is: Oogarts DUURINB Kotaris jVliddelkoop Een huis mi Erf Rechtzaken Advertentiën. Marktberichten. Notaris Van Ham Ingezonden Stukken. afwezig. lf Eenige Mast- en Schaarbosschen veilen en verkoopen bouw en in het Stadion. Het a Capella-koor, onder leiding van Hubert Cuypers, luisterde de ver gadering in St. Willibrordus op. Rede naars waren hier: Pater Borromaeds de Greeve, O.F.M.; prof. dr. Donders, van de Universiteit te Munster en mgr. J. A. Chollet aartsbisschop van Ka merrijk. De onderwerpen van deze sprekers waren onderscheidenlijk: 1. De algemeene behoefte bij de ge vallen menschheid om te voldoen aan de verplichting van een liefde die vol doening schenkt en de fout uitwischt, en van een pijnlijke uitboeting welke de straf vermindert. 2. Het wachten op de voldoening der erfzonde, van het Paradijs af, gedu rende de tijden der Aartsvaders en Profeten tot Joannes den Dooper. De ontoereikendheid van de voldoeningen der natuurwet en der Mozaïsche wet. 3. De ware Verlosser, zijn persoon, zijn goddelijke en menschelijke ken- teekenen, zijn priesterschap. In het Concertgebouw sprak de Z.E. Heer pastoor G. C. van Noort over: De noodzakelijkheid, juist in dezen tijd, van eerherstel tegenover den so cialen afval van en den oorlog aan de Eucharistie (het ontkennen der Pro testanten gedurende drie eeuwen; de nog onlangs begonnen algemeenen aan val der Protestantsche critici tegen de instelling der Eucharistie en de ge- schiedkundige zekerheid van het Laat ste Avondmaal. Pseudo-mystische lec tuur met zinnelijke neiging; heilig schennissen, hinderpalen opgeworpen tegen het aanwerven van de geestelijk heid). Voorts traden hier als sprekers op o.a. de Engelsche bisschop Doubleday. De vergadering in het Stadion stond onder leiding van den heer F. J. A. M. Wierdels, wethouder van Amsterdam. Dr. L. Vinkesteyn, directeur van het R. K. Lyceum in Den Bosch, hield hier een rede over de wenschelijkheid om de dagelijksche communie vooral aan te moedigen bij scholieren, in pensio naten en patronaten, omdat men zoo 't best een geslacht kweekt van ijverige propagandisten der Eucharistie-devo- tie. Dr. A. C. A. Hoffman bepleitte in een rede, getiteldChristus-Consolator, Christus-Medicus, de wenschelijkheid van een kapel in elk ziekenhuis, waarin het H. Sacrament des Altaars bewaard wordt. De kardinaal-legaat is bij alle drie avondvergaderingen eenigen tijd aan wezig geweest. Woensdag werden de verschillende sectie vergaderingen gehouden, de Ne- derlandsche was ook zeer druk bezocht. In verschillende kerken en zalen kwamen de congressisten bijeen om schier in alle talen der wereld de geheime der H Eucharistie en hare waarde voor de menschheid te be pleiten en te bespreken. Het aantal deelnemers wordt geschat op 30:000 Telegrammen zijn gezonden aan den Paus, H. M. de Koningin e a. Men zal begrijpen dat wij alles niet in extenso kunnen gevetï. We moeten ons tot dit beperken en deelen tot slot mee, dat na algemeene nachtelijke aanbidding, heden de sectie-vergade ringen worden voortgezet. Mgr. dr. B. Eras, huisprelaat van Z. H. den Paus, heeft hedenmorgen ten stadhuize zijn opwachting gemaakt bij den waarnemenden burgemeester van Amsterdam, den heer F. M. Wibaut, om hem officieel in kennis te stellen van de aankomst van kardinaal van Rossum. BOSSCHE RECHTBANK. Verduistering en valschheid in geschrifte. J. L. W. 49 jaar, gemeentebode te Sprang-Capelle, thans gedetineerd, had zich voor de rechtbank te verantwoor den, beklaagd ter Zake dat hij le 1 Jan. 1923—8 Mei 1924 te Sprang-Capelle herhaalde malen, althans eenmaal, telkens opzettelijk terwijl hij tegen loon in dienst was als bode bij genoemde gemeente zich wederrechtelijk heeft toegeëigend gel den en wel verschillende bedragen toe- behoorende aan een ander dan hem be klaagde welke gelden hij uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking onder zich had; II. dat hij in het tijdsverloop 1 Jan. 19238 Mei 1924 te Sprang-Capelle herhaalde malen, althans eens, quitan- ties immers geschriften waaruit een be vrijding van schuld kon ontstaan en die bestemd waren om tot bewijs van gedane betaling te dienen valschelijk heeft opgemaakt door telkens op die diverse quitanties als voldaanteeke- ning respectievelijk de namen J. Groe- neveld, Chr. de Rooy en Wed. A. v#n Boekelen le Sage te schrijven als de valschelijk nagebootste handteekening dier personen met het oogmerk die al dus door hem valschelijk geteekende quitanties als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen ge bruiken, zulks alles terwijl daaruit na deel kon ontstaan. In deze zaak werden 5 getuigen ge hoord. Beklaagde bekende. Getuige B. Verhoeven, ambtenaar ter Secretarie te Sprang-Capelle verklaart meermalen aan beklaagde geld ter hand gesteld te hebben om het uit te keeren als toeslag vanwege het Nat. Steuncomité. Aldus te handelen was opgedragen door den burgemeester der gemeente. Beklaagde had aan de benadeelden gezegd dat de steun-toeslag op de onge vallenrente was opgehouden omdat het heette, dat in de resp. gezinnen ver meerdering van inkomen was geconsta teerd. De verduisteringen hadden plaats tusschen 1 Jan. 1923 en 8 Mei 1924, al thans voor zoover ten laste was gelegd. Echter uit het getuigenverhoor bleek, dat een der benadeelden het hem toe komende geld door de oneerlijke han delwijze van beklaagde gedurende drie jaren niet genoten heeft. Het O. M. wees er op dat beklaagde een leugenaar is. Spr. laakte de mis drijven te meer omdat arme menschen er door benadeeld werden. In het gezin van beklaagde kwam aan inkomen iedere week 90.binnen, dat vol gens beklaagde armoede de drijfveer zou zijn geweest hield geen steek. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Beklaagde vond het „verschrikkelijk veel". „Maar het is ook verschrikkelijk erg wat ge gedaan hebt" aldus de voorzit ter. Dfe verdediging werd gevoerd door mevrouw mr. Stolz, Den Bosch. PI. wees er op dat beklaagde zich wilde opheffen en bereid was alle be rokkende schade te restitueeren. Al waren de feiten zeer ernstig, de verlei ding was ook een beduidende factor bij de misdrijven. De administratie der gemeente werd slordig gevoerd en er is nimmer controle op beklaagde uitge oefend. PI. meent dat beklaagde in aanmerking kon komen voor voor waardelijke veroordeeling, zulks op grond van zijn zeer gunstig verleden, zijn oprechte bekehtenis en het voor nemen alles finantieel te herstellen. P. zal zich ten deze in verbinding stellen met de reclasseering. Uitspraak 7 Augustus. DIEFSTAL. F. J. K. arbeider te Tilburg, thans gedetineerd, had op 22 Mei 1924 te Es- beek onder Hilvarenbeek 5 bankbiljet ten van 25.en 3 zilverbons van 2.50 weggenomen. Beklaagde had alles opgemaakt en verdronken. Belcl. had met den benadeelde een aantal café's bezocht, waarna ze samen op de tram zijn gestapt. Blijkbaar was de benadeelde M. onder den invloed van drank geraakt, want hij had zich een paar malen in een schuur te slapen ge legd. Intusschen werd hij van zijn geld beroofd. Beklaagde moet de dief zijn geweest, want te voren had deze geen geld en na den diefstal wel. Beklaagde werd reeds 22 maal veroordeeld. Getuige M. bekende doorloopend dronken te zijn geweest en wordt het dus onaannemelijk dat hij met zeker heid den dief zou kunnen aanwijzen. De president merkt op dat getuige om z'n beestachtige dronkenschap fei telijk niet beter verdiend heeft dan het hem verging met zijn geld. De eisch van 't O.M. luidde 8 maan den gevangenisstraf. Beklaagde beweerde onschuldig te zijn. De verdediger mr. Van Besouw, den Bosch, pleitte vrijspraak op grond van gebrek aan bewijs. Uitspraak 7 Augustus a.s. MELK VERVALSCHT. In hooger beroep werden behandeld de strafzaken tegen M. v. d. V. melk- slijter te 's-Bosch, beklaag# van melk- vervalsching. Beklaagde was wederom niet ver schenen. De eisch van het O.M. luidde beves tiging van de veroordeelende vonnis sen van den Kantonrechter. HET AUTOBUSONGELUK TE EINDHOVEN. De rechtbank gelastte nadere in structie in de strafzaak tegen V. auto busondernemer te Eindhoven. Alsnog zullen als getuigen worden gehoord de passagiers welke zich in de autobösr bevonden tusschen 't tijdstip van aan komst en vertrek der autobus van de Markt, zulks in verband met de voor gegeven herstelling onderweg van de bedoelde autobus. HET AUTOBUSGEVAAR. Inzake het 11-tal processen-verbaal wegens overtreding der motor- en rij- wielwet opgemaakt tegen de directeu ren van autobusondernemingen welke dienst doen op den Bosch zijn de mees ten den dans ontsprongen tengevolge eener formalistische fout bij de dag vaarding. De aangeklaagde directeuren zijn vrijgesproken op grond dat de bestuurders der autobussen de aan klacht had moeten treffen. In twee zaken waarbij de chauffeurs waren aangeklaagd is veroordeeling gevolgd door den Kantonrechter te den Bosch. SPRANG-CAPELLE. (Vm. Sprang). Ds. G. H. de Jonge, predikant bij de gecombineerde Geref. Kerken van Sprang en Vrijh.-Capelle, heeft een beroep ontvangen naar Tweede Ex- oërmood. CAPELLE. A.s. Zondag des voorm, 9,30 uur en des nam 2,30 uur zal In de Ned. Herv. kerk alhier optreden Ds. A. Meijers. In de N<sd. Herv. kerk a/d Loon- schendijk zal op Zbndag a.s. des voorm. 9,30 uur optreden Ds- Jonkers van Waspik en des nam. 2 uur de heer Smit, godsdienstonderwijzer. Ia deze gemeente is een 2Vs cent vereeniging opgericht onder leiding van Mevr. Meijers. Voor deze vereeniging zijn 27 collectanten aangesteld. Hei doel is gelden in te zamelen ten be hoeve van een gesticht te Haarlem e» Heemstede, waar patiëoteo, lijdende aan vallende ziekte, worden verpleegd. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Grm. a/d Loooschendijk Ds. Montfrans te Sommelsdijk. - De heer D. Schuller te Raams- donksveer ls benoemd tot kantoor houder van het hulppost- en telegraaf kantoor alhier. De heer P. Rijken (Loonschen- lijk) leerling der H. B S. leg#e dezer dagen met goed gevolg examen af nan de vierde naar de vijfde klasse. WASPIK. Woensdag was het voor deze parochie de door de kerkelijke overheid voo'geschreven dsg der altijd durende aanbidding. De H. Missen werden gelezen om 6, 7, 8 en 10 uur, de laatste een gezongen H. Mis met assistentie. Om 7 uur naderden ai de kinderen tot de H. Tafel, terwijl een overgroot deel der volwassen parochia nen hiervan gebruik maakten om 6 en 8 uur. Daarbij werd een schitterende bloemenhulde gebracht aan het H. Sacrament des Altaars, waarbij het priesterkoor vooral was herschapen in een zee van groen ea bloemen. De dag werd 's avonds om 7 uur met een plechtig Lof gesloten. Onze dorpsgenoot A. Kamp Uagde voor z§a admissie-examen der R. K. Kweekschool voor onderwijzers Dongen. Hij genoot zijn opleiding oij den heer A. F. Maas, hoofd der R. K. bijzondere jongensschool alhier. Op Woensdag 13 Augustus zal voor de stemgerechtigde leden van den polder Klein Waspik* eene algemeene vergadering worden gehouden In het café vaa mej. M, de Bont, ter verkiezing van een nieuw bestuurslid in plaats van den heer A. Boezer, die zijn ontslag nam. RAAMSDONK. Vergadering van den Gemeenteraad alhier, op Zaterdag den 26 Juli 1924, des namiddags ten 6 ure. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot niet-inwilliging ver zoek van den Secretaris leider van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm, om eene vergoeding voor reiskosten ad f 30 voor deelneming aan den Land dag te Oudenbosch. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot inwilliging verzoek van het bestuur der N. H. Scholen, om de benoodigde gelden voor aanschaffing van schoolbanken voor de M.U L.O. school. 4. Ontwerp besluit tot intrekking van het raadsbesluit van 4 Februari 1911, no. 94, waarbij aan F. A. van Seters vergunning verleend wordt tot het hebben en gebruiken van een waterput. 5. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke ver goeding, bedoeld in artikel 101 der Lager-Onderwijswet 1920, voor het jaar 1923 6. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het voorschot op voorschreven gemeentelijke vergoeding voor het jaar 1924. 7. Schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende bedenkingen tegen de verordening tot wijziging der leges verordening. 8 Benoeming van een viertal per sonen, om voorgedragen te worden aan den heer Commissaris der Konin gin tot het doen eener keuze van twee zetters van 's Rijks directe belastingen. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren D. Lankhuyzen Gzn. en H D. van Alphen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van griend- hout aan A, Emmen, met ontwerp besluit. 10. Voorstel van alsvoor tot verhu ring van eenige perceelen griendland aan genoemden Emmen met ontwerp besluit 11. Ontwerp-verordening -op de hef fing en invordering eener belasting op de honden. 12. Ontwerp verordening tot het instellen van een reinigingsdienst. 13 Ontwerp besluit tot regeling van den reinigingsdienst 14. Ontwerp-verordening op de hef fing en invordeiing van vergoedingen voor van gemeentewege verrichten reinigingsdienst. 15. Aanbieding plan en begrooting van kosten eener zweminrichting. 16 Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1924 17. Bezwaarschrift aanslag vergun ningsrecht Drankwet. As. Zondag zal de harmonie van het Veer, op het Dorp een concert geven Aan J. F. Stoops, smid, is door het gemeentebestuur vergunning ver leend tot plaatsing van een electro motor van 2 P.K. Het bouwen van een winkelhuis op Keizersdijk, voor den heer Steijlen, is gegund aan de laagste inschrijvers, de aannemers Mertens en Weterings, alhier. Volgens, het programma van de rijvereeniging Juliana op het Dorp, zijn voor het concours hippique op 15 Augustus verschillende prijzen be schikbaar gesteld. Vermeld zijn o.m. geldprijzen van f 25 tot f 3, voor type landbouwtuigpaard, landbouwgebruiks- paard, tweespan landbouwtuigpaard voor boerenwagen en het ringsteken in galop. Luxe voorwerpen voor het ringsteken door dames en het schoonrijden met wagentjes door dames en heer. Tusschen deze verschillende bedrij ven zal de rijvereeniging nog een demonstratie geven en onder haar leden een humoristischen wedstrijd. De werkende leden van de har monie „de Eendracht", alhier maken vandaag een pleiziertocht met auto's naar de tentoonstelling in Tilburg en de omstreken van Oisterwijk. MADE Op Zondag 27 Juli zal des v m. 10 uur Ds Plaatsman van Hooge- Zwaluwe in de Herv. Kerk alhier een vacaturebeurt vervullen. DRUNEN. Vergadering van den ge meenteraad op heden Vrijdagavond ten 6 uur. MADE. Dezer dagen werd de 15- jarige dochter van den landbouwer W. P. op den weg Made—Den Hout door een individu aangerand met de bedoeling onzedelijke handelingen te plegen. Voor het meisje, dat geheel van streek thuis kwam aangeloopen, moest aanstonds geneeskundige hulp worden ingeroepen, De politie, die aanstonds van het gebeurde op de hoogte werd gesteld, toog weldra met behulp van de politie uit Oosterhout op onderzoek uit, met het resultaat dat spoedig een zekeren L., gehuwd en vader van twee kinderen, kon worden gearresteerd. Het meisje herkende in hem den aanrander, zoodat L. niet kon ont kennen en bekende. Het blijkt verder dat L. ook niet vreemd is aan den diefstal van wasch- goed, Maandag 1.1. gepleegd, L, is naar de strafgevangenis te Bieda overgebracht. Een woord van lof komt de politie toe voor het actief optreden. Het met hout beladen schip van schipper C. de L. alhier en liggende in het Withelminakanaal onder de ge meente Hilvarenbeek, is In brand ge raakt en zoo goed als geheel uitgebrand. Naar wij vernemen is lading noch schip tegen brandschade verzekerd. Heden werd in de vergadering van het kerkbestuur der Ned, Herv. Gemeente besloten een beroep uit te brengen op Ds, Eerbeke te Standdaar- buiten ter voorziening in de bestaande predikantsvacature te Made, ELSHOUT. De kruisboogschutter^ Excelsior, gevestigd in het café J. Klerks alhier, hield Zondag een boads- concours, dat geopend werd door den bondsvoorzitter, den heer Karei van Raamsdonk uit 's Hertogenbosch. De prijzen werden behaald als volgt Eerste zestallen le pr. Ons Genoe gen, 's Bosch, 251 p.; 2e pr. Rozeo- jachf, Vlijmen, 233 p.; 3e pr. Eendracht, Waalwijk, 228 p.4e pr. Excelsior, Elshout, 216 p,; 5e pr. Jonge Batavieren, Nicuwkuijk, 203 p. Tweede zestallen le pr. Rozenjacht, Vlijmen, 213 p.; 2e pr. Jonge Bata vieren, Nieuwkuijk, 211 p. Personeele prijzen op het geluksblok: le M. Brast, 24 p.2e A. M. v. d. Ven 23 p.; 3e J. v. d. Hoven, 23 p.4e Aug. v. Bladel, 23 p.; W. v. d. Vee, 23 p. Een talrijk publek woonde het con cours bij, dat te 8 uur eindigde. De bondsvoorzitter sprak een dankwoord, waarna de prijzen werden ui'gereikt. GEBOREN Johannes Kenricus Gornelis Maria, Zoon van P. H. BROOS 33108 en W. H. BROOS—Engelen. Waalwijk, (Besoijen), 22 Juli '24 Inplaats van kaarten. (Buiten 'verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. Gaarne bracht ik als wielrijder in 't belang van wielrijders door middel van Uw blad de volgende kleinigheden onder 't oog van de desbetreffende autoriteiten lo. 't Komt mij gewenscht voor ter bevordering van 't. rechtshouden, het linksche bordje „Rijwielpad" aan 't einde der Stationsstraat te verwijderen. 2o. De scoriae bricks (slakkenstee- nen), waarmede 't rijwielpad van de Kerk aan de Haven tot aan de Be- soijensche steeg bestraat is, liggen in de lengte van den weg in plaats van dwars. In 't Westeinde liggen ze goed. 3o. 't Rijwielpad aan den West- Parallelweg (van 't Station tot aan den Sprangschen Weg) is op zeer vele plaatsen onberijdbaar door boom- wortels, steenen en loszand (of modder), terwijl de gewone rijweg aldaar vol kuilen ligt. Ik dank U, M. d. R, voor de toege stane plaatsruimte. Waalwijk. VEKA. Waalwijk, 24 Juli '24 Eieren 7—8 ct. Varkens f 7—f 12. 's BOSCH, 23 Juli. Op de markt van heden werden aangevoerd 522 stuks hoornvee. 48 zeugen. 21 schapen. 89 kalveren. Totale aanvoer 1542 stuks. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 285—f 430 p. st. Kalfvaarzen van f 275—f 39Ö p. st. Magere ossen en koeien van f 185f 295 Vette ossen en koeien van 0.62i pd le kw Vette ossen en koeien van 0.521 id 2e kw Pinken van f 140—f 210 per stuk Zeugen van f 50f 95 per stuk. Biggen van f 1 251.50 per week. Schapen van f 25f 40 per stuk. Lammeren van f 15—f 25 per stuk. Rundvee williger, varkens traag. ONDERTROUWD W. M. de Bas en Janni Boot 's Grevelduin-capelle 24 Juli Hooge-Zwaluwe. 1924. Huwelijksvoltrekking te Hooge- Zwaluwe op 7 Aug. a.s. 33101 De Heer en Mevr. MIDDELKOOP-De Wit betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het over lijden van hunnen Vader en Behuwdvader, 33117 Voor de vele blijken van be langstelling bij onze 25 jarige Echtvereeniging ondervonden be tuigen wij onzen hartelijken dank. W. B. RIJKEN. A. H. RIJKEN-De Bruijn. 's Qrevelduin-Capelle. 33100 De Burgemeester der ge meente Waalwijk dat gedurende de kermis van 27 JULI tot en met 3 AUGUSTUS 1924: le. De koffiehuizen gesloten moeten zijn van des nachts één tot des morgens zes uur 2e. Tooneel- of Muziekuit voeringen, in welken vorm ook, moeten gestaakt wor den des nachts ten twaalf uur 3e. Kramen, spelen, tenten, open- en gesloten draai molens moeten gesloten zijn van des nachts twaalf tot des morgens zes uur, met uitzondering evenwel van Koek- en Suiker- kramen en kramen voor ververschingen, die ge opend kunnen blijven tot des nachts half een. Waalwijk, 25 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd 33C94 E- MOONEN. 'sBOSCH 33118 is van 1—31 Augustus te CAPELLE, zal op Woensdagen 30 Juli en 6 Aug. 1924 telkens des 's avonds om 6 uur ten herberge van C. VERHAGEN aan de Hoogevaart te Capelle, ten verzoeke van de Erven Antonie van Vuuren Pz. in het openbaar gelegen onder Sprang aan de Koesteeg, Sectie B Nr. 1650, groot 4 70 Aren. Huurder M. v. Baardwijk voor f 1,75 p. w. 33116 te KAATSHEUVEL, zal ten verzoeke van den Heer H. van den Wildenberg op 5 Aug 1924, 'snam. 7 uur bij COOMANS te Loonopzand 33011 ingezet op: Koopen 1 op f 40.-, II op f40.- III op f 90 IV op f 125.-, V op f 25.— en VI op f 15.— 863 biggen.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6