5 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen» I EERSTE BLAD Gemeenteraad. FEUILLETON „NOORD-BRABAND" NUMMER 62 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1924 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. WASPIK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 30 Juli des namiddags ten 6 uur. i Voorzitter Èdelachtb. heerP, Dekkers. Ruim 6 uur opent de Voorzitter de vergadering met gebed aanwezig alle leden. De Voorzitter merkt op dat de notulen volgens een in de vorige vergadering genomen besluit, niet meer behoeven te worden voorgelezen. De heer de Hond meent dat het beste zal zijn om maar weer in het vervolg de notulen te laten voorlezen want zeer vermoedelijk heeft geen enkel lid ze nu ingezien. De Voorzitter zegt dat zulks een heel slecht standpunt is dat door de leden wordt ingenomen want nu moet hij de notulen voor goedgekeurd teekenen die door de leden niet zijn ingezien. Zoo kan in de notulen neer geschreven worden wat men maar wil. Spr. durft dan ook adviseeren, zoo de leden de notulen niet komen inzien, om ze in het vervolg maar weer voor te lezen. De heer v. d. Rijken is wel boven geweest doch de notulen lagen niet bij de stukken en hij heeft, omdat het nog iets nieuws was, vergeten daar naar te vragen. Voorzitter. Ik vrees dat het zoo altijd wat zal zijn. De een zal geen tijd hebben en een ander weer geen zin en dan is het een heel slechte maatregel. De Hond. Dat is ook zoo en daarom stel ik voor om hel genomen besluit weer in te trekken, waartoe met op een na algemeene stemmen wordt besloten. De heer v. d. Rijken stemde tegen. De Voorzitter wil, alvorens met de afhandeling van de agenda een aan vang te nemen, den heer Smits instal- leeren als lid van het Alg. Armbestuur Nadat de heer Smits de bij de wet voorgeschreven eeden in handen van de Voorzitter heeft afgelegd zegt de Voor zitter dat, indien zijn gegevens juist zijn en hij heeft geen reden daaraan te twijfelen, dan herdenkt de heer Smits een volgend jaar den dag waarop hij voor 25 jaar geleden werd benoemd tot lid van het Algemeen Armbestuur. Toen verkeerde de ge meente ook, wat betreft de financien, in moeilijkheden doch de heer Smits wist door zijn accuraat werken mede het roer recht te houden en daarvoor dankt hij hem gaarne namens den geheelen raad, de hoop uitsprekend dat hij deze functie nog lange jaren in de beste gezondheid moge ver vullen. AAN DE ORDE: 1. Mededeelingen. De Voorzitter deelt mede dat van den Minister van Waterstaat naar aanleiding van klachten over de bema ling van het Zuider-Afwateringskanaal een schrijven is ingekomen waarin mededeeling wordt gedaan dat het Rijk geen uitgaven kan geven voor de verbetering daarvan. Mochten de belanghebbenden bereid worden ge vonden om deze kosten te maken, dan is hij bereid, dit nader in over weging ie nemen. Brokx Is dit het bewuste stuk, dat vier jaar onderweg is gebleven. Voorzitter. Ja. Brokx. Dan zou ik een dankbetuiging richten voor de vlugge afdoening van zaken. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat de Minister van Arbeid heeft bericht, dat als tegemoetkoming in de onkosten f 1397 wordt bijgedragen bij de exploitatie van de gemeente woningen. Van den aannemer van de duikers is bericht gekomen dat spoedig met het werk kan worden begonnen. Men is thans met het ijzerwerk bezig. Dit betreft de waterkeering bij de Kerkpad. Ook kan hij nog mededeelen dat in een vergadering van de Waterleiding- Mij., die hij dezer dagen heeft bijge woond, is medegedeeld dat wij hier in September water zullen krijgen Aanvraag-formulieren om aangesloten te worden, zijn op de secretarie ver krijgbaar. Van der Rijken Is het de bedoeling dat de Maatschappij de aansluitingen zelf verricht. Voorzitter. Dit ligt wel in de bedoeling van de Mij. maar deze moet van een en ander van den Minister de goed reuring nog krijgen. Zoo ook verwacht men de goedkeuring van de tarieven n°g- Brokx. Zullen de prijzen uniform zijn, d. w. z. of men veel of weinig gebruikt, kost dat dan evenveel., De Voorzitter durft veronderstellen dat deze zullen worden geregeld naar de huurwaarde van de huizen. Van der Rijken Het zal wel zijn dat wie het meeste betaalt, maar raak kan 61) TNWAALWUK I DOOR ERVARING STERK. spoelen. De heer A. Kamp vraagt of men met het leggen van de buizen al geheel gereed gekomen is De Voorzitter zegt te weten wat de bedoeling van den heer Kamp is als hij deze vraag stelt. Het is werkelijk van belang indien daarover wordt ge sproken, want het is van groote be- teekenis als de motorbrandspuit door de waterleiding kan worden gevoed. Van der Rijken. Dat is in Waspik- Boven ook beloofd. Voorzitter. Zeker, eerst zal geïnfor meerd worden of er aansluitingen komen De Voorzitter deelt daarna mede, dat met den heer Kanters een contract is aangegaan om op grond door hem gepacht en gelegen in de Kerkpad nabij den duiker, ongeveer achter de Eerw. Zusters, woonwagens te mogen plaatsen. Het is een driehoek die hem weinig opbrengt en voir de gemeente is het gemakkelijk als ze daar de be schikking over heeft om er woonwagens te kunnen plaatsen. Wij kunnen het terrein huren voor den tijd van drie jaar tegen f 25 per jaar. De heer Brokx merkt op dat de paarden daar dan niet zullen mogen grazen. De Voorzitter geeft zulks toe en zegt dat dit den woonwagen-bewoners kan worden medegedeeld. Echter kan zulks voor eenige maanden maar eenig be zwaar opleveren Kunnen de woonwa gens daar geplaatst worden, dan heeft niemand daar last van De heer de Hond zegt dat de weg daar wel eens zeer slecht is, zoo dat men er niet zal kunnen komen met de wagens. De Voorzitter zou ze dan langs Benedenkerk op dat terrein willen laten komen. De heer de Hond wijst er op dat het dan gevaarlijk voor de boeren is als ze kort langs het kanaal met hun paarden moeten loopen. De heer Verschuren geeft dit laatste toe doch merkt op dat dit kan worden ondervangen door de wagens zoo dicht mogelijk langs het kanaal te plaatsen. Wordt dat gedaan, dan blijft er voldoende plaats over om te pas- seeren. Als de politie daarop let, dan kan er geen bezwaar zijn. Voorzitter. Ik zal de politie op het hart drukken daar voortdurend op te letten. Verder kan de Voorzitter nog mede deelen dat het bestuur van de R.K. Jongensschool met het aanschaffen van leermiddelen niet boven de begrooting is gegaan. Er is uitgegeven een bedrag van f 2756,29 terwijl begroot is f 280970. De school ziet er nu keurig uit. De heer v. d. Rijken merkt op dat enkele rekeningen minder goed ge specificeerd zijn. Aanbieding gemeenterekening 1924. De Voorzitter zegt dat de rekening een vorig jaar is nagezien door de heeren v. d Rijken, Brokx en Kamp. Hij stelt voor dit nu te laten doen door de heeren Verschuren, A. Kamp en Pruijssers waartoe wordt besloten. Deze commissie is tevens belast met het onderzoek naar de gemeente- begrooting. i Adres subsidie Middelbaar Onder wijs te Waalwijk. De Voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. in deze met geen voorstel zullen komen omdat wethouder Vloei- mans een zoon daarop school heeft gaan, dus als belanghebbende kan worden beschouwd De heer Brokx stelt voor de gevraagde subsidie te verleenen, want nog kort geleden heeft men gezien met Tabbers wat voor flink- menschen daar op die school worden gevormd. De heer v. d Rijken zou willen weten waarom men nu weer met een zelfde verzoek is gekomen als een vorig jaar Toen toch is gezegd dat men met een andere regeling zou komen en hij zou, alvorens dat hij een besluit neemt, willen weten waarom men daaraan geen gevolg heeft gegeven. De Voorzitter vermoedt dat het bestuur door de omstandigheden ge dwongen, nog wel met geen ander voorstel heeft kunnen komen. De heer v d Rijken wil niet ont- (Word.t vervolgd.) 47e JAARGANG. Waalwpsche cm Langstraatschc Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlën: 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag - en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur In ons bezit zijn. van „De Echo van het Zuiden". Hij belde. In een oogwenk stond zijn kamerdienaar voor hem. Ga naar beneden in de vestibule, be val hij, en kom mij terstond waarschuwen, wanneer gij den notaris van mijnheer De Prabert hebt zien heengaan. Mijnheer Fabret? Kent ge hem? Zeker, mijnheer. Des te beter. Op een teeken van Aulrélien snelde de ka merdienaar heen om zich van zijn taak te kwijten. Het duurde vrij lang eer hij terugkwam om te zeggen, dat hij den notaris had zien wegrijden en Aurélien begaf zich daarop met haastige schreden naar de vertrekken van zijn vader, waar een bediende hem in de antichambre ontving. Hij wilde de deur openen, maar de bedien de trad hem met een diepe buiging in den weg en zeide aarzelend Mijnheer Bernard wil niemand ont vangen. Zelfs mij niet? vroeg Aurélien uit de hoogte. Wanneer mijnheer het mij toestaat wil ik wel even aan mijnheer Puybarrau gaan vragen. Goed. De bediende, een oukl man en een der wei nigen in huis, die gehecht was aan „mijnbeer Bernard", ging de kamer binnen, terwijl Aurélien mompelde De kamer wordt goed bewaakt. Voor den notaris is de toegang vrij en voor den zoon moet eerst de toestemming gevraagd worden van dien hatelijken Puybarrau. O als ik hier eens eenmaal meester ben, dan zal er wel een weinig verandering komen. De bediende kwam terug, vergezeld van Puybarrau. De ingenieur groette Aurélien beleefd maar koel. Mijnheer De Prabert zal u zeer gaarne ontvangen, zeide hij, hij was zelfs voorne mens ul te laten roepen, maar ik moet u waarschuwen dat hij zeer afgemat en zeer verzwakt is, opwinding zou noodlottig voor hem kunnen zijn en de dokter heeft uit drukkelijk voorgeschreven, dat elke ont roering vermeden moet worden. Ik verzoek u dus een weinig omzichtigheid te gebrui ken bij het gesprek. Goed, goed, dank uriep Aurélien on geduldig. Puybarrau zag den jongen man aan. Het opgewonden gelaat en de zenuwach tige toon van Aurélien deden hem aarzelen, maar Bernard De Prabert had uitdrukkelijk verzocht zijn zoon bimien te laten. Puybar rau kon er zich dus niet meer tegen verzet ten en met een teeken verzocht hij Aurélien hem te volgen. Zij traden de slaapkamer van Bernard De Prabert binnen, een groot, eenvoudig ge nieubileerd vertrek met een ijzeren ledikant in een hoek -geplaatst en half verborgen achter een zwaar gordijn. De grijsaard lag niet te bed, maar rustte in een grooten ziekestoel, door kussens ge steund. Dicht bij hem stond een tafel met een stoel, waarop Puybarrau zooeven had ge zeten. Die tafel was bedekt met papieren en de nog natte pen, die op den inktkoker lag, bewees dat Puybarrau bezig was met schrijven toen de bediende, die het bezoek van Aurélien aankondigde, 'hem kwam sto ren. Bernard De Prabert was uiterst zwak. Zijn neerslachtig, moedeloos gelaat was met diepe rimpels doorploegd, zijn oogen stonden hól en aan zijn geheele voorkomen zou' men gemeend hebben, dat de dood reeds zijn koude hand hem uitstrekte. Nu en dan zonk hij uitgeput in zijn kus sens terug, dan rukten zijn handen de cliam- brecloalc los als snakte hij naar lucht,, het hoofd zonk op de borst, de oogen vielen dicht en onbeweeglijk bleef hij eenige minu- MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN_ )- ten zitten alsof de dood hem reeds getrof fen had. Maar in z'n zwaar gebouwd lichaam huisde een herculische kracht, zijn door arbeid gestaalde spieren, zjjn ijzersterk ge stel, boden den dood een hartnekkigen weer stand en betwistten hem voet voor voet hun gebied. Bij de vreeseljjke gebeurtenis van den vórigen avond, toen liij vernam dat zijn broe der Robert Duhesme was gearresteerd en weggevoerd, had hij gemeend te zullen ster ven. Gedurende den geheelen langen Novem bernacht was zijn geneesheer een oud vriend bij hem gebleven, om hem de noodige hulp te verleenen en dank zij de bekwaamheid van den ouden esculaap, was het gelukt, het gevaar te bezweren. Tegen acht uur in den morgen gevoelde de zieke zich weer wat beter en kwam zijn geest tot kalmte. Hij had toen aan den geneesheer gevraagd hoeveel tijd hij nog te leven had. Ja, had de dokter onder schouderop halen geantwoord, dat is moeilijk te bepa len, misschien ook nog maanden en jaren al naar mate gij meer of minder voorzichtig zijt. Goed, schrijf mij dan iets voor, dat de pijn een weinig kan verzachten, die ik hier in mijn zijde, ter hoogte van het hart gevoel en dat mij kracht genoeg geeft om orde in mijn zaken te stellen. Gij zult toch niet gaan werken, hoop ik, of u met zorgen kwellen? Daar verzet ik mij uitdrukkelijk tegen. Zonder zich echter aan het verzet van den dokter te storen, was Bernard kalm voort gegaan Laat uw medicijn zeer sterk zijn. mijn vriend, want ik heb veel kracht noodig. De dokter haalde de sehoulders op, deed wat hem verzocht werd, drukte den ouden man de hand en verwijderde zich. Bernard trok zijn chambrecloak aan en liet zich daarop door Puybarrau naar zijn stoel •brengen. "Vervolgens deed hij hem -een protest schrij ven tegen de arrestatie van Robert Duhes me, met het verzoek er bij gevoegd, den ge vangene onmiddelijk in vrijheid te stellen. Hij verzocht Puybarrau dit zelf aan den prefectuur te gaan bezorgen en de noodige stappen te doen ten einde dat verzoek be vredigd te zien. Puybarrau) was terstond heengegaantwee uren achtereen was hij van liet. eene bureau naar het andere gereden en overal had hij hetzelf de antwoord vernomenmen wist van niets... de nachtrapporten waren nog niet gekomen... men zou zien... men zou het verzoek in overweging nemen... hij moest het maar afwachten. Geheel ontmoedigd keerde de ingenieur terug. Toen Bernard De Prabert dit resultaat vernam, zuchtte hij diep en in zijn oogen welden tranen op. Eenige oogenblikken latei- werd de notaris Fabret aangediend, die door Bernard De Prabert was ontboden en dit bezoek gaf hem eenige afleiding. Bernard begon met een akte te laten op maken, waarbij hij zijn toestemming gaf tot het hufwelijk van Filip Dormelles met Mar- guérite De Briais als voogd van de bruid werd ziju tegenwoordigheid door den amb tenaar van den burgerlijken stand geëischt en hij wilde het geluk van de jongelieden niet vertragen door zijn ziekte of misschien door nog iets ernstigers vervolgens liet hij zich de testamentaire beschikkingen voorlezen, die hij reeds gemaakt had, ver anderde daar nog het een en ander aan, wat hem onjuist of niet duidelijk genoeg voorkwam en bedankte ten slotte den no taris voor de bereidwilligheid, die deze hem steeds had betoond. Nu was Puybarrau juist bezig een brief te schrijven aan de fabrieksdirecteuren en ingenieurs, waarin deze verzocht werden zoo spoedig mogelijk een vergadering te be leggen en daarin een maatschappij te vor men, volgens het reglement, dat Bernard De Prabert na lang beraad ontworpen had. Terwijl zij daarmee bezig waren, werd Aurélien aangediend. Een straal van hoop blonk in de oogen van Bernard, toen hij hoorde dat zijn zoon er was. Hij had oneindig veel gehouden van dit. kind, zoo schoon, zoo aanvallig, zoo lief in de onschuld en onnoozelheid van zjjn eerste kinderjaren maar helaas, de schul dige toegeeflijkheid van de moeder, de ver derfelijke invloed van den oom, hadden uit dat veelbelovende kind een speler, een los bol, een gewetenloozen zoon doen ontstaan Toch geloofde Bernard, toen de jonge man werd aangediend, dat een wonder, een be schikking der Voorzienigheid hem den klei nen Aurélien van vroeger had teruggegeven. Ik wilde hem doen ontbieden, zeide hij en nu komt hij uit eigen beweging, dat is een goed teekenlaat hem binnenkomen, Puy barrau, breng hem terstond- hier. Helaas, bittere teleurstelling, de opzich tig gekleede jongeman, die met trots opge heven hoofd en onbeschaamds», koelen blik de ziekenkamer van zijn vader betrad, was slechts de kweekeling van oom Daniël. Er bestaan geen wonderen meer, slechts de wet ten van het lot regeeren. die voorschrijven, dat uit slecht zaad slechts wrange vruchten zullen ontluiken. Aurélien naderde de tafel, waaraan Puy barrau had zitten schrijven, wierp een grim- migen blik op de papieren, die daar lagen, nam een stoel, zette zich recht tegenover zijn vader en begon op luchthartigen toon Ik kom eens zien hoe ge het maakt, papa en bet. verheufed mij te zien, dat gij weder op en aan het werk zijt. Hoe gaat het? - Slecht. Maar waarom hebt ge dan uw rust niet gehouden en zijt gij opgestaan? Omdat het moest. Ge zijt zoo gezond van gestel en zoo krachtig, dat ge dien schok wel zult te bo ven komen. Ik geloof het niet en hoop het evenmin. - Hebt ge daarom uw notaris Fabret laten komen? Aurélien gebruikte niet veel omwegen, in zijn toorn en onbeschaamdheid ging hij recht op het doel af. Bernard De Prabert sidderde en antwoord de zacht: .Ta, daarom. I)ie mijnheer Fabret is waarom weet i ik zelf niet mij zeer vijandig gezind en hij zal niets onbeproefd laten om mijn be langen te schaden. Vanmorgen ontmoette ik hem in de gang van het hotel en aan zijn onbeschaamde houding en eenige spottende woorden die hij mij toevoegde, heb ik be- grei>en, dat mama en ik door het een of an der onheil worden bedreigd. Hoewel ieder woord, dgt zijn zoon sprak, hem pijnlijk aandeed, wist Bernard De Pra bert zijn kalmte te bewaren en vroeg: I Wat bedoelt ge? 1 Dat ge ons onterfd hebt!

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1