DüM HIT MM No. 98 Woensdag 10 December 1924 TWEEDE BLAD. provinciaal NIEUWS. Waalwijk, 9 Dec 1924. Aan de verschillende winkeliers in de Grootestraat en rondom de Markt, waar de jaarmarkten worden gehouden, is door B en W de volgende ciiculaire verzonden „Het aantal kramers dat onze jaar markten bezoekt neemt dermate toe dat wij genoodzaakt zijn eenige tege moetkomingen aan de winkeliers terug te nemen om het voor de kramers beschikbare terrein niet te veel in te krimpen. Tot heden werden de winke liers, die daartoe den wensch te kennen gaven, in de gelegenheid gesteld, tegen betaling van het toepasselijke tan et van het marktgeld het trottoir vóór hun winkel vrij te houden. Dit zal, althans wanneer het aantal kramers niet vermindert, in het vervolg niet meer kunnen worden toegestaan Wij zijn van oordeel, dat iedere winkelier in de omgeving van de Markt van het vreemdelingen verkeer op de markt dagen profiteert en dat dus ook mag worden verwacht, dat van die zijde eenige inschikkelijkheid wordt getoond om een goede regeling der markten mogelijk te maken. Die regeling levert thans groote bezwaren op en wij over wegen daarom ook de verplaatsing van de markt naar de Stationstraat wanneer van de zijde der winkeliers die gevraagde medewerking niet zou worden verleend. Alvorens verdere stappen te doen, verzoeken wij U ons te willen mede- deelen of wij op Uwe medewerking kunnen rekenen om de jaarmarkt op haar tegenwoordige plaats te hand haven." Burg. en Weth, van Waalwijk Wij vertrouwen dat de winkeliers hun volle medewerking aan B en W. ten deze in hun eigen belang zullen verleenen, willen zij niet van een eventueele verplaatsing der markt oi zelf de dupe worden niet alleen, maar al e zakendoende ingezetenen in dit gedeelte der gemeente. Ejn werkelijk zeer mooie dro gisterij opende dezer dagen de heer J H M. van Erp in het pand nabij de Markt, vroeger bewoond door de Eerw. Broeders. Het ziet er in elk opzicht zeer smaakvol uit, zoowel wat betimmering, afschildering als inrichting betreft De voorraad is smaakvol ge arrangeerd in zeer groote verscheiden heid van artikelen. We gelooven dat een dergelijke winkel op dezen stand in een werkelijke behoefte voorziet en durven wij den heer van Erp een goed succes voorspellen wat wij hem ook gaarne toewenschen. Vrijdag 12 December a,s., des avonds ten 7 uur zal de heer Hinrichs, Technisch leider van de Leesten- fabriek te Tilburg aan de Rijksvak school alhier eene lezing houden over Leesten" Aan een 170 tal fabrieken, oud leerlingen der school enz. is een uitnoodiging tot bijwoning toegezonden, terwijl ook het daarvoor in aanmerking komend personeel welkom zal zijn. Het lijdt geen twijfel of een derge lijk belangrijk onderwerp behandeld door een deskundig spreker, zal de belangstelling der industrie in hooge mate trekken De derde ontwikkelingsavond voor de leden der R K. Werklieden vereeniging en belanghebbenden zal gegeven worden door den heer P J M Sweens, arts alhier, over het onder werp „Tuberculose en hare bestrij ding". Het is van groot belang voor eenieder deze lezing bij te wonen om bij herhaling te vernemen wat tuber culose is, maar niet minder op welke wijze zij valt te bestrijden. De volks ziekte bij uitnemendheid gaat steeds voort duizenden en duizenden, vooral jeugdige, slachtoffers te eischen, daar om moet toch eenieder naar de mate zijner krachten meewerken om haar te bestrijden. Hoe zulks moet en ook kan geschieden, zal ons dokter Sweens a.s Donderdagavond vertellen. Moge zijn moeite beloond worden door een groote belangstelling. De heer Jos. de Bont zal dan met begeleiding van Mej Knepflé van Iersel eenige mooie zangnummers geven. In de Buitenpolder zijn gisteren door een hond, waarvan de eigenaar onbekend is, 4 schapen toebehoorende aan den heer R. te Sprang dood gebeten. Waalwijks SymphonieGezelschap. De tijd nadert, dat Waalwijks Sym- phonie-Gezelschap zich weer zal doen hooren. Eene advertentie in dit blad meldt ons eene uitvoering op 17 De cember a.s Reeds meermalen hebben wij in onze kolommen gewezen op het genot, dat ons steeds door genoemd gezel schap wordt bereid, wij zouden de leden bijna te kort doen, indien wij wederom gingen uitwijden over het nut dat zij stichten en het genoegen, dat zij Waalwijks ingezetenen ver schaffen. Het orkest verheugt zich in een ge- stadigen aanwas van het ledental. Door veertig werkende leden zijn thans alle orkest-partijen goed bezet. Doch er is meer. Wij vernemen, dat het Orkest van de zijde van verschillende zang vereenigingen hier ter plaatse recht streeks is uitgenoodigd, dan wel zij delings „gepolst", om hare uitvoerin gen te begeleiden. En öèt nu lijkt ons een prachtig ding. Is tenslotte al het voorgaande £>p zichzelf niet „onmis baar", hier zou het Orkest inderdaad eene groote schrede vooruit komen in de richting van het onmisbare Men stelle zich,den rechtmatigen trots voor van eiken meelevenden Waalwijker, indien hun eisen zangvereeniging be geleid door hun eigen volledig orkest straks op het podium komt Daar heeft iedereen wat voor over, daar voelt iedereen wat voorDan zullen de leden hard moeten studeeren, maar ook iets moois bereiken Dat geeft hun ambitie en studie lust En Waalwijk late zich niet onbe tuigd, maar leve meê. De vereeniging behoeft dan aller steun en die komt haar ook toe. Wij gaan straks weer allen op naar haar eerste concert dezen winter. Met genoegen vernemen wij nog dat zij, behalve in Waalwijk ook daar buiten zich zullen laten hooren. Goed zoo, Symphonie Excelsior. Een mooi arbeidsveld voor U Straks willen en kunnen we U niet meer missen. Wij lezen in het „Huisgezin" Onze jeugdige stadgenoot, de heer C Pasmans, mocht bij zijn terug komst uit Parijs de ongemeen veree- rende opdracht ontvangen om Z. D. H Mgr. A, F. Diepen uit te schilderen. Mgr Diepen verklaarde zich wel willend bereid aan het verzoek, hem door den heer Pasmans namens de opdrachtgevers gedaan, om voor dien schilder te willen poseeren. te voldoen. Voor bezoekers van het atelier van den heer Pasmans is het een genot te zien op welk een uitnemende wijze de schilder de'zoo sympathieke figuur van onzen Bosschen Kerkvorst op het doek brengt. De heer C. Pasmans bedoeld, is leeraar aan onze gemeentelijke teeken- school en heeft het ontwerp ver vaardigd voor de reclameplaat onzer a.s. tentoonstelling, welke affiche weldra van de pers komt en algemeen in den lande zal worden verspreid In café 't Vosje van den heer C. Pullens alhier, is dezer dagen een biljartclub opgericht, onder den naam Oefening baart Kunst". Aanvankelijk traden reeds 12 leden toe. Maandagavond had in de zaal van den heer A. v. Berkel de aange kondigde biljartwedstrijd plaats tus- schen de W BC. alhier en de Pomme- rans uit 's Bosch met den volgenden uitslag W.B.C Pommerans. Brok 100 Verkuil 55 v. d. Linden 66 Aquina 100 Hornes Sr. 100 v. d Heuvel 93 Klerkx 100 Teulings 47 Rombouts 68 Jansen 100 Totaal 434 Totaal 395 Zoodat de W.B.C met een meerder heid van 39 punten den wisselbeker in ontvangst had te nemen De heer J. B. wonende in de St Antoniusstraat voelde zich Maan dagmorgen bij 't opstaan eenigszins onwel. Hij wilde zich opnieuw in bed begeven, maar plotseling trad de dood in Men kan de ontsteltenis en droef heid der familie begrijpen. Eerste Nationale Pluimvee Tentoonstel ling op 3 en 4 Januari te Waalwijk. Nagekomen Eereprijzen. Hoenders. 5 kilo ochtendvoer, geschonken door de N V, „Canton" te Oosterhout, voor de mooiste Zwart Hamburger hen (jong). 5 kilo ochtendvoer. geschonken door idem, voor mooiste Wit Leghorn hen j (jong) 5 kilo ochtendvoer, geschonken door idem, voor de mooiste Columbia Wyan dotte hen (jong) 1 massief zilver medaille geschon ken door den WelEd heer Arnoud Verwiel. voor den mooisten Wit Leg horn haan (jong) 1 massief zilver medaille geschon ken door N. N. voor den mooisten Zwart Hamburger haan (oud of jong), 1 massief zilver medaille geschon ken door N N voor den mooisten Columbia Wyandotte haan (jong). Sierduiven. 1 Eerebeker voor de mooiste col lectie sierduiven, onverschillig van welk ras. Postduiven. 1 Eerebeker voor de mooiste duif of doffer der Tentoonstelling 1 Eerebeker voor de beste vliegduif of doffer. Hoenders. 5 kilo ochtendvoer, geschonken door de N V. „Canton" te Öosterhout, voor de mooiste Patrijs Leghorn hen (oud). 5 kilo ochtendvoer geschonken door idem, voor de mooiste Wit Leghorn hen (oud) 2'/z kilo ochtendvoer, geschonken door idem, voor de mooiste Buf Leg horn haan (oud) 27z kilo ochtendvoer, geschonken door idem. voor de mooiste Zwart Leghorn hen (oud of jong) 2'/a kilo ochtendvoer, geschonken door idem, voor de mooiste Zwart Leghorn haan (oud of jong), i 2';2 kilo ochtendvoer, geschonken door idem. voor de mooiste Australoops hen (oud of jong). 2'/2 kilo ochtendvoer, geschonken door idem, voor de mooiste Koekoek Leghorn haan (oud of jong). Door den gemeenteraad van Dog gen werd op advies van B. en W. dier •gemeente besloten geen deel te nemen in het garantiefonds der tentoonstelling te Waalwijk. De burgemeester van Dongen begon met te zeggen, dat het wel en wee dier gemeente gelijken tred houdt met het goed of slechter gaan der schoen en lederindustrie en dat daarom elke poging om den bloei dier industrieën te bevorderen, moet worden gesteund Voorts meende hij dat het nog een vraag is, die door belanghebbenden verschillend wordt beoordeeld of deze tentoonstelling van die beteekenis zal worden, als adressanten daaraan toe kennen. Ten slotte, hoe sympathiek het plan is, toch meent hij dat gezien de finan- cieele omstandigheden dier gemeente afwijzend moet worden beschikt, wat dan ook geschiedde Wij zullen niet in waardeering tre den van deze tegenstrijdige inleiding door den voorzitter van Dongen's ge meenteraad. Wanneer werkelijk het plan aan B. en W. en den raad zoo sympathiek ware geweest, dan had dit heel gemak kelijk tot uiting kunnen worden gebracht in een voorstel tot deelneming voor een gering bedrag zonder de finan cieele toestand der gemeente eenigszins in 't gedrang te brengen, 't Zit hem hier zouden we zeggen, niet zoozeer in 't bedrag, dan juist in het blijk van sympathie. Het feit overigens van de in schrijving van Dongen's voornaamste fabrikanten voor deze tentoonstelling zegt genoeg, alsook het besluit van den gemeenteraad van Waalwijk, van de Kamer van Koophandel voor de Langstraat, van de Kamer van Koop handel te Tilburg van den R K. Bond van Schoenfabrikanten, van de Jaar beurs te Amsterdam, alsook het voorstel van Ged Staten onzer provincie. De voorzitter of Dongen's gemeente raad schijnen niet te weten dat deze tentoonstelling te Waalwijk wordt ge houden op initiatief van een lid van den Bond van Schoenfabrikanten, om het 25 jarig bestaan van deze belang rijke corporatie, waarvan de heer W. Travaglino te Dongen de oprichter en lange jaren voorzitter was en dat dit besluit genomen werd in een algemeene vergadering met algemeene stemmen, ook van alle tegenwoordige fabrikanten van Dongen, van wie een der voor- naamsten hoofdbestuurslid van den Bond en van de tentoonstelling is Geen wonder, dat deze houding van den Dongenschen gemeenteraad, spe ciaal het gezegde van den Burgemees ter in de 3e alinea, de aandacht der industrie heeft getrokken. Op de alg verg van den Bond van Schoenfabrikanten 11. Dinsdag te Til burg gehouden, kwam deze aangelegen- heid ernstig ter sprake en werd ten slotte naar aanleiding van 't boven- j staande met algemeene stemmen dus do orzuiver belanghebbenden, met klem uitgesproken, dat de a.s. tentoonstelling j te Waalwijk grootelijks in 't belang wordt geacht van de Nederlandsche Schoen- en Lederindustrie en aller steun verdiend. De Kamer van Koophandel te Tilburg besloot deel te nemen in het garantiefonds voor de Tentoonstelling van Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk 1925 voor een bedrag van f1000. (Oploo) Boxmeer Limb grens, was laagste inschijver de heer A. v d. Pluijm te Dussen voor f23.800, (raming 124 400) Voor perceel 18, weg Bosch NieuwkuijkDrunen de heer Mart. Vissers te Drunen voor f26,100, (raming f 26,500). Voor perceel 21, weg Genderen— Dussen Werkendam, de heer Mart. Vissers te Drunen voor f-23.400, I (raming f 25000). j Voor perceel 22, weg Waspik OosterhoutMade, de fa. Razenberg Scheliekens te Dongen voor f 47.000, (raming f46 900). Voor perceel 23, weg Moerdijk Lage Zwaluwe de heer Th. Blijlevens te Made voor f 1128, (raming f 1000). Voor perceel 19, weg Heusden— Drunen-Waspik de heer M. Vissers te Drunen voor f 28.700, (raming f 29 200. Bossche Dtocesane Onderwijzeressen Drankbestrijdstersclub. Onder presidium van Freule Anna de van der Schueren, voorzitster van den Bosschen Dioc. Mariabond werd in „Lohengin" te 's Hertogenbosch de op richtingsvergadering gehouden eener club van onderwijzeressen drankbe strijdsters in het bisdom Mede waren aanwezig Directeur Terwischa van Scheltinga, Pastoor van Rlel uit Waal wijk, geestelijk adviseur van den Maria bond en Rector Goorts geestelijk gj- viseur der R. K. Onderwijzersorgaïïi- satie's. Een 13 tal dames onderwijzeressen had aan den oproep gehoor gegeven, In haar openingswoord wees de presidente op de beteekenis der te beginnen actie welke ten goede gaat komen aan het kind. Wie het kind heeft, bezit de toekomst daarom mogen we ons verheugen, dat naast „St. Ca sianus" ook deze club in het leven geroepen wordt. De ZeerEerw. Heer Goorts hield een propagandistisch betoog tot aanmoe diging eener kloeke actie. Er werd een voorloopig bestuur ge kozen, terwijl ook de Concept Statuten werden behandeld. Bossche Kersttentoonstelling. Het bestuur der Kon School voor Kunst. Techniek en Ambacht te 's Her togenbosch heeft besloten de Kerst tentoonstelling 1924 geheel te wijden aan de Kunstnijverheid Het heeft zich daartoe in verbinding gesteld met de leden der vereeniging voor -Ambachts- en Nijverheidskunst, van wie reeds vele zeer belangrijke toezeggingen in kwamen. De tentoonstelling zal een beeld geven van den huidigen stand der kunstnijver heid in Nederland, waarvan men tot dusver beneden den Moerdijk nog niet anders dan bij toeval of bij gedeelten kennis heeft kunnen nemen. Prov. Staten van Noord Brabant. Prov. Staten. Ged. Staten stellen voor de gevo- teerde f 200 000 subsidie voor werk- loozen bestrijding aan verschillende gemeenten te verdeelen op de voor waarden gelijk door de Regeering zijn gesteld, terwijl ook het Rijk in het kostencijfer der werkverschaffing bij draagt. Voor het subsidie komen in aan merking de gemeenten Den Bosch en Tilburg, terwijl in nadere overweging zullen genomen worden, nadat zal zijn gebleken, dat ook het Rijk in de kosten zal bijdragen, de aanvragen der ge meenten Helmond en Oosterhout en van het waterschap: „de Aa beneden delmond". Afgewezen worden aanvragen der gemeenten Breda, Heeswijk. Rosmalen en Schijndel. Ook wordt afwijzend beschikt op de aanvrage der gemeente Den Bosch om bijdrage in de kosten eener nieuwe brug over de rivier de Dommel aan den Vughteruitgang. WASPIK Gisteren werd hier in de harmoniezaal de kringvergadering der Vincentius Vereeniging gehouden. Aan wezig waren behalve de Vincentianen van Waspik, die van Raamsdonk, Raamsdonksveer Geertruidenberg, Dru nen en Kaatsheuvel. Als spreker trad op de ZeerEerw. pater Marcus van de orde der Capu- cijnen, die met hem eigen redenaars talent in een boeiende rede, de stich ting en de ontwikkelingsgeschiedenis der Vereeniging schetste. Nog ver schillende sprekers voerden het woord, terwijl de avond verder genoeglijk werd doorgebracht Naar wij vernemen hoopt onze hooggeachte dorpsgenoot de ZeerEerw. pater E. de Wit, missiorinaris op de Philippijnen, in het voorjaar van '25 zijn verlof in den kring zijner familie hier te komen doorbrengen. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Het bericht omtrent de opvoering van de film „Adóre Te" in onze ge meente, dient in zooverre verbetering dat deze niet uitgaat van de directie der Witte Bioscoop, maar wordt ge geven in de zaal der R.K Werklieden- vereeniging. Dinsdag is door het Provinciaal Bestuur om. aanbesteed het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan de Prov, wegen en aan de daartoe behoorende kunstwerken, enzbe nevens het onderhoud daarvan van 1 Jan. 1925 tot 31 Dec. 1925. Voor perceel 6, weg Stotershut Ged Staten stellen voor: de begrooting der provinciale uit gaven voor het dienstjaar 1923 aldus te wijzigen, dat een post voor kosten van herstel van provinciale werken tengevolge van overstroomingen of andere buitengewone omstandigheden wordt verlaagd van f 6000 op f 4000 dat de post voor „onvoorziene uitga ven" zal worden verhoogd met f6000 en mitsdien geraamd op f 95118 18; de begrooting van uitgaven voor het dienstjaar 1925 te wijzingen als volgt Aan hoofdstuk 7 der uitgaven wordt toegevoegd een nieuw artikel 8 „Bij drage aan het Heemraadschap van den Roosendaalschen en Steenbergschen, Vliet in de kosten van verbetering van den Waterstaatstoestand van het Heem raadschap f 75250" aan hoofdstuk I der ontvangsten toe te voegen een nieuw artikel 2 „Ge deelte van het vermoedelijk batig saldo rekenen over het dienstjaar 1923 f 75250 De staat vermeldende den toestand van de provinciale kas op 30 Nov 1924 vermeldt een nadeelig kas saldo van f 223 389.30'2 Prov, Staten stellen voor wijziging reglement voor het Water schap „Heemraadschap van den Roo sendaalschen en Steenbergschen Vliet" in dezen zin, dat aan den secretaris f 1750 in plaats van f 1300 en aan den penningmeester f 1500 in plaats van f 700 salaris wordt verleend, zulks op grond van zeer uitgebreide werk- zaamheden aan beide functies voortaan verbonden aankoop van een strookje grond on der Terheijden; aanvulling tarief Veerrecht Tholen Auvergnepolder wijziging legesverordening te verleenen aan het garantiefonds der Interna tionale Tentoonstelling te Waalwijk 1925 een bedrag van 20°/0. van ten hoogste f 10 000; over 1925 f 1500 subsidie aan de Ned. R. K. Politievakschool te Den Bosch 25 cent per dag en per Raad voor uitzending van kinderen. Kaafsheuvel, 10 Dec. 1924 De heer A. Stokkermans die zijn opleiding ontving van het R,K. Handels instituut Joh van Beek, Veemarktstraat Tilburg, slaagde voor 't diploma boek houden voor de Vereeniging van Leeraren. Geslaagde gefeliciteerd. Onze plaatsgenoot de heer Jos. Seller momenteel onderwijzer aan de RK Muloschool te Dordrecht is benoemd tot hoofd van de Muloschool te Haaks bergen. Slechts met een matig bezoek werd Apollo's—armenconcert dit jaar vereerd. We kunnen niet vermoeden wat de oorzaak dezer minder belang stelling geweest is, doch zouden durven veronderstellen, dat St. Nicolaas dit jaar met meer aandrang is aangesproken geweest, zoodat de diverse beurzen wellicht een zwaarder operatie hebben moeten ondergaan, dan voor hunne welgedaanheid wenschelijk was. Jam mer voor de arme, die hierdoor iets zullen moeten missen, jammer voor de muziek die schitterend was en een beter bezoek ten volle waard. Met „Unter Waffengefahrten van Feike werd pittig en krachtig geopend. „De Kalif van Bagdad" van Boëldien en „Ernani" van G, Verdi volgden met een zeer goede vertolking „Suite Oriëntale" lokte veel applaus uit met zijn pakkende sentimenteele Oostersche schoonheden. Ook de „Valse Interromque" van Montagne en „Treu Deutsch" van Teike waren in stemming en voordracht on verbeterlijk. De humorist C Didden uit Waalwijk zorgde met veel succee voor 't humo ristisch deel van den avond Onbedaar lijk werd er om de oerkomische zetten van den Waalwijkschen komiek ge lachen. We zouden D. alleen den raad willen geven: „Tob U niet zoo ver schrikkelijk af Met een weinigje minder inspanning kan je nog hetzelfde succes bereiken." Donderdag en Vrijdag a s zalde, „AdoroTe film" in het nieuwe Pa tronaatsgebouw alhier vertoond worden. Des namiddags om 2 uur voor de meisjes en vrouwen, des avonds om 6 uur voor de mannen en jongens. Onder de middag-uitvoeringen zingt een kinderkoor, des avonds het R. K. Zangkoor lofzangen ter eere van het H. Sacrament. t Onder veel belangstelling had Zaterdag namiddag in de scholen der Eerw. Zusters de uitdeeling der St. Nicolaasgeschenken aan de arme kinderen plaats. Allen, die op eenigerlei wflze hadden medegewerkt, tot het welslagen van het feest, waren door de vereeniging „Kaatsheuvels Belang" uitge noodigd en opgekomen ter opluistering der plechtigheid. St. Nicolaas in eigen persoon was eveneens tegenwoordig en werd door den Voorzifter "van K. B. met de volgende woorden toegesproken St. Nicolaas! Toen ik U vóór 14 dagen bij Uwe komst te dezer plaatse namens onze bevolking welkom heette, kon ik slechts kwalijk vermoeden dat ons weldadig volk U op zoo spontane wijze zou ontvangen en zich als om strijd zou beijveren om mede te werken aan het doel dat Kaatsheuvels Be lang zich voor oogen had gesteld, n.l. het

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5