DE ECi ID VI Mil ;tmi b Illicit Tweede Blad. FEUILLETON No 66. Woensdag 27 Aug. 1924 Onderstaande circulaire wordt door het Roode Kruis verspreid: HET ROODE KRUIS TEN DIENSTE DER MENSCHHEID. Ongetwijfeld zijn er millioenen men- schen, die de zegenrijke werking van het Roode Kruis kennen en bewonde ren. Daarnaast echter zijn er stellig nog zeer velen, die het Roode K1U1S" werk niet kennen of daarover onjuist worden voorgelicht en daardoor dit verkeerd beoordeelen. Dit laatste leidt om het zacht uit te drukken tot een niet welgezind staan tegenover het edele werk, dat in hoofdzaak door den grooten menschenvriend, den Zwitser- schen geneesheer Henri Dunant om streeks het midden der vorige eeuw ge grondvest werd. De oorzaak, die geleid heeft tot zulk een volkomen onjuiste beoordeeling van het Roode Kruiswerk is o.i. gele gen in een noodlottige begripsverwar ring van oorzaak en gevolg. Oorlog beteekent: ramp, onheil, stelselmatige menschenmoord en welvaartvernieti ging. Dit wordt terecht door de men- schen verfoeid! Aan het ellendewoord OORLOG zit de klank Roode Kruis zeer nauw ver bonden. Enhoe verbijsterend het ook moge klinken, het onmiddellijk samengaan van de oorlogsgruwelen met het heilrijke Roode Kruiswerk, deed het ontzettende wanbegrip gebo ren worden, dat steun aan het Roode Kruis slechts beteekent steun aan de oorlogsgedachte. Waardoor bestaat dit heillooze be grip thans nog? Het antwoord kan zijn, omdat de groote massa der menschheid niets of veel te weinig weet van het Roode Kruiswerk en zijn streven. Daaraan moet een einde komen! In naam der menschelijkheid en in het belang der gansche menschheid dient dit verantwoordelijk stellen van het Roode Kruis, dit monsterachtig wanbegrip weggevaagd te worden. Het humanitaire werk, dat 't Roode Kruis heeft verricht, en dat, wat het zich ten doel stelt, moet ter kennis worden gebracht van het algemeen. Men weet helaas nog veel te weinig, door welken geest dit werk wordt be zield. Daarvoor vragen wij thans de aandacht. In het jaar 1921 verscheen een histo risch overzicht: „Het Nederlandsche Roode Kruis van 19171920". Wat in het voorwoord wordt gezegd zal nuttig zijn hier te worden herhaald. Wij lezen daar„Dat het Roode Kruis is een nevenverschijnsel van den oor log, maar tegelijkertijd de kiemdrager van de komende volkerenvrede. Toen de mogendheden de noodzakelijkheid erkenden van een verzachting van de ellende van den oorlog jegens vriend en vijand, werd zedelijk 't vonnis van den oorlog geveld. Van het inzicht, dat de oorlog barbaarsch en afschuwelijk is, tot de overtuiging, dat redelijkheid en menschelijkheid dit gansch niet meer mogen gedogen, voert ons het beschavingsproces onvermijdelijk, zij het dan, dat de weg lang is, en zeer on effen. Maar, dat het dwaas is en on logisch om met alle middelen te pogen elkaar te dooden of te verminken en tegelijkertijd zijn beste krachten van menschlievendheid en wetenschap m dienst te stellen, om ook den getroffen en verminkten vijand te verplegen en te genezen, spreekt vanzelf. De ontwikkeling en groei der Roode Kruisgedachten zijn dus vredesfacto- i-en en in die opvatting is het Roode Kruis als onderdeel van den Volken bond geheel op zijn plaats. Het maakt thans deel uit van 't Vredesinstituut Men ziet, dat zijn geen woorden die gesproken zouden kunnen worden door dragers van oorlogsgedachten, door leiders van een oorlogswerktuig. Immers de kennis en ervaring, van den oorlogsjammer, in den loop der tijden door het Roode Kruis verkregen, zijn de aanleiding waardoor zulke echt- menschelijke uitingen ontstonden. Het Roode Kruis is dan ook een stichting, gedragen en gedreven door gevoelens van de hoogste menschelijk heid en naastenliefde. Het Roode Kruiswerk geschiedt zoo wel in Oorlogs- als in Vredestijd! Zoo lang de Volkeren het bescha vingspeil nog niet hebben bereikt, om door Recht en Rede geschillen te be slechten, doch het ruw geweld door de Menschheid nog zal worden gebruikt om elkander te overtuigen of te overweldigen, tot zoolang zal het Roode Kruis de humane taak blijven volvoeren om de smarten die men daardoor elkaar aandoet te lenigen en te verzachten. Hetzelfde gemis aan waarachtige be schaving maakt het noodzakelijk reeds in Vredestijd te zorgen, dat alle mid delen aanwezig zijn, die tot verzach ting der smarten en het redden van menschenlevens tijdens den rampvol len krijg kunnen worden aangewend; waarvoor het Roode Kruis dan ook nauwkeurig zorg draagt. Welk prachtig werk het Nederland sche Roode Kruis deed, tijdens en na den oorlogsramp, hoewel zelf niet in den oorlog betrokken, valt in alle on derdeden onmogelijk te vermelden. Uit den geweldigen schat van mate riaal sommen wij slechts op, het hel pen van verminkten na den oorlog; de verzorging van vluchtelingen naar ons land; het helpen van krijgsgevange nen, geinterneerden enz. Doch ook in Vredestijd vervult het Roode Kruis hoog inenschelijke plich ten. Bij watersnood, spoorwegongeluk ken en veenbtandênT bij het in dienst stellen van nood-ziekenhuizen; bij het stichten van ziekenhuizen en park- herstellingsoorden; het ziekenvervoer aan de stations; bij het opleiden van Roode Kruisverpleegsters en help sters; het in standhouden der trans portcolonnes; bij de pestbestrijding in Nederlandsch Indië; bij de thyphus- epidemieën, bij de malariabestrijding; bij zijn werken voor de volkshygiëne de Reizende Hygiëne Tentoonstelling en de voorbereiding om in ons land te komen tot een doeltreffende Voor- en Nazorg voor t.b.c. patiënten, is het Roode Kruis zijn eigen geschiedenis en verheven coel getrouw gebleven. Werden niet Rusland, Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije, Duitschland en Japan geholpen in de tijden van nood, ontstaan door de na-oorlogsche slechte economische oestanden en door na tuurrampen? Het verdient daarom dan ook den steun van alle welmeenenden in ons land. De naaste toekomst vraagt van ons allen groote aandacht en groote offers voor het belang der gansche mensch heid. Het Roode Kruis werkt daarvoor. Daaraan kan ieder een weinig zijn kracht geven, ongeacht in welken kring der Maatschappij men leeft. Door menschelijkheid te betrachten en al dus de volkskracht te versterken, die nen wij de Menschheid Wordt daarom lid van het Roode Kruis! De geringe contributie van minstens 1 per jaar zult Gij gaarne offeren aan dit humane werk. Verzoekt Uw familieleden, vrienden en kennissen dit eveneens te doen, op dat het Roode Kruis kan worden uit gebreid en voortgezet, gedragen dooi het heilrijk willen van allen, tot het keeren en lenigen van zoovele levens rampen. In Amerika, Japan, Zweden en an dere landen is practisch iedereen lid van het Roode Kruis. Waarom zou dit in Holland niet kunnen? Namens het Hoofdbestuur: Jhr. H. Loudon, le Onder-Voorzitter. Mr. H. C. Dresselhuijs, Secretaris-Generaal. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Penningmeester. De Commissie voor de Leden werving voor het Nederland sche Roode Kruis Jan A. van Zutphen, Voorz. B. W. de Kanter, Secretaris. S. J. Chabot. Bern. W. C. Emons. Dr. M. de Hartogh. Jb. E. Joachimsthal. Mr. D. Krantz. T. H. L. Leclercq. Mevrouw C. L. Levenkamp- Plantne. Z. G. Ph. Marcella. L. Mazel. Dr. H. K. Offerhaus. Jhr. Mr. W. J. M. v. d. Poll. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. P. W. Scharroo. W. C. Teunenbroek. 's-Gravenhage, Juli 1924. Men melde zich aan bij het Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, Princessegracht 27, Den Haag. Interlocale keuring te Waalwijk op 25 September 1924. Zeer prijzenswaardig is het, dat de fokvereenigingen te Elshout, Herpt en Raamsdonk het initiatief genomen heb ben om te Waalwijk dit jaar gezament- lijk eene interlocale keuring te houden. Van groote beteekenis is dit voor die vereenigingen zelf, omdat zij daar eens hun vee kunnen vergelijken met an dere vereenigingen en daarmede de noodzakelijke kennis om fokvee op de juiste wijze te beoordeelen, weer ver- grooten, maar van nog grootere betee kenis is dit feit voor de niet-leden der fokvereenigingen uit de gansche om geving, de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. Immers zij zijn het die nog de meeste leering behoeven en deze wordt hun daar geboden in het getoonde vee en in de uitlegging welke van de keuring en plaatsing der dieren zal worden gegeven. Dat er op gebied van veeverbetering in bovengenoemde streken nog wel wat dient te geschie den, zal iedereen, die eenigszins met de toestanden op de hoogte is, wel met mij eens zijn. De telken jare plaats vindende stierenkeuringen geven dui delijk aan dat het werkelijk niet roos kleurig gesteld is in deze noordelijke districten van Brabant. Ligt dit dan misschien aan den bodem of het be drijf stype ter plaatse? Hierover alle twijfel uitgesloten. Er zijn in die eigen streek voorbeelden genoeg dat op dergelijke gronden en onder die omstandigheden goed veefokken wel degelijk kan. Trouwens bij mijn her haalde tochten dóór dit gebied, valt 't mij telkens weer op wat voor een uit stekend weiland op meerdere plaatsen wordt aangetroffen en moet ik er tel kens weer aan denken hoe het moge lijk is dat de Langstraat en omgeving op het gebied van veefokkerij niet meer van zich doet spreken. Wat moeten hiervan dan wel de oor zaken zijn! Gedeeltelijke onkunde en onvoldoende ambitie zullen wel de hoofdoorzaken zijn. Ja onvoldoende ambitie voor fok- en contrólevereeni- gingen en de te vele ambitie voor het handelen en sjacheren in vee, ziedaar een heel voorname quaestie. Dat een boer gaarne wat handel drijft is begrij pelijk en noodig, maar dat te vele sjacheren is schadelijk voor het eigen bedrijf. Nu kom ik geen ambitie vragen voor een soort sportzaak, zooals de rationeele veefokkerij door sommige niet voldoende deskundigen wel eens wordt genoemd, maar voor een abso luut economische kwestie n.l. de ver grooting van de rentabiliteit van het veehouden en veefokken. Iedereen wil toch gaarne sterk gebouwd melkvee met hooge opbrengsten, met veel melk en een hoog vetgehalte, met een goede voedselverwerking hebben. Vee dat deze eigenschappen ook zooveel moge lijk overbrengt op zijn nakomelingen. En dit alles tesamen is toch het doel van de tegenwoordige rationeele vee fokkerij. Maar hoe wilt gij fokkers van de Langstraat die eigenschappen nu lee- ren kennen indien U geen gebruik maakt van de fok- en contrólevereeni- ging? Om tot rationeele fokkerij te ge raken is het niet noodig dat U ander vrouwelijk vee aanschaft. Neen beter acht ik het, zooveel mogelijk de eigen koeien te verbeteren, door selectie en door ze te laten dekken door stieren van goede afkomst en goed exterieur. Dan ook het eigen vee te leeren ken nen in opbrengst, hoeveelheid melk en vetgehalte en zich zelf op de hoogte te brengen van de eischen aan het ex terieur te stellen om krachtige dieren te hebben en te houden. Dit zijn de middelen om te komen tot goed melk en fokvee en op den duur wellicht ook tot goed stamboekvee. En toch al wordt hier en daar niets voor deze kwestie gevoeld; met uitzon dering van die enkele vereenigingen wordt de hand niet aan den ploeg ge slagen. Hoe is het toch mogelijk, dat fokkers met de ontwikkeling van den tegenwoordigen tijd nog zoo achter willen blijven, niet achterlijk, wijl zij geen stamboekvee b Toben, maar wel omdat zij die, op de i duur zeer veel geldelijk voordeel afwerpende fok- en contr. vereenigingen vcorbii zien. Moge de interlocale keuring tc Waal wijk veler oogen openen. Daarom gij leden der fokvereenigingen, komt vooral op met uw vee om u zelf en anderen voor te lichten en gij niet- leden gaat tenminste kijken en over weeg dan eerlijk bij U zelve of die be weging ook zijn nut kan afwerpen. Ook in de rubriek vee van niet-leden kunt gij uw eigen dieren inzenden en zal U daardoor reeds eenigszins de weg kunnen worden gewezen en blijf dan niet verder bij de pakken neerzit ten. Moge deze opwekking ter deelname en bezoek aan de keuring te Waalwijk veler ooren treffen, dan geloof ik stel lig, dat binnen niet al te langen tijd, de Langstraat en het Land van Heus den en Altena een zeer voorname plaats zullen gaan innemen onder de rationeele fokgebieden van het zwart bonte vee. Ginneken, Augustus 1924. De Rijksveeteeltconsulent, A r i n s. DUSSEN. Geslaagd voor 't examen Hoofdakte de -heer H. A. Simonis, alhier. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Dussen op Vrijdag 29 Augustus 1924, des nam. drie uur. Agenda 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Opmaking aanbeveling leden college van zetters. 3. Aanbieding rekening dienst 1923. 4. Aanbieding begrooting dienst 1925. MADE. Dezer dagen werd een hond van den heer J. Vallen alhier overreden door een auto, de wielen gingen het dier over den kop en hij was terstond dood. Zondag 31 Aug. zal door de Ky- nologenelub op het feestterrein van den heer H. van der Westen met plm. 30 herdershonden een uitgebreide demon stratie worden gehouden, opgeluisterd door de harmonie St. Cacelia van Made. Prachtige prijzen zijn beschikbaar. - Men verneemt uit goeden bron, dat door het Bestuur van de harmonie St Caecilia alhier een verzoek aan Burgemeester en Wethouders is of zal worden gericht, om tergemoetkoming in een eventueel te plaatsen kiosk een collecte langs de huizen te mogen houden en bij gunstige resulaat die kiosk op het molenplein of een door 't college aan te wijzen plaats te kun nen opstellen. - Zondag reden van Made—Geer- truidenberg vanaf l'/2 uur nam. tot laat in den avond twee autobussen om 't uur vice versa Made—Geertruiden- berg, waar muziek- en zangconcours gehouden Ondanks slecht weer was het passagiersvervoer zeer druk en levendig. Alhier hebben de bakkers het tarwebrood met 1 cent en het witte brood met 2 ct. per brood opgeslagen. De Burgemeester van Made c a. maakt bekend dat op 29 Augustus a.s. des Vrijdags des voormiddags 10 uur een openbare raadsvergadering zal worden gehouden van de gemeente Made en Drimmelen. Heden werd bij de familie van schipper J. Leemans het bericht ont vangen dat J. L. bevarend een z.g. 69) i van „De Echo van het Zuiden". mum. Zaterdag zal mijn huwelijk plaats hebben, mijn laffe yijanden willen dat onmogelijk maken, het tot eiken prijs verhinderen. In de Alpen hebben zij getracht mij om het le ven te brengen, hetgeen mislukte tot twee maal toe, te Parijs pogen zij mij mijn eer te ontrooven hetgeen nog veel erger is maar ik ben moedig, zij zullen hun schande lijk doel niet toereiken, zoolang er nog een droppel bloed in mijn aderen is, ik zweer u, dat ik mij met de kracht der wanhoop zal verdedigen, kolonel, en wee hun, die zich tot hun, medeplichtigen hebben gemaakt. Zwijg,, kapitein, riep kolonel Allevard heftig uit, en geef acht op uw woorden. Het voegt u niet op zulk een hoogen toon te spreken en mij lastig te vallen met persoon lijke aangelegenheden, die hiermede niet in het minste verband staan. Gij wordt beschul digd van landverraad, en ik vind hier de bewijzen, welke deze beschuldiging beves tigen. Wanneer gij onschuldig zijt hetgeen ik wensch tracht dan die bewijzen te weer leggen. Wat mij betreft, als uw verantwoor delijke chef, is het mijn plicht u in arrest te nemen en u van het oogenblik af nauw keurig te doen bewaken, in afwachting dat generaal Rolland, onze commandant, doen fcal wat hij zijn plicht rekent. En nu geen Woord meer. Volg mij. Filip boog het hoofd,, als bezweek hij on der zulk een vernedering. Steels ge wij ze wierp hij een blik op kapitein Massias, maar deze beantwoordde zij n blik niet. De kapitein der artillerie, zichtbaar ont roerd en door allerlei tegenstrijdige gewaar wordingen bestcrmd, zonder te weten, wat liij in dit geval denken moest, had het ge laat afgewend. Filip Dormelhs begreep wat er in hem omging. Groote God, iidien ook Massias aan hem twijfelde, dan zag hij geen redding meer. Hij drukte de, handen tegen de borst, om het onstuimig koppen van zijn hart tegen te gaan. Duizenden warden, vol vurige welspre kendheid, kwamen in zijn brein op, waar mee hij zijn onsciuld zou kunnen aantóonen, bewijzen die hj geven kon, dat hij het slachtoffer van ïen helsche list was, maar tevergeefs, hij wfs een gevangene, m n had hem bevolen te twijgen, hij zou streng be waakt worden ei zijn vriend twijfelde aan hem. Hij had al zijn moed, al zijn kracht noo dig, om niet nee? te vallen en met wanke lende schreden v»lgde hij kolonel Allevard, die de kamer vertiet. Bij de deur stmd Martineau, die, zoodra hij den hoofdoffider gewaar werd, zich we der in postuur zette, met de eene hand aan zijn politiemuts, <je andere op den naad van zijn broek. Hij lud het geluid van toornige stemmen gehoord, dat uit de kamer van zijn kapitein kwam en daaruit had hij begrepen, dat deze eenig gtvaar dreigde, zonder nog juist te weten, waarvan men hem beschul digde. Met zijn goedige trouwe oogen, zocht hij den blik van Fi-lij» Dormelles op te vangen, ten einde hem zijl ongerustheid uit te druk ken en zijn vurig verlangen,, hem van dienst te zijn. Kolonel Allevam' merkte dien blik op. Hij fronste de Wenkbrauwen en mat den soldaat van hoofd tot voeten. Wat zegt gij? vroeg hij. Martineau antwoordde Niets, kolonel. Gij hebt een zonderling uiterlijk. Martineau zwee?. De kolonel lierram Hebt gij vaimorgen deze woning be waakt? Ja, kolonel. Zijt gij niet weg geweest? Neen, kolonel. Den geheelen morgen niet? Ik heb alleen, een brief aan mijn vader naar de bus gebracht, kolonel en in een koffiehuis gaan ontbijten, zooals ik iederen morgen doe. Zijt ge anders nergens geweest? Neen, kolonel. Martineau werd eensklaps vuurrood, hij dacht aan de heerlijke oogenblikken, die hij met de mooie mevrouw Regnaut had door gebracht. Dat wil zeggen, ja„ kolonel, ik ben nog een half uur boven geweest, bij iemand, die op de tweede verdieping woont. Spreekt ge de waarheid? Ja, kolonel. En hebt ge in dien tijd de deur open gelaten? Neen, kolonel, dat doe ik nooit, ik heb de sleutels altijd in mijn zak als ik uitga. Is er iemand hier geweest terwijl gij weg waart? Neen, kolonel. Ook niet toen gij de straat op .zijt ge weest? Neen, kolonel. Het is goed. Kolonel Allevard verliet de woning, ge volgd door kapitein Massias en Filip Dor melles,, die een somber stilzwijgen bewaar de. Het rijtuig wachtte beneden en bracht hen naar het ministerie terug. Op den drempel van zijn bureau gekomen deed de kolonel daar Filip binnentreden en zeide tegen kapitein Massias Ik dank u, kapitein en verzoek u geen woord te spreken over hetgeen gij gehoord en gezien hebt. De artillerie-kapitein bracht de hand aan zijn kepi. Ozeide de kolonel, toen kapitein Mas sias zich wilde verwijderen, wees zoo goed aan den officier van de wacht te zeggen, dat hij mij een korporaal met Uvee man moet zenden. Hij loosde een zucht van spijt, groette en begaf zich naar het wachtlokaal van het mi nisterie. Toen hij weg was, sloot kolonel Allevard de deur van zijn bureau en wendde zich tot Filip. Kapitein, zeide hij, ik zal onmiddelflk onzen commandant, generaal Rolland, in lichten van hetgeen er is voorgevallen. Ik verzoek u er om. Hebt ge mij niets mee te deelen betref fende de aanklacht, die tegen u gedaan is? Niets, kolonel. Goed. De kolonel liep met groote stappen zijn bureau op en neer. Hij wist zich zelf niet goed rekenschap te geven van hetgeen er in hem omging; aan den eenen kant was het hem een voldoe ning, de bewijzen gevonden te hebben voor de schuld van kapitein Dormelles, dien hij zoo bitter haatte, maar aan den anderen kant was er iets in de houding, in de stem van den jongen officier, dat hem eerbied af dwong ondanks zichzelven. Zonderling! hij, die meende zijn vijand te vernederen, voelde zichzelf vernederd. De komst van den korporaal met twee soldaten, die hij had aangevraagd, was hem een welkome afleiding. Voor de deur van het bureau hoorde hij de commando's Peloton halt. Zet af 't geweer, Geweer bij den voet. De kolonel snelde naar buiten, waar de soldaten met de banjonet op het geweer stonden te wachten. Hij plaatste den korpo raal in de antichambre, een soldaat voor de deur en een voor het venster. Laat niemand van hier gaan, verzet u desnoods met. geweld, dat is het consigne. Na deze maatregelen genomen te hebben, keerde hij op zijn bureau terug om de papie ren te halen, die hij op de kamer van Filip had gevonden en die hij bij het binnentre den op de schrijftafel had geworpen. De ongelukkige jonge man hoorde de ge weerkolven op de steenen der gang vallen en sidderde van afschuw bij deze ruwe ar restatie. Hij werd bewaakt als een gevangene, achter de ruiten van het venster zag hij een bajonet fonkelen. OGod, welk een schanderiep hij uit, terwijl hij zich de handen wrong in wan hoop. Hfl kon niet nalaten met een bitteren glimlach tegen kolonel Allevard te zeggen, toen deez weer binnenkwam Dat alles is wel overbodig, kolonel, ik wil niet vluchten, integendeel, ik verlang zoo spoedig mogelijk generaal Rolland te spreken. Wanneer hij u wil aanhooren, dan wensch ik niets liever. Zoodra mijn rapport is opgemaakt, en mijn verantwoordelijkheid opgeheven, bekommer ik mij in het minst niet meer om uw zaak, wees daar verzekerd van, maar intusschen moet ge me toestaan dat ik alle maatregelen neem, die de wet voorschrijft. Na deze op stroeven toon gesproken woor den, ging hij heen en nam de bewijzen of althans wat hij voor de bewijzen hield van het verraad van Filip Dormelles mee. Deze als gevangene alleen gebleven, zonk als vernietigd op zijn stoel terug en tastte met beide handen naar zijn brandend hoofd. Okon hij slechts een weinig kalmte in zijn verwarde denkbeelden brengenHoe gaarne had hij bedaard over zijn zaak wil len nadenken en de middelen beramen, waar door hij zijn laffe vijanden kon ontmaskeren en overtuigen. Het was duidelijk merkbaar dat de aanslag kwam van die twee ellende lingen Aurélien De Prabert en oom Daniël. Voor zichzelf was Filip daarvan vast over tuigd, liij had er het moreele bewijs van, maar hoe zou hij dat bewijs vaststellen en zijn overtuiging door zijn meerderen doen deelen? Wat hem het meest schrik aanjoeg en hem met een sombere, martelende onge rustheid vervulde, was de nauwkeurige na bootsing van zijn handschrift, zoo nauw keurig dat hij er zichzelf door zou laten be driegen. Het geleek wel of daarbij tooverij of hypnotisme in het spel was. Het kon niet anders of men moest dat handschrift als echt erkennen. Ohet helsche plan was goed overlegd, en behendig ten uitvoer gebracht, terwijl hij geheel opging in zijn vreugde en in het ge luk dat hem te wachten stond. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1