DE ECH 10 Vi IN Hl ETZUI DEN 16 Tweede Blad Provinciaal nieuws No 72 Woensdag 10 Sept. 1924. groot I 1 I I Waalwijk, 10 Sept. 1924 JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 11 SEPTEMBER. Dank zij het mooie weer en dank de goede voorbereiding zijn de open- lncht-betoogingen en athletiek-wed- strijden, uitgeschreven door de Waal- wijksche Gymnastiekvereeniging met medewerking van den Turnkring Til burg, Zondag op schitterende wijze ge slaagd. Reeds des middags met de tram van half een arriveerden verschillende clubs wat aanstonds een levendige drukte in de straten bracht. Goed 3 uur werd op het Stations plein met de opstelling van den stoet begonnen wat voor goed gedecipli- neerde vereenigingen als Turnclubs zijn, niet veel beteekende want in een ommezien was men daarmede gereed. Een signaal, een wenk van den lei der en met den aanvang van den op tocht kon worden begonnen. Onder de vroolijke tonen van de harmonie St. Crispijn die steeds ge neigd is alle feestelijkheden op te luis teren, werd door de Mr. van Cooth- straat, Grootestraat naar de Markt ge marcheerd, waar zich voor het Raad huis een ontelbare menigte had op gesteld. Niet zoodra verscheen de Edelachtb. Heer Burgemeester op het balcon met den HoogEdelgestr. Heer J. van Rijze- wijk, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, benevens de jury leden en de heer A. Princen, leider dezer demonstratie, of een luid hoera steeg uit de menigte op. De burgemeester sprak het volk toe en zeide gaarne het verzoek, om vanaf deze plaats het woord tot de gymnasten te richten, te hebben inge willigd. Ge zijt gekomen, zeide hij, om straks een demonstratie van uwe ge oefendheid te geven, om proeven van bekwaamheid af te leggen. Zoo'n de monstratie kan zijn nut hebben, doch nimmer mag worden vergeten dat het slechts een middel is om het nut aan te toonen van de gymnastiek en niet het doel van uw streven. Spr. heeft hier den nadruk op willen leggen omdat soms de sport beoefend wordt op een wijze die velen het spoor doet bijster worden en 't daarom geen verwondering behoeft te wekken dat jongens de meening zijn toegedaan, dat voetbalsport niets anders is dan zijn tegenstander te verslaan om zoodoen de maar als no. 1 op het ranglijstje te komen. Gymnastiek is van weldadigen in vloed op het lichaam, doet de spieren stalen, het lichaam verharden en de longen versterken. Gymnastiek is een sport die het weerstandsvermogen doet verhoogen, die kerels kweekt die niet opzien tegen eenige moeilijkheid en nimmer het hoofd verliezen in moei lijke omstandigheden omdat zij hoofd en geest weten te bewaren en steeds hun doel weten te bereiken. Een zoo'n jongen is meer waard dan vijf andere. Veel zou hij over de goede hoedanig heden van deze sport bij uitnemend heid nog kunnen zeggen, doch hij acht het thans niet de tijd en plaats daar voor, maar wil den wensch uitspreken dat door de demonstratie vele jongelui zich zullen geroepen gevoelen om daar bij aan te sluiten want de gymnasten mogen de hoop des vaderlands worden genoemd. Met een driewerf hoera voor H. M de Koningin, dat door duizenden en duizenden kelen geestdriftig werd her haald eindigde de burgemeester zijne begroeting aan de turners die niet wei nig enthousiast waren over deze tot hen gerichte sympathieke woorden. De HoogEdel Gestr. heer J. van Rij- zewijk, wil als Voorzitter van den Turnkring Tilburg niet nalaten een woord van dank te richten tot den Edelachtb. heer Burgemeester voor de hartelijke welkomstwoorden en niet minder voor de groote sympathie die hij als hoofd dezer gemeente heeft voor de gymnastiek. Voor de flinke hier bestaande afdeeling zegt dat veel. Ze kan de toekomst gerust tegemoet gaan en hij durft dan ook te vertrou wen dat vele jongens en meisjes de wijze woorden van het hoofd der ge meente zullen opvolgen en in grooten getale zich zullen aansluiten, dan is het dot 1 van deze demonstratie bereikt. Een driewerf hoera steeg andermaal uit de nog steeds grooter geworden rnenschen-massa op. Door de deelnemende vereenigingen: 1. Waalwijksche Gymnastiekvereen Waalwijk; 2. St. Jan, Waalwijk; 3. Kunst en Kracht, Waalwijk; 4. Spartanen, Tilburg; 5. Kunst en Kracht, Tilburg; 6. David, Tilburg; 7. Voorwaarts; 8. K. G. V., Kaatsheuvel; 10. Prins Hendrik, Vught, werd voor de autoriteiten gedefileerd en vervol gens onder de lustige tonen van de harmonie St. Crispijn, gemarcheerd naar het Voetbalterrein van W. S. C. aan den Parallelweg. Duizenden verdrongen zich hier om een plaats op het terrein te bekomen. Direct na aankomst stelden de tur ners zich op voor de vrije oefeningen. Een frappant gezicht was het die on geveer 400 gymnasten op slechts een commando de meest ingewikkelde oefeningen te zien maken. Veel belangstelling trok ook de esta fette-wedloop en hindernisbaan. Het publiek leefde mee, wat telkens duide lijk viel waar te nemen wanneer de partners elkaar ongeveer gelijk bleven. Vanzelf spreekt het dat bij de hinder nisbaan dikwijls de lachspieren in be weging kwamen. Het turnen aan alle toestellen trok wel de meeste aandacht. Er werden dan ook verscheidene prachtige staaltjes te zien gegeven wat oefening en durf vermogen. In een woord door alle vereenigin gen werd keurig gewerkt, zoodat de jury-leden de lieeren Jos. A. Vorsten- bosch,, Leeraar, M. O. Gymnastiek te Tilburg, A. J. Tervoort, Leeraar M. O. Gymnastiek te 's-Bosch, A. Brouwers Leeraar M. O. Gymnastiek te Tilburg en A. Smulders, Leeraar Gymnastiek te Tilburg, geen gemakkelijke taak hadden te vervullen. De uitslagen waren als volgt (W. G. V. is buiten mededinging gebleven). Optocht: dus 1. Voorwaarts 7V2 punt, Tilburg. 2. Spartanen 7V« punt, Tilburg. Estafette-loop: Adspiranten, (beneden 18 jaar). 1. Voorwaarts, Tilburg 49'/s sec. 2. Kunst en Kracht, Tilburg 54 sec. 3. T. G. V., Tilburg 58 sec. Leden (boVen 18 jaar). 1. St. Herman Josef 564/s sec. 2. Kunst en Kracht, Waalwijk 5 72/s. Hindernisbaan: Adspiranten (beneden 18 jaar). 1. Prins Hendrik, Vught 18:7r> sec. 2. David, Tilburg ltk/s seconde. Leden (boven 18 jaar) 1. Kunst en Kracht, Tilburg 183/r, s. 2. K. G. V. Kaatsheuvel 191/s sec. Touwtrekken: 1. K. G. V., Kaatsheuvel. 2. Kunst en Kracht, Waalwijk. 3. Prins Hendrik, Vught. Groepen: J. Spartanen, Tilburg. 2. Prins Hendrik, Vught. 3. St. Herman Jozef, Drunen. Na afloop van deze zoo schitterend geslaagde wedstrijden toog men naar de Markt alwaar door de harmonie „De Eendracht" van Nieuwkuik en Onsenoord een concert werd gegeven, aangeboden door Waalwijks Belang. De Eendracht werkte haar program op werkelijk onberispelijke wijze af en bewees dat ze de hoogste sport van de muzikale ladder nabij is en spoedig, na nog eenige studie ook in de hoogste afdeeling een goed figuur zal maken, hetwelk wij het sympathieke corps gaarne toewenschen. Er waren zeer mooie nummers bij, die zeer muzikaal gegeven werden o.a. Carmen van Bizet. Het publiek had zeker niet kunnen verwachten zulk een uitstekend corps hier te krijgen. Het had een zeer groot succes en we hopen meermalen dit corps terug te zien. De Waalwijksche Gymnastiekvereen. en in het bijzonder de heer A. Princen, mogen met genoegen en trotsch op dezen mooien dag, mooi in elk opzicht, terugzien. Aan ontelbaaraar velen men schat dat op het terrein 2700 men- schen aanwezig waren heeft men een hoogst aangenamen middag be zorgd. De uitslag van de Maandag voor deze gemeente gehouden loting voor de Nationale Militie is als volgt: 81 J. B. Adriaanse; 26 -T. C. M. Am mersdorfer, vrij broed.; 68 C. Berg mans, v.v.22 C. Blom; 18 C. J. Brok; 9 M. A. de Brouwer; 49 Th. Claus; 40 M. J. van Daelen19 F. C. van Dae len71 C. J. Dekkers34 H. v. Delft, v.g.v.20 J. van Delft, v.v.57 A. van Eeten; 76 H. J. Gouda; 66 W. J. v. d. Gouw, v.v.3 G. M. de Graaf56 C. A. van Gijzel, v.g.v.; 67 J. D. G. E. Hamburg; 24 A. Hamers; 13 H. van Helvoirt; 16 A. H. Hendriks; 58 H A. G. Hens; 74 C. P. Hesselberth; 36 P. W. Hesselberth1 J. van den Hoek, v.v.62 A. J. Holster, v.g.v.15 F. H van den Houdt; 14 J. H. v. d. Houdt: 31 M. J. Hurkmans, v.v.23 A. J. M. van Iersel; 63 A. W. Kampman; 77 F. A. Kelder, v.v.7 W. Ivlerx17 A. J. Klijberg; 27 P. J. Kleijssen; 54 H. A. Knippe-ls; 64 A. W. Korthout; 50 M. P. A. Korthout; 11 C. A. Krol; 51 I». Ivuijsten; 10 W. H. Kuijsten; 2 J. B. C. A. Leenheers; 32 L. H. Louwe Ivooij- mans; 45 G. F. Maas, v.v.; 83 H. A. Maas, v.v.37 J. Maas, v.v.38 P. J. Maas; 39 C. G. v. d. Meijdenberg, v.v.; 48 H. A. Muller, v.g.v.; 61 A. v. Oor schot, v.v., 52 C. F. van Oostrum, v.g. v.69 J. J. van Oscli; 28 C. J. Patist; j 44 C. J. de Peffer; 12 E. J. van der Pennen8 M. J. Pennings55 J. Pot 35 A. J. Pullens; 80 ,C. J. Pullens; 5 J. H. Pullens 65 J. L. van Riel; 41 L. A. de Ronde, v.v.59 C. J. de Rooij 72 W. A. de Rooij, v.v. 4 G. J. Sars; 73 L. G. Schalken, v.v.; 47 M. J. van der Schans78 L. J. Schilders79 M. A. M. Schippers; 43 G. F. A. Sclio- liaus42 J. M. Schoondermark v.v. 33 W. van Schijndel; 82 B. Stevens; 25 M. J. van Tilborgh29 A. A. Tim mermans; 30 B. Treffers, v.v.; 6 J. Treffers; 46 Th. A. A. Trimbach; 60 A. Trommelen, v.v.; 75 F. A. Verdonk; 53 C. G. M. Verwiel; 21 E. M. Vriesde 70 C. W. IJpelaar. v.v. beteekent voorloopig vrijgesteld, v.g.v. beteekent voor goed vrijgesteld. De volgende circulaire is verzon den Aan de ond-leerlingen der Machinale Afdeeling der Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers Waalwijk. Cursus Ago, omgekeerd werk en houten hakken zetten. Reeds lang bestaat bij ons het plan, om een cursus te geven voor oud-leer lingen in: AgoOmgekeerd icerk en Houten-hakken zetten. Oorspronkelijk wilden wij hiervoor geen schoolgeld verlangen, maar de tijdsomstandigheden nopen ons voor dezen korten cursus een gering school geld te verlangen. De cursus begint in October en zal gegeven worden Donderdagmiddag van half twee tot vijf uur. Lesgeld bedraagt 10.voor den geheelen cursus van 6 weken bij voor uitbetaling te voldoen. Direct na het beëindigen van dezen cursus wordt een nieuwe gegeven, omdat wij de oud- leerlingen slechts 4 aan 4 kunnen toe laten, willen zij deze werksystemen grondig leeren. De toelating geschiedt naar gelang de inschrijving, dus, wie het eerst komt, 't eerst maant. Wij noodigen U uit van deze gele genheid wel gebruik te maken en zich met bekwamen spoed aan te melden bij den Directeur te Waalwijk. Wij verwachten U allen, ook hen, die wij door adresverandering langs dezen weg niet bereikten. De Directeur der Rijksschool, H. VAN DER WAERDEN. In de Memorie van Antwoord omtrent opheffing van Kantongerechten zegt de Minister van Jusfitie om. 't navolgende Ook bij nadere overweging acht de minister indeeling van het grootste deel van het kanton Heusden bij het kanton Qorinchem rationeel. Een groot deel der inwoners gaat naar Gorinchem ter markt. Ook de aard der bevolking pleit voor indeeling bij Gorinchem. Ondertusschen worden eenige cor recties aangebracht in dezen zin, dat Heusden en Eethen alsnog worden ondergebracht bij het kanton Waalwijk. Daarentegen blijkt Dussen beter bij Gorinchem ingedeeld. Gisteren is door den Minister president Jhr. Ruijs de Beerenbrouck de groote Landbouwtentoonstelling te Zevenbergen, die tot en met Vrijdag duurt, geopend. De tentoonstelling biedt heel veel interessants. Ook werd de stoomzuivelfabriek te Zevenberg- schen Hoek bezocht. Maandagavond ten half acht had in de groote zaal van den R.K. Gilden bond eene algemeene vergadering plaats van de R.K. Werkliedenvereeni- ging. Nadat de heer Passier de aan wezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, in het bijzonder den heer J. A. Kolkman uit Tilburg, deelde hij mede dat door de tooneelvereeni- ging een groot werk, dat voor geen enkel ander zal behoeven onder te doen, in studie is genomen, zoodat den leden een aangename avond staat te wachten. Zeker tot aller genoegen zal men gehoord hebben dat de harmonie met een eersten prijs uit het strijdperk is getreden. Dat heeft tengevolge, aldus de Voorzitter, dat voortaan in een hoogere klasse zal moeten worden uitgekomen, zoodat meer zwaardere stukken zullen worden ingestudeerd waarvoor men nieuwe instrumenten noodig heeft. Daarvoor moet geld zijn en aangezien de kas leeg is, durft hij vertrouwen dat vele leden wekelijks 5, 10 of 25 cent zullen geven, opdat een fondsje kan gevormd worden waaruit de instrumenten gekocht kun nen worden. De heer Kolkman, die zal spreken over „Onze Instellingen", begint met er op te wijzen, dat door Dr. Ariëns reeds lang geleden is gezegd dat de groote strijd tusschen godsdienst en ongeloof in hoofdzaak zal worden uitgestreden in de organisatie. Deze stelling heeft practisch alles te maken met hetgeen waarover hij heden zal spreken Immers moet die groote strijd in de organisatie worden gestreden, dan is het noodig dat die organisatie een sterk leger vormt en dat kan pas wanneer alle arbeiders zien dat hun belang het eischt dat ze zich bij de vakorganisatie aansluiten. Dat belang is spoedig en tastbaar te zien uit de groote voordeelen die de instellingen als spaarbank, levens verzekering, ziekteverzekering, enz. zijn te zien. Alvorens op het groote nut van deze instellingen de aandacht te ves tigen, wijst spr. er op dat het idealisme, dat voor 10 jaar geleden de organisatie's deed groeien, thans bij de meeste leden is verdwenen. Dat idealisme moet weer terugkomen en kan en zal weerkeeren indien men maar op de hoogte is van het bestaan en de werking der diverse instellingen. Er mag niet vergeten worden dat de arbeiders materieele behoeften hebben en juist dat is het waar de volle aandacht wel eens aan mag worden geschonken. Aan de hand van verschillende cijfers wijst spr. er op wat door de socialisten met hun neven-instellingen wordt bereikt en daar moet het met de katholieke organisatie ook heen. Ieder werkman moet weten dat hij b.v. over 14 jaar in het bezit kan zijn van een eigen woning, dat er groote kapitalen kunnen besteed worden voor de organisatie mits hij zich verzekert in zijn eigen verzekering. De werkman mag wel begrijpen dat er in ons land meer actualisten zijn dan hij denkt, actualisten, die de democratie willen vertrappen en den toestand van weleer weer willen terug roepen. Niemand die zijn gezond ver stand gebruikt, zal daaraan meewerken en toch doet men zulks onbewust als men geen lid is van zijn vakvereeni- ging. Niet-leden, de mannen die bij de pakken blijven neerzitten zijn oorzaak dat de toestanden voor den werkman slechter worden en dat mag niet, dat moet worden voorkomen en daarom moet ieder propagandist zijn voor zijn eigen vereeniging. De heer Passier dankte den spr. voor zijn leerrijk betoog en hoopte dat veler oogen weer open zullen gaan en zij spoedig tot de organisatie mogen toetreden. Nadat bij de rondvraag nog enkele zaken van huishoudelijken aard waren besproken, werd de vergadering ge sloten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de schuur van v. B. in de Goudmijn. Ontvreemd werden eenige artikelen w.o. een verrekijker. Door de politie werd aanstonds een onderzoek ingesteld met het gevolg dat de dader, een bij zijn baas weggeloopen schippersjongen, in Drunen werd gearresteerd. Maandag is hij naar de gevangenis te 's Bosch overgebracht. Blijkens eene in dit nummer op genomen advertentie bestaat er weder om gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor de Waalwijksche Muziekschool. Het groote succes, waarmede het bestuur zijne werkzaamheden bij de opening dezer school bekroond zag en de reeds bereikte resultaten van het onderwijs aan deze inrichting, geven alle hoop, dat de belangstelling uit Waalwijk en omgeving ook thans niet verminderd zal zijn en zich weder tal van leerlingen zullen aanmelden. De school stelt jongelui, die den noodigen aanleg en ambitie toonen, in de gelegenheid zich tegen matige les gelden degelijk muziek-onderwijs te verschaffen. Bij de oprichting werd vooral ook beoogd hier krachten te kweeken, die een zeer te waardeeren steun kunnen vormen voor de instand houding en den verderen opbloei onzer plaatselijke zanggezelschappen en ons symphonie-oikest, harmonie enz. Van den anderen kant is de gelegenheid om zich aan te sluiten bij muziekvereeni- gingen een zeer voorname factor om de muziekkunst met lust te blijven be oefenen en dezen tot een hoogen trap van ontwikkeling op te voeren. Het bestuur der muziekschool ver plicht de bevolking van Waalwijk en omgeving dan ook aan zich en wer kelijk kan Waalwijk trotsch zijn op het bezit van zulk een instituut, waar door het in dit opzicht op ééne lijn kan gesteld worden met steden als den Bosch, Tilburg en Breda, terwijl vele andere plaatsen met een aanmerkelijk talrijker bevolking onze gemeente dit voorrecht zullen benijden. Voegen we hieraan nog toe, dat de leiding der muziekschool is toever trouwd aan den directeur A. A Groot, een man van groote gaven, rijpe on- dervindig, een paedagoog in merg en been, dan verdient dit voorrecht zeker alle waardeering. De beste waardeering, tevens de beste schadeloosstelling van de belan- gelooze opofferingen van het bestuur, kan getoond worden door de aanmel ding van een hoog cijfer nieuwe leer lingen, waartoe wij gaarne met kracht aansporen. Bij de gehouden aanbesteding voor het maken van het binnenwerk voor de uitbreiding van de stoom- schoenfabriek Timmermans-v. Turen- hout, werd ingeschreven als volgt C. R. Treffers, Capelle f 2110. Van Huiten-Krol, Waalwijk f 2012. Wed. G v. Huiten, Waalwijk f 1998. Honcoop, Veen f 1993.50 A. de Grauw, Waspik f 1924. fa. Wed Aarts, Waalwijk f 1888 Timmermans, Sprang f 1569. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. In ons j.l. nummer meldden wij terloops het slagen van den heer Frits van Bladel alhier voor het examen bloemschikken, uitgeschreven door de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, in vereeniging met den Kring Bloemist-Winkeliers uit de Groep Bloemisterij van den Ned. Tuinbouwraad, en gehouden te Aals meer op 3 en 4 Sept. j.l. Uit een op ons verzoek verstrekt programma blijkt, dat voor genoemd examen zeer hooge eischen gesteld worden. Zoo moet b.v. de candidaat minstens 20 jaar oud zijn, zich één jaar van te voren reeds aanmelden onder overlegging van vol doende bewijzen minstens drie jaren in de practijk werkzaam geweest te zijn. Het examen wordt gesplitst in een theoretisch en practisch gedeelte. Het theoretisch gedeelte is onder verdeeld in zes rubrieken n.l. 1. Ge schiedenis van het gebruik van bloemen vroeger en thans, van den bloemhandel in het algemeen, voornaamste cultuur centra en speciale cultures 2. Bloemen snijden en verzorgen3. Kleuren effecten, harmonie en contrasten, karak ter en symboliek4. Verschillende stijlen en vormen5. Het geven van adviezen6. Warenkennis. Het practisch gedeelte eischt o.m. Vaardigheid in het uitpakken en verzorgen van bloemen en planten. Het maken van een bloemstuk van afgesneden bloemen en groen. Het inrichten van een mand met blijvende planten. Het maken van een grafkrans, feestkrans, bruidsbouquet, bruids garnituur, balbouquet, tafelversiering, inpakken en verzenden van bloemen en planten, alsmede een bloemstuk naar vrije keuze, waartoe slechts een bepaalde hoeveelheid materiaal ver strekt wordt. Geen wonder alzoo, dat de candi- daten schier onafgebroken worden beziggehouden van 's morgens 73/4 tot 's avonds 6V2 uur. En dat de commissie, bestaande uit acht examinatoren, met de diploma's niet scheutig is ofschoon deze niet minder dan f 20.kosten, blijkt wei voldoende uit het feit, dat den eersten dag 5 van de 8 en den tweeden dag 3 van de 8 candidaten afgewezen werden. Er is dus alleszins reden den heer Frits van Bladel met zijn succes geluk te wenschen. De handel in bloemen, zaden enz., die hier een steeds hoogere vlucht neemt, kan bij zulk een succes flink gediend zijn. De heer van Bladel genoot voor dit zoo belangrijk onderdeel van zijn vak zijn opleiding bij de N.V. Gerretsen Valeton's Bloemenmagazijn (Hofleveran ciers) te Nijmegen. De bakkers van Groot Waalwijk hebben in de vergadering van j.l. Maandag besloten de broodprijzen als volgt te verhoogen Tarwe- en zoetbrood 20 cent, water- mik 22 cent en melkmik 28 cent, per 8 ons gewicht. Cadetjes en krenten broodjes resp. 3 en 4 cent per stuk. Dit alles noodgedwongen door de hooge graan- en bloemprijzen. Zaterdag heeft de heer W. v. d. Heijden in het pand, gelegen Groote straat B. 109, vroeger bewoond door den heer C. Marks, een nieuwe zaak geopend in Verfwaren, Glas-, Borstel werk, Teeken- en Schrijfbehoeften, benevens behangselpapieren, enz. De verschillende artikelen waren in de mooie breede vitrine keurig ge rangschikt en trokken den geheelen avond en volgende dagen veler aan dacht. Wij wenschen den heer W. v. d. Heijden een voorspoedige groei en bloei in zijn zaken toe. Zaterdagnamiddag werd in hotel Gerris de tweede vergadering gehou den van de afdeeling Waalwijk-Tilburg van den Werkmeesters-Bond, (hoofd zetel Frankfurt). De agenda werd spoedig afgewerkt en besloten op iedere vergadering eene bespreking te houden over een vaktechnisch onder werp. Ieder lid heeft op zich genomen een dergelijke voordracht te houden, daar men z'n kennis en ondervinding gaarne ter leerring aan collega's me dedeelt. Iedereen kan lid worden, terwijl anderen deze nuttige vereeniging als donateur kunnen steunen De volgende bijeenkomst heeft plaats in de Looiers- beurs te Tilburg op 4 October a s. De fokveedag Donderdag 25 Sept. in onze gemeente te houden, be looft zeer veel, de belangstelling aller- zijds is zeer groot. Dit blijkt uit het groot aantal geschonken medailles, dit blijkt ook uit de groote deelname, er

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5