Toegewijd aan Handel» industrie en Gemeentebelangen, iet politieke werk hervat. i FEUILLETOn" JNOORD-EpABAND" Liklis2 Spit in den rug en Spier- v er rekkingen dadelijk wrijven met Akker's Kloa&terba hem NUMMER 75 mem, ZATERDAG 20 SEPTEMBER 924 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De arbeid van het nieuwe zittings jaar der Staten-Generaal is verleden Dinsdag ingezet met de plechtige ver gadering der Eerste en Tweede Kamer, waarin de Koningin de Troonrede heeft uitgesproken, die o.a. een opsomming inhoudt van de voornaamste punten welke de Regeering nog op haar pro gramma heeft staan. Onmiddellijk treft de hoopvolle toon, waarin de troonrede is gesteld. Zoo wordt gezegd, dat in de grootejakken van volksbestaan eenige. zij het een geringe opleving valt waar te nemen en de verwachting wordt uitgesproken, dat de economische crisis thans lang zamerhand zal verminderen. Deze voor spellingen zijn nu eenmaal, zooals alle voorspellingen van dergelijken aard min of meer gewaagd. Hier en daar is zeker opleving. Laten wij het dank baar vaststellen. Nu en dan komen gunstige berichten ons vertrouwen op een spoedige afneming der crisis ver sterken. In dezelfde bladen, die de trponrede bevatten, konden wij b v. lezen, dat aan Nederlandsche firma's te Amsterdam en Rotterdam het bouwen van een zestal schepen is opgedragen door en ten behoeve van een Engelsche maatschappij. Een opdracht van on geveer 14'/2 millioen. Dat geeft den burger moed Van den anderen kant staat het echter nu reeds vast, dat de zware regenval van Augustus en September aan den landbouw belangrijke schade heeft be rokkend en de opbrengst van graan en aardappeloogst met groote bezorgd heid tegemoet moeten worden gezien Ook Troonrede-voorspellingen van economischen aard mogen slechts met de noodige voorzichtigheid worden aanvaard Met vreugde kan intusschen de mededeeling worden ontvangen, dat de toestand van 's Lands geldmiddelen veel is verbeterd en dat de gewone uitgaven en ontvangsten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht kunnen komen als de Staten-Generaal zich zullen vereenigen met de thans nog aanhangige financieele maatregelen. Hopen wij, dat de regeering harerzijds ook in dezen bereid zal zijn tot het noodige overleg. Is dit altijd noodig, zeker kan het niet ontbeerd Worden bij de vaststelling van maatregelen, welke, zooals de financieele, diep in het volksleven ingrijpen. Zoo kan, door samenwerking tusschen Ministers en Kamers, het onmiddellijk dreigend ge vaar worden afgewend. Toch zal nog op het pad der bezuiniging voorwaarts gegaan moeten worden. Niet alleen om te voorkomen, dat nieuwe tekorten ontstaan, maar ook om sommige zeer drukkende directe belastingen te kun nen verminderen. Een dergelijke ver mindering stelt de Troonrede reeds in het vooruitzicht. Met goeden moed moge de Volks vertegenwoordiging den politieken ar beid hervatten. Gedurende de weinige maanden, die ons nog van de nieuwe Kamerverkiezingen scheiden, heeft zij belangrijk werk te doen. Is het geldelijk herstel den aanstaanden zomer een feit geworden, dan zullen Regeering en Kamers, wat men haar ook moge ver wijten en waarin zij wellicht ook te kort hebben geschoten, Land en Volk een dienst hebben bewezen, waarvan men de beteekenis slechts dan ten volle zou kunnen schatten, indien men de ellende, waarin een belangrijke geld ontwaarding de bevolking stort, uit eigen aanschouwing kende er. aan den lijve had gevoeld. Deze ramp bleef door Godes goed heid aan Nederland bespaard. Dr. L. DECKERS. 75) UIT DE MILLIOENEN-NOTA. De dienst 1924—1925. Voor 't gemak van den lezer hebben we uit de Millioenen-Nota eenige der voornaamste bijzonderheden gelicht welke hieronder volgen: Het tekort op den dienst 1924, 40 millioen kleiner dan de raming. Het tekort van den gewonen dienst 1924 was geraamd op 62.09.107.91. Sedert de vaststelling der fcegrooting 1924 zijn eenige posten verhoogd, waardoor het tekort zou stijgen tot 64.322.107.71. Door de genomen maatregelen tot verhooging der inkomsten en verlaging der uitgaven die echter niet geheel het dienstjaar 1924 ten goede komen, mag volgens den Minister van Financiën verwacht worden, dat een en ander het tekort zal doen dalen met een bedrag van rond 20 millioen gulden. Gerekend wordt verder dat de meerdere op brengst der middelen, die over de eer ste 7 maanden de raming met rond 15 millioen overschreed, aan het eind van dit jaar tot een bedrag van rond 20 millioen zal stijgen. Het tekort op den dienst 1924 zou dan ongeveer 40 millioen kleiner zijn dan aanvankelijk geraamd werd en dus ruim 24 millioen gulden bedragen. De begrooting voor 1925. Een tekort van 20 millioen, dat gedekt moet worden door de nieuwe Tariefwet en verhooging van Tabak accijns. W)WAA LW UK/lugg) ff® MM DOOR ERVARING STERK De uitgaven voor 1925 zijn geraamd (globaal genomen) op 605 millioen voor den gewonen dienst, 86 voor bui tengewoon, totaal 691 millioen. De inkomsten zijn geraamd op 590 millioen gewoon, 21 buitengewoon, totaal 611 millioen. Het tekort zou dus worden 15 mil lioen op den gewonen dienst, 65 op den Kunt gij U nauwelijks verroeren van de pijn? Waarom laat gij U toch zoo onnoodig kwellen? Gij kunt die pijn direct verdrijven en U afdoend genezen. Laat U helpt verbluffend snel buitengewonen dienst, totaal 80 mill. Hierbij dient in aanmerking geno men dat in de begrooting nog niet is verwerkt het resultaat van de op 1 Jan. 1925 in werking tredende salarisrege lingen. Worden deze ingevoerd, dan zal het tekort op den gewonen dienst tot 8V2 millioen worden teruggebracht. Verder wordt in dat geval op de sala- rissen bij de Posterijen nog 700.000 bezuinigd, zoodat genoemd tekort daalt tot rond 8 millioen. De Minister van Arbeid heeft echter 12 millioen noodig als Staatsbijdrage aan liet Ouderdomsfonds voor de V. O. V., zoodat het tekort op den gewonen dienst voor het jaar 1925 op 20 mil lioen wordt gesteld. Dit tekort hoopt de Minister te dek ken door de 20 millioen opbrengst vaii de nieuwe Tariefwet en de ver hooging van den Tabaksaccijns. De voor 1925 geraamde gewone uit gaven bedragen 15.458.339.35 minder dan het voor 1924 toegestane bedrag. Hierbij dient bovendien in aanmerking genomen dat alle crisisuitgaven, welke voor 1924 nog tot een bedrag van 5.666.456 waren uitgetrokken, in 1925 geheel naar den gewonen dienst zijn overgebracht. De ontvangsten worden voor 1925 31.394.263.98 hooger geschat dan de raming voor 1924 bedroeg. De nieuwe belastingvoorstellen. De Minister van Financiën deelt mede, dat de indiening van het in de Troonrede aangekondigde ontwerp tot heffing eener belasting op weelde-ver- teringen vergezeld zal worden van de ontwerpen tot vermindering van som mige al te drukkende directe belastin gen. DE FINANCIEELE TOESTAND. Geconstateerd mag dan ook worden, dat het - als de beide bovengenoemde aanhangige wetsontwerpen aangeno men zijn gelukt zal zijn om het on middellijk dreigende gevaar voor ont reddering van 's Lands financiën af te wenden. Dat hiervoor met inbegrip van de bovengenoemde 20 millioen een bedrag van ongeveer 32 millioen aan nieuwe heffingen noodig was, be- (Wordt vervolgd). 47e JAARGANG Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der AdvertentlSn 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk uur ln ons bezit zün. van „De Beha van het Zuiden". GERECHTIGHEID. Snel ontdeed hjj zich van zijn boven- kleeren en trok de uniform aan, om tot be sluit zijn blonde haren onder de pruik te verbergen. Prachtigriep hij uit, toen hij zich in den spiegel bekeek, het kan niet beter, ik zou me zelf niet herkennen. Nu was alles gereed en Aurélien behoefde slechts te wachten, tot Marguérite komen zou. Hij wierp zich languit in een leeren sofa in de eetzaal. Daar ging de huisbel over. Aurélien sprong op, verliet het pavillioen, ging den tuin door en opende de deur, waar voor een rijtuig stond. Een jonge dame stapte uit. Wat verlangt mevrouw? vroeg Auré lien, terwijl hij zijn stem zooveel mogelijk veranderde. De dame, in wie hij terstond Marguérite herkende, antwoordde Ben ik hier terecht bij kapitein Massias? Ja, mevrouw. Is de kapitein thuis? Zooeven thuisgekomen. Dan wenschte ik- den kapitein terstond tet spreken. Aurélien bracht de hand aan de politie muts en liet het argelooze meisje binnen. Zij gingen den tuin door en in de gang van het huis gekomen, opende Aurélien de deur van een spreekkamertje, liet Marguérite binnen en vroeg: Wie mag ik aandienen? Mejuffrouw Marguérite De Briais. De gewaande soldaat sloeg weer aan en ging heen. Ziezoo, mompelde hij, buiten gekomen, het muisje is ln de val. Owacht eens, de koetsier staat nog te wachten, hem zullen we eerst wegzenden. Hij ging naar buiten en zeide tegen den koetsier Mijn waarde, die dame heeft uw dien sten niet meer noodig, hier is uw vracht en de fooi. Tegelijk overhandigde hij den koetsier een vijf francstuk. Deze klom weer op zijn bok en reed weg met een Dank u, kannonier, goeden avond. Aurélien sloot de tuindeur met den sleu tel af en keerde naar Marguérite terug. Deze bevond zich in een licht te begrijpen toestand van opgewondenheid. Bij het ontvangen van den valschen brief, waarvan zij het handschrift terstond als dat van Filip meende te herkennen, had zij geen oogenblik geaarzeld, alleen kwam het haar duister voor, op welke wijze zij hem zou kunnen helpen en zijn onschuld bewijzen. De brief sprak echter van kapitein Massias, die haar inlichtingen zou geven, dus had zij onmiddelijk een huurrijtuig laten halen en was hierheen gereden. Bij het betreden van dit huis echter had zich een onverklaarbaar gevoel van be klemdheid van haar meester gemaakt. Zij was ongerust. Waarover? Het huis had toch niets ongewoons, noch in den tuin, noch in de gang, noch in de spreekkamer, had zij iets ontdekt, dat haar achterdocht opwekte, een soldaat waar schijnlijk de oppasser van den kapitein had haar toegelaten en toch gevoelde zij in deze omgeving een angst, dien zfl maar niet van zich af kon zetten. Zij had echter niet lang tijd om hierover te denken, want de soldaat kwam spoedig terug. De kapitein heeft mij bevolen, mevrouw naar zijn studeerkamer te geleiden, sprak hij. Marguérite stond op en volgde hem. In de gang gekomen opende hij een deur. Als mevrouw hier wil binnen gaan, dit MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP NET LEVEN is de kortste weg naar de kamer van den kapitein. Toen Marguérite binnen was, trok de ge waande soldaat de deur met een slag dicht, sloot ze af en stak den sleutel bij zich. Marguérite keerde zich eensklaps om en zag hem met verwonderde oogen aan. Wat doet gij? vroeg zij. Och niets, antwoordde Aurélien met zijn gewone stem, ik neem mijn maatrege len, om ons gesprek van vanavond voort te zetten en daarbij niet opnieuw gestoord te worden. Met een spottenden glimlach voegde hij er bij Wij zijn hier volkomen 'op ons gemak, oneindig veel beter dan in uw vertrekken in het hotel De Prabert, lieve nicht, alleen kunt ge hier uw getrouwe Jeannine niet roepen om mjj uit te laten. Terwijl hij dit zeide, rukte hij politiemuts en pruik af, wierp die in een hoek en loosde een zucht. Oef, dat lucht, die onnatuurlijke haar bos benauwde mij. Met een vriendelijk lachje schoof hij een fauteuil bij en hernam Neem plaats, wat ik u bidden mag, m'n lieve Marguérite en laten we ons gewichtige gesprek hervatten, want ik had nog niet uitgesproken, toen ge mij zoo beleefd de deur weest. Toen Marguérite Zag, dat de soldaat zoo eensklaps de deur afsloot, had zij een oogen blik vrees gevoeld, maar nu Aurélien zijn vermomming had afgeworpen, was die vrees verdwenen en had plaats gemaakt voor diepe verachting. LafaardVerraderriep zij hem toe. Eensklaps kwam er een gedachte in haar op; zij haalde den brief uit haar mantel die haar met zooveel spoed naar dit huis gelokt had. Deze briefriep zD uit. Deze brief Wie heeft hem geschreven? Aurélien lachte. Hoe zou ik dat weten? Met een oogopslag doorliep Marguérite den brief. Ja, het was wel de hand van Filip, maar hij schreef nooit zulk een stijl. Een man als hij kan zelfs onder het zwaarste ongeluk i Dit heerlijk verwarmende wrijfmiddel dringt tot diep onder de huid door en verdrijft snel de ziektestoffen, welke Zich hebben vastgezet. Werkt daarom onovertrofFen bij rheumatiek, jicht, stramheid, stijve nek en spierpijnen. Per groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar Potten v. 50 gr. f 1.100 gr. f 1.75 nog voordeeliger. niet zoo ontmo-digd zijn. Falsaris! riep zij uit, terwijl zij den brief vol verachting op den grond wierp. Gij hebt dat geschreven of laten schreven. Eensklaps doorzag zij de geheele waarheid. Met dezelfde middelen hadden ongetwij feld oom Daniël en Aurélien de verdenking van landverraad op Filip doen vallen. De geheele geschiedenis van dat ontvreemden en verkoopen van geheime documenten, was door hen met helsche bedrevenheid in elkaar gezet, zij begreep het, zij was er van over tuigd. Met weinige woorden, maar die Au rélien deden sidderen van angst, deelde zij hem mede, dat zij al zijn duivelsche listen doorzag. Gij hebt een sterke verbeeldingskracht, mfln lieve, zeide hij met geveinsde kalmte, maar laten we daar niet over spreken. Wanneer ge hetzelfde aan een ander had verteld, dan zou hij u zeker uitgelachen hebben. Kapitein Dormelles is een landver rader, dat is duidelijk gebleken en zelfs al slaagde hij er in, zjjn rechtvaardige straf te ontloopen, hetgeen niet waarschijnlijk is, dan zult ge toch zijn vrouw niet worden. Wie zou mü dat beletten? vroeg zij met verachting. Ik. Zij haalde de schouders op. Overtrouw maar niet te veel op de toestemming van mijnheer De Prabert, ging hij voort. Papa heeft dezer dagen genoeg teekenen van verstandsverbijstering gegeven om aan zijn verbintenissen alle waarde te ontnemende rechtbank zal binnenkort zijn ontoerekenbaarheid verklaren en dan wordt er een nieuwe voogd over u benoemd, die zeker, wie hij dan ook zijn mag, wat meer rekening met de belangen van de familie zal houden, daar zal ik wel voor zorgen. Welk een monster zijt gij toch Een mooi monster dat heeft men ten minste wel eens gezegd dat u van gan- scher harte lief heeft en het u bewijst door zijn mede minnaar te verpletteren. Zulk een liefde kan mj slechts afschuw inboezemen. Lief kind, of ge dat nu eens of hon derdmaal zegt, daar ontmoedigt ge mij toch niet mee. Gij zult wel tot inkeer komen. Nooit. Dat is een, dwaas woord. Alles veran dert hier op aarde, gij zult ook wel van go- dachten veranderen, als ge mijn vrouw zijt. Liever dood De trillende stem, waarmee zij deze woor den uitsprak, trof Aurélien en deed hem de kalmte, waar hij zich toe dwong, eensklaps ver' iezen. Ik heb mij voorgenomen, dat ge mijn vrouw zult worden, en dat zal ik door zetten. Hij kwam haar een schrede nader met fonkelende oogen en van hartstocht glooi ende wangen. Zij week terng. Gij verlangt mijn vermogenriep zij uit, welnu, neem het, maar laat mij gaan. Dien koop had ge mij eenige maanden vroeger moeten voorslaan, maar nu is mijn hartstocht door al die hinderpalen geprik keld, ik heb u nooit zoo vurig begeerd als toen ik wist, dat gij voor mij verloren waart en ik haat dien Filip Dormelles, ik wil niet dat ge zijn vrouw zult worden, verstaat ge? Niemand weet dat ge hier zijt en niemand zal u hier komen zoeken. Doe met mij wat ge wilt, dood mij, maar nooit zult ge er in slagen, mijn tegen stand te overwinnen. Komkomriep hij uit, ik heb wel ge duld om te wachten. Die moed zal spoedig genoeg verflauwen, ik weet wel middelen om den heldhaftigsten tegenstand te breken. Morgen of overmorgen spreken we elkaar nader. Tot weerziens, Marguérite, tot weer ziens. Hjj ging heen en sloot alle deuren zorg vuldig achter zich. VI. HET WISSELBOEKJE. Toen Robert Duhesme door Bataille en zijn helpers uit het hotel De Prabert was weggevoerd en in een rijtuig geworpen, bracht men hem terstond naar de prefec tuur.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1