groote doozëïi Van Vrede. Is geloof dat we een vorige vergadering er al 10 of 12 ge teld hebben. Het zou jammer van de laan zijn als die daar weg moeten. Voorzitter. Hier en daar een boom staat ook niet. De heer Van Engelen komt het voor dat het beter is om nu de helft te verkoopen en dan een volgend jaar de rest. Als er zooveel hout te koop komt wordt het te goedkoop en dan krijgt de gemeente er haast niets voor. Alle leden zijn het daarmede eens en wordt aldus besloten. 7. Bespreking straatverlichting te Hedikhuijzen en te Luttelherpt. De Voorzitter zegt dat een inschrij ving fs gehouden. Voor Hedikhuijzen is voor f 2.25 per avond ingeschreven en te Luttelherpt voor f 1.—. Later is deze inschrijver teruggekomen en heeft toen ingeschreven voor 80 cent. Een vorig jaar heeft men in Hedik huijzen maar f 2.— en in Luttelherpt ook minder betaald. De begrooting voorziet niet in zulk een hooge kosten en daarom wil ik eerst het gevoelen van den Raad eens hooren. De heer Van Vrede meent dat er wel menschen gevonden zullen worden die het voor heel wat minder willen doen. Men heeft het nu niet in het plakbord gezien, anders zou die per soon zeker wel zijn gekomen. Die zal nog wel genegen zijn om ze op beide plaatsen in orde te houden. Hij heeft een fiets en niets anders te doen. Voorzitter. Dat gaat niet, daarvoor is de afstand te ver. Wordt besloten nogmaals een in- schrijvirg te houden. Van Engelen. En den lantaarn- aansteker alles^ laten bijleveren. Voorzitter. Ja, want anders weet men heelemaal niet waar men mee af is. Vervolgens wijst de Voorzitter erop dat de gemeente nog in het bezit is van een perceel land dat nu heel weinig opbrengt en wat z.i. zeer ge schikt zou zijn om er bandhout op te zetten. Van den Brand. Dat is een goed ding en mede geschikt voor werk- verschaifing ook. Van Hemert.Js het vraagstuk betref fende werkverschaffing al onder het oog gezien. Voorzitter. Dat is nog niet besproken. De heer van Hemert vraagt hoe het hout dit jaar zal worden verkocht. De Voorzitter acht de manier waarop dit altijd is gedaan, voor de gemeente de beste. Dobbelsteen. De prijs van het hout is abnormaal hoog en daarom zou ik het spoedig verkoopen. Spr. geeft aan de manier waarop de groote partijen worden verkocht. De Voorzitter merkt op dat hier het hout wordt gekocht door de kleine mandenmakers. Groote fabrikanten koopen hier niet omdat de prijzen te hoog zijn." Wordt besloten de heer Dobbelsteen het hout te laten schatten. Op een vraag van den heer van Vrede, hoe het zit met de brand- bluschapparaten, antwoordt de Voor zitter dat deze thans bij enkele men schen geplaatst kunnen worden De heer van Vrede hoopt dat het dan spoedig zal gebeuren, aangezien men ze al een jaar hier heeft liggen en er dan niemand iets aan heeft. Dobbelsteen. Ik kwam hier dezer dagen de stukken inzien en toen nam Rath, die op de Secretarie zit, een air aan van heb ik me jou daar en gooide de stukken voor ine. Wil U zoo goed zijn hem er op te wijzen dat hij fatsoenlijk tegenover de menschen moet zijn. Voorzitter. Ik zal hem dat onder het oog brengen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. HERPT. Donderdagmorgen ten 11 uur hield de dubbele raad ten raadhuize eene vergadering, waarbij alle leden tegen woordig waren. De Voorzitter, de Edelachtb. heer Van Eggelen, opende de vergadering, heette de heeren welkom en zei dat aan deze Commissie het oordeel onder worpen was of vereeniging van ge meenten nl. Herpt, Heusden en het dorp Oud-Heusden, gewenscht is. De heer J. Buis zegt dat in het wetsontwerp wordt gezegd dat aard en opvatting van deze gemeentenaren gelijk zijn. Dit nu is geheel onwaar. Heusden toch is een landelijk stadje waarvan de burgers behept zijn met stadsche ideeën en voor een groot deel werkzaam zijn op de scheeps werf. Herpt daarentegen is een klein dorpje, waarvan het geen betoog behoeft dat men daar allerminst behept is met stadsche ideeën. Hier wonen uitsluitend boeren en bij annexatie zou allicht stadsche ideeën komen overwaaien wat allerminst gewenscht is. In Heusden is men over moeten gaan tot het bouwen van arbeiders woningen en nog zijn er niet voldoende wat blijkt uit het feit dat men nog kort geleden bij den raad heeft aan geklopt om meerdere van die woningen te bouwen. Voor dat alles zou de Herptsche landbouwer zijn penningen in de belasting moeten bijdragen. Vervolgens bestaan er in Heusden verordeningen die niet in het belang zijn voor de boeren. In Heusden komt, wanneer in de industrie malaise heerscht, werkeloos heid voor en al is 't waar dat 't aan de gemeente, doordat de Godshuizen nu hun steun hebben verleend, zulks nog geen groote sommen gelds heeft ge kost, kan dit toch komen en dan kan Herpt, waar niet gemakkelijk werke loosheid zal voorkomen, daarin bij dragen. Gaat de industrie goed dan leeft men in Heusden vlotter, maar dan heeft men daar in Herpt niets aan. Ook wijst spr. er op dat in Herpt steeds onder de bevolking een goede verstandhouding heerscht, En dat het zijn burgemeester oprecht hoogacht, daarvan heeft men 9 November 1922 op ondubbelzinnige wijze blijken van gegeven, toen U, aldus spr., op plechtige wijze Uwe intrede deed. Men was blij weer een burgemeester te hebben want ook toen dreven er aan den horizon annexatie-wolkjes en wij dach ten dat deze door Uwe benoeming voor goed waren verdwenen. Annexatie heeft ook dit bèzwaar dat menschen voor onze belangen zullen moeten opkomen die onze belangen niet kennen, niet begrijpen, met het logisch gevolg dat wij zullen worden èen uithoek, wier belangen op den achtergrond geraken en dat willen wij ten koste van alles voorkomen. In Herpt wonen landbouwers die zuinig leven, zeer spaarzaam zijn en de belasting goed opbrengen, zoodat er geen enkele reden is om de gemeente op te heffen, wat zonder slag of stoot ook niet zal gebeuren, want wij hebben hier alles wat grootere plaatsen ons nog benijdeneen mooi raadhuis, goede scholen, goed onder houden wegen enz. Bovendien zal men hier zeer vlug van den schuldenlast af zijn. Om al deze redenen wil hij den Voorzitter verzoeken zijne medewerking te verleenen om deze annexatie tegen te* gaan, dan zullen zijne woorden bij zijne installatie gesproken„Ik zal geen beloften doen, maar zie slechts^ naar mijne daden", ten volle bewaar" heid worden en zal het nageslacht U daarvoor prijzen. De heer de Wild is het volkomen met spr. eens1 en verklaart zich ook beslist tegen annexatie. De heer Verhoeven zou het ten zeerste betreuren ais men hier zijne zelfstandigheid zou moeten prijsgeven Hij begrijpt niet waarom daarop door Ged. Staten wordt aangedrongen, want, zooals door den heer Buijs terecht is gezegd, leven wij hier heel goed en I zal, doordat jaarlijks f 1000 wordt afgelost, men spoedig van zijn schulden- last af zijn en daardoor het percentage van den Hoofd. Omslag kunnen worden verminderd. i De Voorzitter gelooft dat het niet noodig zal zijn om te stemmen aan gezien hij mag constateeren dat alle leden tegen de annexatie zijn. Hij geeft echter in overweging het woord annexatie te vermijden, aangezien daarvan geen sprake is want in Heusden of waar ook heeft men daartoe nooit eenige poging aan gewend. Alleen van Ged. Staten is een voorstel tot vereeniging ingekomen. Hij geeft de Commissie vervolgens de verzekering dat hij al het naar vorengebrachte in de notulen zal laten opnemen en aan Ged. Staten zenden Hij dankt de leden voor de zakelijke wijze waarop zij deze aangelegenheid hebben behandeld en sluit daarna deze vergadering. die het grootste succes heeft kunnen boeken. Het stoffelijk overschot van Paus ^eo XIII z.g. is gisteravond in alle stilte uit de St Pieter naar de St. Jan van Lateranen overgebracht. Een telegram uit Shanghai meldt, dat Peking plotseling geïsoleerd is. Alle telegrafische verbindingen zijn verbroken. De strijd tusschen de Tsjihii- troepen van de regeering te Peking, onder aanvoering van Woe Pei Foe en de troepen van Tsjang Tso Lin, den militairen gouverneur van Mantsjoerije, is opnieuw in alle hevigheid ontbrand. 15.000 man Tsjihli-troepen deden een plotselingen aanval op de strijd krachten van Tsjang Tso Lin in het district van Tsjanhaikwan. Na een strijd, die den geheelen nacht duurde, werden de Tsjihli-troepen op der. lin kervleugel teruggeslagen, terwijl tege lijkertijd druk werd uitgeoefend op den rechtervleugel Op zorgvuldig voorbe reide mijnenvelden werden Maandag morgen de mijnen tot ontploffing ge bracht. Duizenden werden gedood. De ontploffingen werden op een afstand van vijftig mijlen gehoord. Gevangenen verklaren, dat de Tsjihli-troepen vijf duizend man verloren. Op het leholfront, verder naar het Noorden, waar de troepen van Tsjang Tso Lin trachtten op te rukken naar Peking, werden de Tsjihli-troepen eveneens verslagen. Zij verloren dui zend dooden, drieduizend gewonden en 1700 gevangenen. Te Leipzig is voor het Staats- gerechtshot ter Bescherming der Re publiek een proces begonnen tegen 26 aanhangers van kapitein Ehrhardt en leden van de staatsgevaarlijke or ganisatie C(onsul). De eerste zittingen zijn met gesloten deuren gehouden. Primo de Rivera heeft, naar uit Madrid wordt gemeld, een proclamatie aan het leger gericht, waarin de olfi eieren worden aangespoord tot de grootst mogelijke plichtsbetrachting. Er worden bijzondere belooningen toegezegd voor buitengewoon heldhaf tig gedrag. Primo de Rivera zal niet met Abd-el-Krim onderhandelen. De Urieksche regeering heeft zich tot den Volkenbond gewend met het verzoek, dat de Raad van denVolkenbond bij zijn bijeenkomst te Brussel ook de kwestie der uitzetting der Grieken uit Konstantinopel zal behandelen. De commissie voor de Fransche Kamer heeft Herriots voorstel tot af schaffing van het Fransche gezantschap ten Vaticane aangenomen. BUITENLAND. Uit Christiania wordt gemeld, dat de uitslag der verkiezingen waarschijn lijk als volgt isrechterzijde 53 zetels boerenpartij 23, vrijzinnige linkerzijde 34, arbeiders democraten 2, socialisten 9, communisten 30 Bij deze verkiezing ging het in hoofd zaak om het alcoholverbod, de nieuwe regeling der financiën en de commu nisten. De rechterzijde heeft daardoor belangrijke successen behaald en het i huidige linksche kabinet zal wel plaats moeten maken voor een rechtsch mi nisterie. De bestrijders van het alcohol verbod de rechterzijde en de vrij zinnige linkerzijde zagen het aanta hunner zetels toenemen. Wanneer rechts een ministerie vormt, zal het daarbi worden gesteund door de boerenpartij BINNENLAND. Het Kon. besluit, bevattende de sa larisregeling der ambtenaren, is tot stand gekomen. Naar wij vernemen is de regeering daarbij, zoover haar mogelijk was, aan geopperde bezwaren tegemoet geko men. Zoo staat thans vast, dat geen gehuwde ambtenaar in 1925 een lager salaris zal ontvangen, dan hij sinds 1 October 1924 genoot. Ook is de kin dertoeslag nog eenigszins verhoogd. In parlementairen kring verluidt, dat hiermee de regeering haar laatste woord heeft gesproken en dat van verdere wijziging geen sprake kan zijn. Het Federatiebestuur der Alge- meene R. K. Werkgeversvereeniging heeft besloten zijn bureau in 1925 of 1926 naar den Haag over te brengen. Gisteren is minister Colijn aan het woord geweest ter verdediging van zijn wetsontwerp tariefwet en hij heeft dit op schitterende wijze gedaan. De overzichtschrijver van het libe rale Handelsblad zegt er van „Het was een goede en krachtige rede. En al kunnen wij niet zeggen, dat ze onze bezorgdheid over de wer king van het tarief heeft weggenomen (aan 's ministers bedoeling hebben wij nooit getwijfeld) ze verdiende zeker heel wat beter dan het geprikkelde en ironische geroep en geïnterrumpeer van links. Maar het lijkt wel alsof men daar in een soort van vrijhandels fanatisme verkeert." De minister begon zijn rede met de noodzakelijkheid te betoogen van de Tariefsverhouding in verband met den financieelen toestand van het land, Onze financieele toestand is uiter mate slecht geweest, merkte de mi nister van Financiën nog eens op. Maar alles is in 't werk gesteld om een de bacle te vermijden en het moet erkend, dat wij ook eenig geluk hebben gehad. Immers 62 millioen hebben we minder uitgegeven en 51 millioen is er meer ingekomen dan waarop bij de begroo ting gerekend kon worden. Van deze 51 millioen kwamen er 32 uit nieuwe heffingen-en 19 uit onverwachte stij ging der middelen. Alles bijeen een heele verbetering, maar toch zijn we er nog niet. De laatste millioenen-nota wijst nog een tekort aan van 20 mil lioen. Dit tekort zal gedekt moeten worden uit de opbrengst van de tariefs- verhooging en verhooging van de tabaksbelasting. Den heer Snoeck Heiïkemans ani- woordde de minister dat er van de opbrengst van het tarief niets af gaat voor verbetering der ambtenarensalaris sen, het tarief diende tot dekking van het tekort. Wat de minister verder zeide over de nieuwe salarisregeling vindt men elders vermeld De minister deed voorts de verblij dende mededeeling dat hij zoo spoedig mogelijk zal komen met verlaging der directe belastingen. Een ontwerp tot belastingverlaging is reeds gereed. De minister verraste de linkerzijde onaangenaam met de mededeeling, dat zijn Tarief-ontwerp in opzet hetzelfde was als dat in 1915 door minister Treub was ontworpen, dwz dat in de verschillende artikelen, die belast zouden worden, geen verandering was aangebracht 1 De minister gaf verder een verkla ring van de technische inrichting van het Tarief. Na de rede van den minister repli ceerden de heeren Dresselhuijs, Oud V iegen en Lovink. De heeren van links waren natuur lijk niet overtuigd en niet bekeerd. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARD 'I's SSaal-Tabletten 90 ct. Maag Tabletten 75 ct. Zenuw Tabletten 75 ct. Laxeer Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Het Zweedsche persagentschap seint dat de Nobelprijs voor physio logie en geneeskunde voor 1924 toege kend is aan drs. W. Einthoven. professor in de physiologie te Leiden. Naar we vernemen zal met 1 Jan. a s. de school voor Verlofsofficieren te Amersfoort naar Kampen worden overgebracht, terwijl de verdere over plaatsing 1 October 1925 zal geschie den. De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie maakt bekend, dat voor de postrekeningen, behoorende tot de 6e en 7e groep, bedoeld in lid III onder b. van de beschikking van den minister van waterstaat dd 24 September (de nummers 50 000 t/m. 69999) de postchèque- en 'girodienst weer wordt opengesteld met ingang van 27 October. Dat de A. N. W. B. zich wel mag verheugen in de belangstelling van bijna iedereen, uit alle kringen en uit alle deelen van ons land, blijkt nu weer, gelijk „De Kampioen" meldt, uit het opgeven door H. K H. Juliana, Prinses van Oranje-Nassau die reeds drie jaar junior-lid is, van Hare beide ouders als lid van den Bond. Als no, 68000 A. N, W. B. werd ingeschreven Hare'Majesleit de Koning in, als! no. 68001 A. N. W. 8. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden. RECHTSZAKEN. De doodslag te Helvoirt. in de strafzaak tegen Hendrik Boom, 32 jaar, te Vlijmen, thans gedetineerd, beklaagd van doodslag op Frans Bre- kelmans in het bosch onder Helvoirt, werd bij openbare zitting van de rechtbank het onderzoek voortgezet. De publieke tribune was weer overvol. Beklaagde werd voorgeleid en toonde weer hetzelfde onverschillig gezicht toen hij in verhoor genomen werd. PresidentVast staat dat de oude man daar gezeten heeft om te loeren op het weghalen van hout Vasl staat dat jij met Brekelmans een twist gesprek hebt gehad dien morgen. Vast staat óók, dat er op je moest worden gelet, verdacht als je was van het stelen van hout. Wat erg opviel is ook dat je geen boterhammen hebt gegeten in het bosch Je bent met de boterhammen, die je vrouw je meegaf naar huis teruggegaan en je bracht dezelfde boterhammen weer terug. Dus dat klopt niet met je verhaal dat je in 't bosch je boterhammen had gebruikt, terwijl je den man gevonden hebt. De rechtbank wil nu eens weten waarom je zóó ontzettend ontdaan was, dat je niet eens meer wist waarheen je loopen moest De rechtbank is over tuigd dat jij de misdaad hebt gepleegd en zou het je zelf nagenoeg geheel kunnen verhalen hoe het gegaan is. Wij zijn gisteren weer opnieuw ter plaatse gaan zien en kunnen het ons alles goed voorstellen. Beklaagde Ik was zoo geschrokken en liep om hulp. Ik kende Brekelmans niet, had hem zelfs nooit gezien. De man lag met het gezicht naar den grond en ik wist niet of hij misschien nog leefde. PresidentDe rechtbank neemt als bewezen aan, dat je met Brekelmans hebt staan twisten. En zeg ons eens waarom stond je te spotlachen toen bij de vorige rechtszitting gesproken I werd over die fiets Beklaagde: Ik heb niet gelachen. PresidentJe lachte wel, ik heb het zelf gezien, zelf je houding duidelijk waargenomen Je lachtte ook tegen je verdediger toen de fiets ter sprake kwam welke in het bosch tegen den grond lag. BeklaagdeIk heb in 't geheel niet gelachen, mijnheer. President: Foei. foei 1 En kom nu eens voor den dag over het twistgesprek met Brekelmans Beklaagde: Het is niet waan En ik heb wel boterhammen gegeten maar niet alle boterhammen. Ik was aan 't eten toen ik den man vond. President: Je vrouw zegt, dat je niet naar het bosch durfde gaan na den doodslag. Schaam je je niet Je hadt den doodslag op je geweten BeklaagdeNietwaar, mijnheer, ik ben onschuldig, Goddank Ik heb geen doodslag op mijn geweten. PresidentAls jij het niet gedaan hebt, dan hadt je ten minste gerucht moeten hooren. want dan gebeurde de doodslag toch in je nabijheid. Beklaagde weet van niets, ontkent haistarrig het een zoowel als 't andere. Alle betoog laat hem volkomen onver schillig. Opnieuw wordt gehoord getuige mareGhaussée Faro uit Den Bosch Getuige geeft verklaringen over het lijk van Brekelmans en over de bloed spatten welke hij met een lapje van het gezicht van den beklaagde heeft afgenomen Beklaagde ondervraagd zegt acht sneden brood mee naar het bosch ge nomen te hebben. Het O. M. persisteert bij den gestel den eisch zes jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. E. van Zinnicq Bergmann uit Den Bosch, hecht geen waarde aan het gezegde der vrouw van beklaagde als zou beklaagde met al z'n boterhammen zijn thuis gekomen De vrouw zal wel niet in den zak gekeken hebben af er al of niet brood uit genomen was. PI bestrijdt voorts weer deze verklaringen en houdtstaande dat aan beklaagde niets kan bewezen worden en hij mitsdien niet kan ver oordeeid worden. In zake den schrik van beklaagde zegt pleiter dat een ont steltenis zich bij den- een heel anders dan bij den ander voordoet, evenals het constateeren bij iemand van diens schrik door ieder weer anders wordt uitgelegd. PI. wijst er ten slotte op, dat in de bewijsvoering van het O.M. schakels ontbreken, doch mocht de rechtbank een veroordeelend vonnis uitspreken dan zal zij toch niet wegens doodslag, maar alleen wegens mishan deling met doodelijken afloop kunnen veroordeelen. Den beklaagde wordt gevraagd of hij nog iets te zeggen heeft en of hij nu niet eens in zijn eigen voordeel met de waarheid voor den dag zou komen. Indien de rechtbank doodslag aanneemt dan is de straf zwaarder dan dat de rechtbank het misdrijf kwaüfi ceert als mishandeling met doodelijken afloop. Beklaagde heeft het dus in de hand door de waarheid te zeggen misschien meer voor zich te bereiken dan door deze houding van ontkennen te blijven aannemen Beklaagde wordt de gelegenheid gegeven zich nog eenige uren te bedenken. BeklaagdeIk behoef mij niet te bedenken. Ik kan over 8 dagen niets anders zeggen dan op dit oogenblik. Ik ben onschuldig. PresidentEr wordt je nog de kans gegeven hem aan te wijzén of ons gegevens te verstrekken wie het dan wèl heeft gedaan. Beklaagde kan niemand of niets aan wijzen. Alleen beschuldigt hij getuige G. de Weerd, onbezoldigd rijksveld wachter te Nederhemert van meineed. Beklaagde meent dat getuige De Weerd de personen -welke hij heeft gezien beter had behooren aan te duiden. De president zegt, dat als beklaagde niets anders weet, hij ook dat wel voor zich kan hóuden. Beklaagde werd weer naar de cel geleid en de uitspraak bepaald op 6 November a.s. Doodslag Het gerechtshof te 's Hertogenbosch uitspraak doende in hooger beroep, bevestigde het vonnis der rechtbank f te Breda, waarbij A. Tak, arbeider te Oud Gastel, ontslagen werd van rechts- vervolging ter zake van den hem ten laste gelegden doodslag, i De adv.-gen. had wegens mishande ling met zwaar lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbende, 1 jaar gevangenisstraf geeischt. Ook het het gerechtshof kon in de dubieuse zaak geen wettig bewijs I vinden. Na elf jaar. i De rechtbank te 's Hertogenbosch uitspraak doende, veroordeelde H. v. d. H., 32 jaar, landbouwer te Escharen, tot 6 maanden gevangenisstraf, ter zake dat hij in Nov. 1913 op een stroop tocht betrapt, zijn met hagel geladen geweer afschoot op 3 rijksveldwachters. Wegens boven omschreven misdrijf inT!IiÏHHÏ!ïïïï-rriiTr:ï"iM~ iTïïm rürnTTTT: I r, oïTiTi I t. li in Ii.iiu!iitiiiijiiiiii*iti>,iiuiuii tn a TftöLEÏTÜN Bl) Apothekers en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6