ÏFmWITII No. 95 Zaterdag 29 November 1924 TWEEDE BLAD. VIERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWST" Voor het op 17 en 18 Nov. 1.1. ge houden examen vanwege de Vereeni- ging van Leeraren in 't Boekhouden te 's-Bosch slaagde de heer A. van de Water, die zijn opleiding genoot bij den heer P. Hermans te 's-Hertogen- bosch. idem als boven H. J. van Heivoort, die zijn opleiding genoot bij den Heer H. Verhoef, alhier. idem als boven de heeren P. B. Adri- aanse en J. Smulders die hunne oplei ding genoten bij den heer L. Schoen makers te Geertruidenberg. Voorloopige lijst van deelnemers aan de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie, Waalwijk 1925. J. Blok-v. Heijst, alhier Br. Veer man, Amsterdam. Adolf Chottel Co. Amsterdam. Fa. E. E. Cohen, 's- Hertogenbosch. „Coleco", N. V. Continentale Leder Compagnie, Am sterdam. A. Combe Fils Cie., Paris. Fa. Drukker Polak, Amster dam. J. Frank Co., Rotterdam. A. van Gent, Waalwijk. L. S. Gom- pen, Chroomlederfabriek „de Amstel" Waalwijk.,Gragtmans Wiesman, Waalwijk. Ivo J. van Haren, Waal wijk. van Iersel Witlox Co., Waal wijk. N. V. Chroomlederfabriek v.h. H. H. Jansen, Waalwijk. Kerst Oerlemans, Capelle. N.V. E. W. Klijberg Pernot's Stoomschoenfabriek „Hollandia", Waalwijk. Fa. A. en J. de Kort, Waalwijk. Victor van Laar hoven, Waalwijk. J. Langermans, Waalwijk. M. Levenbach, Amster dam. Fa. van der Linden Musters, Kaatsheuvel. N.V. Lederfabriek P. van Loon. Gzn., Waalwijk. N.V. Loon op Zandsche Stoomschoenfabr. Loon op Zand. N.V. G. van Loon's Import Maatschappij, Waalwijk. I. C. Mortier, Waalwijk. Max Moser, Tilburg. „Noord-Braband", Maat schappij van Verzekering op het Leven, Waalwijk.*Bern. Pessers, Tilburg. F. Pessers-Verbunt, Tilburg. Gebrs. Pullens, Waalwijk. Firma Gebrs. Quirijns, Waalwijk. J. C. Spapens, Waalwijk. A. Schets, Rijs wijk. Koninklijke Stoomschoenen- fabriek A. H. van Schijndel, Waalwijk. N. V. van Thiel's Draad-Industrie, Beek en Donk. Timmermans van Turenhout, Waalwijk. F. B. P. Tront, Nijmegen. Fa. C. F. Verschu ren, Loon op Zand. Fa. C. van der Waals en Co., Waalwijk. - N. V. van Wagenberg-Festen's Industrie en Han- delmij. Vlijmen. Maandag had eene bespreking plaats over het ontworpen verbete ringsplan van den Prvoincialen weg WaalwijkTilburg waarbij tegen woordig waren de Hoofdingenieur en een der Ingenieuren van den Prov. Waterstaat en de Voorzitter en den Secretaris der Kamer van Koophandel alhier. Het ligt in de bedoeling op het be staande wegdek een asfalt-betonlaag aan te brengen van minstens 3 cM. dil^e^n daaroverheen eene* dunne Sfèrmaxfaag. De kosten hiervan bedra gen 4.per vierk. meter en zou de verbetering van den geheelen weg op deze wijze 208.000.vorderen. Zoo als indertijd werd medegedeeld zou eene bestrating met vlakbehakte keien 410.000.— kosten. Het schijnt niet in de bedoeling te liggen de verbetering ineens tot stand te brengen, doch bij wijze van proef een gedeelte van den weg van pl.m. 500 meter om te bouwen. De kosten daarvan worden geraamd op 9000. Levert de proef een bevredigend resul taat op, dan zou bij de belanghebben den, bedoeld zijn dan wellicht de ge meenten, geinformeerd worden of deze tot verbetering van den geheelen weg bereid zouden worden gevonden finan- tieelen steun te verleenen. De leden der Kamer van Koophandel die woon plaats hebben in de Gemeenten die bij de verbetering van genoemden weg be lang hebben zijn tegen 28 November door den Voorzitter der Kamer opge roepen ter bespreking van bovenge noemde plannen en van het antwoord dat aan den Hoofdingenieur en Gedep. Staten zal gezonden worden. Nieuwe aansluiting aan den Rijks- teleföondienst. Te/lefoonnummer 7 Gemeentehuis te Vrijïioeve-Capelle. ^/Schreven wij in ons laatste num mer dat de 2e ontwikkelingsavond van de R. K. Werkliedenvereeniging niet a. leen zeer interessant maar bovenal h oogst leerzaam zou zijn, tengevolge 1 Waarvan de verwachtingen hoog wa ren gespannen, deze zijn nog in alle opddfiten overtroffen. tp zeer interessante wijze heeft K-A Bijnen laten zien de verschillen de at'd- en zeebevingen, de vulkani sme uitbarstingen en aardverschui- v«gen tengevolge waarvan soms in if geev halve minuut fluizenden en pzendei menschen den dood vinden, boor Q, veie en mooie lichtbeelden naa bov>nal door de duidelijke toe- i iT Vwi ^en sPre^er> kregen wij begrip van welke beteekenis ■elen zi^1?1 lkkeliJke natuurverschijn- onfvangstPmi?at Z,EerW' telkens in verdiend nemen, was ten voV!e rerfT bestaande ui't de hee- a T\; erhoe>en. de Gebr. Voogts en drietal n. z#n8 ter afwisseling een mooie rummertj es die, getui gende het luide applaus, ten zeerste in den smaak vielen. Aan het slot van zijn lezing deelde de Eerw. heer Bijnen mede dat op een volgenden cursus-avond door den Wel Ed. Z.Gel. Heer Dr. Sweens zal worden gesproken over Tuberculose en haar bestrijding. Hij durft vertrouwen dat dan velen zullen opkomen om te hooren wat kan worden gedaan om deze zoo gevreesde ziekte, die jaar »in jaar uit telkens en telkens duizen den slachtoffers eischt, te bestrijden. B. en W. stellen aan den gemeen teraad voor aan den heer G. de Vries in de mr. van Coothstraat het thans door hem bewoonde huis ad 612 per jaar te verhuren (inbegrepen 5% kos ten aanleg electrische verlichting) en het huis in de Stationsstraat aan den heer A. Froklage voor 450. Voorts te verkoopen aan E. Maas 't terrein in de Putstraat tusschen J. van Helvoirt en de gemeentewoningen tot den prijs van 50.per strekkende M. gr. 27 strekkende M. dus voor ƒ1380, om daarop te kunnen bouwen een woonhuis en 'n bergplaats voor bouw materialen. Bij den verkoop zal wor den bedongen dat de wijze van bebou wing, alsmede de gevelteekening en de terrein-afscheiding moeten worden goedgekeurd. Algemeene Vergadering der R.K. Steenkolen Coöperatie „Broederhulp" op Maandag 24 November des avonds om half acht in de R. K. Werklieden- vereeniging. De Voorzitter opent de vergadering met den Chr. groet en sprak een woord van welkom aan de talrijk opgekomen leden. De Notulen der laatste Algem, Ver gadering werden goedgekeurd en vast gesteld. Door den Secretaris werd hierna een overzicht gegeven van de afgeleverde hoeveelheden kolen. Door de leden zijn dit jaar verbruikt 1114 H.L. Anthraciet; 656 H.L. Stuk kolen; 2065 H.L. Eierkolen; 2635 H.L. Nootjeskolen. Aan de leden uit het pakhuis ver kocht 1060 H.L. is een totaal van 7530 H. L. kolen. Het ledental bedraagt 353. Nog in voorraad in pakhuis 95 H.L. stukkolen; 25 ton eierkolen en 65 ton nootjeskolen. Door den Penningmeester werd hier na het finantieel verslag uitgebracht. Inkomsten Contributie 15253.83 Contant verkochte kolen 2742.45 Ondeelbaarsaldo 1923 27.44 Reserve 16.13 Rente 67.73 Uitgaven: Brandstoffen Spoorvrachten Voerlieden Controleur Wijkbodeloon Drukwerk Diversen Inkomsten Uitgaven 18107.58 12420.31 1322.05 1204.62 231.00 223.47 28.05 136.07 15789.36 18.107.58 15.789.36 2.318.22 Voorraad waarde pakhuis 1975. Af Reserve-kapitaal 875. In kas Waarde pakhuis 1100.— 2318.22 1100.— 3418.22 Terug te betalen contributie, Reserve, Gildenbond, Ver goeding enz. 1513.50 Uit te keeren winst 1904.72 Terug te betalen winst 0.25 p. H.L. Hierna bracht de Voorzitter aan Se cretaris en Penningmeester een woord yan dank voor hunne werkzaamheden. De controle-commissie bracht ver slag uit over hare bevindingen. De boeken waren accuraat bijgehouden en de bescheiden in orde bevonden. De Voorzitter bracht dank aan beide controleurs voor hunne werkzaam heden. Bij loting is gebleken dat de uitkee- ring der terug te ontvangen gelden als volgt is en wel Dinsdag 2 December 's avonds wijk Kolsteren van half 8 tot 8 uur; wijk Th. van Weert van 8 uur tot half 9; wijk P. van Huiten van half 9 tot 9 uur. Door den Voorzitter werd tevens medegedeeld alsdat wederom vroeg tijdig begonnen zal worden met contri- bueeren en spoorde de leden aan om zooveel mogelijk bij hun eigen organi satie de kolen te koopen. Nadat nog verschillende huishoude lijke zaken waren besproken sloot de Voorzitter deze goed geslaagde Algem. Vergadering op de gebruikelijke wijze. De vergadering van huurders van gemeentelijke arbeiderswoningen gis ter-avond in de zaal van den heer P. van Daelen gehouden, was druk be zocht. Ruim acht uur werd de verg. door den heer C. van Huiten geopend, daar bij sterk den nadruk er op leggend, dat hij in geen geval als de initiatief nemer wil beschouwd worden, maar slechts op verzoek het openingswoord spreekt. Hij memoreerde de verschillende ge ruchten die omtrent huurverhooging de ronde doen en stelde daarbij in het licht de haast algemeen toegepaste loonsverlagingen en stijging van de levensmiddelen-prijzen, zoodat beta ling van hoogere huishuur bijna tot de onmogelijkheden behoort. Hij meende <tat gezamenlijk getracht moest wor den om huurverhooging te voorkomen. Als. tweede spreker trad op de heer M. Schambergen, die een welkom toe riep aan de heeren van der Aa, van der Geld en Smolders, als arbeiders-afge vaardigden in den gemeenteraad, de laatste tevens als lid der bouwcommis sie. Hij deelde mede van bevoegde zijde vernomen te hebben dat de bouwcom missie slechts in het uiterste geval tot huurverhooging zou overgaan, doch door de regeering daartoe gedwongen zal worden. Hij hoopte dat het lid der bouwcommissie, zoover het hem mo gelijk was, over een en ander eens in- lichtingeh zou geven, om daarna van gedachten te wisselen en te zien welke maatregelen zijn te nemen. De heer F. Smolders verklaarde zich bereid een uiteenzetting te geven. Hij ging na hoe door den woningnood ge dreven de gemeente in de oorlogsjaren het bouwen van arbeiderswoningen ter hand had genomen, wat zeker als een weldaad kan worden beschouwd. Hij schetste de vele moeilijkheden die zich in de crisisjaren voordeden, voortdu rend stijgen van materiaalprijzen, van arbeidsloonen enz. Tusschen de indie ning van bouwplannen bij de regee ring en de goedkeuring daarvan ver liep soms wel een jaar, zoodat alle be rekening falikant uitkwam. De huren werden bepaald naar de oorspronke lijk opgezette begrootingen, omdat geen andere cijfers bekend waren. Men tastte als het ware in het duister. Toen na het bouwen in eigen beheer de eindafrekening werd opgemaakt bleken dan ook belangrijke overschrij dingen te hebben plaats gehad. Door 't Woningbedrijf drukt als gevolg van een en ander op de gemeentebegroo- ting voor 1925 rond 40.000 gulden. Dit zegt genoeg. Dit hoog bedrag is wel voor slechts één jaar, doch in 1926 en volgende jaren zou 't nog rond 23000 gulden bedragen. De Bouwcommissie is gedwongen huurverhooging toe te passen, wil zij verhooging der rijksvoorschotten kun nen bekomen. Het idee zit voor, hoe wel nog niets hieromtrent is uitge werkt, de huren té nivelleeren, beter in overeenstemming te brengen met stand en woning als zoodanig. Hij adviseerde eene commissie te be noemen, die na een en onder onder het oog te hebben gezien en een houding bepaald, de belangen der huurders bij de bouwcommissie te gaan bepleiten. De heer Schambergen dankte voor deze uiteenzetting. Ze hadden nu eens van nabij een inzicht in het woningbe drijf gekregen. De vergadering stemde met applaus in. Hierna werd aan den heer van der Geld gevraagd een woord te spreken, als de aangewezene op wiens steun was te rekenen. Aan het verzoek voldoende zegt de heer van der Geld geen verwachtingen te willen opwekken die toch niet inge lost zouden kunnen worden. Ook vol gens hem zou aan huurverhooging niet zijn te ontkomen, hoewel het hem be kend is dat de Bouwcommissie nog 'n laatste poging zal wagen om den be trokken minister te overtuigen van de onbillijke verhooging en hem van zienswijze te doen veranderen. Hij kan verder het idee van den heer Smolders ondersteunen om een comm. te benoemen. Ook dezen spreker jwerd dank gebracht. Nog geruimen tijd wisselde men onderling van gedachten en baarde het benoemen van een commissie veel moeilijkheden. Iedereen schoof het van zich af. Ten slotte werden benoemd en be reid gevonden de functie te aanvaar den de heeren M. Schambergen. G. Strijk en F. Weber. Hierna werd door Schambergen de vergadering gesloten. Woensdag ontstond bij de Wed. A. Pullens, wonende op het Laageind, een begin van brand, dat doordat spoedig hulp bij de hand was, spoedig kon worden gebluscht. Om 9 uur werd de geleden schade opgegeven en reeds om 11 uur was deze geregeld door den Boerenbond. Woensdagavond hield de afd. WaalwijkSprang van den N.Br. Chr. Boerenbond eene algemeene vergade ring, waarin als spreker optrad de heer van Rijen, ambtenaar van de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindho ven. j Spr. begon met er op te wijzen dat de afd. door verschillende omstandig heden een strop heeft bekomen en bij de Boerenleenbank geld heeft opge nomen, zelfs 6000 boven haar crediet is gekomen en om tot een gezonden toestand te komen moet allereerst wor den begonnen met dat af te lossen. Lang is gezocht naar een weg om dat zonder al te veel bezwaren voor de leden in orde te krijgen totdat men tenslotte tot de overtuiging is gekomen dat de eenigste weg daartoe is een aandeelen kapitaal te vormen van 6000. Neemt men aan dat er 180 leden zijn, dan komt zoo'n aandeel op 34.Dus ieder lid is verplicht dan een aandeel te nemen. Het bestuur heeft onder het oog gezien dat het voor sommige menschen bezwaren met zich brengt om dat bedrag ineens te mis sen en daarom heeft men gezegd dat de aandeelen met 5.per jaar kun nen worden afbetaald. Voor 't bedrag dat niet wordt betaald zal echter 5 pet. rente worden berekend. De heer Klijn acht eene contributie- verhooging op de manier, zooals hij in een vorige vergadering heeft aange geven, de aangewezen weg, dan betalen zij die finantieel het sterkst zijn het meeste bij en ook de verhuurders van landerijen. De heer van Rijen zegt dat ook hij een oogenblik daaraan heeft gedacht doch het idee weer heeft prijsgegeven omdat het practisch niet is door te voeren. De heer Klijn noemt het treurig dat men het zoover heeft laten komen. Zonder de leden er in te kennen heeft men gekocht en. verkocht waardoor er een tekort van 12800 is gekomen wat de leden nu kunnen opknappen. Nog I treuriger noemt hij het dat wordt ge zegd: „al wat Klijn voorstelt óf zegt, daar trekken we ons toch niets van aan". De heer van Rijen kan over derge lijke zaken niet spreken omdat hij daarvan niet op de hoogte is, maar geeft in overweging dat men steeds moet eischen van het bestuur dat jaar lijks een goed overzicht van den stand der- zaken moet worden gegeven. Na nog eenige discussie wijst spre ker erop dat zich niemand aan de ver plichting om een aandeel te nemen kan onttrekken aangezien de Statuten die Koninklijk zijn goedgekeurd, daar toe verplichten. Met zoo goed als algemeene stem men werd besloten een aandeelen-ka- pitaal van 6500 te vormen daar er ook leden zullen gevonden worden die meerdere aandeelen zullen nemen. Bij de rondvraag werd de wensche- lijkheid nog naar voren gebracht om aan den raad der gemeente een adres te richten houdende het verzoek om gedurende de wintermaanden zoowel 's avonds als 's morgens een uur lan ger beer te mogen rijden. Besloten werd een dusdanig adres te richten. Blijkens achterstaande adverten tie zal het 2e Abonnements-concert plaats hebben op Woensdag 3 Decem ber a.s. in Musis Sacrum. De gevierde Duitsche zangeres Lotte Leonard die dan zal optreden heeft Woensdag 26 November 1.1. met het Residentie Orkest in den Haag gezon gen en daar enorm succes geoogst. Uit de vele schitterende beoordeelin gen nemen wij de volgende voorbeel den: Het Vaderland, 27 November 1924, Ochtendblad: Lotte Leonard is een aanwinst voor onze vocale kennissen wereld... ...dramatsiche sopraan met zeer schoon stemgegeven, prachtige vocale cultuur, uitnemende ademteohniek, toonvorming en geparelde coloratuur, een warm doorvoelde voordracht A. d. W. Nieuwe Rott. Crt. 27 Nov. Ocht. bl. Lotte Leonard heeft een uitnemende voordracht, een zeer helder sopraan geluid, meesterlijk ontwikkeld eri be- heerscht, een zeer intelligente voor dracht Bijzonder waren het de ongelooflijk snelle Handel coloraturen, waarmede zij een zeer bijzonderen indruk maakte, die zich uitte in veelvuldige terugroe pingen. De Tijd: Lotte Leonard's sopraanstem mag terecht prachtig genoemd worden. Bij de gisteren gehouden ver kooping van een uitmuntend perceel hooiland ten overstaan van notaris A. Jansen alhier, toebehoorende aan mej. L. Hoffmans werd als hoogste mijner eigenaar.de heerJG. van Loon-v. Wagen berg voor f 6350. Het warenhuis, toebehoorende aan den heer Eug Keijzer, is niet afgegaan wel het daar achter gelegen perceel grond, wat in eigendom is overgegaan aan den heer J. W. Klerx Pz voor f 3725 Wederom telt onze gemeente een paar mooie winkels meer De heer Jac. Moonen heeft in het pand, vroeger bewoond door den heer Philippart, een sigarenwinkel gevestigd die er in elk opzicht, zoowel inrichting, sorteering enz. zijn mag en voor dit deel van de straat een werkelijke aanwinst is. De heer Bierlaagh-van der Heijden heeft zijn ijzerzaak overgebracht naar het pand waarin vroeger gevestigd was De Toko. Het pand ziet er weer heel wat frisscher uit, wat in die drukke omge ving aangenaam aandoet. De heer Bierlaagh van der Heijden beschikt thans over een groote winkel en buitengewoon geriefelijke en ruime magazijnen alles onder een dak ge legen, zoodat de koopers steeds van de groote sorteering goederen een goed overzicht knnnen krijgen. Onze gemeente wordt den laatsten tijd wel verfraaid door een groot aantal mooie winkels. Wij wenschen ook deze ondernemers een goed succes De Nederl R K. Bond van Han dels-, Kantoor- Winkelbedienden „St Franciscus v. Assisië" en de Ne derl Vereeniging van Christelijke Kan toor Handelsbedienden hebben zich met onderstaand adres gewend tot Zijne Excellentie den Minister van Arbeid Handel en Nijverheid „Onderg'eteekenden hebben de eer, de aandacht van Uwe Excelleniie te vragen voor het volgende In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer, betreffende de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid, heeft Uwe Excellentie medegedeeld, dat ook de invoering van de bepalingen om trent de arbeids- en rusttijden voor arbeiders in jvinkels in verband met een wettelijke regeling betreffende de winkelsluiting in overweging is. Met klem dringen wij er daarom bij Uwe Excellentie op aan. om nog in deze zittingsperiode de Rijkswette- lijke regeling der Winkelsluiting aan de orde te stellen en daardoor ten spoedigste de belangen der winkel bedienden, opzichtens hun werktijden wettelijk te beschermen. Van Uwe Ex cellentie de dw dien." Wij vestigen de aandacht onzer belangstellende lezers op onderstaande stukken, voorkomende in het Vakblad: „De Nederlandsche Lederindustrie", waarmede wij ons volkomen kunnen vereenigen. i Waalwijk, 28 November 1924. Waalwijk, 19 November 1924. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling zullen vele lezers van Uw geacht vakblad, waartoe ook ik 't genoegen heb te behooren, kennis genomen hebben van het verslag over het bezoek der leeraren en leerlingen van de Rijksvakschool voor Leer looiers en Schoenmakers te Waalwijk, aan de N.V. Kaufmann's Huidenhan- dèl te Rotterdam, op Dinsdag 28 Oc tober. (Ned. Leder-Industrie d.d. 11 November 1924, bladzijde 648). Het heeft ons echter onaangenaam getrof fen, (en 't is ook uwe aandacht niet ontgaan), dat er in het overigens goed relaas van „Een leerling der looierij- afdeeling", o.a. wordt gezegd, dat In- landsche huiden voor tuigleer en over leer niet geschikt zijn. (Sic.) Het is waar, dat de afslachting on zer huiden en vellen soms te wenschen laat; dat daarop met nadruk gewezen wordt is zeer prijzenswaardig; maar te beweren dat ze voor tuigleer of over leer ongeekikt zijn, (waar zijn ze dan wel voor te bezigen en waarom is het Buitenland dan voortdurend, zelfs nog meer in de markt dan de Binnenland- sche leerf abrikanten?) is, op zijn zachtst uitgedrukt, sterk overdreven en deze ongunstige beoordeeling kan inderdaad niet door den beugel; zij deprecieert de waarde van de Neder landsche runderhuid in hooge mate; dat is onverantwoordelijk. Hiertegenover stellen wij de navol gende aloude Fransche spreekwoorde lijke appreciatie„Les cuirs et peaux en poil de la Hollande sont d' une qualité extraordinaire". Dit kwam in een Juryvergadering op de Wereldten- tentoonstelling te Parijs in 1900 ter sprake. Een Fransch Jurylid, groot- leerfabrikant, voegde er bij„et supé rieure". Zie, Mijnheer de Redacteur, als men getuige is geweest van een dergelijke gunstige uitspraak, dan zal het U niet verwonderen, dat mijn Nationaliteits gevoel in opstand komt tegen den gé- incrimineerden passus, in het opstel van den leerlooiersleerling. U dankend voor de plaatsruimte, „EEN OUD LEERLOOIER". Met genoegen hebben we voldaan aan 't verzoek tot opname van boven genoemde regelen, wa.armede we ge heel accoord gaan. Inderdaad'is de Ne derlandsche huid bij uitstek geschikt voor overleer en tuigleer om haar fijne structuur en mooie, zachte nerf. De afslachting is de laatste jaren boven dien nog veel verbeterd en de huiden clubs hebben 't hunne er toe bijgedragen om onze inlandsche huid te verbeteren en te sorteeren, zoodat ze, gelijk U ook opmerkt, zulk een gereeden aftrek in het buitenland vindt, terwijl ook de Ned. looiers voor riemen-, tuig- en over leer, ze gaarne koopen. Red. L.-I. HERPT. Door de besturen der be trokken boterfabrieken is met den heer Bouman geconfereerd over den prijs der te leveren melk naar Rotterdam wat tot resultaat had dat de prijs der melk bleef bepaald op 13 cent. Woensdagavond hield de heer Ariëns, rijksveeteeltconsulent voor Noord-Brabant, een lezing voor den R. K Jongen Boerenstand en andere belangstellenden over veevoeding. Namens den Jongen Boerenstand werd de vergadering geopend door den heer Chr. v. Herpt, toegevoegd bestuurslid dier vereeniging, die met een kort woord het doel der lezing uiteenzette. De heer Ariëns noemde de vee voeding een zeer uitgebreid onderwerp, waarbij de theorie de grondslag is voor het oeconomisch benutten der veevoeding Spr. zeide dat men na moest gaan om zoo goedkoop mogelijk te voeren en toch te zorgen dat de dieren goed gevoederd werden. De voederwijze van melkvee, jongvee en varkens is verschillend. De bestand- deelen van het voeder en de rollen die zij vervullen, zette spr. duidelijk uiteen. Hij onderscheidde in het voeder water en droge stof. Mangels, aard appelen en groenvoer bevatten veel water Uitvoerig sprak de heer Ariëns over de functie die het water in het lichaam van het dier vervult. Bij de droge stof behandelde hij eerst de eiwitachtige stoffen (eiwit is een ver zamelnaam voor verschillende stoffen) met hunne functie voor het dierlijk lichaam Zij zijr, noodig voor lichaams- groei, melk, bewegingsfactoren en ge raamte. De tweede groep, de koolhydraten, bevatten koolstof, waterstof en zuurstof, ze zijn noodig voor de lichaamswarmte en het presteeren van arbeid. De derde groep, de vetten, vervullen dezelfde diensten als de koolhydraten. De vierde groep, de zouten, werd nogal uitvoerig behandeld, waarbij vooral werd gevezen op het inkuilen van groenvoer, vooral voor wat betreft de nieuwere inzichten omtrent eiwitten en zouten, alsmede de vitaminen. Practische proeven onder leiding van spr. genomen, loonden zeer duidelijk aan hoe men het bedrijf economisch kan inrichten. Door enkele aanwezigen werden naar aanleiding van het gesprokene vragen gesteld, die de spreker zeer duidelijk beantwoordde Aan het slot werd den heer Ariëns een dankwoord gebracht waarbij de hoop werd uitgesproken dat de aan wezigen het gesprokene in praktijk zouden brengen wat ook tot hun finan cieel voordeel zal zijn. Een appart wooid van dank past hier nog de vereeniging de R K Jongen Boerenstand die den boer er van Herpt deze lezing bezorgde er hierdoor bewees een nuttige instelling SPRANG-CAPELLE. (Vm. Sprang). Vergadering van de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimo nium" op a.s. Zaterdag des avonds half acht in de zaal van den Chr. Volks bond. Op as. Woensdag 8 Dec. zal voor den Chr. Besturenbond „Sprang- Capelle" in de Qeref, Kerk te Vrijhoeve- Capelle iri openbare vergadering op treden de heer W. Strijbis van Den Haag. CAPELLE. Wegens gebrek aan vol doende deelname is de cursus voor den vrijvvilligen landstorm, gevestigd in een der lokalen der school in de Niemv- straat opgeheven en is deze gemeente voor dat doel ingedeeld bij Loon-op- Zand. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat een rund van den land bouwer A. T. reeds sinds geruimen tijd een melkopbrengst heeft van 38 liter per dag. A.s. Zondag hóópt in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk, des .voormiddags te half tien uur, voor te gaan Ds. Woltkers van Sprang. In de Ned. Herv. Kerk te Capelle hoopt ajs. Zondag des voorm. te half tien en des namiddags te half drie. uur op te treden Ds. Meijers. WASPIK. Naar wij vernemen be staan er bij het R.K. Kerkbestuur plan nen, de verschillende blaasbalgen van het orgel door electrische drijfkracht in beweging te doen brengen, om bij de bespeling in den noodigen luchtaan- voer te voorzien. De functie van orgel trapper komt hierdoor te vervallen. Gisteren werd door de leden van het R.K. Zangkoor het jaarlijkscke Cecilia-feest gevierd. Om half 10 werd door den WelEerw. heer Kapelaan van Riel een gezongen H. Mis opgedragen, waarbij op verdienstelijke wijze de vierstemmige mis van Schellekens werd uitgevoerd. Na afloop begaven de le den zich naar de Harmoniezaal, waar de dag verder genoeglijk werd door gebracht. Vóór het dinér werd ouder gewoonte nog een kleine wandeling ge maakt en bij den terugkeer werd een tafeltje-welbereid gevonden. Al spoe dig werd er de feeststemming inge bracht door de uitvoering van een ge dicht door den heer J. v. Velthoven, waarin op geestigen scherts de pres taties en kleine tekortkomingen der verschillende zangers op onverbeter lijke wijze werden vertolkt. Tot laat in den avond bleef men verder gezellig en kameraadschappelijk bij elkander. Moge voor onze zangers, die op mu zikaal gebied in wijden kring hoog staan aangeschreven, en die het gan- sche jaar door, op onberispelijke wijze Gods lof verkonden en hierdoor steeds tot stichting dienen der geloovigen, nog menig genotvol Cecilia-feest zijn weggelegd. RAAMSDONK. In deze gemeente zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag 4 runderen (vaarsen) komen aanloopen, waarvan de eigenaar on bekend is. Aan de Coöperatieve Suikerfa briek te Zevenbergen zijn in totaal verzonden 2.200.000 K.G. bieten. Af genomen werd door de landbouwers alhier 1.500.000 K.G. pulp. De stoomtramlij n Dongebrug Overweg wordt vernieuwd en komt in verband met de kerstrating van dat weggedeelte, veel liooger te liggen. RAAMSDONKSVEER. Wegens overlijden, vertrek en periodieke af treding moeten er niet minder dan 5 bestuursleden voor de A.R. Kiesver- eeniging alhier worden gekozen. - Tot bestuursleden van de Onder linge Paardenverzekering Raamsdonk, werden benoemd de heeren D. Konings Azn., D. Lankhuijzen Szn. en W. de Wit. De heer H. v. d. Berg, onderwijzer aan de Veersche M.U.L.O., werd be noemd als onderwijzer aan de U.L.O. te Werkendam. Het ophalen van het straatvuil, is met ingang van 1 Januari a.s. opge dragen aan den heer P. J. van Strien Pzn.-Kommers, tegen een vergoeding van 448 's jaars. In de Herv. Kerk op 'tVeer om half tien en op 't Dorp om half drie, treedt Zondag op, de Eerw. heer Smits,. Diacoon te Heemstede. De Eerw. heer Krabbe, Cand. tot den H. Dienst te Meppel, treedt Zon dagmorgen om half tien en des mid dags om 3 uur op in de Geref, Kerk. GEERTRUIDENBERG. Maandag 1.1. ondekte de Bot in de Koestraat alhier, bij zich in huis een begin van brand, doch door eenige emmers water wist hij het vuur nog te blusscken. In de Evangelisatie zal Zondag om 6 uur optreden Ds. E. Jonkers uit Waspik. Zondag a.s. zal St. Nicolaas om 12 uur met de boot alhier arriveeren. De boot zal aanleggen aan den steiger der Thor. Na de aankomst, zal hij ver gezeld van de harmonie „Apollo" door de stad gaan. Door baldadigheid is een der vier hardsteenen banken van onze viscli- markt, gebouwd in 1772, midden door gebroken. Gelukkig is het nog gelukt de bank aan elkaar te maken. MADE. Het heerenliuis met tuin, van wijlen den heer Hages te Drimmelen, op Maandag 10 November door de fa milie Hages bij publieke verkooping ingezet op 2150, is Maandag 24 dezer door J. Rolof te Drimmelen gekocht voor ƒ3100. We vernemen dat alhier op 2den Kerstdag eene uitvoering zal worden gegeven door de Harmonie Sint Cecilia, met medewerking van de Tooneelclub „Het Rozenknopje", onderafdeeling der Harmonie. De uitvoering wordt in de bekende vergaderzaal van het Liefdegesticht gehouden. Waalwijk, 29 November 1924. V

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 13