O 1 -5- ..v. P;Rp:ri'A'r Interieur (Voor)Hal en trappenhuis Via het bordes, onder het kruisgewelf door, komen we in de voorhal. De rode baksteen is van kleiner formaat dan die van de voorgevel om een geleide lijke overgang te maken. In een nis staat een beeld van Hertog Jan II van Brabant gehakt in zandsteen. Hertog Jan II gaf Waalwijk in 1303 stadsrechten. Het is een werk van de Waalwijkse kunstenaar Theo van Delft (1883 - 1967). Het is zo geplaatst dat het naar binnen en naar buiten is gewend: linkerbeen en rechterschouder naar binnen, hoofd en hand met oorkonde naar buiten. In de entree staat een paraplu bak van prachtig koper drijfwerk, een geschenk van N.V. Chroomlederfabriek De Amstel. De hal bene den met het monumentale trappenhuis is gemetseld in een rode handvormsteen op een blauwgroen ver glaasde lambrizering. Aan deze hal zijn gelegen de kamer van de burgemeester en van de secretaris. In het metselwerk is een gedenksteen aangebracht, bo ven de entree een tegel waarop een slang met de staart in de bek, symbool van de eeuwigheid, daar tegenover een in brons gedreven klok. Naast de bur gemeesterskamer met teakhouten deur, oorspronke lijk dubbele deuren, vinden we een asbak waar de rokers een grote sigaar in kwijt konden. De monumentale trap heeft granieten treden en een opengewerkte gemetselde balustrade afgedekt met een zware zandsteen band. In het trappenhuis zijn aangebracht twaalf glas-in-loodramen met de te kens van de dierenriem; twee met Venus en Mars. De spreuken op het tegelwerk luiden: 'Concordia res parvae crescunt' (Door eendracht groeien kleine zaken) en 'Vigilate Deo confidentes' (Waakt in ver trouwen op God). Verder treffen we in het trappen huis aan een leeuw en een haan. Boven op de hoek van de balustrade ligt de waakhond, symbool van waakzaamheid, voor de raadzaal. Alle voorstellin gen op glas en tegelwerk zijn van mej. Kropholler te 's-Gravenhage, zus van de architect. Boven gekomen is de zoldering van de hal uitge voerd in eiken balken en delen. De vloeren in de hal zijn van een Franse natuursteen comblanchiën. Aan de hal boven liggen in de voorgevel de loggia met carillon, de raadzaal, de trouwzaal, de wethouders kamers en een garderobe met een prachtig handge- smeed hekwerk, een staaltje vakmanschap. Aan de achterzijde lag oorspronkelijk een buitenloggia. Ei ken deuren en afgeschuinde negkanten aan het met selwerk, geven toegang tot de raadzaal en de trouw zaal. Boven de entree van de raadzaal is in een tegelta bleau een roos aangebracht, symbool van de zwijg zaamheid met daaromheen een spreuk van Cicero 'Salus publica suprema lex esto' (Het heil van het volk zij de hoogste wet). LEX,, c B-£Sccri'rj Interieurtekening van de archi tect: het trappenhuis met de waakhond en de toegang tot de raadzaal, de bovengalerij op de bovenhal. Tegeltableau boven de toegangsdeur naar de raadzaal.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9