een landarbeider of een fabrieksarbei- der. Bij een landarbeider spelen allerlei invloeden een groote rol en die in vloeden, weersgesteldheid enz zijn door geen organisatie weg te nemen. In de landbouwwereld kan ook nooit het loon gegeven worden wat wordt gevraagd, dat moet zich meer regelen naar de opbrengst van de producten. Voorzitter. Veel van wat den heer Van Drunen zegt is waar, maar men moet wel weten dat de vereenigingen niet uitsluitend er zijn voor de loon- regeling. Kijk maar eens wat ze op ander gebied doen, Werkloozenverze- kering, Ziekteverzekering enz Van Drunen. Hermans zei dat hier de menschen zoo weinig verdienen. Middelkoop. Wanneer een fabriek met verlies werkt, dan wordt de zaak stil gezet. In het landbouwbedrijf is dat heel anders, want al weet men van te voren dat meer aan loon uit moet worden gegeven dan dat het product zal opbrengen, dan moeten de noodige werkzaamheden toch voortgaan. Voorzitter. Je moet ze onder de seizoen arbeiders rekenen. Dat neemt echter niet weg dat het toch gewenscht is dat ze zich organiseeren. Ik heb straks begrepen dat 't de heer Hermans zijn bedoeling was dat de landarbeider een billijk loon moet kunnen verdienen waarvan hij kan leven en voor zich zelf kan zorgen. Het moet niet zoo zijn dat hij bij de minste werkloosheid direct bij de gemeente of het armbe stuur moet aankloppen De werkman moet ook hier moreel hooger komen te staan. Men moet begrijpen dat het demoraliseerend werkt indien de ar beiders zich steeds tot het armbestuur moeten wenden. Dat alles kan voor komen worden door de organisatie, want dan betaalt de werkman voor de slechte dagen die kunnen komen. Het gemeentebestuur en het Rijk betalen daarin mede, dus is het ten slotte voor de gemeente veel voordeeliger als de arbeiders zijn georganiseerd terwijl de arbeiders stukken hooger komen te stelen. Ik hoop dan ook dat de werkgevers hun arbeiders tot organisatie zullen aanzetten. Ze moeten niet meer zeggen dat een arbeider die zich bij een or ganisatie aansluit, een socialist is. Middelkoop. Als de contributie niet hooger is dan 20 cent per week, dan is het voor den landarbeider wel te doen. F. v. d. Pluijm. Die contributie is heel goed te betalen. Uitzonderingen zijn er altijd en dat zal wel zoo blijven Hermans. Met den heer van Drunen ben ik het direct niet eens. Dat het loon inden laatsten tijd zoo verschrikke lijk laag is komt doordat er geen or ganisatie is. Ik zeg niet dat het zoo gemakkelijk is om in het landbouw bedrijf een en ander te regelen, maar men moet toch trachten dat de menschen een menschwaardig bestaan hebben. Van Drunen. Als alle werklieden zich organiseeren, dan weet ik het wel, dan zullen er dikwijls velen werkeloos worden gehouden. Ze trekken dan toch en ze zullen er wel uithalen wat er uit te halen is. Voorzitter. Een werkman waar een beetje karakter inzit zal liever werken dan dat hij zijn loon zoo maar krijgt Boverfdien krijgt men bij werkeloosheid niet het volle loon. Van Drunen. Die zijn er toch Voorzitter. Die zullen er wel blijven ook.' Onder alle categoriën van men schen onder alle standen treft men er aan die zich zelf niet blijven. In het belang van de gemeenschap is het gewenscht dat de werkman zich or ganiseert. Dat valt niet te ontkennen. Daarna wordt met algemeene stem men besloten bij het fonds te blijven. Aankoop schoolbanken. De Voorzitter deelt mede, dat in de school van wijk A al lang banken noodig zijn, Telken jare is het uit- gesteld maar nu is het niet meer mo gelijk nog langer de zaak op de lange baan te schuiven, Op de begrooting voor 1925 is daar een bedrag van f 400 voor uitgetrokken, maar nu reeds blijkt dat dit bedrag niet voldoende is. Prijsopgaaf is gevraagd bij de firma Kooymans-Mes te Wijchen en het blijkt dat de banken voor de twee klassen op f 665 komen waarvoor ze dan worden geplaatst, zoodat men overal van af is. Nu zou men voor dit jaar een klas kunnen voorzien en een volgend jaar de andere klas, maar dan komt men voor een hoogere uitgaaf te Staan. Middelkoop. Ik zou- ze maar ineens bestellen. Het heeft al wel een jaar of zes of zeven aan den haak gehangen. Van Drunen Is er ook bij andere firma's prijsopgaaf gevraagd. Voorzitter. Neen, dat is niet noodig want we hebben altijd goed met die firma gewerkt, We hebben wel van andere zaken de prijscouranten inge zien, maar de banken zijn overal zoo duur. Deze zaak heeft ons altijd uit stekend behandeld en daarom acht ik het niet noodig naar een ander te gaan. Wordt besloten de banken aan te koopen. Schrijven v. d. Commissaris der Ko ningin, houdende het verzoek aan de R. K Politie-schooj een kleine jaar- lijksche bijdragen te willen verkenen omdat deze stichting in een groot algemeen belang voorziet. Voorzitter. Burg. en Weth stellen voor f 10 te verkenen en slaagt een agent van politie uit deze gemeente voor h.et examen, dus als 'hij een diploma van de school weet te ver werven, om hem dan ineens een gratificatie van f 50 te verkenen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 2. Benoeming commissie tot wering van schoolverzuim. Worden herbenoemd de JieerenJ. v. d. Steen, A. C. Bons, A. Boender, A. B. van Gooi en Ji |ongbloed. 3. Ontslag A. Broeders De heer A. Broeders, die sedert 1 Juni 1891 hoofd der school is, vraagt met ingang van 1 Januari als zoodanig eervol ontslag, wijl zijn gezondheids toestand het geven van behoorlijk onderwijs niet toelaat. Voorzitter. Sedert 1 Juni 1891 heeft de heer A. Broeders zijn betrekking als hoofd der school vervult op eene wijze die boven allen lof verheven is. Noode zien wij, en met ons alle ge meentenaren, hem dan ook heengaan, want altijd zijn wij en ook de ouders tevreden geweest over zijn onderwijs. Burg. en Weth. stellen dan ook voor den heer Broeder het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verkenen onder dankzegging voor de bewezen diensten. J. v. d. Steen. Ik geloof dat allen hem gaarne het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze willen ver kenen en wenschen dat hij nog lang onder de beste omstandigheden van deze welverdiende rust mag genieten. Voorzitter. De oproeping is al ge plaatst, maar met 1 Januari zal er nog wel geen hoofd in functie kunnen treden. De heer Broeders is echter zoo welwillend zoolang als tijdelijk hoofd der school op te treden. 4. Plaatsing straatlantaarn wijk C. Voorzitter. In een vorige vergadering heeft de heer Hermans de vraag gesteld of voor het Liefdegesticht geen lantaarn kan worden geplaatst. Door den heer Van Drunen is toen opgemerkt dat het eigen terrein daar nog niet eens is verlicht. Naar een en ander hebben wij een onderzoek ingesteld. Het terrein van de Zusters is behoorlijk verlicht, maar het licht van die lantaarn schijnt tegen de heg aan zoodat de daarvoor gelegen brug niet verlicht wordt. Verder schijnt het toch usance te zijn dat aan de eindpaal een lantaarn wordt aan gebracht. Aangezien hier veel vereeni gingen 's avonds vergaderen en er ook een school is, is het een groot belang daar een lantaarn te plaatsen. Nog meer reden is er voor omdat de pastoor een van de grootste afne mers is. Het G. E. B. is een bedrijf en als zoodanig moet men het dan ook exploiteeren. Voor een goeden klant moet men wat doen. Maar behalve dat, het is beslist noodzakelijk dat daar eenige verlichting wordt aangebracht. Van Dijk. Bij ons in den Hoek, daar bij die vonder, is het ook hard noodig dat een lantaarn wordt geplaatst Ik heb er Burg. en Weth. al eerder op attent gemaakt. De passage is daar nogal druk. Voorzitter. Daar heeft men niet de minste medewerking gehad voor het bedrijf. Veel huizen staan er niet, alleen maar een paar arbeiderswoningen. Als men zoo doorgaat, dan kan men wel voor iedere vonder een lantaarn plaatsen en hoe zal men dat met het bedrijf kunnen stellen. Bovendien waar zal het einde zijn. Dussen is zoo uitgestrekt en hoeveel lantaarns zou men dan wel niet kunnen bijplaatsen. Van Dijk. U zegt wel dat U geen medewerking hebt gehad van de be woners van den Hoek, maar U moet niet vergeten dat deze menschen toch genoeg mee betalen in de kosten van de electriciteit. In het tekort moeten alle belastingbetalers mede betalen of ze van het licht profiteeren of niet. De heer Van Drunen wijst erop dat ook bij hem in de buurt het noodza kelijk is dat een lantaarn wordt bij geplaatst. Voorzitter. Ik heb er geen bezwaar tegen. Voorloopig zijn wij toch nog niet aan ons maximum te verbruiken stroom, dus kost het niets. Komt later er echter een andere regeling, dan zullen die lantaarns moeten worden weggehaald en dat is vervelend. Maar we zullen er thans op die plaatsen een laten aanbrengen. F. v. d. Pluijm. Het Prov. wegen reglement geldt dat voor alle wegen. Voorzitter. Ja. U vraagt dat zeker in verband met het schoon moeten maken van de wielen. Ik heb de politie order gegeven daar streng op te letten. De heer Berm vraagt of de kloof die tusschen de Protestanten en Ge reformeerden bestaat, waardoor er een partij kinderen naar den Nieuwendijk naar schóól worden gezonden, niet kan worden opgelost Spreker vraagt zulks nu het hoofd zijn ontslag heeft gevraagd en er dus een gemakkelijke gelegenheid is om de zaak in het reine te brengen. Waar de gemeente jaarlijks ruim f400 moet geven aan een andere gemeente omdat de kinderen daar school gaan en men hier een pracht-school van een halve ton heeft gebouwd is het toch van groote beteekenis als een oplossing wordt gevonden Juist omdat hij buiten die partij staat heeft hij deze vraag met gerust heid durven stellen. Kwam 't tot een op lossing, dan zou dat voor de gemeente een groote bezuiniging zijn. Hij hoopt dan ook dat de raadsleden die daar voor in aanmerking komen hun best zullen doen om tot een oplossing te komen. De Voorzitter zegt daar een vorige vergadering al op te hebben gewezen. Berm. Desnoods zouden ze twee hoofden kunnen benoemen. De school is groot genoeg. Voorzitter. Ze kunnen er op rekenen dat ze onze medewerking kunnen ver wachten. Daarna wordt de vergadering ge sloten. BINNENLAND. „Het Tarief" schrijft: Het was wel te verwachten, dat de statistiek voor de kosten van het levensonderhoud over September een iets hooger cijfer zou aangeven dan over Juni. Gelijk bekend, zijn met name de artikelen brood, melk en boter in de laatste maanden in prijs naar boven gegaan. Toch werden deze prijsstijgingen in den laatsten tijd sterk overdreven In sommige bladen werd gesproken van een duurtegolf", van „steeds maar stijgende" levensmiddelenprijzen enz. Door de nieuwste publicaties van het Amsterdamsche Bureau voor de Sta tistiek zijn deze overdreven voorstel lingen tot hun ware verhoudingen teruggebracht. Het blijkt n 1. dat het cijfer sedert Juni met 1.7is vooruit gegaan. De mensch is nu eenmaal aan dergelijke gevallen gewoon, alleen te zien naar wat duurder wordt en niet naar wat goedkooper wordt. L>e duur dere prijzen voor brood, melk en boter, worden voor een groot deel gecom penseerd doordat aardappelen en groenten sedert Juni in prijs zijn gedaald. Vandaar dat alles met elkaar slechts een kleine verhooging overbleef. Hieruit blijkt weer duidelijk, van hoeveel beteekenis de statistiek is. Want bij allerlei oncontroleerbare en vage praatjes over stijging en daling in de prijzen van levensmiddelen krijgen wij alleen van de statistiek een cijfer, waaraan wij houvast hebben. De toename van het aantal Bijzondere Landstormvrijwilligers blijft geregeld toenemen in ons land, zoodat een uitbreiding van de sterkte met 1800 man werd verkregen. In een gisteren te Utrecht, voor de pers niet toegankelijke vergadering is na een inleiding van prof. Veraart, opgericht een vereeniging, genaamd St. Michael, tot verbreiding van de democratische beginselen in de Roomsch-Katholieke Staatspartij. Rekening houdend met de opbrengst van de rijwielbelasting, neemt De Kampioen het orgaan van den A.N.W.B., aan dat er in ons landmeer dan twee millioen rijwielen in gebruik zijn. Een cijfer, dat er op wijst, dat op elke drie inwoners bijna 1 rijwiel wordt gehouden. En daarom.... mogen wij verwachten aldus het blad, dat de Staat zich meer het lot der wielrijders zal aantrekken: dat aanleg en onderhoud van rijwiel paden meer en beter zal worden ver zorgd, dat voor de veiligheid van den wielrijder op den grooten weg meer en betSr zal worden gewaakt, dat het werk op, aan en langs den weg van den Algemeenen Nederlandschen Wiel rijders Bond meer en beter zal worden gesteund. Het snelverkeer heeft zich naast het rijwielverkeer met aan zijn karakter beantwoordend tempo ontwikkeld op onze groote wegen. De wielrijder is in verdrukking ge komen hinderlijke stofwolken bij droog weer, vieze modderspatten bij nat weer en steeds dreigende gevaren van aan- of overrijding maken het voor vele wielrijders op de groote wegen niet aangenaam meerdes avonds voelt hij zich door de verblindende verlich ting niet meer veilig. Hij wenscht, en van zijn standpunt gezien niet geheel ten onrechte, alle automobielen, vracht auto's en motorfietsen naar de maan, hoopt althans den tijd nog eens te beleven dat zij zich niet meer op de wegen vertoonen, waar hij rijdt. Welnu, zou het zoo onmogelijk zijn, dat hij reeds nu in een luttel aantal jaren zijn zin kreeg Zou het zoo onmogelijk zijn, dat de aanleg van rijwielpaden eens in het groot werd aangepakt, dat men alle plaatsen van belang, met onderling druk verkeer per motoras, verbond door rijwielpaden, met vermijding van de bestaande groote wegen. Zou het zoo onmogelijk zijn, dat er in betrekkelijk korten tijd een geheel net van rijwielpaden werd aangelegd tusschen die hoofdplaatsen, zooals men nu hoofdwegen heeft voor het algemeen verkeer Zouden de afstanden niet heel wat kunnen bekort worden door vermijding van omwegen, zonder nog te vervallen tot lijnrechte paden voor de wielrij ders Zoo zou het geld, dat de brave wielrijders meer hebben opgebracht dan de Regeering van hen verwachtte, ten nutte van hen kunnen worden besteed, maar ook het snelverkeer zou er zeker mede zijn gediend, want het zou ook "zijn veiligheid op denkweg belangrijk .verhoogen. BUITENLAND. Maandagmorgen werd in de basiliek van St. Jan van Lateranen te Rome het stoffelijk overschot van Paus Leo XIII in een monumentaal graf neergelegd. Tegenwoordig waren tal rijke kardinalen, leden van het corps diplomatique er. van het pauselijk hof. Edelwachten bewezen voor de eerste maal sinds 1870 de honneurs buiten het Vaticaan. Kardinaal Pompili hield den rouw dienst. Men meldt uit Gent aan de N. R, Ct.: Zondag greep te Gent, onder grooten toeloop van de bevolking, de plechtige inhuldiging plaats van een groot monu ment, opgericht ter eere van de ge sneuvelde soldaten op de gemeentelijke begrafenisplaats. Koning Albert woonde de plechtigheid bij Onder de autori teiten, die den Koning ontvingen, be vonden zich baron Van Voorst tot Voorst, gouverneur van Noord-Brabant, die hem begroette in naam van Koningin Wilhelmina, de ambassadeur van Frank rijk Herbette, admiraal Ronarch, die de Fransche mariniers aanvoerde aan den Yser, generaal Sir John Ducane, bevelhebber van het Britsch leger aan den Rijn, 'kolonel Martin Franklin, Italiaansch militair attaché, en de plaatselijke autoriteiten. Er waren tevens militaire korpsen van de geallieerde landen. Na de plechtigheid werd een banket gehouden, waar baron Van Voqrst tot Voorst een uitstekende rede hield, die zeer werd opgemerkt en gewaardeerd. In den namiddag is de Gentsche bevolking naar de begrafenisplaats toe gestroomd en in korten tijd was de grondvlakte vóór het monument en waren al de graven van de gesneuvel den met bloemen bedekt. RECHTSZAKEN. over 1' te zullen Bossche Politie-rechtbank, W T. C. een „broekje" van 19 jaar uit Heusden verbeeldt zich ook al dat hij „groot" is en café's kan bezoeken. Dat dit echter nog niet gaat en 't „broekje" evenmin op eigen wieken kan drijven bleek wel, toen hij wegens beleediging, natuurlijk in dronken schap was 't alles gebeurd, voor den politierechter moest verschijnen. Met wat verontschuldigingen en zoo half en half ontkennend dacht hij de zaak goed te praten. Maar dat was mis gerekend. De politieman, die als getuige werd gehoord en 't ventje dronken langs den weg had gevonden, kwam 't anders vertellen. Goedig was bekl. aange maand naar huis te gaan, maar als dank uitte hij zeer' grievende woorden aan het adres van den politieman. Volgens getuige is beklaagde er immer op uit hem te plagen en boos te maken. Toen de volgende getuige, die een oom van beklaagde is, gehoord zou worden, opperde Willem zijn bezwa ren en sprak eenige woorden van wantrouwen, mitsdien werd de zaak 14 dagen uitgesteld. 't Broekje kan naar huis toe gaan met de boodschap „dat hij, kwajon gen, iegenlijk een pak voor z'n broek moest hebben." 't Zal Willem nog niet meevallen Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch uitspraak doende in hooger beroep veroordeelde H. J. P. de Wever, 27 jaar, kantoorbediende te Rotterdam, tot 15 jaar gevangenisstraf met aftiek van voorarrest ter zake van moord op zijne echtgenoote gepleegd in een veld onder Schimmert. De Adv. Gen. had 20 jaar geëischt. In eerste instantie was beklaagde door de rechtbank te Maastricht ver oordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. ia. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft in de zaak tegen J. W,fP p. i te Oss, gedagvaard tot betaling vanf^L'. f3538.90 (met rente), zijnde het nadeelige slot van zijn rekeningcourant bij de Hanzebank op 11 November pishout,; 1923, de in appal opgeworpen exceptie verworpen, het vonnis der frechtbank, waartegen beroep was aangeteekend, vernietigd, de ingestelde vordering Schoonhei ontzegd en de Hanzebank veroordeeldle in de proceskosten. DRUNEN. Dinsdagavond is alhier 2e prijs de algem. vergadering de Coop. Eerste Schoonhe Langstraatsche Stoomzuivelfabriek ge-le Pro.s houden, onder voorzitterschap van 'den heer M, v. Halder. Met 130 van La. Bi- de 172 stemmen werd de heer C, A. hijs voor Baayens (Baardwijk) herkozen als be.Fns stuurslid. Op voorstel van het bestuurffi^g werd besloten aan elk der musschen-K Viym gilden te Drunen, Nieuwkuik enpe eere Elshout f10 subsidie voor een jaarfeest^» c toe te kennen. Mededeelingen werdE^eiin gedaan van den uitslag van het exa-L (liuk; men van den melkkursus. Deze is alsjDe gehe volgt!lli D. Nieuwenhuizen, Baardwijk 184 punten, A. Pelders 178 p.J. de Krifif i p een i I75p.P. v. d. Ven 175 p A. Smits [de lede Az. 870 p H. v. Spijk, 169 p C. rn'.het van Drunen Nz. 156 p.; A. v. Drunen pu:si Pz. 156 p.; A. Knippels 184 p.; A. v.^ERP Huiten Pz. 147 p., allen Drunen. Het hoogst aantal punten was 200. Dit jaar wordt wederom een cursus gegeven, voor jongens en meisjes boven de 16 jaar. Tot lid van de commissie van onderzoek, vacature Mostermans, Nieuwkuik, werd met algemeene stem men gekozen de heer F. v. d. Brand. Medegedeeld werd nog, dat dezen winter een cursus vervolg- en land bouwonderwijs voor jongens van Drunen en Elshout wordt gegeven, alsmede door den kapelaan een sociale cursus voor alle leden. In een Donderdagavond door den R.K. Jongen Boerenstand gehouden vergadering hield de heer M. van Huiten een practische en leerzame rede over kwaliteitscontrole der melk loeg", lerptsc! istaan. n glaar ffie me lig ka; :n woo thoude es goe Act soonl )nd h - Gi ond ndboc e lede impt e rijd b rreenig aan de boterfabriek als middel ter ver betering der melk, waarbij hij aan spoorde deel te nemen aan een des- betreffenden cursus. De voorzitter deelde o.m. dat weder om een landbouwcursus zal worden gegeven. De geestelijke adviseur, Kapelaan Goosens sprak een dankwoord en wekte de leden op, dat ieder ook eens! 'n kleine lezing zou houden. Hij deelde genwc ijsuitr de v >ven, in bel ink a; ire-lid jacfitij eld. N Het Bossche Hof, dat Iverssemakers tot 8 jaat gevangenisstraf veroordeelde, waarin deze berust, te, had mevr. Desmet veroordeeld tot 4 jaar vangenisstraf met aftrek van preventief. Op 14 Januari 1924 vernietigde de Hooge Baaj tfr'WKUlJ dit Bossche arrest en verwees de zaak naar 1^ 7 Hof te Arnhem, dat Mevr. Desmet veroordeel^ tot 3 jaar onder aftrek van het voorarrest. Mevr. Desmet teekende weer cassatie aan en ook nu weer vernietigde de Hooge Raad het Arnhem, sche 'arrest en wel op grond van de overweging dat art. 391 W. van Str. geschonden was, door' dat het Hof het oordeel van de deskundigen, dat niet. met bewijzen was gestaafd, tot het zijne had gemaakt en mede op een dergelijk oordeel recht had gesproken. De zaak werd, zooals gemeld, verwezen naar 't Amsterdamsche Hof, dat heden onder groote he. langstelling van de zijde der balie en het publiek met de behandeling van de zaak een aanvang maakte. Het O. M. werd waargenomen door den advocaat-generaal mr. dr. van Geuns. Mevr. Desmet, die door een veldwachter wordt aan binnengeleid, ziet er zeer bleek uit. Haar houding deel te is het tegendeel van onverschillig. Zij volgt ine! r<0rw de meeste nauwgezetheid het verloop der behane Leiw deling. Zondag J Geen enkel woord gaat de vrouw verloren, wiet rood behuilde oogen sterk afsteken bij haar bleek gelaat. De president stelt haar slechts enkele vragen, len Chl'is Hij topnt haar den revolver, waarmee de moord werd aanslag heeft plaats gehad. De presidentHeeft u deze pistool door het taflS? dienstmeisje aan Kerssemakers laten brengen? aan de V< Beklaagde: Ja. js y0|o President: Van wien heeft u haar gekregen? Beklaagde: Van Kerssemakers. President: Wist u vooruit wat K. met het wapen wilde *doen? Beklaagde: Neen. alhier, iiig, liaar oels te In afé van I lezer gele aan dor pond van Vooral ,jd weder Door de week wt ipcursuss in de 1 .dering. id van he fgroot v on tegen PresidentDit zijn tie vragen die ik u voor lor, ld °°k h€ DE ZAAK TEGEN MEVR. DESMET. Nadat twee arresten van Gerechtshoven door den Hoogen Raad gecasseerd zijn, werd heden voor het derde Gerechtshof, thans te Amsterdam de zaak behandeld tegen Mevr. Desmet, in ver band met den moordaanslag, welke thans een jaar en negenmaanden geleden op haren echtge noot, den heer Desmet, te Valkenswaard plaats had. Hét is bekend, dat genoemde heer Desmet, door den linnen fabrikant J. Kerssemakers eerst naai de bosschen tusschen Valkenswaard en Leende meegevoerd zijnde, daar ter plaatse werd aange vallen, waarbij de heer D. door revolverschoten ernstig werd getroffen. Kerssemakers werd nog denzelfden avond 4 Jan 1923 gearresteerd en Mevr. Desmet 2 dagen later, verdacht van mdeeplichtigheid. De Bossche Rechtbank gaf op 31 Juli 1923 in de zaak tegen Mevr. Desmet een vrijsprekend vonnis, daar zij de medeplichtigheid niet bewezen achtte. pig heb te stellen. Wij zullen nu eerst getuigen hooren. De verdediger Mr. E. van Zinnicq Bergmann verzet zich tegen het verhooren van Kerssemakers als getuige onder eede. Pleiter wijst erop, dat hij zich steeds verzet had tegen het hooren van deze medebeklaagde die tot 8 jaar gevangenisstraf ver oordeeld is. De verklaringen van Kerssemakers zijn bij iedere nieuwe behandeling der zaak ver warder geworden en steeds waren de verklarin gen van beklaagde waar, die van K. onwaar ge bleken. De advocaat-generaal Mr. van Geuns meende dat K. evenals in vorige instanties gehoord moet worden. K. is wel medebeklaagde en spr. huldigde en eerbiedigde de opvatting van den verdediger, maar voor den man is toch de zaak thans afge- loopen. Hij is veroordeeld en ondergaat thans zijn straf, Na raadkamer deelde de president mede dat het Hof besloten had K. wel onder eede te hooren. Als eerste getuige werd gehoord de opperwacht meester Hart, die Tia den moordaanslag ter plaatse het onderzoek had ingesteld. Hij verklaarde dat eerst Kerssemakers en daarna bekl. gearresteerd was. Kerssemakers had spoedig bekend. Dr. Van der Loo van het ziekenhuis te Eind hoven verklaarde dat eenige der kogels, die den heer Desmet troffen, den dood hadden kunnen veroorzaken. Een wapenhandelaar uit Eindhoven legde als deskundige verklaringen af omtrent den revolver, waarmee de aanslag gepleegd was en de kogels. Daarna werd Kerssemakers gehoord. De Adv.-Gen. wenscht dat deze getuige gedeel telijk met gesloten deuren zou worden gehoord in het belang van de zedelijkheid. Na raadkamer beslist het Hof, dat aan het ver zoek zal worden voldaan. Raadsheer rapporteur Mr. Jolles stelt den tuige eenige vragen, welke met een fluisterend weifelend „ik weet het niet" beantwoord worden, Getugie is zeer zenuwachtig. Mr. Jolles: Houdt u u nu zoo vergeetachtig? GetuigeIk weet het niet. Mr. Jolles: Of is uw geheugen zoo achteruit l gegaan? Getuige barst in snikken uit. „Ik weet het niet", fluistert hij„Het is nu al de zevende maal dat ik voorkom Mr. Jolles: Heeft u na den moorda'anslag bekl. met uw auto gehaald en met haar rondgereden? Getuige: Ik weet het niet. Mr. Jolles: Als u u niets meer herinnert zal uw getuigenis niet veel helpen. U hebt het verschillen de keeren met bekl. er over gehad, dat mijnheer Desmet doodgeschoten moest worden. Getuige. Ja, we hebben er wel eens over gespro ken. Na nog eenige vragen werd getuige verder met gesloten deuren gehoord. De Adv .-Generaal van het Gerechtshof te Am sterdam eischte na een uitvoerig requisitoir tegen Mevr. Desmet een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar met aftrek van een jaar preventief. Dezelfde straf was door het Hof te 's-Bosch»op gelegd. e plaatse pieten? vergade: billenden reelit ha |ren wel j een klei: mr, alsoo itkeering door den selp zie: Bi-dt alzo st voorst» s bestaan en, te bre .gil en be te handh irende eei ling der iets meer adering i Door gelde Vri café van e duiven ider dan jsduiven) esters hier Pujjenbr H. L. di en dan o -vullen. Ni naar eei volgt toe Basse Ou- prijs A. 10e prijs raëls; 5e N. Mer E.V.: A. lasse Ou i 2e en rt; 4e ei Th. vai E.V. tw .en. asse Joi en 3e irok4 Th. var M. vai liegklass 6e en .Steense is W. va prijs M F. El - -■■■■ Schoonhei en a -meld, d .gen hee

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2