It [««KIM. KloostaMsem Tweede Blad. Buitenland. en u i d Binnenland Kerknieuws. SPORT. FEUILLETON Door- Op Concentratie in Duitschland. Heeft de inflatie in Duitschland een zeer groote uitbreiding van liet zaken leven ten gevolge gehad, nu de goud- mark weer eenigszins normale toestan den heeft gebracht, is men er hier druk mee bezig, om het abnormaal uitgezet te zakenleven weer in te krimpen. Hoofdzakelijk zijn het de kapitaals- nood, meer speciaal het gebrek aan be drijfskapitaal, en de moeilijkheden, die de nijverheid bij den verkoop van haar producten ondervindt, welke hiertoe aanleiding geven. Bijna zonder uitzondering hebben e Duitsche fabrikanten in den loop der laatste tien jaar hun winsten, die in de oorlogs- en inflatieperiode meestal niet gering waren, aan de uitbieiding van hun fabrieken besteed. Men wilde van deze winsten tegenover de buiten wereld en vooral ook tegenover de be lastingautoriteiten niets laten jnerken, daarom gebruikte men ze voor uitbrei ding van het bedrijf. In het inflatie tijdperk kwam daar nog bij, dat men alle mogelijke middelen aanwendde, om te voorkomen, dat de behaalde win sten door het steeds verder dalen van de mark weder verloren gingen. Men ging er dus zoo snel mogelijk toe over, om voor de beschikbare gelden goede ren te koopen of er nieuwe fabrieken voor te bouwen. Nu echter blijkt, dat er feitelijk haast geen ondernemingen zijn, die door de inflatie geen verliezen hebben geleden en bijna alle ondernemingen ten gevolge van de boven aangegeven politiek zonder bedrijfskapitaal zitten, omdat zij in November bij het verschij nen van de rentemark niet geloofden in een duurzame stabilisatie van de mark, moeten er moordende renten voor bankcredieten worden betaald, terwijl de capaciteit der fabrieken veel te groot is voor het verbruik. Hierdoor lijden zij onder gebrek aan afzet, ter wijl de nu veel te groote organisatie veel geld kost. Ook door de daling van de prijzen der voorradige grondstoffen en fabri katen worden groote verliezen geleden, zoodat men hier algemeen van zijn ka pitaal leeft in plaats van de opbrengst van dit kapitaal. Het is begrijpelijk, dat onder dergelijke omstandigheden naar aaneensluiting wordt gestreefd. De voordeelen daarvan zijn duidelijk. Zoowel bij in- als verkoop zijn groote he.suuu ingen mogelijk, de geheele OVgU,- iiisatie kan vereenvoudigd worden en desnoods kan men één der twee zich hij elkaar aansluitende fabrieken bui ten bedrijf stellen, waardoor een groote besparing van kosten wordt verkregen, daar het natuurlijk veel voordeeliger is, om één fabriek met volle kracht te laten werken dan twee fabrieken met halve capaciteit. Dat dergelijke maat regelen voor de werknemers, zoowel in de fabriek als op de bureaux, zeer onaangenaam zijn, omdat werkloos heid voor een deel van hen hiervan het gevolg is, behoeft geen nader betoog, maar een niet-aaneensluiting zou wel licht de stopzetting van beide fabrie ken wegens gebrek aan bedrijfskapi taal tengevolge hebben gehad, waar door het aantal ontslagenen nog groo- ter zou worden. In de laatste weken vereenigden zich, om een der belangrijkste aaneenslui tingen te noemen, de grootste automo bielfabrieken van Duitschland, n.l. Benz en Daimler, vroeger de grootste digingen over de geheele wereld. Ten eerste daalden daardoor de zeer hooge kosten van de verkoopsorganisatie tot op de helft, maar bovendien kan het product door gebruikmaking van de gemeenschappelijke ervaringen wor den verbeterd, terwijl de productie in enkele fabrieken kan worden gecon centreerd, waardoor ook weer groote bedragen worden bespaard. Voorts be schikken de samengaande fabrieken over groote voorraden grondstoffen, zoodat zij voorloopig geen nieuwe in- koopen behoeven te doen en het gemis aan voldoende bedrijfskapitaal minder gevoelen. Een tweede geval is de overeen komst tusschen de twee zeer groote fabrieken van Wolf te Buckau en Lanz te Mannheim. Deze concentratie heeft in de Duitsche nijverheid een groote opwinding veroorzaakt. Als dergelijke toonaangevende fabrieken zich ge noodzaakt zien tot zulk een maatregel, die in zekeren zin toch 'n einde maakt aan haar zelfstandig bestaan, hetgeen toch op een toestand wijst, welke niet zoo heel rooskleurig is, hoe moet dan niet, zoo vraagt men zich af, de toe stand bij de kleinere zijn. Dat deze concentratiebeweging niet alleen bij handel en industrie, doch ook op scheepvaartgebied is begonnen, bewijst de aaneensluiting, die dezer dagen plaats vond tusschen de Deut sche Levante Linie, de Deutsche Orient Linie, de Argo en de Atlas. Deze reede- rijen hebben gezamenlijk den Duit- schen Levant- en Oriëntdienst in het leven geroepen. Het heet, dat deze ree- derij is opgericht, om een snellere en betere verbinding tusschen de Noord- Europeesche havens en den Levant tot stand te brengen. Dit is mogelijk, maar zeker is, dat door deze aaneensluiting tevens de vele voordeelen, die hierbo ven opgesomd zijn, worden verkregen. De concentratiebeweging is zeker een door den nood der tijden gescha pen noodzakelijkheid, welke zeer waar schijnlijk één der factoren zal vormen, die tot een herstel ran Duitschland's handel en industrie zullen leiden. Het is echter tevens een methode, die tot een goedkoopere productie en op den duur dus tot een verscherping van de Duitsche concurrentie op de wereld markt zal voeren. Ia dit verband ge zien, verdient deze beweging beslist de aandacht van het buitenland. Te Buaregnon, Jemappes, Gues- mes en andere plaatsen van het kolen bekken van de Borirage zijn heden on verwacht 20.000 van de 36.000 mijn werkers in staking gegaan als protest tegen de voorgenomen loonsverlaging. Een referendum cnder de mijnwer kers zal moeten uitaiaken, of de sta king al dan niet zal worden doorgezet. 65) -*• Reuter wrrretmt, dat uit Nome in Alaska een telegam is ontvangen, dat Knud Rasmussen, de leider van de Deensche Pooizee-expedilie, die reeds vele wetensvaardigheden kon melden over het le/en der Eskimo's, doch van wien zelf in vijftien maanden geen woord vernomen was, te Kotzebue, 1500 mijl ten noordtn van Nome, op Alaska, aangekomen is. Gelijk men weet, heerschte er groote bezorgdheid omtrent Rasmussen's lot Het Estlandscht blad „Paevaletz" geeft de volgende nerkwaardige bij zonderheden over de bewapening van sovjet-Rusland De laatste maanden hebben de sovjets voor het roode legei in Nederland, Italië en Engeland ongeveer 700 vlieg tuigen, 40 tanks, 75 onderzeeërs en groote hoeveelheden mitrailleurs en geweren gekocht. Bovendien hebben ze zich technisch oorlogsmateriaal aan geschaft. Bovendien zal bij Moskou een filiaal vair de groote wapentaonei geopend worden. Dezer dagen is te Kroonstadt een commissie van hoofdofficieren uit het roode leger aangekomen, vergezeld van Duitsche ingeniers, om een nauw keurige inspectie te houden over den stand der verdedigingswerken van de haven en de forten. Davis de gewezen Amerikaansche gezant te Londen, heeft de candidatuur der democraten voor het president schap der Vereenigde Staten definitief aanvaard. In de door hem gehouden rede beschuldigde hij de republikeinsche partij er van, dat zij het vertrouwen van het volk tot in zijn grondvesten had geschokt. Davis verklaarde plechtig, »e gouverneur-generaal van de provincie Hakkiari, vergezeld van den commandant van de gendarmerie, en geëscorteerd door een officier en 16 soldaten, die op een inspectiereis waren, zijn in een hinderlaag gevallen, die hun aan de grens van Mosoel door Nestorianen was gelegd. Het meeren- deel van de escorte is gedood of ge wond. De gouverneur is gevangen gemaakt. Het verwijt van de praatlust der volksvertegenwoordiging, hier te lande meer dan eens vernomen, geldt ook voor het Belgische parlement. De Kamer heeft in de jongste zitting 128 verga deringen gehouden, waarvan de han delingen 2326 bladzijden beslaan. Voorts zijn 337 afdeelings- en com- Prijs per groote pot van plm. 20 gram f 0.50. Alom verkrijgbaar. I het volk zijn vertrouwen in de regee ring te zullen teruggeven. Hij onder wierp het beleid der regeeringspartij aan een scherpe critiek, waarbij hij bittere opmerkingen maakte over haar „walgelijke olieverbindingen", zooals hij het noemde. Over het vraagstuk der buitenlandsche zaken verklaarde Davis, dat er geen teekenen op wezen, dat de republikeinsche partij, nu de wederopbouw van Europa zoo zwaar op de wereld drukt het economisch leven van Amerika belemmerd wordt door de stagnatie in den wereldhandel en de landbouwstreken van West- Amerika bankroet gaan ten gevolge van het verlies hunner buitenlandsche markten, een consequente buitenland sche politiek kon ontwerpen en door voeren. Davis beloofde daartegenover zoo wel den landbouw als andere groepen des volks hulp. Die hulp zou ver kregen worden door vermindering der tariefrechten. Hij verklaarde, dat de democratische partij oprecht, niet zoo maar voor de leus, vóór een wereldhof was. Hij sprak voorts de meening uit, dat de dag aanstaande was, dat de stem van het Amerikaansche volk zich tot tolk zal maken van zijn gevoelens vóór het lidmaatschap van den volken bond. Tusschen de Fransche, Belgische en Duitsche gedelegeerden te Londen is gisteren langdurig beraadslaagd over de ontruiming van het Roergebied. Ofschoon een ernstig meeningsverschil bleef voortbestaan, hoopt men te Lon den, dat een compromis tusschen de betrokken partijen zal worden bereikt. Een communiqué van het Spaan- sche directoire over de gevechten in Marokko, spreekt van een algemeenen opstand der Marokkaansche stammen. Nieuwe troepen zijn uit Spanje der waarts gezonden. Abonneert op en Adverteert in ,J)E ECHO VAN HET ZUIDEN het meest gelezen blad in de Lang straat en Omgeving. missievergaderingen gehouden. Ter eere van de afgevaardigden dient hierbij gemeld te worden, dat van de 123 ingediende wetsontwerpen er 116 zijn afgedaan. Voorts werden 68 interpel laties aangevraagd, waarvan er 44 in behandeling zijn gekomen. De regee ring heeft te antwoorden gehad op 1455 schriftelijke vragen. Het gouvernementeel uitvoerend comité van Astrakan heeft aan de centrale autoriteiten verzocht hun medewerking te verleenen voor den overtocht naar den Kaukasus van on ge veer 18.000 boerenfamilies, die door de achter den rug liggende hongers noodjaren geheel zonder bestaansmid del zijn geraakt. Waar in den Kaukasus nog grond voor landbouw beschikbaar is, meent het comité, dat deze menschen daar weer een bestaansmiddel zouden kunnen vinden. De Amerikaansche auto-industrie leverde in 1923 af 4 millioen auto's. Dit is op een dag het werkjaar op 300 werkdagen gerekend 13 333 stuks. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft voor de tijdvakken van 13 October tot en met 29 Novem ber 1924 en van 30 Maart tot 6 Juni 1925 een overwerkvergunning verleend voor het heerenkleedingbedrijf. In aansluiting op het bericht in ons eerste blad over de salarisregeling voor onderwijzers en administratieve ambtenaren wordt gemeld De salarisregeling voor de overige takken van dienst zal als volgt zijn Ambtenaren directe belastingen, invoerrechten en accijnzenadjunct commies f 1100f 2600verificateur f 2400 f 3800 ontvanger 3e klasse f3200—f4000; ontvanger le klasse f 5200—f 5800controleur grondbelas ting f3000—f5000 accountant f 3000— f 5500 inspecteur f 3600—f 5800. Ambtenaren technische dienst Rijks waterstaat: ambtenaar in algemeenen dienst f 1100—f 2900 bureelambtenaar le klasse f 1100—f2700; opzichter 2e klasse f 1600—f 3000 opzichter le klasse f 2800 - f 3800technisch ambtenaar f1800—f4000; ingenieur f 4200—f 5400. Ambtenaren rijkstoezicht op de spoorwegenteekenaar, nieuw inge voerd ambt, f 1000— f 1800; opzichter f 1800—f 4000 technisch ambtenaar 2e klasse f 1800-f3400; technisch ambtenaar le klasse f3200—f4400; rijksinspecteur f4200— f5400; rijks- 'ngenieur f 4200—f 5400. Technische functies, lagere technici 1600f 3000 tot deze categorie cunnen worden gerekend de ambte naren die verantwoordelijkheid dragen voor den arbeid van vakarbeiders. Middelbare technici f 1800—f 4000 ot deze categorie zijn te rekenen de ambtenaren die de kennis bezitten noodig voor het verwerven van het einddiploma eener middelbare techni sche schooltechnische ambtenaren die eiding geven f 4000—f 4800 (waar onder vier 2-jaarlijksche verhoogingen van f 200)hoogere technici f 2400— 5400, waaronder te rekenen zijn de echnici met universitaire of daarmede gelijk te stellen opleiding. De „Grondwet" meldt, dat over iet geheele land vermoedelijk 8 Raden van Arbeid zullen worden opgeheven. Men zal tot vermindering van het aantal Raden van Arbeid geraken, vooral door de invoering van machi- naal-administratie. Wil een bepaald ressort een zelf standigen Raad van Arbeid bezitten, dan zal in dit ressort een bepaald aantal verzekeringplichtigen moeten worden aangetroffen. Waar vermoedelijk 8 Raden van Arbeid dit getal niet zullen behalen, zullen deze bij invoering van boven genoemde reorganisatie worden opge heven en gecombineerd met Raden van Arbeid uit aanliggende ressorten. Naar men aan de „Tel." mede deelt, is de directie van den Giro dienst voornemens, den dienst op 16 September a.s. gedeeltelijk te her openen. Dan zal begonnen worden met den dienst in te stellen op de eerste tienduizend rekeninghouders, waartoe o.m. alle rijksontvangers be- hooren. De dienst blijft gecentraliseerd, doch zal meer naar de oude werkwijze (dus niet met behulp van ingewikkelde machines) worden uitgevoerd. Geleide lijk zullen de andere rekeninghouders in den dienst worden opgenomen. Retraite Heereti Vincentianen. Van Zaterdag 23 tot Dinsdag 26 Augustus wordt in het Retraitehuis „Loyola" te Vught (bij 's Bosch) een retraite gegeven voor Heeren Vincen tianen. Degenen, die aan deze retraite wen- schen deel te nemen, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven aan de Directie, met namen, adressen en leeftijden. Voetbal WAALWIJK. W.S.C.—Eindhoven. Wij her inneren de voetballiefhebbers langs dezen weg nog even aan den interes santen wedstrijd, welke morgen in onze plaats gehouden zal worden. W.S.C. zal n.l. bezoek krijgen van de zeer sterke Eindhoven-reserves, de nieuwe tweede klasser. Alhoewel deze sterke ploeg nog nimmer in onze plaats gespeeld heeft, zoo veronderstellen wij dat Eindhoven van „De Echo van het Zuiden". Werkelijk, er bestaat niets vervelenders dan een slapelooze nacht en Martineau door leefde al de kwellingen daarvan. Hij hoorde de klok geregeld alle halve en heele ulren slaan en telkens zuchtte hij Nog zoo vroeg, er komt geen einde aan. Inderdaad, de nacht duurde lang, maar dat is in November een gewoon verschijn sel en op den bepaalden tijd werd het dag. Martineau uitte een kreet van blijdschap toen hij het eerste schijnsel van het licht door zfln gordijn zag dringen. Hij stond dadelijk op, waschte en kleedde zich, maarhet kwelduiveltje liet hem geen rust. Overal meende hij die mooie, zwarte oogeu te zien en alle moeite die hij' deed om ze te verdrijven, was vruchteloos. Zijn eerste werk was altijd koffiezetten voor zich en zijn akpitein, maar dezen mor gen ging dit zeer gebrekkig: eerst vergat hij de koffie in den pot te doen, zoodat deze slechts heet water schonk, den tweeden keer liet hij ze zoo sterk koken, dat ze niet drink baar was en eerst den darden keer kon het er tamelijk mee door, maar toen alles ge reed was, stootte hij de koffiekan om, zoo dat de inhoud over tafel en grond stroom de. De arme Martineau stampvoette van woe de. Dat is niet uit te houden, dat is om gek van te wordenriep hij uit. De duivel hale mijn buurvrouw en alle vrouwen met haar, ik wil niet meer aan haar denken of over haar hooren spreken, het maakt mij geheel van streek. Maar intusschen moet ik toch koffiezetten. Duizend duivels, als het delijk verhelpen met den aiomge- lOOPCn prezen Akker's Kloosterbalsem. en doorzitten bij fietsen (zadel pijn) kunt gij gemakkelijk en da- door schrijnen of overmatig trans- pireeren is lastig en erg pijnlijk. Akker' s Kloosterbalsem erop ver zacht dadelijk, zuivert en geneest. 7iuAAI roode plekken, huidafschilferin ■gWCCl'en uitslag verdwijnen snel me' Akker's Kloosterbalsem, die Uw PUISIjeS huid zuiver en gezond maakt mij nu den vierden keei niet gelukt, dan smijt ik heel den boel het raam uit. Gelukkig werd Martineau niet tot dit uiterste gebracht, want de vierde maal slaagde hij naar wensch en op zijn koffie viel niets aan te merken: Na zich hiervan overtuigd te hebben, schonk hij een kop in voor zijn kapitein en begsf zich naar diens kamer. Filip zat in zijn chambie cloak op de ca napé. Hè, 'tis laat, zeide -hl,, na den morgen groet van Martineau beantwoord te hebben en ik ben stram in al mijn leden. Ik ook, antwoordde Martineau ernstig. Gij? Och kom, gij lidbt toch goed ge slapen, terwijl ik hier zat te werken voor mijn uitmuntenden kolonel Allevard. Geslapen? Ik? Ik hel geen oog dicht gedaan. Welzeker ik heb uf herwen snorken. Snorken? Ja, ge hebt een uur ling gesnorkt als een kerkorgel. Dat ontbrak er nog maar aan. Ik ben heelemaal in de war, er .is geen redden meer aan, ik ben een verloren man. Nu, nu, zoo erg is dit toch, niet. Ik heb u anders nog nooit lioiren snorken en dat ge het nu gedaan hebt bewijst alleen dat ge wat opgewonden en jienuwachtig zij t. Neem een kalmeerend middel, Martineau, mijn vriend Ja, kapitein. En pas vooral op, dat ge niet ziek wordt, want denk er aan, »ver vier dagen dan hebben wij beiden verlof. Dat is waar, nog vier lange dagen. De laatste loodjes wegen altijd het zwaarst. Wat gaat die tijd langzaam voorbij. Dat moet ge vooral tegen mij zeggen. Jawel,, kapitein, ik bejrijp heel goed, dat ge ongeduldig zijt en dat de uren voor u' tergend langzaam voorbijkruipdh al leen uit vrees voor dat ongeduld, zou ik nooit willen trouwen maai' gij hebt toch immers niets meer te vreezeh? Wie weet? Denkt ge nog' altijd aaï dien leeljjken gluiperd, oom Daniël en aan zijn neef? Zij zijn mijn verbitterd^ vijanden. Maar hun eerste aanjagen zijn zoo totaal mislukt, dat zij deu moed wel opge geven zullen hebben. Wie weet? Alweer dat leelijke woord. Hoor eens, kapitein, gij zijt gisteren al te gelukkig ge weest en nu volgt de reactie. Misschien ook komt het van den slapeloozen nacht, waar in ge mij hebt hooren snorken want ik heb gesnorkt, helaasMisschien ook komt het van het guire, regenachtige weer van morgen. dat u somber en onrustig maakt. Misschien Houd nu maar op met al die ruis- schien's, mijn brave Martineau, schenk ons liever een cognac in, dat zal de booze lui men wel verdrijven. Martineau haalde een flesch oude cognac en twee kleine glaasjes uit de kast en vulde die. Filip, die zich intusschen gekleed had, dronk zijn glas in één teug ledig. Ziezoo, dat zal me opknappen, zeide hij. nu ga ik heen. Hg pakte het werk bijeen, dat hij dien nacht had afgemaakt, en begaf zich naar bet. ministerie. Zoodra Filip weg was, zette Martineau zich voor den haard en begon met den pook in het vuur te woelen. Wel verduiveld, bromde hij, dat ik die ongerustheid maar niet van mij af kan zet ten. Ik dacht dat het wel over zou gaan, als de dag aanbrak, maar ik ben nu nog even zenulwaclitig als vannacht, en er is volstrekt geen aanleiding toe. Komaan, ik zal wat bezigheid zoeken. Hij kwam op het denkbeeld om eens aan zijn vader te schrijven en dit denkbeeld bracht hij terstond ten uitvoer. In een lan gen, roerenden brief, schreef hij aan papa Martineau hoe vroolijk het leven te Parijs was, maar tevens hoe duur. Hij voegde er bij, dat hij een verkoudheid had opgedaan, dat men daartegen te Parijs wel tal van medicamenten had, maar dat de apothekers ook verbazend hooge prijzen vroegenhet slot van zjjn brief was dus, of de oude heer nog niet eens een brief met de bekende vijf roode lakzegels wilde zenden, om in alle onkosten van zijn zoon te voorzien en hij voegde er een postcriptum bij, waarin hij een blijk gaf van diepgevoelde kinderliefde, dat zeker zijn uitwerking niet zou missen. Nul werd de brief onder couvert gesloten en geadresseerd. Martineau stak een sigaar op en ging hem naar de naast bijgelegen brie venbus brengen. Vervolgens begaf hij zich naar zijn kof fiehuis om te ontbijten en door de wande ling weer een weinig opgeknapt, keerde hij huiswaarts. Juist wilde hij aan zijn dagelijkscli werk beginnen, toen hij een bekenden treil van de trap der tweede verdieping hoorde ko men, de gang overgaan en de deur van zijn Woning naderen. Die deur werd zonder om wegen geopend en de portierster trad bin nen. Moeder Bergougnous hijgde en haar ge laat was nog veel rooder dan gewoonlijk. Zoo, beste jongenriep ze uit, ge moogt mij wel eens heel vriendelijk bedan ken. Wat is er dan, moeder Bergougnous? vroeg hij. Ik heb uw zaakjes terdege behartigd, Welke zaakjes? Wel, met je buurvrouw van hierboven Houd op, mensch, ik heb er vannacht al niet van kunnen slapen en ik begon de gedachten van haar al zoo mooi van me af te zetten, nu gij er mij weer aan komt her inneren. De portierster begon hartelijk te lachen Hahahariep zij uit. Ja, vriendje, zoo gaat het altijd De goede voornemens van Martineau wa ren verdwenen als sneeuw voor de zon. Nul, wat is er met mijn buurvrouw? vroeg hij. Zij lieeft vanmorgen al een dienstbode gehuurd. Ja, en Die dienstbode een lange, blonde, -bijna evenlang als gij is dadelijk in dienst gekomen. -- Is het anders niet? Ho, ho, jawel, er is nog wel iets an ders. Wat dan? Zeg het tochSpreek voor den duivel Hola, mijnheer Martintau, wanneer ge zoo ruw tegen me zijt, dan kan ik er niet uitkomen. Kijk, ik krijg er een hoestbui van. Inderdaad begon zij aanhoudend te hoes ten. Martineau kwam op een gelukkig denk beeld. Op de tafel stonden nog de flesch cognac met de twee glazen, daarvan vulde hij er een en bracht het aan moeder Bergougnous. Ziedaar, dat zal u wel wat opknappen, zeide hij. Dat sla ik niet af, mijn jongen, ik sla het niet af. Zjj ledigde het, glas cognac in één teug. Ik heb zoo hard de trap afgeloopen, hernam zij. dat ik er hartkloppingen van krijg. Hm. dat doet goed, men kan voelen waar het loopt, maar 't is toch wel wat sterk. Zeg mij nu kort en goed, wat ge mij te zeggen hebt. Duister dan, mijn jongen. Stel u voor, klokslag tien uur komt mijn huujrster be neden met haar dienstbode, die zij vanmor gen vroeg al gehuurd hééft. Ik was juist bezig op mijn kachel in de loge een half pintje wijn met kruiden te trekken, tegen dien verwensehten konden wind en het vochtige weer, waarvan men die nieuwe ziekte kan krijgen, ge weet wel, de influ enza. Ik weet het, ga voortriep Martineau ongeduldig. .Ta, want al ben ik nu niet zoo erg vat baar, dan moet men toch zijn maatregelen nemen. Jawel, jawel. En ik ga liever naar den wjjnverkoo- per dan naar den apotheek. Ja, verduiveld, ja. Nu dan, het dametje haar lieve ge zichtje was rood van de kou op de gang kwam me vragen of ik boven het vuur op haar kamer wou komen aanmaken. Ik kom, mevrouwtje, ik kom dadelijk. En dat deed ik ook, want zonder een mond aan mijn warmen wijn te zetten, die juist gereed was, ging ik met haar mee naar boven. (Wordt vervolgd.) lit'

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5