WAALWIJK. Erfhuis. Programma: 1. EEN WINTER BIJ DE INDIANEN Nat. Wet. 2. INGEREKEND 2 deelen Klucht. 5 deelen. Drama, den hoofdrol de wereldberoemde Japanner MONTY BANKS ALS KELLNER 7a deelen. Klucht. Aanvang 6 en 8!J2 uur. Entree-prijzen0.80, 0.50, 0.25. publiek verkoopen Sessue Hayahaiw. uit Vlijmen, ambtenaar van dezen dienst voor dit district, die een bui ten gewoon groot kenner bleek te zijn van de vele ziektegevallen die zich op het gebied van den tuinbouw voor doen, wist door zijn aangename manier van spreken heel veel menschen te overtuigen dat ze door tijdig maatrege len te nemen, hun fruit en groenten nog meer aan de eischen kunnen laten beantwoorden. De heer C. Gijsmans uit" Waspik liet een groote variëteit graansoorten zien benevens een keurcollectie pootaard- appelen. Volgens kenners was prachti ger goed niet, denkbaar en zij gaven daarom gaarne lmn bestelling aan den lieer Gijsman op. Ook de overige standen waren mooi en trokken veler belangstelling vooral die van de firma van der Vliet te Vleu ten die de nieuwste boomsproeimachi- nes liet zien. Van de collecties fruit trok die van den heer P. Treffers uit Capelle de aan dacht door de vele mooie tomaten. Naast een uitstekend kweeker bleek de heer Treffers ook een practisch koopman te zijn want tal van handige boekjes waarin vele recepten staan over de bereiding van tomaten en wat men daar alzoo van kan maken, wer den de bezoekers ter hand gesteld. Na lezing daarvan zullen de nog geen to maten etende bezoekers het spoedig wel worden. Wij gelooven wel dat de heer Tref fers daarmede zijn doel zal hebben be reikt. Een keur-collectie van fruit, zoowel appelen als peren, ingezonden door den WelEd. heer J. A. J. va nHeijst uit Waalwijk, alles verpakt in versierde mandjes was een lust der oogen. Wat een verscheidenheid van appels en peren. Duidelijk kan men zien dat de heer van Heijst alle zorg aan zijn fruit besteedt waarvan hij dan ook de rijk ste vruchten plukt. Ook de lieer M. Vermeulen uit Ca pelle liet ons een zeer groote collectie fruit zien vooral van appelen, evenals de heeren De Jong-Verhagen uit Heus- den, F. van Drune.n uit Drunen, P. Voorbraak uit Elshout en R. v. d. Steenhoven uit Oud-heusden. Het is natuurlijk niet doenlijk om alle inzendingen hier de revue te laten passeeren en daarom volstaan wij met de constateering dat hier een collectie fruit bijeen was gebracht zooals velen dat nog nimmer zullen hebben gezien. De Langstraat en het Land van Heus- den en Altena presteeren op dat gebied al heel wat! Het was* ongeveer 7 uur geworden eer de heer van Giersbergen, bijen consulent uit Wageningen met zijn hoogst interessante en leerzame cause rie een aanvraak kan nemen. Heden zou hij in hoofdzaak spreken over de bijenteelt in vérband het de fruitteelt. Aan de hand van talrijke voorbeel den en platen liet hij duidelijk zien hoe noodzakelijk het is dat het stuifmeel wordt overgebracht. Zonder deze over brenging is goed fruit, door en door gezond fruit niet mogelijk en jufst daarom is het zoo noodig dat in een streek waar men veel aan fruitteelt doet, ook aan bijenteelt wordt ge daan. Fruit- en bijenteelt hoort onaf scheidelijk van elkaar te zijn. De Regeeryig heeft dat goed ingezien en is daarom de bijenteelt gaan steu nen. Dat doet ze niet voor de verkrij ging van honig en was, maar in hoofdzaak, uitsluitend mag worden ge zegd, voor de fruitteelt. Spreker drukte daarom allen op het hart zooveel mogelijk aan bijenteelt te doen, de fruitteelt zal daar dan wel bij varen. De volgende dagen, maar vooral des Zondags is de tentoonstelling enorm druk bezocht geworden. Van heinde en verre zijn de menschen gekomen om het kennen en kunnen van de fruit telers uit de Langstraat en het Land van Heusden en Altena te komen zien Schitterend in alle opzichten, is het verloop van deze tentoonstelling ge weest zoodat de beste vruchten daar van in de toekomst geplukt zullen kunnen worden. Namens zeer vele leden brengen wij aan de heeren A. v. d. Wiel, L. Pijnen burg en A. Roeien een eere-saluut voor hun kranig werk. Met voldoening en trots mogen zij tot in lengte van dagen daarop terug zien. RECHTSZAKEN. 'n Leuke.neef! Teunis S., 20 jaar, landbouwer te Woudrichem, thans gedetineerd, had bij z'n oom J. Kant een bankbiljet van 40.— ontvreemd. Rij den schoenma ker A. Kentie had hij schoenen gekocht en het bankbiljet bij de betaling daar gewisseld. De nicht van beklaagde als getuige gehoord verklaarde dat de jongen het op school maar gebracht had tot de 3e klas. Hij was vaak ongesteld, maar of hij nu nog raar doet en onnoozelheid .voorwendt wanneer hij iets op zijn kerfstok heeft, dat wist nicht niet. Wachtmeester van Koever den zei de, dat beklaagde wel eens aan toevallen leed, doch overigens voor toereken baar gehouden wordt. De vader van den jongen verzekerde dat hij heel wat met zijn kind in diens jeugd had getobd. De jongen, alhoewel hij flink uit de kluiten gewassen is, lijdt veel aan zenuwaanvallen en is zeer loom. Ook in het Huis van Bewaring deed beklaagde abnormaal en daar hield men hem ook voor een stakker. De Officier had geen bezwaar tegen een onderzoek naar de geestvermogens van beklaagde, al gaf deze meermalen den schijn van te simuleeren. Spr. nam alsnog niet aan, dat beklaagde niet toerekenbaar kan geacht worden en eischte een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest. Mevrouw mr. Stolz van den Kieboom uit den Bosch die de verdediging voer- 1 de, wees in haar pleidooi op de uit spraak van den Krijgsraad waarbij be klaagde op grond van een deskundig rapport van dokter Giesbers uit Wou drichem van een aanklacht wegens ver nieling werd vrijgesproken. Beklaagde zou volgens dat rapport niet toereken baar zijn, althans hij leed aan toeval len en was door zijn zwak phisiek ver mogen gemakkelijk te verleiden. PI. vroeg voorwaardelijke veroor deeling, subs, clementie. Uitspraak 2 Oct. Een veete? R. J. van D. 25 jaar, klompenmaker te Dussen en diens broer J. A. van D. 23 jaar fabrieksarbeider te Dussen stonden terecht ter zake dat zij op 15 Juni 1924 te Dussen A. van Boxtel heb ben mishandeld. De zoon van Van Boxtel werd eerder veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf wegens mishandeling op van Din- ther. Dat zat den vader blijkbaar dwars, althans het heet dat hij in het café waar de gebroeders van D. ook waren, dezen zou hebben toegevoegd: ,'t Is jullie schuld dat mijn jongen 6 maanden zitten moet". En 't antwoord der gebroeders was: Van Boxtel moet kapot". Ieder met een mes zijn ze toen van Boxtel achterop gegaan, die zich wel uit de voeten maakte, doch steek- en snijwonden opliep aan hoofd, hals en duim. Hij was terdege toegetakeld. Beide familiën staan onder de bevol king ongunstig bekend. Als getuige verscheen o.a. een bar bier, eeh van 't gilde der kletsmajoors. Toen hij heel den langen omhaal over het gebeurde onder eede moest verlda- en, zooals hij het aan den rijksveld wachter P. Thevisser had gezegd, toen trok hij alles terug en wist hij alleen te vertellen dat hij in Café Leemans zat te kaarten toen hij opeens messen zag blinken. Hij had toen met z'n maat maar gauw het potje gedeeld en was er toen tusschen uit gegaan. Toen den scheerbaas werd duidelijk gemaakt, dat het in de rechtzaal ernst was en het anders toeging dan bij den barbier, die maar raak bazelt om aan de praat te blijven toen wreef het manneke van angst langs z'n jasje wel honderdmaal en heusch hij wist niets meer dan dat hij 't potje gedeeld had. „Ga jij maar gauw heen", aldus de president. De eenige verdienste van den bar bier als getuige was dat hij als klets majoor heel wat vroolijkheid bracht. Maar 't is zonde van 't getuigengeld. De /volgende getuige was J. J. Lee mans de kastelein van het café in kwestie. Ook deze wist zoo goed als niets. „Daar heb je weer eeh herbergier aldus de president. Was je soms aan het glazenwasschen Dat doen immers de kasteleins zoowat altijd als er wat gaande is en dan hebben ze niets gezien". Het O. M. eischte tegen den eersten belaagde 6 maanden gevangenisstraf, tegen den tweeden vrijspraak. Van deze was het niet komen vast te staan, dat hij gestoken of gesneden had. De verdediger Mr. van Zinnicq-Berg- mann uit Den Bosch pleitte clementie voor wat no. 1 betrof en refereerde zich aan het oordeel van het O. M. ten op zichte van den ander. Uitspraak 2 October. Landlooperij en werkloosheid. Telkenmale dat er een rij landlooj pers voor de rechtbank verschijnt komt men weer opnieuw tot de over tuiging dat bedelen en landloopen in talrijke gevallen nauw verband houdt met de werkloosheid. 't Is waar, onder het landloopers volk schuilen voor het meerendéel gure elementen, arbeidsschuwe, karak- terlooze menschen, drinkers en allerlei gedegenereerden. Doch hun aantal was vóór den oorlog verreweg in de meer derheid onder de sollicitanten voor wat ze „de Schans" noemen, alzoo Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. Helaas tegenwoordig is er een bedui dend percentage landloopers en bede laars die bepaald beter zouden willen, gaarne zouden werken, maar voor wien nog maar steeds het spook der werk loosheid oorzaak blijft dat ze onver mijdelijk schipbreukelingen worden der maatschappij. Want Veenhuijzen als perspectief dat is toch het laatste Men krijgt natuurlijk medelijden met die tobbers als ze daar staan beklaagd van bedelarij of aangetroffen aan den weg zonder middelen van bestaan, en men uit de doffe antwoorden welke zij geven zoo duidelijk kan opmaken, dat ze alle pogingen hebben gedaan om aan werk te komen en op den veel te langen duur de hoop maar hebben op gegeven. Diep treurig tevens zijn de korte ver halen welke ze bedrukt uitzeggen over familieleed en ander levenswee dat ze óók alweer tengevolge der werkloos heid moesten ondergaan. Er zijn er die 't niet meer schelen kan waar ze terecht komen er zijn er die opzettelijk onder de oogen der politie bedelen, om toch maar zeker te zijn, dat ze tenmin ste in de gevangenis een onderdak zul len vinden; maar er zijn er ook die zich voor de rechtbank nog aan een riet vastklampen en nog een vleugje hoop op arbeid om den kost te verdienen hebben overgehouden. Bij de opening der zitting van de Bossche rechthank was er alweer zoo'n rij landloopers en bij de sluiting nog een ris. En weer waren er een paar onder, nog zoo jong en die gaarne wil len werken als de gelegenheid er toe toch maar te vinden was. Wel zéér gun stig staken ze af bij de luiaards en drinkers waarmede ze inmiddels het onderdak van het Huis van Bewaring moeten deelen. De rechtbank tracht dan ook altijd de goedwilligen zooveel mogelijk clementie te bewijzen en ze met goedén raad bij te staan, om ze nog uit Veenhuizen vandaan te houden. Immers wie eenmaal als veroordeelde in de kolonie moet leven komt er niet moreel beter vandaan. Integendeel Onder het aantal' mannen dat "Don derdag voor de Bossche rechtbank stond was er een, die ook nog niet in „de schans" was geweest en nog graag terugkrabbelde nu hij op het punt stond te worden opgezonden. Hij hoop te op een ander kameraad, een klein baasje in Eindhoven, die hem nog wel wat werk kon geven als opperman. Een ander die ook nog geen klant was van 's Rijks Krententuin had z'n ouders nog in leven. Ze woonden te Nijmegen en hadden daar voor den zwervenden zoon werk gekregen. Ook die hoopte op genade. De rechtbank zal nader uitspraak doen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur Met de opname van onderstaande regelen zult U mij en velen met mij ik ben er zeker van ten zeerste ver plichten. Tn Uw blad van verleden week Woensdag komt een artikel voor oyer de muziekschool hier te Waalwijk. Daar, waar U uit laat komen, dat zoo'n inrichting is een weldaad voor de bevolking, daar lien ik het niet ge heel met U eens. Hoewel het schoolgeld, naar men zegt, nog beduidend lager is dan op andere plaatsen, zoo is het toch voor onze arbeidersklas nog niet zóó, dat hier van een volks-inrichting kan wor den gesproken. Ik zou het bestuur wil len vragen of daar niets op gevonden kan worden, door de lesgelden zóó laag te stellen, dat ook min-vermogen- den aan die cursussen kunnen deel nemen. Laat het bestuur der Muziek school eens ernstig overwegen wat in die richting kan gedaa/n worden. De ondervinding toch heeft geleerd dat uit de volksklasse zoovele goede, zelfs uitnemende, muzikale krachten worden gekweekt, mits onder goede leiding. Zou b.v. het gemeentebestuur niet hierin de reddende hand kunnen bie den door het geven van subsidie, iets wat toch ook in andere plaatsen ge schied? Zij toch zal op de eerste plaats het nut en het volksbelang van zoo'n inrichting moeten erkennen! Waar wij hier in Waalwijk altijd zoo verstoken zijn geweest van degelij ke muzikale leerkrachten dan wel te gen zéér groote finantieele offers, en de muziekschool nu zoo'n schoóne ge legenheid zou kunnen bieden, zou het te betreuren zijn, als niet iedereen in de gelegenheid zou worden gesteld hiervan te kunnen profiteeren. Mij dunkt toch, dat, zoo eenigszins mogelijk, moet worden getracht daar in te voorzien. U, Mijnheer de Redacteur, bij voor baat hartelijk dank voor de opname. Hoogachtend, EEN HUISVADER. BINNENLAND^ De kosten der uitvoering van de Rijwielbelastingwet worden geraamd op ƒ144.000, zijnde ƒ34.000 wegens kosten van aanmaak, verpakking en verzending der rijwielplaatjes en 110.000 als vergoeding aan de post administratie voor den verkoop van de rij wiel merken. Aanschaffing vliegtuigen. Het ligt in het voornemen van het Departement van Oorlog, in 1925 aan te schaffen 12 snelle verkenningsvlieg tuigen en 16 artillerie-verkennings vliegtuigen, onderscheidenlijk voor den prijs van gemiddeld 33.000 en ge middeld ƒ24.000 per vliegtuig. Aan schaffing van schoolvliegtuigen wordt voor 1925 niet noodig geoordeeld. Kleedmgtoelage reserve-officieren. Teneinde reserve-officieren, die geen jaarlijksehe toelage genieten en in '25 onder de wapenen komen, tegemoet te komen bij wijziging, herstelling of aan schaffing van uniform, zijn op de be grooting voor 1925 bedragen uitgetrok ken en wel voor infanterie ƒ15.000, ca valerie ƒ300, artillerie 5700, genie 1500, geneeskundige dienst 1800. Inlijving dienstplichtigen lichting '25 De inlijving van de dienstplichtigen van de lichting 1925 van do infanterie en de wielrijders, die in opleiding wor den genomen tot onderofficier, zal in stede van in Januari 1925 eerst in Dec. 1925 plaats hebben. De Rijwielbelasting. De opbrengst van de Rijwielbelas ting heeft in Augustus bedragen 4.592.130. De oorspronkelijke raming was 3 millioen. Schenkingen aan R.K. Instellingen. Gedurende het jaar 1923 werd door de regeering machtiging verleend tot aanvaarding van de volgende makin gen en schenkingen aan R.K. kerken en kerkelijke instellingen: Noord-Brabant 67 ad 159.881, Gel derland 26 ad 62.670, Zuid-Holland 27 ad 91.294.38, Noord-Holland 30 ad 57.199.50, Zeeland 5 ad 9400, Utrecht 7 ad 16.650, Friesland 8 ad 43.800, Overijsel 13 ad 113.256.96, Groningen 1 ad 500, Drente 2 ad 1300, Limburg 10 ad 44.990. Totaal 196 ad 600.941.84. Het aantal der verleende machti gingen aan besturen van R.K. kerke lijke instellingen van weldadigheid be droeg Noord-Brabant 55 ad 174.912.72, Gelderland 20 ad 15.150, Zuid-Hol land 33 ad ƒ120.500, Noord-Holland 32 ad 142.300, Zeeland 5 ad 2834, Utrecht 2 ad 190.000, Friesland 1 ad 2000, Overijsel 16 ad 2300, Gronin gen 2 ad 2000, Limburg 7 ad 4940. Totaal 163 ad 656.936.72. Generaal totaal 1.257.878.56. ADVERTENTIëN. Notaris Middelkoop te CAPELLE, zal op Maandag 22 Sep^ tember 1924, des v.m. om 10 uur ten verzoeke van den Heer ADR. VAN BEEK aan diens woning aan de Sluis te Capelle om contant geld diverse meubelen, huishoudelijke artikelen ©n bakkerij-gereedschap, waarbij een nieuwe groodeSLEDE voor broodvervoer, geschikt voor paarden of hondentractie. 33358 Speciale aandacht voor den V W Zondag 21 September. In het slijk der samenleving - f.i'

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6