BE ECHO VAN HET ZUIPEN, Tweede Blad. Provinciaal fheuws No 62 Woensdag 6 Aug. 1924. De vos verliest wel z'n haren maar nooit z'n streken Wanneer we zekere berichten uit Berlijn gelooven mogen die dan ver strekt worden door Duitsche agenten in de groote Sövjet-Republiek, dan is het momenteel in Rusland wel zeer erbarmelijk gesteld. Veel erger ook dan men het in Bolsjewistische kringen wil weten of toegeven. Letterlijk, en in ieder opzicht neigt het eeriijds zoo rijke en machtige land ten ondergang. Financieel, economisch en industrieel. En, om een onmiddellijk dreigende crisis af te wenden, heeft de Sovjet- Regeering geen andere keus meer over, dan graan uitvoeren, met het vooruit zicht echter: dat dat beteekent hon gersnood voor millioenen, hongersnood in eigen land. Want dè oogst is hard tegengevallen. Daarbij komen nog allerlei ongele genheden van anderen aard, tot nieuwe opstanden incluis, zoodat de Bolsje wistische leiders wel teneinde raad zijn. Hunne verwachtingen echter voor de naaste toekomst blijven echter allereerst op Duitschland gevestigd, en, als nu maar de Londensche Conferentie mis lukken wil, dan, ja dan is er nog alle kans voor een communisiischen zege praal. Het Burgerlijk Duitschland kan het dan niet meer houden en als dan tegelijk de reeds voorbereide opstan den in Polen en Bulgarije nog uit breken behaalt de wereldrevolutie een nieuwen triomph op het Westersche kapitalismewaarbij natuurlijk, indien noodig, het Russische Roode leger bereid gevonden zal worden 'n handje te helpen. Nog weten we niet in hoeverre deze berichten uit Duitsche bron, vertrouwen verdienen, maar onwaarschijnlijkheid ligt er zeker niet aan ten grondslag. Als Londen mislukt, daar mogen we wel o> voorbereid zijn, zal er meer in de wereld mis gaan 1 En, -dat de heeren Sovjets daarop speculeeren, ligt voor de hand. En dat zulks voor een groot deel zal gaan ten koste van hun eigen land daaraan hebben ze lak, als de „zaak" er maar mede gediend is. Dat het vragen naar de resultaten van de gevoerde Britsch Russische onderhandelingen onder deze omstan digheden geen zin heeft, behoeft o i geen betoog, het wachten thans is: op de resultaten welke de Londensche Conferentie zhl afwerpen inzake het herstel-vraagstuk Daarnaar regelen de Bolsjewisten hun wanhoopspolitiek Hiervan diene men zich echter over tuigd te houden de Bolsjewisten zullen zeker in Rusland, dat nog schudt en beeft en trilt onder hun regiem niet zal komen tot een prijsgeving van het beginsel, hoogstens zullen ze misschien te vinden zijn voor een verandering van taktiek, Maar vraagt men ons nu in gemoede af of we geloofd hebben aan de ge ruchten dat de communistische partij principiëele wijzigingen in haar program zou gebracht hebben, dan moeten we ronduit zeggen van neen Neen, en nogmaals neen want alles wat er sedert 1921 schijnbaar ten goede in Rusland is veranderd, berust op tactiek en op tactiek alléén Het oude doel bestaat nog steeds n.l. de wereld revolutie en de leus daarbij is en blijft «Overwinnen of ondergaan". Ja, waarde lezers, 't is gelijk de vos die wel z'n haren maar zoo lang er nog een greintje leven in hem is, z'n streken nooit kwijtraakt. Waalwijk, 5 Aug. 1924. - Te Utrecht slaagde voor Fransch M. O., akte A., Tnejuffrouw Tini van Iersel alhier. Voor 't examen Boekhouden- Mercurius slaagde te 's Bosch, de heer J. IJzermans alhier, die z'n opleiding genoot van den heer J. H. Verhoeff. De heer Jan de Bont alhier slaagde dezer dagen voor het examen Boekhouden-Mercurius. Hij ontving zijne opleiding van den heer H. Ver hoeff. Dezer dagen slaagde te Dordrecht voor het admissie-examen in Gemeente administratie de heer A van Oud- heusden uit voormalig Besoijen. Ge slaagde genoot zijn opleiding van den heerValk, gein secretaris van Oisterwijk. Van de 9 candidaten zijn er slechts 2 geslaagd. Als men nu weet, dat geslaagde werkzaam is op de schoen fabriek der firma C. G v. d. Heijden en dus alleen z'n vrijen tijd aan de studie kan wijden, dan is het zeer zeker een mooi succes, De heer J. de Meijer, ontvanger der Registratie en Domeinen alhier is benoemd tot rechtskundig redacteur van het Weekblad Avicultura (Uitgave W. v. Gorcum te Assen) Zeer ten gerieve van het publiek van Waalwijk en Omstreken heeft de heer Meinders, Ambtenaar van den Raad van Arbeid, wonende St. Anto- niusstraat 19a, besloten om voortaan Donderdags 's middags van 3—8 uur zitting te houden. Inlichtingen worden verstrekt over Invaliditeitwet, Onge vallenwet en Land- en Tuinbouw- ongevallenwet. De kermis heeft na 't verschijnen van ons laatste nummer haar gewoon verloop gehad. De Vrijdag, al is die ook al lang niet meer de „boerendag" van vroeger was over 't geheel ge nomen, vooral des avonds druk te noemen. Ook den laatsten Zondag was er ondanks het slechte weer veel volk en tot het laatste oogenblik was het in muziek- en dansgelegenheden vol. Vooral deze laatsten met de „Witte Bioscoop", die een reuzen-succes had "met hare mooie programma's, zullen dit jaar niet te klagen hébben. Ook de laatste dagen is er geen enkele wanklank gehoord, dank zij zeer zeker het beleid- en tactvol optreden van onze gemeente-politie, daarin bijgestaan door de rijkspolitie Haar mag zeer zeker wel eens openlijk een woord van hulde gebracht worden. Critiek is er steeds voldoende, een woord van lof mag ook wel eens gehoord worden. Ook hier is het j „voorkomen is beter dan genezen" j van toepassing en wij meenen dat ons corps voorkomt dat er iets gebeurt en dat is o.i. de juiste weg. Wij wenschen nog even terug te komen op de uitvoering die het variété Faveur Dinsdag en Woensdag heeft gegeven in „Musis Sacrum". Deze uitvoeringen hebben hier evenals elders een uitstekende naam en terecht. Het eene programma kan wel eens wat beter zijn dan 't ander, maar over 't geheel is Faveur goed en trekt volle zalen. Het programma dat we dit jaar gehad hebben is wel het beste wat wij meemaakten. In elk opzicht eerste klas, wat de beste variété's niet zullen verbeteren Het is moeielijk in bijzonderheden af te dalen, daar alle nummers uit stekend voldeden. We willen echter noemen de frappante dressuur van papegaaien en kakatoes door Graciella, Lou Bandy de populaire humorist en conferencier, de onkwetsbare Mephisto, de Melachini's, de Miro's virtuozen op bijzondere instrumenten, Latude de exentrieke komiek de electrische pracht- fantaisie La Marena.enz, enz., ook de accompagnateur van 't geheel, de heer Louis Noiret mag niet worden vergeten. Werkelijk de heer Faveur heeft gezorgd voor een der beste en gezel ligste ontspanningen gedurende de kermis We hopen hem spoedig terug te zien met een even mooi programma en voorspellen hem dan evenveel succes. Het 2e kermismatinée der Lieder- tafel „Oefening en Vermaak" mocht zich nog meer dan het eerste in een druk bezoek verheugen De verschillende koren, waaronder „Zegepraal" van Brandts-Buys, werden goed uitgevoerd, terwijl ook het komische dubbelkwartet „De Anti poden" de lachspieren van het publiek danig in werking bracht. Een verrassing was voor ons het i piano-nummer, een quatre-mains van den heer J Verhoeven met zijn jeugdigen leerling G. Knepflé Het technisch zware nummer werd zeer verdienstelijk uitgevoerd en oogstte een luid applaus. Wij complimenteeren den nog kort geleden wederom gediplomeerden heer Verhoeven met dit werk, hetwelk getuigt van zijn groote capaciteiten als muziekleeraar. Uitslag der door het Architecten bureau Van Ree Bossaerts alhier gehouden onderhandsche aanbesteding voor de verbouwing van een woon huis tot winkelhuis voor den heer Joh. Marks te Waalwijk H. Maas f 1920 Wed. G. van Huiten f 1895 Gebrs. Maas f 1380 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Naar wij vernemen heeft de Pluimveevereeniging alhier besloten in Januari eene Nationale Tentoonstelling te houden van Pluimvee, waarbij ook duiven en kanarievogels. Naar wij vernemen zal de groote Gymnastiek-demonstratie alhier niet kunnen samenvallen met het Konin- ginnefeest op 31 Augustus, omdat als dan verschillende clubs verhinderd zijn. Ze zou nu worden gehouden op Zondag 7 Sept. d.a.v. In een volgend nummer hopen we j daaromtrent meer bijzonderheden te kunnen geven. Het ten verzoeke van den heer W.v, Helvoirt te vm. Baardwijk geveilde perceel weiland, werd gekocht door den heer H Vei hoeven voor f 3500,—; het daarvoor gelegen woonhuis dat na hooging stond aan f 4900 werd niet gegund. v. H. in de Putsteeg begaf zich Zaterdagmiddag even in de buurt. Toen hij na eenige minuten terug keerde, vond hij z'n 34-jarige vrouw dood in eeh stoel zitten een hart- verlamming had een einde aan haar j leven gemaakt Men kan zich den toestand van den man indenken, die met een kindje van 9 dagen achterblijft. I Bij 't muziekconcours te Tilburg 1.1. Zondag behaalden o m de lieder- tafel „Oefening Baart Kunst" te Nieuw kuik den" 2en prijs in de 3e afd.; het mannenkoor Wilhelmina te Dongen den len prijs met felicitatie der jury, in de le afdeeling; de liedertafel „Echo der Duinen" te Loonopzand den len prijs eveneens in de le afd. De inspectie 's Hertogenbosch L. O. zal omvatten de gemeenten Alem Almkerk, Andel, Berghem, Ber licum, Cromvoirt, Den Dungen, Drunen, Dussen, Eethen, Empel, Engelen, Esch, Geffen, Giessen, Hedikhuizen, Helvoirt, Herpt, 's Hertogenbosch, Heusden, Lith, Lithoyen, Megen, St. Michiels- Gestel, Nieuwkuik, Nuland, Oss, Oud- heusden, Oyen, Ravenstein, Rosmalen, Rijswijk, Veen, Vlijmen, Vught, Werken, Werkendam, Woudrichem en Wijk. Overzicht betreffende de werk zaamheden van den Keuringsdienst voor waren voor het Keuringsgebied 's Hertogenbosch, gedurende het 2e kwartaal 1924. 124 31 51 4 6 S. o Totaal aantal inspecties van winkels, pakhuizen, markten, enz 2501 141 48 Totaal aantal inspecties van bakkerijen 487 34 9 Totaal aantal genomen monsters volle melk 1511 140 18 Hiervan ondeugdelijk van samenstelling 180 14 3 en ondeugdelijk van toestand 150 5 3 Totaal aantal genomen monsters van andere waren 524 33 14 10 Totaal aantal ter plaatse van verkoop afgekeurde partijen 241 10 10 10 Totaal aantal partijen, naar aanleiding van het onderzoek in het labora torium afgekeurd en in beslag genomen 5 Totaal aantal bijzondere onderzoekingen als be doeld in art. 2 sul}. 12 van het Kon. Besl. van 18 Maart '21 S. 592 2 Totaal aantal waarschu wingen, aan fabrikanten of verkoopers in het keuringsgebied uitge reikt 79 5 1 6 Totaal aantal mededee- lingen en uitnoodigingen tot een onderhoud, den verkoop van waren be treffende 186 2 7 Totaal aantal processen- verbaal door den dienst opgemaakt 21 2 2 Internationale Tentoonstelling Tilburg Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de In dit blad voorkomende Advertentie van bovengenoemde Ten toonstelling, in het bijzonder betreffende de belangrijke Internationale inzendin gen en internationale muziek- en zaeg- wed t ijden en festivals, op a.s. Zaterdag en Zondag en de verdere dageltjksche ait acdes als to de annonce vermeld SPRANG CAPELLE. Vergadering van den Raad alhier te houden op Don derdag den 7 Augustus 1924, des na middags te 2,30 uur ten raadhuize der voormalige gemeente Capelle. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 3 Juni 1924 2. Vaststelling van de notulen der besloten vergaderingen. i 3 Ingekomen stukken. 4. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur Capelle over 1923. 5. Goedkeuring begrooting Burger- i lijk Armbestuur Capelle voor 1923. 6. Wijziging verordening op de heffing van keurloonen in de gemeente Sprang Capelle. 7. Vaststelling verordeningen rege- i lende de heffing en invordering van vergunningsrecht (Drankwet). 8. Vaststelling vermenigvuldigings- cijfer plaatselijke inkomstenbelasting 1924-1925 j 9 Wijziging begrooting dienst 1923. j 10. Verhooging subsidie Hoogere Handelsschool Waalwijk. 11. Oninbaarverklaring diverse pos ten schoolgeld- en hondenbelasting 1923. 12. Mededeelingen. SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). Maandag 28 en Dinsdag 29 Juli j.l. maakte de Geref. Knapenvereeniging „Samuël" alhier een reisje naar Rotter dam, onder leiding van haren leider de heer J. Frings. De opzet was grootschtwee dagen op reis en in Rotterdam overnachten in het Chr. Geheelonthoudershuis.Maandagmorgen kwamen de knapen om half twee tesamen en werd welgemoed onder heerlijk gekout bootwaarts geloopen. De jongens genoten van dezen boot tocht Om circa 7.15 uur arriveerde men te Rotterdam. Te vroeg nog om de stad in te gaan, bezochten ze de Oude Plantage en zochten de knapen hun vermaak in den daarbij gelegen speeltuin, waar de schommels, enz. het reeds moesten ontgelden. Vandaar ging het naar de Kralingsche Pias. Achtereenvolgens bezochten ze het Witte Huis. de Diergaarde en meer dere bezienswaardigheden. Een rond vaart werd gemaakt door de Rotter- damsche havens, waar zij ook de groote zeeschepen konden opnemen. Tevens werd een bezoek gebracht aan de Drukkerij „Libertas". De heer Francken, alhier geen onbekende, was zoo welwillend ben rond te leiden, die natuurlijk een aandachtig gehoor had. Alle machines hebben ze in werking mogen zien, w.o. een voor korten tijd aangeschafte Pers waarop dagelijks de A.-R. „Rotterdammer" gedrukt wordt. De knapen kregen daar zóó van de Pers, een courant. Ook de afd. Machinezetterij werd bezichtigdeen achttal zetmachines staan aldaar opgesteld. Voor aandenken kregen de jongens een door een zetmachine gegoten regel. Al was het twee dagen, ook die waren spoedig voorbij. Dinsdagavond 7.44 vertrok men per spoor weer uit Rotterdam. In den trein werd voorgedragen en gezongen dat het een lust was Ten half tien arriveerde men te Waalwijk, vanwaar in stevige pas huiswaarts werd gemarcheerd. Deze reis zal bij de knapen nog lang in herinnering blijven. Een woord van dank aan den heer Frings is hier zeker niet misplaatst. Mej. Groenendijk, tijdelijk onder wijzeres aan de Chr. School alhier, slaagde te Eindhoven voor het examen Nuttige Handwerken Aan het Hulppostkaiftoor alhier werd in de maand Juli 1924 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 3427 66, terugbetaald f 3133.53 Het comité, gevormd om te komen tot verkrijging van een instal latie voor centrale verwarming in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier, heeft aan giften een bedrag van ruim f1900 bijeengekregen. Dinsdag 11 Aug. zal bij inschrij ving de speelplaats der leegstaande O. L. School alhier voor afbraak ver kocht worden. CAPELLE. Gedurende de maand Juli werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 4545,83 en terugbetaald f 990,48. Het aantal inlagen bedroeg 45, dat der terugbetalingen 14. Er werden 77 tele grammen behandeld, waarvan 26 ver zonden en 51 ontvangen, terwijl 311 telefoongesprekken gevoerd werden, waaronder 24 celgesprekken benevens 3 telefoonoproepberichten. Bij het vorige week te Breda gehouden examen slaagde onze dorps genoot de heer M. Kommers voor de hoofdakte. J.l. Zaterdagavond reed de heer A. v. T. uit deze gemeente met zijn vrachtauto op den Winterdijk tegen een boom. Behoudens belangrijke ma- terieele schade liep het ongeval vrij gunstig af, daar er geen menschen- levens bij te betreuren zijn Gedurende de maand Juli werden ter slachting aangegeven 31 varkens, 20 runderen en 6 geiten. VRIJ H—CAPELLE Onze dorpsge noot de heer J. Gouda welke de vorige maand zijn onderwijzers-akte behaalde te Maastricht, slaagde Zaterdag j.l te Amsterdam voor het Diploma A Han denarbeid voor papier, karton en klei, WASPIK. Op hunne rondreis door ons land brachten een 4-tal ingezete nen van Apeldoorn ook een bezoek aan onze gemeente. Door muziek en den verkoop van kaarten, trachten zij de kosten van hunne reis te dekken. Op Zondag 10 Aug. zullen de harmoniën van Geertruidenberg.Raams- donksveer en Waspik een concert geven bij den heer H. van Iersel, waarbij de concoursnummers voor Geertruidenberg zullen worden uitge voerd. Door den Raad is goedgevonden de kermis dit jaar niet op Zondag 3i Aug. doch op Zaterdag 30 Aug. des namiddags 4 uur te openen. De collecte voor steun aan oud- gemobiliseerden bracht hier f 14 op. RAAMSDONK. Ter gemeente-secre- tane zija heden verkrijgbaar exemplaren der voorwaarden voor levering van water door de N.V, Waterleiding-Mij. N. W. B. en aanvraagformulieren voor aansluiting aan de waterleiding. Deze kan worden gevraagd voor huishoudelijk gebruik, bedrijven, instel lingen van algemeen belaag, gemengd gebruik en brandblussching. De prijs van lichtstroom is deze maand met 2 cent verlaagd en gebracht op 40 cent per K. W. U. 29 Augustus a.s. hopen de ech telieden Jac van S rien en Helena Rijken hun gouden huwelijksfeest te vieren. Op dien dag zal het den oudjes wel niet aan belangstelling ontbreken. Met het leggen van de hoofdlijn voor de waterleiding in deze gemeente is men nu klaar gekomen. De bestrating van die gedeelten weg, welke zijn op gebroken, laat hier en daar veel te wenschen over, vooral in de Prins Hendrikstraat^ Wanneer met de huls- aansluitingen wordt begonnen, is nog niet bekend. De veikoop van prentbriefkaarten ten behoeve van steun aan mobilisatie- slachtcffers, heeft in deze gemeente opgebracht f26 30. RAAMSDONSVEER. Bij de gehou den verpachting van 226410 H.A. wei- en bouwland werden koopers Koop 1, 2 en 3 voor f 1U050 de Ned. Herv. Kerk Koop 4 voor f 4070 J A. Lankhuijzen. 5 f 3100 J G Lankhuijzen Pz. 6 f 3820 C. M Sagt. 7 f 4500 J. A. Lankhuijzen. 8 f2070C. F. Kommers. 9 f2620J. G Knaap 10 f 3450 J Buijks „11 f 3390 Da. Lankhuijzen. 12 f3325 W. J Lankhuijzen. 13 f4155W. J. Lankhuijzen. 14 f 6625 A. C. Timmermans. „15 f 2670 A. C. Timmermans. 16 f 1050 J. Lankhuijzen Sz. 17 f 9955 K. Blok. Totaal f64850 De heer M Kommers van Ca pelle onderwijzer aan de Chr. School op 't Veer, slaagde te Breda voor de Hoofdacte. Bij de verpachting van nagras in de Kurenpolder en voor de Gemeente Raamsdonk werd tot f 25 per H.A. bedongen. Gedurende de maand Juli werd aan het Postkantoor R'veer c.s. in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 12480,04 en terugbetaald f 22277,—. MADE. Vrijdag 1 Auguslus werd door het bestuur der Cöop. Stoom- zuivelfabriek „St. Bernardus" alhier, bij inschrijving aanbesteed het verven der fabriek met bijbehooren en onder deden. Drie inschrijvingen kwamen in, waarvan J. Smits, mr. schilder alhier de laagste was gegund. In de afgeloopen maand Juli j.l. werd ten postkantore alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkan- toren voor de Rijkspostspaarbank in gelegd f 216l0,89 en terugbetaald f 15149,74. Tot koster der R K. kerk te Zeven- bergschen Hoek is benoemd de heer A. van Gils, tuinman alhier. ALMKERK. J.l. Vrijdag had aan de Voorsteeg hoek verlaatschedijk een aanrijding plaats tusschen 2 auto's, n.l. Rossier uit Werkendam en de passagiers auto „Onze Dienst" uit Genderen, waarvan laatstgenoemde eenige materieele schade en tevens veel vertraging ondervond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. N1EUWKUIJK. Zondag j 1. behaalde onze liedertafel „Oefening baart Kunst" op het concours te Tilburg den 2en prijs in de 3e afdeeling. Na aankomst met den tram van 9 uur had zich aan de kom der gemeente onze harmonie zich opgesteld alwaar met een lang zullen zij leven het gezelschap werd ontvan gen. Door den president der harmonie den heer W. v. d. Leede werd hierbij het woord gevoerd en directeur en leden gefeliciteerd met het behaalde succes. Moge het een spoorslag zijn tot het behalen van meerdere' en groote successen. Bij gehouden aanbesteding tot bjjbouwing en uitbreiding fabrieken voor rekening der firma Wagenberg— Festen te Vlijmen, is dit werk gegund aan G. de Bont alhier. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Juli voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 13343,29 terugbetaald f 2940 37. VLIJMEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Juli 1924 ingelegd f 41344 50 en terug betaald f 9320.48. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 6856. EINDHOVEN. Maandagavond koos de gemeenteraad tot wethouder (vaca- •a n ei N Q. 0 1 C O O V- O) O" n! fc- a. co

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5