DE ECHO VAN HIT iUIX Springende handen worden £aa/ en zacht Kloosterbalsem No. 95 Zaterdag 29 November 1924. TWEEDE BLAD. GEERTRUIDENBERG. (Vervolg). Voorzitter. Pardon, de wethouders zijn er bijna altijd Een groote uit zondering daargelaten. U hebt de presentielijst niet nagezien en dan gaat het toch niet aan om zoo iets te lanceeren. J. Jansen Dan neem ik die woorden terug. Maar het blijft gelijk of hij komt of niet komt, de man hoort toch niets, dat weet ook, want als ik iets voor stel waar hij tegen is, dan stemt hij toch wel eens voor. U ziet wel dat ik het ook nog op een andere manier kan zeggen Segeren. Ofschoon ik voor bezuini ging ben, komt het mij voor dat het voorstel van den heer Jansen wel een beetje al te ver gaat lk stel voor de jaarwedden op f 150 te brengen, daar hebben we ze dan niet te duur aan Jansen. Dat is een kwestie van op vatting Destijds met onze verkiezing is er door een partij in het klooster gezegd dat ze niet op ons moesten stemmen omdat wij de boel op groote kosten zouden jagen, maar nu zien de kiezers wie er zuinig zijn. De heer Timmermans kan zich met het voorstel van den heer Jansen niet vereenigen en is het eens met den Voorzitter. Het te maken verzuim moet vergoed worden wijl voor velen anders de pas wordt afgesneden. Jansen. Dat is nu de Vrijzinnig Democraat. Je bent ook niet altijd voor die menschen geweest. Ik heb het met de subsidie van de zwemclub al wel gezien welk standpunt de Vrijzinnig Democraat inneemt. Binnen enkele dagen zullen we wel eens wat meer bekend maken. Als die grondkwestie maar eens komt, dan zullen we eens laten zien wie u bent. Segeren. Hoe is het hier. Dragen de heeren in hun pensioen bij. Voorzitter. Persoonlijk niet. Jansen. Als ik eens andere gemeenten naga, dan komt het nu voor dat er hier zoo nogal wat ambtenaren op de secretarie zijn. Voorzitter De werkzaamheden op de Secretarie zijn zeer toegenomen. Daar voor moet men de in- en uitgaande brieven maar eens gaan vergelijken met een jaar of 10 terug. Bovendien kan het goed zijn dat in gemeenten met grooter zielental niet dat werk is te doen, om de eenvoudige reden dat men daar niet die industrie aan zal treffen die men hier heeft. Industrie en handel brengt op een secretarie heel wat tpeer werkzaamheden. Zoo zal in Made lang niet zooveel werk zijn als hier, ook al is het zielental tweemaal grooter. Het is heel gemakkelijk zeg gen dat er een man gemist kan wor den, maar daarvoor dient men zich toch eens eerst op de hoogte te stel len wat er zooal is te doen. Vanmor gen heb ik er al op gewezen dat men er hier van profiteert dat er twee volontairs op de Secretarie werkzaam zijn. Waren er die niet, dan zou men met het aantal ambtenaren het werk niet kunnen verrichten. Dat is ten duidelijkste gebleken toen de hoofd ambtenaar een week of vijf ziek is geweest. Jansen. Is het nu zoo erg als een ambtenaar eens een uur 's avonds langer moet werken. De menschen die op het kantoor van een industrieëel werkzaam zijn moeten toch ook geregeld tot 6 of 7 uur 's avonds werken. Nu gaan ze hier om 4 uur al naar huis en dat zou nu toch absoluut niets geven wanneer ze om 5 uur naar huis gaan. Wordt dat gedaan, dan kan er misschien een gemist worden. Voorzitter. Dan komt men er nog niet. U moet wel in aanmerking nemen dat een ambtenaar geregeld moet stu- deeren. Wil men alle wetten en wets wijzigingen bijhouden, dan moet men beslist iederen avond studeeren. Jansen. Wij behoeven de studie van de ambtenaren toch niet te be talen. Voorzitter. U moet het niet verwar ren met de studie van andere zaken 1 als die van talen of boekhouden of het behalen van een diploma. Die studie is absoluut noodig om het werk bij te kunnen houden. Ik zelf behoor niet tot de tegenstanders om de amb tenaren een uur langer te laten werken, want dat is al meermalen gedaan. jansen. De ambtenaren zullen dat ook niet kwalijk nemen van ons. Op alle kantoren werken ze toch zeker langer. Misschien zou men daarmee zooveel bereiken, dat de lagere amb tenaar kan worden ontslaan, lk ben overtuigd dat hij overbodig is. Voorzitter. Dan zou er niets anders overschieten dan de secretaris en ont vanger. Jansen. Het Rijk heeft toch zeer veel werk van de ontvangers overge nomen en dan kan die ambtenaar op zijn beurt toch wel'wat ander werk overnemen. Voorzitter. U moet niet denken dat die ambtenaar nu niets meerheeft te doen. Hij heeft zelfs zeer veel werk en moet herhaaldelijk werk mee naar huis nemen., Jansen. Nu, ik heb mijn meening gezegd. Van te voren was er gezegd Wie zal de kat de bel aanhangen. Ik durf er wel een klok van een paar honderd kilo aanhangen als ik voor het recht moet uitkomen. Die er eerst over spreken, komen er in den raad niet mee voor den dag. Of ze het niet durven weet ik niet. De Voorzitter zet nog eens uiteen wat voor werkzaamheden er zijn te verrichten en zegt dan dat het on mogelijk gaat om een ambtenaar te ontslaan. Zelf is hij er voor om den werktijd met een uur te verlengen. Jansen. Ik ben hier ook wel eens op de secretarie wezen kijken en ik dacht toen op het Erasmusplein te staan. Telkens zag ik een ambtenaar een blad omslaan en was hij aan de laatste bladzijde gekomen, dan begon hij maar weer van achteren naar voren te bladeren. U zegt nu wel dat U ze een uur langer wil laten werken, maar dat zou, als ze nu het werk afkunnen en er toch geen ambtenaar wordt ont slaan, gekheid zijn. Ik zou dat alleen laten doen indien daardoor 'n ambte naar kan worden gemist. De heer Sassen zegt dat de dis cussies zijn volle aandacht hebben getrokken Met den heer Jansen is hij het eens dat er bezuinigd moet worden Het Rijk doet zulks, de particulieren ook en dan mag de gemeente niet achterwege blijven. Voorzitter. De raad moet het weten, maar ik verzeker U dat de boel vast loopt. De heer Timmermans zegt dat deze kwestie ook in de commissie is be sproken. Gezamenlijk was men daar van oordeel dat men momenteel niet tot ontslag moet overgaan, maar later, bij eventueele'ontslagname, moet men trachten met minder personeel met het werk gereed te komen. Segeren. Ik zou beginnen met ze een uur langer te laten werken, dan behoeft men later, bij het nemen van ontslag, die plaats niet meer aanvullen. Voorzitter. Dat zou dan later nog zijn te bespreken. Jansen. Dus het gaat de doofpot in en over 50 jaar zal het nog zoo wel zijn. Langer laten werken als het niet noodig is, is onzin, dat is de ambte naren gewoon negeren. Voorzitter. Ze komen er nu op het kantje af. Sassen. Bij wijze van proef is het toch te doen en bovendien, kan men een ambtenaar zoo maar direct ont slaan. Laat* men eens een jaar proef nemen, dan kan men dan een conclusie trekken. Voorzitter Burg. en Weth. kunnen het eens overwegen. Jansen. Vinden jullie het nu niet belachelijk. Een wethouder is zelf vader van een ambtenaar en wat kan men er dan van verwachten' Ik zou dié con trole alleen maar aan den burgemeester overlaten Na nog eenige discussie vraagt de Voorzitter of een der leden het voorstel van den heer Jansen steunt. Daar geen der leden zulks doet, kan het voorstel niet in omvraag worden gebracht. Jansen. Dus ik ben alleen voor be zuiniging. De heer Jansen vraagt of, nu de ge meente als lid aansluit bij de vereeni- ging van Nederl. gemeenten, de zaken van de P.N.E.M daar ter sprake kun nen worden gebracht. Hij acht het noodig dat die zaak eens goed onder het oog wordt gezien, want de ge meenten moeten maar voor veel te groote kosten opdraaien. De Voorzitter gelooft wel dat eene be spreking daar eenige uitwerking zal hebben, Timmermans. Met die kwestie van overdracht van gronden, die al zoo veel jaren hangt, zou de vereeniging ook de helpende hand kunnen bieden. De heer Jansen zegt, dat er op de begrooting een post voorkomt voor aankoop van straatborden. Op zich zei' voelt hij daar wel wat voor, maar aan gezien men moet bezuiningen en men al honderden jaren het zonder die borden heeft gedaan, zou hij het nog maar eens willen uitstellen. De Voorzitter merkt op, dat het noodig is aangezien thans een en de zelfde straat soms drie en meer namen heeft wat dikwijls aanleiding geeft tot moeilijkheden vooral bij de posterijen. De heer Jansen geeft zulks toe en kan zich dan ook wel met het voorste' van Burg en Weth. vereenigen. De heer Segeren vraagt of f 2700 door de gemeente moet worden uit gegeven aan'pensioenbijdrage. De Voorzitter merkt op dat dit niet alleen voor de gemeente-ambtenaren is, doch ook voor de onderwijzers welk bedrag weer van het Rijk terug wordt ontvangen. Segeren. Er wordt maar gezegd, o dat betaalt het Rijk maar, maar dat moeten wij- ook betalen. Voorzitter. Ik zou toch gaarne heb ben dat U mij goed verstaat. Ik geef de zaak goed weer en dan komt u telkens met iets aandragen op een manier of ik u verkeerd inlicht. Segeren. Wij moeten allemaal voor onzen ouden dag zorgen en dan mo gen de ambtenaren daar toch ook wel een heel klein beetje voor zorgen De heer Sassen is het daar mee eens. De Voorzitter zegt dat, alhoewel het voor hem een kiesche zaak is, omdat hij zelf belanghebbende is, hij er toch op in zal gaan Hij doet dit omdat voor de belangen van de arbeiders en meer gegoeden herhaaldelijk wordt opgekomen door hun afgevaardigden en dan wil hij hier opkomen voor de belangen van de ambtenaren. Op de eerste plaats wil hij dan op merken dat de ambtenaren hier jaren lang een zeer klein salaris hebben ge had en daar is met de pensioenwet rekening mede gehouden. Was de secretaris hier gehuwd, had die voor een gezin zorg te dragen, dan zou hij dat met dit salaris niet kunnen doen, althans niet als hij dan nog een stand moest ophouden. Een gewone baken- meester heeft net zooveel salaris als ik. zegt spr Hoofden van scholen be halen het dubbele wat toch geen ver houding is. Het Rijk heeft de salarissen, en deze waren heel wat hooger dan van de gemeente-ambtenaren, heel wat vlug ger verhoogd, allemaal zaken waarmede Inwrijven met bijt niet, doch verzacht! wel rekening mee mag worden gehou den. Alleen van de gemeente-reinigers can worden gezegd dat ze een behoor- ijk loon hebben, altijd als men die vergelijkt wat ze hier hebben. Deze menschen verdienen dan f 20 in de week. Doch nog kort geleden is hier nog betoogd dat de salarissen hier over het algemeen genomen veel te "aag zijn. Segeren. Daar komt nog kinder toeslag bij en dan leeft men hier ook maar in een klein plaatsje. Voorzitter. Waar de levensstandaard even hoog is als in een groote stad, zooals herhaaldelijk is betoogd. Segeren. Het is allemaal maar be lasting betalen en de middenstanders kunnen maar dokken, f 2700 drukt veel te veel op zoo'n kleine bevolking. Voorzitter Ik heb U toch gezegd dat een groot deel door het Rijk wordt terugbetaald Van de onderwijzers krijgen wij alles terug. Sassen. Ik ben als het kan voor salarisverlaging, maar ik ben overtuigd dat deze hier te laag zijn Het is schande dat hier loonen van f 10 f 12 per week worden gegeven. Wat de levensstandaard aangaat, die wedijver* hier met een groote stad. Daarbij komt dat, als een ambtenaar niet behoorlijk wordt betaald, hij de belangen van de gemeente niet be hartigd zooals dat moet. Daarom mag hier. zou ik zeggen, aan de salarissen niet worden getornd. Jansen. Het salaris van den burge meester is heel gering en dat van den secretaris is zoo, dat hij, als hij een huisgezin moest onderhouden, het niet fatsoenlijk er van zou kunnen doen Dat de gemeentereinigers twintig gul den verdienen, is niet te veel. Als ze de kinderen een beetje behoorlijk willen kleeden en voeden, komen ze er nog niet. Op de loonen kan men hier voor- loopig niet gaan beknibbelen, wan die zijn van dien aard dat er absoluut nog niets afkan. Echter moeten ze werken, aanpakken zooals wij zelf ook moeten doen. Ik geloof dat de heer Segeren ook niet wil dat de salarissen worden verminderd Zelf ben ik zeer sterk voor bezuiniging, maar van die salarissen moet men, omdat ze werke lijk r.iet hoog zijn, afblijven. Men moet niet kijken dat hier werkgevers zijn die hun menschen met 10 en 12 gulden naar huis stHren Die verantwoording hebben ze zelf op hun kap te nemen. De heer Timmermans verklaart zich ook tegen salarisverlaging. De salaris sen zijn hier nog maar betrekkelijk korten tijd op een behoorlijk peil ge komen. Vroeger was het ook al te gek zoo laag als die waren. Segeren Ik zal geen voorstel doen, maar men moet hier bij de waarheid blijven. De Voorzitter merkt op dat, toen hij hier kwam, hij de opmerking heeft gemaakt dat er een veldwachter bij zou moeten komen, omdat een veld wachter te weinig is. Nu heeft de gemeente-bode, iemand die veel voor het politie-vak voelt, den veldwachter al meermalen geassisteerd. Hij stelt voor dezen te benoemen tot nachtwaker en hem daarvoor f 200 per jaar te geven, dan kan hij de politie bij drukke dagen assisteeren en zoo nu en dan Zondags eens dienst doen opdat de veldwachter ook eens een enkele maal een vrije Zondag heeft. Aile leden kunnen zich daarmede vereenigen. Jansen. Wie is brandmeester. Voorzitter. Die is er geen. Alle menschen zijn bij brand volgens de politie-verordening verplicht om te helpen. Nu echter de brandweer met het oog op de waterleiding moet wor den gereorganiseerd, zal hij binnenkort bij den raad met voorstellen komen om tot oprichting van een vrijwillige brandweer te geraken. De heer Jansen wijst op de wen- schelijkheid om de verlichting in de straat waar de heer van Tilburg woont, wat uit te breiden. De heer Sassen acht het noodig dat ook op de hoek bij Dirven een lan taarn wordt aangebracht. De Voorzitter zegt dat men daar zuinig mee moet zijn. Hij zal de zaak echter nog eens bekijken. De heer Jansen acht het geven van een gratificatie aan de politie overbo dig, nu deze een behoorlijk salaris heeft. De Voorzitter merkt op, dat dit niet alleen voor de politie-agenten is maar er ook een gedeelte van wordt gege ven aan de marechaussées en rijks veldwachters. Dat wordt gedaan na afloop van de kermis, wanneer ze druk dienst hebben gehad. De heer Jansen zegt dat de werk jeden van de Suikerfabriek tijdens de campagne het ook zeer druk hebben doch daar ook geen extra belooning voor krijgen De Voorzitter zou het toch op hoo- gen prijs stellen indien deze post op de begrooting blijft. De heer Sassen zou willen schip peren en de helft geven. De Voorzitter acht het dan de moeite niet meer waard. Wordt besloten den post op de begrooting te houden. De heer Jansen geeft in overweging om enkele straten eens goed na te laten zien en daarvoor een leening aan te gaan. De Voorzitter geeft toe dat de straten, vooral de Koestraat, waar geen repa reeren meer aan helpt, er slecht uit zien. Hij geeft echter in overweging om daarmede nog wat te wachten, wijl het zeker is dat er herhaaldelijk opgebroken zal moeten worden voor de waterleiding Enkele straten zullen wat opgeknapt worden. De heer lansen wijst er verder nog op dat de brug over de haven niet open kan. Hierdoor komt het voor dat schippers soms moeten wachten totdat het laag water is wat zeer veel verlet meebrengt. De Voorzitter zegt dat hij reeds heeft gevraagd aan de firma Nederlof, voor wie de brug is gelegd, wat het zou kosten indien daar verbetering in werd gebracht. De kosten zijn echter zoo hoog dat hij er niet toe over is durven gaan en eerst nog eens bij andere ambachtspatroons om prijs zal vragen. De heer Segeren merkt op dat de opbrengst van de grasverpachting maar op f 200 Is geschal. Dat kan wel f 600 opbrengen. Hij zou het voetbalveld en al wat daarom heen ligt ook ver pachten. De Voorzitter zegt dat dan de pachters herhaaldelijk met klachten zullen komen, dat over het door hen gepachte land wordt geloopen. De heer Segeren zegt dat er nu veel woonwagens staan en er soms wel 8 hitten op loopen te grazen. De heer Tak is altijd voorstander geweest om dat terrein af te rasteren. Men heeft wel gewezen op de groote kosten, doch hij is nog van oordeel dat de gemeente er toch wel bij zal varen. De heer Segeren weet zeker dat daar makkelijk twaalf melkkoeien kunnen grazen. De Voorzitter zal zijn gedachten daar eens over laten gaan en vraagt de leden dit ook te willen doen. Segeren. De geneesheer heeft f 1200 Eerst f 600 en toen f 900 en nu a f 1200, dat is geen kleine beroerte en dan nog vrij pensioen. De heer Timmermans stelt vooraan de Godshuizen, die dit salaris geven, ook te verzoeken de pensioensbijdrage te willen betalen. Daartoe wordt besloten. De heer Jansen vraagt of er bij den Voorzitter geen klachten komen over den geneesheer. Hij heeft zoo nu en dan wel eens iets gehoord. De Voorzitter zegt ook wel eens iets gehoord te hebben doch als men de zaak dan eens onderzoekt, hoort men, dat het alleen menschen zijn die klagen die nogal een houding aannemen. Segeren. Hij laat ze zoo nogal leven. Bij de post grondbedrijf merkt de heer Jansen op, dat men op de in komsten van het grondbedrijf niet te veel moet rekenen. Segeren. De belangrijkste kwestie is besproken op de laatste conferentie. De gemeente is rijp om dien grond te koopen en dat moet ze doen voor ze overvleugeld wordt. Want geloof maar, als de gemeente niet vlug is, dat dan die grond wordt ontnomen. Ik had al eerder voorstellen verwacht. Ik weet wel, als wij slapen wat er dan achter zit en dat zou ver- schrikkelijk zijn voor de gemeente, dan kan alles wel worden weggeveegd. Later zal men wel zien, dat ik gelijk gehad heb. Voorzitter. De heer Segeren spreekt daar vanik had al lang verwacht, ik weet wel, tegen St. Nicolaas verwacht men altijd wat. Segeren. Dat is maar lui met je St. Nicolaas. Ik heb geen plan om met iemand mee te gaan. die al meer ge speculeerd heeft, f 15.000 is er al uit gegeven en nu had ik wel een punt op de agenda verwacht. Nu krijgt de gemeente nog kans en bijten we niet gauw toe dan is het klooten, dan kan het voor groot geld terug gekocht worden. Voorzitter. Ik verzoek den heer Se geren in zijn uitdrukkingen fatsoenlijk te willen blijven. Segeren. Verstaan ze me anders niet. Voorzitter. Het prestige van den Raad eischt, dat men zich behoorlijk uit drukt en geen onparlementaire woorden gebruikt, dat mag ik niet toelaten. Segeren Ik ben wel voor reden vat baar, u ook mijnheer de Voorzitter, ook met St, Nicolaas. Voorzitter. Ik ben ook voor reden vatbaar. Segeren. Jaren geleden hadden we al kans om het te pakken. De Voorzitter zegt dat deze kwestie los van de begrooting kan worden besproken. Daarna wordt de begrooting goed gekeurd. 2. Vaststelling heffingspercentage ge meentelijke inkomsten belasting. Wordt overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. besloten, dit te verhoogen met 2°/0. 3. Aanbieding rekening stedelijke Godshuizen over 1923. De Voorzitter zegt het beter te vin den deze rekening, alsook de begroo ting, die pas is ingekomen, in een volgende vergadering te behandelen, wijl men anders deze stukken er doorheen zou jagen. De desbetreffende stukken liggen nu dan al ter inzage. Ik durf de heeren verzoeken om de stukken, wanneer ze deze komen in zien, op volgorde te willen laten liggen, wijl het anders voor dengene die daaropvolgend komt, zeer lastig is. Het is een kleinigheid jdaarop te letten. Segeren. U kijkt mij zoo leelijk aan. lk heb altijd alles tip top in orde gelaten. Voorzitter. Ik kijk niemand leelijk aan, zeg het ook niet persoonlijk, ,maar algemeen. Jansen. Ik, de heer Allard en Segeren zijn de zondaars. Wij waren met z'n drieën en hebben de stukken toen aan elkaar overgegeven, waardoor ze mis schien niet meer op de juiste volgorde zijn komen te liggen. 4. Vaststelling pensioengrondslagen. De Voorzitter zegt dat de pensioen grondslag van de vrouw, belast met het schoonhouden van het gemeente huis en de openbare school, moet worden vastgesteld. Conform het voorstel van Burg. en Weth wordt besloten. 5. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende de mededeeling dat een fout in de rekening is geslopen van 15 cent. Jansen. Verschrikkelijk tochWat een bewijs van activiteitWie zal dat groote verschil nu betalen Laten wij ieder 2 cent bijdragen. Voorzitter Zooals de heeren weten staat er een bioscope welke f 100 staangeld heeft gegeven. Nu wil de eigenaar nog een Zondag spelen en daar f 30 staangeld voor geven. Sassen. Met het oog op den St. Nicolaas-tijd zou ik zeggen dat het welletjes is geweest. De neringdoenden zouden er veel schade door lijden. Voorzitter. Er komen toch vreemde menschen door in de gemeente. Sassen. Dat is 's avonds. De St. Nicolaas-tijd moet het bij vele winke liers weer wat goed maken Het naar de bioscope gaan is een luxe uitgaaf' Voorzitter. Zou dat een motief zijn t in één nacht door het gebruik van Akker's Kloosterbalsem, de wondere balsem die U als 't ware een nieuwe huid zal geven. Beroemd huismiddel bij schrale en ge sprongen huid, winterhanden, wintervoe ten, kloven, wonden, open plekken, uitslag Per groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar. Potten v. 50 gram f 1.en 100 gram £1.75 nog voordeeliger!

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5