MIMI». Voor Baby Honig's Maizena Tweede Blad. No. 60 Zaterdag 26 Juli 1924. Omstreeks 2 uur stoomde Dinsdag middag de Batavier il de haven van ljmuiden binnen, getrokken door de Simson. Van den voormast woei de wimpel in de pauselijke kleurenwit en geel. Op de brug zag men kardinaal Van Rossum staan, in lakroode toga met mantille en platten vilten hoed. Duidelijk teekende hij zich af tegen zijn omgeving, waarvan purper in verschillende tint en zwart dehoofd- kleuren waren. Om de sluizen en op den wal wriemelde het van menschen, en van de R.K. kerk klonk klokgelui als welkomsgroet. Langs den rand van de sluiskolk. op de voorste rij, waren bruidjes in het wit opgesteld, witte jurkjes met gele sjerpen. Wit-geel waren ook de vlaggetjes om de bogen, die zij in de handen hadden, en zes meisjes hielden een schild vooruit, op elk waarvan een letter van het woord Welkom. Onder begeleiding van het Harmoniecorps der St. Josephsgezellen- vereeniging zongen de kinderen den kardinaal het„Aan U, o Koning der Eeuwen" toe. Knielend ontvingen zij daarna van kardinaal Van Rossum den bisschoppelijken zegen. Evenzoo geschiedde aan boord van het schip, bij het voorstellen van de verschillende leden van het begroetings comité. Kardinaal Van Rossum antwoordde op de toespraak van mgr Heylen allereerst met een woord van dank voor het welkom in het vaderland Daarna sprak hij de verwachting uit, dat het congres zal slagen, omdat het staat onder leiding van mgr Heylen, die reeds zoovele congressen van dezen aard heeft voorbereid en gepresideerd en wiens groote liefde voor het Heilige Sacrament over de geheele wereld bekend is. Om kardinaal Van Rossum heen stonden de leden van zijn gevolg: mgr. dr. B. Eras, huisprelaat van den Paus; pater dr. jos. Drehmanns secretaris van den kardinaalmgr Enrico Dante, pauselijk ceremonie meester prof. dr. Dini, candatarius en mgr. Nogara, generaal-secretaris van het werk voor de voortplanting des geloofs .allen, behalve de secretaris, die in het zwart was, in purperen pracht gewaden. Daarbij pasten zich aan de middeleeuwsche riddercostuums van de twee geheime kamerheeren met kap en degen markies Claes Lagerven en graaf Pio Ranuzzi de Bianchi, in het zwart met fluweel van dezelfde kleur, omhangen met gouden ketens den degen op de heup. Een soort gelijke, maar eenvoudiger kleedij droeg de gentilhomme van den kardinaal ridder Luigi d'Orazi. Sterk daartegen af stak weder de witte habijt van den kanunnik Bootsma, een Hollander, die secretaris van den bisschop van Namen is en het kleed droeg van de Orde der Nobertijnen. Ter weerszijden stonden lakeien met overdwarse steken Te kwartier voor drieën openden zich de sluisdeuren en stoomde het schip naar Amsterdam op Het was tot dusver mooi maar dreigend weder geweest Nu begon de regen te vallen Buiten de sluis lag een groot aanta stoomboote.n en motorbootjes, vol gepakt met enthousiaste menschen. en versierd met vlaggen en vlaggetjes Er was een otficieele ontvangstflotielje Op de salonboot de „Alkmaar", met haar drie dekken boven elkander, en gepavoiseerd in wit en geel, zong de R.K. Oratoriumvereeniging den kardi naal toe„Sacerdos et Pontifex" Overal muziek en zang en vee gejuich en gewuif met zakdoeken en vlaggetjes Geëscorteerd door al deze vaartuigen, die om de Batavier 1 heendartelden en waarvan de opvaren den dan telkens aan den kardinaa ovaties brachten, die deze onvermoeid beantwoordde, ging het langzaam vooruit. Bij Velseroord stonden aan den wal de katholieke organisaties met hun vaandels geplant en vee kijkers op de opengedraaide spoorbrug Eerst om kwartier voor vieren pas seerde de Batavier II die, daar de brug tot half vier wegens het spoorweg verkeer gesloten was. Op den wa reden vele fietsers en automobielen mee Bij de Hembrug herhaalde zich hetzelfde als bij de Velserbrug. Den geheelen middag bleef de kardinaal op de brug Het weder was al spoedig weer opgeklaard. Omstreeks 6 uur kwam de Batavier II voor de stad. Ter hoogte van de Vischhal waar een heele vloot Volendammers de vlag in top, en een tweede vloot van pleziervaartuigen met kijkers mid den in het IJ lag, werd gemeerd terwijl men van den wal de klokken hoorde luiden. Hier verliet de kardinaal met zijn gevolg en de leden van het comité van ontvangst de Batavier II, en ging over op een feestelijk gedecoreerd stoombootje „Het Eiland Marken", dat hem naar de De Ruyterkade bij den Dokkumer steiger bracht, waar, vóór iet witgele ontvangstsalon op den wal, de eerewacht van Malthezer ridders in vuurroode uniformen reeds wachtte. Ook hier was het dik van menschen langs den waterkant. Meer dan anderhalf uur na het vast gestelde tijdstip, dat ongeveer 6 uur was, zette kardinaal W. van Rossum aan den Dokkumer steiger voet aan wal. De De Ruyterkade was geheel door de politie afgezet. Een groote, uitwendig in de pauselijke kleuren ver sierde, inwendig met tapijten, palmen en bloemen getooide tent, was als ont vangst-paviljoen ingericht. Daar hadden zich de vijf bisschoppen van Neder land, mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem mgr. H. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, en mgrs. A. F. Diepen, A. W. Hopmans en L. Schrijnen, onderscheidenlijk bisschop van Den Bosch, van Breda en van Roermond, met een stoet van hoogere en lagere priesters verzameld ter ont vangst van den kardinaal. Er waren ook nog vele andere kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders uit Nederland en den vreemde, als de internuntius, mgr. C. Orsenigo, eveneens getooid met de teekenen zijner bisschoppelijke waardigheid, mgr. Isaia Papadopoulos, bisschop van ürazinanopolis (Bizan- tijnsche ritus) mgr. Paul Ackel, bis schop der Marionieten van den Berg Libanon, en nog een groot aantal andere bisschoppen uit wel haast alle landen der wereld. Allen droegen zij den paarschen of purperen mantel boven de toga, met mantilla van gelijke kleur, doch van donkerder tint, paarsche handschoenen, den bisschopsring aan de rechterhand over de handschoen heen en het met edelgesteenten bezette gouden bisschopskruis aan een gouden keten op de borst. Bij hen had zich gevoegd een groot aantal Nederlandsche Malthezer ridders in hun vuurroode met donker fluweel afgezette gala-kleedij Zij vormen de eerewacht van den kardinaal-legaat tijdens zijn verblijf in de hoofdstad. Onder hen waren de voorzitter der Eerste Kamer, baron Van Voorst tot Voorst, het Eerste Kamerlid jhr. C. Wittert van Hoogland en het Tweede Kamerlid baron Van Wijn bergen. Voorts waren er nog verschil lende ridders van de orde van St. Gregorius en de heer Ernest Laane, pauselijk graaf, in hun gala kleedij. Kardinaal Van Rossum, gekleed in schitterend purper, vergezeld van de prelaten van zijn gevolg geheim-kamer- heeren, een pauselijk ceremoniemeester, een sleepdrager, schreed, links en rechts zegenend, naar het paviljoen. Alle aanwezigen zonken op de knieën om in den hoogen afgezant van den Paus den Paus zelf te eeren. In het gevolg van den kardinaal-legaat waren ook de voorzitter -van het permanente comité van het werk der Eucharistische congressen, mgr. L. Heylen, bisschop van Namen en mgr. dr. B. Eras, huis prelaat van den Paus. Het Harmoniekorps van de St. Joseph- gezellenvereeniging verwelkomde den kardinaal met de Marcia Pontificia, terwijl de klokken van de St. Nicolaas kerk aan de Prins Hendrikkade beier den en zoo in de binnenstad bekend maakten, dat de afgezant uit Rome den voet op Amsterdamschen bodem had gezet. In het ontvangstpaviljoen nam de kardinaal plaats op den voor hem bestemden zeteldan trad de bisschop van Haarlem op hem toe, knielde voor hem en kuste zijn ring; om vervolgens namens zijn diocees een kort woord van welkom te spreken, hetwelk de kardinaal even kort beantwoordde. Vervolgens vormde zich de stoet, waarin zou gereden worden naar de St. Wiilebrorduskerk aan den Amsteldijk Ze bestond uit open landauers, met twee paarden bespannen. In het eerste gedeelte reden de regelingscommissie, de voorzitter en de ondervoorzitters van het locaal comité, de leden van het locaal comité, de gedelegeerden van de bisschoppen van Nederland, de aartsbisschop van Utrecht, de bis schoppen van Haarlem, Breda, den Bosch en Roermond, ieder met secre taris, in afzonderlijke rijtuigen, evenals de bisschop van Namen, voorzitter van het permanent comité. Dan volgden de Malthezer ridders, die onmiddellijk voorafgingen aan de met vier paarden bespannen clairence, waarin de kardi naal had plaats genomen. Onmiddellijk achter hem reden wederom Malthezer ridders, gevolgd door de rijtuigen van het gevolg van kardinaal Van Rossum, kardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen en leden van dezer gevolg. Het spreekt vanzelf dat deze voor Amsterdam wel heel buitengewone optocht een ontzaggelijke menschen- menigte op de been had gebracht. Natuurlijk was er in de eerste plaats de katholieke bevolking, die den kar dinaal en de andere kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders met grooten pap van Honig's Maïzena een uitnemen de en gezonde-bijvoeding. Honig's Maizena is sma kelijk, gegarandeerd zui ver, voedzaam en toch licht verteerbaar. Vraagt daarom voor Uw baby uitsluitend i§T~ beste wenschen voor het welslagen van het congres. Nadat vervolgens eenige lithurgische liederen gezongen waren ter eere van denkpatroon-heilige der kerk. St. Willebrordus, gaf de kardinaal-legaat staande midden voor het hoofdaltaar, den zegen, waarmede de plechtigheid was afgeloopen. De plechtigheid van de ontvangst van den kardinaal-legaat in de St. Wiilebrorduskerk werd ook bijgewoond door de ministers jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en F. van Swaay. eerbied en met warme geestdrift op hun langen weg door de stad begroet tenmaar behalve dezen waren er duizenden nieuwsgierigen, die van het indrukwekkend schouwspel met be- Jangstelling kennis namen. De route voerde langs Stationsplein, Damrak, Rokin, Spui, Koningsplein, Heeren gracht, Spiegelstraat, Weteringsschans, Oosteinde, Stadhouderskade en Amstel dijk naar de St. Wiilebrorduskerk, en langs dezen heelen weg ging het tus- schen twee dichte menschenhagen door. Bij geen vorstelijk bezoek was de publieke belangstelling zóó groot De plechtigheid in de Amsteldijk- kerk was zeer indrukwekkend. Dit grootsche kerkgebouw, schepping van dr. Jos. Cuypers, die vooral inwendig herinneringen aan de mooiste gotische kathedralen wekt, was rijk met bloemen manden en festoenen tusschen de rijzige pilaren versierd. In de zijbeuken zoowel als in het middenschip knielde een menigte van eenige duizenden het koor was schitterend verlicht en het hoogaltaar prijkte in den gloed van honderden waskaarsen. De kerkelijke ontvangst van den kardinaal-legaat had hier plaats door den pastoor der kerk, den Z.Eerw. heer de Rooy Onder een baldakijn, gedra gen door Maltezer ridders, schreed de kardinaal, voorafgegaan door den pas toor en gevolgd door den schitterenden stoet van kerkelijke hoogwaardigheids- bekleeders, naar het sacramentsaltaar in de rechterzijbeuk, om daar een korte adoratie te houden. Voor het hoogaltaar nam de kardinaal vervolgens plaats op een bidstoelde pastoor der kerk plaatste zich aan de epistel-zijde en verrichte in beurtzang met de bis schoppen en priesters de gebeden voor den kardinaal en den paus. Het koor der kerk zong vervolgens de antiphoon Ecce Cacerdos Magnus. De kardinaal had inmiddels plaats genomen op een voor hem bestemden troon aan de rechterzijde van het priesterkooraan de andere zijde stond een lange rij van troonzetets met roode baldakijnen, bestemd voor de andere kardinalen,. Daarachter waren de zetels, voor de bisschoppen bestemd Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, heeft een toespraak tot den kardinaal legaat gehouden, waarin hij o m. zeide, dat het kardinaal van Rossum als Ne derlander bekend moest zijn dat Neder land altijd heeft uitgemund inzake het H. Sacrament en den paus. Dit is nog weinige jaren geleden schitterend geble ken toen Paus Pius X de veelvuldige communie voor de kleine kinderen had aanbevolen, en dientengevolge het aantal communieën in ons land jaar lijks met millioenen is toegenomen. Met bijzondere vreugde begroette mr. Callier een Nederlander als pau selijk afgezant op het eucharistisch congres Kardinaal van Rossum antwoordde, tot in de uiterste hoeken der kerk goed verstaanbaar, dat hij als afgezant van den Paus diep onder den indruk was van de hem te beurt gevallen ontvangst. Daarin, zoo zeide hij, zie ik uw diep en levend geloof in de waardigheid van den opvolger van Petrus, en in het geheim der eucharis tie. Hoe gaarne had de H Vader zelf willen komen, om met u tezamen den God onzer altaren te eeren. Hij zeide het nog, aldus de kardinaal, op de afscheidsaudiëntie, die mij toegestaan werd, ln zijn naam dankte de kardi naal den bisschop van Haarlem, de bisschoppen, geloovigen en priesters van Nederland, voor de hulde, thans door hen in den persoon van den afgezant aan den. paus zelf bewezen en hij bracht hun den. groet des pau sen, den zegen des pausen en diens Woensdagmorgen heeft kardinaal van Rossum audiëntie verleend. Tal van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, w o. B. en W. van Amsterdam kwa men hun opwachting maken, alle kar dinalen en bisschoppen, die aanwezig waren, namen er aan deel. Ook de ver tegenwoordigers van tal van R K. Ver- eenigingen in den lande, alsmede de congressprekers waren tegenwoordig De audiëntie moest wegens de groote belangstelling des middags hervat worden. Woensdagavond ten half zeven werd de opening van het congres gevierd door een plechtig lof in de St. Willi - brorduskerk, waarbij duizenden geloo vigen en tal van autoriteiten, ook kardinaal van Rossum tegenwoordig waren, alsook de Minister Ruys de Beerenbrouck en Minister van Swaay De openingsvergadering geschiedde daarna in het Stadion. Het stadion is deftig versierd. Boven den hoofd-ingang een reusachtig beeld van 't H Hart, uitnoodigend tot deelneming aan deze wereldhulde. Op elk der vier torens een engel, die de bazuin steekt. Midden in een een voudig doch stijlvol paviljoen. Het rust op vier slanke pilasters in een koepel ziet men aan elk der vier zijden drie megaphonen ingebouwd, die correspondeeren op het„loudspeak- apparaat", waardoor de redevoeringen gesproken worden, zoodat zij tot in den versten uithoek van het Stadion en nog ver daarbuiten woord voor woord duidelijk verstaanbaar zijn. Van de poort onder de overdekte tribune naar den opgang van het met tapijten en palmen versierde paviljoen, van welke top de pauselijke vlag wappert, is een dubbele haag van oranjeboomen geplaatst, waartusschen een looper is gelegd Omstreeks 8 uur verscheen de kar dinaal legaat aan het Stadion. Zijn aankomst werd door middel van den „loudspeaker" bekend gemaakt aan de vele duizenden, die hel groote amphi theater op alle rangen vulden. De Nederlandsche en buitenlandsche bis schoppen, gemijterde abten en andere hooge reguliere en seculaire geestelij ken, hadden inmiddels reeds plaats genomen op het gereserveerde gedeelte van de overdekte tribune, ieder ver gezeld van de priesters van zijn gevolg Onder een baldakijn, gedragen door ridders van Malta, en voorafgegaan door den voorzitter van het permament comité, mgr. Heylen, werd de kardi naal legaat naar het paviljoen geleid, terwijl alle in het Stadion aanwezigen zich van hun zetels verhieven en de muziek de Marcia Pontifia speelde. Mgr. Heijlen hield eene rede, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het houden van het congres te Amsterdam, de stad van het Mirakel van het H Sacrament dat is wonderbare triomf van de heilige Eucharistie. Hij bracht dank aan den bisschop van Haarlem, aan rector Stroomer en het geheele comité. De verheerlijking van Christus, den plicht van eerherstel is het bijzonder doel van dit congres in woorden, maar ook in daden, door aanbiddingen, lithurgische plechtigheden, veelvuldige en vurige H. Communiën. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem sprak daarna een rede uit, waarna pater van Dijk. algemeen secretaris de pauselijke breve voorlas van de be noeming tot legaat van Z. H. van kar dinaal van Rossum. Onder ademlooze stilte nam de kardinaal-legaat daarna 't woord Wij ontleenen daarna 't volgende Aan de rede van de kardinaal legaat Van Rossum bij de opening van het congres ontleenen wij nog Wat willen wij in de dagen van deze grootsche samenkomst ter eere van de h. Eucharistie? Eenparig zegt gij het allen met mijWij willen eene open bare algemeene wereldgetuigenis van ons vast, onwankelbaar en levendig geloof in de waarachtige tegenwoor digheid van Jezus Chr. in de h.eucha ristie en in de schitterende huldebe tuiging van onze dankbare liefde en van ons eerherstel aan zijn eucharis tisch hart. Het eeuwig woord des Vaders, mensch geworden in den schoot van de allerzaligste en onbevlekte maagd Maria, verloste ons niet alleen uit de slavenboeien Satan's, maar verhief ons ook tot de allesovertreffende waardig heid van kinderen Gods ln Zijne liefde leerde Hij ons biddenOnze Vader die in de hemelen zijn, geheiligd worde Uw naam, Uw Rijk kome. In Zijne liefde stichtte Hij daarom de H. Kerk, die ons zou leeren hoe God wil dat wij Hem dienen, in Zijne liefde gaf Hij aan de kerk in Petrus en zijne opvolgers, de pausen van Rome, een middelpunt van eenheid, een rotsvasten onwankelbaren steunpilaar van onfeil bare leiding. In Zijne liefde gaf hij ons zooveel kostbare genademiddelen, de h. sacra menten, die ons van het begin tot het einde een krachtige steun en opbeu rende hulp zijn in al de nooden en moeilijkheden van dit aardsche leven. In Zijne liefde gaf Hij Zijne allerh. moeder Maria ons tot moeder, toevlucht, voorspraak en bescherming. Maar in Zijne onuitputielijke liefde had Hij nog tets grooters bedacht, gelijk al de stoutste opvattingen zelfs nooit hadden kunnen bedenken. Hij gaf ons den grootsten aller schatten, den oneindigen schat van Zijn eucharistisch hart, zichzelven in het allerh. sacrament, ons ten spijze, ons ten offer, ons ten levensgezel. wi] zullen opstaan in verrukking en al de schepselen Gods, alle engelen des hemels, al de volkeren en men schen der aarde, al wat leeft en bestaat in deze schepping uitnoodigen en opvorderen om met ons onzen lieven God te loven en te prijzen, met ons te juoelen, Hem toe te juicnen en danken, uat is het, wat wij willen doen in deze dagen ons geloot, onze helde, onze dankDaaiheid uitvieren voor den God onzer tabernakelen. Sta dan op gij Nederland, dat de verdrukking en vervolging hebt ver duurd, boelen, kastijdingen hebt ver dragen. maar uw geloot aan het aller heiligst sacrament niet hebt prijsge geven. Sta dan op, gij Nederland, dat uw martelaren, de martelaren van Gorcum en Alkmaar en zoo veel ander en met onverwtnbare standvastigheid hun bloed en leven hebt zien offeren voor de waarheid van Jezus' waarachtige tegen woordigheid in het allerh. sacrament. Sta dan op, gij Amsterdam, gij hoog- begenadigde stad, waar Gods almacht zoo wonderbare dingen wrochtte om de waarachtige tegenwoordigheid van Jezus in het heilig sacrament te beves tigen. Sta dan op, gij Amsterdam, dat uw eer en opkomen, uwe grootheid en glorie te danken hebt aan het Heilig Sacrament van Jezus' liefde. De dagen van uw jubel zijn gekomen. Uit alle oorden der wereld zijn de volkeren toe gesneld. Hun taal zult gij wellicht niet verstaan, hun woorden niet begrijpen, maar wel verstaat ge en begrijpt ge en gevoelt ge dat ge één zijt met hen in het geloof, één in het belijden van de waar achtige tegenwoordigheid van Jezus in het H. Sacrament, één in het jubelen voor den God onzer tabernakelen, één in het danken voor het grootste der wonderen van Jezus, zooals de H. Tho mas van Aquine zegt, voor de grootste aller weldaden, door Jezus ons ge schonken. In die eenheid van ons geloof en onze gevoelens vange, onder Jezus', on der de bescherming van de allerzalig ste Maagd en Moeder Gods Maria, on der bijzonderen zegen van onzen H. Vader Pius XI dit eucharistisch con gres aan. Het moge gedijen tot eer en glorie van het Allerh. Sacrament, tot uitbundigen dank en innige erkente lijkheid aan-'t Eucharistisch Hart van O.H.J.C., tot eerherstel van zooveel miskenningen en beleedigingen Hem aangedaan in de grootste uiting zijner liefde en tot heil en zaligheid van ons aller zielen! Meermalen werden deze en andere redevoeringen door geestdriftig ap plaus onderbroken. Kardinaal van Rossum gaf het sein tot applaus toen Mgr. Heylen en Mgr. Callier hun toespraak besloten hadden. Zeer langdurig waren ook de bijvals betuigingen, toen pater van Dijk de voor kardinaal van Rossum zoowel als voor de Nederlandsche katholieken vleiende bewoordingen voorlas, waar in de Paus in zijn breve mededeelt, waarom hij zich erover verheugt, dat dit congres in ons land gehouden wordt waarom hij den Nederlandschen en kardinaal tot zijn legaat heeft uitver koren. Toen de kardinaal-legaat het con gres voor geopend had verklaard, ging er eveneens een langdurig gejuich op, hetwelk aanzwol tot een indrukwek kende ovatie toen mgr. Heylen een dreiwerf „Leve kardinaal van Ros sum!" uitbracht. Na den kardinaal-legaat hebben nog het woord gevoerd mgr. Paul Aki, bis schop van de Marionieten van Laodi- yea, namens de Geünificeerde Ooster- sche kerk en verschillende andere ver tegenwoordigers van landen, die geen sprekers hebben op het congres. De plechtige vergadering werd be sloten met het gemeenschappelijk zin gen van het congreslied, gecomponeerd door mgr. J. A. S. van Schaik. Gisteravond zijn drie algemeene ver gaderingen gehouden en wel in de St. Wiilebrorduskerk, in het Concertge- IS Let op de slaitzegels als kenmerk van echtheid.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5