Buitenland. Binnenland kennen dat er goede jongens gevormd worden. Ook wil hij niet ontkennen dat het de gemeente heel wat duurder zal komen te staan indien deze jongens naar de H. B. S. worden gezonden, doch waar eerst gezegd is dat men met een ander voorstel zou komen zou hij nu willen weten waarom men daaraan geen gevolg heeft gegeven. Hij zou het verzoek daarom willen zien aangehouden opdat door Burg en Weth daarnaar is gevraagd. Bij loting kwam het voorstel van den heer v. d. Rijken het eerst in omvraag dat met op een na algemeene stemmen, die van den heer Brokx na, wordt aangenomen. Verkoop woonhuizen. De Voorzitter zegt dat in een vorige vergadering in principe besloten is geworden om het schoolhuis, bewoond door de heeren De Raad en Maas, te verkoopen. Tevens is toen besloten om den heer Oomens uit Oosterhout de woningen te laten schatten. Door de Diaconie zoowel als door het R.K Kerkbestuur is toen ook voor ieder huis een schatter aangewezen en deze twee schatters benoemden een derden schatter Het huis, thans bewoond door den heer De Raad werd door den heer Oomens geschat op f 3485, door den heer Snijders op f4600 en door den heer De Bruijn op f4850. Het gemid delde daarvan is f4311. Door de Diaconie is op de vraag van Burg. en Weth. of men het voor den geschatten prijs wilde hebben, geantwoord dat ze het voor dien prijs accepteert. De vraag is nu of de gemeente het aanstonds wil verkoopen. Het Chr Schoolbestuur heeft er nog huur aan tot April 1927 en betaalt per jaar f325 plus f21 voor electriciteitsinstal- latie. Het gewone onderhoud is voor den huurder. De Voorzitter meent dat deze huur vrij hoog is en men na afloop van dit contract nooit dien prijs meer zal maken De gemeente moet f 25 grond belasting betalen en f9.60 voor de assurantie. Burg. en Weth. zijn er voor om het huis nu te verkoopen, want het dak is slecht terwijl aan een zijgevel spoedig veel kosten zullen komen. Den heer Pruijssers komt het voor dat de schatting erg uiteen loopt. De heer Rijken heeft in de Courant gezien, dat de raad in Nistelrode zich niets van de schatters heeft aange trokken. Wie hebben in deze nu het meest te zeggen. De Voorzitter zegt dat dé beslissing alleen aan den Raad is, maar waar de Raad zelf besloten heeft de panden te laten schatten en de schatters daarvoor heeft benoemd, zou het dwaasheid zijn nu van hun advies geen gebruik te maken, dan hadden wij hen de panden niet behoeven te laten schatten. Maar de Raad is geheel vrij. De heer Brokx heeft voor zich zelf het pand ook geschat en is gekomen op een som van f 4500. Nu het bestuur van de Chr. School direct op de zaak ingaat zou hij ook niet laks willen zijn en daarom nu tot verkoop over gaan. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben hetzelfde gedacht. De opbrengst be hoett niet te worden belegd, maar mag worden gebruikt om de geld- leening van f 16000 af te lossen Voor de afbraak hebben we f 2576 gehad en van Van Gerwen f5125 Dan schiet er nog het terrein over, waarop de school is gebouwd en een bleek. Van der Rijken. Dan hebben we destijds bij het aankoopen toch geen fout begaan, want -men zal niet zoo gemakkelijk zoo'n mooi terrein voor een school vinden. Den heer Verschuren komt het voor dat het niet erg deskundig geschat is, althans door een, want een verschil van f 1400 krijgen op zoo'n pand komt hem zeer veel voor. Hij kan er zijn stem dan ook niet aan geven om het huis voor dien prijs te geven Met 7 tegen 4 stemmen wordt be sloten het huis te verkoopen. Tegen stemden de heeren A Kamp, Verschuren, Smits en Kamp. Vóór de heeren Vloemans, Brokx, v. d. Rijken, Ruijtenberg, De Hond, Rubbens en Pruijssers Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat het huis van den heer Maas door den heer Oomens is geschat op f 4425 en den tuin op f 1500, alzoo in totaal op f5925; door den heer Snijders het huis op f5500 en den tuin op f 1000, totaal alzoo op f 6500door den heer De Bruijn is het huis geschat op f 4850 en den tuin op f 850, alzoo totaal op f5700. Het gemiddelde van deze drie schattingen is f 6050. Dit huis is bijna op dezelfde con dities verhuurd dan dat van den heer De Raad. Den Voorzitter komt het voor dat de schatting vrij hoog is uitgevallen. Is het contract om, dan zal het niet ge makkelijk meer gaan om het voor dezen prijs te verhuren. Bovendien zullen er veel onkosten aan gaan komen, want veel is er aan dat dringend eens moet worden hersteld Ook aan het R. K. Kerkbestuur is gevraagd of ze het huis voor de ge schatte som willen koopen, doch er is bericht ingekomen dat ze er van af zien. Burg. en Weth. hebben daarna een onderhoud gehad met het Kerkbestuur en gevraagd waarom of men van den koop had afgezien, of het soms te duur was. Toen is er door het Kerk bestuur op gewezen dat er heel wat aan het pand moet worden gerepareerd eer men het in flink bewoonbaren toestand heeft. Wel f 1000 zal daarvoor noodig zijn. Daarna is tot den Voorzitter per soonlijk gezegd dat, wordt er f5000 voer gevraagd, er nog eens over zal worden gesproken. Moet f 6000 worden betaald en zou er dan nog f 1000 voor reparatie moeten worden uitgegeven, dan wordt het een reuzenhuur die men er moet gaan verwonen. Zelf, zegt de Voorzitter, heb ik het niet gezien, maar van binnen moet het er zeer slecht uitzien. Pruijssers. Hoe kan er een betrek kelijk nieuw huis nu zoo slecht uitzien. Vloemans. Het staat er nu 21 jaar en er is nog nooit iets aan gedaan. De heer v. d. Rijken merkt op dat door den eenen schatter de tuin is geschat op f 1500 door weer een ander op f 1000 en door De Bruijn, iemand uit de gemeente, op f850. Het schijnt dat er zijn die het als bouwterrein hebben geschat Hij blijft dan ook bij zijne meening in een vorige vergadering kenbaar gemaakt, n 1 dat de raad die panden zelfzeker zoo goed had kunnen schatten. Voorzitter. Ik denk dat het dan ook ver uit elkaar zou hebben geloopen. Van der Rijken. Wij hadden dan bij vrienden en deskundigen kunnen in- formeeren. Ik geloof niet dat dit zoo'n groot bezwaar zou zijn geweest. Maar toen is beweerd dat het door deskun digen moest worden gedaan. Voorzitter. Ik vrees dat men anders ook geen goedkeuring van Ged. Staten zal krijgen. Van der Rijken. En in Nistelrode dan. Voorzitter. Dat zal ook nog niet door Ged. Staten zijn goedgekeurd. Van der Rijken. Wij zullen eens zien wat de tijd ons daarvan zal leeren. De Hond. Is de gemeente verplicht om het huis in orde te maken Voorzitter. Ja, als verhuurder rust op de gemeente den plicht het huis in goed bewoonbaren toestand te houden of te brengen. Ook mag wel eens aan het feit gedacht worden dat de panden zeer veel in waarde zijn gedaald, bij gevolg ook in huur. Kijk maar eens wat een klein beetje het groote pand van den heer Vermeulen heeft opge bracht. De heer van der Rijken vraagt wat de Voorzitter denkt wat voor de ge meente het beste zal zijn. De Voorzitter wil, nu hij daarnaar wordt gevraagd, als zijn meening te kennen geven dat men het voor f 5000 moet trachten te verkoopen vooral nu er belangrijke verbeteringen in moeten worden aangebracht. De ZeerEerw heer pastoor heeft een des kundige gevraagd wat de kosten zullen zijn indien alles in orde wordt gebracht eri die heeft gezegd dat dit wel een f 1000 zal beloopen daarom zegt spr. is mijn opinie dat de gemeente het moet verkoopen. Burg. en Weth. komen echter met geen voorstel. Van der Rijken. De vraag is maar wie zal het later willen koopen. Als wij die huur niet meer kunnen krijgen, dan is het de beste oplossing om m ar zoo spoedig mogelijk te verkoopen. De heer Brokx verklaart zich er tegen om het maar voor 1 cent minder te verkoopen dan dat het door de schatters is geschat Tegenover het Chr Schoolbestuur zou dit niet eerlijk zijn en bovendien is het pand door den schatter van mijnheer pastoor zelf ook heel wat hooger geschat. De Voorzitter vreest dat men dan over een jaar met een leeg huis zit te kijken. De heer Brokx geeft in overweging om het pand zonder tuin te verkoopen. De heer Verschuren kan er zich niet mee vereenigen dat de tuin als bouw grond is geschat. Het is daar niet meer dan poldergrond en als zoodanig had men het moeten schatten De grond leent zich daar niet voor het bouwen want het is een betrekkelijk nieuw huis en alles is al verzakt. Wat zou de gemeente met zoo'n klein hoekje grond moeten doen. Brokx. Dan zijn we toch van den grooten strop van het huis af. De heer Ruijtenberg merkt op dat voor 20 jaar geleden niet die voor schriften betreffende het bouwen be stonden. Moest daar nu nog worden gebouwd, dan zou men van een ver zakking niet zoo gemakkelijk last meer hebben Tegenwoordig zetten ze overal een huis neer. Ik zelf heb ook een voor 25 jaar geleden gebouwd huis, maar als het nog gebouwd zou moeten worden zou het er nu ook anders uit zien. Voorzitter Als het huis leeg komt te staan en het moet dan worden ver kocht, dan zal het nooit zooveel op brengen omdat het voor andere menschen niet die waarde heeft, zelfs minder waard, omdat het bij de school is gelegen Smits. Voor den besten bouwgrond wordt nog niet gegeven wat men nu voor dien tuin heeft geschat. De heer De Hond stelt voor om het voor f 5000 te verkoopen. Brokx Dat zou niet correct zijn. De Hond, Wij hebben ons aan de schatting niet te houden, dat is van te voren gezegd en als nu blijkt dat er eerst nog zooveel aan veranderd moet worden eer het goed bewoonbaar is, dan ben ik er voor om te trachten het voor f 5000 te verkoopen. De heer Pruijssers is er voor om zich aan de schatting te houden. Dit voorstel in omvraag gebracht wordt verworpen, terwijl bij het in omvraag brengen van het voorstel van den heer De Hond de stemmen staken, zoodat de zaak daarmede van de baan is. De Voorzitter deelt hierna mede dat de kosten voor de schatters zijn voor de heeren Oomens en Snijders ieder f 20 en voor den heer de Bruijn f 12. Pruijssers. Komt er nu een andere liefhebber opdagen, dan zou ik het aan den geschatten prijs verkoopen Het Kerkbestuur heeft nu eenmaal de voor keur gehad. Voorzitter. Dat moet dan toch door een raadsbesluit gebeuren. Benoeming leden College van zetters. Worden op de voordracht geplaatst de heeren P Dekkers enP.de Winter en als als plaatsvervangende leden de heeren G. Kamp en A. Kamp. Adres C. Gijsman en de Ned. Herv. Kerk tot verkoop van een stukje grond bij de Chr. School. De Voorzitter zegt dat het hier gaat om een strookje grond gelegen ten zuiden van de school. De heer Gijs man wil dit koopen omdat hij aan zijne zaak uitbreiding wil geven Later heeft de heer Gijsman te kennen ge geven dat hij op dat perceeltje grond alleen een kippenhok wil laten aan brengen en dat hij daarvoor geen uit weg over de speelplaats behoeft te hebben. Ds Jonkers is bij spr. geweest en heeft gevraagd om de bleek, thans bij den Voorzitter in gebruik niet te wil len verkoopen als een uitweg wordt verlangd, want hij acht het voor de school en het onderwijs van groot be lang dat het daar rustig blijft. In een vorige vergadering zegt de Voorzitter bezwaar gemaakt te hebben om het adres, daft toen pas was inge komen en bij Burg. en Weth. nog niet in behandeling was geweest direct te behandelen wijl hij het noodzakelijk achtte de zaak eerst onder de oogen te zien. Burg. en Weth hebben de zaak thans van alle kanten bekeken en stellen voor om niet tot verkoop over te gaan omdat de mogelijkheid bestaat dat men daar later dien grond noodig heeft voor de lichamelijke oefeningen. De heer De Hond zou het aan niemand verkoopen, maar wel de om wonenden tegen vergoeding van een kleinigheid daar laten bleeken. Den Voorzitter spijt het dat men den heer Gijsman niet ter wille kan zijn. De heer v. d. Rijken vreest dat het laten bleeken niet veel zal uithalen, want de meesten wasschen in het begin van de week en wie mag er dan wel en wie niet bleeken. De heer Verschuren meent dat, als men daar eenieder laat bleeken, het nog onvrijer wordt. Hij zou het stukje grond aan den heer Gijsman verkoopen Later kan nog altijd naar een stukje grond voor die lichamelijke oefeningen worden omgezien. Trouwens acht hij dit terrein daar minder geschikt voor ook, wijl het veel te ver van de andere school is afgelegen. De heer Kamp verklaart zich er voor om het te verkoopen. Bij rondvraag staken de stemmen, zoodat het verzoek daarmede van de baan is. Voor verkoop aan den heer Gijsman stemden de heeren Verschuren, A Kamp, Kamp, v. d. Rijken en Smits. Tegen de heeren De Hond, Ruijtenberg, Vloe mans, Brokx en Rubbens. Adres van ingezetenen van Waspik- Boven om wegverharding. Adressanten wijzen er op dat de toestand van den weg vanaf de Lange- steeg tot aan P. Nouwens zeer slecht is en bijna niet berijdbaar. De heer Brokx, lid van de wegen commissie, zegt dat de commissie wel de wegen heeft nagegaan, doch zich niet goed van haar taak heeft gekweten omdat ze daar ter plaatse juist niet is geweest. Men is niet zoo ver geweest. Over het algemeen waren de wegen hier zoo slecht niet. Het kan gebeuren dat het tegen den winter daar bij Van Kemmeren slecht is. De heer Rubbens zegt dat daar groote stukken in gebracht moeten worden, aangezien dan van onder de weg ook hard wordt. Brokx. Over het algemeen genomen zijn de wegen in Boven slecht. Vloemans. Om het daar een beetje in orde te houden zal er heel wat noodig zijn. Rubbens. In den laatsten tijd is nu op dien weg gewerkt en niet meer op die andere. Vroeger gebeurde dat juist andersom doch daar kan hij niet voor verantwoordelijk gesteld worden. Een vorige keer waren er maar twee wagons steen eh toen kon daar niet meer worden gebracht. Ik heb altijd gezegd dat men daar stiefmoederlijk wordt bedeeld. De Voorzitter meent dat door het opbrengen van macadam de weg steeds slechter is geworden. Nu althans ziet hij er treurig uit. Hij zou er voor zijn, dat de Commissie nog blijft bestaan en de zaak nog eens onderzoekt opdat dan in een volgende vergadering met een definitief voorstel kan worden ge komen. Goed zal het dan zijn om de zaak ineens goed aan te pakken en niet terugschrikken van een paar honderd gulden De Diepstraat is nu goed ver beterd. Dat kon worden gedaan door dat men van de Provincie voor slechts f30 een hoop oude steenen heeft kunnen koopen. De strater heeft f 50 moeten hebben, zoodat voor f80 de heele zaak daar in orde is gebracht kunnen worden. De heer Smits zou liever zien dat telkenjare een stuk van dien weg daar wordt verhard Dan kreeg men gelei delijk een goede weg, terwijl het zoo maar lapwerk is wat toch nog veel geld kost. De Voorzitter zegt met den heer Hoffman, opzichter te hebben gesproken. Deze heeft hem mededeelingen gedaan die niet geschikt zijn voor publiciteit en daarom zal hij deze in gesloten vergadering mededeelen. De heer v d. Rijken merkt op dat de weg op den Dijk telkens door jongens wordt stuk gebroken. Wanneer de politie daar eens wat strenger op zou letten zou dat ten goede werken. De Voorzitter zegt zulks toe. Bespreking duiker afwaterings kanaal. De Voorzitter zegt ook dit adres in een vorige vergadering niet ter sprake te hebben willen brengen omdat hij deze zaak ook eerst eens wenschte te onderzoeken. Met den heer van Nieuwland, opzichter van de Prov. Waterstaat heeft hij daar nu over ge sproken en als de kosten nu niet hooger zijn dan een paar honderd gulden, zou hij op het verzoek van de adressanten willen ingaan. De heer Van Nieuwland had hem toegezegd dat hij spoedig beticht zou zenden af tot het leggen van een duiker kan worden overgegaan. Tot heden echter heeft hij nog geen antwoord ontvangen. Hij durft veronderstellen dat wel toestem ming daartoe zal worden gegeven want ook in Capelle heeft men er mogen leggen. De heer van der Rijken geeft in overweging om Burg. en Weth. te machtigen, zoodra de toestemming daarvoor wordt gegeven het werk uit te voeren i dien dit althans niet hoo ger wordt dan een paar honderd gulden. De heer Pruijssers kan zich daar mede wel vereenigen alhoewel hij niet veel resultaat er van durft verwachten. De fout zit 'tn z. i. in Keizersveer, wordt daar meer gemalen, dan heeft men hier vanzelf niet zooveel last van het water. De heer Verschuren kan mededeelen dat men daar steeds de goede zaak terwille wil zijn. Een telegram en men maalt al. De Voorzitter zegt dat hij de po litie heeft opgedragen om zorg te dragen dat ze daar niet te veel water hebben. De heer Verschuren is van gevoelen dat de belangen van den polder bij de politie niet in goede handen zijn. Hij zou liever een vakman daarvoor willen zien aangewezen n.l. J van Kemmeren. Voor een f 100 zal hij dat wel willen doen. De Voorzitter zegt dat voor het voordeel de politie met dat werk is belast geweest. Deze krijgt er f 25 voor Wordt met 7 tegen 4 stemmen besloten de politie voorloopig met het werk te belasten en deze er op te wijzen dat ze het werk goed moet doen. Voor de politie het werk te laten verrichten stemden de heeren De Hond, Rijken, Rubbens, Vloemans, Brokx, Ruitenberg en Smits. Tegen de heeren Verschuren, J. Kamp, A. Kamp en Pruijssers. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. De „volkomen overeenstemming" Zaterdag te Londen tusschen de Geal lieerden bereikt, is ditmaal geen fraze doch een zakelijk vergelijk, dat beklon ken werd toen de Engelsche delegatie zich ten slotte neerlegde bij den Fran- schen eisch, dat de commissie van overdracht, die te Berlijn zal zetelen, geen souvereine macht krijgt. Van haar besluiten zal nl. onder zekere voorwaarden beroep op een commissie van arbitrage openstaan. Het door de Franschen bepleite arbitragebeginsel heeft bijgevolg over de geheele linie, zoowel bij de vaststelling van opzette lijke tekortkomingen als bij kwesties van overdracht, gezegevierd. Het tot stand gekomen compromis is vermoedelijk ook voor Duitschland aannemelijk. Frankrijk moge formeel zijn reclit op afzonderlijke sancties hebben gehandhaafd, practisch heeft dit geen beteekenis, omdat er voldoen de waarborgen zijn tegen een onrecht matige in gebrekestelling van Duitsch land. Of de bankiers hun fiat reeds op de besluiten der conferentie hebben gege ven, is nog niet bekend, maar van hun kant lijkt geen tegenstand meer te ver wachten nu Amerikaansche finan- cieele kringen gunstig oordeelen over het resultaat der conferentie. Het zou mitsdien alles pais en vree kunnen blijven, als niet twee steenen des aanstoots waar men tot dusver te Londen overheen is gestapt, bij het overleg met de Duitsche delegatie uit den weg te ruimen waren. Dat zijn de militaire bezetting van het Roergebied en de eisch om een 3000 tot 4000 man Fransch-Belgisch spoorwegpersoneel in het bezette gebied in dienst te hou den. In Duitschland is men overtuigd dat de Franschen de ontruiming van de Roer als ruilmiddel willen gebrui ken, om tegen Januari van 't volgende jaar, als de bepaling van het verdrag van Versailles over den vrijen invoer uit het Westen afloopt, zich een gun stige handelsovereenkomst te verzeke ren, met name voor de ijzerproducten uit Lotharingen. Daartegen kant zich de Duitsche industrie in het Rijnland, Westfalen en de Roer met alle kracht; zij wil juist beschermende rechten om zich, wat zij Fransche over-productie noemt, van het lijf te houden. Wij kun nen hier volstaan met de opmerking dat de ongunstige wending, die sedert einde Mei in de Fransche handelsba lans is gekomen, voor de Fransche delegatie een prikkel zal zijn om in dezen voet bij stuk te houden. Deze strijd van economische belangen zal te Londen uitgevochten moeten worden, vóór men de nieuwe regeling der scha devergoeding in veilige haven kan achten. Internationale Tentoonstelling 1924 Tilburg. Het succes cfer te Tilburg in 19inrurt 1913 gehouden internationale tentoon stellingen voor handel en industrie hadden het verlangen in het leven ge roepen om nogmaals de vorderingen van handel en industrie, meer speciaal die der na-oorlogsche jaren, te Tilburg te demonstreeren. Zij die de Tilburgsche tentoonstel ling bezochten zullen erkennen dat de organisators dezer expositie daarin schitterend zijn geslaagd. De nationale industrie is er vertegenwoordigd in hare voornaamste hoofd- en nevenbe- drijven en de commercieele zijde van Neerlands' nijverheid exposeert er met hare beste producten. De Tentoonstellingsterreinen zelf bieden een riant aanzicht en het com plex der tentoonstellingsgebouwen waarop twee machtige torens dominee- ren, imponeert reeds vanuit de verte. De kleuren waarin het geheel gehou den is frappeeren door levendigheid en sterke nuance en geven aan de ver schillende gebouwen een bijzonder ka rakter van vroolijkheid en aangename omgeving. Ook de aanleg van tuinen en wegen is van een gedistingeerde voornaamheid. Tusschen het hei-groen der perken zijn harde wegen aangelegd van betonklinkers, rondom een monu mentale fontein noodigen talrijke tuin banken tot een rustig zitje, terwijl ver derop de groote terrassen rondom de machtige muziekkiosk en voor de res taurants een verpoozend zitje bieden. Daarenboven zijn er de twee orkesten onder de artistieke leiding van Eug. Beeckman, Kapelmeester van het Ge bouw Carré Amsterdam, welke zonder onderbreking concerteeren op 't voor terrein der tentoonstelling. Behalve deze concerten zijn er in restaurants en cabarets in het geheel acht orkesten zoodat het muzikale gedeelte wel ver zorgd is. Teekenen wij hierbij nog aan dat des Zaterdags en Zondags muziek feesten en concoursen met internatio nale deelname van meer dan honderd cox-psen, de noodige gezelligheid en spanning brengen. Reehts van den hoofdingang bevindt zich een groote machinehal waarin ma chines, toestellen en werktuigen in de grootste verscheidenheid zijn tentoon gesteld. Reeds direct valt het oog op de sublieme stands van Philips, P.N.E.M. en Lips, welke drie naast elkaar reeds een attractie op zichzelf vormen. Die der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken sti-aalt in een zee van kleur en licht, dat onophoudelijk weerkaatst in de

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2