i Hal en secundair trappenhuis F5 In de hal is de garderobe afsluitbaar met een hand- gesmeed ijzeren hekwerk. Aan weerszijden zijn wethouderskamers. De deuren voor de kop van de hal, waarboven in glas-en-lood een venus is aange bracht, gaven toegang tot een loggia, die later is omgebouwd tot schenkkeuken. Links daarvan is de deur van het secundaire trappenhuis. De bovenste trappen zijn gemaakt van eikehout. De bordessen worden ondersteund door consoles. De onderste trap is van graniet. Het is een fraai geheel van ko lommen, bogen, gele baksteen, graniet en eikehout met mooie doorkijkjes. In een wand is in getint ter- ra-cotta Mercurius, de God van de handel, aange bracht. Op de trapbalustrade zit een zandsteen vos, die kijkt naar de raaf, in tegels gebakken (de fabel van La Fontaine). Een groot mozaïek van Br. Chep- has Stouthamer stelt de handel voor, symbool voor de Kamer van Koophandel. Kantoorhal De kantoorhal beneden is gemetseld in een gele Friese handvormsteen. De lambrizering is van een blauwachtig verglaasde baksteen. De hal is over dekt met een gewelf. In de noordwand is een glas- in-loodraam geplaatst. Daarin zijn aangebracht een kraaiende haan gericht naar het oosten, en een on dergaande zon met slapende vogeltjes op een tak, gericht naar het westen waarmee de morgen en de avond zijn weergegeven. Tegenover het vroegere ontvangerskantoor is boven de spreuk Draagt el kanders lasten' aangebracht. Daarmee is de bestem ming van de betaalde belasting aangegeven. In een zandsteen reliëf is weergegeven het oude raadhuis van Waalwijk, afgebrand in 1824, een werk van Theo van Delft. Daartegenover een tegeltableau ge schilderd op Regout-tegels, voorstellende St. Cri- spinus en St. Crispinianus, patroonheiligen van de schoenmakers en leerlooiers, vervaardigd door de Vlaamse schrijver Felix Timmermans, die culturele banden had met Waalwijk. CRISPlNU5*STCKISPfNIAMj Zijvleugel In de zijvleugel waren in het souterrain het archief en de brandweer gevestigd, daarboven de Kamer van Koophandel en op de bovenste etage was een grote zaal met de zichtbare kapconstructie en Ore- gon-pine, waar onder andere het kantongerecht zit ting had. Al deze bestemmingen zijn veranderd in kantoren. In het trappenhuis aan de westzijde is een mooie trap aangebracht, uitgevoerd in Oregon-pine. Aan de gangzijden zijn deuren en kozijnen van Sl avonisch eiken blank gelakt. De brede deurstijlen, tegels en panelen zijn half spiegel gezaagd. De deu ren zijn opgehangen aan bronzen scharnieren met M II Het secundaire trappenhuis met mooie doorkijkjes. Tegeltableau in de hal beneden van Felix Timmermans.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 11