aansluiting bij het waterleidingbedrijf alhier. Ons waren "deze plannen eenige maanden geleden reeds bekend, doch op dringend verzoek hebben wij daar toen geen melding van gemaakt, meenende daarmee in 't belang der zaak te handelen. Het verwondert ons daarom wel, dat nu deze gewichtige aangelegenheid voor publiciteit ge schikt bleek, wij daarvan geen kennis kregen. Lezing Dr. Moller. Over delezingen van dr. Moller kun nen wij 't volgende nader berichten Elke lezing op zich zal 'n afge rond geheel vormen, doordat ook zij die slechts afzondelijke avonden kunnen komen, van het dan gebodene velledig kunnen profiteeren. (De toe gangsprijs voor één lezing is 1 25gid.) Dr. Roller stelt zich voor de moderne Nederlandsche letterkunde te behan delen, en wel in de eerste lezing 'n algemeene overzicht vanaf de oorzaken die de kunstrevolutie van 1880 te weeg- brachten tot de nieuwer® stroomingen toe. In de volgende lezingen wordt dan telkens 'n afzonderlijk persoon of groep behandeld en passages uit hun beste werk voorgedragen. Zoo zullen o.m. worden besproken Frederik van Eeden, Herman Gorter, Felix Timmermans, Adama v. Schel tema, Z Afrikaansche letterkunde en de moderne Vlamingen. De eerste lezing is Vrijdag 14 No vember 's avonds ten half acht precies. Het publiek wordt dringend verzocht tijdig aanwezig te zijn, om 't storende binnenkomen tijdens de lezing te ver mijden. Zooals wij reeds vroeger mede deelden zal de bekende Bossche kunstschilderes Jeannette Slager eene tentoonstelling in onze gemeente houden. Deze is nu bepaald van Zaterdag 15 tot en met Maandag 17 November a.s. in de achterzaal van het hotel Verwiel. Uitnoodigingen zijn zooveel mogelijk verzonden, doch ieder belang stellende is welkom en waar in onze plaats en omgeving heel wat op kunst gebied wordt gedaan, twijfelen wij niet aan een druk bezoek en een wel slagen van de tentoonstelling dezer Brabantsche artiste, die al heel wat van haar werk in deze streek heeft hangen. - Tijdens de repetitie van 1.1. Zon dagmorgen der liedertafel „Oefening en Vermaak" nam de heer Th. Festen de gelegenheid te baat, om namens de vereeniging een woord van hulde en dank te brengen aan den onvermoei- den voorzitter, den heer A. C. van der Heijden, mede naar aanleiding van de groote diensten der vereeniging op nieuw bewezen voor en tijdens het groote concert van verleden week Hij wees er in goedgekozen woorden op, wat de heer v. d. Heijden in zoo tal van opzichten voor Oefening en Vei maak reeds zoo lang is geweest: hij werkt voor de vereeniging op de meest zorgzame en representeert haar steeds -op de steeds waardige wijze. Hij bracht hem namens de vereeniging en 't kunstlievend Waalwijk daarvoor hartelijk dank, de hoop uitsprekende dat hij .dien machtigen steun zal blijven geven, zoolang dat in z'n macht was, hetwelk de heer v. d. Heijden natuurlijk gaarne toezegde. Het was een eenvoudige, spontane en zeer verdiende hulde, waarbij wij ons gaarne aansluiten. DRUNEN. De werkloosheid in de schoenindustrie blijft voortduren en wordt steeds grooter. In de week van 2 tot 8 November hebben zich 27 leden van den J^. K. Fabrieksarbeiders- bond en van den R. K. Werkmeesters- bond als werkloos bij het correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling gemeld. Daarbij zijn er nog ongeveer even veel niet aangesloten werkloozen en reeds 10 uitgetrokkenen. Op Woensdag 19 Nov. a.s. zal het O. L. Vr. Broederschap haar 100- jarig bestaan vieren. De Zwemclub „D.Z.C." zal op 27 Nov. a s. haar „palingmaal" houden. Om het feest beter te doen slagen zal men er een voordrachtavond aan ver binden voor de leden onderling. Op de Groote Nat. Honden tentoonstelling, j.l. Zaterdag te Rotter dam gehouden, behaalde de heer Ant. Willemse alhier met zijn Holl. Herder- teef den len prijs „Uitmuntend". Voor vette varkens besteedt men alhier 40 tot 42 cent levend gewicht. De boter is met f 0.20 per KG. verlaagd en staat thans aan f 2.60 per K.G. CAPELLE. Van de lotelingen der lichting 1925 uit deze gemeente zijn er 13 bestemd tot gewoon dienst plichtige en 21 tot buitengewoon dienstplichtige. Gedurende de maand October werden uit deze gemeente ter keuring aangegeven: 17 runderen, 1 kalf, 85 varkens en 14 geiten. Tengevolge van den ontzetten- den was der Maas liep gedurende de laatste dagen de veerstoep aan het Capelsche Veer onder water, waardoor het overzetten van voertuigen niet meer mogelijk was. WASPIK. Gisteravond werd het biljart concours gesloten bij den heer H. van lersel-Montens De prijzen werden behaald als volgt In de le afdeelingBaarle Nassau le prijs 134 punten, Ulvenhout 2e pr. 98 punten, Waalwijk 3e pr. 89 punten. In de 2e afdeeling: Dongen le pr. met 76 punten, Waspik 2e pr. 71 p., Waalwijk 3e pr. 47 punten. In de 3e afdeeling: Dongen le pr. 53 punten, Zevenbergsche Hoek 2e pr, 50 punten, Sprang-Gapelle 3e pr. 48 punten. Personeele-wedstrijdVan Alphen, Breda le prijs 142 punten, A. Snels, Dongen 2e pr. 81 punten. Wegens slapte in het bediijf werd op de scheepsbouwwerven der heeren Gebr. de Graaf een gedeelte van het personeel ontslagen, De eerste aansluiting bij de wa terleiding wordt gelegd bij de Scheeps bouwwerven der firma Ruijtenberg. RAAMSDONK. In 't gezin van de M. heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. Door Jac. Fijneman is in de rivier de Donge, nabij de Ooster- houtsche brug, een richter gevonden van ongeveer 7 M. lengte. Aan S. A. van der Velden is door B en W vergunning verleend tot plaatsing van een electro motor van 6 p.k. Naar we vernemen zal om bizondere reden de film „Adoro Te" a.s. Zondag niet vertoond kunnen worden. Waarschijnlijk krijgen we die film nu begin December te zien. De N.L O te Rotterdam heeft plan om in deze gemeente een vlieg- demonstratie te houden. Zoodra een geschikt terrein is gevonden, zal de datum kunnen worden vastgesteld. De landbouwersknecht F. van D., die zich vorige week met een zeis aan 't hoofd verwondde, wordt ver pleegd in het gasthuis Zijn toestand baart wel eenige zorg, daar de hersenen even geraakt blijken te zijn. RAAMSDONKSVEER. Donderdag avond halfzeven treedt Ds. Ewoldt op in de Veersche Kerk tot het houden van een dankstond voor het gewas. Bij die gelegenheid zal gecollecteerd worden voor een Evangelisatie te Dokkum. De C. N. Werkm. Bond verga dert Zaterdagavond op gewonen tijd in het gewone lokaal. Lezing van dhr. Stoffels. I VERSLAG van het Bezoek van de Leeraren en Leerlingen der Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waal-wijk aan de Naaml. Vennootschap Kaufmann's Huidenhandel te Rotterdam. (Beschreven door den leerling der Schoen- niakerij-afdeeling Jac. Bergmans1). Dinsdag 28 October trokken we met een 30-tal leerlingen en de heeren leeraren Stütz en Gediga, onder wier leiding de excursie stond, naar Bot terdam, om de groote huidenmagazijnen van de firma Kaufmann te gaan bezichtigen. Weer en wind deden hun best om den dag te bederven, maar dat dit niet ging kon men uit de gezellige drukte opmaken in den gereserveerden Wagon, waar door een der leerlingen prachtige harmonicamuziek ten gehoore gebracht werd en al pratende bereikten we dan ook al spoedig Lage-Zwaluwe, waar zich evenals in Geertruiden- berg nog eenige leerlingen bij het gezelschap voegden. De regen hield nog -steeds aan, sloeg tusschen Moerdijk en Dordrecht zelfs knetterend tegen de ruiten, maar bij de aankomst in Rotterdam was het nagenoeg droog en 't veranderde 's middags tot zeer mooi droog weder. Even later zette de tram ons voor de massale gebouwen van Kaufmann's Huidenhandel, waar we door den firmant en enkele bedrijfsleiders zeer vriendelijk ontvangen werden en direct met den rondgang door de magazijnen begonnen werd. We verdeelden ons spoedig in 2 groepen, het geen hoofdzakelijk op een scheiding tusschen Hollandsch- en Duitsch sprekenden neerkwam en de heer Kaufmann verklaarde op de hem eigen vakkundige wijze aan de eene groep, terwijl een andere firmant de 2e groep voor zijn rekening nam. Hieronder volgt dan een korte beschrijving van Wat ons zooal uitgelegd en getoond werd. Eerst Wees de heer Kaufmann er op, dat men de huiden kan verdeelen naar de streek waar ze vandaan komen, èn ze ook meestal hieraan kan kennen, zoo heeft men o.a. Europeesche huiden (die geen brandmerken hebben uitgezonderd de Hongaarsche) en Amerikaansche-, Mexicaansche-, Afrikaansche- en Indische huiden, die wel brandmerken hebben, en meer andere. De brandmerken dienen om de koeien, die daar in groote getale bij elkaar loopen, te kunnen kennen. Worden nu zulke beesten verkocht, dan zal de kooper zijn brandmerk opnieuw indruk ken en zoo komt het voor dat dikwijls een aan zienlijk gedeelte van de croupon veel aan waarde verliest. De bekendste. Europeesche huiden zijn de vol gende De Zürichcr ossenhuid. Dit is de duurste huid, die bestaat en kost ongeveer 60 cent per pond versch. Door het zouten etc. gaat er van iedere huid 18—22% verloren, zoodat deze huid gezou ten dus 72 cent kost. De huiden wegen ongeveer 80 pond zijn zeer goed afgeslacht en worden uit sluitend voor drijfriemen gebruikt. Van deze hui den, zoowel als van de andere soorten werden verschillende exemplaren getoond. De Hollandsche huiden daarentegen zijn allen zeer slecht afgeslacht en vertoonen veel vilsne- den, waardoor de waarde natuurlijk zeer vermin dert, want daar men hier weinig prikkeldraad heeft en dus de nerf goed is zou ze bij een goede afslachting veel hoogeren prijs opbrengen. Ze wegen versch ongeveer 75 pond en kosten 2325 cent per pond» versch. De Elzas Lotharingsche huid is ook zeer goed en wordt veel voor drijfriemen verwerkt. De Lithauensche huid is slechter als de Hol landsche, heeft veel vilsneden, een heele kop, zeerJ donkere kleur en meestal nog staart en klauwen In vele landen, ook in Holland en België worden de huiden met de horens eraan gewogen, maar zonder de horens verkocht. Daar een huid van 60 pond ongeveer 3 pond horens heeft is dit nog een schade van 5%. De huiden uit Lithauen afkomstig zijn alle zeer licht en wel voor 50% van jonge koeien en worden daardoor voor overleder gebruikt, speciaal lak- leder. Daar de handel in Lithauen nog zeer on reëel is, heeft de firma Kaufmann altijd 2 huiden- koopers in Lithauen, die de huiden bij het inla den in de wagon moeten nazien, en deze verzege len. De syndicaatshuiden uit Brussel zijn beter dan de Hollandsche en worden veel voor automobiel- lèèr gebruikt, het versch gewicht staat bij deze huiden altijd in de huid gedrukt, wat natuurlijk voor den handelaar zeer gemakkelijk is. Deze Belgische ossen kosten 38 cent per pond versch en hebben meestal geen snuiten. Amerika, dat enkele jaren terug een importee rend land was, heeft nu een export van huiden, maar de Amerikaansche huiden hebben dikwijls een slechte nerf door de vele schrammen van prikkeldraad en worden meestal voor croupons gebruikt. De stierenhuiden hebben een zeer dikke kop soms meer als 5 cM, en worden naar achter dunner, terwijl een ossenhuid voor dun en achter dik is'. Deze huiden kosten ongeveer 28 cent per pond versch, en leveren slechts 40+ croupon en G0% afval. De Hollandsche stierenhuiden zijn, doordat ze geen schrammen hebben beter dan de Amerikaan sche en zijn daardoor voor automobielleer te ge bruiken, maar slechts 30% van de Hollandsche stierenhuiden is gaaf terwijl de Amerikaansche goed afgeslacht zijn. De Mexicaansche ossenhuiden zijn zeer goed voor zoolleer geschikt, maar hebben vpor 80% brandmerken en zijn voor Holland ook te duur, daar ze 37 cent per pond kosten en slechts 35 pCt. croupon leveren. De Rio Granda huiden zijn de beste van Zuid- Amerika, zij zijn overal even dik en leveren wei nig afval, waardoor ze voor zooileder en drijf riemen zeer geschikt zijn, en zijn bovendien pri ma afgeslacht. Voor den oorlog gingen deze hui den meestal naar Rusland, en nu heeft de Sov jet er weder 20.000 stuks gekocht, zoodat Rusland weer de grootste importeur van deze huiden is. Aan de huid kan men zien, wanneer de koe ongeveer geslacht is. Hebben ze lang haar, dan in den winter (dit is in onzen zomer) hebben ze kort haar dan in den zomer (in onzen winter) en bij halflang haar in een tusschentijdperk. Deze leveren in tegenstelling met de Amerikaansche 60% croupon en 40% afval en kosten ongeveer 60 cent per pond. De huiden zijn niet groot en hebben brandmerken en dikwijls ook schrammen. De Bahia huiden uit Brazilië leveren slechts overleer of binnenzoolleer. Ze worden droog of gezouten in den handel gebracht en kosten onge veer 35 cent per pond. De Frigorifico huiden zijn afkomstig uit Zuid- Amerikaansche slachthuizen en zijn meestal door de warmte aan den vleeschkant iets rood gewor den, hetgeen echter voor 't leder niet nadeeïig is. Doordat deze huiden meestal zweren hebben, die in ruwen toestand niet te zien zijn, maar bij 't looien voor den dag kómen, zijn ze ongeveer 30% minder in prijs. De La Plata huiden zijn prima afgedaan, heb ben geen sneden en zijn zeer droog, ze hebben wel een brandmerk en schrammen, maar hebben toch een groot rendement. De La Plata stieren hebben ook zware koppen en leveren ongeveer 40% croupon. De Uraguay huiden zijn ongeveer gelijk aan die uit de La Plata Staten. De Johannesburger huiden zijn van gekruiste Europeesche eri Zuid Amerikaansche beesten en hebben dan ook eigenschappen van beide soor ten. Ze hebben kort haar, zijn goed afgedaan de bles mankeert meestal en kosten ongeveer 42 cent per pond gezouten, waardoor ze eveneens een goed rendement hebben. Dan werden ons nog ver schillende vellen van andere dieren getoond, zooals Zeehonden huid, die voor fantasie leer verwerkt wordt; hondenvellen voor voetbalschoenleervar kensvellen die zeer poreus zijn en ongeveer 12 cent per Kilo kosten; veulenvellen, meestal van door ziekte gestorven dieren. Deze worden even als de Ezelsvellen uit Polen voor bont gebruikt. Muilezelvellen, die ongeveer 56 gulden per stuk kosten. Roshuiden uit Engeland, waarvan de nek voor overleder en het schild voor zoolleer gebruikt wordt. Geitenleer voof handschoenen, split etc. Dan begaven we ons naar de bovenste verdie ping vjaar ook massa's huiden lagen, maar in ge heel anderen toestand. Dit waren n.l. gedroogde huiden uit Indië. Deze huiden worden op vlakke terreinen opge spannen en gedroogd door de zon, waarna ze dan met arsenicum behandeld worden. Dit opspannen wordt slechts in Indië gedaan, daar het ongeveer 1 dag duurt, om een huid op te spannen en dit dus hier veel te duur zou worden. Deze gedroogde buffelhuiden nu zijn geheel doorzichtig, alleen de slechte plekken zijn donker, deze ontstaan bij het drogen, doordat ze te warm worden, of eerst nat- regenen en dan snel drogen. In den handel wor den deze huiden verkocht op standaardmerken, zoo komen met M. N. C. gemerkte huiden uit Semarang, terwijl de letters N. N. het gewicht aangeven. Er zijn 3 soorten van deze huiden en wel die uit Semarang, uit Batavia en uit Soerabaya. Verder werden ons nog honderden huiden ge toond, zooals Makassarhuiden, Padang buffel huiden, kameelhuiden en vele andere, waarvan ik de namen vergeten ben. Dan nog stapels hazen vellen, lamsvellen, schapenvellen, ook nog ge droogde en tevens gezouten huiden, etc. Intusschen hadden we de kolossale magazijnen, wejke bestaan uit een kelder en drie verdiepin gen geheel doorloopen en was het reeds half twee geworden. Na eerst onze handteekening gezet te hebben ter herinnering aan ons bezoek aan Kaufmann's Huidenhandel vertrokken we met de tram naar „Hotel Martinot' waar ons door de firma Kauf mann een voortreffelijke lunch werd aangeboden. Daar het reeds lang geleden was, dat we iets gebruikt hadden, lieten we het ons best smaken en onder de lunch dankte de heer Gediga namens de Directie der School voor de zeer gulle ont vangst, en de groote bereidwilligheid, die de fa. Kaufmann aan den dag had gelegd, om ons hare ^magazijnen te laten bezoeken en alles zoo gron dig uit te leggen en aan het slot klonk 3 maal een „Hoch" op de firma Kaufmann. Daarna hield de heer Carl Kaufmann een schitterende speech, waarin hij zeide, dat het hem een genoegen was geweest om ons een bezoek aan zijn magazijnen toe te staan, daar hij er van overtuigd is, hoe nuttig de vakscholen zijn, voor al als zulke eerste klas leeraren aan de inrich ting verbonden zijn, hetgeen hij ondervonden heeft aan de vakscholen in Amerika, Engeland en Weenen, welke hij van nabij kent. Vervolgens gaf hij nog den raad steeds de meeste zorg te besteden aan den inkoop van grondstoffen, im mers al is de bewerking etc. nog zoo goed, dan kan men met slechte of niet geschikte grondstof fen nooit een goed stuk leer of een goeden schoen fabriceeren. Aan 't eind van zijn rede sprak hij de hoop uit, dat de school mag blijven bloeien en groeien, waarna het applaus bewees, dat we allen met zijn rede instemden en den raad daarin gegeven ter harte zullen nemen. Daarna dankte de Heer Gediga nog voor de waardeerende woorden door den heer Kaufmann gesproken en hield de leerling Henke namens de leerlingen een speech, waarin hij zeide, dat 't hem als Zwitser genoegen deed, dat de Zwitsersche huiden de beste en de duurste zijn, en de energie prees van den heer Kaufmann, om een zaak op een dergelijke hoogte te brengen. Na de lunch namen we afscheid van den heer Kaufmann en begaven we ons met een anderen firmant naar de reusachtige opslagplaatsen van de Holland Amerika Lijn, waar we door den Chef vriendelijk ontvangen werden, die ons rond leidde door de opslagplaatsen, die een lengte Hebben van 360 meter en geheel uit beton opge trokken zijn. Door het gevaar aan 't laden ver bonden, was het ons onmogelijk het reusachtige vrachtschip „de Spaarndam' te bezichtigen, dat van Rotterdam naar Antwerpen vaart, dan naar Spanje waar het 3 havens aandoet en daar onge veer 1000 landverhuizers aan boord krijgt, van daar gaat het naar Vera Cruz, Tampico ep Ha- vanah en dezelfde route terug, zoodat het onge veer 2 maanden en 10 dagen onderweg is. Vroeger werden de lasten uit de opslagplaatsen per handwagens, lorrie's geheeten, naar 't schip gebracht. Dit is echter geheel vervangen door electrische lorri's, die in grooten getale dikwijls lyet groote snelheid door de veemen vliegen en dez geven vooral aan de dóodsche kolossale ruim ten een levendige indruk. Het is wonderlijk, zoo als deze wagentjes, die door accu's gedreven wor den, met 2 handels bestuurd de kortste draaien kunnen maken en geremd kunnen worden. Er was bij de machinekamer een aparte afd. waar dez accu's iederen avond gevuld worden, hier hingen verscheidene draden met ^koppelin- gen naar beneden, waaraan de accu's aangesloten kunnen worden. De machinekamer bestond uit een groote vier kante ruimte met langs 3 zijden groote schakel borden van grijs marmer en aan de andere zijde groote pompen voor de eigen brandweer, die water in groote reservoirs oppersen naar het dak van het gebouw van waaruit slangen loopen naar alle zijden van de gebouwen, want, daar in de pakhuizen dikwijls zeer groote hoeveelheden goe deren liggen, die het eigendom zijn van andere firma's, moet vooral 't brandgevaar zoo klein mo gelijk en de brandweer zoo goed mogëlijk uitge rust worden. In de machinekamer wordt de stroom, die van de stad op hoog voltage betrok ken wordt, door een transformator tot laag vol tage gereduceerd. Wanden, vloeren, machines zagen er schitterend uit en de temperatuur was er, dank zij de cen trale verwarming, heerlijk. Dan bezichtigden we nog de eetzaal met buffet voor de bootwerkers etc., ook waren er juist 8 compartimenten gereed met koud en warm water douches voor de bootwerkers, dan een zaal met 40 a 50 wasclibakken met evenzooveel kranen voor het handen wassclien, dan nog enkele hon derden ijzeren kleerkastjes, waarvan ieder zijn eigen slot krijgt en men kan dus in aanmerking genomen, dat alle vloeren in deze afdeeling van graniet zijn en de wanden van tegels, waarbij nog kpmt, dat alles perfect schoongehouden wordt, gerust aannemen dat de Holland Amerika lijn, alle andere firma's wat hygiëne betreft voor het personeel, nog ver voor is. Aan 't slot van onze wandeling dankten we den Chef voor al het interessante, wat we gezien had den en voeren met het veer terug, waarna de tram ons weer naar 't station bracht. Na afscheid genomen te hebben van onzen lei der en hem bedankt te hebben voor de bereid willigheid, om! zoo'n aanmerkelijk deel van zijn tijd voor ons te hebben opgeofferd, bracht de trein ons onder opgewekte muziek naar Waalwijk terug. Men schrijft ons De, voortgezette Jaarvergadering van den B. D. Drankbestrijdersbond kenmerkte zich door een heerlijk enthousiasme. Het feu sacré", dat scheen uitgedoofd, is weer eens opgerakeldde „blaaspijp", het opwekkend woord, deed het „heilige vuur" krachtig op vlammen, en door nieuwe brandstoffen aan gewakkerd, verwarmde het aller harten en zette allen in gloed voor de mooie zaak der Roomsche Drankbestrijding. Dank zij de groote activiteit der Tilburgsche drankbe strijders, is deze dag schitterend geslaagd; van het begin tot het einde Voorafgegaan door het kranige muziek korps „Ons Genoegen", van Huize Nazareth, dat lustig er op losblies, marcheerde de stoet, welke op het Stationsplein was ge formeerd, precies op den aangegeven tijd af. De optocht, welke door de talrijk mee gevoerde vaandels, vlaggen, doeken en schil den een keurig aanzien had, trok allerwege de aandacht van het vele Zondags-publiek. Eerst werd gemarcheerd naar de pastorie op „den Heuvel", om aan den nieuw-be- noemden Plebaan der Bossche St. Jan, den Hoogeerw. heer Joh. Brekelmans, een af- scheids-aubade te gaan brengen. Terwijl de muziek een vroolflken marsch blies, maakten het Hoofdbestuur van den B.D.D.B. en het Bestuur van het Tilburgsche Kruisverbond, waarvan de nieuwe Plebaan tot dusver Geestelijk Adviseur was, hunne opwachting en boden hun gelulcwenschen aan. De Ple baan verscheen op den drempel van de Pastorie en dankte met eenige woorden voor de gebrachte hulde, zich verontschuldigende dat hij door drukke werkzaamheden ver hinderd was, dezen dag mee te maken. Nu ging het, omstuwd door een groote menigte, naar het vergaderlokaal der R.K. Militairen-Vereeniging. De groote zaal was weldra geheel gevuld, velen moesten zich zelfs met een staanplaatsje tevreden stel len. Aan de Bestuurstafel had, .met het Hoofdbestuur van den B.D.D.B., ook plaats genomen de Edelachtb. heer A. van Rijen, Wethouder van Tilburg en Eere-Voorzitter van het Tilburgsche Kruisverbond. Namens de Afdeeling Tilburg, riep de Voorzitter, de heer J. H. W. van den Akker, allen eei> hartelijk welkom toe, waarna de Vice-Voorzitter van den B. D. Drankbestrij dersbond, Dr. C. A. Verbeek uit Oss, de vergadering opende met den Chr. groet. In zijn openingsrede bracht de Voorzitter dank aan de Afdeeling Tilburg voor de schitte rende ontvangst en verwelkomde hij op bij zondere wijze de heer van Rijen, de Zeer eerw. Pater Pancratius Winters, S.S.C.C., die in het Lof de predicatie zou houden, in plaats van Pater Henricus, die door de Mis sie, welke te Rotterdam werd gegeven, ver hinderd was, benevens aan de talrijke Gees telijke Adviseurs der Afdeelingen. Hierna verleende de Voorzitter het woord aan den Zeereerw. Pater lldefonsus, tot het houden van zijn inleiding over het „Kort Program van Sobriëtas". Pater lldefonsus begon met de verklaring, dat hij zijn inleiding anders zou beginnen, dan in zijn voornemen lag. De oorzaak hier van was, de aanwezigheid van één der pioniers der Roomsche Drankbestrijding in de volle zaal. Spr. had één der drie mannen gezien en gegroet, dié voor 'n dertigtal jaren, op 'n avond hunne schreden richten naar de pastorie te Enschedé om aan hun bemin den Kapelaan een geschenk te gaan aan bieden, bij gelegenheid van zijn koperen priesterfeest. Dat geschenk was het eerste Kruisverbond in NederlandSpr. ging de ontwikkelling van Soberiëtas na, en verge leek de groei van de Katholieke Drankbe strijding met het .mosterdzaadje, dat klein en nietig in den grond geworpen, wanneer het ontkiemt en opwast, een der grootste hoornen wordt. Onder daverend applaus hul digde spr. den aanwezigen pionier, Jozef Probst, en stelde hem ten voorbeeld aan de talrijke aanwezigen. Komende tot zijn onderwerp schetste spr. in groote lijnen de organisatie van Sobriëtas, om aan te toonen, dat de Federatie Sobrië tas de algemeene leiding der .drankbestrij- dingsactie in ons land heeft. Om te bereiken, dat de Katholieke Drankbestrijding iii diep te en kracht van beweging zal gaan winnen, heeft Sobriëtas een „Kort Program" uitge vaardigd, bestaande uit twee deelen, n.l. een studie- en een actie-program. Het program bevat verschillende punten. Bovenaan staat echter de actie voor de Kruisbanier. De Kruisbanier in elk drank- bestrijdersgezin en het abonnementsgeld op gesloten in de contributie, dat zijn de pun ten, welke op de allereerste plaats onze .aan dacht vragen. Een ander zeer voornaam punt is de „Sa menwerking met Stands- en Vak-organisa ties". Met voldoening memoreerde spr. de goede ontvangst, welke ons voorstel tot sa menwerking is ten deel gevallen, bij den Dioc. R. IC Werkliedenbond, den N. C. B„ den R. IC Onderwijzersbond en bij „Voor Eer en Deugd". Spr. zet in den breede het doel dezer samenwerking uiteen en wijst er uitdrukkelijk op, dat niet het doel is, de leden van de Stands- en Vak-organisaties ineens allemaal lid te maken van het Kruis verbond, doch dat het hoofddoel van deze samenwerking is: de besturen en de leden dezer organisaties te "bezielen met den geest van Sobriëtas. Met een mooie peroratie, waarin Spr. dui delijk deed uitkomen, dat drankbestrijding nu meer dan ooit noodig is, besloot Pater lldefonsus zijn enthousiaste rede, welke met daverend applaus werd beloond. Als intermezzo kregen wij nu de huldiging van den heer Probst door de Tilburgsche Afdeeling, waarbij deze sinds eenige maan den is aangesloten. Onder luide toejuichin gen spelde de Voorzitter der Tilburgsche Afdeeling dèmheer Probst het zilveren eere- kruis op de borst,terwijl de vergadering spontaan het „Io vivat" aanhief. Nadat- de heer Probst over de eerste ontroering heen was, dankte hij in eenige woorden voor de gebrachte hulde, om daarna een schitterende propagandarede te houden, waarin hij ver telde van de eerste jaren van den strijd, on der leiding van „onzen dokter", nu Mgr. Ariëns. Thans was het woord aan den heer Joh. Benne voor het houden van zijn inleiding over „De organisatie van het Jeugdwerk in Sobriëtas". <- De Inleider gaf eerst een historisch over zicht van den groei van het Sobriëtas-jéugd- werk, vanaf 1914 tot 1918, het jaar waarop de Centrale Jeugd-commissies en de Bonds- .Teugdcommissies in het leven werden ge roepen. Daarna behandelde spr. de taak dezer commissies en het verband tusschen deze commissies en het Federatief Bestuur met zijn Diosesane Bonden, waarbij hij er vooral op wees, dat Sobriëtas en de Dioce sane Bonden, de eigenlijke bestuursmacht over haar jeugdorganisatie niet uit handen hebben willen geven, maar dat zij de Jeugd commissies alleen hebben belast met de bij zondere zorg voor de bestudeering, de uit breiding, de deugdelijke inrichting, de beste werkmethode der jeugd-drankbestrpding. Met de instelling der Jeugdcommisies werd geen nieuwe organisatie gesticht, maar een nieuwe twijg geënt, op den ouden Sobriëtas- stam. Nadat de Spr. nog de verhouding tusschen Kruisverbond en Jongensbond heeft aange geven, en aan de leiders enkele wenken heeft gegeven, besluit hij met den wensch uit te spreken, dat zijne inleiding móge heb ben .bijgedragen tot groei en bloei van het drankbestrijders-jeugdwerk in ons Bisdom, tot heil van onze Roomsche Jeugd. Daar de tijd inmiddels verstreken was, kon geen gedachtenwisseling over deze in leiding worden gehouden. Ook van de rond vraag werd afgezien. Aan één der aanwezi gen werd echter het woord nog verleend, omdat deze dit namens meerdere aanwezi gen reeds bij het begin der vergadering had gevraagd. Deze spr. stelde voor, aan de Fransche Regeering een protest-telegram te zenden, waarin zou worden geprotesteerd, namens den Bosschen Diocesanen Drankbest ij ders- bond, tegen haar vervolging der Katholie ken. Spr. wilde daardoor aan de Fransche Katholieken een bewijs van medeleven geven in hun zwaren strijd, en aan de Fransche Regeering beduiden, dat haar heillooze ac tie ook in andere landen de hoogste afkeu ring vindt. Om aan dit protest meer kracht bij te zetten, en het succes des te grooter te doen zijn, hoopte Spr., dat andere organisa ties ons voorbeeld zouden volgen. De vergadering vereenigde zich onder da verend applaus met dit voorstel, aan het Hoofdbestuur overlatend, het telegram te formuleeren. Wanneer dit telegram wordt verzonden, zal het gepubliceerd worden in de Roomsche Pers. Daarna sloot de Voorzitter met een harte lijk dankwoord de vergadering. Alle aanwezigen togen nu naar de kerk der Eerw. Paters Capucijnen, waar een- plechtig drankbestrijderslof zou worden ge celebreerd. Het hoogaltaar was keurig met bloemen en licht versierd, terwijl in het presbyteri um, aan weerszijden van het altaar, de vaandeldragers zich met hunne vaandels hadden opgesteld. Dit maakte een grootschen indruk. Het Lof werd gecelebreerd door Pater lldefonsus. De gezangen werden ver dienstelijk uitgevoerd door het gunstig be kend staande zangkoor der 3e Orde. Onder het Lof hield de ZeerEerw. Pater Pancratius Winters, uit St. Oedenrode, een mooie pre dicatie, waarvoor hij, met het oog op den laatsten Zondag van October, tot onderwerp had gekozen: „Maria, de "Moeder der schoone Liefde". Indrukwekkend klonk na deze rede het vierstemmige „Ave Maria" van Witt, door het koor keurig gezongen. Ont roerend was ook de vaandelgroet door de Vaandeldragers aan den Eucharistischen Christus gebracht, tijdens de Benedictie. Met een vierstemmig „Laudate Dominum" werd deze plechtigheid, en daarmede dezen -ijrachtig-geslaagden Bondsdag, besloten.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6