Nieuws uit Kaatsheuvel. Rechtzaken. Sport. Buitenland. Kerknieuws. Gemengd Nieuws zijn niet minder dan 158 exemplaren ingeschreven. Als men nu b.v. weet dat op den centralen Fokveedag vanwege den Bond van Rundvee-fokvereenigingen in West Noord-Brabant, die a s. Don derdag tijdens de Landbouwtentoon stelling te Zevenbergen gehouden wordt, 163 ex. zijn ingeschreven, dan moge een getal van 158 voor den eersten Interlokalen Fokveedag alhier zeer zeker buitengewoon genoemd worden en bij voorbaat een succes voor de commissie, die vooral door de uitnemende zorgen van de heer Chr. J. van Herpt ie Herpt voor een uit stekende regeling en voorbereiding zorgdraagt. Deze fokveedag belooft voor de veeteelt in de Langstraat en omgeving en ook voor onze plaats van veel beteekenis te worden. In de Zaterdagavond gehouden Hoofdbestuurs en Maandagavond voort gezette algemeene vergadering van 't Comité der tentoonstelling werden onder voorbereiding en toelichting van 't Comité voor de Gebouwen, de ver schillende ingekomen ontwerpen voor tentoonstellingsgebouwen, inrichting, indeeling, aanleg, enz., (een vijftal), in oogenschouw genomen en behandeld. Na nauwkeurige vergelijking en be spreking werden de plannen ingediend door het architecten-bureau Van Gestel Co., alhier 't best bevonden en mits dien ditbureau tot architect voor de a.s. Tentoonstelling aangewezen. Het thans ingediende plan, dat natuurlijk vanzelf nog eenige wijzigingen moet onder gaan, zal als voor-ontwerp worden geëxposeerd op de Jaarbeurzen te Utrecht en Amsterdam. Heden zullen ze te Utrecht aan de ministers, die de Jaarbeurs bezoeken worden voorgelegd en uiteengezet. Zaterdag hadden op het terrein aan het Westeinde de door de veree- niging „Koninginnedag" uitgeschreven kinderspelen plaats, georganiseerd ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin. Voor het eerst sinds vele dagen liet zich de zon zien, zoodat het te be grijpen is dat zich menigeen liet ver lokken een wandeling naar het West einde te maken, zoodat, toen de spelen aan den gang waren, waarvoor zeer veel deelneemsters en deelnemers waren, ei heel wat belangstelling was. Door de verschillende grimassen die bij de diverse spelen door de deel nemers werden gemaakt, werd er aan houdend en onbedaarlijk gelachen, öe uitslag was voor KlasseIJongens: Houtjes rapen le prijs P. Treffers, 2e pr. Jac. Pul lens, 3e pr. H. Roelofs. Voor Klasse II, Driebeen wedloop 1 Stokwielder, 2 v. d. Heuvel, 3 Blom, 4 Treffers, 5 Frits Verhagen en 6 Adriaansen. Voor Klasse III, Zakloopen 1 G. v. Delft, 2 Karei v. d. Heijden, 3 Leo van Son, 4 H. v. Zeist en 5 J. Kooien. Voor Klasse IV, Tonkruien: 1 A. Hoffman, 2 Bas de Rooij, 3 Fr. Dalleu, 4 A. Smits, 5 Willem Blom, 6 L. v. Driel, 7 H. Couwenberg en 8 J. Verhulst. Voor Klasse V, Touwtrekken: 1 Adr. Goedhart, 2 Piet van Loon, 3 Piet van Schendel en 4 Ant. Kuijsten. Voor Klasse VI, Wedloop met hindernissen 1 Nic. Blok, 2 J. v. Son, 3 J Brans, 4 G. Verhagen, 5 W. Verhagen. 6 Adr. Duquesnoij, 7 L. Passier, 8 J. v. d. Ven, 9 W. Smits, 10 J. Blom en 11 A. de Vries. Voor Klasse I, Meisjes, Houtjes rapen 1 Corrie Brans, 2 Marietje Bogers, 3 Jo Casteleijns en 4 Truusje v. d, Aa. Klasse II, Bal dragen 1 Jane Goedhart, 2 Cor Dijkstra, 3 G. Wagemakers. Klasse 111, Aardappelen rapen: 1 Rica van Heivoort, 2 Jo Beekmans, 3 Janna Wagemakers, 4 Sientje Treffers, en 5 Betje Pistorius. Voor de Estafette-wedloop verwier ven den eersten prijsJ. Schaap, K. Blok, A. Treffers, C. v. d. Hammen en M. Treffers er. den tweeden prijs Jo Verhulst, Marie Hesselberth, Jo Smit, Laurien Schalken en Regine v. d. Weij. De uitslag van den eindwedstrijd, Bloemencorso voor schoolkinderen, was als volgt le pr. Laura Pleijs, ve sierde fiets, 2e pr. J. Blom, versierde Bokkenwagen, 3e pr. H. v. Dongen, versierde hoepel, 4e pr. Lena v. Engelen, versierde autopeth, 5e pr. Broer de Rooy, ver sierde reep, 6e pr. Joke v. Schendel, versierde poppenwagen, 7e pr. Truusje v. d. Aa, versierde poppenwagen. De harmonie „St. Crispijn" wist door hare opwekkende tonen een vroolijke geest onder het publiek te houden. Ruim 6 uur werd door de Gemengde Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel", daarna direct gevolgd door de Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hal lelujah" een concert gegeven op de kiosk, staande voor het oude raadhuis van voormalig Besoijen. Beide vereenigingen werkten op on berispelijke wijze hun programma af. Het luide applaus was dan ook ten zeerste verdiend. De clou van den avond was het concert van de harmonie „Sophia's- vereeniging" uit Loonopzand. Dat keurkorps werkte een programma af zoo schitterend als maar weinig wordt gehoord. Tijdens de uitvoering was het dan ook muisstil in de om geving. terwijl het publiek na afloop van ieder nummer heel niet karig was met applaus. De „Sophia's-vereeniging" mag dan ook gerangschikt worden onder de beste harmonieën uit de omgeving. NIEUWKUIJK. Op Donderdag 11 Sept. a.s. zal door de leden van den R.K. jongenboerenstand alhier een uitstapje worden gemaakt naar Zeven bergen ter bezichtiging van de aldaar te houden tentoonstelling van paarden en vee. Ook niet-leden kunnen aan deze reis deelnemen. Van den landbouwer J. v. S. werd deze week een op het veld staande zak boonen van plm. 25—30 K.G. inhoud ontvreemd. Voorwaar een laffe daad. Door de postduivenvereniging „G V V." alhier, werd in haar jongste vergadering besloten begin October in de zaal van den heer A. Merks een onderlinge tentoonstelling te houden. Zoo het zich laat aanzien, zal de tentoonstelling zeer goed slagen, daar door alle liefhebbers (en er zijn er vele met prachtexemplaren) medewerking is toegezegd. Waarschijnlijk onder den invloed van den verlevendigden handel met Duitschland zijn de prijzen der vette varkens alhier den laatsten tijd stijgende. Men besteedt heden tot 45 cent per K.G. Door den heer van Giersbergen, Rijksbijenteelt consulent te Wageningen zal op Zaterdag 13 September a.s. om 6'/2 uur in het Veilingsgebouw „De Langstraat" voor bijenhouders alhier en omstreken een causerie worden gehouden over het nut der bijen in verband met de tuinbouw. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den Raad dezer ge meente, op Vrijdag 12 September 1924, des namiddags twee uur in het Ge meentehuis aldaar. Te behandelen zaken 1. Voorloopige vaststelling Gemeente rekening dienst 1924, met rekeningen Gemeentelijk Electriciteits- en Ge meentelijk Grondbedrijf. 2. Vaststelling salaris havenmeester. 3. Benoeming havenmeester. AanbevolenP. C. Goossens. 2. G de Bot, 3. P. Weerelts. 4. Verzoek C. v. d. Beek aankoop van grond. 5. Verzoek M. Sandbergen, huur Gemeenteterrein. 6. Ingekomen stukken. 7 Rondvraag. Kaatsheuvel, 10 Sept. '24. Bij onderhandsche aanbesteding is het aanleggen van het electrisch licht in het in aanbouw zijnde patronaat alhier gegund aan het Electro-Technisch Installatie-Bureau „Electra", directeur Fr. v. Gestel, Wilhelminapark Tilburg. We lazen een bericht in het „Dagblad van Noord Brabant* als zou het reeds een definitief feit zijn dat het Kon. Muziekgezelschap Euphonia met de beide Pinksterdagen 1925 een groot Festival voor Harmonieën, Fanfares en Zangvereenigingen zou geven, gepaard met een Kermesse d'été, ter viering van het 50-jarig bestaan der vereeniging. Met volle zekerheid kunnen we mededeelen dat dit bericht zeei voor barig is. Het bestuur van Euphonia heeft alleen nog maar besloten het 50-jarig bestaan der Harmonie te vieren. De organisatie van dit feest is in handen gelegd der vereeniging „Kaats heuvels Belang", welke vereeniging tevens ook voeling houdt met de plan nen der Kon. Erk. Harmonie „Apollo" omtrent de viering van het 40-jarig bestaan dezer vereeniging, eveneens in 1925. Definitief is noch de datum, noch de wijze van viering vastgesteld. De R. K. Gymnastiekvereniging „K. G. V." alhier nam Zondag j.l. deel aan de groote gymnastiek- en atletiek wedstrijden te Waalwijk. Ofschoon onze jeugdige vereeniging wegens de gymnastiekfeesten in Dongen, zonder leider moest uitkomen, wist zij toch den lsten prijs te behalen in touw trekken en den 2den prijs op de hindernisloopbaan. We mogen K G V. met het behaalde succes complimen teeren en spreken hierbij de hoop uit dat zij onder voortdurende leiding van haar energieken trainer, met denzelfden ijver eri oefenlust moge blijven voort gaan. Zaterdag a.s. om 7 uur nam. zal het Kon. Muziekgezelschap Euphonia en corps een bezoek brengen aan het Kegelconcours, door Kaatsheuvels Be lang ten bate van een kioskfonds ge organiseerd. Vooraf maakt de harmonie een muzikale wandeling, terwijl tevens in 't kegellokaal eenige nummers zullen gegeven worden. De Hoenderclub Kaatsheuvel hield gisterenavond een algemeene vergade ring in café restaurant Joh. Smit. Het bestuur deed mededeeling omtrent de onderhandeling betreffende voeder aankoop en omtrent het verloop der onderhandelingen met de Waalwijksche Pluimveevereeniging over de gecom bineerde tentoonstelling in 't komend seizoen. Besloten werd zoo mogelijk reeds Zondag 21 Sept. een excursie te maken naar een paar groote Hoender parken, n.l. P. Michael en A. v. d. Maaden in Wijk en Aalburg en Gebr. Welleman in Buurmalsen. Omtrent toetreding tot den Zondag j 1. opgerichten Z.-Nederlandschen Pluim veebond kreeg 't bestuur machtiging naar omstandigheden te handelen. 't Bestuur zal verder pogingen in het werk stellen om ook voor de leden van onze vereeniging de inenting tegen diphterie en pokken van Dr. 't Hoen gedaan te krijgen. BOSSCHE POLITIERECHTBANK. Diefstal van aardbeien. J. C. H. en A. den H. beiden te Wijk (Oud-Heusden) hadden zich vergre pen aan diefstal van aardbeien ten nadeele van den ouden G. Klerks al daar, die strompelend en hulpeloos als hij was de geschiedenis bevend kwam vertellen. Hij had aan beklaagden aard beien gegeven, doch niet tevreden had den ze zich in den tuin begeven om bes sen en aardbeien te plukken. De eisch tegen ieder luidde 15. boete de uitspraak 10.boete of 5 dagen hechtenis. Mishandeling. Jan J. uit Kaatsheuvel was woedend geworden, toen hij zag dat een onvoor zichtige per fietst z'n kind omreed dat aan moeders hand voortdrentelde. Beklaagde had een steen genomen en mishandelde den fietsrijder er mede, die toch feitelijk geen schuld had aan de consternatie om het kind, dat geen bijzonder letsel had bekomen. De eisch luidde 5.boete subs. 3 dagen hechtenis. Uitspraak 15 Sept. Weggeld. De eerste zitting na de vacantie van de Politierechtbank werd besloten met de behandeling van 65 weggeldzaken. Dus een goed begin. Onder deze lange ris van beklaag den die de provinciale wegen hadden bepeddeld zonder rijwielkaart was ook Agnes S. uit Schijndel. Toen de politie haar aanhield en vroeg naar de rijkaart had ze d'r vaders fietskaart laten zien. Ze kon geen belasting beta len beweerde ze. „En" besloot ze „wie niet sterk is moet slim zijn" en ze lachte er vroolijk om. Maar d'r wijs heid redde er haar niet uit. Agnes moest dokken! KRIJGSRAAD. Principieele dienstweigering. Voor den krijgsraad te 's-Hertogen- bosch stond terecht C. B., 20 jaar, geb. te Sneek, gewoon dienstplichtig sol daat van het 9e Regiment Infanterie gedetineerd te 's-Gravenhage, beklaagd van herhaalde principieele dienstwei gering. Beklaagde door den president gevraagd naar de bekentenis van het ten laste gelegde antwoordde telkens ironisch: „Ik had de eer". De auditeur-militair eischte 5 maan den gevangenisstraf met aftrek van 't voorarrest, ontslag uit den militairen dienst met ontzegging van de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. WAALWIJK. Z. T. C., Amsterdam, naar Waalwijk. Meldden we in ons vorig nummer dat Quick in correspondentie was aan gaande een interessante wedstrijd op a.s. Zondag, we kunnen thans defini tief mededeelen dat Quick er in ge slaagd is een XI-tal naar Waawijk te kijgen, zooals er nog geen hier is ge weest. Het is n.l. een Amsterdams Zo- merelftal, dat speelt onder den naam van Zomer Toer Combinatie. We zullen heden volstaan met de namen der spelers en de clubnaam, waarin dit seizoen gespeeld wordt: Daalman. (S.D.W.) Vos Dommelshuizen. (S.D.W.) (Blauw-Wit 2) Meetli Mell Heinsius (Germaan) (Hilversum I) (S.D.W.) ten Bosch N.N. Werker (D.E.S.) (Ajax) (Amstel) Bruin Volkers (Amstel) (Germaan) Zooals uit de opstelling blijkt wordt dit elftal door le en 2e klas spelers vertegenwoordigd, waaraan Quick een harden dopper zal hebben. Nadere ge gevens aangaande dit XI-tal in het volgend nummer. Het is voor Quick 1.1 Zaterdag een schitterend geslaagde middag ge worden bij het houden der onderlinge Athletiekwedstrijden. De uitslag was als volgt: Afdeeling A. Hoogspringen, le pr. D. Verschuren, 1.50 M. 2e pr. P. Verhelst, 1.45 M. 100 M. hardloopen. le pr. P. Verhelst, 12VG sec. 2e pr. J. van Lier, 12 2U sec. Kogel stooten. le pr. H. v. d. Breugel, 9.16 M. 2e pr. A. v. Hilst, 9.07 M. Hordenloop. le pr. J. Hornes, 162/s sec. 2e pr. J. v. Kuijk, 172/a sec. Ver-springen, le pr. J. van Lier, 5.36 M. 2e pr. D. Verschuren, 5.19 M. Hindernisloop. le pr. A. v. Velthoven. 2e pr. A. v. Hilst. Afdeeling B. Hoogspringen, le pr. J. Trimbach 1.30 M. 2e pr. A. v. Velthoven 1.25 M. 100 M. hardloopen. le pr. A. v. Velthoven 13 sec. 2e pr. J. Trimbach, IBVs sec. Ver-spingen. Ie pr. A. v. Velthoven, 4.68 M. 2e in*. Jos. Hornes 4.63 M. Het was de Quick-leden goed aan te zien, dat zij de laatste weken ernstig hadden geoefend en dergelijke wed strijden zullen in de a.s. competitie voor de spelers wel van invloed zijn. We mogen dit verslag niet eindigen, alvorens den leider dezer wedstrijden n.l. den heer Thonen, ons compliment te maken, voor zijn keurig werk dat hij heeft geleverd, om de Quick-leden zoover te brengen, dat zij dergelijke wedstrijden konden organiseeren. On vermoeid en geheel belangeloos, heeft de heer Thonen maanden en maanden gewerkt, met opoffering van vrijen tijd, om de Quick-leden te harden in den komenden strijd. Hiervoor brengt bestuur en leden v. Quick hem hun op rechten dank en we zijn er vast van overtuigd, dat Quick steeds op zijn me dewerking zal mogen blijven rekenen. R. W. B. N.V.B. Competitie 19241925, 3de klas B. W.S.C., Quick en R.W.B. alhier, T. S.C., Oosterhout, Kaatsheuvel en Gu- dok, Tilburg; alzoo maar een kleine competitie. Vucht heeft bedankt. 21 September begint bovenstaande competitie. A.s. Zondag 14 Sept. R.W.B.—V.V. O., Vlijmen. R.W.B. II—V.V.O. II. De Volkenbondsvergadering. Na de redevoeringen van Hériot, den Franschen premier en van Mac Do nald, de eerste minister van Groot- Brittannië, heeft Beijêsj, de bekwame minister van buitenlandsclie zaken van Tsjecho-Slowakije in een aan bedui dendheid niets te wenschen overlaten de rede zijn standpunt ten aanzien van de vraagstukken als arbitrage, ontwa pening en toelating van Duitschland tot den Volkenbond uiteengezet. Door kneed als Benesj is inzake het inter nationale recht, heeft hij tal van voor beelden gegeven en zijn belangrijkste opmerking was zonder twijfel, dat het Britsche standpunt absoluut niet in strijd was met het Fransche, doch dat zij elkander aanvullen. De derde commissie, die over de ont wapeningskwestie zal beraadslagen, kan nu dus haar gang gaan. Zij zal het ontwerp-verdrag van wederzij dsclien bijstand moeten bestudeeren en daar naast de meeningen der verschillende staten over dit bedrag. Een juridische commissie zal nu hebben te beslissen, op welke wijze de „arbitrage-kwestie zal worden geregeld en op welke wijze de mogendheden kunnen worden ver plicht, de bemiddeling bij geschillen in te roepen van het Haagsche Hof van Internationale Justitie. Om kort te gaan: Engeland en Frankrijk aanvaarden beide: 1. het ar bitrage-beginsel; 2. het beginsel der economische sancties. Hun meeningen inzake de militaire sancties loopen uiteen en hierover zul len de Fransche en Britsche gedelegeer den het eens trachten te worden bui ten de Volkenbondsvergadering om. Wat de toelating van Duitschland tot den Volkenbond betreft, zijn Her- riot en Mac Donald het ook eens, zoo dat alles er op wijst, dat men op den goeden weg is om te komen tot een her stel van normale toestanden in ons we relddeel. De minister van buitenlandsclie za ken van Panama, Garay heeft daarop het ontwapeningsvraagstuk besproken en noemde hetgeen zijn land op dit ge bied reeds in 1903 heeft gedaan, toen er een politie-leger werd gevormd, voorbeeldig. De belangrijkste rede was Zaterdagmorgen echter zonder twijfel die, uitgesproken door den eersten ge delegeerde van Griekenland, den vroe- geren minister van buitenlandsclie zaken, Politis. Hij begon met zich uit te spreken voor het ontwerp-verdrag van wederzij dsclien bijstand. Hij wilde het niet verdedigen zooals het thans is voorgesteld, doch volgens zijn mee- ning zou de verplichte onderwerping aan een scheidsgerecht zonder een ga rantieverdrag volkomen nutteloos zijn. In de middagzitting spraken nog de Braziliaansche afgevaardigde Nello Franco, de Canadeesche minister van buitenlandsche zaken, Durand en de Spaansche gedelegeerde Quinones de Leon, die zeide dat Spanje vele bezwa ren had tegen het verdrag van weder- zijdschen bijstand. De Chileensche ge zant te Rome, Villegas, wees tenslotte namens zijn regeering op de Zuid- Amerikaansche staten, die reeds ruim 30 jaren met goed succes een scheids- gerechtsysteem in toepassing brengen. De voorzitter der vergadering deelde daarna mede dat bij hem was binnen gekomen een gemeenschappelijke reso lutie van de Fransche en Engelsche de legaties. Deze resolutie luidt als volgt: „De vergadering neemt kennis van de verklaringen der hier vertegenwoor digde regeeringen en ziet daarin met voldoening een grondslag voor een overeenkomst, om te komen tot de ves tiging van den definitieven vrede. Zij besluit: teneinde de verschillen, welke tusschen bepaalde, hier tot uiting gekomen gezichtspunten zijn blijven bestaan, tot een oplossing te brengen en teneinde, wanneer dit zal zijn bereikt, in den kortst mogelijken tijd door tusschenkomst van den Vol kenbond, een internationale conferen tie over de bewapening te kunnen bij eenroepen, wordt aan de derde com missie opgedragen, de correspondentie over de veiligheid en over de vermin dering van de bewapeningen, in het bij zonder de opmerkingen van de regee ringen over het ontwerp van een ver drag van wederzijdschen bijstand, dat werd opgesteld ingevolge de resolutie 14 van de derde Volkenbondsvergade ring, benevens de andere, na de publi catie van dit ontwerpverdrag ontwor pen en bij 't Volkenbonds-secretariaat ingediende plannen, te bestudeeren en de, in het Volkenbondpact, ten aan zien van de garantie der veiligheid op te nemen verplichtingen, welke door een beroep op het scheidsgerechtstel sel, als ook door een vermindering van de bewapeningen, noodzakelijk kun nen worden, te onderzoeken". Mr. Zimmerman is te Genève aangekomen om aan de beraadslagin gen over Oostenrijk's herstel deel te nemen. De groote mogendheden houden beraadslagingen om orde en rust in China te herstellen. Een gemeenschap pelijke nota zou aan de regeering te Peking gezonden zijn. Shanghai wordt door de opstandelingen bedreigd. Tengevolge van het opdringen der rebellen zou Tetoean in Maroko bedreigd worden. Primo de Rivera is zelf tegenwoordig. Tweede Eeuwfeest. Bij gelegenheid der 200ste bedevaart van de Bossche Processie naar Keve- laer werd aldaar op 8 September door Z.D.H. Mgr. Arnold Frans Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch, die de pelgrims vergezelde, aan den heer Henri de Wijs te 's-Hertogenbosch, president der Broederschap de Pause lijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt. Bij een kort maar hevig onweer, dat gistermiddag 2 uur losbrak, werd de arbeider Klein, die aardappelen rooide op het land van G., te Wilder- vank, door den bliksem getroffen en direct gedood. Ook het 3-jarig zoontje van K. werd getroffen en is eveneens direct over leden. Te Rhee (gem. Vries) is gister middag de vrouw van den landbouwer Mulder, die in het land bezig was te melken, door den bliksem gedood Het „U. D." meldt, dat de heer v. d. K., die Zondag bij het auto ongeluk te Zeist werd gewond, is overleden. In de Staatsmijn Hendrik te Rum- pen is de mijnwerker W., onder val lend gesteente geraakt en gedood. Te Zuidbroek (Gron.) is het lijk van een vermoedelijk uit Groningen herkomstigen kleermaker uit het Diep opgehaald. Het l'^-jarig kind van den land bouwer K. Fernhout le Swilde is gis teren in het kanaal verdronken. Voor de betrekking van brug wachter bij de Rosebrug te Woerden hebben zich niet minder dan 107 sol licitanten aangemeld. Te Meerveldhoven zijn in de af- geloopen week niet minder dan 35 processenverbaal opgemaakt wegens overtreding van het kienverbod

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6