to s I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen FEUILLETON GEMEENTERAAD. „NOORD-BRABAND" Na het rooken WYBERT WOENSDAG 5 NOVEMBER 1924 am- s en met and 3152 ing NUMMER 88 wumaum J 1 UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdreaECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. (VrrpP^WAA LW U K 88) DOOR ERVARING STERK- verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende 47e JAARGANG d,V. L - j. A Hamers, igers Wed. <1 1' DeEcho van het Zuiden en Courant Dit blad verschijnt, WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. SPRANG—CAPELLE. Openbare vergadering van den raad der gemeente op Donderdag 30 October, des na- middags ten balf drie uur. VoorzitterEdelachtb. beer Meijer. Ongeveer kwart voor drie uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. Ingevolge art. 24 van bet reglement, ver zoekt hij de toehoorders op de publieke tri bune, die zeer talrijk zijn opgekomen, het hoofd te willen ontblooten. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd goedgekeurd en vastge steld. AAN DE ORDE; 1. Vaststelling algemeene plaatselijke politie-verordening voor de gemeente Sprang- 'Capelle (beslissing inzake sluiting café's op Zondagen) Voorzitter. Omtrent bet sluiten der café's op Zondagen, van 912 uur des v.m., staak ten in de vorige vergadering de stemmen. Ook betreffende de diepgang in de haven moet nog een besluit worden genomen. Rijken. Alvorens tot stemming wordt over gegaan, wil ik den Voorzitter vragen, of hij maatregelen heeft «genomen, dat b.v. Kamp aan doorgaande reizigers kan tappen. Michael. Dus dan moeten er uitzonderingen worden gemaakt. Dat zal voor bet hoofd der politie een moeilijke kwestie worden en daarom is bet m.i. bet beste maar, dat van 9—12 uur de zaken ook open mogen blijven. Voorzitter. De zaak is voldoende bespro ken. Van Willigenburg. We moeten tot stem ming overgaan. Verheijden. Gij bent toch zeker geen Voorzitter. Van Willigenburg. Dat is zoo usance. Verheijden. Dat is usanceWij zitten hier in Capelle en daarmee afgeloopen. Voorzitter. Kalmte. Verheijden. U is de Voorzitter en hij doet altijd of bij het is. Het voorstel van Burg. en Weth. hierna in omvraag gebracht,, wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Kerst, Oerlemans, Zwart, Verhoeven, van Willigenburg en v. d. Hoeven; tegen de heeren Moonen, Ver heijden, Rijken, Michael en Middelkoop. Voorzitter. Wij hebben eens geïnformeerd hoe het beste te handelen met den diepgang. Aangenomen mag worden dat 0 voet water, dat is 1.75 M., aanwezig is, doch men geeft in overweging geen diepgang te bepalen. In Capelle is dat, vroeger ook nooit geweest. Middelkoop. Het gevaar voor de scbnpen zit 'in meer in de banken, die buiten de vaargeul zijn gelegen. Michael. Het is gevaarlijk een zekere diepgang te bepalen, want is b.v. officieel aangegeven dat deze 1.75 M is en een schip breekt, dan is de gemeente verantwoordelijk en zit dan voor de kosten te kijken. Daarom zou ik vrij willen blijven en niets vastleg gen. Middelkoop. Of de haven zou heelemaal in orde gemaakt moeten worden. De heer Oerlemans merkt op dat voor Vrijlioeve-Capelle altijd een diepgang voor de Haven is bepaald. Doet men het niet, dan heeft eenieder het recht om binnen te komen en dan voorziet hij veel meer moei lijkheden, want komt dan een schip binnen met te grooten diepgang, dan stremt hij het geheele verkeer. Verheijden. Dan moet er toezicht zijn, afiders doen ze het toch. Oerlemans. Als ze het verkeer niet_ hin deren dan beteekent het niets, terwijl de risico voor den schipper blijft. De gemeente heeft dan geen enkele verplichting op zich genomen. De heer Michael zou zeggen dat in een der gelijk geval de gemeente kan worden aan gesproken. De heer Oerlemans zegt, dat, wordt de algemeene waterstand aangegeven,, de ge meente geen risico meer beloopt als een schip van grooteren diepgang binnenkomt en dan breekt. In Vrijhoeve heeft men ooit een dergelijk geval gehad. Indien er toen geen diepgang zou zijn bepaald, dan zou de gemeente de kosten wel hebben moeten ver goeden. Michael. Dan moet de breedte ook worden bepaald, anders haalt het niets uit. Middelkoop. Men heeft hier in de vaar geul water genoeg, maar het is juist met de kanten, daar is te weinig water en daar zit men dan juist mee vast. Oerlemans. Ze zijn verplicht om te lich ten. Lijdelijk verzet plegen kan een schipper dan altijd doen, doch daarvoor moet mén juist den diepgang vastleggen. Verheijden. Ik zou alles maar blauw blauw laten, dat schijnt me voor de gemeen te liet beste te zijn. Als ge den diepgang be paalt, moet ge de breedte ook aangeven en daar is niet aan te beginnen want de geul is erg smal. De heer Oerlemans stelt voor den diepgang voor de haven te Capelle op 1.75 en die voor Labbegat op 1.90 te bepalen en 4 M. breedte. Aangezien dit voorstel door geen der le den wordt ondersteund kan het niet in om vraag worden gebracht. Het voorstel van, Burg. en Weth. daarna in omvraag gebracht, wordt met op een na algemeene stemmen, die van den heer Oer lemans,, aangenomen. 3. Ingekomen stukken. Schrjj.y.en van Ged. Staten houdende het bericht, dat tot zetters zijn benoemd de heeren A. J. Verhoeven te Capelle en J. Nieuwenhuijzen te Sprang. Een schrijven van den Commissaris der Koningin, houdende het verzoek aan de R. K. Politieschool een subsidie te willen ver- leenen, wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van de heeren Colet en Benja- minse, waarin ze verzoeken de huur van hun woning te willen verlagen, zulks met het °°g> dat 111111 salaris met 15 Pct- is ver" laagd, plus ƒ200 die ze minder krijgen door het vervallen van het herhalingsonderwijs. Adressanten wijzen er op, dat de huur van hun woning is geregeld naar het salaris van eenigen tijd terug. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor afwijzend te beschikken. De woningen, die met Rijksvoorschot zijn gebouwd, mogen ook niet in huur worden verlaagd. Den heer Michael komt het voor, dat de woningen van de hoofden der scholen met 350.veel te hoog worden betaald. Voorzitter. Het oude schoolhuis in Sprang is voor 300 verhuurd, maar dan moet de bewoner zelf voor alle zaken binnen het huis zorg dragen. Michael. Men moet hier in aanmerking nemen, dat de woningen voor andere men- schen bijna niets geen waarde hebben, omdat die niet vlak bij de school willen wonen. 300 huur is hoog genoeg, of laat anders 10 pct. van hun inkomen betalen. Middelkoop. Zouden ze bij publieke ver koop ƒ4500 opbrengen? De heer van Willigenburg zegt, dat, wordt op het verzoek van adressanten ingegaan, men met twee maten gaat meten, want eem- ge maanden geleden is door de bewoners van de huizen der Woningbouw vereen icing Capelle gevraagd, de huur te willen verla gen en toen is op dat verzoek niet ingegaan. Zonder twijfel zijn de inkomsten van die menschen ook heel wat minder dan een tijd geleden. Gelijke monnikèn, gelijke kap pen. Als men de woningen van de hoofden der scholen gaat verlagen, dan moet men de gemeente-woningen ook verlagen en wat zal de gemeente dat gaan kosten. Een, zesde van het salaris mag aangenomen worden voor de huur. De heer Michael meent dat den Minister wel eens onder liet oog mag worden gebracht hoe de toestand op het platte land Is ge schapen. Middelkoop. De kwestie ls maar dat de woningen op zich zelf genomen die waarde niet hebben. Iets anders is of zulks ook van de huizen der woningbouwver. gezegd kan worden. De heer Oerlemans wijst er op dat de hoofden der scholen niet meer verplichtend zijn om bij de school te wonen. Verder merkt hij nog op dat betreffende de woningen van de woningbouwvereeniging nooit is gezegd dat de huren zullen worden gehandhaafd. Michael. Een middenstandswoning in Kaatsheuvel, die lang 8.50 heeft opgebracht is nu nog voor geen 7.te verhuren. De middenstanders kunnen deze huren niet meer betalen. Verheijden. Het zal gauw genoeg blijken, dat al die bouwerij van woningen voor de arbeiders groote nonsens is gewéest, want niemand die er onderhand nog in kan wo nen. Het voorstel van Burg. en Weth. in om vraag gebracht wordt met 7 tegen 4 stem men aangenomen. Voor stemden de heeren Moonen, Oerle mans, Rijken, Zwart, v. d. Hoeven, v. Wil ligenburg en Verhoeven; tegen de heeren Verheijden, Kerst, Michael en Middelkoop. Oerlemans. Het blijkt me dat ik me heb vergist. Enfin, bij de behandeling van de begrooting kan ik daarop dan nog wel eens terugkomen. 4. Benoeming van leden van de Commissie voor de bedrijven. MAATSCHAPPIJ VAK VERZEKERING OP HET LEVEN van „De Echo van het Zuiden". GERECHTIGHEID. Bernard fronste het voorhoofd, toen hij die weinige woorden las. Helaas mompelde hij zeer zacht, de beker is dus nog niet' tot den bodem gele digd. Onderwijl was Robert het hotel De Pra- bert binnengekomen en ging naar de kamers van Bernard. Stom bleven de twee broeders tegenover elkander staan. Ten slotte wisselden zij eenige woorden Felicia Hilson? Is dezelfde als Georgette Lacassagne, zeide Robert. Een diepe zucht van afschuw kwam over de lippen van beide grijsaards en zij bogen weer het hoofd. Nu wij dat weten, kunnen wij niet blij ven leven, hernam Bernard na een lang stil zwijgen. Neen. En zij? Evenmin. Wat zullen wij doen? Ik heb het reeds bedacht. Ah. Dat was alles. Worden herbenoemd de heeren Middel koop, Zwart en Oerlemans. 5. Benoeming van leden van de Commis sie voor de openbare wegen. Worden herbenoemd de heeren B. Verhoe ven, J. Michael en H. Kerst. 6. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur te Capelle. Wordt herbenoemd de heerA. J. Verhoe ven. 7. Benoeming van een lid van het Burger lijk Armbestuur te Sprang. Wordt herbenoemd de heer J. van Beek. 8. Goedkeuring rekening Burgerlijk Arm bestuur Sprang over 1923. De ontvangsten hebben bedragen 5004.19, de uitgaven 2934.26, zoodat er een batig slot is van 2049.83. 9. Goedkeuring begrooting 1925 van bet Burgerlijk Armbestuur te Sprang. De begrooting sluit met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 3857. 10. Aanvrage vrijstelling van de verplich ting tot het doen geven van onderwijs in de lichamelijke oefeningen. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 11. Vaststelling rekening gemeentelijk Electriciteitsbedrpf over 1922 en 1923. De Voorzitter zegt dat deze rekeningen door een accountantskantoor zijn onder zocht. 12. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten over 1923. Een bedrag van 164.33 wordt oninbaar verklaard en een bedrag van 19.35 alsnog invorderbaar. 13. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1923. De heer Middelkoop zegt dat de Com missie de bescheiden heeft onderzocht en in orde bevonden. "i 14. Aanbieding gemeente-begrooting 1925. In een begeleidend schrijven van Burg. en Weth. wordt er op gewezen, dat de on kosten van het onderwijs steeds duurder worden. Verder wordt er in het schrijven nog op gewezen dat de belasting omlaag kan. 15. Benoeming Commissie van onderzoek gemeeente-begrooting. Worden benoemd de heeren Verhoeven, Oerlemans en Verheijden. 16. Vaststelling vergoeding ex. art. 101, der L.O. wet 1920, voor de bijzondere school te Sprang. Wordt vastgesteld op 8.92 per leerling. 17. Benoeming van een gemeentebode. De Voorzitter schorst de vergadering. Na "heropening wordt tot stemming over gegaan. De uitslag van de stemming ls, dat ver kregen F. J. Wittebol 2, P. van der Schans 5, J. Rozenbrand 1, L. van Willigenburg 2, A. Ros 1, stemmen. Bij de tweede vrije stemming was de uit slag als volgt; Wittebol 2, P. van der Schans 6, L. van Willigenburg 2, Rozenbrand 1, zoodat de heer P. van der Schans is benoemd. 18. Voorstel van Burg. en Weth. tot; a. opheffing der O. L. School in de Nieuwstraat b. ontslagverleening aan het personeel dier school c. beschikbaarstelling der door opheffing vrijkomende gebouwen voor het hij zonder onderwij s. De Voorzitter schorst andermaal de open bare vergadering. Na heropening daarvan zegt hij dat door den Raad in April de beslissing van den Minister van Onderwijs is ingeroepen, in zake de weigering van het schoolbestuur om de helft van de school te aanvaarden. Door den Minister is het schoolbestuur in het gelijk gesteld en nu zijn er nog twee manieren om de zaak op te lossen en dat is om de noodige gelden te voteeren, of wel om de openbare school op te heffen en dan die school over te geven. Burg. en Weth. zijn van oordeel dat het 't beste zal zijn om de openbare school op te heffen,, wijl dit voor de gemeente de goedkoopste manier zal zijn. Overigens zou den bfl het blijven bestaan van deze open bare school de kosten per leerling nog groo- ter worden, zoodat nog grootere offers van de gemeente gevergd zullen worden. Nu kost dit de gemeente reeds 15.000 en daar om mag in die richting niet verder worden gegaan, waarom Burg. en Weth. voorstel len tot opheffing der openbare school over te gaan. Michael. Wij hebben nu wel een bereke ning gekregen wat 't bouwen van een nieuwe school zal kosten, maar vergeten is op te geven, wat liet zal kosten om de andere scholen, die in "Vrjjhoeve-Capelle en in Ca pelle, te vergrooten. Verheijden. En dan nog de 10.000 die aan wachtgeld weggesmeten moeten worden. Michael. De voorlichting van Burg. en Weth. is zoo eenzijdig mogelijk. Middelkoop. Daar komt nog bij dat er groote kosten zullen komen voor het rijden van kinderen naar de openbare school. Voorzitter. Als die meer dan 4 K.M. daar van zijn verwijderd, ja. Oerlemans. Ik heb in de toelichting niet gehoord, waar men met al dié kinderen zal blijven, wier ouders zich voor openbaar on derwijs hebben uitgesproken. Al die kinde ren zal men toch niet op straat kunnen la ten rondloopen. Voorzitter. In Vrijhoeve zou een lokaal bijgebouwd moeten worden. Oerlemans. Daar komt men er niet mee. Het voordeel door Bui'g. en Weth. naar vo ren gebracht is erg gezocht. Zullen de kos ten, indien twee scholen verbouwd moeten worden nog niet hooger worden. Verheijden. En dan dat wachtgeld. Ik denk dat die heeren, die er de dupe van zul len worden,, veel liever er voor werken, dan dat ze door met hun groote teen te spelen, dat geld opstrijken, terwijl de middenstands klasse niet meer weet hoe alles bijeen te krijgen. Het is verschrikkelijk. Waar moet Weder heerschte er geruimen tijd stilte, toen hernam Robert: Gij moet de twee beste paarden van Saint Colomban voor een tilbury laten span nen en-haar vervolgens hier doen komen. Bernard stond op en ging met afgemeten schreden naar de deur om de noodige beve len te geven. Zwijgend kwam hij terug en zette zich weer tegenover zijn broeder. Kort daarop trfid Félicienne binnen. Zij was niet meer het behaagzieke, grillige en vroolijke schep sel, dat wfl aan onze lezers hebben voor gesteld, in drie dagen was zij wel tien jaar ouder geworden. In den beginne had zij hevigen weerstand geboden aan de eischen van haar echtge noot, die haar mee wilde nemen naar Saint- Colomban, maar toen hij haar gezegd had dat haar broeder dood was, dat haar zoon plotseling krankzinnig was geworden, dat de politie een huiszoeking in het hotel zou doen en dat zij ongetwijfeld in verhoor zou wor den genomen, toen was al haar weerstand als met een slag gebroken een grenzelooze angst overviel haar en in haar laf egoisme, dat de leiddraad van haar geheele leven was geweest, had zij thans haar echtgenoot zelf verzocht te vertrekken. Toen zij zich eensklaps in de tegenwoor digheid bevond van de twee broeders Ro bert en Bernard, vouwde de ongelukkige de handen. O! mijn God, genade, genade! riep zij uit. - Robert wees haar een stoel aan en zeide Ga zitten, mevrouw, en vooral geen tranen, geen jammerklachten, de ophelde ring, die hier moet plaats hebben, zal zoo kort mogelijk zijn. Félicienne boog het hoofd, zfl, die beurte lings een van die beide mannen tot haar onderworpen slaaf gemaakt had, gehoor zaamde het bevel van Robert. Ik heb u slechts een enkele vraag te doen, ging deze voort, hoe hebt gij, een moeder, uw kind, uw zoon, aan den oever van de Couze kunnen neerwerpen en hem verlaten in den kouden Januari-nacht, waar aan gij steeds wel de herinnering zult be waard hebben, mevrouw? Helaas, antwoordde zij stamelend, de vervolging had mij als waanzinnig gemaakt. Ik was gevallen. Ik wist niét meer wat ik deed. Toen verscheen op den anderen oever mijn broeder, Georgeik bedoel Daniël, neen, George, die mij riep, ongeduldig. Ik wist niet meer wat ik deed. Ik ben op de pont gegaan als werktuigelijk. Oja, het is afschuwelijk, wat ik gedaan heb! Mijn arm kind Mevrouw, roep een wezen niet aan, waarom ge u steeds zoo weinig hebt bekom merd, zeide Robert somber. Gij hadt het geld hij li en dat was voldoende. Er volgde een oogenblik van stilzwijgen. Nu ook een enkele vraag van mij, zeide Bernard. Hoe hebt gij, die de vrouw van mijn broeder waart, er in kunnen toestem men, de mijne te worden? Mijn God, mijn God, ik wist bet niet! riep zij handenwringend uit. Gij droegt uw waren naam niet. Toen ik vernam dat gij Duhesme heette, heb ik mjj tegen het hu welijk willen verzetten, ik weigerde, gij weet wel dat ik geweigerd heb, maar Da niël dwong mij er toe. En de wil van dien ellendeling was vol doende om u te doen toestemmen in die af schuwelijke verbintenis, tengevolge waarvan u 11 ii 11111 11 n t111111 li 111111M i M m 111 n i11 11t111 11 u i i, t iü i 1111111 iTtTTi 11 iTiïïl 11 u u uit u 111 l. 0 TABLETTEN Groote doozen 65 Cts iiiiiiiiinnini'iiiiiiiHiiiiiiiiininiiiniiininnunininin1""""1"""11""1""""""""! het naar toe. Er wordt wel gezegd dat het wachtgeld door het Rijk wordt betaald, maar wie is het Rijk? Dat zijn wij toch allemaal. Kerst. Zou u dan die menschen zonder wachtgeld willen 'wegzenden. Verheijden. Dat zou me spijten. Kerst.. Omdat ge er zoo op zit te hameren. Verheijden. Ik zie de noodzakelijkheid niet in, waarom dat alles moet gebeuren. Ik hen voor de zuinigheid, maar om die men schen op straat te zetten, daar ben ik tegen. Dat moest er nog bijkomen ook, dat die menschen zoo de keien maar op gegooid konden worden. Het op wachtgeld stellen van onderwijzers brengt concurrentie in vele gevallen. Een onderwijzer die op wachtgeld staat kan zijn diensten altijd goedkooper aanbieden dan een ander. Er wordt gewoon wij thans tegenover u als rechters zitten, de twee broeders, uw beide echtgenooten. Heb medelijden, mijn God, ik geloofde dat ik hem nooit zou terugzien, dat hij dood was. Dit zfln misdaden, mevrouw, die thans geboet moeten worden, hernam Robert lang zaam, die wij zelf zullen boeten, hoewel gij de eenige schuldige waart, uw ellendige broeder en gij, niet minder ellendig. George Lacassagne is gestraft. Hemelriep Félicienne uit. Gij hebt hem gedood? Ik heb recht gedaan. Deze woorden werden op zoo somberen, onbeilspellènden toon uitgesproken, dat de ongelukkige smeekte: Dood mij niet Robert stond op. Stel u gerust, mevrouw, zeide hij, wij zullen u niet dooden, maar wij hebben be sloten, dat gij boete zoudt doen en dat gij aan God vergiffenis zoudt gaan smeeken voor uw misslagen, voor uw misdaden, in een klooster. Jariep zij vol vuur uit, ja, ik wil bidden, ik wil den hemel vergiffenis af- smeeken. Wij hebben gekozen het klooster van Onze Lieve Vrouw van Barmhartigheid, zei Robert. Ja, daar ginds, in het gebergte, ik wil er heen gaan. Wij hebben besloten dat wij u er heen zouden brengen, heden nog, terstond. Ah, zeide zjj -ongerust. De vrees voor den dood was echter voor haar voldoende om haar in alle vorderingen te doen toestemmen en zij gaf met het hoofd een teeken, dat zij gereed was te vertrek- ken. Tien minuten later stapte zij in een til- bery, waarvoor twee prachtige paarden ge spannen waren. Robert nam de teugels, zijn broeder zette zich naast Félicienne. Wees voorzichtig, mijnheer, als ik u bidden mag, zeide de koetsier, de paarden zijn in een paar dagen niet uit geweest en konden licht op hol gaan. Robert gaf doof een handgebaar te ken nen dat hij daar niet bevreesd voor was. De zon ging op aan een somberen grau wen hemel en de lichte sneeuwvlokken vie len voortdurend en bedekten de wegen reeds met een dun laagje. Door een krachtige liand bestuurd, holden de paarden in volle vaart den grooten weg langs, die met verscheide ne bochten op de vallei des Villards uit loopt. Er werd geen woord gesproken. Beneden zag men de vallei reeds, nog ge heel in duisternis gehuld. De weg liep langs de uiterste grens van het bergvlak, waarop Saint-Colomban gebouwd is. Zij waren ongeveer 200 meter boven den bergstroom, die op dit punt eensklaps een bocht maakte en langs den berg vloeide om zoo de vallei des Villards te bereiken. Robert Duhesme gaf de beide paarden eensklaps een zweepslag-zij steigerden, een nieuwe zweepslag, toen snelden zij voort in duizelingwekkende vaart. Ik ben bang! Ik ben bang! riep Fé licienne uit. Bernard zweeg maar zag haar vol mede lijden aan. (Slot volgt).

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1