9 Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. "HP FEUILLETON „NOORD-B £AB AND" WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1924 EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. 76) 47e JAARGANG Waalwyksche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rflk 1.40. Brieven, Ingezonden «tukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoón No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der AdvertentlSn 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. SPRANG—CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 18 Sep tember, des middags ten half drie uur. Voorzitter: Edelacbtb. heer Meijer. Ongeveer kwart voor drie uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwe zig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Schrijven van de firma Sneep Co., alhier. De firma geeft in het schrijven eene nadere toedracht van het stukslaan van de schroef in de haven, omdat naar het haar voorkomt, het afwijzen van haar verzoek om vergoeding, moet wor den toegeschreven aan de onbekend heid van het geval. Zij wijst er dan op, dat pas is uitge varen, nadat het water voldoende hoog was. De schroef is echter stuk geslagen op een groote kei die in het water is geworpen. Door jongens zijn er zeer veel keien in de haven gewor pen, want de wegwerker de Jong heeft er al wel een 100 stuks uitgehaald. Behalve de kosten aan de schroef, zegt de firma veel schade te hebben ge leden, doordat men veel te laat in Rot terdam is aangekomen. Dat de boot goed vlot was, daarvoor kan de firma meerdere getuigen brengen. Adjressanten [dringen daarom nog maals aan haar een schadevergoeding te willen verleenen van 60. De heer Verheijden vraagt, of hier omtrent door Burg. en Weth. advies is ingewonnen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor niet op het verzoek in te gaan. De heer Middelkoop zegt dat het geheel afhangt hoe hoog de waterstand is geweest toen men wilde uitvaren en daarom zou hij alsnog een nader onderzoek willen zien ingesteld. De heer van Willigenburg zou niet op het schrijven willen ingaan, want het blijkt dat direct bij het uitvaren de schroef al op een kei is geslaan, zoodat aangenomen mag worden dat het water niet erg hoog zal zijn ge weest, want de kei ligt toch op den bodem der haven. van „De Echo van het Zuiden". Daar werd Robert voorloopig en zonder eenige formaliteit, alleen op vertoon van de speciale lastgeving van den politiebe ambte, opgesloten in een kleine cel, slechts voorzien van een bed, en aan zijn lot over gelaten, evenwel niet voordat men hem zijn revolver, geld en papleren had afgenomen. Robert zette zich op den rand van het bed en begon 11a te denken. Zijn gedachten waren niet van opwekkenden aarddaar, in het hotel De Prabert, had hij verschrik kelijke ontdekkingen gedaan, de sluier was vaneen gescheurd, het vreeselijke verleden weid eensklaps door een helder licht be straald, hij had een gruwelijk onrecht ont dekt, een snood bedrog en lijj was machte loos om dat onrecht te straffen. Den geheelen nacht door bleef hij onbe weeglijk en geheel gekleed op het bed zit ten. Tóen de dag aanbrak en hij van verre het doffe rumoer van de ontwakende wereld stad hoorde, stond hij op, dompelde zijn ge laat in- het koude water, dat men hem in een groote kruik met een bak door het luikje in de deur toegestoken had, en trachtte zijn denkbeelden wat te verzamelen. Het sprak vanzelf, dat men hem zou on dervragen, hem zou zeggen wat men van hem wilde. Wat zou hij antwoorden? Op welke gronden zou hij zich tegen zijn arrestatie verzetten? Zijn kalmte was langzamerhand terugge keerd. Hij dacht er lang over na, wat hij antwoorden zou en in zijn geest stelde hij reeds een protest op, dat hij naar den ge- Middelkoop. De schroef zit aan het allerlaagste punt van de boot. Verheijden. De motor is achter aan de bootaangebracht, dus hangt het juist van achteren ook- altijd nog iets meer over. Door den Secretaris wordt een ar rest van den Hoogen Raad voorgelezen alsmede wat de heer Bergsma, Redac teur van De Gemeentestem, daarover schrijft. Deze laatste zegt dat er altijd na gewonen schoonmaak keien in de ha ven kunnen liggen. Verheijden. Aan een uitspraak van den Hoogen Raad heeft men niet veel, want heden luidt de uitspraak zus en morgen weer zoo. Middelkoop. Als er getuigen zijn is de zaak nader te onderzoeken. De vraag is maar wie zal de firma mee brengen. Van Willigenburg. Men gaat een precedent scheppen en dan zal men met elke gelegenheid bij de gemeente ko men aankloppen om schadevergoeding. En hoe gaat het, Jieden zal men een betrouwbare getuige hebben en n.or- gep niet. Voorzitter. Ik zie in aanhouden nu niet zooveel. De heer van Willigenburg zegt, dat door de firma is geschreven dat ze al meermalen heeft gewezen op de aanwe zigheid van keien in de haven. Zoover hem echter bekend, is daarover hooit eenige klacht ingekomen. Middelkoop. Hij zegt de kinderen zelf gewaarschuwd te hebben dat niet te mogen doen. Van Willigenburg. Hij had dan daarvan kennis moeten geven aan het College van Burg. en Weth. of aan de politie. De heer Kerst vraagt of het stuk slaan van een schroef ook niet kan lig gen aan het forceeren van de boot. Secretaris. Alleen wanneer de fii*ma Sneep kan bewijzen, dat de gemeente nalatig is geweest,- zou zij op vergoe ding kunnen aandringen, anders niet. De heer van Willigenburg zou niet gaan uitzoeken voor de firma Sneep, hoe het moet of hoe het is en het schrij ven voor kennisgeving aannemen. Ver ondersteld dat na accoordbevinding men zou weigeren aan het verzoek te voldoen. Dat gaat niet. Spr. vreest, dat, gaat men op het verzoek in, in de toekomst talrijk vele soortgelijke gevallen zich zullen gaan voordoen. Rijken. Voor dertig jaar geleden had van den Hoek in Waalwijk een boot varen op Rotterdam en daar ben zant der Vereenigde Staten zou zenden. Om twaalf uur werd de deur van zijn cel geopend en trad een bewaker binnen, waar schijnlijk om hem naar den beambte te brengen, die met het verhoor belast was. Neen, de man vroeg hem slechts, of hij in zijn cel of in een ander lokaal wilde dejeu- neeren. Robert verkoos het eerste en hoewel liij weinig eetlust had, gebruikte hij toch zoo veel mogelijk van de vrij goede spijzen, die men hem bracht, om zijn krachten te be houden. Daarna wachte hij weer, het werd nog maals avond, in zijn cel was het al tamelijk donker en nog altijd was er niemand ge komen. Zou men hem dan weder een nacht hier laten doorbrengen. Was het dan een wille keurige, onwettige arrestatie geweest? Hij sprak overluid met zichzelf en liep in zijn cel heen en weer als een tijger in zijn hok. Eindelijk, 0111 zes uur 's avonds, werd de deur van zjjn cel geopend door een der be wakers, die daarop met alle teekenen van onderdanigheid een heer binnenliet. Het was een lang en statig man, geheel in het zwart gekleed, met een gouden lorg net op en een bundel papieren onder zijn arm. Deze heer was de chef der divisie, de vriend van kapitein Barillet, wiens naam in het begin van dit verhaal genoemd is Ver- rier. Hij bladerde even in de papieren, die hij had meegebracht en begon zonder inleiding: Gij zijt den Amerikaanschen burger Elias Bulwer? Ja. Gij zijt bovendie» een gewezen dwang arbeider, genaamd Robert Duhesme, door het hof van assises te Riom tot levenslan gen dwangarbeid veroordeeld, wegens moord en diefstal^ gepleegd te Miramont-la-Mon- tagne, en uit Cayenne ontvlucht. Dit alies werd met verbazende snelheid gesproken. Ja, antwoordde Robert Duhesme, die ternauwernood den tijd had iets te zeggen en zich zeer verwonderde over dit vreemd soortige verhoor. Goed. ik toen eens mee meegeweest, en aan de Moerdijk, waar beel veel water was, sprong de scbroef stuk. Men heeft nooit geweten waar dat aan toe te schrijven was. Kan zich h'er een der gelijk geval ook niet hebben voorge daan. Het voorstel van den heer Middel koop, 0111 het schrijven aan te houden, tot een volgende vergadering, in om vraag gebracht wordt verworpen met 4 tegen 7 stemmen. Voor stemden de heeren Michaël, Moonen, Verheijden en Middelkoop. Tegen de- heeren Verhoeven, Zwart, Rijken, Oerlemans, Kerst, van der Hoeven en van Willigenburg. Het voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend op het verzoek te beschik ken, wordt met op twee na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Verheijden en Middelkoop. Schrijven van J. L. Waarts om ont slag te willen verleenen met ingang van 1 September, als bode, bode van het electriciteitsbedrijf, havenmeester, klokopwinder en lantaarnopsteker, waartoe wordt besloten. Vaststelling jaarwedde voor een nieuw te benoemen bode. Voorzitter. Aan den Commissaris der Koningin is eerst gevraagd of de veldwachters den bodedienst mochten blijven waarnemen, aangezien de poli tiedienst daar absoluut niet onder lijdt, wijl daardoor de politie toch op de wegen aanwezig is. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN (gr^WAA LW DOOD. ERVARING STERK- Verrier hield hem een papier voor en hij vroeg Is deze brief van u? Robert herkende den brief, dien hij uit Amerika aan de Fransche politie had ver zonden om een vrijgeleide te verkrijgen. Ja, die is van mij. Het was een groote fout van u, dien brief te schrijven, want in Frankrijk dacht iedereen, dat gij dood waart en zoo ge dus op goed geluk waart gekomen, zou niemand 11 verontrust hebben. Zoodra het door uw brief evenwel bekend werd, dat gij nog in leven zijt, verzette uw vroegere familie zich met kracht tegen het verleenen van het vrij geleide, waar gij 0111 hadt gevraagd... Dat is een leugenriep Robert uit, mijn Broeder Bernard Het was evenwel niet gemakkelijk, Ver rier in de rede te vallen, zijn stem klonk scherp en doordringend, toen hij, hij de eerste woorden die Robert sprak, uitriep: Mijnheer, ik lieg nooit, hier voor mij ligt liet dossier, dat slechts de betrouwbaar ste gegevens bevat. Uw vroegere familie verzet zich met kracht tegen uw verblijf in Frankrijk en op haar verzoek hebben wij u, nu gij ondanks de weigering van het vrijge leide toch gekomen zijt, in hechtenis geno men en zullen wij u 'zoo spoedig mogelijk naar Amerika terugzenden. De „Normandië" vertrekt morgenochtend om 8 uur van Ha vre naar New-York, wij zullen u aan boord ran dat stoomschip brengen en wanneer gij in de Vereenigde Staten, waarvan gij burger zijt, terugkeert, dan raad ik u aan nooit meer naar Frankrijk over te steken, want in dat geval zouden wij strengere maatregelen tegen u gebruiken en u kort en goed behan delen naar hetgeen gij in werkelijkheid zijt: een ontsnapte dwangarbeider en u in plaats van naar Havre, naar Toulon overbrengen 0111 met het eerste convooi naar Cayenne gezonden te worden. Maarbegon Robert, doch Verrier liet hem niet aan het woord en vervolgde met dezelfde ruwheid van tong: - Dat wij zoo welwillend met u hande len, is hoofdzakelijk uit achting voor den gezant der Vereenigde Staten, van wien ik eenige gunstige aanbevelingen omtrent u bij mijn dossier heb. Gij zult le klasse reizen, Van den Commissaris is een schrij ven als antwoord daarop ingekomen dat hij aan dat verzoek niet kan vol doen. Verheijden. Dat is treurig, dus een gem.-veldwachter mag dus geen dienst doen voor de gemeente als bode. Ze mogen wel een heelen dag daar bij de Wiel van van Zuijdewijn staan te hen gelen 0111 te zien of ze niet een fietser kunnen aanhouden dié zijn kaart heeft vergeten. Dat ziet de Provincie wel graag en niet dat ze hier en daar een brief afgeven of wat ook. Er is altijd gezegd dat door het Rijk voortdurend meer werk op de kap van de gemeente wordt geschoven, maar de Provincie is daar nu al mee bezig. Het is wat moois met de bezuiniging die door vereeniging van gemeenten is ver-, kregen. Men heeft eèn hoop wachtgel ders gekregen en dan mag men niet eens de veldwachters bodedienst laten verrichten. Dat is allemaal maar voor de bezuiniging, maar ze jagen ons hoe langer hoe meer op kosten. Dat ze voor 't electrisch net niet werkzaam mogen zijn is iets anders, maar die zijn er met hoopen te krijgen. Michael. Zou men niet een tijdelijke bode benoemen totdat een van de veld wachters zijn pensioen krijgt wat waar schijnlijk niet zoo lang meer zal duren. Voorzitter. Dat gaat niet. Burg. en Weth. stellen voor om direct iemand aan te stellen. Vroeger werd wel eens gezegd dat Waarts niets had te doen, maar wij hebben het nu beter kunnen zien. Van der Linden heeft 14 dagen noodig om de kwitanties te innen. De heer v. d. Willigenburg merkt op dat er geen nieuw ambt wordt ge schept maar dat er een vacature is, dat een opengevallen plaats moet worden ingenomen. Verheijden. Het is hier een gedwon gen fraaiigheid, het is ons al lang op gedrongen. Voorzitter. Wij kunnen zelf toch geen bode gaan spelen. Wij stellen voor een oproeping te doen voor 750.— met 250 voor het electriciteitsbedrijf en 50.vergoeding voor gebruik van rijwiel plus vrij wonen waarvoor dan de vrouw van den bode verplicht is 't Raadhuis schoon te houden en zoo lang er nog geen woning disponibel is daarvoor 100.vergoeding te geven. De bode zal 300.borg moeten storten. De bedoeling is dus om een gehuwd persoon te nemen en deze te laten gaan wonen in het gedeelte van het oude Raadhuis van Vrijhoeve-Capelle. Michael. Iemand die zelf hier of in zoowel per spoor als per boot en men zal u met de meeste onderscheiding behandelen. Zoodra gij aan boord van de „Normandië" zijt, zullen alle voorwerpen, die ge bij u hadt en die u zijn afgenomen, u getrouw terug gegeven worden. Gij vertrekt met den trein van 10.30. Goeden avond. Verrier keerde zich tegelijk om en wilde heen gaan. Zeer oneerbiedig, maar met vaste hand, gree Robert hem bij een pand van zijn jas, juist toen hij den voet op den drempel van de cel zette. Gij moet mij aanhooren, mijnheer, riep hij uit. He chef der divisie rukte met een driftige beweging zijn las los en door zijn lorgnet wierp hij den vermetele, die zich tegen zijn persoon durfde vergrijpen, een toornigen blik toe. Mijnheer, zeide hij op verontwaardi gende toon, wees voorzichtig en maak geen misbruik van onze goedheid. Uw zaak is zoo eenvoudig mogelijk en ge kunt geen woord tot verdediging aanvoeren. Wij be handelen u met ongekende zachtheid, maar dan moet ge ook verstandig zijn en ons niet tot harde maatregelen dwingen, waartoe wij het volste recht zouden hebben. Wanneer gij kalm over uw toestand nadenkt, zult gij erkennen, dat ge u over niets te beklagen hebt. Ik werd gevangen genomen tegen den wil van mijn broeder, mijn arrestatie is on wettig Verrier verwaardigde zich niet, op de woorden van den gevangene acht te slaan. Wij hebben geen tijd te verliezen, ging hij voort. Morgen vroeg vertrekt de boot en wij moeten ons haasten u nog tijdig aan boord te brengen, anders zou het mij wer kelijk een genoegen zijn, eens kalm met u te redeneeren. Mijn vriend Barillet, kapitein van de gendarmerie, zou niets liever willen dan de kennismaking met u te hernieuwen. Hij was destijds wachtmeester te Miramont- la-Montagne en met uw arrestatie verdiende hij zijn bevordering tot luitenant. Het zou den goeden kerel werkelijk ple zier gedaan hebben, u weer te zien, maar wat is er aan te doen, wij hebben geen tijd, geen tijd. Kijk, het is nu al vijf minuten Sprang een eigen huis heeft, kan dus niet naar deze betrekking solliciteeren want hij moet daar komen wonen en j dat doen ze natuurlijk niet. En toch j zou 't kunnen gebeuren dat zoo iemand een heel goede kracht is en kan dan alleen niet worden aangenomen terwil- le van de vrouw. Ik zou daarom een aparte werkster benoemen. Voorzitter. Een bode die een half uur van het Raadhuis woont, is ook veel te lastig. Michael. Dat is toch geen bezwaar. Als hij maar zorgt dat hij op tijd op zijn werk is, is dat voldoende en als hij dan overigens z'n werk goed verricht, hebben we niets te zeggen. Voorzitter. Dat ben ik niet met U eens, want het is veel beter dat hij naar huis kan gaan als hij een oogenblik niets heeft te doen, dan dat hij op de secretarie moet blijven hangen, hij be hoort niet bij de ambtenaren. Van Willigenburg. Ik geef toe dat men een zekere groep uitsluit, maar daar staat dan toch tegenover dat men dan voor 100 een vrouw heeft die het raadhuis schoonmaakt en voor de kachels zorgdraagt. Middelkoop. Ik heb er van staan te kijken dat er personen zijn die vroeger toch niet naar een dergelijke betrek king zouden doen, het thans ambieeren, een gevolg natuurlijk van de gewijzig de tijdsomstandigheden. Voorzitter. Het valt niet mee het schoonhouden van zoo'n gebouw. De heer Middelkoop geeft toe dat men daarvoor een vrouw moet hebben die een beetje handigheid bezit en zoo maar niet een dweil tegen alle meubels slaat. Hij is het echter niet eens met het voorstel van Burg. en Weth. want hoe vaak zal het niet voorkomen dat de man zeer geschikt zal zijn als bode maar dat de vrouw niet geschikt is voor het schoonhouden. Van Willigenburg. Vroeger was het toch usance dat de vrouw van den veldwachter 't raadhuis moest schoon houden. Men moet het nu niet zoo breed gaan uitmeten want bij benoe ming zal men zich toch wel op de hoogte van een en ander stellen. Ik ben het ook eens met den heer Middel koop, die, ik wil het maar duidelijker zeggen, heeft gezegd, dat menschen uit een zekeren stand tegenwoordig dat baantje ambieeren, maar daarmee is niet gezegd dat deze voor een dergelijk baantje minder goed zijn. Secretaris. Een vrouw om het Raad huis schoon te houden krijgt men niet gemakkelijk dat hebben we gezien met de scholen. We hebben laten inschrij- over zes en ik verwacht iemand, dus nog maals goeden avond. Ditmaal wist Verrier te ontkomen, met een vluggen sprong was hij over den drempel en de bewaker wierp de deur van de cel voor den neus van Robert dicht, toen deze den ambtenaar nogmaals wilde tegenhouden. Helaas, zuchtte de ongelukkige, de vriendelijkheid van dien man is een van buiten geleerd lesje. Het voorschrift luidt, mij zoo spoedig mogelijk en in alle stilte uit Parijs te verwijderen. Ik ben machte loos in handen van omkoopbare politiebe ambten en heb geen hulp van buiten te ver wachten, maar toch Hij dacht na over de rampen, die zijn broe der Bernard en misschien ook zijn zoon Filip bedreigdenhij herinnerde zich thans woord voor woord het gedeelte van het gesprek dat hij in het hotel De Prabert had opge vangen, toen lifl een schuilplaats zocht om zich te verbergen voor een paar lakeien, die hij hoorde naderen. Hij had de stemmen van drie menschen gehoordvan een vrouw en twee mannen, die beraadslaagden om een afschuwelijken valstrik te spannen voor hun vijand, een officier. Uit hetgeen er eenige uren later was ge beurd, liad hij duidelijk kunnen opmaken, wie die drie menschen warenmevrouw De Prabert, haar zoon Aurélien en zekere oom Daniël. Maar dan werd de aanslag beraamd tegen Filip Dormelles, dan verkeerde zijn zoon in gevaar En terwijl lij) dit wist, verkeerde hij in volslagen machteloosheid, hem ter huil) te snellen en de drie ellendelingen te ontmas keren Robert Duhesme weende van machtelooze woede. Om 10 uur kwam Bataille hem halen. Bij het verlaten van zijn cel werden even weinig formaliteiten in acht genomen als bij zijn aankomst, alles ging met de volmaaktste eenvoudigheid. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1