Prijsverlaging BEEFT UVlt GEKOCHT? Bronchitis, Vastzittend Slijm, Verouderde Hoest WYBEUT WAAROM NIET Ingezonden Mededeelingen. Gebruik hiertegen Mijnhardt's Anga-Siroop, fi.75. BijApoth en Drogisten. laag tegen brandschade zijn verzekerd. Hij stelt mitsdien voor deze te ver- hoogen waartoe wordt besloten. De heer Segeren wijst op de boomen staande op den Stationsweg. Deze boomen sterven"gelijdelijkjen* daarom geeft hij in overweging ze nu, terwijl ze nog gezond zijn, te verkoopen wijl men er later anders niets meer voor krijgt wat voor de gemeente een groote schadepost zou zijn. De heer Jansen zou in dat geval weer nieuwe boomen willen planten. De Voorzitter meent dat het beter zal zijn om de zieke en doode boomen apart te verkoopen en daarna de andere, wijl de opbrengst dan veel grooter zal zijn. De leden kunnen zich daarmede vereenigen. De heer .Timmermans vraagt of aan de woningbouwvereniging al gevraagd is of ze weer een blok woningen wil bouwen. Voorzitter. Officieel is zulks nog niet gevraagd. %Wel heb ik er met enkele bestuursleden over gesproken, doch die verklaarden dat het bestuur huiverig is om daaraan te beginnen aangezien men bevreesd is dat men er met de kosten niet uitkomt. Men heeft er nu al veel moeite mee. Daarna gaat de raad over in ge heim Comité. BUITENLAND. De definitieve uitslag van de verkiezing voor het presidentschap is. dat het kiescollege Coolidge (Repu blikein) 389 kiesmannen heeft, Davis (Democraat) 129 en La Follette (pro gressief) 13. De verkiezingen in de Vereenigde Staten hebben een groote overwinning opgeleverd voor de candidaten der Republikeinen voor hei presidentschap en het vice presidentschap. Daarentegen is de uitslag der stemmingen voor zetels in het Huis en het Congres nog niet met juistheid bekend. Het zou kunnen dat Coolidge in het Congres niet over een meerderheid beschikt. In den staat New-York is de aftredende gouverneur, de Democraat en Katho liek A. Smith herkozen. Roosevelt legde het af. (Telegr.) BINNENLAND. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, is bij het comité Vliegtocht Nederland—Indië bericht ingekomen, dat het departement van Buitenland- sche Zaken telegrafisch mededeeling heeft ontvangen uit Angora, dat de F VII gisterochtend van daar is vertrok ken naar Aleppo. Uit Aleppo werd gisteren ge meld Van der Hoop en zijn reisgenooten zijn gisterenochtend uit Angora vertrok ken en in den namiddag te Aleppo aangekomen na een vlucht van zes uur en 3 minuten over een afstand van 750 K.M. Ondanks de moeilijk heden van de geaccidenteerde streek van Taurus is het een prachtige vlucht geweest. Vanochtend zijn zij in de richting Bagdad vertrokken van het militaire vliegterrein, waar hun gastvrij heid was verleend. De heer Van der Hoop heeft uit Bagdad aan het Haagsche Aneta kan toor d.d. gisteren geseind Na een voorspoedige reis van Aleppo is de H N A C C te Bagdad aangeko men. Toestel, moter en wij drieën ver- keeren in den besten toestand. Het weer was gedurende de reis prachtig. De daling geschiede vlot en het vieg- veld hier is uitstekend. De ontvangst van de Royal Air Force was allerharte lijkst. Vrijdag vertrekken we naar Basra. RECHTSZAKEN- Van een Burgemeester en een Officier. We dachten minstens aan een ont zettend gevaar dat mogelijk wel langs de stille Zuiderzee ons rustig vader- land had willen binnensnappen, toen we voor den aanvang der zitting van den Krijgsraad vernamen, dat den burgemeester van Marken voor den Krijgsraad verschijnen zou als getuige in de strafzaak contra een officier. We wisten toen nog niet dat het ging tegen G. V., 20 jaar, geboren te Amsterdam, reserve tweede luitenant, met groot verlof te Amsterdam. Eindelijk verscheen de officier als beklaagde, maar de burgemeester van Marken was niet aanwezig, wat alle nieuwsgierigen erg tegen viel. De luitenant wilde mooi Marken eens zien, dies ging hij eens kijken en nam gezelschap mede, waaronder eenige dames, familieleden, 't Groepje stond dan in Marken op een brug te praten toen daar de burgemeester tot doorloopen aanmaande onder de opmerking„Je belemmert het ver keer". Den luitenant z'n zus beviel blijk baar des burgemeesters tooh van spreken niet, althans ze zeide ,'t Kon wel wat beleefder". Dat vond broer óók, die er toen aan toevoegde „Hij wil ook eens toonen dat hij burgemeester is. 't Is maar een burgemeestertje!" En de burgemeester merkte op„Ik ben de burgemeester. Weet u wel dat u mij beleedigt De officier meende dat de burge meester zich had behooren te legiti- neeren en hield het er toen voor zelf beleedigd te zijn en achtte daardoor zoowaar het heele officierenkorps beleedigd, op grond waarvan hij zich in een schrijven ging beklagen aan den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, die op dien brief geen antwoord gaf. Zoo verhaalde beklaagde luitenant V., terwijl hij in de houding stond en in een spiksplinter nieuwe jas. „Maar" aldus beklaagde op een toon van groote verbazing, „waar is nu de burgemeester van Marken. Hij zou hier toch verschijnen? Waar is hij nu Hij moet er toch zijn". En hij keek rondom zich rond naar den grond als was er een dubbeltje verloren. „Dat is toch geen manier van doen" ging hij voort en keek zoekend rond naar omlaag. „Dat heeft de Krijgsraad te beoor- deelen" aldus de president. Op de groene tafel lag een telegram van den burgemeester, houdende be richt, dat hij de trein had gemist. De auditeur—militair stelde de houding van den luitenant in het licht toen hij zeide„Beklaagde is nog jong, 20 jaar nog maar en meent misschien alleen te weten hoe de wereld er uitziet" En wegens overtreding der Politie verordening te Marken, daar ginds ver in de Zuiderzee werd tegen beklaagde bij ons in den Bosch f3.— geëischt. In paradepas draaide de officier de rechtzaal uit. groote doozen TABLETTEN DRUNEN. In het blad van Woens dag meldden we het zilveren jubilé van den Eerw. Broeder Ambrosius op 29 Nov. a.s De viering zal echter ge schieden op 2 December a s. De Bijenhoudersbond, onderafd van den N C B geeft voor hare leden gedurende dezen winter een cursus Een dertiental leden gaven zich reeds als volgelingen op. Alhoewel men in deze gemeente bijna algemeen hoort klagen over slapte in het schoenenbedrijf, zijn er toch momenteel weinig werkloozen. Het O.L.V. Broederschap bestaat alhier thans 100 jaar. Dit heuglijke feit zal niet ongemerkt voorbij gaan. De datum der viering zal binnenkort wor den vastgesteld Dat de datum van de te houden Intern. Tentoonstelling van Postduiven door de P.V „De Reisduif" nog niet is vastgesteld, houdt verband met de gereedkoming der nieuwe harmonie zaal, met welks bouw men reeds flink vordert. ■s HERTOGENBOSCH. Het Woens dag verschenen ontwerp-gemeente- begrooHng wijst een eindcijfer aan van f 3.400.160, en wat den kapitaaldlenst betreft f 2,045 664. Zij staat geheel in het teeken van bezuiniging. De voor gestelde, doch nog niet door den raad behandelde verminderingen van de salarissen der ambtenaren en werk lieden zijn er reeds in verwerkt. Voor 1924 moest het bedrag van de inkomstenbelasting f 965.000 zijn, thans f 1,058.000. In 1924 is dat bedrag echter door vermindering van verschillende posten met f 147.000 verlaagd, waardoor handhaving van den vermenigvuldigingsfactor van 18 mogelijk werd. Om nu een al -te sterke belastingverhooging te voot komen, stellen B. en W. verhooging voor van de tarieven van gas, electri- teit en water en van de recognitiën, welke de bedrijven aan de gemeente moeten betalen, waardoor f 110,000 meer uit de bedrijven wordt gehaald. B. en W. willen ook de zakelijke belasting op het bedrfjf weer van f 10.000 op f 20.000 brengen. De opbrengst van de inkomstenbelasting zou dan nog f 938.500 moeten be dragen. Tot de ongunstige positie van deze begrooting werken mee het mildere saldo van f230 000 van den vorlgen dienst, de groote kosten voor het grondbedrijf, de werkverschaffing en steun aan behoeftigen. Wanneer de begrooting niet met deze extra lasten bezwaard was en nog het voordeel had van de nooduitkeering van f 100.000 van 1923, zou slechts f 476.000 aan belasting behoeven te worden opge bracht. Het grondbedrijf drukt met ruim f218.000 op de begrooting, en B. en W. weten den raad achter zich, wan neer zij verklaren, dat de gemeente op zeer gemakkelijke voorwaarden grond wil afstaan voor vestiging van belang rijke industrieën op het industrelterreln. De door de malaise noodig ge worden verlaging van de huren is oorzaak, dat de volkshuisvesting de gemeente nu jaaalijks op f 50 000 komt. B. en W. verwachten, dat de werkvcr-,ch«ffijg spoedig eindigen kan doch van de uitgaven daarvoor in 1923 gedaan, die in 5 jaar door den gewonen dienst moeten worden be taald, drukt f 57.000 op deze begroo ting. De ondersteuning aan behoeftigen door de Godshuizen maakt een subsidie van f 100.000 noodig ook de zieken verpleging in de gasthuizen vordert een vrij aanzienlijk bedrag. Getracht zal worden op de uitgaven van de politie te bezuinigen door vacatures niet aan te vullen op den reinigingsdienst door een verdere mechaniseering, die in studie is ge nomen op gemeentewerken door een reorganisatie, die spoedig ter hand genomen zal wordenop de brand weer, door de leiding voor een belang rijk deel te doen geschieden door zich vrijwillig daarvoor beschikbaar stellende ingezetenen. B. en W. stellen verlaging van verschillende subsidiën voor, o.a. voor de restauratie van de Kathedraal van f 8000 tot f 6000 en de muzlek- subsidlën van f 5000 tot f 3000, en het plan tot den aanleg van een nieuwe brug aan den Vughteruitgang laten zij vaten. Onder de buitengewone uitgaven is f750.000 opgenothea voor den bouw van etn nieuwe Kon. School voor Kunst, Techniek en Ambacht. TILBURG. De gemeenteraad heeft besloten, aan de R K. Leergangen te Tilburg ten behoeve van het aan die Leergangen toe te voegen R K. centraal instituut voor lichamelijke opvoeding een subsidie van 75 pCt. der exploi tatiekosten van genoemd instituut tot een maximum van f 1500 jaarlijks te verleenen. Het doel, dat met dit instituut beoogt wordt, is het vormen van leerkrachten in lichaamsoefeningen en gymnastiek, a. voor het lager-, middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs, b. voor de leiding van schoolvrije jeugd en volwassenen. Het zal bestaan uit drie afdeelingen de hoogste, de middelste en de laagste afdeeling, dje elk een jaar duren. Teneinde de hoogste afdeeling van het instituut op behoorlijke getal sterkte te brengen en te houden, zullen in de onderscheidene provincies van het land voorbereidende opleidings cursussen gehouden worden, die ten doel hebben, gegadigden op te leiden voor die afdeeling. De voorbereidende cursussen staan financieel los van de Leergangen Jaarlijks houdt het instituut een z g. vacantiecursus van 2 a 3 weken voor al zijne leerlingen en voor de bezoe kers der opleidingscursussen. Waar deze gemeente aldus B. en W. in hun praeadvies thans voor andere opleidingen voor middelbare examens als het centrum van het Zuidelijk gedeelte des lands is te beschouwen en waar door de oprichting van het instituut zoowel het ideëele als het materieele belang der gemeente wordt gediend, komt het B. en W. voor, dat het op den weg der gemeente ligt, door financieeien steun tot de instand houding van het instituut mede te werken. RAAMSDONK. Aan den Raad van beheer der kynologenvereenigingen is door de plaatselijke club, vergunning gevraagd, om in Mei een nationale hondententoonstelling le houden. Gisteren had bij landbouwer P. L. een ongeval plaats. Toen zijn knecht Fr. v. D. het vee aan 't voeren was, viel er boven de voederbakken een zeis naar beneden, die terecht kwam op het hoofd van v. D. Hevig bloedend uit een groote schedelwond, werd de jongen opgenomen en onder behandeling gesteld van Dr. Knaap. Op het schoolplein vond een jongen dezer dagen een gouden ring, die op 't politiebureau werd gedepo neerd Een 30 grondwerkers uit onze plaats, in dienst bij Völker te Rotter dam kregen dezer dagen, door slapte in het bedrijf, hun ontslag. De bietencampagne zal hun nu voor- loopig wel aan 't werk kunnen hou den. RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen om half tien en des namiddags om 3 uur zal voor de Ger. Kerk optreden de Eerw. Gispen Cand. tot den H Dienst te Scheveningen. Voor de Herv. üem. zal Zondag, morgen op 't Dorp om 9'/2 uuren des namiddags en om half drie op 't Veer optreden Ds. Ewold. Gedurende de maand October werd aan het Rijkspostkantoor ingelegd f 13510,31 en terugbetaald f 11874,33. De regenval beliep alhier in de maand October 19 m M Bij den Prov. Vertegenwoordiger, dhr. Sneep, kwam gedurende October f 16,25 in voor steun voor Duitsch Oostenrijksche onderwijzers, Scholier D. v. S. verloor haar zilveren armband, deze is haar nog niet terugbezorgd. De Tooneelvereeniging Kunst na Arbeid afdeeling van den R.K. Werkl. Bond geeft 16 en 17 Nov. een uitvoe ring. MADE. Bij onderhandsche overeen komst is door den heer J. Hoosemans aan T. Pieterman, mr. timmerman, op gedragen de uitbreiding, ver- en aan bouwing aan zijn woning en winkel, gelegen Marktstraat alhier. Zondag 9 Nov. zal Ds. Vink des voorm. 10 uur in de Herv. Kerk te Drimmelen voorgaan en des nam half drie te Terheijden (N.-Br.) een vacature beurt vervullen. Vanwege en ten behoeve der gemeente is aan de kolenhandelaren P. de Kroon en C. Broeken, als laagste inschrijvers, de levering van resp. nootjeskolen en antraciet voor de ge meentegebouwen Made en Drimmelen opgedragen. Het aantal dienstplichtigen, dat militaire diensten zal hebben te ver vuilen, is voor onze gemeente 16. Het laatste nummer is 32. Gezondheidscommissie zetelend te Oosterhout. Het lid der Gezond heidscommissie de Edelachtb. heer A v. Gils, burgemeester van Made c.a., stelt eenieder, behoorende tot't ressort te Made, in de gelegenheid, op iederen werkdag, met voorbehoud van onvoor ziene omstandigheden, over zaken te komen spreken de commissie be treffende. In de maand October zijn ten postkantore alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 11556.72 en terugbetaald f 7030.50. ALMKERK. J.L Dinsdag sloeg een paard, gespannen voor een kar van A Caan de waag op hol. De be stuurder bekwam geen letsel, doch de kar werd zeer beschadigd. Op 3 Nov. j.l. is te Uitwijk (gem. Almkerk) een Herv. Jong. vereeniging opgericht Voorzitter de heer P. A. Nieuwenhuizen. A.s. Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk des v.m half tien en des n.m 6 uur op te treden Ds Röth alhier In de maanden Nov. en Dec. van dit jaar zal onder bepaalde voorwaarden gelegenheid bestaan voor een her keuring voor den dienstplicht. SPRANG-CAPELLE (Vm. Sprang). J.l, Maandagavond kwamen de leden van de Christelijke Vereeniging, aan gesloten bij den Cbr. Volksbond alhier, in vergadering bijeen. Hun werd medegedeeld dat de besturen hadden besloten den Burge meester, bij de opening van het nieuwe aadhuis, een voorzittershamer aan te bieden. Dit voorstel vond bij de leden, die in grooten getale wat en opgekomen, grooten btjval, zoodat men besloot de kosten zelf te betalen ea niet uit de kassen der vereenigingen. De hamer, weike is uitgevoerd in ebbehout met ivoor, waarop een zilveren plaat met icctiptie: (»Souvecir Burgemeester Meijer, van de Cbr. Ver eenigingen, aangesloten bti den Chr. Volksbond, 1 Nov. 1924) is aangebracht, wekte aller bewondering. Besloten werd nog een eikenbouten etui te laten maken, waarin de hamer wordt opgeborgen. Donderdagavond 1.1. is den Burge meester te zijnen huize dezen hamer aangeboden. Ztjn EdelAchtb. was ten zierste getroffen door het blijk van waardeeting 't welk in dit geschenk zoo duidelijk uitkwam. Van harte wenschen wij den Burge meester toe, dat hij nog vete jaren dezen hamer mag gebruiken. WASPIK. Door Waspiks mannen- kwartet. dat het vorig jaar te Schiedam zulk een schitterend succes behaalde, zal thans deelgenomen worden aan een concurs te Haarlem. Door het vertrek van mej. A, v. Daal, onderwijzeres aan de R.K. Jon gensschool, zal de school die tot heden over vijf leerkrachten beschikte in een 4-klassige worden omgezet. Eerstdaags zal de cursus in land- bouwboekhouden voor den jongen boe renstand geopend worden. De lessen zullen gegeven worden in de oude openbare school door het hoofd der R. K Jongensschool, den heer A. F. Maas Door het Bestuur van het Groene Kruis zal eene verloting gehouden ten bate der vereeniging Uit de werkende leden der Har monie zijn tot bestuursleden herkozen de heeren P. Kuijten (penm.) en A. de Bruijn (secretAls commissarissen zijn aan de leden toegevoegd de heeren P van (Dongen en 'de Kleljn. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 6 Nov.'1924. Sedert eenigen tijd is aan het Bernsche veer een beperkte dienst ingevoerd, terwijl de overtocht vroeger dag erj nacht kon plaats hebben. Zooals'Yiu is de toestand onhoudbaar; vandaar dat ten stadhuize van den Burgemeester geconfereerd is met de betrokkenen Waterstaats ambtenaren en een beteren regeling te wachten is. Zondagavond geeft dp R. K. Fanfare haar le Groot Winter-Concert afgewis seld door enkele komische nummers. Bij het te voorschijn halen van een revolver uit den zak haakte deze, waardoor hij afging en den eigenaar den heer D. J., schildersknecht alhier, ernstig in een been trof. Woensdagmiddag viel de fruit handelaar J. v. B. op zijn terugreis van Tilburg onder de kar, waarvan het wiel hem daarna over het lichaam reed. Ernstig gewond werd hij door een paar kennissen per auto naar zijn woning alhier getransporteerd. Gelukkig zal het op slot van rekening nogal los loopen. UIT KAATSHEUVEL. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zijn door de Heeren Gebrs Schal ken (Schoenfabriek firma Schalken Van Vugt) verschillende nieuwe machines aangekocht, teneinde haar weekcapiteit van 1200 paar, op te voeren tot 2000 paar voorwaar geen slecht teeken voor Kaatsheuvels industrie en met het oog op den naderenden winter, een blij vooruitzicht voor den werkenden stand. De bekende architect Jos. Donders uit Tilburg heeft in opdracht gekregen van de Eerw. Zusters v. Liefde uit Schijndel om bij de lagere school te Loonopzand een klooster, gasthuis en bewaarschool te bouwen. Nog vóór nieuwjaar zal met 't werk begonnen worden. We zijn er van overtuigd dat architect Donders hier weer iets prac- tisch en moois levert. Gisteren (Donderdag) avond hield de Hoenderclub „Kaatsheuvel" in café Joh. Smit een algemeene vergadering. Besloten werd tot het houden van een propaganda vergadering binnen enkele weken en daarop een spreker uit te noodigen. Het bestuur zal in onder handeling treden met diverse sprekers om hieruit een keuze te doen. Medegedeeld werd dat voor Kaats heuvel een cursus is aangevraagd voor pluimveeteelt, welke cursus voor alle volwassenen boven 21 jaar toeganke lijk is. Besloten werd tot het aankoopen van turfstrooisel, gezamelijk zal een halve wagon betrokken worden Ook grit zal coöperatief worden ingekocht. Het bestuur nam op zich pogingen in 't werk te stellen om te komen tot aansluiting bij een eiermijn om een meer geregeld afzetgebied te hebben voor de artikelen. Met het verzoek propaganda te maken in eigen kring sloot de voorzitter de vergadering. Tot voorzitter der biljartelub „Internos" gevestigd bij de heer J v. Dun is gekozen de heer W. Sauter tot secretaris de heer J. Moonen, tot penningmeester de heer J. Robben, tot commissarissen de heeren J. Schelle- kens en Chr. Pomper. Het nieuwe patronaat nadert zijn voltooiing. Het uitwendige van de machtige bouw is klaar, terwijl de laatste hand wordt gelegd aan de af werking van binnen. Naar we vernemen zal de R.K. Gymnastiekvereeniging bij de opening van 't patronaat een groote uitvoering geven. Abonneert U op en Adverteert «t „DE ECHO VAN HET ZUIDEN", het meest gelezen blad in de Lang ttraoi en Omgeving WANT I irniTDwaren koopen is WAW1 LLIIE/Kvertrouwen. vertrouwen HET IS UW BELANG BIJ ONS TE KOOPEN, een zaak van Dat WIJ dit volkomen verdienen bewijst ONZE GROOTE VOORUITGANG. 33519 1171 leveren PRIMA KWALITEITEN tegen de W LAAGSTE PR IJ ZEN en hebben tevens eene ONGEËVENAARDE SORTEERING IN Damestaschjes, Dames- en Heerenportemonnaies, Portefeuilles, Sigarenkokers, Aktemappen, Tabakszakken, Horlogebandjes, Ceintuurs, Handkoffers, enz. VoortsAlle merken Pijpen en Rookartikelen, Zakmessen en Scharen ALLEEN BIJ I |Ifl| 70 ft IIC TILBURG, L' IlULllIlAUlJ Heuvelstraat 39. Opgericht 1885. T e I e p h 1360. AMSTERDAM,: TILBURG,: HAARLEM,: UTRECHT,: ZANDV00RT. Eerstdaags ook 's HERTOGENBOSCH, Schapenmarkt 26. iM7iiiiiuiiiuiiiiiiMiiiiiiiiniiiiiiiili'iiiiiiiiiiiiii'|t,'iiiiiliiliiiiiiiiiiiilsttTiiiiiiiiiiiiiiiiHiiï Bi) Apothekers en Drogisten. .■|..i'..i|.."M..Mim'nnmiininniiiniiiiiiiiiniin[iiinniuiniiiiininii'inmniii

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6