i ECHO Mi il! EI ZUli 11 WITTE ilOiCOQP - WAALW11K. Zaterdag en Zondag a.s.: Onaekend Prachtwerk. jet. 47e Jaarg. TWEEDE BLAD. Jaarmarkt te W a a w ij k op Donderdag 30 October 1924. Met het oog op den feesidag van a.s. Zaterdag, verschijnt ons blad, ook it? onze gemeente, as. VRIJDAG AVOND. Advertenties" en berichten moeten in ons b^zit zijn uiterlijk Vr ij dagmorgen 9 uur. De heer Frans Spijkerman, tot dusverre adjunct-inspecteur der directe belastingen enz te Eindhoven, is be noemd tot inspecteur dierzelfde mid delen te Amsterdam, Hedenavond ten half acht heeft de groote propaganda-vergadering plaats voor den R.K, Vrouwenbond, waar als spreekster optreedt mevrouw Brouns-van Besouw uit den Bosch. Naar wij vernemen is de raads vergadering die gewoonlijk den laatsten Vrijdag der maand wordt gehouden, uitgesleld tot Vrijdag 7 November. Aan de Waalwijksche Pluimvee- vcreeniging is bij Kon. Besluit ver gunning verleend tot het houden van een verloting. Hongaarsch Strijkkwartet. Het eerste der abonnementsconcerten in dit seizoen, wederom gearrangeerd door de Holl. Concertdirectie Dr. G. de Koos te 's Uravenhage, met mede werking van het Comité te dezer plaatse, is, we durven het gerust zeggen, een buitengewoon succes geweest. Waren de abonné's ook het vorig seizoen ten volle bevredigd, deze waarlijk schitterende inzet heeft de uitstekende reputatie van deze soort van concerten ten volle bevestigd Dat was heerlijk musiceeren, onge kunsteld, van een ongeëvenaarde expressiviteit, waarbij de kunstenaars, men voelde het, telkenmale hun gansche ziel legden in de wonder mooie scheppingen van Haydn, Schu bert, Tschaikowsky Het programma bevatte allereerst Haydn's kwartet g. gr. t. Op. 64 No. 4, dat met diep gevoel en sublieme voordracht werd uitgevoerd Het kwam ons echter voor alsof schijnbaar niet dadelijk de juiste stemming er was: het scheen als was het aanvankelijk een zoeken naar het juiste aan- en dóórvoelen. Een groot genot bracht evenwel het cantabile sostenuto, in een verrukkelijk meesleepende opvat ting gemusiceera, rijk aan tal van verrassend mooie momenten Jammer dat na het derde gedeelte door het uitgaan van het electrisch licht eenige storing ontstondhet publiek trok er zich echter weinig van aantoen er al heel gauw een petroleumlamp op het podium verscheen, was het incident zoo vergeten. Uit Schubert's werken straalt telkens opnieuw weer een geweldige bekoring. Het muzikale element is bij hem steeds hoofdzaak en dit kan van al zijn werken gezegd worden. Zoo ook van dit heerlijk kwartet Op. 29 a. kl. t. Meesterlijk was hier het spel der kunstenaars, in hun overweldigend mooie voordracht, verrukkelijk van beheersching, van kracht en van kleur, zóóals alleen ware meesters van de hooge kunst dit geven kunnen. Het was alsof alle belangrijke factoren hier in dit machtig muzikaal product hun hoogste punt van volmaakte samengang bereikten. Opmerkelijk was hier, kan het ook anders de buitengewone aandacht van het publiek in de zaal. Men zegt wel eens, dat in vele gevallen een bijzonder contact bestaat tusschen musiceerenden en toehoor ders zoo ooit, dan was dit thans wel het gevalbij de talrijke subtiele pianissimo's was de „ademlooze" aandacht voor dit grootsch musiceeren typeerend voor het kunnen volgen, het aanvoelen van deze schier hemel sche muziekmen kon een speld hooren vallen. In Tschaikowsky'sch heerlijk kunst product na de pauze konden de artiesten zich wederom en zéér zeker niet minder dan in Hubert's werk, in hunne volle kracht toonen. Wat een voorname rijkheid aan afwis seling leveren steeds weer opnieuw die heerlijke werken van den Russi- schen meesterHet is een aaneen schakeling van de prachtigste motieven en melodieën. Sprekend is de hoofd gedachte, die mij in de muziek van Tschaikowky (vooral in de vierde, alsook in de symphonie pathétiquej thans ook weer in dit kwartet zoo heeft gefrappeerdde sombere terneer geslagen overpeinzing van een ver moeiden geest, vermoeid, omdat he leven hem slechts weinig vreugde, echter veel smart heeft doen kennen. Na een inleiding van droefgeestige melodieën (welk een onuitputtelijke bron hieraan biedt ons de muziek van Tschaikowskykomt dan een andere sfeer van gedachten de eerste ver vangen, waarbij als 't ware een beelc uit het verleden opdoemt als een mooie herinneringdie van de lente der jeugd. Hier toonden de kunstenaars ons wederom een hoogtepunt in hun kun nen met welk een machtig gepassion- neerde toongeving in volmaakt homo geen tesamen klinken werd dit gedeelte vertolkt! Het laatste deel .deed me, wat de gedachte aangaat, weer sterk denken aan het slotdeel waarmede ook de vierde symphonie eindigtna de berusting als t ware de voldoening schenkende verheugenis in het geluk van anderen. Dit. laatste deel biedt wederom een keur van de heerlijkste muzikale oogenblikken hoe'prachtig klonk het hierin voorkomende fuga Het werk eindigt in een briliant slot gedeelte, dat als 't ware de overwin ning verheerlijkt van het beter ik in den mensch. Een welverdiend krachtig applaus, dat de artisten eenige malen tot terugkomen noopte was de belooning j voor het buitengemeen kunstgenot. Het was een heerlijke avondj Bij de beschrijving der nieuwe j zaak van den heer Jan Maiks alhier, verzuimden wij te vermelden, dat het j geheel is verbouwd naar ontwerp en onder beheer van 't architecten-bureau j Van Ree Bossaerts alhier, dat hier j wederom alle eer bij heeft ingelegd, i zooals wij zulks van dit bureau ge- j woon zijn Zooals wij hebben aangekondigd hield de R K Werkliedenvereeniging 11. Zondag haar jaarfeest Des morgens ten 7 uur ging men gezamenlijk ter kerke, waar de H Mis werd opge dragen door den Eerw. adviseur en de leden ter H. Tafel naderden. Des avonds werd een feestavond j gehouden, waaronder de Eerw advi- seur een kort woord tot aanmoediging sprak en die door de medewerking j van harmonie en tooneelvereeniging een buitengewoon gezellig verloop had. De leden en respectieve huis- genooten hebben zich uitstekend ge amuseerd. Aan het slot sprak de voorzitter een hartelijk woord van dank tot allen die tot het welslagen van dezen avond hadden meegewerkt. Woensdag 29 October n.m. 7'/21 uur zal vanwege den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders j voor leden en belangstellenden, op treden de heer P. Strijbis in de Chr. Bewaarschool in de Besoijensche Steeg. In de Prov. Bossche Crt van j 1.1. Vrijdag en 't Huisgezin van gister- i avond komt een beticht voor dat de aanleg van en levering van bloemen voor het terrein der as tentoonstelling is gegund aan den heer Frits van Bladel. Dit bericht is ónjuist, daar van gunning geen sprake zijn kan, waar het hoofdbestuur nog niet over deze aangelegenheid heeft ver gaderd. Onder no 73 is aangesloten bij den Rijkstelefoondienst alhier Mevr. Wed. Ph. Timmermans-Sweens Door de tooneelclub van den R K. Vrouwenbond is, onder leiding van mej Eisa Rubbens, in studie genomen een tooneelwerk getiteld „Geertrui van Oosten",-door kapelaan van Delft speciaal geschreven voor deze vereeniging. Van de 83 lotelingen dezer gemeente voor de lichting 1925 zijn er 35 bestemd om te worden ingelijfd, zoodat tot en met no. 50 dienst olichtig is Vanaf no. 51 zijn dus vrijgesteld van dienst. De leerlingen der Rijksvakschool een 30-tal, hebben gisteren onder lei ding van hun leeraren de heeren Gediga en Stütz, een bezoek gebracht aan de magazijnen enz. der bekende nuiden-firma Kaufmaan te Rotterdam. Onder leiding van o m. den heer Kaufmann zelf werden zijne groote inrichtingen bezocht, alles uitgelegd en verklaard, zeer tot leering van de studenten, die zeer enthousiast waren over dit voor hen zeer interessant jezoek. Na afloop werd hen door den firmant een lunch aangeboden, waar aan de heer Kaufmann z'n vreugde uitsprak over dit bezoek, omdat hij er zich over verheugde dat meer en meer jongelui zich met ernst toeleggen op de studie der schoen- en lederindu strie en wat daaraan annex is aan de Rijksvakschool te Waalwijk, die niet alleen in Holland maar over de geheele wereld zulk een uitstekende naam heeft. Dit heeft hij op z'n buitenland- sche reizen meermalen kunnen con- stateeren. De heer Gediga bracht den dank den fdirectie der school en der j aanwezige leeraren over, terwijl de heer Henke namens de leerlingen dankte voor dit hoogst leerrijke bezoek en hartelijke ontvangst. Zooals wij reeds eerder in ons blad aankondigden, geeft de tooneel club van het R K. Meisjespatronaat „St. Cecilia" in de parochie van O. L. Vrouw, dit jaar wederom haar gebruike lijke feestuitvoering. Opgevoerd zal worden „De Twee Moeders", naar een oud Duitsche legende, een Maria- spel in vier bedrijven, gevolgd door j een blijspel „In de wachtkamer van den dokter". De tooneelclub zal hare goede repu- j tatie ongetwijfeld handhaven en ons een genotvollen avond bezorgen. DRUNEN. Voor de nieuwe com- muniebank onzer parochiekerk, welke j zal worden vervaardigd van marmer, versierd met beelden van koper en waarvan de kosten f 2200 bedragen, j zijn reeds f 1400 aan giften binnen gekomen. s Met den bouw der ftieuwe har- moniezaal is reeds een aanvang ge maakt. Bij gunstig weer hoopt men begin December klaar te zijn Alsdan zal in een lang gevoelde behoefte zijn voorzien. De Erve Wed. J v, Nelle, de bekende firma van koffie, thee en tabak, zal alhier op Donderdag 30 Oct., nam. 5 uur, een filmvoorstelling geven, welke voor iedereen toegankelijk is De film is getiteld „De Thee" Een reclame die veel publiek zal trekken. De onderafd. „Drunen" van den Bijenhoudersbond van den N C. B. zal op Woensdag 29 Oct. nam. 6'/2 uur op het Jongenspatronaat een algemeene vergadering houden O m. zal worden behandeld: „Het geven van een cursus gedurende dezen winter". Stelselmatig breidt zich deze liefhebberij hier uit. Bij voldoende deelname zal door het hoofd der O. L. school (Dorp), den heer J P, v. Rooij, dezen winter een cursus „Herhalingsonderwijs" wor den gegeven, voor degenen die reeds meer' dan 2 jaar de school verlaten hebben. SPRANG CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Donderdag 30 October des nam te 2 30 uur ten raadhuize der voor malige gemeente Capelle. Agenda 1. Vaststelling notulen. 2. Vaststelling algemeene plaatselijke politieverordening voor de gemeente Sprang-Capelle (beslissing inzake slui ting café's op Zondagen). 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van leden van de commissie voor de bedrijven. 5. Benoeming van leden van de commissie voor de openbare wegen. 6 Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur te Capelle. 7. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur te Sprang. 8. Goedkeuring rekening Burgerlijk Armbestuur Sprang over 1923. 9. Goedkeuring begrooting 1925 van het Burgerlijk Armbestuur te Sprang. 10. Aanvrage vrijstelling van de verplichting tot het doen geven van onderwijs in de lichamelijke oefeningen. 11. Vaststelling rekening gemeentelijk Electriciteitsbedrijf over 1922 en 1923. 12. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten over 1923. 13. Voorloopige vaststelling ge meenterekening 1923. 14. Aanbieding gemeentebegrooting 1925. 15. Benoeming commissie van onder- zoek gemeentebegrooting 1925. 16. Vaststelling vergoeding ex art. 101 der L. O.-wet 1920 voor de bij zondere school te Sprang. 17. Benoeming van een gemeentebode. 18. Voorstel van Burg. en Weth tot: a. opheffing der O. L. school in de Nieuwstraat b. ontslagverlening aan het per soneel dier school c beschikbaarstelling der door op heffing vrijkomende gebouwen voor het bijzonder onderwijs. Gisteravond sloeg het paard, gespannen voor een kar van een aard appelhandelaar uit Aalburg, in 'de Besoijensche Steeg alhier, door den schrik, tengevolge van het breken der strengen, op hol. Paard en kar kwamen in den sloot terecht naast de trambaan. Spoedig kwam hulp opdagen, waarna met veel moeite paard en wagen weer op den weg werden gebracht Alhier is opgericht eene Damclub welke in de zaal van den Chr. Volks bond hare wedstrijden houdt Het tweede tiental hield een wedstrijd, waarbij de prijzen ten deel vielen aan le prijs A. de Jong, 2e pr. A. Versteeg, 3e pr. A. Versteeg Azn. RAAMSDONKSVEER. De heeren J, P. v. Dongen-Torman, G. A. v. Dongen en A. v. Suijlekom treden dit jaar af als gemachtigden van het Kiescollege, terwijl de heeren J. G. Knaap en D Zijlmans aftreden resp. als Ouderling en Diaken der Ned. Herv Gem. Allen kunnen herkozen worden. De collecte voor het Sanatorium voor Zenuwlijders te Zeist bracht f 44,58 op. Een kindje van den heer D K viel en bekwam daarbij een scheuring van een der armspieren, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen zal de film „Adore Te" alhier in het St. Henricus gebouw vertoond worden en wel op 15, 16 en 17 November. Door dames-propagandisten van den R. K. Vrouwenbond zullen 1 Nov. 2 blijspelen worden opgevoerd. Door de Koninkl Erkende Post duivenvereniging „Prinses Juliana" zal 8 en 9 Nov. een Prov. Postduiven- tentoonstelling worden gehouden. RAAMSDONK. De levering van steenkolen voor de gemeentegebouwen, is bij inschrijving opgedragen aan A. de Bont, op 't Dorp! A.s. Donderdag houdt de plaatse lijke kynologenclub een jaarvergadering in hotel „Hof van Holland" ter be spreking tentoonstellingsplannen. Het bouwen van een dubbele woning voor den heer J. A. Baijens alhier is gegund aan J. Leijten. De dienstplichtigen van lichting 1925, die geen vrijstelling ontvingen en een lager nummer trokken dan 39, moeten in dienst komen. De heer A. de Wit alhier, is na openbare aanbesteding, aannemer ge worden voor het maken van een ge- deeltelijke rioleering van den Breda- schen weg, onder Princenhage, voor de som van f 2730,—. Gisternacht zag onze nachtwaker B. over den weg bij het station, op 1 Meter hoogte, een draad gespannen. Eerst werd aan kwaadwilligheid ge dacht doch bij onderzoek bleek, dat de draad op een laschpunt was ge sprongen. Gelukkig dat op dien tijd geen wiel rijders de statio nsstraat zijn gepasseerd, daar het'dan niet zonder ongelukken zou zijn afgeloopen. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den Raad dezer ge meente op Vrijdag 31 October 1924, des namiddags twee uur in het ge meentehuis aldaar. Te behandelen zaken: 1. Mededeeling proces-verbaal kas- opnama Gemeente-Ontvanger 3e kwar taal 1924. 2. Vaststelling suppletoir kohier hondenbelasting, dienst 1924. - 3 Benoeming lid commissie plaat selijk schooltoezicht. 4. Benoeming lid commissie van aanslag Rijksinkomstenbelasting. Vaca ture C L. Scherp. 5. Aanbieding Gemeentebegrooting 1925 en bedrijfsbegrootingen 1925 6 Benoeming commissie van onder- derzoek voor de begrooting 7 Ingekomen stukken. 8. Rondvraag. 9. Reclames. GEERTRUIDENBERG Mej. Neder- hof en de Heer Tiggelman zullen uitkomen als spelers in hel Westelijk districts twaalftal der Korfbalbond. Mej. Haverorst en den Heer Tim mermans zijn aangesteld als reserves. Alle zijn lid der korfbalvereeniging „B.LE.I" alhier. Zondagavond 4 uur bracht onze harmonie „Apolio" een serenade bij de familie Berende-van der Pluijm ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijks feest. Daarna maakte ze nog een mu zikale wandeling door de stad. Zaterdagavond gaf de dansclub „de Hobbezak" alhier haar openings bal in hotel Santbergen, hetwelk zeer 'druk bezocht is geworden. Maandagmiddag had A. de P. het ongeluk bij zijn werkzaamheden zich met een beitel door den vinger te steken. Op de gemeente secretarie ligt voor ieder ter inzage tot 18 Nov e.k. de opgaaf der uitkomsten der metingen en schatingen van gebouwde en on gebouwde belastbare gronden. Deze week zal de bioscoop Rio- zi weer alhier arriveeren, om voor eenigen tijd op haar standplaats op de markt bioscoopfilms te laten draaien.1 Aan publiek zal het hun zooals altijd nu weer wel niet ontbreken. MADE. De werkman P. de Wijs al hier had op zijn werk het ongeluk een zware ijzeren buis op zijn linkerarm te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel sterk opzwol en hij zich onder genees kundige hulp moest stellen. Dezer dagen had de werkman H. Damen alhier werkzaam in de steen fabriek „De Donge" het ongeluk een laag zWare steenen op zijn hand te krijgen waardoor een vinger en twee vingertoppen verbrijzeld werden, zoo dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Met toestemming van de Raad van Beheer zal door de Kynologenclub vhn Made en Omstreken op het einde April of begin Mei 1925 een tentoon stelling gehouden worden van alle variëteiten herdershonden. Als een bezonderheid kan worden vermeld, dat in den tuin van den heer W. Menne alhier een appelboom staat, die in dit jaar voor de tweede maal bloeit en reeds enkele vruchtjes draagt. Zaterdagmorgen viel vrouw C. Dame-van der Zanden alhier van de zolder met het gevolg dat de ongeluk kige bewusteloos bleef liggen De ont boden geneesheer als ook geestelijke hulp was Spoedig ter plaatse, De vrouw tot bewustzijn gekomen, klaagde zeer over pijn in borst en schouder. Haar toestand is ernstig. Op de veemarkt van Maandag 27 Oct. waren aangevoerd 62 stuks hoornvee en 36 stuks biggen, prijzen gelden als volgt: Vet vee f 1,10 f 1,20 per K.G. Kalfkoeien f 425 a f 475i Kalfvaarzen f 375 a f 425. Muntigen f 210 a f 250. Hokkelingen f 100 a f 50. Kalveren f 60 a f 75. Biggen f 8 tot f 12 per stuk. Handel vrij goed. De markt had veel bezoek. Op het door de Waterleiding Maatschappij voor Westelijk Noord- Brabant aangekochte terrein op de Punt van de Made, wordt een tusschen- watertoren gebouwd. ALMKERK jl. Vrijdag had de zoon v. d. Landbouwer van H. alhier het ongeluk met een kar suikerbieten in 't water te geraken. Spoedig wist men met vereende krachten, paard en kar op 't droge te krijgen, met eenige schade aan de kar, kon van H. (natuurlijk met een nat pak) zijn reis vervolgen. Naar wij vernemen is tot Hoofd der Nieuwe Chr. Herv. School alhier benoemd de Heer Cornells van Goes. 30 Qct a.s. 's avonds 7 uur hoopt Ds. Both Herv. pred. alhier, in de Ned. Herv. Kerk den dag te herdenken der Hervorming. De collecte gehouden in de Gerf. Kerk te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) ten bate der Bartemêeus Stichting bracht op f 90. Het zoontje van de Heer van A. viel zoodanig van een bietenkar dat hij een been brak, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Gepaseerde week werd ten na- deele v d. we-rkman v. d. S. op de polder Kreintjeswei „een portemonaie" ontvreemd met ongeveer f 8.— v. d. daders tot op heden nog geen spoor. WOUDR1CHEM Naar wij vernemen heeft de Ed.Achtb. Heer P. Verhagen Burgemeester dezer gemeente, tegen 1 November a s. als zoodanig ontslag aan gevraagd, Woensdagmiddag vergaderden op het gemeentehuis alhier de Burgemees ter en verschillende Wethouders van de gemeenten in het Land van Heusden en Altena over de kwestie van de electriciteitsvoorziening Naar wij ver nemen was men het er algemeen over eens, dat de toestand onmogelijk kan blijven zooals hij thans is en er nood- i wendig verandering in in gebracht moet worden. De meeste gemeenten zuchten onder een jaarlijks toenemend tekort van het electrisch bedrijf, ver schillende gemeenten nu reeds tot een bedrag van f 10.000. Een commissie bestaande uit den Burgemeester der gemeenten Almkerk, Andel, Giessen, Rijswijk, Dussen, Eethen, de Werken en Sleeuwijk, waar aan de gemeentesecretaris van Woudri- chem werd toegevoegd als Secretaris, werd gevormd, die een bespreking zal gaan houden met de Directie van de P.N E.M. om voordeeliger condities te verkrijgen. Verder werd besproken, om indien de P.N.E.M. hiertoe niet bereid is, dan eenparig het contract bij de P N.E.M. op te zeggen ten 1 Jannuari 1927, NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 28 Oct. 1924. Daar ook de dubbele Raad van Herpt en van Oud-Heusden stemden tegen vereeniging met Heusden, zijn alle stern-uitbrengende college's tegen het annexatie ontwerp. In 't geheel brachten van de 41 personen (één was afwezig) er slechts 3 hun stem uit vóór bedoeld ontwerp. Met ingang van 31 Oct. is de Eerw. Heer kapelaan A. van der Heijden, die gedurende vijf jaren hier werkzaam was, benoemd als zoodanig te Heeze in zijn plaats komt de Eerw. Keer C. Waalwijk, 28 October. De verkochte Bruid. DUSSEN. Zaterdag j.l. zon de heer W. Pols alhier, bietenloof gaan rijden. Toeh hij echter over de brug op het land wilde rijden, maakte het paard zich ergens bang van en begon achteruit te loopen en kwam in het water terecht. Door toegeschoten hulp 'wist men eerst het paard uit zijn benarde positie te redden, waarna de kar op het droge werd gebracht. Een vrachtauto van de firma K. van Andel uit Gorin'chem, geladen met bloem, had bij het uitwijken voor een kar, het on geluk tegen een paal .der electrische geleiding terecht te komen. De paal hing lieelemaal 1 schuin over en een gedeelte van Dussen zgt 1 zonder licht. De aut;o zakte zoo diep in den I grond weg, dat ze met eigen kracht niet terug kon en moest men met behulp van eenige personen eerst den wagen lossen. Het duurde anderhalf uur, eer ze weer op straat stond. Na weer geladen te zijn kon ze de rei's vervolgen. Het ongeveer lj-jarig kind van H. viel dezer dagen in een kuip met water. De moe der bemerkte het gelukkig spoedig en kon zoo haar lieveling van een wissen dood .red den. De heer Th. v. M., boomkweeker al hier, rooide dezer dagen een mangelwortel, welke het kollossale gewicht had van ruim 16 pond. 1 Dezer dagen vond H. D. alhier nog een vogelnestje met 5 eitjes. Wel een zeldzaam heid. Maandag reed van D. alhier met een geladen bietenkar over een schaap. Het arme dier bloedde aan een der achterpooten, doch bekwam anders geen letsel. Het bieten rijden is thans in vollen gang; de uitkomst valt mee. De wegen i hebben hiërdoor echter veel te lijden en zijn door den modder glad en voor auto's, motor rijwielen en rijwielen, zeer gevaarlijk te berijden.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5