It MO WH an MM. Tweede Blad. Gemeenteraad. Binnenland Rechtzaken Provinciaal Nieuws SPRANG CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 7 Aug. des middags ten 2'/2 uur. Voorzitter. Edelachtb. heer A. Meijer. Ongeveer kwart voor drie uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig zijn de heeren Kerst en Verhoeven. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. O.m. een schrijven van Ged. Staten houdende de goedkeuring van een raadsbesluit tot het in erfpacht geven van een perceel grond aan Konings. Een schrijven van den Minister van Waterstaat waarin antwoord wordt gegeven op een schrijven in 1922 tot dat Ministerie gericht over aflossing van water van het Zuider afwaterings kanaal. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat dit niet tot de zorg van het Rijk behoortzijn belanghebbenden bereid dit werk op hun kosten te doen maken, dan is Z.Excllentie bereid om in overweging te nemen of hij daartoe vergunning kan verleenen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, wordt besloten de kosten van een jachtacte te stellen op f 6.—, die van een groote acte uitge nomen de valkenjacht f 3.—, logees- acte f 2.— en een kleine acte f 1.—. Verder deelt de Voorzitter mede, dat zijn ingekomen jaarverslagen van de Kamer van Koophandel, de Waterlei ding Mij., de Gezondheidscommissie en dat van den Keuringsdienst voor Waren. Schrijven van den heer A. Sneep, waarin hij de gemeente aansprakelijk stelt voor het stukslaan van een schroef van zijn stoomboot op een kei in de haven alhier. Voorzitter. Ik stel voor dit straks in geheim comité te behandelen. Michael. Is dat noodzakelijk Voorzitter. Noodzakelijk direct niet. Aangezien de meeste leden zich ver klaren om het schrijven in openbare vergadering te behandelen, laat de Voorzitter het schrijven van den heer Sneep door den secretaris voorlezen. Daaruit blijkt dat op Maandag 21 Juli, toen men de haven wilde uit varen, een schroef op een groote kei sloeg welke zich in de haven onder den modder bevond, zoodat deze stuk ging, wat een groote schadepost voor hem is geweest, want niet alleen dat een schroef f 60 kost, maar men kwam er thans veel te laat door in Rotterdam. Adressant verzoekt daarom de schroef, waarvan hij een rekening bij zijn schrijven had ingesloten, te willen be talen alsook om de haven in goed bevaarbaren toestand te houden. De heer Michael zou eerst willen weten of men tegen dergelijke zaken ook verzekerd is. Verder vraagt hij zich af of het van de gemeente niet een beetje veel gevergd is. Hoelang liggen die keien daar, niemand die het weet. Het is een gewoon ongeluk en om daar de gemeente voor aanspra kelijk te stellen is z. i. nog al erg, want men kan zich ook afvragen of men niet een beetje te vlug is uitge varen. Was het water al wel hoog genoeg Middelkoop. Het kan best zijn dat men is uitgevaren toen het water nog te laag was. De heer v. d. Willigenburg wijst er op dat in het adres wordt gezegd dat men den kei, doordat hij heelemaal onder den modder zat, niet kon zien. Spr. vreest ook dat men is uitgevaren toen het water nog niet hoog genoeg was. De heer Rijken zou dit adres toch liever in geheime vergadering willen behandelen. De heer Middelkoop acht daar geen enkel motief voor aanwezig. Het is iets dat niet van persoonlijken aard is De heer Verheijden is de meening toegedaan dat Sneep direct van het geval rapport had moeten uitbrengen maar niet toen men van Rotterdam is teruggekomen. Krijgt een schip in een haven doordat er zich een paal in bevindt of wat ook schade, dan is het wet dat de gemeente die schade moet betalen. De heer Middelkoop geeft zulks toe doch wijst er op dat het hier een heel ander geval is. Hier heeft men een haven die leeg loopt. Is het water niet hoog genoeg, dan mag men nog niet uitvaren want het minste maar dat de schroef raakt, is deze defect. Verheijden. Er is geen toezicht meer op de haven. Bij Burgemeester Ver meulen zou zoo iets niet zijn voorge vallen. Nu is het met de heele rata plan niets. Voorzitter. Ik heb dir ct last gege ven om die keien daar weg te halen. Verheijden. Toen het te laat was. De heer Oerlemans zegt dat uit het adres blijkt, dat het is gekomen onder het vroegere bestuur waarin de heer Sneep zelf zitting had. Verheijden. Het zal zijn gebeurd even na Januari 1923 toen men de zaak daar Oerlemans Dat was nog juist onder het vorige bestuur. Verheijden. Toen was men met de haven nog niet klaar. Ma-ir men doet nu precies wat men wil. De heer Michael merkt op, dat hij daar vroeger genoeg uitbranders voor heeft gekregen. De haven is toen netjes uitgebaggerd en de grond nog verkocht. Bij dat werk zijn er toen ook keien uitgehaald, doch deze keien zullen er zijn ingekomen bij het herstellen van de havenbeschoeiing. Van der Hoeven. De heer Verheijden wil, geloof ik, zeggen dat het is ge komen onder het nieuwe bestuur. Verheijden. Vlakaf gezegd ja. Verhoeven. Dat kan u wel zeggen maar niet bewijzen. Toen wij aan het bestuur zijn gekomen hebben wij het raadzaam geacht het verdere werk aan die haven stop te laten zetten. Dat werk had het voorgaande bestuur gedaan. Verheijden, Er is absoluut geen toe zicht en daardoor komt het dat die keien in de haven worden gegooid. Ook op straat is geen toezicht meer, want bij de brug staat een bord waar op vermeld, dat het verboden is om over de stoepen te rijden, maar men moet maar eens kijken. Er wordt een geheelen dag overgereden. Van der Hoeven, 'tls maar jammer, dat u geen burgemeester is geworden. Verheijden. Waarachtig niet ik wil het niet zijn Maar het wordt tijd dat op een en ander eens wordt gelet. Van der Hoeven. Nu zijn er al lang geen keien daar meer geweest Oerlemans. De kwestie is dat het water niet hoog genoeg is geweest, toen men wilde uitvaren. De heer v. d Willigenburg merkt op, dat nog niet eens bewezen is dat de schroef hier stuk geslaan is maar waar de heer Sneep dit zegt, wil hij het gaarne aannemen. Verheijden. Geloof maar niet dat, als zoo iets in Rotterdam gebeurt, Sneep zal zeggen dat het hier in de haven is gekomen De heer v. d. Willigenburg wil niet de minste vlek werpen op den heer Sneep wijl hij daarvoor geen enkele reden heeft, maar hij kan niet aanne men dat er genoeg water was ©m uit te varen want van te voren heeft men nooit eenige klacht, van wie ook over de haven gehad. De keien waren bij na niet te vinden zoo diep lagen ze onder de modder. Rijken. Kan men naar Rotterdam varen zonder of met een kapotte schroef De heer Middelkoop zegt dat men meestal voor reserve een schroef bij zich heeft De heer Verheijden vraagt of het juridisch wel goed is om het schrijven voor kennisgeving, aan te nemen. Het wil hem voorkomen dat adressant zich toch wel op de hoogte zal hebben gesteld. Hij zou daarom een advies willen nemen. Van den Willigenburg. Laat Sneep de gemeente in rechten aanspreken. Rijken. Er is blijkbaar nog geen water genoeg geweest. Verheijden. Dan moet je eens in Waalwijk gaan kijken En toch kruipen ze er door. Van der Hoeven. Daar hebben wij nu niets mede te maken. Verheijden Ik stel voor om het schrijven van den heer Sneep aan te houden en dan intusschen eens te in- formeeren of het kan Aangezien dit voorstel niet wordt ondersteund kan het niet in omvraag worden gebracht Het voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend te beschikken, daarna in omvraag gebracht, wordt met op een na algemeene stemmen die van den heer Verheijden aangenomen. worden overgegaan. 7. Vaststelling verordeningen rege lende de heffing en invordering van vergunningsrecht (Drankwet). De Voorzitter zegt dat deze ver ordening gelijkluidend is aan de oude verordening van de drie oude gemeen ten. De maximum heffing blijft ge handhaafd. Verheijden. Hier verdienen ze het zout niet meer in de pap. 8. Vaststelling vermenigvuldigings- j cijfer plaatselijke inkomstenbelasting 1924/25. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. een en ander zelf hebben uitgerekend en stellen voor het vermenigvuldigings- cijfer op 1,7 vast te stellen Een vorig jaar was dit 2 Van de Inspectie te Waalwijk heeft men geen juiste cijfers kunnen krijgen. Verheijden. Meent u dat de inkomens hooger zijn geworden. Voorzitter. Ik heb van bevoegde zijde gehoord dat het jaar '23 veel beter is dan dat van '22. Oerlemans. Het geheele jaar '22 is bar slecht geweest. Men had met wer keloosheid te kampen en bovendien had men toen ook nog die algemeene prijsverlaging, waardoor groote verlie zen zijn geleden. Voorzitter. In het verslag van de Kamer van Koophandel wordt daarop gewezen. Verheijden Een groote factor is hier de landerijen en die brengen de helft toch maar meer op. Oerlemans. Het komt hierop neer dat de belasting met 15 pCt. wordt verlaagd. Over het afgeloopen jaar is dus f 10.000 te veel geïnd, als althans alles binnenkomt. Maar dat kan buiten beschouwing blijven. Van Willigenburg. Het is voor het algemeen goed dat de belasting om laag gaat. Oerlemans. Zeker, en 15 verlaging voorloopig is niet gering. De heer Michaël kan niet begrijpen dat de ambtenaren van de Inspectie niet verplicht zijn de cijfers te geven. Nu moet men in den blinden rondtas ten. Oerlemans. Zoo was het een vorig jaar ook en daarom is toen 10.000 te veel geheven. Voorzitter. De Inspectie schrijft dat het haar onmogelijk is voor iedere ge meente cijfers te gaan geven. Iedere gemeente voor zich is het best op de hoogte met den economischen toestand. 9. Wijziging begrooting dienst '23. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. De Voorzitter zegt dat van den Mi nister van Finantiën een schrijven is ingekomen waarin aangedrongen wordt om de rente van geld betreffende de bouwvereeniging op te zenden. De heer Michaël zou daarop niet zoo spoedig ingaan en liever eerst eens naar den Haag gaan en gedaan zien te krijgen dat men dat geld niet be hoeft te betalen. De heer van Willigenburg zegt dat in de kas van de bouwvereeniging geld is geweest en dat had men rentegevend moeten beleggen. Spr. die van de bouw vereeniging in Sprang penningmeester is, heeft zulks ook altijd gedaan omdat dit ook volgens den gedachtengang van den Minister is. Na nog eenige discussie en nadat door den Secretaris is uiteengezet, dat de kosten betrekkelijk gering zijn merkt de heer Michaël op dat de zaak voor hem dan geheel anders wordt. Hij was aanvankelijk de meening toe gedaan dat de gemeente wel ruim 1200 moest betalen. Vervolgens merkt de heer Michaels nog op, dat al eens om een exploita tie-rekening is gevraagd, doch dat toen is gezegd dat daar niet aan kon worden voldaan. Als zulks zoo is, dan behoeft men de raadsleden niets te en (hondenbelasting Mededeelingen. ten schoolgeld- 1923. 12. Na ongeveer anderhalf uur heropend de Voorzitter de vergadering en stelt voor om voor 1924 geen verhooging van subsidie te geven en deze in 1925 te brengen op 100. Verder wordt besloten om aan A. Molengraaf, van Peer, de Rooij, H. v. d. Schans en Hofman geen verminde ring van schoolgeld te geven. Geen der leden meer het woord ver langende sluit de Voorzitter de ver gadering. H. M. de Koningin, die direct na hare vacantiereis in het Noorden, een officieel bezoek aan Zeeland heeft gebracht, is daar schitterend en zeer hartelijk ontvangen. Het was werkelijk één zegetocht. De Nederlandsche Spoorwegen geven geen plaatskaarten naar Cranen burg, Dalheim en Aken meer af en schrijven voor die plaatsen geen bagage meer in Er worden alleen verkocht plaatskaarten naar Groesbeek-grens, Vlodrop-grens en Aken-grens, waarheen ook bagage bevracht wordt. In omgekeerde richting worden ook slechts plaatskaarten verkocht en bagage bevracht naar Groesbeek (Cra- nenburg) grens, Vlodrop (Dalheim) grens en Simpelveld (Aken) grens. Plaatskaarten naar Kaldenkirchen en derzogenrath blijven. Omtrent den verkoop van het dagblad „Het Vaderland" aan de „N. R. Ct." verneemt de „Rsb." nader, dat het in de bedoeling ligt om, voorloopig althans, de beide Haagsche liberale bladen als de „Nieuwe Crt." (welk blad reeds eenigen tijd geleden door de N. R. Ct." is opgekocht) en „Het Vaderland" naast elkander te doen voortbestaan. Wel zal getracht worden naar een zooveel mogelijke technische samensmelting der beide bladen, zoo dat de exploitatiekosten verminderd runnen worden Op die wijze hoopt men beide bladen nog in stand te runnen houden. Verder verneemt het blad, dat in de hoofdredactie van „Het Vaderland" een wijziging zal worden gebracht. Schrijven van de heeren H. Zwart vragen, want dan weten ze van niets, en A. Kluytenaar, houdende de mede- j De beer van Willigenburg wijst er deeling dat ze hun schoolgeld altijd op dat de Bouwvereeniging een apart aan Waards hebben afgedragen en lichaam is. verzoeken dit thans niet meer te be- Michaël. Dat is zoo, maar als ze hoeven te betalen voor een tekort zitten, dan mag de ge- Wordt besloten dit schrijven in meen te bijpassen en daarom mag ze geheim Comité te behandelen. toch ook wel op de hoogte blijven. Wordt goedgevonden om aan de De Voorzitter zegt dat het met de Gezondheidscommissie een bedrag van havenschoeiïng thans in orde is. f 150.09 af te staan. Burg. en Weth. kunnen het geld Goedkeuring Rekening Burgerlijk thans krijgen tegen 6 Nu zal het als Armbestuur Capelle '23. kasgeld worden opgenomen en later De ontvangsten bedragen f 11328,50, kan het dan in een definitieve geld- de uitgaven t 9581,781 /2, zoodat de j leening worden omgezet, rekening sluit met een batig slot van i De heer Verheijden vindt het vreemd f 1946 71' /2. dat door Ged. Staten wordt gezegd Michael Door de werkeloosheid is dat bij uitzondering daartoe toestem men een heel stuk ingeteerd. j ming wordt gegeven, terwijl men in de 5 Goedkeuring begrooting BurgerEcho heeft kunnen zien dat in Waspik lijk Armbestuur Capelle over 1923 twee huizen worden verkocht, waar- Wordt vastgesteld op een bedrag van de opbrengst bestemd is om een aan ontvangsten en uitgaven van geldleening af te lossen. Capelle heeft f 8630.50. ƒ15000 weten over te leggen waarmee De heer Verheijden vraagt of men een ander is gaan loopen. Ze meten reden heeft om de vermoedelijke ont daar met twee maten. Capelle heeft vangst van de landerijen met een be altijd, als het eigendommen verkocht drag van f 700 minder te schatten. I van de opbrengst daarvan schuldbrie De heer Middelkoop wijst er op dat ven van den Staat der Nederlanden de opbrengst heel wat minder zal zijn moeten koopen. wijl het land verpacht is geweest juist De Voorzitter deelt mede dat het in den duursten tijd. maken van de havenbeschoeiïng te Lab 6. Wijziging verordening op de begat is gegund aan den laagsten in heffing van keurloonen in de gemeente 1 schrijver, den heer M. van Gilse te Sprang-Capelle. j Oosterhout. De Voorzitter zegt dat de financieele Hierna schorst de Voorzitter de resultaten zoo gunstig zijn dat tot ver- 1 openbare vergadering en gaat de raad laging van f 1.en f0 50 kan worden over in geheim comité ter behandeling overgegaan. j Van Michael. Dat is nog niet veel. 10. Verhooging subsidie Hoogere Voorzitter. Dat is zoo, maar in Handelsschool Waalwijk. BOSSCHE RECHTBANK. Zedenmisdrijf. Door het O.M. bij de rechtbank werd tegen J. van D. uit Waalwijk, thans ge detineerd, 10 maanden gevangenisstraf geeischt terzake van zedenmisdrijf. Zedenmisdrijf. Door het O.M. bij de rechtbank werd tegen A. J. G. de J. te Oeffeit een ge vangenisstraf van 4 jaar geeischt, met aftrek van voorarrest, terzake van zedenmisdrijf. Diefstal met braak. J. B. van B. koopman te 's-Bosch en H. Th. koopman te 's-Bosch, beiden ge detineerd. Beklaagd ter zake: dat zij in den nacht van 6 op 7 Juni 1924 of daarom trent te 's-Bosch te zamen en in ver eeniging met een ander met het oog merk van wederrechtelijke toeëigening in een aldaar gelegen sigarenfabriek hebben weggenomen eenige kistjes si garen toebehoorende aan A. Kuijpers althans aan een ander dan aan hen be klaagden of een hunner en zulks na zich den toegang tot die fabriek te heb ben verschaft door verbreking van een tot die fabriek toegang gevende deur. De tweede beklaagde bovendien dat hij op tijd en plaats voormeld opzette lijk door een ander persoon door dief stal verkregen kistjes sigaren van dezen als geschenk heeft aangenomen en uit winstbejag heeft vervoerd, be waard en verborgen. De eisch tegen ieder der beklaagden 12 maanden gevangenisstraf. Diefstal. P. H. M. schilder gedetineerd. Beklaagd ter zake dat hij den 31sten Maart 1924 te 's-Bosch met het oog merk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een gouden dames horloge met ketting alles eigendom van M. van Diessen althans van een ander dan van hem beklaagde. Vanwege het O.M. zijn 2 getuigen gedagvaard. De eisch luidde 8 maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Raadsman Mr. van Nispen tot Sevenaer pleitte clementie. Van 'n Oostganger. J. C. van H., schoenmaker te Eind hoven, thans gedetineerd, is vroeger in Indië geweest en geniet nu pensioen. Ook hij is een der vele bij wien 't niet op kan als ze de flinke som van een pensioen in de handen hebben. Die weelde bracht den man aan den drank en de drank voerde hem natuurlijk tot misdrijf en gevangenis. Gelukkig is hij niet getrouwd, dus een witte raaf on der het leger van zwarte, die er vrouw en kinderen de slachtoffers van maken, In Juni 1.1. had beklaagde zich een rij wiel toegeëigend, dat hij in huur had van de N.V. „De algemeene goederen handel" te Eindhoven en tevens een bedrag van 3.van dezelfde N.V. die klaagde te houden indien deze zich maar wilde laten leiden. De eisch van 't O.M. luidde 8 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. van Besouw pleit te voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 21 Aug. a.s. Voor de Arrondissetnents Rechtbank Breda stond Dinsdag terecht O. F. auwersheim, meer bekend als Pierre Ditz, uit Tilburg. Ongeveer twee jaar geleden, kwam hij in deze stad aan, waar hij vertelde mijnwerker te zijn geweest en bij het redden van verongelukten zulke ernstige verwondingen te hebben opgeloopen, dat hij zich niet dan op zeer onge- ukkige wijze kon voortbewegen. Al spoedig was hij algemeen bekend en daar bijna ieder door de vreeselijke verhalen medelijden met hem kreeg, tad hij spoedig een heele lijst van adressen, waar hij geld kon komen ïalen Zelfs werd hem door een dame een invalidewagen geschonken. Twee jaar lang hield hij deze simu- atie vol. Toen werd hij gearresteerd wegens een geval van oplichting. In Tilburg speelde hij, gelijk we indertijd uitvoerig meldden, zijn rol zoo uitstekend, dat ieder hem geloofde. De menschen bij wie hij in den kost was, twijfelden niet aan hem. Tenslotte maakte hij zich echter aan oplichting schuldig. Op 27 Juni n.l. bewoog hij zekeren W. v d. H. tot afgifte van 25 gulden door hem mede te deelen, dat hij kwam namens juffrouw L., die op de markt te Tilburg was om inkoopen te doen en daarbij had bemerkt, dat zij geen geld bij zich had. v. d. H. had dit gedaan, niets kwaads vermoe dend. Toen hij echter later om zijn geld bij Mej. L. kwam, wist niemand er iets van af. Beklaagde werd daarop gearresteerd en viel door de mand. Ter terechtzitting vroeg de president hem, eerst duidelijk te maken, hoe hij het had aangelegd, de menschen te doen gelooven, dat hij slechts één voet had en den rechterarm miste. Beklaagde zei„Ik stond toch op mijn beide beenen, dus de menschen zullen wel niet goed hebben gekeken". De president antwoordde hierop, dat beklaagde beter had gedaan zijn talent op andere wijze te benutten, want dat lij werkelijk „talent" had, bleek wel uit het feit, dat zijn kostjuffrouw eenmaal met hem naar Maastricht was geweest om het graf van zijn vader te bezoeken. Achteraf bleek nu, dat zijn vader in blakenden welstand in Sche- veningen woonde. Bij dat bezoek wist hij met zijn simulatie zoover te gaan, dat hij heusche tranen stortte. Wat zijn afgezetten arm betrof, deze was in zijn jas verborgen. De officier van justitie wees op den ernst van het feit en eischte wegens oplichting een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. Waalwijk, 8 Aug. 1924. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waal wijk heeft d.d. 30 juli 1924 't navolgende adres gezonden, inzake ontwerp-nieuwe tariefwet, aan Zijne Exc. den Minister van Financiën Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven hebben wij de eer Uwe Ex cellentie het volgende mede te deelen Het wordt betreurd, dat de Kamers van Koophandel niet vóór de indiening van het ontwerp-nieuwe tariefwet tijdig in de gelegenheid zijn gesteld, hun meening ten aanzien van een vóór- ontwerp kenbaar te maken. Het korte tijdsbestek dat thans voor het uit te brengen advies is gelaten, is niet vol doende geweest voor een nauwgezet onderzoek van het geheele ontwerp en de noodzakelijke gedachtenwisseling met betrokken takken van handel en industrie Dat het tarief is ontworpen, zonder dat voldoende voeling is ge houden met handel en industrie, achten wij met het oog op de daarbij betrokken zeer groote belangen, te bejammeren. Wij moeten ons in ons advies dan ook beperken tot enkele hoo'dpunten. Het heeft onze aandacht getrokken, dat de benoeming van de leden der Tariefcommissie, die 'een gewichtige taak heeft te vervullen, is opgedragen aan een achttal Kamers van Koophandel, waarvan de meerderheid, naar wij mogen aannemen, is ingesteld voor districten met overwegende handels belangen. De benoeming door die Kamers zal dan ook uiteraard worden beheerscht door die belangen. Gelijk aandeel in het benoemingsrecht, zoo wel voor de industrie als voor den handel, achten wij billijker en wij verzoeken Uwe Excellentie alsnog te bevorderen, dat het aantal leden met één wordt uitgebreid en het be noemingsrecht voor dat lid wordt op gedragen aan een Kamer voor een district met overwegende industrie- belangen. Wij meenen in dit verband te mogen wijzen op onze Kamer, die zetelt in het centrum der schoen- en lederindustrie. Ten aanzien van de verhooging van het heffingspercentage vereenigt onze Kamer zich met het ontwerp. Zij juicht 0 het toe, dat juist verhooging van het hem als looper in dienst had. Zijn pa-tarief, naast bezuiniging op staatsuit- troon als getuige gehoord verklaarde gaven, als middel wordt aangegrepen in dienst te willen om evenwicht te brengen tusschen hem wel weer

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5