DE WHH HET ZUIDEN Hoestsiropen voor Kinderen en. WYBERT gemeenteraad. Uw gezindheid 1 [I 61 3 No. 89 Woensdag 12 November 1924 TWEEDE BLAD. »chen teuils T-l 19 KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den rkad dezer gemeente op Vrijdag 7 Nov. 1924 des nam. 6 uur. Voorzitter de Edslachtb. heer J. L. uan Besouw. Afwezig de heeren de Brfcsser en de Wijs. Een vacature. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt als volgt Sinds onze laatste vergadering is Uw medelid, de heer J. van Rooi], overleden. Met hem Is heengegaan een eenvoudig man, een goed huis vader, Iemand die onder zijne mede landbouwers op den voorgrond trad cn zeer gezien was. Tengevolge van dit overlijden Is er een vacature ontstaan, waarin door het Stembureau Is benoemd verklaard de heer G. C. Wijdemans. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid worden hierna door een commissie onderzocht ®n K®® gekeurd, zoodat de heer G. C. Wijde mans als zoodanig wordt gekozen verklaard. De volgende Ingekomen stukken worden hierna behandeld: a. Koninklijk Besluit betreffende op heffing schorsing ontslagbesluit van den gemeentt-opzichter. De Voorzitter zegt, dat tengevolge van dit Kon. besluit het besluit van den raad wordt gehandhaafd. In het belang van den betrokken persoon geeft hij echter in overweging om het ontslag niet 1 Januari doch 15 Dec, a.s. te doen ingaan, hetgeen slechts een verschil van 14 dagen uitmaakt. De raad kan zich hiermede ver eenigen. zoodat hem met Ingang van 13 Dec. a.s. eervol ontslag is verleend. b. Schrijven van Ged. Staten be treffende goedkeuring der gemeente- begrooting 1924. De Voorzitter zegt dat door de goedkeuring der begrooting door Ged. Staten ook het besluit van den raad tot ontslag van een der gemeente arbeiders is goedgekeurd en kan de raad dus de persoon aanwijzen die voor dit ontslag in aanmerking komt. Snaphaan. Het besluit Is wel ge nomen, doch daar we toch al zoover In het Jaar gevorderd zijn, zou Ik In overweging willen geven, om dit punt nog eens aan te houden tot dc bc gtooilng voor het volgende jaar, dan kan de commissie Intusschen nog eens overwegen. Met algemeene stemmen wordt nier itoe besloten, c. Kasopname. De Voorzitter zegt dat een bedrag van f 14510,92 In kas was en een en ander in orde werd bevonden. v. Amelsfoort. Dat is nog nooit ge beurd. Het is nu de eerste keer dat in den raad de stand der kas wordt medegedeeld. Voorzitter. In het dagelijksch bestuur hebben we deze kwestie ook besproken. Het behoort altijd in den raad te worden medegedeeld, doch we hebben het te goedertiouw steeds over het hoofd gezien. 3. Aanbieding gemeenterekonlng over het dienstjaar 1923. De Voorzitter biedt namens B. en W deze rekeniog aan waarbij bij op merkt dat zij er niet erg geflatteerd uitziet. Zil sluit met een nadeeilg saldo van f 69622,64'/2, waarvan echter f 50.000 ten laste van de steunregeling en werkverschaffing komt, waarvoor destijds een tijdelijke geldleening is gesloten die In een vaste leening moet wotden omgezet. Bovendien moet van het Rijk nog f 13891.291/» ontvangen worden brake steunregeling, zoodat 'feitelijk een bedrag van f 5731,35 als een nadeeilg saldo moet worden be schouwd. Dit nadeeilg saldo vindt zijn oorzaak In het feit dat een groot bedrag moest worden terugbetaald wegens te veel betaalde belasting, waaronder er waren van f 6000.en f 1800»— Soaphaan. En Is er al lets van de navordering bekend, dat zou ook nog wel eens tegen kunnen vallen. Voorzitter. Dat is nog hangende, dus zullen we moeten afwachten. 4. Benoeming Commissie van onder zoek der gemeente-rekening 1923, tevens belast met het onderzoek der gemeente-begrooting 1925. Een schier eindelooze stemming heeft tot resultaat dat tot commissieleden worden benoemd de heeren v- d. Horst, van Lier en Snoeren. .5. Adres van het besiuur der Kaats- heuvelsche Burgerwacht om een sub sidie van f 50.- voor de te houden prijsverschieting. In het adres wordt erop gewezen dat men besloten heeft «en prijsverschlntlng te houden ten ebde meer leven In do Burgerwacht te brengen. De gevraagde f 50.— zouden dan aan prijzen worden besteed, terwijl uit de kas een klein feestavondje zou worden bekostigd, r. Beurden. Ik zou de vraag willen stellen, presteert de burgerwacht nog iets. Voorzitter. Ik meen niet beter te kunnen doen dan U te verwijzen naar het adres, waarin gezegd wordt dat deze prijsverschieting ten doel heeft de ambitie weer eens aan te wakkeren. v. Beurden. Nasr mijn meenlng dient eerst de Burgerwacht wat meer blijken van leven en activiteit te geven en dan Is er niets tegen om zegens een douceurtje toe te staan, maar laten zij eerst eens beginnen. v, Amelsfoort. Die subsidie dient juist om ze weer op te richten en de ambitie aan te wakkeren. v. d. Horst. De heer v. Beurden spreekt van activiteit, maar wat v®^ staat men daaronder, wat Is eigenlijk het doel. Afgescheiden van de vraag of ik voor of tegen subsidie ben, kan lk me wel voorstellen, dat het uitloven van prijzen, dus het houden van een soort wedstrijd een goed middel Is om weer leven in de zaak te brengen, maar dan zou ik toch eerst de vraag willen stellen Is een burgerwacht nog noodlg of niet. Voorzitter. Wanneer een burger wacht goed Is, kan ze in tijd van nood hard noodlg zfla, doch lk vrees hier ook nog voor een zaak n.l. dat na afloop van de prijsverschieting toch weer de oude toestand terugkomt. Snaphaan. Welke zijn de redenen, dat de regeering geen subsidie meer ^Voorzitter. Er Is hier een officier geweest, een Inspecteur van de burger wachten en die heeft hier alles In wan orde aangetroffen en 't rijk geeft niets, of er moet een goed georganiseerde burgerwacht zijn. v. Amelsfoort. Het is ook de be doeling om ze weer opnieuw op te richten. i lii— Snoeren. Als ze niet voor niets willen komen, dan voelen ze er ook niet veel De heer v. Amelsfoort blijft van oordeel, dat een prijsverschieting goed op de ambitie zal werken, reeds thans Is men druk aan het oefenen daarvoor. Voorzitter. Maakt U er een voorstel van, ,n v. Amelsfoort. Ik stel voor f 50.— subsidie te geven. Voorzitter. Steunt Iemand dit voorstel. Geen der leden steunt het zoodat het niet In stemming kan komen, v. Amelsfoort. Dat spijt me zeer. 6. Schrijven van Ged. Slaton Inzake verplichting om nieuwe woningen aan de waterleiding aan te sluiten. Gedeputeerde Staten wijzen er op dat, volgens een schrijven van den inspecteur van de Volksgezondheid, door de nieuwe bepalingen slechts zij getroffen wórden, die een woning of gebouw gaan sticWten en niet zij, die een woning of gebouw hebben. Het doel der nieuwe bepaling moet zijn dat elke woning, dus ook die bestaat, van deugdeigk drinkwater te voorzien, en niet zooals In dit geval, het verplichtend stellen van oen bepaalde inrichting, waardoor drinkwater moet worden verkregen voor slechts die woningen die toevalliger wijs langs of bij het buizennet kornen te staan. Naar het gevoelen van den inspecteur zal In de verordening dienen te worden vastgelegd dat alle nieuw te bouwen woningen of gebouwen en alle bestaande woningen, gelegen aan openbare wegen en voetpaden, waarin buizen van de drinkwatervoorziening zijn gelegd, moeten aangesloten worden aan de drinkwaterleiding, tenzij z0 voorzien zijn van een micid®l t«r ver krijging van Inderdaad deugdelijk drink- water, De voorzitter stelt namens B. en W. voor geen verandering In het oorsP!®*~ kelijk ontwerp aan te brengen. Bij de overeenkomst met de Waterleiding- Maatschappij Is destijds besloten om na 5 jaren die woolngen te doen aansluiten die van slecht drinkwater zijn voorzien. De inspecteur wilde deze bepaling reeds nu In werking doen treden. Verder zegt de voorzitter dat deze bepaling uit voorzorg is gemaakt om te voorkomen dat bouwers van nieuwe woningen de onkosten voor een put enz. zouden gaan maken en mlssch en over 5 jaren toch aan de waterleiding zouden moeten aansluiten. v. Amelsfoort. De raad Is er destijds op ingegaan die overeenkomst met de Waterleiding-Maatschappij betreffende die aansluiting na 5 jaar te sluiten, doch toen was het heel wat goedkooper voorgesteld. Dat valt nu erg tegen, het aansluiten Is zeer duur. Moeten we ons nu toch aan die overeenkomst houden Voorzitter. De tarieven die toen voor het geheele ressort zfln vastgesteld en die zijn gebaseerd op de huurwaarde der gebouwen, zijn ook aan den raa medegedeeld, dus daar is niets aan te doen. Doordat deze tarieven naar de huurwaarden worden vastgesteld, staan Juist de arbeiderswoningen er het beste voor. De raad vereenlgt zich verder met het voorstel van B. en W. om het ontwerp onveranderd te laten. 7. Adres «Kaatsheuvels Belang* ver zoekende te komen tot oprichting van een groentenmarkt te Kaatsheuvel. In let adres wordt de Vrijdagmorgen als de geschikste tijd genoemd en de beste verwachtingen voor het welslagen ge koesterd. Voorzitter. Wat zeggen de heeren er van f Snaphaan. Ik hoor daar dat ze die markt op Vrijdag willen houden, maar Ik vind dat de slechtste dag voor de arbeiders, Daar zitten op het laatst van de week geen centen meer. v d. Horst. Welke dag zou kdan beter zijn. Ik vind het den besten dag, vooral met het oog op den Zondag en men ziet het in andere plaatsen ook op Vrijdag. v. Beurden. Laten we het voor- loopig op Vrijdag houden. Gaat het niet goed, dan komt K. B. wel weer met een ander adres. Aldus wordt besloten. 8. Adres van den heer J. Tuerlings, onderwijzer te Kaatsheuvel, verzoekende hem het terrein gelegen achter het gemeentehuis te willen verhuren, om er een hoenderpark te vestigen. k Voorzitter. Hoe denkt de raad hier over f Een prijs wordt er niet genoemd. Ik kan alleen medfdeelen dat het vroeger ongeveer f40.— per jaar heeft opgebracht, waarvan dan nog de kosten van bemesting af moesten. v. Beurden. In het Dag. Bestuur Is er ook gesproken over den tijd^ waar voor we het zouden verhuren, t Gaat natuurlijk niet om het voor 1 Jaar te verhuren, want hij moet daar vee onkosten maken en het terrein geheel afmaken. Snaphaan. Zou het niet het beste zijn om dat stuk te geven voor den prijs dien het vroeger opbracht, na af trek der kosten van bemesting. v. Beurden. Ik zou dan willen voor stellen om het voor 5 jaar te verhuren met optie-jaren en met 1 jaar opzeg ging wederzijds. v. d. Horst. Het zoo kunnen zijn dat de gemeente het zelf nog ooit noodlg had, dus moet zij er altijd weer de beschikking over kunnen krijgen. Na nog eenlge discussie wordt het perceel, dat circa 20 Aren groot is, voor den tijd van 5 jaren verhuurd, telkens met 1 jaar verlenging en met een wederzijdschen opzegtermijn van 3 maanden, voor den prfls van f 30. per jaar. 9. Schrijven van den neer tl. Monchen, inzake vergoeding voor door hem betaalden tuinaanleg bij de woning van de steenkolengasfabtlek. Adressant vraagt een vergoeding van f 150.— In plaats van f 75.— te willen toekennen, waarop met ^K®* meene stemmen wordt besloten afwij zend te beschikken. De voorzitter zegt dat de agenda biermede is afgeweekt, doch er zijn nog enkele stukken later ingekomen die thans nog behandeld kunnen wo>den, le Een adres van verschillende café houders waarin wordt verzocht om het sluitingsuur voor het tijdvak van November tot 1 Mei van 10 op 11 uur te willen stellen. De Voorzitter stelt voor om op dit verzoek in te gaan, waartegen geen der leden bezwaar heeft. 2e Schrijven van den R K. Fabneks- aibeldersbond afd. Kaatsheuvel en Loonopzand, waarin gevraagd wordt aandacht te willen schenken aan het in het leven roepen eener redelijke steunregeling. Het aantal uitgetrokken arbeiders bedroeg reeds 65 en ver schillenden verkeeren reeds ln een onhoudbaren toestand. De Voorzitter deelt mede, dat een soortgelijk schrijven reeds lang geleden aan den minister is gezonden om advies, doch tot zijn verwondering heeft men daarop nog geen antwoord oatvangen. Snoeren. Zou het niet beter zijn, dat de raad eerst een regeling ontwierp en die dan naar den mlnlater zond. Dan zou deze misschien spoediger antwoor den. Daar zijn nu nog niet zoo heel veel arbeiders die er hard voor zitten en uitgetrokken zijn, maar we weten niet wat er kan komen. v.d. Horst. Is het de bedoeling van den heer Snoeren dat de raad een concreet besluit neemt. -v. Beurden. We zouden ln principe kunnen besluiten eene steunregeling in het leven te roepen. Voorzitter. Het beste zal zijn. dat aan den minister wordt medegedeeld, dat de raad lp beginsel bereid ls om een steunregeling in het leven te roepen als het rijk er aan wil bijdragen en op een spoedig antwoord aan te dringen. Dezelfde noimen als voilg jaar zouden ook thans kunnen gelden of echter op den steun van het rijk gerek endkan worden, betwijfel ik ten zeerste.. Na nog eenlge discussie over deze aangelegenheid wordt besloten te han delen als door den Voorzitter voor gesteld. 3e. Een schrijven van de bouw- vereeniging St. Leonardus te Bergdijk waarin verzocht wordt het gevraagde bedrag voor den bouw van een bakkers oven te willen toestaan, daar Iedere week dat bedoelde bakkerswoning thans leegstaat, een huurderving van f 13.50 beteekent. Wanneer een en ander is aangebracht, kan de woning direct verhuurd worden. Snaphaan. Ik meen dat die woning destijds verhuurd is onder conditie dat de bakker bij vertrek den oven niet mocht afbreken, doch deze het eigen dom van de bouwvereeniglog zou blijven. v. Amelsfoort. Ik weet zeker dat er een contract is gemaakt ton overstaan der bouwvereeniglng, waarb^ hij hem wel mag afbreken. Snaphaan. Ik menn het zeker te weten dat die condities gemaakt z^n. Dan moet de bouwvereeniglng na het bouwen dat contract nog gemaakt hebben. Maar dat zal nog wel zijn na te zien. Voorzitter. Zeker, maar wat zullen we daarmee opschieten als het toch zoo ls. v.d.Horst. Het feit ligt er nu een maal en daarom zou Ik zoo gauw mogelijk die woning weer herstellen en een oven erin plaatsen. Hoe langer men wacht, hoe grooter de schadepost wordt en zooals het huls er nu bij ligt, lijdt het veel. 'Snaphaan. Ik ben er niet voor dat dit zoo maar van gemeentewege wordt toegegeven. Z| vragen niet alleen een oven te plaatsen, maar ook voor een trog, een bergplaats, enz. moeten w8 zomen; ze zoaden er nog wel meel en bloem bij kunnen vragen. U kunt toch wel voelen dat hier Iets meer tusschen moet zitten, anders gaat het toch zoo niet om zoon oven af te breken en daarbij de heele achtergevel uit het huls. De heer v. Amelsfoort blijft er bij dat de laatste huurder dit mocht doen Ingevolge een met de bouwvereeniglng gesloten contract. Hij geeft in over weging om nog even af te wachten of er Iets komt van de samensmelting van de bouwvereeniglng te Bergdijk met die van Kaatsheuvel. Voorzitter. O eer 14 dagen hebben wij toch weer vergadering. We zullen Intusschen deze kwestie nog eens met de bouwvereeniglng bespreken alsmede de condities vaststellen waaronder eventueel de woning zal worden ver huurd, zoodat de zaak op goeden grondslag berust. w j Besloten dit punt aan te houden. Rondvraag- Snoeren. Wfl hadden het daar straks over het ontslag geven aan een ge meente-arbeider, maar lk wil in verband daarmede wel eens wijzen op den onhoudbaren toestand bij ons ln de kloosterstraat, dat ls te gek, daar kan men bij nat weer niet loopen en de gemeente-arbeider van Loonopzand kan er niets aan doen, want die heeft zijn handen vol. De heer v. d. Horst vraagt nog of Burg. en Weth. niet als vorig Jaar bij de vergadering van de commissie tot onderzoek der begrooting 1925 tegen woordig kunnen zijn, waarop de heer v. Beurden antwoordt, dat dit niet steeds gewoonte ls. hetgeen echter niet wil zeggen, dat bij voor zich er op tegen heeft. De heer v. Lier zet uiteen hoe het vroeger altijd gegaan is en acht het beste, dat B. W. eerst de begrootlne zelf eens behandelen en dan kon later als dit noodlg mocht blijken de be- grootlngscommissle ook B W. op hare bijeenkomst ultnoodlgen. Aldus wordt goedgevonden. Niemand meer het woord verlangend sluit de Voorzitter de vergadering. kaartje was opgelaten bij de Plaa[8e- lijke feesten te Montigny-Sur-Sambre. Het is door ons op verzoek naar den president van het feest-comité aldaar gezonden. Mathijs Fens, oud 80 jaar, die 19 dezer zijn gouden bruiloft viert, is nog steeds en tot groote tevreden- heid in dienst, hoofdzakelijk als tuinman bij den edelachtb. heer J A. J. van Heijst, oud-burgemeester. Morgen heeft in de zaal van de R K Werkliedenvereeniging de eerste cursus-avond plaats, die vervuld zal worden door den weleerw. heer Bijnen, die zal vertellen van z'n reis naar Lourdes". Bij deze lezing met licht beelden zullen o.a. vertoond worden en- besprokende plaats Lourdes en haar ligging, het huisje waar Berna- dette woonde, de verschijningen, de grot in oorspronkelijken en tegen- woordigen toestand, de kerken, de Esplanade, piscine's enz., de H. bacra- ments-processie, aankomst van trein en uitladen van zieken, de zieken met brancardiers, enkele miraculeuze ge nezingen, enz. Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat deze eerste avond geopend zal worden met eenige nummers der harmonie. Er zal stipt op tljd 7 |i uur begonnen worden. Wij twijfelen niet of deze eerste lezing zal druk worden bezocht èn om den spreker, èn om de wijze waarop hij z n stof beheerscht. Het bureau der Tentoonstelling, Grootestraat 258, is aangesloten onderv No. 104 aan de Rijksteletoon. In de Zaterdag IJ. gehouden vergadering in hotel Gerris alhier van den Int. Werkmeestersbond, zetel Frankfurt a/M., die door alle leden en eenige gasten werd bezocht, sprak de heer Hinrichs van de Nederlandsche Leestenfabriek te Tilburg over het onderwerp: „Leesten". ln de volgende vergadering, welke 6 December te Tilburg in de Looiers- beurs wordt gehouden, spreekt de heer Rudolf Grothe te Waalwijk over het onderwerp: „Looierij". De huishoudelijke aangelegenheden werden vlot en tot ieders tevredenheid afgewerkt. Verder werd nog ge»P«*«i over de viering van een Kerstfeest, hetwelk zal gehouden worden op 27 December a.s. in verbinding met de uitdeeling van geschenken aan de kinderen. PROV1NCIAAL NIEUWS. Wij vestigen de aandacht op onze nieuwe feuilleton „Het marte laarschap eener Jonge vrouw die heden aanvangt. Het is een feuilleton, boeiend van 't begin tot het einde, waardig aansluitend aan de rij van schitterende verhalen, die wij in ons blad plaatsen. Meer zullen we er niet van zeggen, maar alleen eenieder aanraden ze geregeld te volgen en zorgvuldig te bewaren. Mejuffr. Christine Tnmbach alhier is geslaagd als coupeuse-costumière op de Industrieschool du SacréCoeur te Moerdijk. Door den heer J. A. J. van Heijst werd 'in den Buitenpolder van Baardwijk alhier, nabij de 2e Brug op jacht zijnde, een ballonnetje gevonden, dat volgens het daaraan verbonden Ingezonden Mededeelingen. Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroopf 0.75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoest) f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. Op de gisteren te Haarsteeg ge houden raadsvergadering bleek ons dat door Burg. en Weth. van onze gemeente aan de gemeentebesturen van Drunen, Elshout, Heusden, Haar steeg enz. een adres is gezonden ver gezeld van een schrijven van den directeur van de Licht- en Waterbe drijven, waarin wordt verzocht om kunt U tegen de gevaren van verkoudheid hetbeste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Q De alhier in het Hotel Verwiel geves tigde biljartclub had Zaterdag en Zondag j!fop bezoek de bekende Biljartvereniging B B V. uit Breda en is door de 1ste Vijftal len der beide vereenigingen, onder groote belangstelling een match gespeeld, om een 21 DereBredasche club telt onder hare leden om. de in heel Nederland, doch vooral in Noord-Brabant zoo bekende speler de heer Brits Schuurman te Breda. Deze joviale en sympathieke biljarter gaf een fraai en tech nisch hoogstaand spel te zien. Ook op volger de heer J. Hulskens is een sierlijk en sterk spelereen kracht die voor de toe komst zeer veel belooft. Zonder Iets te kort te doen aan de pres taties van onze Waalwijksche biljarters, die zich in het algemeen genomen, cordaat heb ben gehouden, heeft zich de heer Vinck toch wel bijzonder onderschelden en werd zijn spel door den heer Schuurman dan ook keer g De uitslag van den wedstrijd op Zaterdag is als volgt: Huijskens 150Vinck 123. Driessen 150van der Sanden 111. Herscheit 84—van Rooij 150. Schuurman 150Vinck 113. Schuurman 150Broek 72. Reliek 146—Kriek 150. Huijskens 150—van der Sanden 97. Terwijl de stand van Zondag luidt: Herscheit 56Vinck 150. Reliek 150Broek 132. Huijskens 150—van Rooij 76. Driessen 121—Krieck 150. Schuurman 150van der Sanden 73. Alzoo werden door de B.B.V. in totaal 1607 en door de Waalwijksche Club 1397 p. gemaakt, zoodat Breda dit gedeelte van den wedstrijd met 210 caramboles heeft gewon- Waalwijk, 11 Nov. 1924. Binnenkort zal de biljartclub „Hotel Ver- wiel" de gast zijn der Bredasche Vereeniglng, om dezen wedstrijd daar te beëindigen. Als men weet dat de heer Schuurman La* terdag zijn partij heeft gespeeld met een ge middelde van pl.m. 10 kader zal men be grijpen dat onze spelers wel overtuigd zijn dat hen te Breda een zware strijd wacht. Intusschen hebben de leden van „Hotel Ver- wiel" met de joviale Bredanaars een paar prettige dagen doorgemaakt en hebben laatstgenoemden bij herhaling hun tevreden heid uitgesproken over de ontvangst van de' Waalwijksche Club en vooral ook over het verblflf in het Hotel Verwiel.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5