MUM MMUM Derde Blad Provinciaal Nieuws. No. 60. Zaterdag 26 Juli 47ejaarg. Waalwijk, 25 Juli 1924. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, gehouden op Donderdag 24 Juli 1924 des namiddags ten drié uur ten raadhuize aldaar. Tegenwoordig zijn 12 leden, 5 van de af deeling Grootbedrijf en 7 van de af- deeling Kleinbedrijf. Voorzitter is 11 J. H. C. linimci- mans, Secretaris M. A. J. van Liernpt. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde: I. Ingekomen stukken. 1. Het rapport van het accountants onderzoek naar de rekening 192.3 der Kamer, houdende mededeeling dat deze in orde is bevonden, wordt voor kennisgeving aangenomen. 2. Actie der Kamer inzake arbeid in de broodbakkerijen en aanvangs uur van den broodverkoop. Mededee ling wordt gedaan dat de actie wordt gesteund door de Kamers te 's-Hèrto- genbosch, Eindhoven en Breda. Door het Bureau wordt voorgesteld deze aan gelegenheid ter sprake te brengen in de vergadering van Limburgsche en Noord-Brabantsche Kamers, die 11 Augustus a.t,. te Tilburg wordt gehou den. De vergadering vereenigt zich met dit voorstel. 3. Ontwerp-arbitrage reglement In een uitvoerig prae-advies van het Bureau wordt voorgesteld een perma nente arbitrage-commissie in te stellen en voor de regeling der werkzaam heden van arbiters een reglement vast te stellen. De Voorzitter geeft een na dere uiteenzetting van het doel en de werkwijze van de arbitrage. In de Ka mer zijn meermalen klachten geuit over den langen duur van processen bij onze rechtelijke colleges, zoodat in een goed geregelde arbitrage, die voor iedereen open staat, een uitnemende gelegenheid wordt geboden voor een onpartijdige, zaakkundige, snelle en goedkoope rechtspraak. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot vaststelling van het regie ment, terwijl het Bureau wordt ge machtigd zich in verbinding te stellen met hoogstaande mannen in verschil lende branches tot het opmaken van een lijst van hen die zich permanent als arbiter willen beschikbaar stellen en waaromtrent nader een voordracht zal worden gedaan aan de Kamer. 4. Adres der Kamer te Veendam aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal waarbij wordt gevraagd het nader gewijzigde ontwerp van wet tot wijziging der Hinderwet te verwerpen De wijziging beoogt o.m. de wet meer dienstbaar te maken aan de bestrijding van de verontreiniging van openbare wateren door afvalwater van industri eele ondernemingen. Verschillende leden zijn bevreesd dat bij het geven van voorschriften ten aanzien van de reiniging van afval water der fabrieken niet voldoende zal worden rekening gehouden met de eischen van de practijlc en dat daarom de mogelij kheid niet is uitgesloten dat kostbare installatiën worden voorge schreven, die groote offers van de in dustrie zullen eischen. Betoogd wordt dat het voor een deel op den weg van de gemeenten ligt de verontreiniging - tegen te gaan, door het afval- en riool water op een centraal punt bijeen te brengen en het daar door een of ander systeem te zuiveren. De wenschelijk heid wordt te kennen gegeven dat een voorontwerp van de te geven voor schriften ter voorkoming van veront reiniging om advies wordt gezonden aan de Kamers van Koophandel, ter wijl ten slotte besloten wordt 't adres der Veendamsche Kamer te steunen, 5. Schrijven van het Centraal Nor malisatie Bureau waarbij nogmaals wordt teruggèltomen op 't verzoek om subsidie. Door verschillende leden wordt weliswaar het nut dezer instel ling erkend, met het oog op de beperk te middelen der Kamer wordt evenwel besloten het verzoek af te wijzen. 6. Verzoek van het Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam om het instituut finantieel te steunen. De Kamer is reeds als lid toegetreden tegen een contributie van 40.per jaar. Ten behoeve van de ingeschreve nen in het handelsregister wordt meer malen van de diensten van het Bureau gebruik gemaakt. De vergadering waardeert de werkwijze dezer instel ling ten zeerste en wordt dan ook be sloten voor 1924 een bijdrage te ver- leenen van 50. 7. Correspondentie, gevoerd met de Gedeputeerde Staten dezer provincie inzake de verbetering van den provin cialen weg WaalwijkTilburg. De Voorzitter doet mededeeling van het zoo juist van het lid der Kamer H. Verheijen ontvangen telegram, dat in de "heden gehouden Statenvergade ring het afwijzend voorstel van de Ge deputeerde Staten op 't verzoek onzer Kamer, naar dat College is gei en\ o^ - eerd. Wordt goed gevonden dat het Bureau zich nader op de hoogte stelt of thans nog opnieuw stappen moeten worden gedaan. 8. Schrijven van den Minister van Waterstaat, houdende mededeeling dat de Commissie tot reorganisatie van het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Te legrafie en Telefonie nog geen verslag is uitgebracht, doch dat bij het treffen van eventueele maatregelen de belan gen van het platte land zeer zeker niet uit het oog zullen worden verloren. Dit antwoord heeft betrekking op 't adres der Kamer van 12 Mei jl. waarin, in verband met de geruchten omtrent om zetting van postkantoren in hulppost kantoren en de opheffing van hulp postkantoren of omzetting in agent schappen, gewezen wordt op de groote belangen die zeker ook het platteland heeft bij een goed geregelden post- en telegraafdienst. Het schrijven wordt voor kennisge ving aangenomen. 9. Schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid betref fende herziening der Handelsregister wet. De Minister deelt mede, dat hij den tijd gekomen acht om na te gaan in hoeverre de bijdragen in 't handels register kunnen worden verminderd Door het Bureau der Kamer wotdt medegedeeld, dat van de ingeschreve nen in het Handelsregister 61% slechts 2.50 per jaar bijdraagt, 21% 5. 8% 10.ruim 4^2 20.4^2 30.;1/2 50.en een ingeschre vene 100.De vergadering is van gevoelen, dat wat de 'rechten voor het Handelsregister voor onze Kamer be treft niet kan worden gesproken van een drultkenden last, die handel en in dustrie wordt opgelegd. Besloten wordt den Minister mede te deelen, dat alleen reeds met het oog op de om standigheid, dat de middelen der Ka mer zoo beperkt zijn, geen verlaging kan worden voorgesteld, doch dat overigens 't streven der Regeering om de lasten voor handel en industrie te verlichten ten zeerste wordt toege juicht. 10. Het verzoek van de Nederland- sche Kamer van Koophandel voor Duitschland om toe te treden als lid, wordt met het oog op de beperkte middelen, waarover de Kamer, be schikt, afgewezen. 11. Het verzoek van den Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren te Am sterdam inzake oneerlijke concurren tie door gefingeerde veilingen van rij wielen met misleidende aankondigin gen, wordt voor kennisgeving aange nomen. 12. Adres der Groningsche Kamer aan den Minister van Waterstaat in zake verlaging van de telefoontarieven. Deze Kamer haalt aan dat de telefoon' dienst in 1920, 1921 en~1922 een batig saldo heeft opgeleverd van resp. 5 mil- lioen ruim; ruim 4 millioen en ruim 3 millioen en de winst in 1921 bedroeg 25%. Zij is van gevoelen dat deze win sten niet behooren te worden aange wend tot dekking van de tekorten op post- en telegraafdienst, doch dat zij moeten strekken tot verlaging van de telefoontarieven,, waardoor het relatief geringe verbruik van de telefoon zal toenemen in het belang van handel en industrie. De vergadering vereenigt zich met deze zienswijze en besluit conform het advies van het Bureau het verzoek te steunen. 13. Schrijven van de Vereeniging tot behartiging van de Stoomvaartbe- langen in Nederland, waarbij wordt medegedeeld, dat steun is verleend aan het verzoek der Kamer om de peilers der oude voetbrug in de Donge nabij Geertruidenberg te verwijderen, doch dat niet kan worden ingestemd met het verzoek om de rolbrug een viertal keeren per dag 15 minuten gesloten te houden. Het schrijven wordt voor kennisge ving aangenomen. 15. Schrijven van Mr. Zuijderloff, waarbij de aandacht wordt gevestigd op het belang van den Nederlandschen handel en nijverheid, betrokken bij de Keulsche Jaarbeurs, wordt aangeno men voor kennisgeving. 16. Eveneens wordt voor kennisge ving aangenomen de mededeeling van de heeren Perlstein en Roeper Bosch, dat zij de honoraire vertegenwoordi ging hebben aanvaard van de Danziger Internationale Messe. 17. Circulaire der Kamer te Til burg waarin zij hare inzichten ontwik kelt ten aanzien van liet vraagstuk der retorsiemaatregelen. Het Bureau der Kamer wijst er in haar advies naar aanleiding van deze circulaire op, dat de Kamer ten aan zien van de schoenindustrie heeft kun nen ervaren, hoe noodzakelijk het kan zijn, dat de Regeering de beschikking heeft over maatregelen, die bij onge- lijken strijd tusschen onze Nederland- sche nijverheid en die in 't buitenland, ongelijkheid, incidenteel in het leven geroepen zooals bv. de valutaverhou ding in de tegenwoordige na'-oorlogs- periode, die ongelijkheid geheel of ge deeltelijk te kunnen opheffen.. Het Bureau acht het wel gewenscht vooral voor de industrie, die op dit stuk an dere behoeften heeft dan de handel, dat de Nederlandsche Handelspolitiek zich meer richt op de behoeften van de industrie. Het ligt nog versch in het geheugen, hoe zwaar de strijd is ge weest om de tijdelijke invoerbelemme- ring van schoenen te verkrijgen en het daarbij in het licht getreden verzet uit de kringen van den handel, ofschoon die tijdelijke maatregel buitengewoon schitterende resultaten heeft opge leverd. De vergadering vereenigt zich in het. algemeen met de in de circulaire ont wikkelde denkbeelden en wordt da» ook besloten in dien zin de Tilburg- sche Kamer te berichten. 18. Schrijven van den Minister van Financiën, begeleidende een ontwerp nieuwe tariefwet met memorie van toe lichting. Over dit punt ontwikkelen zich breedvoerige discussies. Daarbij wordt gewezen op de groote bevoegdheid die gegeven wordt aan de J arieicommis sie, die in afwijking met de bestaande wet, de beslissing heeft in alle geschil len omtrent de toepassing der wet, ter wijl door de wijze van benoeming van de leden dier Commissie de handel daarin zal domineeren. De leden dier Commissie worden benoemd door de Kamers të Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Twente, Tilburg en Maastricht, ieder voor één lid, ter wijl de Voorzitter wordt benoemd door de Kroon. Het wordt betreurd dat ook niet aan onze Kamer, ingesteld voor een streek met speciale industrie-be langen, als centrum van de schoen- en leder nijverheid, het benoemingsrecht voor één lid in de Tariefcommissie is gegeven en wordt besloten alsnog po gingen aan te wenden dit te verkrij gen. Ten aanzien van de verhooging van den heffingsvoet heerscht over eenstemming, hierbij wordt gewezen op de beduidend hoogere heffingen in andere landen o.a. Engeland, dat als vrijhandelsland naar verhouding van zijn bevolking een driemaal hoogere opbrengst uit invoerrechten heeft dan Nederland. De vergadering acht 't on juist dat het artikel klompen niet in de wet is opgenomen. Zij deelt niet de meening van den Minister dat klom pen uitsluitend of nagenoeg uitslui tend worden gekeeht door minder ka pitaalkrachtigen, zij is veel meer van gevoelen" dat het gebruik van klompen zich regelt naar bepaalde streken van het land, waar zoowel de beter gesitu eerden als de minder kapitaalkrachti gen klompen dragen. Onder de stede lijke bevolking zal arm en rijk schoe nen dragen op het platteland en in de landbouwstreken geldt dit voor klom' pen. Besloten wordt met algemeene stemmen opneming van klompen in 't tarief te verzoeken. Door verschillende leden wordt de wenschelijkheid be pleit ook zooileder en overleder voor zooveel betreft de soorten, die in Ne derland voldoende worden geprodu ceerd, in het tarief op te nemen. Ook van zoolleder kan worden gezegd dat het een toonbankartikel is wanneer de gelooide huiden in halve zolen en hak stukken worden verkocht. Men kan ook niet inzien waarom manufacturen als grondstof vóór de confectieindu- strie kan worden belast en niet het leder dat dezelfde bestemming heeft voor de schoenindustrie; zoo worden meer artikelen aangehaald, als papier voor de drukkerijen, glas voor spie gels en meer andere voorbeelden. Zoo als op het begrip toonbankartikelen tal van uitzonderingen in het tarief kunnen worden aangewezen, wordt 't niet mogelijk geacht een algemeene aanduiding te geven en principieel door te voeren zonder afwijkingen. De vrees door enkelen uitgesproken dat de belasting van leder prijsstijging zou etngevolge hebben werd door an deren bestreden, die er op wijzen, dat de concurrentie in de lederindustrie scherp genoeg is om dit te voorkomen terwijl de capaciteit van de Nederland sche lederindustrie van dien aard is dat de productie hooger kan worden opgevoerd. De meeningen blijven hier omtrent echter verdeeld en wordt bij stemming met 9 voor en 3 tegen beslo ten te verzoeken zooileder en overleder voor zooveel betreft de soorten die in Nederland in voldoende hoeveelheid worden gefabriceerd, alsnog in het tarief op te nemen. Te,n slotte wordt het afgekeurd, dat men ten aanzien der nieuwe tariefwet zoo overhaast tewerk gdat en dat de nieuwe wet is ontworpen zonder voor af voeling te hebben gehouden met de betrokken industriën. 19. Het schrijven van de Neder landsche Spoorwegen, waarbij wordt medegedeeld, dat ten gerieve van de reizigers uit het Zuiden vanaf Esschen een trein wordt ingelegd, aansluitende met de D.-treinen ParijsAmsterdam, wordt voor kennisgeving aangenomen. 20 Het adres der Kamer te Vlaar- dingen, waarbij wordt aangedrongen op verlaging van den accijns van ge distilleerd wordt voor kennisgeving aangenomen. 21. Idem de mededeeling van den Minister dat de rekening der Kamer over 1923 is goedgekeurd. 22. Idem het adres van het Bestuur der Christelijk Historische Kiesvereen. te Waalwijk, gericht tot de Christelijk Historische Eerste Kamerleden, waar in de noodzakelijkheid wordt betoogd, dat het Wetsontwerp in zake de in- voerbelemmering van schoenen wordt aangenomen. II. Het voorstel van het Bureau tot wijziging der begrooting 1924 tot aan- wijzing der middelen tot aankoop van een brandkast tot brandvrije opber ging der oranjeformulieren van het handelsregister wordt aangenomen. III. Het jaarverslag 1923 wordt aangeboden, waarbij de Voorzitter dank brengt aan de Commissie voor 't Jaarverslag en aan den Secretaris voor de goede verzorging van het verslag. IV. Mededeelingen. U De Voorzitter doet mededeeling van de agenda van de vergadering van af gevaardigden van Limburgsche en Noord-Brabantsche Kamers van Koop handel, die op initiatief van de Tilburg- sche Kamer op 11 Augustus a.s. te Til burg wordt gehouden. Op verzoek van onze Kamer 'zijn de volgende punten op die agenda geplaatst: le De tarie venpolitiek van de P.N.E.M. en 2e De wettelijke regeling van den arbeidstijd in de bakkerijen en het aanvangsuur van den broodverkoop. Aangezien de Voorzitter en de plvv. voorzitter op 11 Augustus verhinderd zijn wordt "de Heer G. van Loon Pz. met den Secretaris afgevaardigd naar deze vergadering. De vergadering wordt daarna geslo ten. RIJKSVAKSCHOOL WAAI,WIJK. (Vervolg). Daarop was het woord aan den heer Qediga die zich met de volgende „ge combineerde" (d.w.z. Hollandsch en Duitsch dooreen, dus in het z.g „Rijks vakschool-esperanto") rede tot de aan wezigen richtte die herhaaldelijk door luid applaudiseeren hunne instemming met het gesprokene betuigden. Mijne Heeren Zooals ik het vorig jaar reeds met zekerheid beloofd had om mij van de Hollandsche taal te bedienen bij het richten van een afscheidswoord tot U, wil ik daaraan thans ook gevolg geven Natuurlijk zullen mijne woorden al tijd nog een beetje gecombineerd klinken, doch daarover moet Gij niet vallen, want hier in ons instituut is de term „gecombineerd" zeer vaak van toepassing. Immers de school zelf is gecombineerd, het looien wordt ge combineerd enz. enz zoodat ik ten slotte Vvel op de gedachte moet komen een weinig het recht te hebben, ge combineerd te mogen spreken. Doch ter z^ke Mijne Heeren. Er is reeds wederom een jaar voorbij gegaan en loopt daar mede de cursus dus af. En zooals alle zaken van beteekenis aan het einde van een boekjaar gewend zijn hunne rekening-balans op te maken en te publiceeren, in dienzelfden trant handelt ook onze instelling en maakt heden aan het einde van het leerjaar de balans der resultaten bekend. Het opstellen van zulk een balans is niet zoo eenvoudig, hetgeen Gij reeds daaruit kunt afleiden, dat wan neer ergens een boekhouder gevraagd wordt, deze bekwaam moet zijn, de balans op te maken. Nu in zulke be drijven betreft het doorgaans den inkoop van diverse grondstoffen en den ver koop van de afgewerkte fabrikaten ofwel in handelszaken gaat het enkel en alleen om in- en verkoop en toch is het nog moeilijk een juiste balans samen te stellen. Nu is dit in ons instituut nog veel ingewikkelder, want hier betreft de waardeering der inkomsten menschen materiaal, dat in de schoen- en leder branche onderricht moet worden, dat wil zeggen, toegerust met de benoodigde dosis kennis, om daarna als bruikbare bekwame mannen in die tak van nijver heid hun intrede te kunnen doen en haar tevens nuttige, tot verderen bloei aanleiding gevende diensten te be wijzen Het is dus duidelijk, dat zulk een balans een moeilijk stuk werk is te noemen, doch ondanks dit feit, zal deze balans hier aan de juistheid en waarheid niet te kort doen. En speciaal op grond daarvan, dat deze uitkomsten reëel en nauwkeurig zijn vastgesteld, zullen zij misschien niet naar ieders wensch zijn. Doch ook dit laat zich gemakkelijk verklaren, want wij mogen niet vergeten dat onze leerlingenkring zoo'n bonte samenstelling toont als wellicht bij geen enkele andere school het geval is. Ie. De verschillende nationaliteiten. 2e. De verschillende, uiteenloopen- de leeftijden, welke tusschen 17—35 jaar liggen. 3e. De verschillende vóóropleidin gen, van lagere school tot universiteit. 4e. De verschillende graden van practijk, de een komt zonder deze, de ander heeft een korte practijk en een derde is reeds lang practisch werk zaam geweest. 5e. De verschillende karakters. 6e. De uiteenloopende vlijt. 7e. Verschillende natuurlijke aanleg, de een begrijpt gemakkelijk en de andere zeer moeilijk. 8e. De verschillende opvattingen, de een komt met het vaste voornemen om zooveel en zoo goed mogelijk zijn kennis te verrijken en werkt dag en en nacht, terwijl daarentegen de ander komt om het zich aangenaam te maken, waarbij de school dan als bijzaak wordt beschouwd enz. enz. Wat het 8ste punt betreft, hebben wij dit jaar niet te klagen. Wanneer Gij Uw volle verstand over al deze punten laat gaan, dan zult Gij ook spoedig tot het inzicht komen, dat er onderscheid in de waardeering der verschillende prestaties gemaakt moet worden. Maar ondanks dit alles houden zich allen op dit oogenblik met de gedachte bezig, thans aan het einde van den cursus, het er zoo goed mogelijk af te brengen. Dat is ook logisch, doch tevens onmogelijk op de hiervoor genoemde gronden en moet ik U reeds direct daarop wijzen, om niet in de gedachten te geraken, dat de een of ander niet naar recht en billijkheid behandeld zoude zijn. Daarom stipte ik al deze punten aan, om ieder de gelegenheid te geven over zijn tekortkomingen na te denken, en als Gij dat werkelijk goed toegepast hebt, dan zult Gij in stilte moeten Dekennen „de man heeft groot gelijk!" De school heeft altijd lot lijfspreuk gehad en handelt ook steeds daarnaar loon naar werken en ieder zijn ver diende loon". Reeds meerdere jaren ben ik aan deze instelling verbonden en heb zoo veel medegemaakt, leder jaar wordt de school door een aantal leerlingen verlaten en voor zoover mij bekend is, hebben de meesten een goed heen komen gevonden, en die betrekkingen met succes bekleed, ja, verscheidene daarvan hebben het zelfs tot directeur gebracht Spreekt men met zulke men schen. dan krijgt men vaak te hooren „het succes in mijn beroep heb ik aan de vakschool te danken". Hoe aange naam klinkt het. wanneer men zoo iets hoort, en welk een goeden indruk maakt dat voor den betrtffenden per soon en daarbij ook voor de school I Aan den anderen kant zijn er ook weer uitzonderingen, maar gelukkig slechts weinige, wien het niet zoo voor den wind gaat en die op grond hiervan zich allerhande gedachten in het hoofd halen en de schuld op alle mogelijke en onmogelijke factoren gooien willen en wellicht de vakschool daarin ook nog willen betrekken, terwijl hunzelf daarbij geen blaam zou treffen. Voor zulke onzinnige verzinsels moet ik U nadrukkelijk waarschuwen, want-in den regel is degene, die zich over het een of ander in zoo'n geval afkeurend uitspreekt bijv. over de school, dan zelf de geblameerde. Immers, bij weinig nadenken behoeft men zich slechts af te vragen: hoe komt het, dat van het aantal vertrek kende leerlingen, ongeveer 90 pCt. tot goede betrekkingen geraken en zeer bruikbaar zijn, terwijl de rest van laat ons zeggen 10 pCt. zoo'n pech kan hebben Zooals van zelf spreekt, zijn er altijd uitzonderingen geweest en zullen er ook wel blijven, doch met deze willen wij hier geen rekening houden, want in het leven spelen vaak omstandigheden mede, waaraan men totaal niet denkt. Zulke personen zijn te beklagen, maar diegenen zwijgen stil en schuiven de schuld niet op anderen, doch schrijven het aan het toeval of te wel ongeluk toe. Behalve zulke onvoorzichtige leer. lingen, zijn er ook onvoorzichtige patroons. Zooals het toeval wil, komen van het laatstgenoemde percentage leerlingen ook vaak meerdere in dienst van zulke patroons en wanneer de nieuw aangestelde krachten dan niet aan de verwachtingen beantwoorden, dan wordt zonder onderzoek naar zulke personen de vakschool afbreuk gedaan. Deze feiten moet ik ten zeerste afkeuren, want een ervaren patroon zal wel weten, dat hij eerst zijn man netjes moet aankijken, want de leer lingen zijn ook zeer verschillend en moet hij daarbij bedenken, dat er ook onder de leerlingen ook wel eens knoeiers zijn en dat ook de vakschool met zulke elementen niets weet te bereiken. Dit alles zijn kleine voor beelden, doch is het nuttig dat menig een zijn aandacht daaraan schenkt, om hem voor verkeerde oordeelvellingen te behoeden. Mijne Heeren, het tot dusver gezegde komt meer van mijn scherpen kant, nu komt evenwel de mildere zijde. Het is niet goed om steeds zoo

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9