KUN UI KT SKI 1-4 TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te hou den op Vrijdag 17 October 1924. des namiddags 63/4 uur ten Raadhuize. Aan de orde: I. Ingekomen stukken. II. Behandeling der Algemeene Plaat selijke Politieverordening. III. Aanbieding der begrooting voor het dienstjaar 1925. IV. Aankoop van gebouwen en ter reinen. 25-jarig Jubileum Van Iersel, Witlox Co. Bij de herdenking van het 25-jarig he<;taan der bekende Stoomlederiabriek Van Iersel, Witlox Co. te Waalwijk, op 16 October past een woord van hulde aan yde oprichters: de Heeren H. Witlox en J. van Iersel. Vergissen wij ons niet, dan was het de heer H. Witlox, die met het hem eigen helder doorzicht in zaken en groote werkkracht het initiatie! nam tot de oprichting dezer thans in bin nen- en buitenland zeer gunstig be kend staande fabriek. Op bescheiden schaal begonnen was het te danken aan de groote energie en vakkennis der beide fir manten, dat reeds in 1904 aan uit breiding moest worden gedacht. Tengevolge der geleidelijke ontwik keling en de steeds toenemende vraag naar haar gerenommeerd fabrikaat werd reeds in 1913 eene tweede, zeer belangrijke vergrooting noodzakelijk, zoodat thans deze geheel naar de eischen des tijds ingerichte fabriek eene capaciteit heeft van 1200 zool- lederhuiden per week. Met voldoening mogen de oprich ters op de in deze '/4eeuw verkregen resultaten terugzien. Laat ons met hen hopen, dat hun bedrijf, een der grootste op dit gebied hier te lande, nog steeds in groei en bloei moge toenemen, thans onder be proefde leiding der heeren Jan van Iersel en Cor Witlox wien wij met den heer Henri Witlox onze hartelijkste felicitaties aanbieden. Ook aan de beide mede-jubileerenden de heeren Henri de Jong boekhouder en Jos. Verschuren meesterknecht onze beste gelukwenschen. Ten half elf zal het personeel de jubileerende firma op de fabriek com plimenteeren, terwijl dan tevens de huldiging van de jubilarissen uit het personeel plaats heeft. Zooals bekend, wordt voorts van 12—1'/2 uur ontvangen ten huize van den heer Jan van Iersel. Op 19 November a.s. hoopt het echtpaar Th. Fens—Kouters den dag te herdenken waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Uit de buurt heeft zich bereids een commissie ge vormd om dezen €ag voor de beide oudjes tot een onvergetelijke te maken. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heerenH. Klein, L. Leijtens, A. Lombarts Jz., J. Kleiberg en M. van Herpt, De buurt zal het geheele Laag eind omvatten. Op Donderdag 16 October 's avonds 8 uur zal in het café van C. Pullens (Vosje), nogmaals een vergadering worden gehouden, om te komen tot de verkiezing van een definitief bestuur. Dus mannen en jongelingen a.s. Donderdag allen pre sent om dezen feestdag zoo goed mo gelijk te doen slagen. De winteravondcursussen aan de Rijksvakschool voor leerlooiers en schoenmakers zijn wederom begonnen en verheugen zich in grooten toeloop. Verdeeld over de verschillende af deelingen lieten zich inschrijven Looierij 17, 2 avonden per week: Machinale Schoenmakerij 1. modelleeren I 15 2. modelleeren II 20 3. onderwerk I 11 4. onderwerk II 12 5. onderwerk III 13 6. snijden van leder 18 7. stikkerij meisjes I 15 8. stikkerij meisjes II 14 Allen 1 avond per week. In totaal zullen dus de cursussen volgen 1. Looierij 17 2. Schoenmakerij 118 Totaal 135 deelnemers. Bovendien lieten zich nog 19 belang hebbenden voor verschillende andere cursussen inschrijven. Het aantal voor ieder van deze cur sussen was echter te gering, om die in dezen winter te doen geven. Mogelijk kunnen die een volgend jaar bij voldoende deelname voorgaan. Vooral voor stikkerij van jongens was de belangstelling niet slecht, maar toch niet groot genoeg. Voor hen zou als er nog wat meer belangstelling is een middag in de week een dagcur sus voor stikken van jongens georga niseerd kunnen worden en wel onge veer van half twee tot vijf uur. De looierijcursus heeft voldoende deelname, ofschoon wij betreuren, dat juist de jongere looiersgezellen nage noeg ontbreken. paganda-vergadering waarin als spreker optrad de heer J. van Wette te 's Hage, Voorzitter van den Ned. Hengelaars bond. Ongeveer half acht uur opende de heer M. de üoeij. voorzitter van de Visschersvereeniging Vischlust, de bij eenkomst en drukte er zijn spijt over uit dat buiten de leden, zoo weinig andere personen van hun belangstel ling deden blijken. Niettegen staande dat bedroevend feit, durfde hij toch vertrouwen dat het woord van den heer van Wette rijke vruchten zou tdragen. De heer v Wette het woord nemend, zegt dat het hem een aangename taak is hier in Waalwijk met de liefhebbers van de hengelsport een vertrouwelijk woordje te mogen spreken. Op de eerste plaats stelt hij de vraag waarom organisatie, ook voor hengelaars, noodzakelijk is. Die organisatie is noodig en nood zakelijk omdat er, wil men deze sport blijven behouden, ontzettend veel te doen is. De meeste hengelaars weten daar helaas maar al te weinig van, be seffen niet dat, als er niet eendrachtig en hard wordt gewerkt, de hengel sport binnen korten tijd tot het verleden behoort. De hengelaars weten j niet dat andere groepen, de beroeps- visschers, al enkele malen groote ver- gaderingen hebben gehouden om mid delen te beramen dat het hengelen j voor goed zal worden verboden. Gedurende den laatsten tijd is er van dien kant bij de Regeering ai I meermalen op aangedrongen dat de j hengelaars in het vervolg een acte zouden moeten koopen en waar deze voor een berooide kas zitten te kijken en herhaaldelijk van de zijde der be roepsvisschers te hooren krijgen dat door de hengelaars hun het 'brood wordt ontnomen, daar is men al spoe dig geneigd, zeker indien andere stem men zich niet doen hooren, daaraan het oor leenen. Daarom is het noodzakelijk dat de hengelaars zich doen hooren en dat hebben ze gedaan en gelukkig nog juist op tijd, door den Ned Henge- laarsbond. Door het werken van den Bond heeft men het zoo ver gekregen dat geen enkel besluit door de Regeering wordt genomen of het gaat via den Bond. Spr. doet vooral uitkomen dat de Bond er niet is om tegenover de be- roepsvisschers te staan maar om daar naast te staan, zoolang dat mogelijk is. Vervolgens is organisatie noodig omdat gezorgd moet worden voor de voortteling van de visch. Het is niet voldoende dat door de Regeering jaar lijks een bedrag aan pootvisch wordt uitgegeven, de vereenigingen moeten daaraan trouw medehelpen. Ook is de organisatie vooral noodig omdat zoo dikwijls maatregelen moeten worden genomen tegen de verontrei niging van water, een euvel dat zeer sterk toeneemt en de visch doet uit moorden. Wat ter voorkoming daarvan dik wijls moet worden gedaan, daarvan f: Zaterdagavond hield de Vis schersvereeniging Vischlust in het café haalde hij een frappant staaltje uit den Bosch aan. In het tweede gedeelte van zijn rede wees de gemoedelijke spreker er op, en illustreerde dit met talrijke voorbeel den, dat zonder organisatie de hengel sport onmogelijk kan bestaan. Zoo heeft de Bond een besluit van de Re geering moeten goedkeuren dat na 1 October het verboden is snoek te vangen anders dan met aasvisch die grootér is dan 13 c M. Deze maat regel moest worden genomen om te voorkomen dat de snoek geheel uit de wateren zou verdwijnen. Laat de Re geering toe dat met kleine aasvisch wordt gesnoekt, dan bijt ook de kleine snoek. Het gevolg is daarvan geweest dat de snoek in mindere mate is gaan voorkomen. Nu deze maatregel ander half jaar in toepassing is gebracht, kan men al weer een toeneming van snoek in de wateren constateeren. Ten slotte wijst spr. er op dat iedere visscher geen aasvisch mag vangen. Naar hij heeft gehoord is hier moeilijk aan deze visch te komen en daarom zal hij probeeren dat enkele visschers vergunning krijgen deze te mogen vangen de overige leden kunnen deze dan daar bekomen. Van het stellen van vragen werd door een tweetal personen gebruik gema'akt welke tot genoegen werden beantwoord. De heer M. de Goeij dankte na mens alle aanwezigen den spr. voor diens aangename causerie en sprak den,wensch uit dat de heer van Wette hier nog meermalen zal spreken. Door de politie zijn Zondag een aantal processen-verbaals opgemaakt i tegen bestuurders van auto's en mo- toerfietsen wegens overtreding van de maximum-snelheid. Maandagavond hield het Zieken fonds van de R.K. Werkliedenveree- i niging in de groote zaal van den Gildenbond een algemeene vergade- ring die zeer druk was bezocht. I Door den Eerw. Adviseur werdt er op gewezen dat in een vorige verga dering. waarbij hij niet tegenwoordig kon zijn, een besluit is genomen dat dient te worden herroepen wijl dit in strijd is met het Reglement van de Werkliedenvereeniging, Het Zieken fonds moet een onderafdeeling blijven „.'enais zuiks net gevar is nfei ue Harmonie, Tooneelclub en Steenkolen- cooperatie. Na eene langdurige gedachtenwisse- ling werd het genomen besluit inge- trokken. Vervolgens werd besloten dat ieder lid zich tegen kostenden prijs van een reglement moet voorzien. De harmonie „St. Crispijn" zal bij gunstig weer a s. Zaterdagavond ten 8 uur haar laatste concert geven op de kiosk op de Markt. Het programma luidt als volgt 1. Vers l'Avenir, Marche Sam Vlessing. 2 Fiangailles, Ouverture G. Lulsens. 3 Anne de Boulen, Potpourri sur l'opera Donizetti. 4. La Fée aux yeux Bleus, A. Govaert, Pauze. 5. The Gladiators' Farewell, Marche H. L. Blankenburg. 6. Zaida, Ouverture V. Mailly. (Bekroond met len prijs en extra-prijs op het concours te 's-Gravenhage) 7. Fantaisie sur l'opéra „Maritara" Jos. Kessels. 8. Die Helgolander, Suite de Valses Ed. Kiesler. 9. Colonel Bogey, Marche Alford. Naar wij vernemen hebben de plan nen betreffende het orgelconcert nu een vasten vorm gekregen. Het concert is bepaald op 23 Oct 's avonds 8 uur. Het pro Amma is reeds gedrukt en gratis bij de romitéleden verkrijgbaar Eenieder die het programma ter hand neemt zal zich wel haasten een kaart machtig I te worden, vooral daar de entréeprijs slechts 75 cent bedraagt, stedelijke i belasting inbegrepen. De bespeling 1 zal op den aangegeven tijd beginnen zonder eenige inleiding of slotwoord. Verzekert U van een kaart. Velen zullen gaarne den welbekenden heer Alt ook eens op het orgel hooren Het comité dat zich vormde om het concert mogelijk te maken bestaai uit de heeren Van Gent, Hartog, Lackamp, Mortier, Ds. Muhlnickel, Schaap, Van Vuren, L. Both, N M v d Hammen, v, d. Kolk en J. Nelisse, allen te Waalwijk. Gisteravond werd in een'gezellig samenzijn, waar de kenmerkende eigen schappen van den heer Verwiel, harte lijkheid en jovialiteit, hoogtij vierden, het comité voor 't huldeblijk bij het 100-jarig bestaan van 't hotel Verwiel ontboden. Aan tafel memoreerde de voorzitter van 't comité, de heer M Ant. van Liempt, nog op bijzondere wijze hoe aangenaam en gemakkelijk de taak van 't comité was geweest, waar de inzet zoo bijzonder sympathiek was en de belangstelling zoo algemeen. De heer Verwiel dankte nogmaals voor 't geen 't comité had gedaan bij dit jubileum voor hem en zijne familie, hetwelk uiting vond in het schitterend plaquette, dat in lengte van dagen zal getuigen van dit feest en de groote belangstelling, welke voor hem in elk opzicht onvergetelijk zijn geweest. Dit kunstproduct zal een sieraad voor zijn huis en z'n zaak zijn en voor zijne kinderen een aansporing om zich steeds dankbaar te herinneren de waardeering die thans ondervonden is en om de voetsporen van het voor geslacht ten deze te volgen. Dezer dagen bezochten de leer- lingen der hoogste klas der Hoogere Handelsschool alhier, in groepen van 8, onze zetterij en drukkerij, meer speciaal om de werking te zien demonstreeren onzer nieuwste Linotype-Zetmachine en in de drukkerij het procédé der meer-(vierkleuren)druk. Gisterenavond ten 8 uur hield de Waalwijksche Zwemvereer.iging in de zaal „Musis Sacrum eene slechts matig bezochte algemeene vergadering. Nadat de Voorzitter den leden een hartelijk welkom had toegeroepen, werden door den Secretaris achtereen volgens de notulen en het jaarverslag voorgelezen. Uit het keurig gesfyleerde jaarver slag bleek dat de vereeniging in alle opzichten in groei en bloei toeneemt. De rekening van den penningmeester werd door een commissie, bestaande uit de heeren VinkenA.Ficq nagezien en in orde bevonden. De begrooting voor 1925 werd vastgesteld op een' bedrag aan ont vangsten en uitgaven van f750. Een bedrag van f50 is uitgetrokken voor het houden van wedstrijden. De Statuten en -huishoudelijk Regle ment werden na voorlezing en nadat eenige vragen waren gesteld en beant woord, vastgesteld. Bij de bespreking over het ijsvermaak deelde de Voorzitter mede, dat het bestuur gemeend heeft het mooie plekje water ook gedurende den winter te moeten benutten door er ijsbanen op te doen aanleggen welke dan uit sluitend toegankelijk zijn voor de leden, zonder dat extra contributie zal worden geheven. Aangezien er in de gemeente öf on middellijke omgeving gelegenheid te over is om schaatsen te rijden, zullen de banen niet voor anderen dan leden worden opengesteld. Overwogen zal worden om bij goed ijs wedstrijden te organiseeren. De Voorzitter hoopt dat deze maat regel er toe zal leiden dat het ledental der vereeniging nog zal toenemen. Ten slotte kan hij tot zijn genoegen mededeelen, dat hem door den burge meester de toezegging is gedaan dat up ue uegruoiuig voor i?zu een pu&i zal worden uitgetrokken voor de (ver betering van den weg die toegang geeft tot het zwembad Alvorens ófe vergadering te sluiten wenscht hij een woord van dank te brengen aan den badmeester voor de nauwgezette wijze waarop hij zijn taak heeft verricht. Hij hoopt dat Slaats nog lang de leiding op zich zal blijven nemen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. De R K. Werkliedenvereeniging in de St. Clemensparochie hield Maan dagavond eene algemeene vergadering. Wegens ontslagname van den Voor zitter werd de vergadering door den 2en Voorzitter, den heerj.v.d Hoven, geleid, die in zijn openingswoord o.m. het heengaan betreurde van twee be stuursleden n h de heer Fr. Schilders (Voorzitter) en L. Pulles. Vooral de Voorzitter achtte hij de rechte man op de rechte plaats en hij bracht hem evenals den heer L Pulles dank voor al hetgeen zij voor de vereeniging hadden gedaan De notulen evenals de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester werden ongewijzigd goedgekeurd. Uit het verslag van den Penning meester bleek dat de finantieele toe stand zeer gunstig kon worden ge noemd. Ook de begrooting werd in zijn geheel goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren Karei Leijtens, J. v. d. Hoven en Antoon Klerkx werden, daar er geen andere candidatenlijslen waren ingediend, als herkozen beschouwd. Allen namen hun functie weder aan. Door den Eerw Adviseur kapelaan v. Berkel werd hierna een keurige rede gehouden, waarin hij de teekenen des tijds op levendige wijze schetste, o.a. de steeds toenemende verwilde ring der jeugd, de grootere zucht bij elkeen naar steeds meer genot en als gevolg van een en ander verslapping van den echten godsdiensizin. Spr. j vC-ees ten slotte op het R K. Vereeni- i gingsleven, speciaal de R.K. Stands organisatie als een geëigend middel om de maatschappij wederom in goede i banen te leiden. Een hartelijk applaus beloonde deze schitterende rede, die om hare belangrijkheid wel een grooter gehoor verdiend had i Door den 2en Voorzitter werd een wooid van dank tot Z.Eerw. gericht en de hoop uitgesproken dat Z.Eerw. 1 gedurende den winter nog meermalen dergelijke nuttige lezingen zou willen houden. In de eerstvolgende vergadering zal tot verkiezing van een nieuwen Voor- i zitter worden overgegaan, wegens het i bedanken van den heer Fr. Schilders. Gisteren had de werkman Pulles, werkzaam op de stoomschoenfabriek van de firma P. het ongeluk met zijn hand tusschen een machine te geraken waardoor hem drie vingers werden afgeklemd. Direct moest hij ter behan deling naar het ziekenhuis te s Bosch worden overgebracht. Bij Kon. besluit van 10 October is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten' te 's Hertogenbosch, Oss, Heusden, Waalwijk, Veghel, Boxmeer en Tilburg, ter standplaats's Hertogen 1 bosch, jhr. mr. j. E. W. Twiss Quarles van Ufford, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten Almelo, Enschedé en Ommen, ter standplaats Almelo Zondagmiddag te lialf vier werd in den Gildenbond een matig bezochte vergadering gehouden van de afdeeling St. Jan van den R. K. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneelbond St. Petrus, zulks naar aanleiding van de doorge Onze jeugdige vereeniging beschikt jammer genoeg over te weinig midde len. Zal onze groote inzet kunnen sla gen, dan zal ons moreele en niet min der alzijdige materieele steun niet mogen worden onthouden. Wij doen daartoe ook op U een be roep. Met het steunen van ons streven doet U een maatschappelijk werk. U bevordert de pluimveehouderij, die, rationeel beoefend voor den kleinen man niet alleen een bron van voort durend genoegen is, doch ook niet on belangrijke voordeelen kan afwerpen. De pluimveehouderij bevordert daaren boven de huiselijkheid, waaraan de tegenwoordige maatschappij naar wij meenen wel eenige behoefte heeft. Naast den moreelen steun, waarvoor wij ons houden aanbevolen, kunt gij ons materieel steunen door het beschik baar stellen van een medaille. Uitgeloofd worden: Gouden medail les ter waarde van 20.Verguld zilveren medailles ter waarde van 12; Zilveren medailles ter waarde van 7 Bronzen medailles ter waarde van 4. Wij vertrouwen dat U bereid zal zijn ons den gevraagden steun te verleenen, waartoe U bijgevoegd inteekenbiljet gelieve te doen toekomen aan den Secrelaris van het tentoonstellings comité, St. Antoniusstraat 58 te Waal wijk. voerde 5 pet. korting op de salarissen van 1 October. Uit de vergadering gingen stemmen op, verklarende, dat deze daad van de Regeering zeer tegenviel, gezien de stijging der levensmiddelenprijzen en er werd .besloten de volgende motie in te dienen en bij het Bondsbestuur en in de pers kenbaar te maken. „De R. K. Post-, Telegraaf- en Te lefoonpersoneelbond St. Petrus, afd, St. Jan, van Waalwijk en omstreken, aangesloten bij den bond St. Petrus in vergadering bijeen, in de meening vérkeerende, dat de christelijke Re geering, naar aanleiding van het steeds 1 duurder worden der eerste levensbe- hoeften, de laatste korting 1 i op de salarissen, niet zou in toepassing brengen, protesteert met alle hem ten j dienste staande wettige middelen tegen deze korting van 5 pet. en geeft als i zijne meening te kennen dat zoodoende het vertrouwen in de Regeering ten zeerste is geschokt, en gaat over tot de orde van den dag". Eenige ingekomen stukken werden daarna voorgelezen, de kas van den penningmeester gecontroleerd en in orde bevonden. Er werd medegedeeld dat de actie tegen de bewuste 5 pet. korting krachtig is ingezet, dat er nog hoop bestaat, maar dat er verder niets bekend was. iJiasdag zouden de ministers over de kwestie nog vergaderen. De Waalwijksche Pluimveever- eeniging heeft de volgende circulaire verzonden, die we gaarne in ieders ernstige aandacht aanbevelen. De Vereeniging: „Waalwijksche Pluimveevereeniging" meent niet beter bevorderlijk te kunnen zijn aan het doel, waarvoor zij is opgericht, n.l. de DRUNEN Vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 17 October 1924, des namiddags om zeven uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken, waaronder: a. Beslissing in het geschil tusschen de gemeentebesturen van Drunen en Waalwijk inzake de vergoeding voor leerlingen uit Waalwijk, die in Drunen j de vakschool voor schoenmakers be zoeken* b. Prov. bijblad, vermeldende de namen van de zetters voor 's Rijks directe belastingen. 2. Verzoek van W. de Wit om subsidie over 1924 voor het houden van een springstier. 3. Verzoek van A. van Huiten om subsidie over 1924 voor het houden van een springstier. 4. Verzoek van het bestuur van het Wit-Gele Kruis te Drunen om subsidie voor 1925. 5. Missive van den Commissaris der Koningin betreffende het verleenen van subsidie aan politie-vakschool te 's Hertogenbosch. 6. Verzoek van de' Vereeniging Centrale Nederland voor landelijke welvaart te Utrecht om subsidie. 7. Verzoek van de vereeniging van bijenhouders om een schoollokaal met vuur en licht beschikbaar te stellen voor het houden van een cursus in bijenteelt. 8. Verzoek van den Gemeente ontvanger om ontslag met ingang van 25 October a.s. als zoodanig en als lid van het Burgerlijk Armbestuur. 9. Wijziging begrooting 1924. 10. Goedkeuring begfooting Keurings dienst van waren voor 1925. 11. Goedkeuring begrooting G.E.B. over 1925. 12 Goedkeuring begrooting Burger lijk Armbestuur voor 1925. 13. Vaststelling begrooting 1925. 14. Aangehouden adres van het R.K. Kerkbestuur. 15. Voorstel van Burg. en Weth. om vrijstelling te vragen van de ver plichting tot het geven van onderwijs in lichamelijk oefening voor de school in het Dorp en in den Wolfshoek. 16. Voorstel van Burg. en Weth. om vrijstelling te vragen van de ver plichting om vleesch onbruikbaar te maken, door behandeling in een des tructor. 17. Reclames schoolgeld en hoofde- lijken omslag. 1 ij 's HERTOGENBOSCH. Maandag avond is aan den gemeenteraad de gemeentebegrooting van 1925 aange boden. De gemeenterekening voor 1923 werd ter onderzoek verwezen naar de finan- cieele commissie. Op den buitenge wonen dienst is een nadeelig slot van f 1.371.312, op den gewonen dienst een batig slot van f 156.458. De kosten van werkverschaffing en steunverleening hebben in 1923 van de gemeentekas gevorderd f 284 794. B. en W. stellen voor, ten laste van 1923 I 1 trirv OrTürcrru'ö' Vcttï c». veeteelt en pluimveehouderij, dan door het houden van een nationale tentoon stelling van pluimvee, hulpmiddelen voor de pluimveeteelt en pluimveehou derij, voeding, huisvesting, enz. Zij bereidt daarom de plannen vooitot t houden van een groote nationale pluimveetentoonstelling op 3 4 Jan. 1925 in 't gebouw der Werkliedenver eeniging alhier. De Vereeniging bestaat nog slechts kort. Zij voorziet inderdaad in een behoefte omdat voorlichting ten aanzien van de pluimveeteelt voor onze plaats en omgeving dringend noodig is. De ervaring leert, dat niets meer de liefhebberij aanmoedigt en beter voorlichting is te geven dan door het houden van tentoonstellingen als wij ons voorstellen. Om het nuttig ef fect van de tentoonstelling te vergroo- tèn hebben wij in samenwerking met andere vereenigingen aan de pluimvee- tentoonstelling ook toegevoegd een tentoonstelling met zangwedstrijd voor kanaries en een tentoonstelling voor j sierduiven. i

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5