m HET RAADHUIS EN RAADHUISPLEIN TE WAALWIJK GESCHIEDENIS - 1 - Het raadhuis van 1639 In het verre verleden zullen de lokale overheden wel vergaderd hebben onder de dorpseik of -linde of in het dorps- of rechthuis. Veelal was dat een her berg of de woning van de schout of secretaris, waar ook de gemeentepapieren (het archief) waren on dergebracht. Daar werden ook de rechtszittingen gehouden, meestal op een vaste dag 'dincdag', dan hield de rechtbank oftewel de 'dincbank' zitting. Ook in Waalwijk zal het bestuur wel zo gehuisvest zijn geweest tot 1600. Toen werd blijkbaar de be hoefte gevoeld aan een permanent en doelmatiger gebouw. Aan de Grotestraat (nu nr. 341) stond een gasthuiskapel, gebouwd rond 1350 die na de refor matie zijn oorspronkelijke functie verloor. Deze ka pel werd in 1639 in gebruik genomen en diende als raadhuis en rechtshuis tot 24 juni 1824. Die dag werd voor Waalwijk een rampdag. In een paar uren brandde het oostelijk gedeelte van de Grotestraat vanaf de huidige Hertog Janstraat tot aan de grens van Baardwijk af. Slechts enkele panden bleven staan. Ook het raadhuis ging in vlammen op en daarmee een belangrijk deel van het rijke archief en de brandspuit. De gemeente Waalwijk was destijds straatarm, mid delen voor de bouw van een nieuw raadhuis waren er niet. Het plaatselijk bestuur werd noodgedwon gen weer ondergebracht bij particulieren. Deze situ atie bleef zo gedurende een periode van 30 jaar. Het raadhuis van 1855 In 1854 was de financiële draagkracht van de ge meente weer zodanig dat een ruime en sterke bier brouwerij, gelegen aan de noordzijde van de Grote straat aangekocht kon worden van Joseph Vincent Hoffmans te Antwerpen. Na een grondige verbou wing werd het pand op 1 januari 1855 in gebruik genomen als raadhuis. In het gebouw waren verder nog ondergebracht: het kantongerecht, huis van be waring, cipierswoning, marechaussee, kazerne, gij- zelkamer, veldwachterswoning en tekenschool. Per 1 januari 1878 kwam daar de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Waalwijk nog bij. Het raadhuis van 1932 Vooral als gevolg van de samenvoeging van de ge meenten Waalwijk, Baardwijk en Besoyen op 1 ja nuari 1922 werd het gebouw veel te klein. Het in wonertal van Waalwijk steeg daardoor ineens van 5546 naar 9012. Plannen voor nieuwbouw werden eerst serieus in 1928. De gemeente kocht toen pan den met grond aan de noordzijde van de Grotestraat tegenover de Markt aan. Het waren diepe percelen, die aan de noordzijde grensden aan de Winterdijk.. De architecten H. Valk te 's-Hertogenbosch en A.J. Kropholler te Wassenaar werden uitgenodigd een bouwplan in te dienen. Een derde architect, J.F. Staal, trok zich later terug. Architect J. Timmer- A- 179 Het oude raadhuis, oorspronkelijk gasthuiskapel, afgebrand in 1824. Het stond aan de Grotestraat nu nr. 341. Het raadhuis van 1855 tot 1932. Het stond aan de Grotestraat aan de westzijde van het Raadhuisplein.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5