Salamanfler-kachel Maris A. Schaap Bil Hoest en Verkoudheid R. Jonkers. iABQRATORIUMJ 7500 werklieden publiek verpachten: Voorzitter. Wij zenden alleen het besluit op. Voorschrift is het dat een lijst van de schatters wordt overgelegd en nu is jammer genoeg de schatting bier zoo hoog uitgevallen. De Hond. Als men het op 't oogen- bük publiek zou laten verkoopen, zou het lang nog geen f 5000 opbrengen. Daarbij komt dan nog dat die groote kosten gemaakt moeten worden om het in orde te maken. Met het huis van den Dominé is het iets anders. Die heeft het huis voor den aangeboden prijs geaccep teerd, omdat het niet te duur was Wil hij nog een schatting, ik zal de eerste zijn om hem tegemoet te komen als het noodig blijkt. De Voorzitter merkt op dat het huis de gemeente zuiver nog geen {300 opbrengt. De heer v. d. Rijken blijft het een algemeen belang vinden, indien het huis wordt verkocht. De Hond. De schatting was een geheel vrije zaak. Van te voren is nog duidelijk gezegd dat we ons daaraan niet te houden hadden. Brokx. Van een moreel standpunt bezien, doet men verkeerd om het voor f5000 te verkoopen. Smits. Ik heb nooit gehoord dat het huis zoo slecht was. Voorzitter.. Vroeger is er al op ge wezen dafhet alles behalve goed was. Brokx. Ik geloof niet dat verbouwing noodzakelijk is. Verschure. Ik blijf bij mijn voorstel. Brokx. Wordt het mijnheer pastoor voor een minder bedrag gegeven, dan moet dat ook aan den Dominé worden gedaan, recht is recht. Verschure. Die heeft het voor dien prijs geaccepteerd. Het voorstel van den heer Verschure hierna in omvraag gebracht wordt aangenomen met 7 stemmen voor en 4 tegen. Voor stemden de heeren Vloemans, A. Kamp, de Hond, v. d. Rijken, B. Kamp, Smits en Verschure; tegen de heeren Pruyssers, Brokx, Ruytenberg en Rubbens. Brokx. Ik stel voor nu aan den Dominé een evenredig bedrag terug te geven. Verschure. Wordt op het voorstel van den heer Brokx ingegaan, dan komt men voor een eigenaardig geval te staan want de pastoor kan nog best niet op het voorstel ingaan en Ged. Staten kunnen het besluit niet goedkeuren. Brokx. Mijn bedoeling is natuurlijk ingeval alles in orde komt. Het voorstel van den heer Brokx in omvraag gebracht wordt verwor pen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren A. Kamp, de Hond, v. d. Rijken, Smits, B. Kamp, Verschure en Vloemansvoor de heeren Brokx, Pruyssers, Ruytenberg en Rubbens. Verzoek van den Chr. Boerenbond om van een lokaal van de oude open bare school gebruik te mogen maken. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben geschreven dat men de beschikking over een verlicht en verwarmd school lokaal kan bekomen aan f 2.50 per lesavond. Het bestuur wijst er nu op dat de te geven cursus in het belang van de gemeente is en vraagt nu een sub sidie van f 30, wat gelijk staat aan de huur die betaald zou moeten Worden. Vreeger is al eens meer om een "lokaal gevraagd en toen heeft de raad besloten dat het wat moest opbrengen. Mevr. Ruytenberg-Boezer heeft het lokaal voor den Dameskrans gevraagd en mijnheer de Raad voor de Chr, jongens-vereeniging. Ook dezen aan vragers is gezegd wat de kosten zijn en die hebben het goedgevonden Aan Mevr. Ruijtenberg-Boezer is voor een geheelen dag f 5,— gevraagd. Bij de bepaling van deze prijzen is nagegaan wat het de gemeente zelf k°st- - De heele zaak is dat de Boerenbond (ons verkeerd heeft begrepen. Wil de raad die vereeniging steunen, $it is een belang voor de gemeente. Brokx. Die twee andere vereeni- pj ngen mogen ook een belang voor L' gemeente worden genoemd. Vlf wzitter. Die vragen om geen .„hX 'te, die vragen alleen maar om hpt schoollokaal gebruik te mogen Ji Ze willen er een bazar in hnnripn waarvan de revenuen ten voordeele aan het "Groene Kruis Wij 00k t0perSHf gegeven om dan §en verlot,n2 te houden. aa„ Van der Rijken. Het Z5e" On zeker gemeente nuttige instelling en en de het „Groene Kruis" waa. dat opbrengst is, Men kan begrijp ,renest de onkosten eerst van de opt P t worden afgehouden, zoodat dus „Groene Kruis" die onkosien mi derven. Ik zou al die vereenigingel. gelijk stellen en geven ze een subsidie gelijkstaande met dat bedrag. Ruijtenberg. Dat zou ik niet doen want het geld wordt niet van de baten, die het „Groene Kruis" ten goede komen, afgehouden. Brokx. Het Js van den Boerenbond meer een dwingen. Verschure. Pardon, mijnheer Brokx. U moet eens nagaan wat in andere plaatsen voor den Boerenstand wordt gedaan. In Raamsdonk wordt gratis een ver licht en verwarmd lokaal gegeven voor een cursus in de v&ekennis. In Vlijmen nug e van f50, in Vught een van f75. Ik geloof dat wij den raad dan hier niets afdwingen. Aan een harmonie die ten slotte er toch alleen maar is voor pleizier. wordt zoo maar f 250 subsidie gegeven en aan een nuttige vereeniging zqu u niets willen geven. Wij dwingen absoluut niet, want wil de raad niet op het verzoek ingaan, dan zullen wij ons daarbij kalm neerleggen. Uwe woorden zijn een beetje hoogdravend geweest. Brokx. Dat ligt er aan. Dat Is juist zooals men er tegen aankijkt. Verschure. U kunt niet beweren dat wij dwingen. De Boerenbond heeft nog nooit bij de gemeente om een bijdrage aangeklopt. Rubbens. Het is toch in het belang van den jongen boerenstand zelf, dus moeten ze er ook wat voor over hebben. Verschure. Dat moeten ze, maar hebben ze ook. Ze moeten schoolgeld betalen en hun boeken. Er moet hier wel rekening mee gehouden worden dat aan dezen cursus ook jongens van arbeiders deelnemen. Rubbens, De Boerenbond zit er toch goed voor. Verschure. Zeker, die heeft f 3UÜU schuld. Van der Rijken. Ik stel voor het lokaal voor alle drie de vereenigingen beschikbaar te stellen. Rubbens. En als andere vereeni gingen komen vragen Voorzitter. Als het nuttige vereeni-. ging zijn, ze op gelijken voet stellen Met op een na algemeene stemmen die van den heer Ruijtenberg, wordt I aldus besloten. I Vaststelling begrooting Burgerlijk Armbestuur. Wordt vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten en uitgaven aan I 17234. Verzoek om erfpacht door C. Gijs man van gemeentegrond. Door den heer C. Gijsman wordt tot 1930 toe een perceeltje grond, ter breedte van zijn schuur, in erfpacht gevraagd. De Voorzitter zegt dat Burg en Weth. voorstellen om niet op het ver zoek in te gaan. Het spijt hen wel, maar gaat men het in erfpacht geven, dan kan de gemeente het nooit eens verkoopen althans niet voor die prijs die daarvoor door den Dominé is ge boden Zou de Raad nu toch anders besluiten dan zou hij de Kroon om vernietiging daarvan moeten vragen. Vervolgens bestaat er kans dat de gemeente verplicht is een ziekenbarak te bouwen waarin lijders aan besmet- telijken ziekten ondergebracht moe ten worden. Wordt het wetsontwerp dat de Kamer heeft bereikt tot wet verheven, dan is de gemeente daartoe gedwongen. Dat terrein is daarvoor het meest geschikt omdat het geheel ligt geïsoleerd en in de kom der ge- meente.Zou men daarvoor een perceeltje grond moeten koopen, dan zal daar voor veel geld voor moeten worden gegeven. Verschure. Ik kan nooit aannemen dat de inspecteur van het onderwijs zal dulden dat vlak bij de school een barak voor lijders aan besmettelijke ziekten wordt geplaatst. Voorzitter. Dat is maar een kwestie van opvatting. Het perceeltje ligt nogal geïsoleerd. Verschure. En rust daar nog geen bouwverbod op dat perceel. Voorzitter. Ja, maar dat kan worden opgeheven indien het noodzakelijk is dat voor een algeméén belang daar wordt gebouwd. Brokx. In steden zijn die barakken ook wel in de kom der gemeente gelegen. De heer v. d. Rijken meent dat het bezwaar om aan den heer Gijsman dat strookje grond in erfpacht te geven nooit zoo ernstige kan zijn en stelt voor het te verleenen. De Voorzitter zou het dan liever gratis afstaan tot wederopzegging. De heer v. d. Rijken merkt op dat hier twee fatsoenlijke partijen tegenover elkaar staan en zou deze regeling aan Burg. en Weth. willen overlaten. Voorzitter. De heer Gijsman heeft slechts maar een strook noodig om daarop een kippenhok te plaatsen. Gaat de raad op het verzoek in, dan mag de heer Gijsman in zijn schuur een deur laten maken, waardoor hij het terreintje kan bereiken. Met algemeene stemmen wordt be sloten het gevraagde strookje grond tot wederopzegging toe gratis af te staan. Schrijven van de Vee- en Vleesch- keuringsdienst. Jn het schrijven wordt erop gewezen dat volgens een raadsverslag in „De Echo van het Zuiden" in een vorige vergadering is gezegd alszou er aan dezen dienst een afzetterij bestaan en dat men met fooien gereed moet staan wil men iets gedaan krijgen. Aan Burg. en Weth. was gevraagd f het verslag juist was. Burg. en X >th. hebben het nagegaan en konden anders concludeeren dan dat de "iet king getrouw was weergegeven. be^prfc asd was ook nog ofmaatregelen vra konden worden dat dit alles genomen herroepen. Z0X^°r?ehh laten weten dat wii Wij hebbt nden n daarvoor niet k informeerd bij aue lntusschen is >t egn noodsjachting menschen die 1 sad en allen zeggen hebben te maken gei :s eert MnkHlH Ubii looi heeft ge geven, andere weer niet, terwijl nooit daarom is gevraagd. Door het gemeentebestuur van Raams donk is ook geschreven dat er geen sprake is van afzetterij. Dat een enkele maal de onkosten van een noodslachting wat oploopen, moet meer worden toegeschreven aan ter plaatse bestaande toestanden. Het gemeentebestuur durft vertrouwen dat deze grove onwaarheid, in een openbare vergadering uitgesproken, ook in een openbare vergadering zal worden herroepen. De Voorzitter merkt op dat men over de uitlating van den heer Verschure ten zeerste is gebelgd. Uit alles blijkt j dat de uitlating niet gerechtvaardigd is. j Den heer Verschure komt het een beetje vreemd voor dat men nu aan iemand heeft gezegd, dat van het be taalde geld misschien nog iets wordt teruggegeven. Voorzitter. Alle menschen verklaren toch tevreden te zijn en ik zelf heb ook iemand gehoord die tevreden was. Ik denk dat uwe gegevens niet be trouwbaar zijn geweest en dat bij U de bedoeling niet heeft voorgezeten om de zaak zoo zwart voor te stellen. Verschure, Ik herroep voorloopig nog niets Het is voor den boer toch al een groote schade in het bedrijf als hij een noodslachting heelt. Met het geven van fooien kan er niet goed worden gewerkt, want onwillekeurig zal iemand die wel een fooi geeft, vlugger worden geholpen dan iemand die geen fooi geeft. Voorzitter. Gebleken is dat pas een fooi gegeven is, nadat alles was af- geloopen. Op het werk zelf heeft zulks dan toch geen invloed kunnen hebben. Dat de kosten oploopen is waar, maar daar kan de dienst niets aan doen. Voor het vervoer van zoo'n beest is f 10 gerekend. Voor verteer f 1.97, dat is wel niet veel zal men zeggen, maar het kan allemaal toch nögal. Feit is toch ook dat een beest, da uit nood moet worden geslacht meer opbrengt dan vroeger. De onkosten kan men wel wat meer drukken, doch daar zou de vereeniging voor moeten zorgen. Het geven van fooien kan z n reden hebben. Er is eens gevraagd of een beest 's nachts om 3 uur kon worden geslacht. De slager behoeft niet eerder te komen dan 7 uur. Komt die nu ten pleiziere van een boer s nachts om 3 uur, dan is het begrijpelijk dai voor een dergelijken dienst een fooi wordt aangeboden en aangenomen. De heele zaak is, zoo zegt de Voor zitter verder, dat u niet goed is licht. Na deze uiteenzetting zal u zelf wel moeten zeggen dat de zaken anders zijn en het daarom voor den dienst niet prettig is zoo iets te moeten hooren. Overigens is het een zuivere kwestie tusschen u en den dienst. De raad staat er geheel buiten. De Hond. Van dat fooien geven, blijkt wel iets ie bestaan. Verschure. Ik heb verschillende ge gevens en herroep mijn woorden niet Van der Rijken, Wij hebben met die zaak hier niets te maken. Voorzitter. Dat is zoo, maar als er een schrijven aan den raad is gericht, dan moet ik dat toch voorlezen. Mij komt het voor dat degenen die den heer Verschure hebben ingelicht, de zaak wat hebben overdreven. De zaak kan hiermee als afgedaan worden beschouwd. Argenta A De Philipslamp, van A-2 Neder- landsch Fabrikaat, handhaaft haar «ereplaats onder dé meest vooraan staande wereldfabrikaten. In het nieuwe laboratorium der Philips- fabrieken te Eindhoven zijn de knapste koppen dag-in, dag-uit ermede bezig, aan de-natuur de geheimen van het licht te ontwringen, om de Philips lamp op te stywen tot de hoogste volmaking. Wanneer ge een Philipslamp koopt, koopt ge de vrucht van de laatste Wetenschappelijke vindingen. Ingezonden Mededeelingen. Mijnhardt's Emser-Tabletten 35 e. Mijnhardt's Salmiak-Tabletten 40 c. Thermo-Tabletten 45 c. Anga Bonbons 60 c. Bij Apothekers en Drogisten. iam deToSztag b"ikt dat CAPELLE. Met ingang van a.s. Maandag 10 dezer, zullen de secretarie, het bureau van den Burg. Stand en de overige gemeente'ijke bureaux worden ondergebracht iri het nieuwe raadhuis te Vrijhoeve-Capelle. Gedurende de maand October werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f4033.91 en terugbetaald f 2738.12. Er werden 100 telegrammen behandeld, waarvan 35 verzonden en 65 ont vangen, terwijl 285 telefoongesprekken gevoerd werden, waarvan 142 uit gaande en 143 inkomende. In de plaats van P. v. d. Schans, die tot gemeentebode benoemd is, is tot hulpbesteller bij de posterijen te dezer plaatse aangesteld de heer J. Kraak. De Korfbalclub Juliana behaalde jl Zaterdag wegens niet opkomen van H.B.S. uit den Bosch te Tilburg den sportparkbeker. WASPIK. De dienstplichtigen van 1925, die geen vrijstelling ontvingen en een lager nummer trokken dan 19, moeten in dienst komen. De metselaarsknecht C. v. B. kreeg een spat kalk in het oog waar door hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. RAAMSDONKSVEER. Het flinke huis met slagerij van dhr. den Ouden werd ingezet voor slechts f 5400verhoogd werd het nog met f 400. Dhr. A. Broeders Azn. werd ingeschreven voor den aanleg van binnenleidingen der Waterleiding. De heeren G H. de Wit, F. v. d. Pluijm en J. B. Zijlmans werden gekozen tot bestuursleden der Onder linge Veeverzekering „De Eendracht". Het echtpaar J. A. Lankhuijzen- A. Lankhuijzen vierde zijn 25 jarig huwelijksfeest. Gedurende de maand October passeerden 2591 schepen met een totaal inhoud van 188623 ton de Rolbrug. Van landbouwer P. B. stierf plotseling een paardhet kadaver werd begraven. Van een met pulp beladen wagen brak de as. Door het flink optreden van den wagenbestuurder werd erger voorkomen. GEERTRU1DENBERG. Vrijdag 1.1. werd het lijk van onzen sportvrienc G. v Erp, wijlen bestuurslid van G. V. V. „Vitesse", ter aarde besteld. Het jongste lid van Vitesse legde een prachtige krans op 't graf De lijkbaar werd gedragen door leden van Vitesse. Zaterdagmiddag had Mej. van Dongen alhier, het ongeluk bij het uitstappen van den trein haar been te breken. Zondag 1.1. behaalde onze stad genoot S. Zijlmans, met een door hem ingezonden blauw kras duivin, op de Nationale Postduivententoonstelling te Oosterhout een zeer eervolle vermel ding in de schoonheidsklasse. Vrijdag 14 Nov. e.k. zal er alhier een groote paarden- en veemarkt worden gehouden. De aanvoer der dieren moet geschieden door de Branderstraat. Maandagmorgen moest de trein, richting 's Bosch, stoppen voor wacht post 11, waar aan de onbewaakte overweg aldaar, een boer nog even voor de trein met z'n wagen wilde passeeren. Als lid der commissie van plaatselijk schooltoezicht is benoemd de heer G. J. Offermans. Als lid der commissie van aanslag rijksinkomstenbelasting vaca ture C. L. Scherp, is benoemd de heer W. Sassen. ALMKERK. 9 Nov. a.s. hoopt de Zendingscommissie te Nieuwendijk (Gem. Almkerk) in de Gerf. Kerk aldaar eene jaarvergadering te houden. Gepasseerde week plukte mej. K. te Nieuwendijk (Gem Almkerk) nog aardbeien van den kouden grond. Op Zaterdag 8 Nov. a.s. hoopt de A.-R. Kiesvereeniging alhier een vergadering te houden in het Instituut lokaal aldaar. 10 Nov. as. zal de contributie voor de Begrafenisvereeniging te Nieuwendijk (Gem Almkerk) langs de huizen worden opgehaald. DRUNÊN. Door den weleerw, heer Goossens, kapelaan alhier, zal gedu rende dezen W nter een cu'sus worden gegeven over »Maatschappij!eer». Deze cursus vangt Donderdagavond aan en is voor eenleder toegankelijk. Zaterdagnacht woedde alfret een hevige storm, waardoor verschillende zaadsteenen ornamenten van de R.K. kerk vielen. De Comm. Venn. C. v. Riel en Co., 9toomschoenfab iek alhier, heeft hare fabriek belangrijk uitgebreid door het plaatsen van een geheel nieuwe Ago»-lnstallaile. De StatloBsbeambie Hermans Is overgeplaatst naar Venlo, te»will In diens plaats werd aangesteld de heer Akkermans. De Earw. Broeder Ambroslus, iu de wereld L. van Asseldonk zal op 29 Nov. a.s. deo dag herdenken waarop hij voor 25 jatea als religieus alhier in het klooster trad. Het zal den vooibeeidigen en geachten orde broeder aan blijken van belangstelling niet ontbreken. Op de door de postduivenvereni ging >De Reisduif», gevestigd in het café van den heer Elshout, te houden tentoonstelling van postduiven, zullen vermoedelijk als keurmeesters optreden de heeren van Loon eo Puijenbioek uit Golrle. ADVERTENTIëN. KOOP: met nikkelen kop met pijp en kolenemmer, bij 33541 Drongelsche Veer. te WAALWljK, 33510 zal op Maandag 10 Nov. 1924 des nam 3'/2 uur precies bij J. v. D. MEIJS te Besoijen Voor 8 ]aar 1926—1933: if M van de Heerlijkheid B E S 0 IJ E N, in perceelen als van ouds, breeder bij biljetten omschreven. Voorts bi] inschrijving te W A A L W IJ K en B E S 0 IJ E N. PHILIPS:

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 3