DE ECHO till HEM Ruwe Huid Schrale Lippen PUROL, No. 81 Zaterdag 11 Oct. 1924 DERDE BLAD. FRANCHEMONT DE MARSKRAMER. In vervolg op onze vorige medeaee- lingen komen wij thans terug op den inhoud van de operette. Eerste bedrijf- Het stuk speelt in het jaar 1850 op j een klein Fransch dorp, dat geheel ge- isoleerd ligt. In dit bedrijf, dat begon nen wordt met een koor waarin de mooie maand Mei bezongen wordt maken we al direct kennis met een dei- meest typische figuren, Michot oud gediende, wat ruw en opvliegend van aard, doch in werkelijkheid een man met 'een gouden hart Nu uitrazend jongelui met hem meedansen, dat hem, zoodra hij tot bezinning komt, weer eens in kernachtige soldatenstijl tegen de omstanders doet oreeren, met resul taat dat de algemeene vroolijkheid haar toppunt bereikt. Jean komt intusschen terug van de loting en heeft no. 1 getrokken. Dit noodlot wordt bezongen door een vier stemmig koor, waaronder kwartet steeds de boventoon heeft. Slot eerste acte. (Wordt vervolgd). PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 Oct 1924 |n vervolg op ons bericht van 1.1. Woensdag betreffende de Interna tionale Tentoonstelling 1925 alhier, kunnen wij nog mededeelen. dat tot Administrateur der Tentoonstelling is benoemd de heer Schlüser te Amster dam, administrateur der Jaarbeurs aldaar, die 1 November a.s. alhier in functie treedt. Het bureau wordt voor in tegen de uitgelatenheid van het jonge |00pjg gevestigd in een der lokalen volkje en hun zin naar opschik, dan in yan Architecten-bureau van Gestel vuur gerakend bij de herinnering aan j en Co zijn soldaten tijd. Een lieftallig meisje Qm een je geyen van de betee- vraagt hem iets uit dien tijd te vertel- j^jg (jer as> Tentoonstelling en de len. In een solo bezingt hij een oude daaraan verbonden, kan herinnering, terwijl een koor van meis- dienen, dat alleen voor den post huur jes en landlieden hun goed- of afkeu- en aan]eg terreinen een bedrag is be ring al zingende te kennen geeft. Vader i t yan fl 17500 Michot, als tamboer-majooi is even on Waalwijks Gemengde Zang- weerstaanbaar voor vrouwenharten yereeniging heeft hare repetities her als voor de Pruisische legerscharen. Steeds zegeviert hij over deze tegen standers. 't Is den eersten Mei, dag van de loting. Druk worden de kansen der lotelingen besproken en men trekt zich het lot van een drietal weezen, Jean, Marie en Constance Dumont, die pleeg kinderen zijn van vrouw Dupuis al bij zonder aan. Wat zullen deze moeten aanvangen wanneer Jean een laag nummer trok. Plots wordt de blijde tijding verspreid onder de dorpelingen, dat Franchemont, een koopman uit Straatsburg, in het dorp is aangeko men en wanneer hij zijn tweejaar lij ksch bezoek komt afleggen viert het volk feest en maakt een soort kermis. Men danst en zingt, dat 't een lust is. De vreugde is dan ook groot. De beide zusters Marie en Constance deelen ech ter niet in deze feestvreugde, evenmin als Jean, die zich bezorgd maakt over de toekomst der beide meisjes, wan neer het lot hem mocht aanwijzen om soldaat te worden. Wie zal hun kleine boerderij besturen. Marie, een zeer vat en het groote toonwerk Elias van Mendelssohn in studie genomen. Een groot aantal zangeressen en zangers zijn tot de vereeniging toege treden, zoodat het ledental tot ruim 100 is gestegen; Met genoegen vernemen wij dat het totaal aantal leerlingen aan de Avondcursussen der Rijksvakschool voor Schoenmakers en Leerlooiers voor de afdeeling schoenmakerij is gestegen tot 134 en met bijzondere ingenomen heid vermelden wij dat voor den looierij-avondcursus het aantal leer lingen 14 bedraagt, wat vermoedelijk nog zal stijgen. Beide record cijfers dus. Volgende week zal eene ver gadering worden gehouden van het bureau der Kamer van Koophandel voor de Langstraat alhier, ter voor bereiding der algemeene vergadering der Kamer aan 't einde der maand. De groote nationale pluimvee tentoonstelling, te organiseeren door de Waalwijksche Pluimveevereeniging, stelling zijnde apparaten zullen zijn geplaatst, zullen in onze gemeente een vijftiental bakkersovens met gas wor den verwarmd. Bij den storm van Woensdag middag knapte een der zware iepe- boomen aan de Burgemeester Van der Klokkenlaan af en kwam terecht op het bovengrondsch electrisch net. Het net werd geheel onklaar, verschillende leidingen brandden door, terwijl de groote kooimast op den hoek van de Mr. Van Coothstraat geheel werd ont zet. Ongelukken kwamen niet voor. Door de groote activiteit van het per soneel van het Electriciteitsbedrijf kon de storing nog voor den avond voor het grootste gedeelte worden wegge nomen. Ingezonden Mededeelingen. zorgzaam meisje ziet ook de toekomst zaj gehouden worden op 3 en 4 Januari donker in. Constance echter, een dartel, vroolijk kind, kan zich den zorgelijken tijd niet indenken. Ze wilde zelfs voor Jean uittrekken. Niets liever verlangt ze dan eenmaal markentenster te wor den of zoo dat niet kan, haar broer terug te zien met zeer hoogen rang en als Jean komt begroet zij hem, in dolle uitgelatenheid, reeds als generaal. Haar zuster en Jean trachten haar den ernst van het geval duidelijk te maken, doch ze lacht er eens mee. Intusschen is de tijd voor Jean aangebroken om naar 't j Raadhuis te gaan om zijn geluk te be 1925 in 't gebouw der R. K. Werk liedenvereeniging alhier. Er zal aan verbonden worden een tentoonstelling met zangwedstrijd voor kanaries en een tentoonstelling voor «sierduiven. De agenda der algemeene ver gadering van het Ziekenfonds der R. K. Werkliedenvereeniging op Maandag 13 October a.s des avonds ten half acht, luidt als volgt 1. Opening. 2. Notulen. 3. Besprekingen naar aanleiding van - 'T eventueel aangebrachte wijzigingen in proeven en zingende wenschen zij el- i „w kaSLh?e,bntrtrok?e° 1T'heJt Marief""*"™ Algemeene het Concept-Reglement, volgens uit- Constance een voorstel te doen voor 't geval Jean soldaat moet worden. Beide meisjes bezitten een gouden kruis, het welk hun moeder hun gaf om het zui nig te bewaren en zoo noodig aan te wenden voor leniging in nood. Marie stelt voor de kruisen, indien Jean sol daat moet worden te verkoopen om Jean vrij te koopen en Constance be looft dit offer te brengen. Hier volgt een keurig duet tusschen Marie en Con stance. Dan betreedt Franchemont het marktveld, klagend over den slechten tijd. Wel komt men zijn kraam bezoe ken, n^en bekijkt en betast zijn waar, maar koopt niet. Nochtans is 't zaken doen, ondanks zijn klagen, geen hoofd zaak. Een ander plan deed hem dit dorp bezoeken. Hij wil voor zijn zoon Antoine een goede vrouw zoeken en heeft de keuze laten vallen op een van de meisjes Dumont. Hij wil een vrouw wars van alle opschik en prompt in haar huishouding. Daarom besluit hij beiden op de proef te stellen. Juist is daar Constance en Franchemont biedt zijn waren te koop aan. Constance ziet met verlangenden blik naar al 't moois, I g Vergadering. 4. Mededeelingen. 5. Rondvraag en sluiting. Algemeene jaarvergadering van de R.K. Werkliedenvereeniging in de Parochie St. Clemens, op Maandag 13 October in het Patronaatsgebouw. Behalve jaarverslagen van secretaris en penningmeester zullen aan de orde komen bestuursverkiezing voor de aftredende leden de heeren K. Leijtens, J. v. d. Hoven en A. Klerks, lezing door den weleerw. heer adviseur, mededeelingen enz. Algemeene vergadering van den Waalwijkschen Kegelbond op Woens dag 15 October 1924 des avonds half negen in het Hotel Gerris te Waalwijk. Agenda: 1. Opening. 2. Rekening en verantwoordig Pen ningmeester. 3. Verkiezing van 2 leden Bestuur. (Aftr. A. H van Schijndel Jr. en J. F. Marks. Deze stellen zich niet herkies baar. 4. Aanvraag Kegelclub „Houdt de Plank" te Kaatsheuvel tot toetreding Binnen enkele dagen hopen wij het programma van het Eerste Winter- concert der Liedertafel, dat zal gegeven worden 3 Nov. a.s.. bekend te maken. Thans zij reeds gemeld, dat behalve de wereldberoemde tenor, Isalberti, ook de Heer P. Botermans zijne medewerking zal verleenen en wel in het groote toonwerk van Olman- Hannibal. De begeleiding van een en ander is volgens gewoonte weer toe vertrouwd aan onzen Waalwijkschen klavier-virtuoos, den heer Joh. Verhoe ven. Op een en ander komen wij vol gende week terug. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie betreffende de algemeene vergadering der Waalwijksche Zwem- vereeniging, die gehouden wordt op Dinsdag 14 October as. des avonds 8 uur in „Musis Sacrum". Wij vertrou wen dat het actieve bestuur kan reke nen op een zeer drukke opkomst. Bij de gisterenavond gehouden aanbesteding van de uitbreiding der zaal „Musis Sacrum" werd ingeschre ven door Gebr Maas voor f 5600 W. v. Heesch f 5277 Het werk is nog niet gegund. Krachtens statutenwijziging is het kapitaal der N.V. Nederlandsche Maat schappij voor Lederhandel (Dutch Leather Trading Company) te Amster dam. gebracht op f500.000. verdeeld in 100 aandeeien van f 5000, waarvan 30 aandeeien zijn geplaatst en vol gestort. Bij statutenwijziging is het kapi taal der N.V. Schoenfabriek „De Ooie vaar" te Groesbeek bij Nijmegen, ge bracht op f 100 000, verdeeld in 200 aandeeien aan toonder van f 500, waarvan 90 aandeeien zijn geplaatst en deels door inbreng in de vennoot schap van roerende goederen, deels n contanten, zijn volgestort. De Deutsche Vereinigte Schuh- maschinen-Ges. m. b. H. te Frankfort a. d. M„ heeft haar gewoon aandeelen kapitaal in 2'/2 millioen goudmark gewijzigd. Valsch bankbiljet. Door de recherche te 's Hertogen bosch is een valsch bankbiljet van f 25.— in beslag genomen dat aan een bank ter plaatse in betaling werd aangeboden. Veilingvereeniging „De Langstraat Drunen. Veiling van 7—10—1924. 8-14»/, P 7-13 colliers, armbanden, doeken, enz. Geld heeft ze niet en toch, wat zou het heer lijk zijn als zij de gelukkige bezitster was van al die pracht. Alles past en bekijkt ze, de ijdele, terwijl Franche mont met kennersblik haar bewegin gen volgt. Ze denkt aan haar zuster en de belofte betreffende het kruis. De verleiding is te groot. Ze begaat de slechte daad haar kruis voor enkele snuisterijen te verkwanselen en Fran- Goud Reinetten Belleflleurs Ster-appelen 9—15 Korfappelen 12—16 Schijvers 10—15'/2 Oranje Reinetten 10 14 Zoete Appelen 8—12 William Duchesse 15—28 Beurré Clargeau 12*-16'/2 id. ie Brun 10—13 Durandeau 11-13 Knolperen 1—6 Maagdeperen 14'/a—21 »/a Stoofperen 5—10'/2 Spruitjes 25—33 Prinsesseboonen 30—41 Witte kool 2—6 Savoye kool 2—6'/2 Roode kool 1— 7 Preij 16—19 Selderij 15 19 DRUNEN. Dinsdagavond grootste belang der leden. En toen ten gevolge der malaise, de werkloosheid de werkloozenkas had leeg geplunderd en honderd duizend guldens waren uitgekeerd toen kas, Rijk en Gemeente de uitkeeringen moesten verminderen en stopzetten, toen verlieten meer dan de helft der leden de vereeniging. En tengevolge van den achteruitgang der organisatie kwam loonsverlaging, wat voor onze gemeente'een verlies van =t 24000.per jaar beteekende. Spreker spoorde krachtig aan tot terugkeer der afvalligen en toetreding van nieuwe leden, wijl de opleving der organisatie het voornaamste middel is om verbetering te brengen voor werk nemers, werkgevers en de geheele in dustrie. Spreker wees op het vele goede door de organisatie reeds tot stand gebracht als zijnde: de verdwijning der gedwon gen winkelnering, de invoering der On gevallenwet, de bescherming van vrou wen en meisjes in de fabrieken, de Volkshuisvesting, Woningbouw, de wet op het arbeidscontract, de sociale maatregelen, Invaliditeits- en Ouder domswet enz. enz. Dankbaar derhalve moeten de werknemers zich aansluiten bij de organisatie die reeds zooveel voor hen gedaan heeft en door beoefe ning der Christelijke naastenliefde de vereeniging krachtig steunen en trach ten hooger op te voeren. De Edelachtb. Heer Burgemeester verklaarde geheel met de woorden van den geachten spreker in te stemmen en twijfelde niet of deze avond zal een goedgeslaagde propaganda-avond zijn. De voorzitter bracht dank aan den heer Roestenberg voor zijne leerzame en overtuigende rede; aan den Edel achtb. Heer Burgemeester voor de blij ken van belangstelling door zijn ver- eerende tegenwoordigheid getoond en aan alle aanwezigen voor hun trouwe opkomst. De heer Mooiman zal worden aange zocht binnenkort als spreker te willen optreden in eene dan nog drukker be zochte vergadering. Hij wees op de ver plichting de controlelijsten tusschen 9 en 10 uur te komen teekenen en maakte bekend dat de uitbetaling eiken Zater dagavond ten 8 uur zal plaats hebben. NIEUWKUIK. Bij gehouden examen ter verkrijging diploma voorgeoefend heid slaagden alhier naar we met zeker heid vernamen, alle leerlingen. Geslaag den genoten hunne opleiding van den sergeant instructeur van Steensel alhier. De ZeerEerw. Pater Janssens van het klooster der z.g. fransche Paters alhier, is benoemd tot abt der Abdij van het Cistercienserklooster te Versail les. Aan den benoemden onze oprechte gelukwenschen met deze hooge uit verkiezing. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand September bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f3543 84 i terugbetaald f 2999.49. De biljartclub „Oefening en Ver maak" alhier besloot in haar jongste vergadering van nu at wederom haar wekelijksche club en oefeningsavonden te houden. Nog werd besloten gedu rende dezen winter een concours te geven. SPRANG-CAPELLE. (Voorm. Sprang). A.s. Zondag des voorm. 9.30 uur en des nam. 5.30 uur hoopt in de Geref Kerk alhier in de Bediening des Woords en der H. Sacramenten voor te gaan Ds. G. H. de Jonge. Vergadering der Afd. Sprang van het Ned- Werkl. Verbond, „Patrimo nium" op a.s Zaterdagavond 8 uur in de zaal van "den Chr. Volksbond Agenda stuk. j i, Opening, 2. Notulen, 3. Ingeko- men stukken, 4. Onderwerp „De on- I gelijkheid in de schepping gegrond", bos door Joh. Frings, 5 Bespreking Winter- campagne, 6. Sluiting, hield de Op Zaterdag 18 October a.s. zal K.G. R.K. Vakvereeniging van Lederbewer- de Bibliotheek van de Chr. Volksbond kers een druk bezochte propaganda- alhier, wederom worden geopend, des vergadering. De voorzitter de vergade- nam. ten 4 uur. 5. Bespreking competitie. 6. Rondvraag en sluiting. De kort geleden door het Gasbe drijf alhier ingevoerde gasbranders voor bakkersovens schijnen ook elders zeer de aandacht te trekken. Wij vernemen van den Directeur dat hij van collega's voortdurend verzoeken om inlichtingen ontvangt. Heden ontving hij op bezoek den Directeur der Zaandamsché Gas chemot besluit haar nooit als vrouw ^fabriek met het Bestuur van een Bak- voor Antoine te zullen nemen. Intus schen komen de jongelieden van het land waar het werk niet vlotten wil en vader Michot zelf door de vroolijke stemming, die er heerscht meegesleept voert in den geest met zijn Trou-Trou, de marketenster als partner een menuet uit, hetgeen hem dermate in vervoering brengt dat hij niet bemerkt hoe de kers-organisatie, die zich persoonlijk op de hoogte kwamen stellen van de verkregen resultaten. Zij werden in de gelegenheid gesteld een bakproces mee te maken en roemden bijzonder de verkregen resultaten. De goede kwaliteit van het bakproduct en het keurig aanzien trokken zeer de aan dacht. Wanneer de thans nog in be ring openende, heette de talrijk opge- komenen hartelijk welkom, vooral den Edelachtb. Heer Burgemeester, die als blijk van belangstelling, de vergade ring met zijne tegenwoordigheid kwam vereeren. Hij deed mededeeling dat zoo juist een telegram ontvangen was van den heer Mooiman te 's-Gravenhage die als spreker zou optreden, dat hij de trein gemist had, waarom de spreekbeurt zou vervangen worden door den heer Roestenberg. De heer Roestenberg wees in eene breedvoerige rede op het nut en de noodzakelijkheid van 't lidmaatschap. Hij toonde aan de nadeelige gevolgen van den achteruitgang der organisatie; hoe vele leden steeds het hoofddoel, uit gebrek aan kennis hebben over het hoofd gezien, en alleen de werkloos heidsverzekering beschouwden als het De ontspanningszaal zal vanaf Maandag 20 October a.s. wederom des avonds van 7—9' uur voor het publiek geopend zijn. VRIJH. CAPELLE. Geref. Kerk. A.s. Zondag voorm. 9.30 uur leestdienst. Des nam. 2.30 uur hoopt Ds. G. H de jonge voor te gaan. WASPIK. Van de scheepsbouwwer- ven der firma Schram vh Gebrs van der Rijken, werd met goed gevolg te water gelaten de stalen Kempenaars, genaamd de Onderneming, groot 550 ton, voor rekening van den Heer Geer vliet te Halsteren. RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen 1 zal er in de Herv. Kerk op 't Dorp- leesdienst worden gehoudén, terwijl des namiddags om 2l/z uur op 't Veer hoopt op te treden Ds. Meiers van Capelle. In de Ger. Kerk zal Zondagmorgen om 9'/2 uur en des middags om 3 uur optreden de Eerw. Heer v. d. Zanden Cand. tot de H. Dienst De Scholier K. viel met de hand door een ruit, bekwam daarbij in den arm een snee van 13 cM. lengte. Inroeping van geneeskundige hulp was noodzakelijk. Tot Bestuursleden van de Bakkers- vereeniging werden gekozen de heeren G. v. Aalst, J M. de Borst. J. S. van Dongen, J. P. Elemans en Simonis- Populier. Tot kapitein van het motorbootje Sirene "Dicire te Keizersveer werd be noemd de heer Jansen. Woensdag gaf het Chr. Mannen koor „Oefening baart Kunst" een uit- voering in de Chr. School op 't Dorp, die wel geslaagd moet genoemd worden. Na een verblijf van ongeveer 5 maanden zijn de Veersche werklui van Spitsbergen teruggekeerd. Bij de Marechaussées werd een goéd gelijkende valsche gulden gede poneerd. Tot Bestuursleden van de Land- bouwvereeniging Raamsdonksveer wer den gekozen de heeren J. G. Lank- huijzen en A. J. Konings. De opbrengst van het Sobriëtas bloempje bedraagt ruim 30 gulden. De werkman A. H. v. Trigt, kreeg op de scheepswerf een geweldige slag van de zwengel van een lier. Beide kaken werden stuk geslageneen ga pende wond vertoonde zich aan den hals. Door den hevigen wind woeien Woensdagmiddag in de Centralestraat 4 iepenboomen om, de draden van het electrisch net brekende. GEERTRUIDENBERG. Woensdag middag was 't, door den hevigen wind, voor de Thor, komende van 's Bosch, onmogelijk de passagiers voor Dussen en omstreken aldaar af te zetten zoo dat deze vanuit Geertruidenberg naar huis moesten loopen. Woensdagmiddag werd door den agent v. O. een vrouw opgepikt, die zonder vergunning liedjes verkocht. Bij het raadhuis gekomen werd ze echter weerspannig en gaf agent v. O. een klap. De gemeentebode G. kwam gauw ter assistentie en werd de weer spannige in verzekerde bewaring ge bracht. MADE. Gisteren werden de kinderen van de R. K. Jongensschool op de bin nenplaats door een goochelaar een ge- ruimen tijd aangenaam bezig gehouden. Dat het gebruikelijke hokes pokes enz. van den vluggen kunstenaar de lach lust der kinderen meermalen verwek te, is begrijpelijk. De vrouw van B. Marijnisse al hier krabde een puistje, dat op haar hand stond, open, met het gevolg dat de hand opzwol en haar pijn deed, zoo dat zij zich onder geneeskundige be handeling van Dr. Houpst stelde, die bloedvergiftiging constateerde. Vanaf heden zijn de te houden veemarkten alhier gewijzigd geworden en tot nadere aankondiging zullen die voortaan des Maandags worden gehou den. LOON-OP-ZAND, Hei oudste gilde dezer plaats „St. Ambrosius" vierde gisteren zijn jaarlijkschen statiedag In vol ornaat trok het tegen 9 uur kerk waarts om een H. Dienst bij te wonen. De dag werd doorgebracht in gezelligen kout en kaartspel en tevens in den dienst van Terpsichore, vereerd door oud en jong nog. De kastelein, de heer G. Wijtvliet, had er goed voor gezorgd dat de in wendige mensch kon versterkt worden. Te 12 uur, het uur van scheiden, ging ieder hoogst tevreden huiswaarts; 't was een gezellige dag geweest Van den kansel is afgekondigd, dat de Eerw. Zusters alhier een naai en knipschool openen voor meisjes van 14 tot 19 jaar. Ook ligt het in haar plan, zoodra het nieuwe klooster is gebouwd de moeilijkheden zijn jammer genoeg nog niet uit den weg geruimd bij voldoende deelneming een huishoudschool op te richten. Voor het welzijn der plaats is het te hopen dat er alzijdige medewerking plaats heeft. Hier is een paartje in ondertrouw waarvan de bruidegom 69, het bruidje 65 jaren telt Het ga hun goed in 't huwelijks bootje op hun ouden dag. Aan de trammaatschappij worden hier moeilijkheden in den weg gelegd ze mag op de tegenwoordige losplaats bij den wissel geen goederen meer lossen, die per kar vervoerd moeten worden, dewijl daardoor het verkeer 60 - 30 ct. Doos 90 BIJ Apoth.en Drogisten I

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 27