Ill 1 R. fi. Dienstbode, IC K15-Economie jSchoenfabrieken te Heveadorp bij Arnhem vragen bekwaam löverleersnijder iacht-Verpacïiling. 1 Musis Sacrum - Waalwijk. i [eiste Ahonneirents-concert j Hongaarsch Strijkkwartet. R. K. Vrouwenbond. Ég Ansichtkaarten mooie Linde-Snijplanken ZONDAG 26 OCTOBER 1924. C. v. d. Schans BRILLEN BETEREN BILLIJKER Wed. Jean Rievers, ■■■BilBBHHIl Gevraagd a a Maandag 27 October S uur H. H. IpiCHOENFABRIKANTEN publiek verpaehten B Het wereldvermaarde B £dverteeren doet verkoopkn, A. Veltman Zn., te Drunen. tfef(j beklaagde in 1914, nadat door y o. M. 6 jaar was geeischt, veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf, van #ellt vonnis hij in hooger beroep ging Beklaagde nam destijds de vlucht en werd. na elf jaar te hebben om- ,ez<vorven, door de Duitsche regeering uitgeleverd. Gesnapt. Anna v d. W. uit Den Bosch ver docht sterken drank zonder vergunning. 2e was er al meer ingeloopen en toch ze nog maar brandewijn bij de maat. Ter verantwoording geroepen was e echter stillekens thuis gebleven. Maar 't zal 'r niet meevallen! De eisch luidde f 100 boete subs maanden hechtenis. Ingezonden Mededeelingen. Overwerkte zenuwen hebben in de eerste plaats een kal- tneerend en versterkend middel noodig. Mijahardt's Z^nuwtabletten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. NIEUWKUIJK. Woensdagavond werd in het café van de Wed. F. Brok, Boor den heer Th. de Groot, bestuurs lid van de E.K. Vakorganisatie te Utrecht, eene propaganda-avond ge houden. j Na opening der vergadering met j den Christelij ken Groet, heette spr. de aanwezigen hartelijk welkom. Intusschen aldus spreker is de toestand der organisatie eenigszins [veranderd. De vergadering, welke al hier hedenavond zal plaats hebben is [vanaf den preekstoel in de kerk bekend gemaakt en hiermede zijn dan ook de eenheid of liever de vriendschapsban den tusschen geestelijken en organisa tie-hersteld. i We kunnen dan ook mededeelen van !den ZeerÉerw. heer Pastoor een meest hartelijken brief te hebben ontvangen, kaar in de mededeeling tot alle mede werking en verbetering in 't welzijn van den arbeider is toegezegd, j Uit voorlezing der correspondentie .van de organisatie met de werkgevers 'gevoerd, blijkt, dat slechts twee brie- [ven werden ontvangen, n.l. van de fa Prinsen van Halder en van van Ier pel-van Buul. De overige dertien heb fcen zich niet eens de moeite getroost een antwoord te geven aan het zoo bui tengewoon billijk verzoek der arbei ders. I Verder wijst spreker op de onvol doende uitbetaling der loonen van de pandenmakers. Als men den werkge ver hoort, is het wat betreft de ver diensten nog zoo slecht niet. Hoe is het mogelijk, dat, zooals de toestand thans is, de mandenmaker nog moet worden aangespoord, om lid te worden der organisatie. Hoe kan men nog lan ger berusten, gezien de stijging der levensmiddelen en arbeidsduur van den werkdag, met zulk een verdiend loon. Het is een loon, dat absoluut bene den een menschwaardig bestaan is. Is het niet de mandenmaker, die bij een arbeidsweek van 60 uren, van 12 tot 14.-— verdient. Bovendien wordt door den werkgever bet zegelrecht ont doken. Ze krijgen een briefje thuis, dat er voortaan voor hen niet meer geplakt wordt, waarvoor zij na teeke- ning van 't briefje hun rentekaart, waarop dan niet meer wórdt geplakt, -kunnen opsturen naar den Raad van Arbeid te Tilburg, enz. enz. Van be voegde zijde is het spr. bekend, dat er thans geen mandje in voorraad is en dat er halve bushels voor 40 cent inge kocht/voor ƒ1.— tot ƒ1.10 verkocht worden. Wanneer het waar is, dan is het afwijzen van het verzoekje.van 10 pet. verhoogi'ng nog onbillijker. Het is een feit, (de veTgeten groep, zooals ik de mandenmakers noem) „de ver geten groep wensclit niet langer ver geten te worden." Verschillende wan toestanden en onbillijkheden worden verder door spr. aangetoond, o.m. ook uit Ammerzoden, waar een arbeider, welke 23 jaar bij een patroon gewerkt had, op zekeren dag meende bij een ïnderen werkgever in 'twerk te gaan. j)eze had echter buiten den waard ge- ?ekend, daar door den vorigen patroon jot den man welke hem zou aannemen, ferd gezegd: „Als ge die man aan neemt, zullen we je boycotten". Laten jve dus ter voorkoming van derge lijke toestanden, lid worden der orga nisatie, niet alleen lid, maar tevens propagandist. Met moede worden. Wanneer ge vandaag een boom plant, kunt ge morgen geen appels plukken £oo is het ook met de vakorganisatie Men moet zich vereenigen, collega's, aanwerven, opdat men eens kan zeg gen: tot hier toe en niet verder. Men deelde mij mede dat in Haarsteeg ook reeds een afdeeling in wording is. Er is versterking noodig in de R.K. vak organisatie, opdat men liet recht wille erkennen. Alè wij ten eerste kennen onze plichten 'en dan de rechten, kun nen wij daar waar noodig, ook onze 'echten eischen. Spr. herinnert de aanwezigen er aan, om wanneer er bij zijn die zich zoo aanstonds als lid willen opgeven, dit niet moeten doen, wanneer ze alleen onder zijn woorden enthousiast gewor den zijn. Ge weet zelf bet best hoe of de toestand is. Wanneer ze zich soms i na 8 of 14 dagen weer zouden laten schrappen, dan moeten ze zich maar liever niet opgeven. Ook moet men niet j denken, zooals 't dikwijls gebeurt, het kan straks nog wel, want „de weg van straks komt aan bet huis van nooit", l Waarom kunnen de mandenmakers in Delft wel ƒ21 verdienen. Waarom in Lisse en Hillegom wel 24 tot 25 en wordt er bovendien ook nog geplakt. Ik herhaal nogmaals, dat is nogal een verschil! Daarom, vrienden, zijn wij verplicht je in deze te helpen en wij zullen je ook helpen. We zullen trach ten de oogleden der werkgevers in de mandenindustrie op te lichten, want ze zitten dicht en we zullen trachten ze wakker te maken. Doch van den an deren kant verwachten wij dan ook de medewerking uwerzijds door lid te worden en het kleine offertje van de contributie aan het altaar der organi satie te brengen. Als onze actie wil slagen dan moet zij veel kunnen geven aan offers en toewijding en gebed van actieve leden die vooral eigen innerlijke verdieping van godsdienstig leven niet mogen veronachtzamen. De vergadering werd met den Christelijken Groet gesloten. Hierna ging men over tot verkiezing van een definitief bestuur. Gekozen werden, tot voorzitter A. de Gouw, tot penningemeester W. van Falier, tot secretaris -N. de Gouw. Door den heer W. van Sprang uit Vlijmen werd een woord van dank gebracht aau den heer de Groot, voor diens prachtige rede en nuttige les. Sp. hoopt dat de woorden, gespro ken tot de vergadering, ter hafte ge nomen zullen worden en gewaardeerd en twijfelt dan niet of succes zal op dezen ingeslagen weg niet uitblijven. RAAMSDONKVEER. De voor reke ning van dhr. C. v. d. Beek te bouwen woning werd aangenomen door dhrn. Verduijn en C. Kerstens wat het timmerwerk betreft voor f 2360 en wat het metselwerk aangaat door dhr. Lodewikus voor f2170. Bij dhr. v. Seters staan de aard beien voor de tweede maal dit jaar in bloei. Voor de Herv. gem. zal Zondag om 9'/2 uur up 't Dorp en des middags om half drie optreden Ds. Ewoldt. In de Qeref. Kerk zal zoowel des middags als des morgens leesdienst worden gehouden. Woensdagavond treedt in de Veersche Herv. Kerk op Ds. Sap uit Gouda in het belang van het Chr. Sanatorium te Zeist. Aan de firma C. A. van Sirien werd opgedragen het bestraten der Koestraat en een gedeelte van de Kerkstraat te Vucht. Met goed gevolg liep van stape van de werf der firma D. P. v Suijle kom een voor Hollandsche rekening gebouwde motorboot, groot 120 ton De postbode B. zakte eind vorige week onder het bestellen plotseling bewusteloos in elkaar. Per brancard werd hij vervoerd. Gelukkig gaat het nu best met hem. De scholier A. viel van het paarden kwam met zijn hoofd op de straatsteenen terecht. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Als een bizonderheid kan- mee gedeeld worden, dat een der land bouwers alhier nog een hoeveelheid hooigras heeft droog te maken van ongeveer 25000 K.G. Nog eenige giften kwamen bij dhr. Tigchelaar, H. der Chr. School op 't Veer, in voor Effatha, zoodat deze nu in totaal f 145,57 heeft ont vangen. Wel een prachtig bedrag. RAAMSDONK. De vele regens der laatste dagen, hebben de straten, waar langs het bietenvervoer plaats heeft, weer onbegaanbaar gemaakt. De vette klei ligt er met een flinke laag op zoodat het ook voor auto bestuurders oppassen is. Mej. S viel bij den schoonmaak door een houtzolder van ruim 2 M. hoogte. Buiten verwachting kwam ze er met een armontwrichting af Dr. L. verleende medische hulp. Uit de tuinen bij van Z en van werd in den afgeloopen nacht een partij kool ontvreemd. Bij de politie is van deze diefstallen aangifte gedaan. Waarschijnlijk door het te ver uitwijken voor een groote vrachtauto, geraakte de zwaar geladen kar van voerman S., alhier, bij den Overweg, in den sloot. Met vereende krachten gelukte het na eénige uren, den wagen weer op den kant te halen. Voor de door U betoonde deel neming bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder Behuwd en Grootmoeder G SCHAMBERGEN geb. Berkelmans betuigen wij onzen hartelijken dank. L. W. SCHAMBERGEN 33500 en Kinderen. Waalwijk, October 1924. 1. Kineto. 2. Hoofdnummer (Wetensch.) DE BURGEMEESTER van WASPIK maakt bekend, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een aanvraag van GERARDUS ROKSNOER, om vergunning tot het ver richten van bakkersar- beid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags in het perceel Wijk A No 14. Op Vrijdag 21 November a s., des voormiddags 10 uur, zal in het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Bur gemeester bezwaren tegen de aanvraag in te brengen. 33502 DRAMA. 7 Acten. 33507 Grootsch Kunstwerk naar het beroemde werk van Lessing. 3. Pak de trein. Klucht. (Vroolljk Fransje en het zwartje.) Prima Kameelharen Kraagpantolfels vanaf fl.50 1 2.50 Alle maten Gespschoenen f 1.00-1 3.00 Ook VETLEEREN WERK SCHOENEN. Gegarandeerd waterdicht. Verkrijgbaar bij33501 Zandschel Kaatsheuvel. WAALWIJK. 33195 Electrische BriltensHjperij voor direct of zoo spoedig mogelijk, zelfstandig en netjes kunnende werken Koken geen vereischte. Niet beneden de 20 jaar. Kinder meid aanwezig. 33498 AdresC P. VLOEMANS, Peperstraat, Kaatsheuvel voor directe ding een indiensttre- 33503 tegen hoog loon. Desgewenscht ruime, gezonde woning beschik baar, Aanmelding schriftelijk. Het Bestuur van den Boeren bond Drunen Elshout zal op Donderdag 30 October voor middag 1G uur in de Zaal der jongens Congregatie te Drunen de jacht op diverse perceelen land in de Noulanden onder Drunen, oppervlakte p. m. 100 H.A. Inlichtingen worden onmidde- lijk voor de verpachting verstrekt. 33504 BBBHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BI 33496 (2e Seizoen 1924—1925). Abonneert op en Adverteert in ffiB ECHO VAN HET ZUIDEN?', het meest gelezen blad in de Lang I straat en Omgeving, Zie voor het programma het kunstbericht in dit blad. Kaarten voor dit concert a f2.50, plus rechten, alsmede PLAATSBESPREKING bij de Fa. de Wed. PULLES, Grootestraat. Abonnementen af 6.en scholierkaarten a f4- alsnog verkrijgbaar bij den Heer C. VAN DER HOEVEN, Mr. v. Coothstr. 43. Waalwijk. op 33505 Woensdag 29 October in de Zaal van de R K. WERK- L1EDENVEREENIQING 's avonds 71/2^uur. Spreekster Mevrouw BROUNS VAN BESOUW. Toegankelijk voor alle R. K Vrouwen boven 18 Jaar. VERSCHENEN der nieuwe kerk van St. Jan Baptist. Winkeliers, Hoteliers enz. die zich met den verkoop daarvan willen belasten, kunnen zich vervoegen ten onzen kantore. 33187 Verkoopsprijs 5 cent, waarop 20°/o korting. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Het aangewezen adres aan concurreerende prijzen, voor Is 33499 Flora Bioscoop - Waalwijk. Nathan de Wijze. Korte inhoud van het hoofdnummer Eindelijk, na een verwoeden strijd van tientallen jaren, is liet den Saracenen, onder aanvoering van Sultan Saladijn, gelukt, Jerusalem op Gottfried van Boullon te veroveren. Nu de Islam over Jerusalem zegeviert, worden de christen-mannen, vrou wen en kinderen ter slavenmarkt geleid en de ridders der Tem peliersorde onvoorwaardelijk ten doode gedoemd. De eerste ridder welke geblinddoekt voor den beul gebracht wordt, rukt dezen blinddoek af en Saladijn, die ter terechtstel ling aanwezig is, meent in hem zijn verloren gewaande Assad, die uit liefde voor een christin het kruis zou hebben aanvaard, •te herkennen. De jonge ridder noemt zich echter Koert von Stauffen, doch de sultan is zoo ontroerd, dat hij hem zyn vrij heid schenkt. Als dronken van vreugde snelt deze door de straten van Je rusalem. Daar ontdekt hij een zwaren brand, die het huig van een zeer rijken; menschlievenden jood, Nathan, verwoest. Een vrouw smeekt hem, om de zich nog in het brandende huis be vindende, aangenomen dochter van Nathan, Recha genaamd, te willen redden, welke moedige daad hij geen oogenblik aarzelt te volbrengen en het gelukt hem de lieftallige Recha uit de vlammen te redden. De dankbare blik van de geredde, als zij uit haar bezwijming ontwaakt, doet hem een groote genegen heid voor haar opvatten. In schuwe liefde sluipt hij vaak om haar woning, doch tot zijn groot verdriet ontdekt hij dat een huwelijk tusschen haar en hem niet mogelijk is, daar hij meent dat zij een jodin is. Nathan, die zich tijdens den brand veraf in een case bevond, ziet in een visioen het gevaar, waarin zijn pleegdochter verkeert en direct snelt hij met zijn karavaan naar Jerusalem. Als hij bij aankomst van Recha hoort van haar moedigen redder, richt hij een groot dankfeest aan, ter eere van dezen, waarbij ook alle armen van Jerusalem zijn genoodigd. De jonge Tempelridder is ten laatste ook overgehaald op het feest te verschijnen en a}s hij later met Recha alleen is, wil hij haar ontstuimig aan zijn hart 'drukken, -doch zij wijkt schuw terug, zij kan slechts een zusterlijke genegenheid voor hem koesteren. Uit een samenloop van omstandigheden is by Nathan tenslotte het vermoeden gewekt, dat de werkelijke naam van den jongen ridder niet von Stauffen is, doch Assad, de verloren gewaanden zoon van Saladyn's broeder en dat Recha in ^werkelijkheid diens zuster is. De tempelridder die zulks niet kon vermoeden heeft ontdekt dat ook Recha een christin is en vraagt Nathan om haar hand. Nathan moet dit echter afwijzen, omdat hy vermoedt dat Recha zijn zuster is. Hevig vertoornd, weet de jonge heethoofd een vervolging te gen Nathan in te stellen en hem ter dood te doen veroordeelen, doch als ook hij en Recha van een kloosterling hebben verno men, dat de namen die zy voeren niet de juiste zijn, doch dat zy broer en zuster zijn, smeken zij beiden Sultan Saladijn om Nathan in het leven te laten. Ook de patriarch van Jerusalem en def-Grootmeester der Tempelieren zijn inmiddels ter dood veroordeeld. Op het laat ste oogenblik echter toont Salad% een goed leerling te zyn van den meester die ware menschenliefde predikt en ten over staan eener enorme menigte, die bij de terechtstelling tegen woordig was, geeft hy de gevangen Tempelridders de vrijheid, geeft liet heilige gra,f over aan den Patriarch en vereenigt Nathan weer met Recha en haar broer, den jongen ridder, daarbij het groote woord der menschelflke verzoening sprekend „Volkeren verdraagt U, gij menschen van verschillende gods diensten, zeden en opvattingen, helpt, verdraagt elkander, weest menschen".

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 7