luidt: „Aan die vergadering (waarin Staten wijziging begrooting 1924. de te stellen candidaten worden bespro- meer aan de orde zijnde, sluit ken) kan voorafgaan overleg met per m sonen en met besturen van vereeni- gingen, op wier foordeel het advisee- rend college prijs stelt, of welke Ingekomen goedkeuring^ van^Ged laten v Niets de Voorzitter de vergadering. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). van bij SPRANG-CAPELLE. Mijnheer de Redacteur1. Verzoeke beleefd plaatsing onderstaande regelen, waarvoor voorbaat mijn hartelijken dank. Als inwoner van oud-Capelle, thans Sprang-Capelle, heb ik indertijd met 0p Zaterdag 29 November a s belangstelling gevolgd alles wat gedaan is tegen de vereeniging van onze ge en ook heb ik alles gehoord daartoe het verzoek tot het Adviseerend de volgende toespraak: i College hebben gericht". Vanwege het Adviseerend College i zullen voorshand geen uitnoodiging tot overleg', als in art. 7 bedoeld. worden verzonden, noch aan personen noch aan besturen van vereenigingen, behoudens aan de besturen der beide R.K. Kamerclubs. De dag van het overleg is gesteld meente wat nu de laatste twee jaren in onze gemeente is gesproken over de handel wijze van B. en W. en meerderheid van den raad; terwijl ik trouw de raadsverslagen heb gevolgd in den Echo" en wanneer ik dit alles na ga, dan ben ik heel niet tevreden om dat ik meen dat men bij zijn beoor deeling van het bestuur onzer gemeente moet afzien van zijn wrok tegen de vereeniging en alles zakelijk moet be schouwen en nu van onze nieuwe ge meente moet maken wat er van te maken is. Het is mijnheer de Redacteur toch niet een bewijs, dat men hoog staat wanneer men in den raad maar schet tert over naar den kelder gaan, afgeeft op de Regeering des lands en van de Provincie, zooals een onzer raadsleden zoo gaarne doet, (zich daarbij zoo aanstellende dat er ver buiten onze gemeente mee gelachen wordt, maar feitelijk in de ruimte spreekt), liever zag ik dat er eens een heldere ge dachte werd geopperd. Ik vraag me af gaat alles dan zoo slecht Als buiten staander meende ik dat alles zeer goed ging, en waarom Ik zie mijnheer de Redacteur dat in deze twee jaren er hard is gewerkt, de gebouwen worden goed nagegaan en geverfd, de wegen worden goed voorzien van steenslag (er ligt weer een goede partij voor dezen winter), de keiweg in onze gemeente wordt goed gelegd, de toren is nagezien (ik meen dat ons oud bestuur daarin niet veel zin had), de beschoeiing der Labbegatsche haven wordt radicaal hersteld en meer andere dingenen wat is nu de uitkomst? gaan onze belastingen omhoog? weineen, mijn heer de Redacteur, zij gaan omlaag en niet weinig ookop den dienst 1924/25, 15 pCt. en naar ik hoorde uit het begeleidend schrijven voor de be grooting 1925, zal op den dienst 1925/26, 9 pCt. verminderd worden, plus 25 opcenten voor de vermogens- belastingen dat is volgens mijn reke ning in twee jaar 27'/2 pCt Mijnheer de Redacteur dat krijgt men niet met in de ruimte te rede ne^ren, dat krijgt men ook niet wan neer men bujshuren verlaagt, wanneer het niet strikt noodzakelijk is, dat zal men niet krijgen wanneer men nieuwe scholen bouwt. Hoe wordt dat dan verkregen Naar ik hoor wordt alles aanbesteed watjmjs- schien voor sommige handelaren niet prettig is, maar voor den belastingbeta ler voordeelig. Zijn niet de kosten per leerling op de lagere scholen die in 1922 ruim f 12,— bedroegen, thans ruim f 8.—. Hoe het verder wordt verkregen, als leek weet ik dat niet, wel weet ik, dat ik, die veel in heel de gemeente verkeer, B. en W. altijd bezig zie, dan hier, dan daar onder zoekende. Mijn conclusie is dan ook dat elk hoogstaand man zonder onderscheid van politieke richting, verachtelijk zijn schouders ophaalt voor dat zinledig gedoe, en aanB. en W. zijn goedkeu ring niet kan onthouden en de wensch uitspreekt om zoo voort te gaan. Ik zou ook de raadsleden willen toeroepen werkt mee en niet tegen, want bij een verkiezing mochten de kiezers hun belang wel eens beter zien, dan hun plaatselijke afgevaardigden en dan tot schade van die afgevaarden. Mijnheer de Redacteur nogmaals dank. EEN BELASTINGBETALER. Vergadering Bondsbestuur inzake de St. Michael-actie. Het Bestuur var» den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorgani- salies in Nederland vergaderde Vrij dagavond ter bespreking van de hou ding, in te nemen ten aanzien van de oprichting van het Verbond St. Michaël. Allereerst werd besproken de hou ding van prof. Veraart in deze actie. Het Bestuur achtte het eenstemmig onjuist, dat prof. Veraart, zijnde zelf lid van het Bondsbestuur, de plannen, die hij ten aanzien van de St. Michaël-organisatie had, niet van te voren in dat Bestuur tot een punt van bespreking en overleg heeft ge niBskt Daarna kwam de actie van St. Mi chaël in behandeling. Het Bondsbestuur was van meening dat de onderhavige zaak in het sta dium van overleg behoort te worden teruggebracht. Dit overleg zal met St Michaël worden gezocht op den grond slag, dat de actie, hangende dit over leg, niet zal worden voortgezet. Mocht dit overleg onverhoopt tot geen definitief resultaat leiden, dan besloot het Bondsbestuur zal de zaak ter beslissing aan de Bondsvergade ring worden voorgelegd. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich inmiddels schriftelijk tot St Michaël gericht met de vraag, of St. Michaë op den grondslag bovenomschreven tot overleg bereid is. Deze gecombineerde vergadering za a.s Vrijdag door de voltallige besturen plaats hebben KERKNIEUWS. Mededeelingen van de R. K. Staatspartij. Het overleg van het Adviseerend College. Het Adviseerend College, dat op Zaterdag 8 November j.l. zijn werk zaamheden heeft aangevangen, heeft besloten in de R.K. Pers bekend te maken, dat verzoeken om gehoord te worden door het Adviseerend College volgens art. 7 van het Algemeen Kies reglement, door personen of besturen van vereenigingen schriftelijk moeten worden ingediend vóór of op Dinsdag 18 November a.s. bij den secretaris van het Adviseerend College mr. Frans Teulings, te 's-Hertogenbosch. De desbetreffende passage uit art 7 van het Algemeen Kiesreglemen Op den feestdag van St. Mar- tinus, 11 November a.s. zal in de St. Paulus-abdij te Oosterhout fr. P. H. S. Verberne zijn plechtige geloften afleg gen in de orde der Benedictijnen. Dr Verberne was vóór hij in het klooster trad maj -officier van gezond heid, in welke hoedanigheid hij tot de oprichters behoorde der R. K. Artsen- vereeniging. Z. D. H. de Bisschop van 's Her togenbosch heeft benoemd tot Kanun nik van het Kathedraal Kapittel van "St. Jan" en tot Provisor van het Seminarie den Hoogeerw. heer J. L. Brekelmans, Plebaan van St. Jan te 's Hertogenbosch tot examinator Sy- nodalis den Zeereerw. Zeergel. heer dr. G. E. P. van Heek, pastoor te Tilburg t Heike) tot lid der Kerke lijke Bouwcommissie den Hoogeerw. heer Mgr. A. Hermus Kanunnik en Directeur van het R.K. Instituut voor Doofstommen te St. Michiels-Gestel. Verder heeft Z. D. H. den Zeereerw. heer F. F. Drabbe op diens verzoek wegens gezondheids redenen eervol ontslag verleend als Rector te Diessen en heeft benoemd tot Rector te Dies sen den Weleerw. heer L. van Sleeu- wen en tot kapelaan te Nuland den Eerw. heer L. E. J. van Herpt, Priester van het Seminarie. Tevens heeft Z. D. H. benoemd tot geestelijk Adviseur van de „Vereeni ging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollenstoffen" den Zeereerw. Zeergel. heer dr. G. E. P. van Heek, pastoor te Tilburg „'t Heike". (St. Janski.) SPORT. N. V. B. AFDEELINU I Westelijke le klasse. H.F.C.—Blauw-Wit Feyenoord Quick A.S C.—'t Gooi Sparta—Haarlem Unitas—Z.F.C. AFDEEL1NG II. Westelijke le klasse. R-C-H.V.O.C. Stormvogels—H.V.V. H.B S.—Excelsior Ajax—E.D.O. U.V.V.—D.F.C. AFDEEL1NG III. Oostelijke Ie klasse. Wageningen—Ensch. Boys Go Ahead—Quick Heracles Ü,D. Enschedé Hengelo Vitesse—Z.A.C. AFDEELING. IV- Zuidelijke 2e klasse. Noad 2—Dosko Longa Middelburg Roosendaal—Nac 2 V.V.V—B.V.V. 2 Roodborstjes—V.S.C. Eindhoven II P.S.V. 2 T.S C—V.O.S Juliana—Kerkrade Roermond—A C C. Heerlen Sport—St. Emma 3e klasse. Middelburg II—Terneuzen Zeelandia—Vlissingen 2 BO.Z.-ME.VO. Bergsche Boys—Stavast GudokT.S.C. W.S.C.—Waalwijk Wilhelmina 2—Willem II 2 V.O.S. 2-T.S.V. 2 Kerkrade 2Juliana 2 OverbroekHeerlen Sport 2 Reserve 2de klasse Alliance 2—Dongen 2 AFDEELING V. Noordelijke le klasse. Velocitas—Frisia Friesland—Be Quick LeeuwardenW.V.V, G.V.V.—Achilles VeendamAlcides 0-1 6-0 0-3 2—0 0-3 4—1 3-0 4-0 1-0 0-0 0-0 4-0 6-2 1—3 0-2 2-0 3-7 2-1 1-0 1-0 5-0 0-0 1-2 7-0 0-0 2-4 3-0 0-3 6-1 1-1 0-3 0-0 3-2 4-0 4-1 1-0 1-2 1-4 4-3 0-3 7—0 (Crt Abonneert U op en Adverteert in trDE ECHO JAN HET ZUIDEN", het meest geleeen blad in de Lang straat en Omgeving. I simo pontifici Arnoldo Episcopo nostro. Tegen drie uur zijn alle parochianen reeds op de been niet alleen maar een ontelbare drom van vreemdelingen heeft zich langs de wegen ge schaard langs welke Monseigneur zal voortschrij den. En nauwelijks is Monseigneur vergezeld van ziin secretaris aangekomen of de heer J. M. Buijs Mgr. met n r m Voorzitter der feestcommissie begroet Is in CONSECRATIE DER PAROCHIEKERK VAN DE H. CATHARINA TE HERPT Herpt in feesttooi! Herpt jubelt! Alles geestdrift. Waarom? Ieder die Herpt vapdaag beschouwt ziet dat het centrum der feestelijkheid gelegen is bij de nieuwe parochiekerk. Vandaag wordt de kroon op hel werk gezet. Vandaag heeft als het ware de voleinding plaats van een 31-jarig werken, immers voor 31 jaren behoorden wij tot de paro chie Heusden, kenden wij onze parochiale zelf standigheid nog niet. Wel is waar staat er in Herpt nog een protestantsche kerk met een zeer ouden toren, de plaats waar vroeger jaren een katholieke kerk heeft gestaan, maar die tijd ligt ver achter ons. Toch bleef den inwoners van Herpt steeds nog een stil heimwee bij naar het geen lang vervlogen jaren gekend hadden en het was te danken aan het vast en beraden werken der heeren L. van Herpt, Adr. van Bokhoven, Iz. Buijs en A. J. van Grevenbroek dat in Juni 1893 in Herpt een noodkerk met tijdelijke pastorie werd gevormd uit een boerderij met uitspanning en café. Als eerste pastoor d^r parochie werd benoemd de Wel Eer w. Heer Chr. W. Sars, die na paar jaren van zijn pastoraat met den bouw der nieuwe pastorie begon, deze evenwel niet af kon werken daar hij vanwege de drukke werkzaam heden die het een en ander meebrachten zich genoodzaakt gevoelde een rustiger plaats aan te vragen, daar zijn gezondheidstoestand hem deze drukten niet toeliet. Dan werd benoemd tot pastoor van Herpt de WelEerw. Heer W. van Rijzewijk, kapelaan van Heusden. Pastoor van Rijzewijk voltooide de pastorie en onder zijn pastoraat werden rieds vele voorbe reidende werkzaamheden tot stand gebracht die den bouw eener nieuwe kerk eischen, voorname lijk op finantiecl gebied. Doch pastoor van Rijzewijk zou zelf niet de kroon op het werk kunnen zetten want ook hij zag zich genoodzaakt vanwfege zijn geschokte ge zondheidstoestand in 1910 zijn emeritaat aan te vragen. Als derde pastoor der parochie werd nu be noemd de WelEerw. ZeerGel. Heer Dr. M. C. de Wit. Het was ook nu weer niet buiten twijfel of Pas toor de Wit zou ons brengen waar Herpt al zoo vurig naar verlangde, doch ten derde male maak te het noodlot een einde aan deze plannen, want met den oorlog Wamen ook de finantieele ram pen en die troffen ook de fondsen onzer parochie werd liet verlangen van Ilerpts parochianen wederom een gevoelige slag toegebracht. Pasto.or de Wit liet het er evenwel niet bij zit ten en in 1918, bij het 25 jarig bestaan der paro chie werd het Catharinafonds gesticht een bedrag gestort door de parochianen, een bedrag van ruim 11000 gulden voor de stichting der nieuwe kerk. Pastoor de Wit mocht evenwel niet den bouw der nieuwe kerk beleven, een zeer kortstondige ziekte maakte een einde aan zijn verdienstvol pastoraat. En nu staat over onze parochie pastoor Tim mermans. JZijn eerste predicatie wees er reeds op dat hij er krachtig aan zou werken om de tot standkoming der nieuwe kerke te bevorderen en nauwelijks zijn er enkele maanden verloopen of reeds is er een bedrag bijeen dat den bouw der nieuwe kerk rechtvaardigt. En nu is Herpt in feesttooi! Alom prijken eere- bogen. Van alle huizen wappert de vlag en niets is er wat de Herptenaren nu tegenhoudt om hun feestelijke stemming naar buiten te doen blijken Bij den boog aan het begin der parochie is een opschrift geplaatst Monseigneur het welkom toeroepende, waarnaast de wapens prij]ken yan Monseigneur Diepen en de gemeente Herpt. A^n de achterzijde Hulde aan Mgr. Diepen. -j Bij den eereboog aan de nieuwe kerk zien wij het chronicum (1924) Salus et vita sint illustris- Monseigneur! Eindelijk is het oogenblik daar, het oogenblik waarnaar Herpts parochianen zoo lang reeds hebhen uitgezien, het oogenblik dat Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid naar hier zou komen om de nieuwe kerk op plechtige wijze te consacreeren en daardoor te maken tot het huis -van God. Mij als voorzitter der feestcommissie valt de booge eer te beurt U Monseigneur, nu gij den drempel onzer parochie hebt overschreden, namens de parochianen van Herpt het welkom toe te roepen. Welkom zijt gij in ons midden Prins der Kerk, Bisschop van ons Diocees, wel kom als afgezant van God. Hoezeer Uwe komst wordt gewaardeerd ziet U aan de wijze waarop Herpts parochianen Uwe komst hebben verbeid. De eerepoorten te Uwer eere opgericht, de versie ring langs de wegen, dat alles roept U het wel kom toe. Maar nog meer Monseigneur willen Herpts parochianen doen. Als gij morgen in den nieuw gewijden tempel het eerste plechtig H. Mis offer zult opdragen, als wij daar in grooten getale bij tegenwoordig zullen zijn, dan zullen wij ons gebed met het uwe vereenigen, dan zullen wij den goeden God vragen dat hij onze parochie met deszelfs Herder wil geven alles wat tot ons heil zal strekken, maar dan ook zullen wij God vragen, dat Hij U Monseigneur zal geven vele jaren kracht en sterkte opdat Gij nog lang moogt werken tot heil van ons diocees en dat Gij nog lang moogt getuige zijn van den goeden Room- schen géést van Herpts parochianen, die door de totstandkoming der nieuwe kerk zeker in ruime mate zal toenemen. Ik wil dan eindigen met den wensch: „Leve Monseigneur". En met dezen wensch stemden alle omstanders in, ook de harmonie liet het „Lang zal hij leven" hooren. Hierna richtte Monseigneur een woord van dank tot den president der feestcommissie, zeide diep getroffen te zijn door de geestdrift waar mede Z.D.H. was ontvangen wat blijkt uit de prachtige eerebogen en versierde straten. Vervolgens werd door de jongejuffrouw van Grevenbroek onder fte volgende aanspraak een bouquet aangeboden. Doorluchtige HoogwaardigheidGelukkig ge voel ik mij, U onzen geliefden Bisschop in naam van de Katholieken van Herpt te verwelkomen. Welkom bij ons Doorluchtige Hoogwaardigheid, hartelijk welkom. Hoe blij we zijn dat getuigen onze van vreugde stralende gezichten. Dat zegt ook ons geheele dorp, dat U ter eer zoo feestelijk mogelijk is versierd. De plechtigheid die morgen zal plaats hebben maakt Uwe komst ons tot een dubbele vreugde. Ons nieuw kerkgebouw immers zal door U worden gewijd. Zoolang hebben we allen ernaar verlangd, nu zien we het voltooid dank den ijver en de zorg van onzen dierbaren Herder. O, als weldra de goede God er zijn intrek zal hebben genomen hoe zullen we Hem dan allen in stilte aanbidden en danken. Moge onze Lieve Heer met vreugde onder ons vertoeven in Zijne nieuw.e woning en zegenend op I ons allen nederzien. Monseigneur, allen willen dikwijls bij Hem komen nederknielen. Wij kinde ren vooral zullen zoo gaarne gaan tot Jezus, onzen Koning en Vriend. Aanvaard deze bloemen tot pand van onze belofte. Moge de Heer U zegenen opdat wij allen onzen goeden Pastoor tot vreugde strekken en ook alzoo het hart van U onzen ge liefden Bisschop verheugen. Met een kort woord dankte Monseigneur het bruidje. Nu zette de stoet zich in beweging. Voorop 6 gardes d'honneur, vervolgens harmo nie, daarna een stoet van 30 bruidjes, de auto met het kerkbestuur de heeren A. ,van Bokhoven en Chr. van Herpt. de Voorzitter der feestcom missie de heer J. M. Buijs en de Edelachtb. heer H. J. van Eggelen, burgemeester, Eere-voorzitter der feestcommissie, de auto met Monseigneur geëscorteerd door 4 gardes d'honneur, een auto met de overige commissieleden en twee gardes d'honneur die den stoet sloten. In de nieuwe kerk aangekomen werd Monseig neur door den Zeer Eerw. Heer Pastoor liturgisch ontvangen, waarna onder 't zingen van het „Ecce Sacerdos" van Haller Monseigneur naar voren schreed en wat volgde er toen een stroom van menschen, de kerk was gepakt vol in alle gangen en banken en hoeken was geen plekje meer open. Na deze liturgische ontvangst betrad de Zeer Eerw. Heer Pastoor het altaar. Zijn Eerw. zeide dat het hem een genoegen was Monseigneur het welkom toe te roepen; aan de grens der parochie was dit reeds gedaan door den voorzitter der feestcommissie en door een bruidje; geheel Herpt heeft getoond dat U wel kom zijt in een woord ieder verheugt er zich in U Monseigneur te kunnen ontvangen. En wat is 't doel van Uwe komst Monseigneur? Het is om morgen de kroon te zetten op een groot werk waarnaar 31 jaren verlangend is uit gezien. 31 jaren heeft onze L. Heer hier gewoond in een schuurkerk. Thans past een woord van dank aan den Allerhoogste. Een dankwoord ook aan de parochianen voor hunne milddadigheid, niet voor de eerste maal maar voor den derde maal hebben zij hunne bijdragen gestort voor dit doel. U Monseigneur zult morgen de kroon zetten op dit werk, op dit huis dit steenen gebouw zal door U hervormd worden tot het huis van O. L. Heer. Moge de zegeningen en gebeden die Gij hier morgen uitspreekt, de zegeningen en gebeden waardoor Gij dit huis maakt tot liet huis Gods, mogen zij verhoord worden, opdat allen die hier mochten komen om te bidden in alles getroost mogen worden. Vervolgens nam Mgr. het woord en sprak onge veer als volgt: Gelukkige heer Pastoor, gelukkige parochianen. Wat eene schitterende feestdag is het heden, wat heerlijk is het te komen in een vreugdevolle- pa rochie, die gesierd is tot ontvangst van haar Bisschop. Het geeft reden tot rechtmatige vreugde nu het Kerkgebouw voltooid is, nu zooals zoo juist door den Pastoor is gezegd na lang wachten door het geloovige volk, na 31 jaren zich behol pen te hebben met een gewoon huls, nu door aller samenwerking tot 3 maal toe, dit gebouw tot stapd is gekomen. Nu gaat dit heerlijke gebouw door de laatste zegening tot huis en woning van God hervormd worden. Dat geeft reden tot vreug de. Toen O.L.H. hier kwam zijn de kinderen van toen den mannelijken leeftijd nu reeds ingetreden, de ouderen hebben de belooning reeds ontvangen van hetgeen zij toen mede hebben tot stand ge bracht. Inderdaad met U verheugt zich de bis schop over de verrijzenis van dit gebouw, moge het gegeven zijn dat in dit huis nog dikwijls ge offerd wordt. Met U is de bisschop voldaan over hetgeen de pastoor die voor anderhalf jaar door hem hier benoemd is, dat aan hem de krachten gegeven zijn om dit tot stand te brengen. Wij verheugen ons met U ook om Jezus wil. God moest een betere woning hebben, die als het ware een poort des hemels genoemd kan worden. Als wij morgen Jezus uit de oude kerk halen, bedenk dan de weldaden die U daar gegeven zijn, die gunsten zullen ook hier gegeven worden en wanneer deze kerk gezegend is zullen de gebeden hier gestort aangenaam zijn aan God, de offeran den hier opgedragen zullen aangenamer zijn, toen ging het uit een huis niet aan Hem toege wijd, hier gaat het uit het eigen gebouw. Vandaag is het juist 1600 jaren geleden dat in Rome de eerste kerk plechtig geconsacreerd werd. De Paus wilde ieder in die vreugde doen deelen door in dat kerkgebouw de St. Jan van Lateranen een plechtig offer op te doen dragen voor de eehheid der kerk, na 16 eeuwen geschiedt het nog gelijk toen. De wijding van de kerk en ook van dit kerkgebouw bewijzen nog hoe hier door de eenheid bevestigd wordt. Wanneer Jezus hier zijn intrek zal nemen zal Hij U zegenen, den herder dezer parochie, hij zal hier nog meer gun sten uitstorten, moge Hij ook in de harten van U allen wonen. Ook in dit kerkgebouw zal Hij zijne liefde uitstorten. Door den doop zullen hier meerderen opgenomen worden in Christus Kerk, door den H. Geest zullen hier meerdere genaden uitgestort worden. Door de biecht zullen hier de zonden weggenomen worden, in dit kerkgebouw zult gij dikwijls ter H. Tafel gaan en daardoor uw geloof versterken. Ook hier zullen vele jonge lieden in den echtelijken band verbonden worden om elkaar te heiligen en levende tempels van Christus te vormen. Bij den dood zal hier uw lijk gezegend worden. Dit kerkgebouw zal het middel punt worden van het katholiek geheel. In dit gebouw zal de vriendschap hersteld worden. Moge de zegeningen in dit huis, voor allen het beminde huis, het huis dat door onder linge samenwerking is tot stand gekomen, mogen zij er toe strekken om elkander te heiligen, mogen de gebeden hier gestort verhoord worden, moge mede door uwe gebeden de belooning voor alle offers geschonken worden, ook voor U herder dezer parochie, voor de overledenen, voor alle levenden, voor de jeugd en de kinderen. Wij zul len ook voor allen bidden. Een dankwoord richtte Monseigneur nog voor de feestelijke ontvangst, wat een bewijs is van geloovigen eerbied, tenslotte nog een dankwoord aan de feestcommissie, aan de buurtschappen en allen die tot de groote feestelijkheid hebben mee gewerkt. Vervolgens werd Monseigneur door de Eerw. Geestelijkheid uitgeleide gedaan en was de plech tigheid voor dezen dag afgeloopen. Bij het aanbreken van den dag stroomden de parochianen van Herpt reeds naar hun nieuw kerkgebouw om getuige te zijn van de grootsche en indrukwekkende plechtigheid die daar plaats greep. Om half acht begon deze met assistentie van den Eerw. Pater van Grevenbroek als diaken, den Eerw. Heer L. van Herpt als subdiaken, den Eer waarden Heer H. Koeken als Thuriferarius, den Eerw. Heer Jos. van Herpt ad baculum, den Wel Eerw. Heer Joh. Meys ad mitram, den WelEerw. heer Ad. Goossens ad librum Crucifer de Wel Eerw. Heer C. van der Vleuten en Cantores de Z.Eerw. Heer Th. Goossens en de WelEerw. Heer Th. van den Heuvel. Onder het zingen der zeven boetpsalmen be kleedde zich de Bisschop inet de H. Gewaden, waarna de omgang om de kerk werd gehouden, hierna de intocht en de plechtigheid van het asch- kruis in de Kerk. Toen het kerkgebouw in bezit genomen was werd begonnen met het tweede deel der consecratie de zuivering en heiliging der kerk. Bij het derde deel der consecratie de overbrenging der Relikwieën ging men in proces- sie naar de Relikwieën, vervolgens naar de kerk deur; toen werd weder een rondgang buiten om de kerk gehouden en de kerkdeur gezalfd. En nu men de plechtige intocht in de kerk houdt, die tot dan voor de geloovigen gesloten was, gaan ook zij weer in dichte drommen mede naar bin nen, niet alleen de parochianen maar ook een zeer groot aantal niet-parochianen, van heinde en verre toegestroomd. De H.H. Relikwieën worden bij het altaar ge plaatst en de Bisschop heft den Antinfoon Ex- sultabant Sancti aan gevolgd door de Psalmen 149 en 150. Vervolgens zalft de Bisschop met Chrisma het graf op de vier hoeken en legt Hij de H.H. Reli kwieën daarin. Hij bewierookt de relikwieën en wijdt den sluitsteen van het graf aan den onder kant, bestrijkt den steen met het gewijde cement en sluit hét graf en zelft den sluitsteen aan den bovenkant met Chrisma. De Bisschop bewierookt geheel het altaar hetwelk vervolgens wordt ge reinigd en door den Bisschop wederom bewie rookt, waarna het voortdurend door een pries ter bewierookt wordt. Vervolgens worden de vijf kruisen op den Altaarsteen driemaal met het H. Chrisma gezalfd waarna de zalving van den geheelen altaarsteen geschied. Na de zalving van het altaar worden de 12 kruisen op de binnenmuren der kerk ge zalfd, wierookkorrels gewijd die op elk den vijf kruisen in den altaarsteen uitgebeiteld gelegd worden waarboven een kruis van waschlichtjes gezet wordt welke door den Bisschop worden ont stoken. Nu zalft de Bisschop met Chrisma de voegen tusschen altaarsteen en voet op de vier hoeken waarna wij het vierde deel der consecratie kre gen, het H. Misoffer. Allereerst werden de altaarbenoodigdheden gezegend en met wijwater besproeid en gereed gemaakt, daarna door den Bisschop bewierookt en nu het kerkgebouw tot offerplaats gewijd is wordt als bekroning van het werk het hoogver heven Misoffer door den Bisschop plechtig opge dragen met. assistentie van den Hoog Eerw. Heer N. Wouters als presbyter assistent, den Z.E. Heer J. Th. Buijs als diaken, den W.E. Heer L. van Herpt als subdiaken, ad Mitram de WelEerw. Ilr. Joh. Meijs, ad baculum de Eerw. Heer Jos. van Herpt, ad gremiale de WelEerw. Pater van Gre venbroek, Thuriferarius de WelEerw. Heer. Job. Willems, ad librum de WelEerw. Heer A. Goos sens en ad candelam de WelEerw. Heer Th. van den Heuvel, terwijl het zangkoor onder de be kwame leiding van haar uitnemenden directeur met begeleiding van het orgel door den heer P. van Dommelen, op zeer verdienstvolle wijze de driestemmige mis „Jezus Maria et Joseph" van Ponten ten gehoore bracht, speciaal voor deze gelegenheid ingestudeerd. Deze H. Mis werd ook nog bijgewoond door den HoogEerw. Pater Janssens, abt van Pont Colbert te Versailles. Na het Offertorium werd door het zangkoor nog een 4 stemmig Jesu Dulcis van Pater Haagh gezongen. Na de H. Mis trok men in plechtige processie naar het oude kerkgebouw ter overbrenging van het Allerh. Sacrament naar de nieuwe kerk het welk geschiedde voorafgegaan door de harmonie en een talrijke schare bruidjes. In gesloten auto reed Monseigneur van de oude kerk naar de nieuwe en zeer indrukwekkend was het de talrijke geloovigen langs den weg neerge knield te zien. Toen in de kerk de zegen met het Allerheiligste was gegeven was het eind aan deze plechtigheid gekomen. En toen na den feestmaaltijd op de pastorie, waar mede aanzaten naast Monseigneur, de Hoog Eerw Heer Deken van Heusden, de Hoogeerw. Pater Janssens, abt van Onsenoord, de Hoogeerw. Heer A. Sweens, president van het groot Semina rie, de priesters gesproten uit de parochie, de priesters uit het dekenaat Heusden, de Z.Eerw. Heer Pastóör van Groesbeek, de Z.Eerw. Heer Vicaris deWH. Landstichting, de familieleden van den Pastoor en het Kerkbestuur alsmede de ar chitect der kerk de heer Fransen en waar het woor dgevoerd werd door den Z.Eerw. Heer Pas toor en door Mgr. Diepen, toen Mgr. ons ging verlaten stonden daar wederom gereed de gar des d'honneur, bruidjes en harmonie om Mon seigneur uitgeleide te doen. En toen na deze uit tocht van Mgr. de gardes d'honneur, harmonie feestcommissie terugkeerden togen zij eerst naar de pastorie om daar hun pastoor nog dank te brengen voor al hetgeen hij hier tot stand heeft gebracht. De ZeerEerw. Heer Pastoor richtte ook een woord van dank tot allen die hadden meegewerkt om dit feest zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. Z.Eerw. zeide dat Monseigneur diep getroffen was door de feestelijke en hartelijke ontvangst in onze parochie, welke ontvangst bij hem nóg lang in dankbare herinnering zou blijven. Wanneer Z.Eerw. Zondag alle parochianen bij een heeft hoopt hij hen allen nogmaals te dan ken. Zoo behoort dit feest dan tot het verleden, en zal steeds nog aan het nageslacht dankbaar ver haald worden. Een beschrijving van het kerkgebouw volgt nog. i

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 3