RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad der gemeente Raamsdonk, op Zaterdag 27 September 1924, des namiddags om 6 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Bur gemeester. Afwezig met kennisgeving de heeren P. A. van Dongen en Kanters. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn enkele goedkeuringen van Ged. Staten van genomen raads besluiten, alsmede een verzoek van den heer Speetjens om een toeslag op zijn pensioen, hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen. 2. Vaststelling rekening van het Gem. Electriciteitsbedrijf. Conform het voorstel van de Com missie van onderzoek wordt deze onge wijzigd vastgesteld. 3. Alsvoor van het Gemeentelijk Vleesehkeur ingsbedrij f Goedgekeurd op voorstel van de Com missie van onderzoek. 4. Voorloopige vaststelling der ge- meenterekenihg, dienst 1923. De commissie van onderzoek maakt bij monde van den heer Schoenmakers eene bemerking, naar aanleiding van den post achterstallige belasting, be dragende in totaal 1399,24, waarvan 342,05 aan Hoofd. Omslag, 1039,59 aan schoolgeld en 17.60 aan straat belasting. Bij de commissie rees de vraag, of door den betrokken ambte naar wel de noodige voortvarendheid betracht werd, om de belastinggelden binnen te krijgen, nu toch ook de in komsten bij de menschen weer ruimer vloeien. Overigens stelt de commissie voor de rekening goed te keuren. Voorzitter. Burg. en Wetli. gaan ge heel accoord met de opmerking van de commissie en zullen den betrokken ambtenaar opdracht geven daarvan werk te maken. Echter moet hierbij worden opgemerkt, dat B. en W. heb ben gevolg gegeven aan het gevoelen van den raad om een beetje zachtheid bij de invordering te betrachten in die slechte tijden, doch nu er weer fat soenlijk loon verdiend wordt, zullen we trachten het achterstallige binnen te krijgen. De rekening wordt hierna vastge steld in ontvangsten op 305673. in uitgaven op 322088.62-J, dus met een nadeelig saldo van 16415.62|. 5. Goedkeuring rekening dienst '23 en begrooting dienst 1925, van het Bur gerlijk Armbestuur. De commissie van onderzoek stelt voor beiden goed te keuren. De rekening 1923 wijst een batig saldo aan van 1328.43, terwijl de be grooting 1925 in ontvangsten en uit gaven is geraamd op 14969.62$. Beide worden zonder opmerkingen goedgekeurd. 6. Vaststelling der begrootingen van het Gem. Electr. bedrijf, het Vleesch keuringsbedrijf en die der gemeente, dienst 1925. Wat de begrooting van Electr. Be drijf en Vleeschkeuringsbedrijf betreft, heeft de commissie geen enkele opmer king te maken. Ten aanzien van de gemeentebegroo- ting 1925 wordt het volgende opge merkt Bij den post openbare veiligheid werd er door een lid op gewezen, dat men in den tijd van aardappelen rooi en telkens van diefstal hoort. Ook thans is dit weer het geval en zou men gaarne zien dat de politie daarop spe ciaal toezicht hield. Voorzitter. Burg. en Weth. zullen aan dezen wenseh tegemoet komen, maar zij vragen daarvoor dan ook de medewerking van de landbouwers zelf. Het is n.l. al eens voorgekomen, dat het de politie na veel moeite gelukt was een dader op heeterdaad te betrap pen, doch toen kwam ten slotte de ei genaar zelf voor den dader pleiten om een vervolging te voorkomen. Zooiets werkt niet prettig voor de politie. Schoenmakers. Het is jammer dat zich zooiets heeft voorgedaan, doch het was toch een belang voor alle land bouwers als de politie hierop létten wou. Voorzitter. Ik meen dat het dan ook op den weg van U en andere heeren ligt, om in een vergadering van den boerenbond er op te wijzen, dat ze zelf ook meewerken en dèrgelijke gevallen zich niet meer voor doen. Bij den post onderhoud van brand- blnschmiddelen, merkt de commissie op, dat, nu de waterleiding-bijna ge reed is, de brandweer eene reorgani satie zal dienen te ondergaan. Ver schillende materialen zullen moeten worden aangeschaft, waarvoor de com missie 1000 noodig acht, welk bedrag als zijnde een buitengewone uitgaaf, uit een leening kan worden gevonden. Voorzitter. Burg. en Weth. kunnen zich met het voorgestelde vereenigen. E. 2.5.2.2.2.2 2.2 2 2. B" B' B' B' B' B' 5' 5' B' 5' B' '^888; 'I 'I 'I 'I 'I 'I 'I 'I 'I 'I -I r»-00* BS* De Voorzitter is het hiermee eens en zal deze zaak bij B. en W. behandelen, doch weet niet of het wel succes zal hebben. De heer van Woerden vraagt verder, of het in verband met de Zondagswet niet van gemeentewege verboden zou kunnen wor den dat tijdens de godsdienstoefeningen om '3 uur, publieke vermakelijkheden plaats hebben, speciaal die welke hinderlijk zijn. Spr. heeft er met kermis reeds den Voor zitter opmerkzaam op gemaakt hoeveel hinder men daarvan in de Ned. Herv. Kerk ondervond. Spr. heeft speciaal op het oog de dansgelegenheid in de zaal van Hilhorst. Voorzitter. Ik heb in verband met dat on derhoud met U een en ander eens nagegaan. Door den Hoogen Raad is uitgemaakt dat publieke vermakelijkheden, zooals voet bal, tennis, enz., die publiek binnen 200 M. van een kerkgebouw gehouden worden, kun nen verboden worden, doch niet als het iets betreft wat in een zaal gebeurt, als hier het geval is. Er staat dus maar één weg open, n.l. om met den eigenaar zelf tot overeen stemming te komen. Van Woerden. Betaalt Hilhorst de ver schuldigde belasting voor elk der twee lo kalen? Voorzitter. De vergunning wordt hem ge geven voor zijn zaak en mag hij gebruiken ook in andere onder zijn bedrijf behoorende lokaliteiten, als hij daarin tenminste zelf exploiteert. Lankhuijzen. Mag' hij ook gelegenheid tot dansen geven en betaalt hij daarvoor? Voorzitter. Hij betaalt voor den danseur- sus die er in gevestigd is de vastgestelde heid, doch slechts een cursus. Lankhuijzen. Daar zal dus weinig aan te doen zijn. Voorzitter. Wij zouden aan Uwe bezwaren tegemoetkomen, als hij alleen pas na 5 uur mocht laten dansen. Lankhuijzen. Of het nu om 3 uur of 5 uur of 10 uur is, er moest op Zondag heele- maal niet gedanst mogen worden, dan moe ten ze het maar op Zaterdag doen. Voorzitter. Neen, dat gaat niet, we hebben ze eerst vergunning gegeven. Niets meer aan de orde zijnde gaat de raad over in geheim comité, ter behande ling van de punten 11 en 12 der agenda. sproken.Deze iiwestie heeft met de onderhavige niets te maken en hijdurft gelooven dat, indien de heer van Beek toen lid van den Raad zou zijn geweest, niet anders zou hebben gehandeld. Critiek uitoefenen over zaken waarbij men niet tegenwoordig is geweest, behoort niet ook niet omdat die menschen zich hier niet kunnen verde digen. Spr. gelooft wel daa alle leden van het zullen betreuren dat ze zoo goed geloovig zijn geweest. Stravres. We hebben nu toch goed licht. Voor verkooping stemden de heeren van den Heuvel, van der Schans en van Beek. Tegen de heeren Branderhorst, Stravers, Smits en van Buuren. Bij de rondvraag vraagt de heer Smits of het bekend iè dat een lamp verhangen is van den openbaren weg naar een particulier terrein. De straatbelasting is in het leven geroepen voor de verlichting van de openbare wegen en nimmer zou hij zijn stem daaraan hebben kunnen geven indien dat ook was voo de verlichting van par ticuliere erven. Voorzitter. Wat is uwe bedoeling. Smits. Weet u dat op het erf van den heer Branderhorst ,een lamp is geplaatst. Branderhorst, Die zaak is afgedaan tijdens d# Voorzitter met vacantie was. Maar de zaak is zoo. Toen het net was aangelegd heeft men gevraagd bij mij op het erf een paal te mogen plaatsen. Dat was dan de eindpaal van het net. Ik heb daar vergunning voor gegeven en toen men er 'n lamp aan ging bevestigen heb ik gezegd dat niet te doen maar deze lamp te hangen aan op een na de laatste paal aangezien ik niet den schijn op me wilde laden dat ik voor me zelf zorgde. Later is echter gebleken dat die lamp niet goed hangt en nine er meer aan had. dat deze aan den eindpaal werd gehangen. Ik heb van Beek toen ook ge vraagd wat hij er van dacht en die zei ook dat 't in het belang van een goede verlichting was indien de lamp werd verhangen. De kosten van het verhangen heb ik nog voor mijn rekening genomen. Smits. Dan kan iedereen wel komen om op zijn erf een lamp te plaatsen. Volgens mij is de ver ordening nu niet te handhaven. De heer van Beek wijst er op dat de paal van gemeente-wege is gezet op het erf van Brander horst omdat het anders niet goed mogelijk was. Om nu een betere verlichting aan dien weg te verkrijgen is de lamp daar gehangen. Nu heeft iedereen wat aan de verlichting en anders nie mand. Daarover captie te gaan maken noemt hij spijkers op laag water zoeken. Het licht loopt door die verplaatsing van een lamp nu mooi van het een in het andere. Voorzitter. Wij zullen die zaak* eens aanhou den tot de volgende vergadering dan kan ik bij avond eens een onderzoek instellen en zien of het volgens de verordening toelaatbaar is. Van den He*vel. Bij ons is het OQk erg donker. Met moeite kan men op den dam zien te komen. Voorzitter. Ook dat zal eens onderzocht worden en dan in een volgende vergadering worden be sproken. Van Buuren. Zou het niet goed zijn om de school en het schoolhuis in het openbaar te vei len, dan wist men wat de waarde er van was. Om het jaren renteloos te laten staan heeft men wei nig aan. Van den Heuvel. Ik denk dat de gemeente er een strop aan zal hebben. Van Beek. Die tegen gestemd hebben dragen daarvan de verantwoordelijkheid. Daarna gaat de raad over in geheim comité. Bij den post Vleeschkeuringsbedrijf merkt de commissie op, dat zij hebben kennis ge nomen van het verzoek der slagers om ver laging van de keurloonen. Zij geeft den raad echter in overweging om hierop afwijzend te beschikken, eveneens wat betreft het be drag van 9. dat moet worden betaald voor het gebruik van het abattoir, welk bedrag volgens de commissie niets te hoog is. De commissie waardeert ton zeerste den gang van zaken bij hef Vleeschkeuringsbe drijf, waarover zij noch van slagers, noch van andere belanghebbenden ooit klachten heeft gehoord. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben met ge noegen kennis genomen van het waardee- rende rapport van de commissie. Ook bij B. en W. kwamen nimmer klachten in. Inte gendeel is hét voorgekomen dat belangheb benden uit Waspik hunne volle tevredenheid er over uitspraken en verklaarden dat zij niet meer terug zouden willen naar den gang van zaken van vóór de inwerking treding van het Vleeschkeuringsbedrijf. Zonder opmerkingen wordt een en ander hierna ongewijzigd vastgesteld. 7. Benoeming leden van de Vleeschkeu- ringseommissie. Op het oogenblik hebben in deze commis sie zitting de heeren Seegeren uit Geertrui- denberg, van der Veeken uit Drimmelen en Dekkers uit Waspik. Aangezien van geen enkele dezer gemeen tebesturen een voordracht tot wijziging van deze samenstelling is ingekomen, wordt be sloten de oude samenstelling te handhaven. 8. Ontwerp-besluit tot onderhandsche ver huring van de Marechausséekftzerne aan het Itijk. Met algemeene stemmen wordt besloten deze kazerne wederom voor 5 jaar 700 per jaar aan het Rijk te verhuren. 9. Ontwerp-besluit tot wijziging der ge- meente-begrooting dienst 1924. Overeenkomstig het verzoek van Ged. Sta ten worden enkele wijzigingen van admi nistratieven aard aangebracht. 10. Uitloting van schuldbrieven. Uitgeloot worden ppop-pppsappjap crq enj crq crq cr<? er? crq crq crq er? crq ppppppppppp to CI C< Cl c CC <- - - O ppppppppppp PPPPPPPPPPP 1 f*) (vCD<D(t><*D(PCt>(DfD(DfD PP P ppppppppppp PPPPPPPPPPP H1 i-4 Q Q OI ÜI Q Cl O W IO O OOOOOOOOCiO 3223222232 99999999999 GOCOlO^lOCOCOCt - 00CO 4- M- d> P co O De punten 11 en 12 der agenda, zijnde 11. Staten van oninbare en te verhalen posten van plaatselijke belastingen, betrek king hebbende op het jaar 1923 en vroeger. 12. Bezwaarschriften aanslag plaatselijke belastingen. zullen in geheime vergadering behandeld worden. De Voorzitter deelt mede dat in verband met de wijziging der gemeentewet de ver ordening op de heffing van staangeld op gemeentegronden dient te worden gewij zigd, waartoe zonder opmerkingen wordt besloten. Rondvraag De heer van Woerden vraagt, in verband met het opbreken van de straat voor de waterleiding, of er ook een regeling is ge troffen dat die straten ook weer behoorlijk in orde moeten worden worden gebracht. Dit laatste laat op sommige plaatsen veel te wenschen öve?7 De voorzitter antwoordt dat er is over eengekomen, dat de aannemer moet zorgen dat de straten weer in hun ouden toestand worden teruggebracht. Nu is dat op de plaatsen door den heer van Woerden be doeld zeer moeilijk, omdat die uit oud mate riaal bestaan. Het ligt dan ook in de bedoe ling om zoodra ook de aansluitingen zijn tot stand gekomen, dat gedeelte opnieuw te doen bestraten, anders zal men daar nooit tot een goeden toestand komen. De heer van Dongen-Torman geeft in over weging om toch alvast die groote kuilen te laten herstellen, want zóó zou men er des avonds den hals breken. De heer Broeders informeert hoe het met de aansluitingen voor de waterleiding gaat, waarop de Voorzitter antwoordt, dat die geleidelijk binnenkomen. Het komt den heer Broeders voor, dat de kosten van aansluiting hooger zijn dan de menschen' aanvankelijk gedacht hadden. Bij een huurwaarde van 80.betaald men reeds 0.60 per week. De Voorzitter merkt op, dat er slechts weinig arbeiders in deze huurwaarde van ƒ80.vallen. Men zal zich vergissen met de kadastrale huurwaarde die in aanmerking komt en de werkelijke huur. De heer J. Zijlmans zegt vernomen te hebben dat door het Rijk de straatweg in het midden vernieuwd zal worden en geeft in overweging dat de gemeente zich in ver binding stelt met de betrokken autoriteiten, om te voorkomen dat de kanten van den ^eg in een minder goeden toestand zouden ko men. De Voorzitter zegt toe alle mogelflke moei te te zullen doen, om dat laatste te voor komen. Het was misschien het best er een fietspad naast te leggen, doch men zal ter plaatse wel nader onderzoeken wat de voor keur verdiend. Daarna brengt de heer J. Zijlmans ter sprake de rooilijn-geschiedenis tusschen de gemeente en de Eerw. Zusters. Hij vraagt op welke grond het gemeentebestuur ten opzichte van de zusters anders gehandeld heeft dan tegenover die andere menschen, van wie de gemeente de grond heeft ge kocht, terwijl de zusters er niets voor ver goed krijgen. De Voorzitter ontkent dat de een hier anders zou worden behandeld dan de ander. Als er een rooilijn voor nieuwbouw bestaat, dan wordt er aan niemand vergoeding ge geven. Met Peters was het iets anders, die- kon er niet bouwen met die muur en bestond voor de gemeente het gevaar, dat die muur daar zou blijven. Van J. van Strien heeft de gemeente een strook grond gekocht met de bepaling dat hij die heining zou afbre ken. B. en W. hebben alle menschen op de zelfde manier behandeld en begrijpen dus niet hoe de zusters hierin onbillijkheid kun nen zien. Zelfs heeft de gemeente het recht van de Zusters te eïschen dat zij dat stuk moeten bestraten. De heer Zijlmans is het met het betoog van den Voorzitter nog lang niet eens; ook wat dat bestraten betreft dat zou nog zoo direct niet gebeuren. De Zusters hebben zelf toch ook al dien grond tot in de klein ste afmetingen moeten betalen. De Voorzitter zegt dat B. en W. binnen kort een grondplan zullen aanbieden, waar op voor alle straten de rooilijn wordt vast gesteld. Hij wijst er nog op, dat het op den weg ligt van de Zusters, om zich aan te pas sen aan hetgeen de gemeente in het alge meen belang doet. De heer J. Zijlmans blijft er bij dat er verschil gemaakt is. De heer van Rijn wil de kwestie van aan sluitingen aan de waterleiding nog even ter sprake brengen. 'Hij wijst er op, dat vele menschen de cijfers die in de voorwaarden staan aangegeven, niet goed begrijpenze verwarren de kadastrale huurwaarde met de werkelijke huur, zoodat het hen veel te duur voorkomt en zoodoende blijven de aan sluitingen achterwege. Als het aan die men schen eens wat duidelijker werd gemaakt, zou dat het aansluiten zeer bevorderen. De Voorzitter is het hiermede eens en zal maatregelen nemen. Het aansluiten is naar verhouding niet duur, want men moet reke nen dat in een der gel tj kb grootsch opgezette onderneming, die in hoofdzaak uit hygië nisch oogpunt in het leven is geroepen, enorm veel dood kapitaal zit en daardoor kan zij nooit concurreeren tegen een plaat selijke waterleiding die niet die lange af standen heeft als er nu tusschen de ver schillende gemeenten liggen. De heer Broeders maakt nog de opmer king, betreffende de waterleiding, dat het kind te vroeg geboren en te laat in de lui ers gelegd is. De heer de Jong zegt, in een vorige ver gadering te hebben verzocht om op sommige gevaarlijke punten borden te plaatsen. Hij heeft gezien dat dit op verschillende plaat sen reeds is gebeurd, doch hjj had bijzonder op het oog gehad den draai bij hem in de buurt. Volgens een deskundige, die hem dit had verklaard, is dat een zeer gevaarlijk punt, vooral met het oog op de Diepsteeg, waarin zooveel groote gezinnen wonen. De Voorzitter zegt dat de borden nog slechts gedeeltelijk zijn geplaatst, daar men moeilijkheden ondervindt om deze te krijgen. Zoodra ze aankomen, zal aan bedoeld punt zeker gedacht worden. De heer van Woerden wil in verban^ met het vaststellen van een rooilijn, waarover daarstraks sprake was, de vraag stellen of het niet mogelijk zou zijn, dat hoekje bij mevr. Heere aan de gemeente te krijgen, waardoor die bocht daar verbreed zou kun nen worden, wat een groote verbetering zou zijn. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raad dezer ge meente op Zaterdag 27 September, des middags ten 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer kwart over drie ópent de Voorzitter de vergadering afwezig de heer Verschuren. De notulen der vorige vergadering worden on-» gewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Schrijven van Ged. Staten inzake de gemeen te-begrooting voor het dienstjaar 1924. Ged. Staten blijven van meening, dat thans het oogenblik nog niet gekomen is om tot een vermin dering van de salarissen van het gemeentelijk personeel over te gaan. Zij zijn van oordeel dat in ieder geval de herziening der Rijkssalarisregeling behóórt te worden afgewacht en een dusdanige herziening zorgvuldig moet worden voorbereid en niet gelijk thans is geschied, een korting zonder meer op de salarissen moet worden toegepast. Snaphaan. Ik stel voor om het eenmaal geno men standpunt gewoonweg te handhaven. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. De heer van Lier vraagt wie het recht heeft de salarissen van het personeel der gasfabriek te herzien, de raad of de Commissie. Hij stelt deze vraag omdat de salarissen met 10% zijn vermin derd, doch dat de loonen der stokers en plaats werkers van de gasfabriek door Burg. en Weth. in overleg met de gasconunissie later zijn herzien en lang niet 'in die mate zijn verlaagd. De Voorzitter merkt op dat deze zaak buiten de kwestie omloopt. Vroeger heeft daarover in het Dag. Bestuur ook al eens verschil van meening gelieerscht. In de verordening is bepaald dat de loonen door de Commissie in overleg met Burg. en Weth. voor stokers en plaatswerkers kunnen worden geregeld. Volgens het gevraagd gevoelen van de „Gemeente-stem" behoudt deze bepaling rechtskracht totdat ze door den Raad is inge trokken. Daar dit tot nu toe nog niet heeft plaats gehad, zijn Burg. en Weth. met de gascommissie nog immer bevoegd te handelen, zoodat zij hunne bevoegdheid niet hebben overschreden. De heer van der Horst meent dat dan heel correct is gehandeld. De heer van Beurden geeft in overweging om het desbetreffende artikel te laten voorlezen. De Voorzitter kan'aan dit verzoek geen gevolg geven aangezien het reglement ni§t bij de hand is. De heer van Lier begrijpt niet goed waarom voorheen dan nooit aldus is gehandeld. Verleden jaar nog met de behandeling van de begrooting toen aan de boekhoudster eeneverhooging van salaris van 100 moest worden gegeven, heeft de raad daarover moeten beslissen en zoolang hij weet heeft de raad altijd daarover moeten beslis sen. Ook nog om te bepalen hoeveel dat die man zou krijgen voor het ophalen van geld, heeft de Raad beslist. Altijd heeft de Raad dat recht in handen gehouden. De heer van Beurden geeft toe dat wat door den heer Van Lier is gezegd, juist is. Dat dit zoo is gedaan kwam doordat niemand het reglement van de gasfabriek zoo goed van buiten kende totdat heel toevallig het oog op dat artikel is ge vallen. Burg. en Weth. hebben in overleg met de commissie, daartoe het recht. Heeft de heer van Lier daartegen bezwaar, dan moet eerst dat artikel worden gewijzigd of moet men het laten vervallen. Spreker kan het niets schelen wat men daarmee doet, maar zoolang het artikel zoo luidt moet het worden uitgevoerd. JDat het indertijd niet is gedaan, komt gewoon alleen omdat men niet voldoende op de hoogte was. Snoeren. In verband met deze aangelegenheid wil ik eens vragen waarom de prijs van de elec- triciteit hier 5 cent per K.W.U. goedkooper is dan in Loonopzand. Dat zal ook wel werk van de commissie zijn. De Voorzitter acht het wenschelijker om deze aangelegenheid bij de rondvraag te behandelen. Van der Horst. Wie betreft de verlaging, de stokers of die het geld ophaalt. Voorzitter. Het betreft uitsluitend de stokers. Van Lier. En de plaatswerkers. Van Beurden. Die zijn verminderd. Er is echter van de stokers een klacht gekomen dat het werk zoo zwaar is dat ze extra voeding moeten hebben. Men heeft het toen beter gevonden om voor die categorie van menschen het salaris niet te verla gen. De heer De Wijs deelt nog mede dat zoodanig is gehandeld omdat men vreesde dat het perso neel zou gaan staken en er dan stagnatie ln het bedrijf zou ontstaan. Déze loonen zijn in afwij king van het Raadsbesluit, in overeenstemming gebracht met de ter plaatse bestaande loonen in het vrije bedrijf. De heer van der Horst zegt dat het bij hem er over gaat of de bevoegdheid daartoe bestaat en nu zulks het geval is houdt verder alles op. De heer De Bresser zegt dat het artikel in de verordening is gebracht toen de heer van Beur den ook nog lid van den Raad was. De heer van Beurden kan zich dat niet meer herinneren, wil het echter gaarne toegeven. Van Amelsfoort. De kwestie is alleen maar dat aan die bepaling nooit de hand is gehouden. De heer Snaphaan kan zich goed met de handel wijze van Burg. en Weth. vereenigen. Toen men vreesde dat de stokers er het bijltje bij gingen neerleggen kon men niet anders handelen ook 2. Bespreking plantsoen-aanleg Telefoonstraat (plein). De Voorzitter acht het gewenscht hierbij te gelijk punt 9, Bespreking straatbeplanting te be spreken. De Voorzitter merkt op dat in de vorige ver gadering besloten is om nog niet tot het aanleg gen van een harden weg aldaar over te gaan, maar om de menschen daar toch zooveel moge lijk te laten blijven zitten, de zaak een beetje te fatsoeneeren door het aanbrengen van eenige be planting. Het wonen is dan doordat het er wat zindelijker is, wat aangenamer. Van Amelsfoort. En wordt er dan aan de rest niets gedaan. Voorzitter. De sporen moeten worden bijgehou den. Van Amelsfoort. Het wordt daar van den win ter weer een echte modderpoel. Voorzitter. De kosten kunnen worden gevonden door den verkoop der boomen, zijnde ruim 1670 buiten de palen om, zoowat 300 stuks die we noo dig hebben om het een en ander af t^ maken. De aanleg der beplanting voor het plein is begroot op 325. Worden rondom het plein banden aan gelegd, waardoor een mooier geheel wordt ver kregen, dan stijgen de kosten met 1100. Bij ge bruik van een minderè soort banden van gewa pend beton, wordt een uitgaaf van 950 gevraagd. De vraag is maar of de raad daarmede accoord kan gaan. Komt dan later een kei-bestrating, dan is het plein, als ook nog wat rekening wordt ge houden met goten voor afvoer van water naar de rioolputten, reeds klaar, Vrinten. Er is ook nog besproken om de Gast huisstraat te beplanten. Kan dat dan ook nog ge daan worden van het bedrag opbrengst boomen. Voorzitter. Voor de Gasthuisstraat zullen vol gens berekening 220 lindebooinen noodig zijn. De vraag is of men een 'deel van die straat, vanaf de Schoolstraat tot aanv dé Markt ook nog wenscht beplant te hebben of onbeplant. Gedurende de laatste jaren zijn daar met kermis de kramen ge- met de boomen. Het scheelt ook weer of men of 60 boomen plant, wel niet 'n bedrag direct van beteekenis, maar het scheelt toch. De boomen, we nemen maar ineens zware boomen, die kosten 3.20 per stuk. Wordt dat deel niet beplant dan zullen er maar een 160 stuks noodig zijn. De heer Vrinten acht het minder noodig dat daar boomen worden geplant. De heer van Lier meent dat voorloopig de ban den ook nog wel achterwege kunnen blijven, aan gezien dat geld beter voor andere zaken zal ge bruikt kunnen worden. Ook ziet hij niet in waar afrastering voor noodig is. In Loonopzand en in Tilburg ziet men dat ook niet. Overal ziet men dat het park of plantsoen in de hoede van het pu bliek wordt aanbevolen. Van Amelsfoort. Er zijn daar veel kinderen. Ik denk dat ge er dan wel een geheelen dag een politieagent zult kunnen zetten. Van Lier. En in Waalwijk dan. Van Beurden. Daar is het ook afgerasterd. Van Lier. O, als ge dat een afrastering noemt, dan is daartegen geen bezwaar. Ik dacht dat het de bedoeling was een afrastering van een Meter hoog daarom heen te plaatsen. Van Amelsfoort.^ Zónder afrastering haalt het niets uit. Maar het behoeft ook niet zoo kostelijk te zijn. Vrinten. Zooals dat in Waalwijk is gedaan is het goed en is het niet zoo duur. Van Lier. Afwatering .is "er niet noodig. Het ligt daar nog al hoog én dan trekt het water wel weg. Voor de planten is het zelfs goed. De heer van der Horst meent ook dat de kosten nogal hoog zijn. Beter kan dat worden gedaan als tot verharding van den weg wordt overgegaan. Eenige afrastering acht hij echter noodig. Zoo als in Waalwijk is voldoende. Wordt besloten alleen een parkje aan te leggen en in de Gasthuisstraat boomen te planten. 3. Voorstel aanvulling instructie gemeente- geneesheeren. Overeenkomstig den wensch van den genees kundigeninspecteur van de Volksgezondheid wordt in de instructie der gemeente-geneesheeren een artikel opgenomen, waarbij zij verplicht worden gesteld op verzoek van den Burgemeester of diens plaatsvervanger volle medewerking te verleenen betreffende advies, onderzoek, voorkoming en be strijding van bsmettelijke ziekten in de gemeente. 4. Schrijven Bouwvereêniging St. Leonardus te Berkdijk inzake verhooging bouwvoorschot en idem gelden voor het bouwen van een bakkersoven. Door het bestuur wordt er op gewezen dat door interest het te betalen bedrag is verhoogd met 1478.53. Adressanten vragen dat de Raad den Minister alsnog zal» verzoeken het bedrag te willen verhoogen. Verder wijzen zij er op dat het huis, vroeger door Heijs bewoond geweest, zoo onmogelijk tegen een huur van 13.50 kan worden verhuurd aangezien er geen oven en trog is. Het bestuur vraagt haar een voorschot te willen verleenen van 900.en de huur wat te willen verlagen. De heer v. Amelsfoort vraagt van wie de adres sen zijn gekomen. Hij als onder-Voorzitter van de vereeniging is er geheel onkuundig van. Ook heeft hij ^ndere leden van de Böuwvereeniging gespro ken die van deze adressen niets af weten. Het is daar een toestand die niet bestendigd^ kan blijven. Van Beurden. Wie heeft het verzoek ingediend. Voorzitter. De Bruijn. Van Amelsfoort. Die is nog niet eens lid van de vereeniging. Voorzitter. Dan zullen we maar beschouwen alsof die adressen niet zijn binnengekomen. Daar mee is de zaak heel gemakkelijk afgedaan. Van Amelsfoort. Wat betreft die gelden van de leening, dat is iets anders, dat is al eerder door den Raad besproken. Voorzitter. Men zal het wel niet krijgen. Maar vragen is gemakkelijk. Van Amelsfoort. Er moet op worden gewezen dat het is gekomen door het lange uitblijven van die som. Voorzitter. We kunnen doen wat we willen, doch ik geloof niet dat het zal gaan. De heer Snaphaan zegt dat er al eerdler ge- sproken is om de bouwvereenigingen te doen samensmelten. Is die vraag al aan de desbetref fende commissies gesteld? De Voorzitter zegt dat die zaak is blijven han gen. De heer Van Amelsfoort zegt als onder-Voor zitter van niets te weten en hij daarom geen ver antwoording van 't doen en laten van de vereeni ging wenscht te dragen. Hij weet zeker dat het meerendeel der leden genegen is om zich in de andere vereeniging op te lossen, althans op een enkele voorwaarde na. Van deze twee adressen heeft hij en de andere leden geen letter gezien. En half jaar geleden, toen er een tekort was van 2000.heeft men hem heel plechtig daar voor aansprakelijk willen stellen. Dat was een mooie geschiedenis. Ik draag zoo absoluut niet de minste verantwoordelijkheid en hoe eer de ver eeniging bij de andere wordt gevoegd, hoe beter het is. Het is noodzakelijk. Snaphaan. De vraag moet zoodra mogelijk ge steld worden. Voorzitter. Het is in dier voege voorgesteld ge weest, dat de pastoor der parochie inzake het ver huren der huizen zal worden gehoord. De pastoor en nog een lid. De heer Van Beurden zegt dat de Minister al eens een vingerwijzing heeft gegeven. Weet het bestuur echter niets, dan moet de raad daar eens verder over praten en zien wat er is te doen. Van Amelsfoort. De böuwvereeniging daar weet van niets, althans de meeste leden niet. Wel zijn ze het eens dat er spoedig moet worden ingegre pen en 't noodzakelijk is dat ze bij de vereeniging hier wordt ondergebracht. Voorzitter. Wat moet dan met het andere adres worden gedaan. Moet dan worden geschreven dat geen verdere stappen zullen worden gedaan zoo lang niet een en ander aan de gemeente is over gedragen. Van der Horst. Als de Minister nu niet ingaat op dat verzoek om het bedrag van het voorschot te verhoogen, moet dan de gemeente dat geld bijpassen. Voorzitter. Ja. De heer van der Horst merkt op dat dit dan voorkomen had kunnen worden. Voorzitter. Er is verschillende malen daarnaar gevraagd. De heer van Beurden wijst er op dat zulks toch hetzelfde blijft ook. Van Amelsfoort. De gemeente zal ten laatste alles moeten betalen. Snpphaan. Dan is het een toestand die niet lan ger zoo mag blijven voortduren en hoe eer hoe beter in orde moet worden gebracht. Van der Horst Ik hoor dat daar al vier wonin gen leegstaan. Dat zal voor de gemeente een strop worden en daarom is het zaak om te zien of daar aan niet iets is te doen. Men moet zien of er iets kan worden gedaan om de huur omlaag te krij gen. Ik heb gezien dat er in de Telefoonstraat ook al enkele leeg staan. Snoeren. In Loonopzand ook. Van Amelsfoort. De bakker bij ons is er ook al uitgegaan omdat 13.50 een te hooge huur was, die hij niet kon opbrengen. Snaphaan. Dat laat ik me niet wijs maken. Van Beurden. Reeds eenmaal is al aan den Mi nister gevraagd om verlaging van huur te ver krijgen doch toen is daar al afwijzend op beschikt. Men moet er ook aan denken dat men ze door te I gaan verlagen niet gemakkelijker zal gaan ver huren. Persoonlijk heb ik dat ondervonden. De menschen trokken uit een huis in een ander van een particulier, gingen er meer verwonen, terwijl het huis nog niet eens zoo goed was ingericht. Boven was het een groote open zolder. De heer van der Horst zggt de zaak geheel anders te beschouwen. -De Kaatsheuvelsche bevol king is eenige jaren geleden door den drang der omstandigheden daarheen gedreven. Hij stelt zich voor dat de menschen, die altijd in de Kruis straat hebben gewoond daar graag wonen en als ze kunnen er ook gaan wonen. Zoo is het met de

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2