PU ROL Voor Üw succes WYBERT Ik namens mipe vrouw de klok die U in de hal ziet handen de gemeente aanbieden Ik hoop dat deze klok uitsluitend uren van vrede en voor spoed zal aanwijzen in hetb-langvan ons dierbaar Sprang Capelle. (Bravo's Van den Willigenburg. Ik geloof, wanneer ik 'n enkel woord hier spreek, te handelen in de i geest van alle leden niet alleen maar van de geheele burgerij. Mijnheer de Voorziiter, het is ons zei r aangenaam, dat mevrouw, die vroeger met de oude gemeente steeds meeleefde, zich dadelijk heeft weten aan te passen en nu weer mee leeft met de b langen van geheel Sprang— Capelle. Dat waarderen wij en daarvoor brengen wij haar gaarne onzen dank ik stel voor deze schenking te aan vaarden. Onder applaus wordt daartoe met algemeene stemmen besloten. 2 Vaststelling notulen. Deze worden onveranderd goedge keurd en vastgesteld. 3. Vaststelling voorwaarden van ver pachting der opbrengst van de haven en kaaigelden te L>bbegat. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten Voorzitter. Aan de agenda is nog een besluit toe te voegen o. a 't besluit tot onderhandsche verhuring van het schoolhuis te Viijhoeve Capelle. Op de begroonng is het bedrag vastgesteld op f 200 De'heer de Brutjn is voornemens om een dezer dagen tc gaan trouwen en hij wil het huis voor dat bedrag te huren. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten Daarna sluit de Voorzitter de ver gadering BINNENLAND. Zooals gemeld, heeft de Staat een elftal firma's en personen, voor verschillende rechtbanken gedagvaard, die meer geld bij den Postchèque en Girodienst hadden opgenomen, dan waarop zij volgens hun rekening recht hadden. Dit scheen mogelijk geweest te zijn tijdens het maken van fouten in de afrekeningen tijdens den giro-chaos. Naar de „Tel." nader verneemt is men hier slechts toe overgegaan na alles te hebben beproefd om de ge- dagvaarden tot teruggave te bewegen De meesten van hen gaven een voudig geen antwoord op brieven van den Postcheque en Girodienst of antwoordden, dat zij het niet meer konden nagaan, hoe het met hun afrekening stond. Van de elf gedagvaarden zijn er twee, bij wie het onrechtmatig opge nomen bedrag in de tienduizenden loopt. Is het blad goed ingelicht, dan nam een firma voor meer dan een ton boven haar werkelijk saldo op Be halve deze elf zijn er nog veel meer rekeninghouders, die te veel opnamen Met dezen is men echter nog in correspondentie in de hoop tot een minnelijke schikking te komen. Er zijn rekeninghouders, die in termijnen afbetalen, wat zij te veel incasseerden. Gaat het niet goed schiks, dan zullen ook dezen worden vervolgd. Bij de directie der Staatsmijnen worden plannen overwogen om de jaarlijksche steenkulenproductie der Staatsmijn Emma te Hoensbroek op te voeren tot twee millioen ton, een tot nu toe voor één enkele mijn ongekend cijfer Wanneer men bedenkt, dat de Siaatsmij i Emma slechts tien jaren geleden voor het eerst kolen leverde en thans reeds het productiecijfer heeft bereikt van ongeveer 1,200 000 ton per jaar dan schijnt de verwezen lijking dezer plannen niet zoo ver meer af. De Minister van Waterstaat dee.lt in zjjn memorie van an woord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende de Waterstaatsbegrootmg mede, dat het aanvankelijk over het loopende jaar op 8 millioen geraamde tekort op de txplonatie der Ned Spoorwegen naar het zich laat aanzien zal dalen tot omsireeks 4 millioen. w llicht nog tot minder, terwijl bij hei uitblijven van tegenva Iers uitzicht op een nog gunstiger rekening over 1925 bestaai. Het resultaat, tot nu toe verkregen met benzine-motor rijtuigen is be vredigend. Aanmaak van tneer zulke rijtuigen is in overwegit g. Nu de bedrijfsuitkomsten der Ned Spoorwegen over 1924 en door verdere vermindering van de exploitatiekosten èn door vet hooging van de ontvang sten belangrijk minder ongunstig be loven te zijn dan die over 1923. wordt langzamerhand de kans vergroot, dat binnen niet te langen tijd tot ver laging van de tarieven zal kunnen worden overgegaan Bepaalde toe zeggingen kunnen evenwel nog niet worden gedaan. Wederinvoering van kilometerkaarten ligt niet in het voornemen. Aanleiding tot opheffing van de eerste klasse, welke in 1923 nog f7,139,000 opbracht, bestaat niet. In een vergadering van de Haagsche club „St. Mich ël" heeft prof. Veraart, SDrekende o-er de eenheid in de kath. partij om 't volgende gezegd Laat dan vanavond voorop staan dat St Michaël geen afscheiding wil nu niet en nooit Spr verklaart dat ieder Mich ëlist die met deze gedacnte rondloopt: eerst eens aankijken maar als het eens geen succes heeft dan kunnen wij ons altijd nog afscheiden, dat zoo iemand het hoofdbestuur van „St Michaëi" verloochent. Op grond van de beraadslagingen in het hoofdbestuur van „St Mich ël" verklaart spr., dat het niet eens wil evenredige vertegenwoordiging in de R K. Staatspartij In die kringen heeft spr nooit hooren verdedigen een systeem Barge. Wij moeten hebben een Staarspanij en niet een allegaartje in de Kamer. Men moet niet kunnen zeggen; ik heb mijn denkbeelden en hij heefi de zijne en ziet daaruit maar iets te distilleeren, maar wij moeten ons allen onder werpen aan het R K. Siaatsprogram. Als het spr, niet gelukt zijn denk beelden doorgevoerd te krijgen in „St. Michaël" en in de R.K Siaatspartij, dan onderwerpt hij zich onvoor aarde- lijk aan hetgeen goed voorbereid ter tatel k"mt. Wij willen de democratische gedachte naar voren brengen. Wij zijn «geen partij in de partij, wij hebben geen eigen program, maar slechts wenschen voor een program Wij zullen het advies nuchter be kijken en als wij meenen, dat het niet is overeenkomstig de denkrichting van „St. Michaël", dan zullen wij de rechten gebruiken, die ons in het kiesreglement gegeven zijn. „St. Michaël" is tot alle overleg bereid en als men ons een anderen vorm kan aanwijzen, die ons even na tot het doel brengt zullen wij die gaarne aanvaarden. Concludeerende zegt spr. dat hel moet blijven één onverdeelde Staats partij, dat „St. Michaël" zich onvoor waardelijk onderwerpt aan het R K. Staatsprogram, dat de deur moet openstaan voor de behandeling van alle vraagstukken en dat „St. Michaël" al zijn wenschen (geen program) zal laten inwerken op het Staatsprogram voor 1925 Hij zeide voorts, hoeveel dank verschuldigd is aan baron van Wijn bergen voor zijne groote verdiensten voor de kath. partij, het nu hoog tijd was dat hij als voorzitter van den Bond heenging en er een nieuwe leiding kwam. KERKNIEUWS. MISSIENIEUWS. Plechtige inzegening van het St. Antonius-Missiehuis te Kaatsheuvel. 't Was Woensdag 3 December, feest dag van Ignatius grootsten Missiezoon, den H. Franciscus Xaverius. Stil en eenvoudig lag ons mooie dorpje Kaatsheuvel te pralen in de zachte stralen van cfe winterochtend- zon: beeld der kalme, vriendelijke enthousiaste vreugde, die tintelde in ons St. Antonius-Missiehuis. Als alle missiescholen in onze dagen van brandenden missiegloed, werden de muren van het pas in 1914 opge trokken St. Antonius-Missiehuis te Kaatsheuvel te nauw voor den toe vloed van studenten, die uit alle oor den des lands kwamen samenge stroomd. Naar grooter ruimte moest worden uitgezien en onder het zegenrijk be stuur van den ZeerEerwaarden Pater H. Wortelboer werden de plannen tot uitbreiding ontworpen en voltooid. Van die voltooiing vierde de Congre gatie der Missionarissen van de H. Familie op Sint Franciscus Xaverius- dag het plechtige inwijdingsfeest. Een hartelijke gelukwensch was reeds ingekomen van Z. D. Hoogwaar digheid Mgr. Diepen, Bisschop van den Bosch. Daags te voren was ook reeds aangekomen de HoogEerw. Pater Ge neraal A. Trampe en op den vroegen morgen reed een auto uit Grave de poort binnen met het geheel generaal bestuur der Congregatie. Mgr. Völker, pastoor der parochie celebreerde te 9 uur de plechtige Hoog mis, waaronder door het zangkoor der studenten de „Missa Te Deum Lauda- mus" van Perosi werd uitgevoerd. Aanwezig waren, benevens het gene raal bestuur der Congregatie, de Hoog eerwaarde Heer Deken van de Ven, van Geertruidenberg, de Eerwaarde Heeren Pastoors en Kapelaans uit den omtrek, de ZeerEerw. Heer Father J. de Kanter, Rector te Son bij Eindhoven; verder de Edelachtbare Heer Burgemeester, 't kerkbestuur en eenige notabelen der plaats. Na de H. Mis hield Mgr. Völker een treffende rede, tot tekst had Mgr. geko zen: „Deus admirabilis est in Sanctis suis"; „God is wonderbaar in zijne hei ligen". En onder die heiligen telde Mgr. onzen heiligen Stichter, den Hoogeer waarden Pater Berthier, die nu vanuit den hemel dit heerlijk feest zijner Con gregatié in heiligen jubel medevierde. Monseigneur herdacht de zorg en werkkracht van den Hoogeerwaarden Pater J. Carl, eersten generaal der Con gregatie, na Pater Berthier, den Zeer Eerwaarden Pater J. van Dinteren, eerste Overste der St. Antonius-Missie- school en voornamelijk de offervaar dige energie van den tegenwoordigen Overste, den ZeerEerwaarden Pater H. Wortelboer. Een der edelste parochianen van Kaatsheuvel mocht hier niet onge noemd blijven, de Weledele Heer Alph. de Kanter, die zijn fortuin en genegen heid de Congregatie had verpand en de grootste weldoener werd van het Sint Antonius Missiehuis. Monseigneur wenschte nu de Con gregatie geluk en zegen met dezen heerlijken dag, zegen, die zou uitgaan over de Congregatie zelf, over zijn dier bare parochie Kaatsheuvel en over de geheele wereld. Na deze heerlijke rede verrichtte hij de plechtige inzegening, waarna door de studenten in koör gezongen werd de hymne „Aeterne Rex Altissime!" Na afloop der plechtigheid ver- eenigden allen zich in de feestzaal, waar een diner aan de genoodigdeji werd aangeboden en droeg het verdere zeer feestelijk, doch intiem karakter, verloop van dezen sclioonen dag een Moge onder bescherming der H. Fa milie, aan wier schutse de Congregatie is toegewijd, het Sint Antonius-Missie huis te Kaatsheuvel groeien en bloeien in deugd en vreugd tot meerdere glorie Aran God en het heil van ontelbaar vele zielen. VLIJMEN Aan hét postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand November ingelegd f22865,81 en terugbetaald f 20222 28. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 6894 SPRANG CAPELLE. Het nieuwe Raadhuis, gebouwd voor de drie ver eenigde gemeenten, is thans geheel gereed gekomen en voldoet werkelijk zeer goed in elk opzicht. Zoodra men de flinke breede toe gangsdeur heeft geopend, komt men in een ruime vestibule Aan de eene zijde van het gebouw bevindt zich de secretarie en aan de andere zijde het kantoor van den ontvanger. Achter de secretarie is een kantoor waar de Secretaris zijn werkzaamheden verricht en welks apartement is voorzien van' een kluis Aan de andere zijde is een kamer voor den Burgemeester en waar de vergaderingen van Burg en Weth. wor- ten gehouden. Verder gaande komen wij in een hal waar een breede trap toegang geeft tot de werkelijk mooie en groote aadzaai De Middendeur geeft toegang voor de raadsleden en pers. terwijl de zijdeuren dit voor de publieke ribune geven. Het geheel ziet er keurig uit en als voor het meubilair, o a. lampen, kachel en vloerkleed later nog eens en post op de begrooting kan wor den gebracht, dan bezit de gemeente een Raadhuis, zooals er in de geheele imgeving geen is te vinden, want zonder dat ook maar eenige buiten gewone opschik is aangebracht vol doet het in ieder opzicht uitstekend Het architectenbureau Van Gestel Co. te Waalwijk en de aannemer Michael te Vrijhoeve Capejle hebben die eer van hun werk SPRANG-CAPELLE (V m Sprang.) J.l. Zaterdagavond kwam het college an Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier in vergadering bijeen ter be noeming van een lid voor de Kerk voogdij. Aan de beurt van aftreding was de heer L A Rijken. De uitslag was dat de heer Rijken (als zijnde de oudste in jaren) werd gekozen ver klaard. Bij de herstemming waren op den heer M Swart ook een gelijk aantal stemmen .uitgebracht. De dood wenkt ieder uur. Toen j.l Zondagavond omstreeks half zes de heer C. van Beek uit Vrijh Capelle met zijn vrouwe doch- rer, zich naar de godsdienstoefening in de G^ref Kerk alhier begaven, zakte de 56-jarige vrouw aan den in gang van het kerkgebouw plotseling meen. De vrouw werd bij den koster oinnen gedragen alwaar de spoedig ontboden geneesheer slechts den dood kon constateeren. Men kon zich de droefheid van de zwaar beproefde familie voorstellen. Toen j 1. Zondagavond een zekere L. alhier uit zijn woning kwam, werd hij door zijn buurman, een zekere de R aangevallen, die hem met een scherp voorwerp een wonde aan zijn hoofd 'oebracht. Door de gemeente politie is proces-verbaal opgemaakt. VRIJHOEVE CaPELLE. Algemeene Vergadering der Landbouwvereenigi.ng „Capelle, Vrijh Capelle en Sprang" op Vrijdag 12 December 1924, des avonds 'en half zeven ten kolfiehuize van den heer J. Trtffers alhier. Aan de orde 1 Aanvrage om lid Ie worden. 2. Verkiezing van 3 bestuursleden wegens periodieke aftreding. 3. Aanschaffing van veevoeder, hulp meststoffen steenkolen, enz. Pulp kan betaald worden. CAPELLE. J.l Vrijdag arriveerde uit de richting Waalwijk St Nicolaas met zijn knecht in onze plaats Omstuwd door de jeugd maakte de Kindervriend een rondrit door het dorp. Onderwijl werd langs de huizen gecollecteerd ten bate van het St Nicolaasfeest voor de leerlingen der O. L. School in de Kom. Zaterdagmorgen bij het begin van den schooltijd bleek, dat St. Nicolaas voor ieder kind een cadeautje had achtergelaten, waarover de kinderen hoogst voldaan waren. Tijdens de predikantsvacature in de Gereformeerde Kerk te dezer plaatse wordt het consulentschap waargenomen door Ds. H. G. de Jonge, emeritus predikant te 's Gravemoer. Nu deze week de algemeene plaatselijke politieverordening voor de gemeente Sprang-Capelle van kracht wordt, zullen te beginnen met a.s Zondag de café's des Zondags van 9—12 uur gesloten moeten zijn De heer C. de Roon heeft bedankt voor zijn benoeming als notabel in de Ned. Herv. Kerk te Loonschendijk. WASPIK. In den voor- en namiddag van j 1. Maandag passeerden onder zwaar geronk der motoren een 20 tal vliegmachines, telkens 4 groepen van 5, onze gemeente. Het was een mooi gezicht. Onder zeer vele blijken van be langstelling vierde de Eerw Zuster Owilia in het klooster alhier j I Zater dag haar zilveren jubilé als klooster zuster. De adspirant leden der Congre gatie deden Maandagmiddag hare op dracht en werden als nieuwe leden aangenomen. De postduivenvereniging „De Reisduif" hield j.l. Dinsdaga ond in het café van den heer Chr. van Dongen alhier haat jaarlijkschen teeravond Op Zondag 14 Dec. a.s. zal de R. K. Werkliedenvereniging eene al gemeene vergadering houden, 's Mor gens zal het voor de leden eene alge meene H. Communie zijn. RAAMSDONKSVEER. De heer W v. Raamsdonk Wz. slaagde voor het Diploma A der Ned Ver. tot bevorde ring der Handelswetenschappen. Naar wij vernemen zal het Kerst feest met de kinderen op Raamsdonk- dorp gehouden worden 17 December. De Dameskrans alhier zal een bazaar houden op 6 en 7 Januari as. Zondagnamiddag zal er in de Ned Herv Kerk op 't Dorp gelegenheid zijn tot bediening van den H Doop. De collecte voor het gesticht voor lijders aan vallende ziekte, te Heem stede bracht f 119 55 op. ■»- De heer J G Knaap heeft be dankt §ls lid van het schoolbestuur der Ned. Herv. Gemeente. In den vervolge zullen dg na middag-godsdienstoefeningen der Her vormden een half uur vervroegd wor den en dus aanvangen om 2 uur. In statige lucht vlogen Maandag middag niet minder dan 19 vlieg machines bij elkaar over onze gemeente. MADE Toen Maandag de slager Jansen begon met een varken te slach ten, gebeurde bij het z g. bedwelmen een vrij ernstig ongeluk, dat buitenge woon goed afliep. Bij het schieten n.l. verliet de kogel langs de onderkin zijn weg en trof zoo den Weled Heer v. d. Werf, keurmeester van het district, die met een hevige schrik vrijkwam. Was de kogel iets meer rechts gegaan, dan zou dit schot noodlottige gevolgen hebben gehad Voor rekening van den melkbaas Mouwe, is op de scheepswerf van Gebr. Nederhof, een metalen motor bootje gebouwd en dezer dagen te water gelaten. Het bootje wordt in ge bruik gesteld tot het overbrengen van melk uit de Biesbosch-polders naar Urimmelen tot verder vervoer per as naar een zuivelfabriek. Dezer dagen werd bij den ban ketbakker G Ligthart, door opschui ving van een raam een doos suiker goed weggenomen. Van dader(s) geen spoor. Verbetering. In nummer 251 van d.d 4 December jl. staat; molen, huis, pakhuis en omliggende gronden ingezet en massa f 6300 door Th. Theunissen, hiervan zal de toeslag verkoop in het Café van mej. Wed. van der Made te Made gehouden worden op 11 Dec. as, dat behoeft verbering Niet op 11, maar op 17 December zal om 4 uur des namiddags in gezegd café de verkoop (toeslag) ge houden worden. Voor rekening van A van der Velden te Oud-Drimmelen is bij onder handsche aanbesteding, aan de Gebr. C. en J. van der Steen, aannemers alhier het bouwen van een woon- en winkelhuis gelegen in de Nieuw- siraat te Made opgedragen. De tweede in deze maand alhier te houden veemarkt zal op Maandag 15 December gehouden worden. Zondag 14 December a.s zal de heer Mudde, candidaat voor den H.D. uit Monster des voormiddags 10 uur in de Herv. Kerk, den dienst ieidén, Door den C. de Kroon, Directeur van het R K. Zangkoor, wordt een nieuwe H. Mis in studie genomen en gerepeteerd, om met de aanstaande Kerstdagen te worden gezongen. MARIAPOLDER. Zondag 1.1 werd alhier gehouden een kerkelijke propa gandadag voor de drankbestrijding, welke werd ingezet door een algemeene H. Communie der leden van de ver schillende drankweer afdeelingen, waar aan bijna 400 personen deelnamen. Onder de beide H. Missen werd een predikatie gehouden over het alcoholisme. Deze schitterend geslaagde dag werd besloten met een algem vergadering van het Kruisverbond. Hooidpunt der agenda was: lezing en voordracht van den Z Eerw. Pater Servatius, de welbekende schrijver van zooveel anti alcoholische tooneel- werken. Spreker, die na een ziekte van zeven maanden, weer voor 't eerst optrad, begon met in 't kort uiteen te zetten de groote waarde van het tooneel als zoo bij uitstek geëigend middel voor volksopvoeding en volksontwikkeling, speciaal ook als strijdmiddel tegen het drankmisbruik, waarna hij overging tot de declamatie van het aangrijpende drama van Otto Manninga „De Schuld der Vaderen", waarin zoo duidelijk tot uiting komt, wat de medische weten schap reeds zoo lang heeft bewezen, hoe noodlottig de gevolgen kunnen worden voor de kinderen van een dronkaard, erfelijk belast als ze zijn met de drankzucht, die juist voor hen zoo moeielijk te overwinnen is Pater Servatius heeft ook hier weer getoond, niet alleen te zijn een goed tooneelschrijver, maar ook een gevoel en talentvol declamator en boven alles een ware Apostel voor de drank bestrijding. Dinsdag was het 25 jaar geleden, dat de Eerw. Zuster Rutgerus in onze parochie kwam, waar zij nog altijd met zeer veel toewijding eri succes de leiding draagt van het bewaarschool- onderwijs. ALMKERK. JI. Donderdagavond gaf de muziekvereeniging „Nooit Gedacht" onder leiding van den heer P. C. Koek- koek voor een tamelijk bezette zaal van heer Dekker alhier, haar eerste winterconcert, weike goed geslaagd mag genoemd Zoowel samenspraken als muzieknummers werden op uit stekende wijze ten gehoore gebracht. Alles liep in de beste orde af. A.s Donderdagavond 7 uur hopen de Herv. |ong. Vereenigingen „Eben Haeser" en „Samuel" alhier in de Koning van Pruissen te Ippelschendijk (gem Almkerk) een gecombineerde vergadering'te houden. Op 13 Dec. a.s. hoopt het 2de Kamerlid de heer J. Schouten in het Instituutlokaal te Nieuwendijk (gem. Almkkerk) voor de A.-R. aldaar op te treden. Op 23 Jan. a s. hoopt de heer Kortenhoeve van de Stichting voor lijders aan vallende ziekte te Haarlem en Heemstede, des avonds in de Geref. Kerk alhier op te treden. Ingezonden Mededeelingen. at inS j NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 9 Dec. 1924. Donderdagavond treedt als spreker op voor het Nut de Eerw HeerToxo- paeus, die zich zal doen hooren over Guido Gezelie. De Heusdensche Harmonie geeft is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver» frisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct iiiiiHiiiiiiiuiiiiiiiriuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiniiniiiii RuweenSchraleHuid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten. Pharm.Pabr A.MijnWdt Zeist

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2