li '1 In it I 11 teeren, dat er overschotten zijn op den gewonen dienst en dat deze overschotten aan belanghebbenden en autoriteiten aanleiding geven tot het trekken der conclusie„dat de finan- cieele toestand gunstig is". Deze conclusie achten wij gevaarlijk, aldus het blad. Zij doet ons vreezen voor een overschot op de rekening en doet ons bijna verlangen naar een tekort Indien wij lezen, dat de perso- neel-organisaties bezwaar maken tegen het heffen eener zeer matige pensioen bijdrage van de gemeente-ambtenaren, „omdat tot zoodanige heffing geen aanleiding gevonden kan worden in den toestand der gemeentelijke geld middelen of wel, dat door Gedepu teerde Staten goedkeuring onthouden wordt aan een Raadsbesluit tot inhou ding van zoodanige bijdrage op de salarissen „op grond van den gunstigen financieelen toestand der gemeente" dan zeggen wijhier is een fout in de redeneering. Zeker, er is een overschot in de gemeentekasmaar hoe ontstond dat overschot Dit overschot ontstond door, nevens een inkomstenbelasting met flink per centage en ruime progressie, nog te heffen 80 opcenten op de grond belasting, 50 opcenten op de ver mogensbelasting, 140 opcenten op de personeele belasting, 48 opcenten op de dividend- en tantièmebelasting, zakelijke bedrijfsbelasting, straatbelas ting, hondenbelasting en vermakelijk heden-belasting m.a.w., dit over schot ontstond door van alle denkbare belasting-objecten veelvoudig percen tage te vorderen voor den rijks- en den gemeentelijken dienst. Hetgeen door sommigen gehoopt door anderen werd gevreesd van de laatstelijk tot-stand-gekomen „verrui ming van het gemeentelijk belasting gebied", heeft zich bewaarheid. De ingezetenen betalen nu hooge gemeente belasting zonder dat zij het bemerken. De wethouders van financiën komen fijn voor den dag met een matig verhoudingscijfer voor de gemeente lijke inkomstenbelastinggemeente ambtenaren, raadsleden en gedepu teerde staten roemen in koor den gunstigen financieelen toestand der gemgentemaar de belastingschuldige vindt (als hij goed oplet), naast die matige gemeentelijke inkomsten belasting, zijn rijksbelasting biljetten bezwaard, met nog enkele hooge gemeentelijke heffingen, in den vorm van opcenten op zijn aanslag in rijksbelastingen Het blad wenscht te waarschuwen tegen een feeststemming, die hoe wel begrijpelijk bij gemeente-ambte naren bij Raadsleden en Gedepu teerde Staten onverschoonbaar is en tot bedenkelijke gevolgen kan leiden. Zoolang de gemeentelijke fiscus zich baadt in ruime opcenten op de Rijks belastingen, kan van optimisme omtrent de gemeentelijke geldmiddelen geen sprake zijn en is noch voor gemeente ambtenaren, noch voor Gedeputeerde Staten aanleiding zich te verzetten tegen het heffen eener matige pensioen bijdrage van hen, wier salaris uit de gemeentekas wordt betaald". Het te Londen verschijnende weekblad The News of the World deelt mee, dat thans definitief besloten is, dat de koning en koningin van Enge land in het voorjaar van 1925 een be zoek aan ons land zullen brengen. In aansluiting aan deze mededeeling verneemt de Res.-bode dat zij ook een bezoek aan Den Haag zullen brengen, waarvoor reeds een bezoek aan de mu sea op het programma staat. Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Pensioenwet 1922 voor burger lijke ambtenaren. De Tel. zegt uit zeer goede bron te vernemen, dat een belangrijke Duit- sche groep baron Van Heemstra, den gouverneur van Suriname, die thans met verlof hier te lande aanwezig is, gepolst zou hebben over de mogelijk heid van het voeren van onderhande lingen betreffende de exploitatie van suikerfabrieken en suikerplantages in het district Nickerie in Suriname. Vliegtocht NederlandIndië. Aneta meldde gisteren uit Weltevre den: Deli heeft 8500 ingezameld voor den vliegtocht Nederland-Indië en ga- randeerd 10.000. Het Delische comité verzoekt den vliegers, te Medan een dag te blijven, om den Delianen gelegenheid te geven hen te huldigen. De heer Van der Hoop heeft Za terdag uit Sofia geseind, dat hij en de overige bemanning van F VII, welk vliegtuig ongeveer 20 K.M. van Philip- popel thans onder militaire bewaking staat, te Sofia is aangekomen. De Ned. Consul aldaar, de heer De Brauw, heeft hen te Sofia verwelkomd en staat hen op alle mogelijke wijzen ter zijde. De Bulgaarsche regeering, tot welke onze regeering op verzoek van het comité vliegtocht Nederland—Indië zich om hulp voor de vliegers en hun toestel heeft gewend, heeft de verleening van alle noodige facilietiten aangeboden. Het wachten is thans, aldus seinde de heer Van der Hoop, op den heer Gui- lonard, den chef van den technischen I dienst der Kon. Luchtvaartmaatschap pij op Waalhaven, die, zooals men weet, Donderdagmiddag naar Bulgarije is vertrokken en daar dus vermoede lijk kort na de afzending van dit tele gram zal zijn aangekomen. Het Nederlandsch vliegtuig is nog niet naar Bojoerisjte vervoerd. In krin gen van vakmannen acht men het zeer twijfelachtig, of het mogelijk zal zijn, het toestel daar voldoende te herstellen om den geheelen tocht te kunnen vol brengen. In elk geval, zelfs de best mogelijke reparatie en de remontee- ring van het toestel zullen verscheide ne weken vorderen. De vliegers zijn hier vandaag aange komen Zij bewaren het stilzwijgen over hun voorzorgsmaatregelen, hun plannen en hun verwachtingen voor de toekomst. RECHTSZAKEN. K POLITIERECHTBANK. Op voet van oorlog. Als buren ruzie hebben dan kunnen ze mekaar toch zoo venijnig judassen en verbitteren, dat er het einde van zoek is. En er worden aan de recht bank zoo 'theele jaar door, wat een vastgeloopen buren-oorlogen uiteen ge haald Twee families in Hedikhuizen had den als buren een gezamenlijken uit gang over het erf van den een, J. v. d. H. Dat ging goed zoolang er pais en vree was, doch eerst kregen de dames ruzie en daarna waren ze over en weer op voet van oorlog. En toen werden de plagerijen uitgevonden. Er verrees een schutting, waardoor buurman, Janus van der L., zich den toegang over het erf versperd zag en voortaan 50 meter meer moest loopen. De politie had het terrein gemeten. Janus had woedend het houten gevaarte in mekaar ge trapt. Toen werd hij aangeklaagd na tuurlijk wegens vernieling. De toestand overziende, haalde de rechter het spreekwoord aan„Een goede buur is beter dan een verre vriend, maar een slechte buur is erger dan een leger vijanden." „En zóó is 't met jullie ook", besloot de rechter, „neem maar eens een les uit het spreek woord." Ze kregen een flinke waarschuwing mee en Janus bovendien een veroordee ling tot ƒ20.boete, wegens vernie ling. Vrede is toch maar alles Een levende wekker. C. M. uit Eethen, werd ter verant woording geroepen wegens mishande ling, doch was niet verschenen. Ook al niet erg, de boete wordt toch wel gebracht. Beklaagde had er een willen wekken, maar deed het op 'n rare manier. P. Arendse n.l. was 't water aan het aanbrengen voor den weg dien werk lieden aan 't walsen waren. Beklaagde reed achterop per motor, kwam terecht tegen Arendse, dien hij meteen een klap gaf en bij de keel greep. Beklaagde had gezegd„Ik wilde Arendse eens wakker schudden, hij wijkt altijd zoo slecht uit." Eisch en uitspraak wegens mishan deling ƒ20 boete subs. 10 dagen hech tenis. Lach nietl H. de B. te Almkerk, die volgens 't rapport niet gunstig bekend staat, heeft een veroordeelend vonnis achter den rug. Sinds dien meent hij dat ieder leedvermaak schept in zijn straf en de menschen hem lachend aankij ken. Idee fixe D. van Andel, die met W. Biesheu vel stond te praten, zou óók gelachen hebben. De B. was van de fiets gesprongen en zeide tot de twee: „Valt hier iets kapot te slaan?" en meteen mishan delde hij van Andel, dien hij al meer malen had bedreigd met „kapot slaan". Maar v. Andel heeft niet gelachen, lacht niet, zèl niet lachen, als hij De B. ziet. „Och, och", aldus de president, ,,'t is erg! Kunt ge er niet tegen dat er een lacht? Dan hoor je daar in de buurt niet thuis. Er was geen oorzaak die je toestaat iemand een klap in 't gezicht te geven. Beklaagde hield vol dat alles lacht. Wegens mishandeling luidde de eisch 1 maand gevangenisstraf, de uitspraak 14 dagen gevangenisstraf. RECHTBANK. Oplichting. Het O.M. bij de Bossche Rechtbank had tegen Teunis S. te Woudrichem, die zijn oom door oplichting had be nadeeld 8 maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank gelastte nader her opening van het onderzoek en heeft bevolen een psichiatrisch onderzoek te doen instellen, naar de geestvermogens van den beklaagde. De zaak tegen H. J. P. de W., kan toorbediende te 's-Gravenhage, be klaagd te Schimmert zijn vrouw ver moord te hebben, werd heden voor het Bossche Gerechtshof tot getuigenver hoor voortgezet, waarbij echter niets nieuws van belang meer aan het licht kwam. Bekl. ontkende met voorbedach- tenrade gehandeld te hebben. De advo caat-generaal handhaafde zijn eisch van 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Schipperyn, zette uiteen, dat bekl. niet met voorbedach ten rade doch in drift handelde. Er kan hier niet gesproken worden van moord, doch hoogstens van doodslag. Waar er geen overeenstemming is tusschen de deskundigen over de al of niet toerekeningsvatbaarheid van bekl., zal het hof hem volgens pl. niet tot gevangenisstraf kunnen veroordeelen. GEMENGD NIEUWS. Gisteravond is de heer A. L. Seeuwen, uit Diemen, die met zijn vrouw en zes kinderen in zijn auto in de richting van Ede reed, op den Am- sterdamschen weg ter hoogte van het pompstation der Arnhemsche water leiding, toen hij voor een hond uit week, tegen een boom gereden. De hond werd overreden. Twee kinderen, een van 2V2 en een van 6 jaar, zijn uit den wagen geslingerd; het eerste kreeg een hersenschudding, het andere sche delbreuk. Zij werden in het Elisabeths- gasthuis te Arnhem opgenomen. De overige inzittenden hadden weinig let sel. Van de auto zijn twee wielen afge broken, en is het geheele voorstuk ver nield. Te Foxhol, Groningen, is Zater dagmiddag de ruim 40-jarige weduw naar A. B. in de jenever gestikt. Een autobus uit Vreeswijk, gaan de in de richting Utrecht, is Maandag middag onder de gemeente Jutfaas, omgeslagen op het Jaagpad terecht ge komen, doordat de bestuurder van een hondenkar niet voldoende uitweek. Twee dames werden ernstig in het gezicht verwond en een meisje kreeg van schrik een zenuwtoeval. De auto is nagenoeg geheel vernield; de bestuurder kreeg geen letsel. Per auto en den tram- en barge- dienst werden de reizigers naar de plaats hunner bestemming vervoerd. - Te Richmond, Engeland, heeft een brutale juweelenroof plaats gehad. George-street, 'een drukke winkel straat, waar talrijke personen passee- ren, was er het tooneel van. Een man sloeg plotseling met een stuk gaspijp de winkelruit van een juwelierszaak in, greep een diamanten halssnoer ter waarde van 4200 gulden en een han gertje ter waarde van 1800 gulden en rende er mee vandoor. Menschen kwamen toeijlen onder 't geroep van „Houdt den diefEen win kelier, die den brutalen bandiet tegen wilde houden, werd door dezen wegge slingerd. De vluchteling wierp 't stuk gaspijp naar een jongen, doch in plaats van dezen te treffen, vloog het projectiel door de ruit van een schoenmakers- winkel. Een eind verder sprong de dief in een auto, waarvan de bestuurder hem blijkbaar wachtte, en reed full speed weg. Het nummer van de auto werd geno teerd en aan alle politie-autoriteiten in de omgeving gesignaleerd. Volgens een bericht uit Charkoff heeft er in het Donbekken een bloedige botsing plaats gehad tusschen arbei ders van een kolenmijn en de politie. De arbeiders die sedert 2 maanden geen loon hadden ontvangen, verlang den van de directie uitbetaling, waarop deze de politie ontbood, die van haar wapenen gebruik maakte. Een arbeider werd gedood, 7 anderen zijn zwaar ge wond. Namens de ouders wordt door den C. v. P. te Bussem, aanhouding en overbrenging verzocht van den min derjarigen Adriaan Dupont, geb. te Soerabaja 21 Oct. 1905, kantoorbedien de, wonende te Bussem, Ruijsdaellaan 15. Signalement: lengte 1,82 M., ovaal aangezicht, bruine oogen, vrij groote mond, donkerblond haar, zonder baard of knevel, spraak gewoon, gekleed in blauw costuum, wit overhemd, slappe boord, ondergoed gemerkt met no. 2714, draagt slappen grijzen hoed, sportkousen en lage schoenen. Hij reist gaarne en is erg zenuwachtig. Den 30 September j.l., voormiddags circa half elf uur, is hij van het kantoor, waar hij werkzaam was, Rokin 80, Amster dam, gegaan om een boodschap te doen, doch liet nadien niets meer van zich hooren. Met het oog op zijn zielkundigen toestand wordt verzocht hem bij aan houding zacht te behandelen. Het is niet onmogelijk dat hem een ongeluk is overkomen. Overname in de nieuwsbladen zeer gewenscht. De rangeerder Koets, in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen, is bij 't Havenstation te Vlissingen tusschen de buffers doodgedrukt De man, onge veer 50 jaar oud, woonde te Souburg; hij laat een vrouw met drie kinderen achter. - Een agent van de hondenbrigade heeft in de Scheveningsche bosjes een man aangehouden, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen. Toen deze man naar het politiebureau overgebracht was, bleek hij te zijn, de 31-jarige boekhouder A. B., uit Nijme gen, die reeds lang door de politie ge zocht wordt. Hem wordt ten laste ge legd valschheid in geschrifte, subsi diair verduistering van 1450.—, ge pleegd in dienstbetrekking. Hij zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. Op den Rijnsburger weg onder Oegstgeest, vlak over de grens der ge meente Leiden, heeft vanmorgen om streeks 6 uur een enrnstig ongeluk plaats gehad. Een met een paard be spannen brik met bloemen, waarop de 50-jarige voerman G. de Heijer, de 40- jarige A. Heemskerk en de 31-jarige W. de Koning, alle drie van Rijnsburg, gezeten waren, reed in de richting van Leiden. Van de andere zijde kwam een montage-motorwagen van de elec- trische tram. Bij het passeeren schrok het paard, het sprong op zijde, tenge volge waarvan de brik door den motor wagen werd gegrepen en 55 meter werd meegesleurd. Toen de motor wagen stilstond, bleek De Heijer reeds te zijn overleden. Zijn lijk was geheel verminkt. Heemskerk bleek ernstige verwondingen te hebben gekregen; hij is naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De Koning is er met den schrik afgekomen en ook het paard is ongedeerd gebleven. De brik is geheel vernield. Uit het voorloopig politieonderzoek is gebleken dat de tramwagen met zeer groote snelheid heeft gereden. DRUNEN. De heer F. van Drunen, meer dan 40 jaren Gemeente-Ontvan ger alhier, heeft, vooral uit hoofde zij ner hooge jaren, met ingang van 1 Nov. a.s. als zoodanig zijn ontslag ge nomen. Met buitengewone nauwkeurigheid en steeds behulpzaam en gedienstig jegens iedereen, heeft hij al dien tijd zijn ambt tot ieders genoegen vervuld, waarom wij hem nog vele jaren een welverdiende rust tóewenschen. De Tuinbouwcursus onder lei ding van de heeren J. P. van Rooij, tuinbouwleeraar alhier en van Esch te Vught, is weder onder flinke deelne ming begonnen. 's HERTOGENBOSCH. Dinsdag avond werd de gemeentebegrooting voor 1925 bij den gemeenteraad inge diend. Deze zag er niet zeer gunstig uit. Een verhooging van het percentage van den hoofdelijken omslag van 1.8 tot 2.1 zal noodig blijken. De prijs yan licht- en kookgas zal resp. met 1 en VI2 cent, die van electriciteit met 2 en die van het water met 4 cent moeten worden verhoogd. De zakelijke bedrijfsbelasting (die nu f 10.000 opbrengt) moet verdubbeld worden. WASPIK. De gemeenteveldwachter de ljeer de Moor, in den nacht van Zaterdag op Zondag op surveillance, vond een luchtballonnetje waaraan een kaart verbonden. Het bleek afkomstig van een wedstrijd uit Parijs. Ge kaart werd naar de plaats van afzending teruggezonden. Van Zaterdag 18 October tot Donderdag 20 November zal in het café van den heer Chr. Montens door de daar gevestigde biljartclub „Krijt op tijd" een concours gehouden worden. Wegens overtreding der politie verordening werd bij het niet voldoen aan het zuiver maken der raderen van uit het veld komende wagens en karren tegen verschillende boeren door de marechaussées procesverbaal opge maakt Bij onderhandsche aanbesteding werd het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer Chr. Montens opgedragen aan den heer P de Graauw voor f 2995. GEERTRUIDENBERG. Onze stad genoot de B., die eenige weken geleden het ongeluk gehad heeft zich te branden bij z'n werkzaamheden aan de P.N.E.M., heeft Zaterdag 1.1. het gasthuis kunnen verlaten. Spoedig hoopt hij zijn werk weer te kunnen hervatten. De tentoonstelling voor post duiven, uitgeschreven door de post duivenvereniging „Koningin Wilhel- mina" alhier, is verzet van 7 en 8 Dec. op 15 Dec. 'e.k. De door den heer H. v. d. Ploeg in aanbouw zijnde 4 woningen in de P.N.E.M.-straat zijn zooals we vernemen nu reeds alle bij voltooiing verhuurd. Voorwaar een teeken, dat hier nog geen woningen te veel zijn. RAAMSDONKSVEER. Het Mannen- koor „Oefening baart Kunst" kocht een prachtig vaandel. Tot afgevaardigden van den Chr. W. Bond naar de Jaarverg. te Utrecht te houden werden gekozen de heeren D. de Rooij en F. J. Schot. De Unie-collecte bracht hier 33 gld. op. Vanwege de A. N. W. Bond werd in de Prins Hendrikstraat een waarschuwingsbord met „Gevaarlijke Bocht" geplaatst. MARIAPOLDER. Zondag werd onze dorpsgenoot de Eerwaarde Heer P. v. d. Pluijm in het Klooster te Steijl tot diaken gewijd. MADE.Van de aangevoerde suikerbie ten aan de fabriek te Statendam bedraagt de gemiddelde percentage 9 pCt. en het suikergehalte 17 pCt. Dit jaar is het suikergehalte van de op zandgrond gegroeide bieten hooger, naar men zegt, dan die gegroeid op de klei gronden. Een kind van 4 i 5 jaar, van den arbeider C Joosen, Grintweg alhier, dat den weg overstak, werd door een motorfiets gegrepen, met 't gevolg dat het aan hoofd, beenen en handen vrij ernstig gewond werd. Dr. Houpst verleende geneeskundige hulp. Men verneemt, dat de berijder van de motor geen schuld heeft. Van hier vertrok zeer onlangs een ploeg grondwerkers naar Brussel. Een 2e ploeg, 20 arbeiders, onder ploegbaas A. de Jong, zijn ook dezer dagen daarheen vertrokken voor het verrichten van werkzaamheden aan een kanaal. De dagloonen zijn bevre digend. De Kynologenciub van Made en omstreken zal eerstdaags in het café van den heer C. Avontuur alhier, een feestavond houden ter gelegenheid van haar 1-jarig bestaan Gezien het pro gramma wacht den leden een gezellige avond. Tot lid van de Vleeschkeurings- commissie is gekozen in den kring Raamsdonk de heer J. A v. d. Veeken te Made, voor Made c.a, Op de Maandag gehouden vee markt waren aangevoerd 44 stuks hoornvee, waarvan de verkoopprijzen golden als van die der vorige markt. Aanvoer biggen 35 h 40, die minder in prijs per stuk, van f 8.— tot f 12.— golden. Handel vrij goed. ALMKERK. Op Vrijdag 24 October a.s hoopt het fanfarecorps „Cresendo" te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) een openbare uitvoering te geven in het Instituutlokaal aldaar. Op 16 October a.s. zal in de Geref. kerk te Waardhuizen (Gem. Almkerk) eene vergadering worden gehouden van de Jongelingenvereeni- ging Bondsring „Altena-Noord" op Gerf. Grondslag. Dezer dagen werd bij den heer v. d. S. te Nieuwendijk des nachts een schaap zoodanig gebeten door een hond, dat het dier afgemaakt moest worden. Ds. Röth, Ned. Herv. predikant alhier, maakte j.l. Zondag tot blijd schap zijner gemeente bekend, dat Z.Eerw. had bedankt voor 't beroep naar Lage Zwaluwe. SPRANG-CAPELLE. (Voorm. Sprang). Jl. Vrijdagavond werd in de Chr. School alhier ouderavond gehouden. Nadat van 5—6 uur aan den ouders gelegenheid was gegeven het werk hunner kinderen te bezichtigen, om 6 uur de kinderen der hoogste klasse enkele liederen hadden gezongen en aan verschillende oud-leerlingen ge tuigschriften waren uitgereikt, werd om 7 uur oudervergadering gehouden. De opkomst was tamelijk groot te noemen. De Voorzitter der Schoolvereeniging, de WelEerw. Heer Ds. Wolthers, open de deze bijeenkomst, na het zingen van Ps. 68: 10, met Gebed In zijn welkomstwoord zeide de Eerw. spr. dat het hem verheugde, dat zoo vele waren opgekomendat dit ook voor het Bestuur een verblijdend teeken was. Ds. Wolthers las daarna Deaterono- nium 63—8, waarna ZEerw. mede naar aanleiding hiervan, een rede hield, waarin hij o.a. wees op de verant woordelijkheid der ouders bij de op voeding van hun kroost. Spr. zeide, dat wij het bezit van een Chr. School als een voorrecht moeten achten, want dat onze kleine kinderen daar reeds worden bekend gemaakt met Jesus Christus, die in Zijn Woord gezegd heeft: „Laat de kinderkenstot mij komen en verhinderd hen niet, want dezulken is het Koninkrijk Gods. De Eerw. Spr. bond de aanwezige ouders op het hart, dat zij de woorden, bij de moeilijke taak der opvoeding hunner kinderen, aan God zouden op dragen, dat zij de afgelegde belofte bij den doop, zullen nakomen en de op voeding niet alleen aan de school mo gen overlaten. Na het eindigen van deze schoone rede werden door de onderwijzers Stoffels en de Ligt (resp. Orgel en Viool), eenige mooie muzieknummers ten gehoore gebracht, wat het gezellig samenzijn niet weinig verhoogde. I I 11 II

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2