twijfelen of alle fabrikanten wel ge negen zijn om gedurende de tentoon stelling 3 dagen vrijaf te geven aan het personeel. Men moet in aanmerking nemen dat de tentoonstelling juist valt in de vacantiemaand, wanneer vele winkeliers komen om de fabrieken in werking te zien. Voorzitter. Die tentoonstelling is er om de fabrieken in werking te laten zien en ook om het personeel op de tentoonstelling alles te laten zien. De heer Van der Aa wijst er op dat de arbeiders het aangenaam vinden om eens 6 dagen tusschen het gestamp van de machines uit te zijn en hij is dan ook de stellige meening toegedaan dat een besluit als door Burg. en Weth. wordt voorgesteld, niet aangenaam'zal worden ontvangen, temeer nog daar men een contract heeft dat dan 6 dagen vrij wordt gegeven. De heer Klijberg geeft toe dat in het collectief arbeidscontract een bepaling voorkomt betreffende het verleenen van 6 vrije dagen in het jaar, doch dat zou zijn te regelen bij onderling overleg Dat is een motief wat ver gezocht is De heer Oomens kan zich met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen, want hij noemt het wel wat overdreven om met kermis 8 dagen vrij te geven en dan weer een paar dagen met de tentoonstelling. De heer De Graaff kan zich met den heer Klijberg niet vereenigen, want men heeft er rekening mee tehouden dat niet alle schoenfabrikanten bij den Bond zijn aangesloten. Door den heer v. d Aa is gezegd dat de werklieden wel eens gaarne een week tusschen de machines uit zijn, maar dat is ook met de fabri kanten het geval. Als men steeds een heel jaar door in de zaken zit, dan doet het goed er eens voor een week tusschen uit te zijn en behalve dat het aangenamer is om een dag of zes achter elkaar vrij te zijn, is "net voor het bedrijf ook beter, dan dat er nu eens 3 en dan weer eens 3 dagen vrij moet worden gegeven. Ook zullen verweg de meeste fabrie ken in geen 3 dagen zijn schoon te maken. Spr. kan zich het best ermee vereeni gen om de kermis te doen plaats hebben, zooals dat vroeger altijd het geval is geweest. Niet zooals dit jaar, toen leek het wel een achterbuurtje en daar dit in hoofdzaak naar het schijnt is toe te schrijven aan het feit dat er dan in de omgeving veel te veel kermissen wor den gehouden, is er alles voor te zeg gen, dat deze weer wordt gehouden, zooals vroeger, den tweeden Zondag in juli. Waar hij voor de tentoonstelling geen enkel motief ziet om de kermis in te korten en waar het zoowel voor de gemeente als voor vele neringdoen den groote schade met zich brengt, is hij er voor om de kermis als naar gewoon te houden. De heer Verwiel wijst er op, dat juist op de Zondagen de meeste vreem delingen met de kermis de gemeente bezoeken. Schaft men die af, dan vreest hij, dat het een ruwe dag zal worden. Woensdag is geen geschikte dag om met de kermis te beginnen. De heer Timmermans kan zich ook niet met de zienswijze van Burg. en Weth. vereenigen omdat het noch in het belang van de gemeente, noch in het belang van de tentoonstelling is. Om de kermis in tweeën te splitsen, daar voelt hij niet veel voor, om dat het moeilijkheden van practischen aard met zich zal brengen. Het is een van oudsher ingewortelde gewoonte dat 6 dagen achter elkaar kermis wordt gehouden, Velen gaan op reis of een gedeelte van de week om de laatste dagen hier kermis te houden. Gaat men de boel nu uit zijn verband rukken, dan zal dat aanleiding tot eenige strubbeling geven. Alles is be rekend op een week vrij, de verschil lende vereenigen hebben hun dagen, waarop ze hun bal of uitvoering of een prettig samenzijn hebben. Gaat men de kermis nu met de helft verminderen, dan komt noch van het een, noch van het ander iets terecht. Wat de tentoonstelling betreft, die kan van de kermis geen schade hebben want dat valt niet met elkaar te ver gelijken. De kermis, die aan de ten toonstelling is verbonden, is meer voor de bezoekers die, nadat ze de tentoon stelling hebben bezocht, zich nog wat willen amuseeren De inwoners maken daar uit den aard der zaak zoo'n druk gebruik niet van. Ook kan spreker zich niet goed indenken hoe de fabrieken het zullen regelen met de bezoeken als tijdens de tentoonstelling gedurende 3 dagen niet wordt gewerkt. De arbeiders hebben twee Zondagen en een Zaterdagmiddag gelegenheid om de tentoonstelling te bezoeken en als hun dan nog eens een halve dag wordt vrijgegeven, dan hebben ze tijd te over om alles goed te bezichtigen. Laat de tentoonstelling zich zelf bedruipen, zegt spr. 't Is zoo'n gezochte hulp. Voor inkrimping der kermis voelt spr. al evenmin iets omdat vrijwel het grootste deel der inwoners gebonden is door een arbeidscontract aan 6 vrije dagen en dan is het van belang dat die aaneengesloten kunnen worden gegeven, want kunnen die zoo maar te hooi en te gras worden genomen, dan zal dat aanleiding zijn dat we weer feestdagen gaan krijgen, waar eerst veel moeite voor is gedaan om ze afgeschaft te krijgen. Voor het belang van de gemeente en voor het belang van de tentoon stelling is het als alles blijft zooals het is geweest. De heer Klijberg merkt op dat door den heer Timmermans gesproken is van tweemaal kermis houden. Dat is niet zoo. Timmermans. Practisch is het toch zoo. Klijberg. Dan is het geen kermis voor de gemeente maar dan is het gewoon een interne gelegenheid van de tentoonstelling Timmermans. Het gaat toch niet aan om daar éen hcinig omheen te zetten en zeggen dat is alleen voor de tentoonstelling. Klijberg. In 1903 is er ook een kermisattractie geweest. Ik geloof wel dat velen gecharmeerd zijn om daarvan te profiteeren en daarom verdient het aanbeveling dat ook tijdens de ten toonstelling 3 vrije dagen kunnen worden gegeven. Timmermans. In die bespreking zit een geest om in het vervolg de kermis voor goed in te krimpen. Voorzitter. Dat is toch niet de strekking van het voorstel. Timmermans. Ik kan het toch niet anders lezen. Smolders, Een zinsnede van het prae-advies heeft mij getroffen en dat is waar Burg en Weth zeggendat de ingezetenen gedurende de tusschen- liggende dagen tn een zoodanige stemming en gesteltenis verkeeren, dat van het verrichten van arbeid gedurende die dagen niet veel terecht zal komen. Op grond waarvan kon zoo iets worden gezegd alvorens een proef is genomen. Het verleden toch heeft anders bewezen want alleen bij de schoenfabrikanten heeft men weer 6 dagen aaneengesloten vrij. De leer looiers, de bouwvakarbeiders en nog meer anderen moeten wel degelijk wer ken sommige een halve week en andere een geheele week, en als nu zoo weinig arbeid zou worden ver- richt, dan zouden de patroons daar al lang een stokje voor hebben gestoken, waar ze gelijk in hebben ook. Vervolgens mijnheer de Voorzitter, moet ik verklaren dat ik het eens ben met de adressanten die beweren dat het in het belang van de gemeente is indien de kermis wordt gehouden als weleer. Door den Voorzitter is wel gezegd dat het voor de neringdoenden maar een bijzaak is, maar sinds onheuglijke tijden is de Zondag vooral een dag waarop een goede slag wordt ge slaan en waarmede wel terdege met de ontvangsten wordt rekening gehou den kunnen voor dit jaar Maandag, Dinsdag en Woensdag niet worden behouden, dan zou ik toch zeker den Zondag willen gehandhaafd zien. De heer Timmermans kan zich niet met den heer Smolders vereenigen daar waar deze spreekt over de ge steltenis omtrent het verrichten van arbeid. Zondags toch blijven de mees ten tot 's nachts één uur in de café's of waar ook, dan zijn ze 's Maandags niet zoo lekker. Daar komt nog bij dat de menschen, zoodra de fabrieks tijd afgeloopen is, weer direct kermis gaan houden, want met alles, vooral ook met de kermispotten, heeft men er op gerekend om een heele week kermis te houden en dan moet men dat over een korteren tijd gaan ver- deeien. De bouwvakarbeiders moeten dan werken, maar van velen moet men ook zien hoe er zulks naar toegaat. De schoenmakers hebben nu 6 da gen vrij en gaan dan 's Maandags weer met vollen moed aan den gang. Spreker geeft in overweging om absoluut geen verandering aan te brengen. Voorzitter. Wij hebben door die woorden te gebruiken, absoluut geen hatelijkheid of onaangenaamheid be doeld. Uit de practische ervaring van vroeger jaren, toen ik nog jong was, moet ik zeggen dat de gesteltenis van den mensch* tijdens de kermisdagen geheel anders is Ik heb noga! met vele jonge menschen omgegaan en heb altijd bevestigd gezien dat een ander gevoel de menschen dan bezielt. De heer Smolders zegt dat het hem genoegen doet te hooren dat men geen bedoeling heeft gehad. Met den heer Timmermans is hij het nog niet geheel eens, want telkenjare, althans zeker de laatste jaren, is het te constateeren, dat door velen met evenveel ambitie wordt gewerkt. De Graaff. Ik kan het gevoelen van den heer Timmermans wel deelen. Vroeger hebben wij het wel eens ge probeerd, maar het viel tegen en toen hebben we gezegddat doen we nooit meer. Oomens. Waarom zal men den Zondag er nog bij gaan nemen. Woensdagavond beginnen is vroeg genoeg. We moeten eens aan de ten toonstelling denken, want ik zeg maar dat dat een groot algemeen belang is. De heer Eibers merkt op dat men hier zit te praten over zaken die niet tot de competentie van den Raad be- hooren. Hoe men de 6 vacantiedagen zal verdeelen behoort geheel tot de betrokken organisaties. In beginsel, althans wat hemzelf be treft, zou hij zeggen dat volgens het voorstel van Burg. en Weth. het lang genoeg kermis is maar als men gaat kijken naar de belangen die er aan zijn verbonden voor vele neringdoenden, dan moet men zeggenmaar een ge heele week kermis. In het belang van de tentoonstelling is de kermis alweer op een anderen datum gezet, dus dat kan van geen invloed zijn. De Voorzitter brengt hierna in stem ming of een geheele week kermis zal worden gehouden. Voor stemden de heeren De Graaff, Van der Geld, Eibers, Smolders, Tim mermans, Verwiel, Van der Aa en Roggeveen. Tegen de heeren Klijberg, Gragt- mans, Van Driel, Oomens en Groenen. Voorzitter. Dan zal ik nu in stem ming brengen om de kermis te doen aanvangen den tweeden Zondag in Juli. Met algemeene stemmen wordt daar- toe besloten. 6. Voorstel tot verkoop van een bouwterreintje aan de Putstraat. Wordt, volgens het voorstel van Burg. en Weth., besloten aan M. Maas het perceeltje grond te verkoopen voor f 50 per strekkende meter. 7. Voorstel tot verlenging der huren van de woningen verhuurd aan G. J. de Vries en A. Froklage. De heer Timmermans begrijpt niet goed dat Burg. en Wethgezien de discussie hierover een jaar geieden gehouden, nu met een dergelijk voor stel komen, wat een terugkomen op een toen genomen besluit is. De Voorzitter zegt dat de omstandig heden nu zoo zijn geworden dat de huizen voor een aantal jaren kunnen worden verhuurd, wat voor de bewo ners ook prettiger is dan dat ze die van jaar tot jaar moeten huren. De heer Timmermans wil direct er geen voorstel van maken om niet op het voorstel van Burg. en Weth. in te gaan, maar wil er maar op wijzen dat een vorig jaar juist besloten is om de woningen van jaar tot jaar te verhuren. Roggeveen. Bij diezelfde gelegenheid is gesproken over nivelieering van de huren. Hoe staat het daarmee. Voorzitter. Dat is al in bewerking. Verwiel. Toen is ook gezegd dat die twee huizen bestemd zijn voor leeraren verbonden aan de Handels school, Voorzitter Die niet meer aan de school is verbonden, moet er uit. Alvorens de vergadering te sluiten deelt de Voorzitter den uitslag van de gehouden aanbesteding mee betreffende het vervoerwerk. Hij zegt ook dat een onderzoek is ingesteld of het niet beter zou zijn om daarvoor een tractor aan te schaf fen. Bij de berekening bleek echter dat we voor 2 paarden en 2 voer lieden 1 tractor en chauffeur hebben plus nog f 111 duurder. En waar het voor de bedrijven beter is dat men over twee stuks kan be- schikken, heeft het Dag. Bestuur er verder maar van afgezien. Timmermans. Komt dat in verband met de wegbelasting. Voorzitter. Ook al, dat kost f 450 per jaar. De heer Timmermans merkt verder op, dat men bij de berekening de af schrijving veel te hoog heeft genomen. Twintig procent is veel te veel, 15 °/0 is ruim voldoende. De Voorzitter zegt bij den heer Knegtel te Tilburg de noodige infor maties te hebben ingewonnen. De heer Timmermans heeft van menschen, die al lang een tractor in gebruik hebben en er alle werk mede verrichten, ook ploegen, hooren zeg gen, dat ze zeer sterk zijn. Daar zijn ze steeds aan weer en wind blootge steld en nog nooit heeft men er eenige last meegehad, wat in hoofdzaak na tuurlijk moet worden toegeschreven, doordat die dingen zoo sterk kunnen worden gebouwd, waardoor men van zelf er ook wening reparatie aanheeft. Spreker wijst er nog op, dat de wet telijke afschrijving 10°/0 is. Vervolgens wijst de Voorzitter er nog op, dat door den heer Roggeveen in een vorige vergadering gesproken is over de wenschelijkheid van een fiets pad voor het hek van de Ned. Herv. Kerk Hij heeft de kosien eens laten op nemen. De lengte waarover het fiets pad moet worden aangelegd bedraagt 55 M. Legt men een fietspad aan van kltnkers dan kost dat f 175 en van scoriabricks f 250. Wordt besloten een fietspad van f 175 aan te leggen. Daarna gaat de vergadering over in geheim comité ter behandeling van. 8, Vaststelling van navorderingsko hieren Hoofd-Omslag. 9. Behandeling van een gedeelte van den Staat van oninbare en nog te ver halen posten. 10. Mededeelingen in geheime ver gadering, BINNENLAND. De Haagsche redacteur aan de Msb. meldt Naar wij vernemen, is een wijziging der wet op het Hooger Onderwijs in voorbereiding. Pogingen worden aan gewend om daarin het jus promovendi voor de klein-seminaries der bisdom men opgenomen te krijgen en voorts om de mogelijkheid te openen, dat eerw, heeren geestelijken, die de theo logische studies op een groot semina rie hebben afgemaakt, zonder toela tingsexamen de studies aan de R. K Universiteit zullen kunnen volgen. Reeds gedurende eenigen tijd liepen er verschillende kringen hard nekkige en ongunstige geruchten over de Nederlandsche Handel-Maatschappij die ten slotte hun uitdrukking vonden in het zeer positief gestelde bericht, dat „Het Volk" gisteravond publiceerde, en dat wij onderstaand laten volgen „Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat de heer v. Aalst met Maart als directeur van de Nederlandsche Handel-Maatschappij zal aftreden. Dit besluit moet genomen zijn na ingrijpen van commissarissen, wien gebleken zou zijn, dat de verliezen, door de bankinstelling geleden, na de afschrij vingen in vorige jaren, niet minder dan 58 millioen zouden bedragen. De financieele positie der bank moet mede ongunstig geworden zijn door den bouw der kostbare nienwe bankge bouwen in Amsterdam en Den Haag, waaraan meer dan 16 millioen besteed werd. Het aftreden van den heer van Aalst moet verhaast zijn door een conflict met den heer Tetrode van de Nederlandsch Bank, die geweigerd heeft herdisconto te geven. Reeds wor den op de Amsterdamsche beurs dage lijks voor belangrijke bedragen aan- deelen N. H. M. van de hand gedaan". Naar aanleiding van dit ongetwijfeld schokkende bericht ontvingen wij echter van het Persbureau Vaz Dias een telegram, die het bovenstaand be richt officieel tegenspreekt. Vas Dias seint het volgende Vas Dias kan na ingewonnen infor matie bij bevoegde kringen pertinent tegenspreken het bericht uit „Het Volk" van hedenavond, dat van Aalst als directeur der Nederlandsche Han del-Maatschappij zal aftreden. Er is geen sprake van, dat zooals in dit bericht vermeld wordt, verliezen tot een bedrag van f58 millioen geleden zouden zijn. Evenzeer is onjuist, dat verliezen mede verzaakt zijn door bouw der kostbare nieuwe bankgebou wen te Amsterdam en te 's Gravenhage. Ten slotte kan officieel tegengesproken worden, dat er, zooals „Het Volk„ ook meldde, conflict zou zijn tusschen de Ned. Handel Maatschappij en de Nederlandsche Bank, die geweigerd zou hebben herdisconto te geven. Het geheele bericht is onjuist. Er is geen vuiltje aan de lucht. DRUNEN. A.s. Zondagavond zal de harmonie van het Jongenspatronaat een uitvoering geven. De leden van het Jongenspatro naat n.l. A. v. Dommelen. A. Robben en A. Merkx zullen a.s. Zondag hun gouden jubileum als lid van genoemd patronaat vieren. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is door onbekende(n) in gebroken in de schoenfabriek der Gebr. v. W. alhier. Er is niets van waarde ontvreemd, wat vermoedelijk toe te schrijven is aan de waakzaam heid van den hond. De liedertafel van het Jongens patronaat zal hare medewerking ver leenen bij de opvoering yan het film werk „Adoro Te" Maandag en Dins dag a.s. NIEUWKUIJK. Daartoe aangezocht' werd door den heer C. de Gouw, directeur der Liedertafel „Oefening baart Kunst" alhier, nog het directeur schap aanvaard van een nieuw alszoo danig opgericht gezelschap teElshout. Door de biljartclub „Oefening en Vermaak" gevestigd in het café van den heer G. de Bont zal op Zondag 7, Maandag 8 en Zondag 14 Dec. a.s. in bovengenoemd café een groot bil jartconcours worden gegeven. Ver schillende prachtige prijzen worden ter dezer gelegenheid beschikbaar ge steld. Wij twijfejen dan ook niet, of door menig liefhebber zal een kansje worden gewaagd. SPRANG-CAPELLE (voorm. Sprang.) Aan het Hulppostkantoor alhier werd in de maand November 1924 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd f 3442.96 en terugbetaald f 2567.37. Vergadering der Afd. Sprang van den Ned. Chr. Fabrieks- en Transport arbeidersbond op Vrijdag 5 Dec. a.s. des avonds 8 uur in de zaal van den Chr. Volksbond. Agenda Opening. Notulen. Verkiezing be stuurslid Chr. Volksbond, aftr C. v. Heijst, (herkiesbaar). Verkiezing Afg. Chr. Volksbond. Varia Sluiting. RAAMSDONK. Zondagmiddag 12 uur arriveerde St. Nicolaas met zijn knecht in onze plaats. Aan de Julianalaan werd hij door het comité en het Veersche muziekgezelschap verwelkomd. Dit ge zelschap begeleidde den H. Man op zijn tocht, die hij te paard maakte, Voor de jeugd was het een echt pret tige middag. Op 't Veer doen zich enkele ge vallen van typhus voor. De haven is ook besmet. Er wordt op aangedrongen nu geen water uit de haven voor con sumptie te gebruiken, daar het gevaar voor besmetting dan zeer groot is. Bij de op 't laatst van de vorige week gehouden aanbesteding van be stratingen op den Rijksweg, Sleeuwijk- sche Veer—Breda, onder deze gemeente, was voor het eerste gedeelte de laagste inschrijver A. de Wit alhier, voor f 5843. 't Werk is nog niet gegund. Volgens de laatste lijst der goed en afgekeurde springstieren, zijn goed gekeurd de stieren van A. Bink, A. Zijlmans, J. Boons, Wed. B. de Bont en J. G. Knaap. Maandagavond reed een vracht auto van de naaimachine zaak van Leeuwenstein uit den Bosch, door te ver uitwijken voor een uit tegenover gestelde richting komende auto, in een sloot aan den Kerkweg. Het ongeval is toe te schrijven aan het verblinden de licht der wagens, waardoor de chauffeurs- den weg niet meer konden onderscheiden. Alles liep zonder per soonlijke ongelukken af. RAAMSDONK. Door den landbou wer A. J. Knaap alhier werd een man- gelbiet gerood die het buitengewoon gewicht had van 19 pond. RAAMSDONKSVEER. Zondag zal er in de Herv. Kerk op 't Veer des namid dags gelegenheid zijn tot doopsbedie- ning. Wegens a.s. huwelijk heeft Mej. J. van Dis ontslag gevraagd als onder wijzeres aan de M.U.L.O. school op 't Veer. - Tot Bestuurslid van de Prov. N. Br. Ver. 't Groene ruis werd gekozen Mr. A. M. de Roon, Voorz. van de Afd. Raamsdonk e.v. Tot onderwijzer aan een M.U.L.O. School werd benoemd onze Veerenaar dhr. W. G. van Dongen. Nu zullen er binnenkort 3 vacatures zijn aan de VeerSche Herv. M.U.L.O. Tot bestuursleden van de Onderl. Veeverzekering Raamsdonk werden gekozen of herkozen de heeren E. G. de Wit, H. van Strien, P. C. van Strien en W. de Wit. Uitgekeerd werden het af geloopen Vereenigingsjaar voor 34 runderen 7104. Terugontvangen voor die runderen 552. Verzekerd waren 999 runderen benevens 25 door na- branding. Naar wij vernemen hebben de heeren G. A. van Dongen en J. P. van Dongen Torman de benoeming tot Ge machtigden van 't Kiescollege aange nomen. GEERTRUIDENBERG. Zondag 1.1. verloor onze damclub „D. E. S. I. D." te Breda tegen de Bredasche damclub met 18-2. Op hun gedaan verzoek is aan de heeren Lambregts en Weerelts alher, door den burgemeester van Bre da eervol ontslag verleend tegen 1 Jan. a.s., als monsternemers voor den Warenkeuringsdienst. Zondagmiddag precies 12 uur kwam St. Nicolaas alhier per boot aan. Klokkengelui kondigde zijn komst aan. Na een korte toespraak steeg hij te paard en ging vergezeld van de Har monie „Apollo" dbor de stad. De col lecte bracht op 147.50. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 2 Dec. '24. Naar we vernemen, zal het Waal- wijksche symphonie Orkest zich hier dezes winter doen hooren, zoo blijkt, dat er genoeg belangstelling aanwezig is. In de jaarvergadering der R K. De batingclub „St. Catharina" bracht de secretaris 't jaarverslag uit en werd rekening en verantwoording gedaan, 't Bestuur werd in zijn geheel herkozen aldus Voorz, Brouwers vice-voorz G. Car- pay secr. A, v. Delftpenningm. F. Schreuders; bibliothecaris J. v. Laar hoven. Deze laatste hield een voor dracht over radio, die aller belang stelling gaande hield. Aangekondigd werd als spreker van de volgende bij eenkomst de Heer Carpay, die behan delen zal de telefoon en de microfoon.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2