toezegging is vaag en daarom dringt spr. aan op positiever toe zegging. De weg deugt niet voor snelvervoer en ook voor het gewone vervoer is de weg slecht. Spr. wijst er op, hoe dit eigenflk de eenige verbindingsweg is, waar meer ge bruik van zou gemaakt worden, als hij goed was. Spy. meent dat het op den weg der Sta ten ligt er toe mede te werken, dat Tilburg en Waalwijk zich behoorlijk kunnen ontwik kelen. Hij wijst nog op de weggeldbelasting, waarvan Tilburg keker een belangrijk per centage opbrengt. De weg is al 80 jaar oud en er zijn wei nig onderhoudskosten aan besteed. Langer uitstel acht spr. niet oirbaar, om dat, dit schade zoude berokkenen aan de be trokken streken. Hij stelt voor dat op het verzoek van de K. v. K. van Waalwijk niet geheel afwijzend beschikt zal worden, maar aangehouden tot het volgend jaar, in welken tijd de hoofd ingenieur plannen kan maken. Industrie en landbouw, alsmede vreemde lingenverkeer zouden er door gebaat zijn. (Deze rede geven wij nader in extenso.) Het lid Mr. Loeff meent dat deze weg een dier wegen is, die van algemeen belang is. Er is geen weg als deze, die zoo lang stiefmoederlijk is behandeld Aanzienlijke kosten zijn er nooit aan besteed. Het is een niet te loochenen feit, dat de weg in deplo- rabelen toestand verkeert. Spr. vereenigt zich volkomen met het voor stel van vorigen spreker. Het lid Mr. v. d. Mortel zegt, zich gaarne aan te sluiten bij hetgeen door beide vorige van „De Echo van het Zuiden". spreker» is naar voren gebracht.: Wanneer de provinciale weg Tilburg Waalwijk wordt verbeterd, zal Tilburg niet achterwege blijven in het in orde maken van het aansluitend deel onder die gemeen te. Het lid J. de Vlam merkt op, reeds ge zegd te hebben dat het doen van zulke groote uitgaven niet mogelijk is. De kosten zouden 300.000 beloópen. De verbetering der wegen en dit speciale geval moeten sa men bezien worden. Het lid van de Westelaken acht het hard noodig dat de weg verbeterd wordt. Hij is het er mee eens het verzoek 'aan te houden tot het volgend jaar Het lid Mr. Loeff wijst er op, dat niets wordt gevraagd dan renvooi aan Ged. Sta ten om door den hoofdingenieur in overleg met belanghebbenden een onderzoek te doen instellen. Het lid van Ommeren sluit zich aan bij het betoog van den heer Klijberg. Hij acht het alleszins verdedigbaar, dat er iets aan dien weg gedaan wordt. Het lid de Vlam wijst er op dat hij uit gaat van 't standpunt, dat de Staten geen verhooging der provinciale belastingen wen- schen. Met dit werk zouden 4 opcenten meer geheven moeten worden. Spr. meent dat de financiën der provin cie niet veroorloven beide werken uit te voe rt Het lid Jhr. Mr. van Sasse van Tsselt vraagt hoeveel wegen niet in denzelfden toestand verkeeren? Wanneer het voorstel Klijberg slechts be oogt de zaak te renvoyeeren naar Ged. Sta ten, kan hij er zich mee vereenigen. Zou men zich binden .reeds bet volgend jaar de verbetering van den weg uit te voeren, dan acht hij het gevaarlijk. Het lid Klijberg licht zijn voorstel nader toe, waarmee hij slechts bedoelt renvooi aan Ged. Staten. Het lid de Vlam acht renvooi gevaarlijk als men beide zaken gescheiden houdt. Als men de zaken niet met elkaar in verband- wenscht te brengen, zal hij tegenstemmen. Het lid Mr. Loeff wijst er op dat er niets geprejudicieerd wordt. De Staten zelve zul len later te rekenen hebben met de vraag of de kosten voor dezen weg gevoteerd kun nen worden buiten de andere verbeterings- werken. De vree» van Jhr. van Sasse van Ysselt acht hij niet gerechtvaardigd. De Voorzitter vraagt den heer Klijberg of hij in het voorstel een principieele ver klaring voor verbetering van den weg wil leggen? Het lid Kljjberg verklaart de Staten vrij te willen laten. In verband daarmee wijzigt hij zijn voorstel in dezer voegerenvooi naar Ged. Staten, opdat na een hernieuwd onderzoek van den hoofdingenieur, zij in de volgende vergadering met een nieuw voorstel komen. Het lid Mr. Loeff wijst er nog op, dat het de bedoeling zou zijn, dat de hoofdingenieur zich in verbinding zal stellen met. belang hebbenden. Daarna werd het voorstel Klijberg z.h.s. aangenomen. Hiermede vervalt het voorstel van Ged. Staten. GERECHTIGHEID Zoo nu en dan gaan wij h»m wel eens van zijn bureau afhalen om hem mee te nemen naar de club en op die manier zijn wij er ongemerkt achter gekomen, in welke doos de zoogenaamd geheime stukken worden be waard. Die doos staat in een kast, naast de schrijftafel van den kolonel, hu is er niet meer noodig, dan dat zijn aandacht een halve minuut wordt afgeleid daar belast ik mij mee en oom Daniël neemt een lias uit die doos weg, het komt er niet op aan welke. Mijn hemel, maar is daar geen gevaar bij? Voor hem, die van deze ontvreemding wordt beschuldigd, is het de gevangenis, degradatie, onteering, de galeien en de diep ste verachting van alles wat militair is, maar voor onsniet meer dan een grap. Maar wat „zult ge met die papieren doen De ontvreemde papieren sluiten wij in deze enveloppe, waarop oom Daniël zeer behendig het adres heeft geschreven van Hern Ludwig Merz, die, zooals men weet, op dit oogenblik te Parijs vertoeft en die bekend staat als de dwarskijker van majoor Von Slippen van den Duitschen generalen stafbij die stukken wordt tevens een brief gevoegd, waarvan de inhoud ook zeer slim is ingekleed en Filip Dormelles zal niet kunnen loochenen, dat hij dien" brief en dat adres heeft geschreven, want zijn hand schrift is door oom Daniël meesterlijk na gemaakt. En wat gebeurt er dan met die enve loppe en den inhoud? Die enveloppe wordt, als^ot de verzen ding gereed, neergelegd in de woning van kapitein Dormelles, rue Bonaparte geloof ik. Jano 70zeide Daniël. Maar die woning zal toch wel gesloten zijn of bewaakt worden? voerde mevrouw De Prabert aan. Jawel, ddor een langen lummel van een soldaat, Martineau genaamd, die hij uit Grenoble heeft meegebracht en die er zich niet op kan beroemen tot de bijzondere vrienden van oom Daniël te behooren. Die soldaat wordt ook een werktuig van ons wel te verstaan even onbewust ajs kolonel Allevard. Hoe wij met dien oppasser om springen, interesseert u minder, de slotsom is, dat de woning van Dormelles morgen op het uur dat wij bepalen,- onbewaakt zal zijn en dat wij de sleutels zullen hebben,, zoolang dat noodig is. GodGod I wat een intrige, zuchtte Félicienne. Integendeel, het is zoo gemakkelijk als 't maar kan. Zijn eenmaal de gestolen pa pieren ten huize van Dormelles, dan wordt er een briefje geschreven aan kolonel Alle vard en dezen daarin met den diefstal en de plaats waar het gestolene te vinden is op de hoogte gesteld. De kolonel stelt na tuurlijk terstond een onderzoek in, vermist de papieren werkelijk uit zijn kast, gaat naar de rue Bonaparte no. 70, doet daar een huiszoeking enmijn medeminnaar is reddeloos verloren. Verloren, herhaalde oom Daniël, als een echo. Groote hemelriep mevrouw De Pra bert uit, terwijl zij de fraaigevormde han den ineensloeg, en wat gebeurt er dan met hem? Dan wordt hij terstond gevangen ge nomen en opgesloten in de gevangenis du Cherche-Midi, in afwachting dat hij voor den krijgsraad zal verschijnen. Denzelfden avond plaatst een der couranten, die door mfl betaald wordt, een artikel, waarin men met veel lawaai het verhaal doet van het schandelijke verraad, waaraan een officier van het Fransche leger zich heeft schuldig gemaakt en de naam van dien officier, ka pitein Filip Dormelles, wordt er voluit en met vette letters in gedrukt. Ge zult eens zien wat een opgang dat zal maken, wat een schandaalZelfs wanneer de kapitein door schrijnen of overmatig trarr 1 Ï2 ff! pireeren islastig en.erg pijnlijk. Akker' s Kloosterbalsem erop ver zacht dadelijk, zuivert en ge-necst. roode plekken, huidafschilfer.i 'en uitslag verdwijnen snel rot b Akker's Kloosterbalsem, die Uv PHISfjeS huid zuiver en gezond maakt MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKCfÜNG OP HET LEVEN wat mfl al zeer twijfelachtig toeschijnt zich van die beschuldiging zal kunnen schoonwasschen, dan blijft hij in het oog der wereld toch altijd onteerd, verdacht en wij zfln gewroken, niet, oom Daniël. Ja... ja... gewroken... goed zoo... zeide oom Daniël en zijn gelaat nam een duivel achtige uitdrukking aan, terwijl zijn oogen kwaadaardig fonkelden. - Het is verschrikkelijk, stamelde Féli cienne. Vol boosaardige vreugd vervolgde Auré- lien Het huwelijk van Filip Dormelles met Marguérite De Brlais is dan voor goed; on mogelijk gemaakt; men trouwt niet met een landverrader en wanneer wij Marguérite nu maar den tijd laten en oppassen dat er geen nieuwe haaien op de kust komen, dan worden zij en haar milioenen nog wel de mijne. Welnu, mama, is dat niet handig overlegd? - Maar, ongelukkig kind, wanneer een toeval u eens dn het verderf stortteriep mevrouw De Prabert uit. Onze maatregelen zijn wel zoo geno men, dat het succes verzekerd is, bovendien geven wij ons in het geheel niet bloot, de zaak loopt zoo geregeld af als een horloge. Bovendien, wij hebben geen tijd, binnen vijf dagen moet alles afgeloopen zijn. Dus niet getalmd; wanneer beginnen we, Daniël? Vanavond. Goed zoo, dan behoeven we daar niet langer over te pratenwat u betreft mama, houd uw rust maar, dat is het beste wat ge doen kunt. Ach, mjjn jongen, ik iien zoo geschokt, zoo gebroken door die vreeselflke ontroe ring, dat ik ril ij 11 bed niet zou kunnen verla ten, al wilde ik. Uitmuntend, mits ge maar niet al te erg ziek wordt, want op deze operatie volgt terstond een nieuwe tegen mijnbeer De Pra bert, teneinde liem te beletten, zijn dolzinni ge denkbeelden tot werkelijkheid te maken, een operatie die, ge zult het zelf wel inzien, minstens even belangrijk en noodzakelijk Is als deze en waarbij wij uw hulp weer noodig kunnen hebben. Wij moeten er voor waken, dat er geen testament gemaakt wordt, dat ons op zwart zaad zet. Nu ga ik heen. Sluit uw kostbare papieren goed weg, oom Daniël. Tot weerziens, mama. Hij wilde reeds heengaan, maar de stem zflner moeder hield hem nog even terug. O! mjjn lieve Aurélien, zeide zij, geef me een kus en zweer mij, dat ge u niet te veel in gevaar zult begeven. Goed, goedriep hij ongeduldig, zonder aan haar verzoek te voldoen, houd nu maar op met dat gelamenteer en die sentimenteele kuren. Ik ga eens vroolijk dejeuneeren met mijn vrienden in het restaurant en op die wijze wacht ik -kalm af, wat er gebeuren moet. Denk er aan, oom Daniël, dat wij van middag half vier dien besten kolonel Alle vard van het ministerie gaan afhalen om hem mee te nemen naar de club, waar wfl hem een buitengewone partij zullen laten spelen. Ge moet hem eens flink laten win nen, oom Daniël, dat zijn we aan dien bra ven man wel verplicht. Zullen zien... zullen zien..., mompelde oom Daniël, die bezig was de papieren van de tafel op te ruimen en in een maroquin lederen portefeuille te bergen. Aurélien ging niet snelle schreden heen hij gevoelde zich toch' wel een weinig ze nuwachtig, al wilde hij het ook zichzelf niet bekennen. Een oogenblik heerschte er stilte in het vertrek. Eensklaps vroeg mevrouw De Prabert Daniël, wat is er niet den andere ge beurd Zooeven. toen haar zoon in de kamer was, had Félicienne zich weten te bedwingen, thans was dat evenwel niet meer noodig en haar gelaat teekende al den angst die haar inwendig deed sidderen. Daniël antwoordde Weet niet goed... vanmorgen Verrier gezien maar niet gesproken..., vertrouw wel dat hij alles zal gedaan hebben- wat noodig was. En weet ge ook wat mijnheer De Pra bert gedaan heeft? Vanmorgen Puybarrau naar de pre fectuur van politie gezonden met een brief kan zelf niet uitgaan... ziek... veel te zwak... Puybarrau teruggekomen... aan de prefectuur wist men niets. O, Godals zfl hem maar niet lang te Parijs houden, wanneer Bernard hem weder ontmoette, dan waren wfl reddeloos verloren. Daarvoor geen nood... Batallle van morgen een zijner agenten naar Havre ge zonden... passage naar New-Vork betaald 2000 francs. Dus'zullen zij hem terstond overbrengen. Ja. Odie angst martelt mij onbeschrijf lijk. Was kapitein Barilet toch maar hier hij is zoo bereidwillig, zoo gedienstig en met dergelijke zaken zoo goed op de hoogte. Heb hem getelegrapheerd... gister avond nog... kan morgen hier zijn. Dat is goed, Daniël, ik dank u, zijn tegenwoordigheid zal een geruststelling voor mfl zfln. O mfln beste Daniël, als ge eens wist welk een schrik ik heb doorstaan, toen Ik zoo eenskalps tegenover hem stond. Mfln bloed verstijfde In mfln aderen en het was alsof de grond onder mfl wegzonk. Gelukkig was ik er nog... goede inge ving geweest u te volgen... dus u herkend? Terstond, zonder aarzeling, bij den eersten blik. Ook ik herkende hem dadelijk, hoewel hfl verouderd is en zfln baard had afgeschoren, het was alsof alles mfl toeriep dat hfl het was, zoodra mfln blik in die drei gende, fonkelende oogen staarde. Wanneer hfl na zooveel jaren terugkeert, dan kan het niet alleen zfln om zich te wreken. Niette min las ik op zfln gelaat, toen hfl mfl her kende, een ontzetting, een verbazing, die mfl terstond deed begrflpen, dat hfl van niets wist en dus ook niets aan mflnheer De Prabert gezegd kon hebben. Ozal die afschuwelijke waarheid dan- nu nog ont dekt worden, zullen wfl na zooveel jaren die rampzalige misdaad nog boeten? Vol zelfvertrouwen antwoordde oom Da niël Neen. Maar Ik zeg u toch, dat' hfl mfl her kend heeft. Mfl ook... heb hem een prop in den mond doen stoppen... zou anders de waar heid luid hebben uitgeschreeuwd... ons toch uog ontmaskerd hebben... voor Batallle en de agenten... (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1