iUHUIKUIIti (en, ken. it 5l II, iijen 85. Zaterdag 25 Oct. 47e Jaarg door de te Die- is opge- Speciaal Gerij ders eds nog hillende worden ;ar antie en, door jillij kste orde ge ling en e-inrich- it op de •ij wielen bij wor- lers ver- terialenj6 rkoop. zijn de ïolland- eplkhj^er.CDe rust doet hem goed. en DERDE BLAD. FRANCHEMONT DE MARSKRAMER. Opera-comique in 3 bedrijven door Mart. Schuil. 3e Bedrijf. Dit bedrijf toont ons weder 't Fran se dorp Villeneuve. Michot, de stram- militair, komt aanstrompelen, zijn leeding in wanorde en vermoeid, nog wach{ bij het sollen en dansen dat de boeren zet hij zich op een m ijk ver- 3.- 77.TT-; 3.enz, :n, lam- nsortee- ipen heb onder lampjes, gasgla- in alle laarlarn- •uislarn- en. Ben- „Texa- I acuum, leid. n Auto- iex" en elend, JOIJEN, 6t bezorgdheid vraagt hij zich af of »t niet beter ware, dat hij, met zijn Uig humeur, maar dood ging. In diep boeins verzonken ziet hij met verstar en blik voor zich uit, als plots Con- tance met een angstig gezicht, hem adeloos over het verlies van haar in zijn mijmering komt storen, hrw'onderd ziet hij op. Constance genit nasat hem op de bank plaats en krielenden toon tracht zij zich van e hulp van Michot te verzekeren. De iVl om hem alles te vertellen is echter hort en Michot, die steeds de lotge vallen uit zijn militair leven aan den e«enwoordigen tijd tracht te toetsen, 3 kt haar wanhopig met een lang- rhaal van een wolf en een is de OR, 2852 niaa aradig beer welke hem een grooten angst be- EOrsden. Hij getuigt dan zijn dankbaar- iel jegens zijn redder. „Welnu zegt Constance, „zoo dankbaar zahhok ik zijn, wanneer gij mij helpt. En ten j-fooi aan wroeging over haar verkeer de handelwijze, doet ze een beroep op goedhartigheid van Michot. Zeer bedroefd, vertelt ze den ouden man, [0„ z;; haar kruis voor enkele prullen overgaf aan Franchemon, terwijl de opbrengst van het kruis toch had moe ten dienen 'om haar broer Jean vrij te hopen. Verontwaardigd over deze iiechte daad wendt Michot zich van iaav af. Wel heeft hij zich danig ver- rist in het meisje, dat hem zoo lief was, jat hij als een eigen kind vertroetelde, 'en einde raad barst Constance in snik- ;en uit en smeekt Michot haar te ger even. In een zeer mooie Aria erkent lonstance haar slechte daad, maar rat helpt haar berouw. „Bedenk", zingt zij, ,,'k viel voor r,i 't -wist", n ,,'k Was jong, gedachteloos", ,/k Bezweek voor vleijerij en list", "'k Ben arm en ouderloos". Dit wordt den ouden man te machtig. Jijn steenen hart wordt vermurwd b;j het aanschouwen van zulk een hulpe loos en bedroefd wezentje. „Ga naar je zuster", zegt hij, „zeg dat je slecht gehandeld en haar bedro pen hebt, dan pas zal ik hulp verlee- nen"; en dan sukkelt de oude verder, Constance alleen achterlatend. Het haar zuster zeggen, neen, dat kan ze niet. Wat zouden haar broer en tante wel zeggen, en als ze Franche- mont ziet aankomen besluit ze bij hem een laatste poging te wagen. Ze smeekt den marskramer om medelijden, doch deze is niet te bewegen den ruil onge daan te maken. In een mooi gezongen duo geeft Constance haar door wan hoop overkropt gemoed lucht, terwijl Franchemont beweert haar wel te wil len helpen, zoo er maar slechts een blos van schaamte haar wangen klem de. Zelfs dit ontdekt hij nog niet op haar bedroefd gelaat, en hij blijft bij zijn besluit. Dan verschijnt Marie om het kruis ran Constance op te eischen. Constance ten einde raad bekent dan haar zeer slechte daad. Verontwaardigd laat Marie zich tegen Constance uit over zulk een handelwijze en wil ook Fran- chemont schuld aanwrijven. Dit kan Constance niet dulden en zij verzet zich tegen deze beschuldiging. Haar behaag zucht alleen had haar misleid. (Wordt vervolgd). PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 24 Oct. 1924 Abonnementsconcerten der Hollandsche Concertdirectie Dr. O. de Koos. Goede waar behoeft geen krans Ver leden jaar is ons voldoende gebleken, dat de abonnementsconcerten, welke door de Hollandsche Concertdirectie Dr. Q. de Koos, gearangeerd zijn, hier erg in ckn smaak zijn gevallen. Nochtans willen wij niet nalaten het energieke streven van Dr. de Koos ef/i weinig te steunen en hier eenige v orden ter aanbeveling neerschrijven '.venals het afgeloopen seizoen krij- wij hier wederom in Musis Sacrum /iertal abonnementsconcerten, waar uitend eerste klas artisten optreden, volgorde dezer concerten is ijgiidag 27 October a.s. het wereld 1 ji prde Hongaarsche h té uit de Heeren Emmerich Waldbauer, le violist. Jenë Kessler, 2e violist. Jenes Temesvary, altviolist, Jenë Kerpely, violencellist. et programma dat het kwartet zal oeren is als volgt samengesteld j. Haydn, kwartet G. gr. t Op. 64 3 4, Fr. Schubert, kwartet A. kl t. Op 29 P. Tschaikowsky, kwartet F. gr. t. 22. is reeds eenige jaren geleden, t het Hongaarsche kwartet voor het itst in ons land is opgetreden en er door het heerlijke spel de harten r concertbezoekers stormenderhand acht veroveren. Het is dan ook met oot gejuich dat die muziekliefhebbers t wederoptreden begroet hebben. Buiten deze Hongaren komen op de Louis Schnitzler. Maandag 5 Jan Alexander Schtnul- ler, de geniale Russische violist met Marcel van Geel. Maandag 2 Februari, de gevierde Hollandsche zangeres Elise Menagé Challa met Marcel van Geel. Verder komt vermoedelijk op dat concert ook nog de hier zoo gevierde voordrachts kunstenares Rodie Medenbach. Men ziet dus welk een prachtserie ons hier wederom, voor niet te hooge entiéeprijs, wordt aangeboden. Wij kunnen ook niet genoeg de menschen aanbevelen zich als lid voor de concerten op te geven. Inschrijvingen worden gaarne inge- de Firma de Wed Pulles, Grootestraat, te Waalwijk en verder bij de andere Comité-Leden. De muziek-referent van de N Rott Ct te 's-Hage schrijft aan z'n blad Het eerste Abonnementsconcert van de Vereeniging voor kamermuziek werd gegeven door het Hongaarsche strijk kwartet, bestaande uit de heeren Waldauer, Kessler, Temesvary en Kerpely. Zij zijn geen vreemdelingen voor ons en wij weten dat ze te samen als een kwartet van eerste rang zijn aan te merken. Hadden wij reeds gele genheid hun artistiek spel hoog te wardeeren waartoe ook ditmaal alle aanleiding gegeven werd door de uitvoering van de quartetten in Des op. 15 No. 2 van Dohnanyi en in Es op, 127 van Beethoven, waartusschen in de Serenade Eine kleine ^achtmu- sik quintet van Mozart, waarin de he*- Kneiffer, eerste contrabassist van het Residentie orkest zijn op prijs te stellen medewerking verleende. De vertolking gaf een hoogen dunk v^n d~ spelers, al was de onderlinge ve h uding niet altijd geheel geëven redigd, soms had een der middenpar- lije iets meer op den voorgrond kunnen komen. f/ozart's opus hebben wij meerma len voor vol strijkorkest gehoord, wat ons, merkwaardig genoeg meer in overeenstemming met den inhoud lijkt te zijn Het eerste deel werd door het vijftal ietwat zwaar opgevat en het Andate in een meer Adagio-achtig tempo genomen. Overigens handhaafde het Hongaarsche kwartet, ook met het eminente werk van Beethoven zijn gevestigde reputatie en werd door de propvolle zaal levendig toegejuicht. In de Maandag 1.1. gehouden Hooiabestuursvergadering van den Ned R K. Bond van Schoenfabrikanten werd o mM-sloten ter zake der Schoenenwet eer.e afwachtende houding aan te nemen. Inzakeide kwestie Kaatsheuvel is geen verandering gekomen en zal op deze aangelegenheid niet worden terugge komen, al is het Hoofdbestuur nog steeds tot de grootste inschikkelijkheid bereid om tot minnelijke oplossing te komen. Inzake stopzetten bij slapte en alge mesme vergunning tot overwerken, wordt verwezen naar de desbetreffende hoc^a.tikels in „de Schoenindustrie" etiis J discussie besloten overeenkomstig de denkbeelden van den heer Denteneer neergelegd in het hoofdartikel van 8 October, met dien verstande dat plaat selijk of groepsgewijze zal worden beo^.u eld of er malaise is en dat de malaTe tijd geacht zal worden te zijn ingetreden zoodra meer dan 25 °/o der arbeiders, werkzaam bij leden van den Bond, werkloos zijn, gerekend van het normaal aantal arbeiders, terwijl als norr u M wordt beschouwd het aantal arbeiders dat blijkens enquête van 1 Ma*rt 1924 bij de Bondsleden werkzaam was. I00 spoedig mogelijk zal hierover eens rlgemeene vergadering en daarna een espreking met de arbeiders organisaties worden gehouden. V._ o. gesteld zal worden om het Kin- dertoeslagfonds zooals 't bestaat te handhaven, in zooverre dat met ingang van 1 Jan. 1925 een nader percentage van Mt loonen der middelioonklasse der arbeiders van 2160 jaar zal worden vastgesteld. li a eene besprelcing van internen aard wordt de vergadering gesloten, - n de gas- en electriciteitsbe- grcöiing alhier wordt voorgesteld de gew,one gasprijs te brengen van 15 op 13 cent, de muntmeterprijs van 16 op 14 r»nt, de electriciteit voor kracht be. van 23 op 20 cent. Deze vergadering is toegankelijk voor alle R. K. vrouwen boven de 18 jaar. In het Hotel Verwiel had gister avond de aangekondigde biljart wedstrijd plaats tusschen het 1ste en 2de vijftal van de aldaar gevestigde club Voor ieder der spelers van het 2de vijftal, bestaande uit de heerenvan Laarhoven, Groenen, van Hilst, van Mierlo en van Rooy was vastgesteld dat zij elk 100 punten moesten halen, terwijl door het 1ste vijftal daarentegen moest gemaakt worden nl door deheeren van Loon, Vink, van der Sanden Broek en Krieck respectievelijk 125 190,110, 130 en 110 punten. De uitslag was als volgt: v. Loon 115 p v. Laarhoven 100 p. Vink 190 v. d. Sanden 40 Broek 73 Krieck 110, Groenen v. Hilst v. Mierlo v. Rooy 98 100 100 74 kwartet, be- Ujezonden Mededeelingen. Gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloos Scheren met 1 ehulp van Purol. Een uitkomst voor ben die last hebben van schrijnen en s' ikgaan der huid. Maandag 8 December. Lette Leenard, gevierde Duitsche zangeres met He^ baggermateriaal is thans uit onze haven vertrokken. Het peil is thans 2 M. beneden N.A.P., terwijl de ge middelde iaagwaterstand is '/a Al. N.A.Pzoodat als regel schepen met een diepgang van l'/a M. steeds de haven kunnen binnenkomen. Het bestuur van de Waalwijksche Pluimveevereeniging verzoekt ons mede te deelen, dat in de verzonden circu laire betreffende de te houden ten toonstelling het woord „Postduiven is uitgevallen. Dus aan de le houden tentoonstelling zullen zoowel als Sierduiven ook Postduiven kunnen deelnemen. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de propagandavergadering van den R. K. Vrouwenbond, die Woensdag avond 29 October om 7'/a uur in de groote zaal der R. K. Werkliedenver- eeniging wordt gehouden. Als spreek ster zal optreden Mevrouw Brouns— Van Besouw, het bekende gemeente raadslid van 's Bosch en medewerkster aan tal van bladen. 528 p. totaal 472 p. Het 2de vijftal hehaalde dus van de gestelde 500 punten er 472, terwijl het 1ste er van de 675 slechts 528 behaalde. Het resultaat van dezen wedstrijd toont derhalve aan, dat de kracht van het 2de vijftal niet mag worden onder schat. Het Comité voor de door Dr. Moller alhier te houden letterkundige voord.achten, verzoekt ons het volgende mede te deelen. Met genoegen kunnen wij waarnemen, dat de plannen tot het doen houden van een reeks letterkundige voordrach ten veei sympathie ontmoeten. Jammer genoeg blijkt die sympathie echter niet uit het aantal aangevraagde toe gangskaarten En toch is het voor ons Comité noodzakelijk, dat met het oog op finantieele verplichtingen, vooraf kan worden nagegaan of het aantal deelnemers zoo groot zal zijn, dat aan de plannen uitvoering kan worden gegeven. Het Comité doet daarom een beroep op hen die in de plannen be langstellen en verzoekt tijdig het ge wenschte aantal kaarten te bestellen. Om het gemakkelijk te maken zijn de toegangskaarten vanaf heden ook ver krijgbaar gesteld in den Sigarenwinkel van de fa. Wed. Th Pulles bij de Markt. Een uitvoering van zeer bijzon deren aard had 1.1. Donderdagavond plaats in de Ned. Herv Kerk alhier Een comité had n.l. den heer Alt, organist le Bolsward. die hier meer malen optrad met behandeling van fragmenten uit verschillende opera's, uitgenoodigd een orgelconcert te geven, wat voor den kunstenaar van den avond en voor 't comité een groot succes is geworden, zoowel wat de belangstelling, als de uitvoering betreft. Vooral de Sonate no 1 in F—Moll van Felix Mendelsohn Bartholdy voldeed bijzonder goed en uit alles, zoowel de techniek als het spel, bleek dat de heer Alt een toonkunstenaar van den eersten rang is. Ook de andere nummers voldeden bijzonder en het publiek toonden zich dart ook uiterst dankbaar en voldaan voor den aangeboden kunstavond Naar wij vernemen is het orgel, wrarop de heer Alt concerteerden, juist 100 jaar oud en voldoei het na de restauratie weer in alle opzichten. Het Vakblad v. d. Schoenmakerij schrijft Bij Koninklijk besluit van 16 Sept 1924, no. 24, is de Commissie van Advies voor de Rijksvakschool ont bonden onder dankbetuiging voor de door haar bewezen diensten en is deze commissie, welke reeds in Juli 1910 werd ingesteld, ook alweer slachtoffer geworden van de bezuinigingsmanie. Of de zuinigheid de wijsheid niét bedriegen zal, dient te worden af gewacht. De heeren Bongaerts en Fleskens hebben voorgesteld in post 108 toe te voegen „plompen" en een r.ieuw volgnummer in te voegen, luidende Zooileder, waaronder te begrijpen ge heel oi ten deele gelooide of bereide zoolleerhuiden (met uitzondering van enkel gezouten of gedroogde en van met het haar bereide huiden of vellen), zoomede z.g. kernstukken of croupous en andere al dan niet in bepaalden vorm gesneden stukken zoolleder, be- I Eerw frater nevens als bijzondere bepaling: Als te Grave, zooileder of zoollederhuiden te belasten alle leder en alle huiden, welke een dikte hebben van 2 millimeter of meer en een vetgehalte van 3 pCt. of min derwaarde 5 pCt. Donderdagavond werd in Hotel Gerris door de onlangs opgerichte vereeniging „Eerste Hulp bij Onge lukken" een tweede vergadering ge houden, welke goed bezocht was. Door den heer Th van Dongen, die de functie van voorzitter in het voor- loopig bestuur vervulde werd de bijeenkomst geopend, waarna het eerst de- behandeling en vaststelling van statuten en huishoudelijk reglement aan de orde werd gesteld. Verschillende artikelen hiervan gaven aanleiding tot een geanimeerde ge- dachtenwisseling. Vooral de finantieele kwestie (gewoonlijk het moeilijkste en tevens het voornaamste punt) werd breedvoerig besproken. Eenerzijds meende men de contri butie voor de leden niet te hoog te moeten stellen, anderzijds zal het organiseeren van een cursus te geven door een dokter, het aanschaff n van materialen en de verdere onkosten, flinke geldelijke offers van de ver eenigingskas vragen, die niet uit de contributie der leden (die is vastgesteld op f2,— per jaar) zal kunnen worden bestieden. Men hoopte dan ook dat van particuliere zijde, vooral van de industrieelen, de zoo noodige steun niet zou worden onthouden en velen zich als begunstiger (f 2 50 per jaar) zouden doen inschrijven. Ook van vereenigingen als voetbal- en gymna stiekvereenigingen, waar zich zoo gemakkelijk de gelegenheid kan voor doen, dat het optreden van leden eener Eerste Hulp bij Ongelukken, noodig en nuttig is, voorts van „Waalwijks Belang" en ten slotte niet het minst van de gemeente, verwachtte men medewerking en finantieele steun. Deze vereeniging is als een soort liefdadige instelling te beschouwen, welker werkzaamheden in het algemeen belang geacht moeten worden Verschillende nieuwe leden gaven zich wederom als lid op en is thans het ledental reeds geklommen tot 33 en bestaat het vooruitzicht, dat dit nog zal toenemen Vooral van de verschillende sportclubs verwacht men nog meer deelname aan den cursus Hierna had de bestuursverkiezing plaats. Nadat de vergadering zes bestuurs leden had gekozen, benoemde zij daaruit den heer Th. van Dongen tot Voorzitter, terwijl de overige bestuurs leden de functies onderling als volgt verdeelden J. van der Geld le Secretaris. Jac. van Mierlo, 2e J Schambergen, Penningmeester. J. Trommelen, Commissaris. C Steijnis, De Voorzitter sloot hierna met een woord van dank de vergadering De invoer van lederen Schoen werk bedroeg in September 113 849 paar tot een bedrijven f 447 000 tegen in Sept. 1923, 37615 paar ad f 183 000 De groote invoer van rubberschoe nen in ons land, die meer dan het dubbele bedraagt van verleden jaar in dezelfde periode, 1 370 430 tegen 582.694 paar is hoogst opmerkelijk. Op een paar duizend paar na heeft Frank rijk in de eerste drie kwartalen even veel geleverd als verleden jaar in dat tijdperk onze geheele invoer bedroeg. De invoer van ander chroomgelooid overleer bedroeg in Sept. 55 000 ko ad f 580 000, waarvan 46 000 ko. uit Duitscbland. De uitvoer van ander chroomgelooid overleer in Sept 79.000 ko.. ad f 819000, waarvan 37 000 ko. naar Engeland. De invoer van zoolleer bedroeg in Sept 60 000 ko ad f 109 000, waarvan de helft uit Duitschland De uitvoer van zoolleer in Sept. bedroeg 158 000 ko ad f 370 000 waarvan f 138 000 naar Duitschland. De invoer van Java- en rundsb x bedroeg in Sept. 18 000 ko. ad f94 000, waarvan 14 000 ko uit Duitschland. Üe uitvoer van |ava- en rundsbox bedroeg in Sept 42 000 ko ad f 373.000, waarvan 19.000 ko. naar Engeland. V v. d S. Aangemoedigd door 't welslagen der vorige jaren is wederom een uit stekend programma saamgesteld voor een aantal ontwikkelingsavonden in de RK Werkliedenvereenig. voor den a s. winter. Er is getracht zooveel mogelijk „elck wat wils" te geven, er ver j scheidenheid gebracht, daarbij noch het nuttige noch het aangename uit het oog verliezend, zoodat een acht-tal lezingen worden aangeboden grooten- deels met lichtbeelden, over de vol- j gende onderwerpen. 1. Landen en steden. 2. Liturgie. 1 3. Godsdienst en Godsdienst-ge schiedenis. 4. Gezondheidsleer. 5. Natuur wetenschappen. Deze lezingen worden gegeven in de groote zaal der R. K. Werkliedenver- eeniging steeds op Donderdagavond ten VU ure. en wel als volgt: 13 November. Lourdes (met licht beelden.) L. Bijnen. 27 November. Priesterwijding (met lichtbeelden.) L. Bijnen. 11 December. Tuberculose en haar bestrijding (met lichtbeelden), Weled Zeergel. Heer P. Sweens. 8 januari 1925. Christus-vervolgin- 8en> gen in de eerste drie eeuwen, (met lichtbeelden), L. Bijnen 22 Januari. Uit het land van het Mahomedanisme, (Carthago en Tunis); indrukken eener Afrikaansche reis (met lichtbeelden). J. Bijnen, kap. te 's Bosch. 12 Februari Vulkanen en aardbe vingen (met lichtbeelden), L Bijnen. 26 Februari. De Blinden, door een van het blindeninstituut kunde. 8 Ketelmuziek (Groote Spectakel- Scène SPRANGCAPELLE. (Voormalig Sprang). J.l. Maandagavond werd in de zaal van den Clir. Volksbond alhier, eene vergadering gehouden van de A. R. Kiesvereeniging „Sprang". De Voorzitter, de heer G. J. van Willigenburg, opende de tamelijk be zochte vergadering op de gebruikelijke wijze en heette de aanwezigen harte lijk welkom. Hoewel naar gewoonte de opkomst goed was, mogen we toch niet tevreden zijn, aldus de Voorzitter. We worden geroepen dezen winter mede te strijden, opdat de linkerzijde bij de Kamerverkiezing 1925 de meer derheid niet behale. Wij moeten allen worden medelevende leden en vurige propagandisten, zegt spr., dat is roe ping. De Secretaris leest de Notulen der vorige vergadering, i Als ingekomen stuk wordt gesircu- leerd, een inteekenlijst op „Onze Beel dengalerij", waarvan de bato-opbrengst in de strijdkas komt. Bespreking Wintercampagne. De Voorzitter zegt dat het in 1925 Kamerverkiezing zal zijn. Ieder zal het bekend zijn hoe onze partij en vooral Colijn, onze leider, wordt be lasterd. Wij moeten met liart en ziel trachten te verhinderen dat de linker zijde de meerderheid behaalt en in dien de rechterzijde een minderheid mocht behalen, moeten wij kunnen zeg gen, dat wij gedaan hebben wat wij konden doen. Het Bestuur heeft besloten nu elke maand eene vergadering te houden. Spr. spoort de leden aan deze trouw te bezoeken. Op elke vergadering zal ge tracht worden een leerzaam of actueel onderwerp te behandelen. Enkele le den stellen zich op verzoek beschik baar voor een onderwerp over ons Program van Beginselen. Getracht zal ook worden een of meer sprekers voor openbare vergaderingen te kijgen. De heer W. M. Dalmaijer brengt hierna een goed verzorgd verslag uit, als afgev. naar de Jaarvergadering van den Kamerkieskring 's Bosch. Hierna leverde de Voorzitter, dhr. van Willigenburg, eene inleiding over „Kamerverkiezing 1925." Spr. begint met te zeggen dat cou rantenartikelen en gesprekken reeds gaan over de a.s. verkiezingen. Men hoort ook overal de lasteringen tegen onze rechtsche Regeering. In den grond der zaak, zegt inl., is al deze tegenstand gericht tegen God en Zijn ordinantiën. Wij moeten ons gezamenlijk voor bereiden voor den strijd. Spr. noemt twee hoofdgedachten, die liij in den breede toelicht 1. De moeilijkheid om op te komen voor onze rechtsche Regeering. 2. Het goed recht, om voor onze Regeering propaganda te voeren. In den breede behandelt inl. de geno men bezuinigingsmaatregelen onzer Regeering en de agitatie daartegen ge voerd, in 't bijzonder tegen Colijn. Spr. stelt dan de vraag: Is liet noodzakelijk om te bezuinigen? Inliet antwoord dat inl. hierop geeft, wijst liij op den toestand van Duitschland, welke toestand ook hier zou zijn ge komen, indien deze krasse maatrege len niet waren genomen. Wij mogen, Gode zij dank, weten dat onze Regeering en Colijn vooral, het gevaar voor inflatie heeft afgewend. Overal is op bezuinigd geworden zegt spr., ook op militair gebied. Naar aan leiding van het geroep 0111 ontwape ning zegt inl., dat God ons Nederland ter woon gegeven heeft en wij dat niet klakkeloos mogen prijsgeven. Inl. wijst 12 Maart. Het Jodendom, kap. van Delft, Geldrop. Deze lezingen zullen zooveel mogelijk met zang of muziek worden opgeluis terd. Ze zijn gratis toegankelijk voor de leden van de R K Werkliedenver eeniging Waalwijk—Besoijen en dona teurs. Ze zijn ook toegankelijk voor niet- leden tegen betaling van telkens 25 cent. - De R.K. Werkliedenvereniging te Waalwijk zal Zondag 26 October haar patroonsfeest vieren. Des morgens zal in de parochiekerk van St. Jan eene speciale H. Mis worden opge dragen, waaronder de leden ter H. Tafel zullen naderen. Des avonds ten 6'/2 uur wordt eene feestvergadering gehouden, opgeluisterd door de harmonie en tooneelvereeniging waarvan het programma luidt als volgt 1. The Gladiators' Farewell Marche H. L. Blankenburg 2. Zaida, Ouverture V Mailly. (Bekroond met len prijs en ex ra- prijs op het concours te 's Gra venhage 3. Fantatsie sur l'opera „Maritana" Jos. Kessels. Anne de Boulen, Potpourri sur l'opera Donizetti Die Helgolander, Suite de Valses Ed. Kiesler. Colonel Bogey. Marche Alford. Een kwartier theorie in de krijgs- 4. 5. 6 7. ook aan dat het tekort niet kan worden verkregen door de belasting te doen verhoogen, daar van velen reeds 50 pet. wordt geheven. Deze verkeerde ge- dackte om op andere wijze te bezuini- doch niet op de salarissen van ambtenaren, enz., wordt ook onder onze mannen geuit. Doch, aldus spr., wij weten dat God rijken en armen beide gemaakt heeft. Wij mogen wel staan voor saiarisvei'betering, doch dit is niet het hoogste. Wij moeten het geluk zoeken in den arbeid en niet in liet loon. Dan stelt spr. tenslotte de vraag: wie zullen wij steunen hij de a..s ver kiezingen j Inl. stelt in liet licht, hoe hij links onze geestelijke goederen in gevaar zijn en besluit met te: zeggen, dat liet ons goed recht en onze plicht is, rechts te steunen, daarbij den wensch. uit sprekende, dat God onzen arbeid moge zegenen, en de uitslag zoo moge zijn, dat wij het lied der overwinning mogen aanheffen. Door verschillende aanVezigen wordt met den inleider van gedachten ge wisseld, waarna de waarn. voorzitter den geachten referent dank zegt. Niets meer aan de orde zijnde, brengt de Voorzitter dank aan allen die heb ben medegewerkt tot het welslagen van deze vergadering', waarna de heer C. Klootwijk in Dankzegging voorgaat. - De bibliotheek van den Christel. Volksbond alliier, is weer geopend. Er wordt van deze mooie gelegenheid om goedkoop prachtige boeken te le zen, reeds druk gebruik gemaakt, zoo wel door inwoners van voormalig Vrij- lioeve-Capelle, als uit Sprang. Een ieder kan hier, tegen geringe vergoe ding, hoeken ter lezing hekomen, na tuurlijk ook uit voormalig Capelle. We twijfelen niet, of er zal, nu het leesseizoen weer is aangekomen, van deze nuttige instelling zeer veel ge bruik worden gemaakt. J.l. Maandagavond is dé nieuw-inge- riclite ontspanningszaal geopend. Deze wordt de geheele week reeds druk be zocht. Naar ons wordt medegedeeld is de brand niet, zooals in ons bericht van 1.1. Woensdag abuisievelijk staat vermeld, uitgebroken in de werkplaats van (len schilder van Driel, maar in het daarvoor gelegen achterhuis. ÜRUNEN. De vergadering der R.K. Werkliedenvereniging was Woensdag avond, niettegenstaande het slechte weer, goed bezocht. De spreker van den avond, de heer Kolkman, hield eene leerzame lezing over coöperatie en toonde aan het groote belang hier in voor de leden niet alleen, maar ook voor het algemeen. Getuige zegt o.a. hoe bij de oprichting der coöperatie, bij alle bakkers in de gemeente het brood met twee cent werd verlaagd, en hoe ook thans nog de broodprijs te Drunen minder is, dan in omlig gende gemeenten, waar geen coöpe ratie bestaat. De geestelijk adviseur, de Weleerw. heer kapelaan Goossens, wees er op dat ontrouwe leden de schuld van den achteruitgang niet moeten werpen op de organisatie, maar op de leden zelf. die er niet voldoende gebruik van maken, Z.Eerw. spoorde de leden aan tot zooveel mogelijk gebruik maken van hunne coöperatie en tot toetreding van nieuwe leden. Binnen korten tijd zai de heer Kolkman nogmaals eene lezing komen houden. Met zekerheid kunnen wij thans berichten, dat de alom geroemde film „Adoro Te", op 8 December a.s. voor •ieeren, en hoogstwaarschijnlijk op nog andere dagen voor dames, in de jongens-congregatie zal worden ver. toond. Voor kinderen zal een afzon, derlijke voorstelling gegeven worden. De open schaal collecte ten bate Ier St. Radboudstichting bracht f 150 op. Met de werkzaamheden in de schoenindustrie gaat het momenteel iets beter De prijzen der aardappelen vari- eeren hier tusschen f 4,50 a f 5,50. De in het café van den heer M. j Vissers, gevesiigde biljartclub club zal deelnemen aan het concours te Waspik. VLIJMEN. Gisterenavond hield de Onderlinge Veeverzekering „St. Gunera" in het café van den heer W. Schuur- mans haar jaarlijksche verplichte ver gadering. Nadat de voorzitter de ver gadering had geopend v/erden de no- uien voorgelezen en goedgekeurd, waarop rekening en verantwoording (ver het verloopene jaar werd gedaan. Er werd in het voorloopene jaar onge veer 4500 gulden uitbetaald en de ekening sloot met een batig slot van 1545 50. Hierna had een stemming plaats voor Je aftredende commissarissen. Gekozen werden voor wijk Dorp van Engelen en H. Kuijsvoor wijk Wolput J. Scheij en H de Rooij en voor wijk rieistraat, Theo Boom en A. Kivits, waarop eene stemming voor het bestuur moest volgen. Deze werden allen bij 4cclamalie herkozen. Den leden werd medegedeeld dat den secretaris voor Je vele werkzaamheden een vergoe- Jmg moest toegekend worden. Er werd oesloten hem f 25 toe te kennen. Besloten werd de schattingen in alle wijken op 30 October te houden en Jat het stiergeld in eenmaal moet worden betaald en gehaald zal worden. Voor de leden van den jonge Boerenstand zal op Donderdag 6 Nov. in de scholen te Vlijmen een tuinbouw- cursus geopend worden door de heeren F. J. Brekelmans te Helvoirt en Jac. van Esch te Vught. Mogen velen in hun eigen belang dezen nuttigen cur sus volgen. Pr. Crt. WASPIK. Op Vrijdag 31 Oct. zal de Eerw. Zuster Cornelia, die vanaf 1 Mei 1921 hier als wijkverpleegster der Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" werkzaam is, deze gemeente verlaten. Zoowel andersdenkenden als katho lieken zien haar noode heengaan. Door haar symphatieken omgang, door haar voorbeeldigen ijver in de ver zorging der haar toevertrouwde patiënten, heeft zij aller harten ver overd en zij moge er dan ook van ovettuigd zijn dat zij hier in dankbare herinnering zal blijven voortleven. Moge zij in Zuster Offergeit een waardige opvolgster vinden. Voor een drietal dagen houdt heden de schattings commissie in deze vemeente zitting op het raadhuis, ter behandeling reclames belasting, Door de tooneelvereeniging „Entre-Nous", gevestigd bij den Heer H. van lersel, zal in studie worden genomen „Napoleons horloge" blijspel tn drie bedrijven. GEERTRU1DENBERG, De firma v. d. Rcijt en v. Riel alhier, zullen in het graanmaalderij hun zuiggasmotor ver- angen door een siroom zullen zij gemeente. Deze week arriveerde alhier, een groep „Zigeuners" welke een standplaats werd aangewezen, maar spoedig weer wel zal moeten ver trekken. MADE. Bij de dezer dagen gehouden inschrijving voor het bouwen van een groote schuur voor rekening van J. van Dongen te Drimmelen, waren de Gebr. Dupont de laagste inschrijvers voor f 3780. Het werk werd hen gegund. electrischen. De afnemen van de De heer L. Ligthart alhier is voor deze gemeente aangesteld tot aan- wervings-agent voor de Waterleiding aansluitingen. Velen zijn reeds toe getreden. De heer J. Smits te Made, reeds eerder agent van den Raad van Arbeid benoemd tot agent van de V. O. V. is dezer dagen iri gelijke functie benoemd te Raamsdonk. 9 V! 9

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9