Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. joop vrouw. FEÜLLETOfi GEMEENTERAAD. „N G 0 D B RA.B AN D" NUMMER 100 WOENSDAG 17 DECEMBER 1924 UITGAVE; WAALWIJKSCHE STOOMDBUKKEBIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. KERSTMIS. Met het oog op de a.s. Kerst dagen zal ons blad in de week van 2127 Dec. a.s. slechts één maal verschijnen en wel Dins dag 24 December. (Dit met het oog op de ongelukkige bepaling in de post-voorschriften, dat weekbladen Zondags-morgens, dus ook met de Kerstdagen, niet bezorgd worden). Advertentiën enz. kunnen dus uiterlijk ingewacht worden tot Dinsdag 23 December twaalf .uur. Aan dit Kerstnummer zal alle zorg worden besteed en de ad verteerders mogen wel over wegen van hoe groot belang het is, hunne advertenties voor dit nummer t ij d i g op te geven, waar dit blad drie, vier dagen in handen blijft. Zendt dus tijdig uwe adver tentiën voor het Kerstnummer in. Het daaropvolgend nummer verschijnt 31 December (in Waalwijk 1 Januari). Hierin worden Nieuwjaarswenschen ad 50 cent (over 2 kolom f 1.-), opgenomen. Tijdige opgave is zeer gewenscht. De Administratie. SPRANG-CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 15 Decem ber des namiddags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Meijer. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergadering; aanwezig alle leden. 11) De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Een schrijven van de heeren A J. Verhoeven en J. V Beek, dat ze hunne benoeming als lid van Alg Burgerlijk Armbestuur aannemenwordt voor kennisgeving aangenomen. Op een adres van de R. K. Kweek school voor vroedvrouwen te Heerlen, houdende het verzoek een subsidie te willen verleenen, wordt afwijzend beschikt. Besluit van ped. Staten tot ver daging van de beslissing op het besluit van den Raad van Loonopzand tot instelling van een marktdag, met ver zoek om eventueele bedenkingen ken baar te maken. Wordt besloten te berichten dat geen bezwaren daartegen bestaan. Schrijven van Ged Staten betreffende de opheffing van de openbare lagere school in de Nieuwstraat. De Voorzitter deelt mede, dat juist daags nadat de openbare vergadering op 30 October was gehouden, van Ged. Staten een schrijven is binnen gekomen waarin ze wijzen op een schrijven van den Minister die omtrent de oplossing van de hangende school kwesties, dezelfde zienswijze is toe gedaan als zij. Ged. Staten vertrouwen dat de Raad zijne goedkeuring, om de openbare school in de Nieuwstraat op te heffen, niet langer zal onthouden. Van de beslissing van den Raad is Ged.Staten daarop kennis gegeven, waar op deze nogmaals hebben geschreven Daarin wijzen zij den Raad er op, dat er twee manieren zijn tot oplossing van de kwestie, te weten de openbare school in de Nieuwstraat opheffen ofwel nieuwbouw. Dit laatste is echter de duurste manier en niet in het fi nancieel belang van de gemeente. Ged. Staten durven vertrouwen dat de leden zich voldoende rekenschap van deze aangelegenheid zullen geven en de goedkoopste wijze zullen kiezen om tot opheffing van het geschil te komen. De heer Michael meent, dat met voorlezing van die twee brieven wel kan worden volstaan en dat de derde brief, waarvan de inhoud de leden dubbel en dwars bekend is, niet meer behoeft te worden voorgelezen. Men weet wel dat daarin staat dat men ons zal dwingen tot opheffing der school over te gaan. Spr. stelt voor het schrijven van Ged. Staten gewoon voor kennisgeving aan te nemen De heeren Rijken en Verheijden steunen dit voorstel dat in omvraag gebracht met 8 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Voor stemden de heeren Rijken, Moonen, Zwart, Verhoeven, Michael, Middelkoop, Verheijden en Oerlemans Tegen de heeren van den Willigen- burg, v. d Hoeven en Kerst 3. Gunning van de opbrengst der kaai- en havengelden aan de haven te Labbegat voor 1925. Voorzitter. Het hoogst is ingeschre ven door de N V. Oerlemans Zn. voor f 825 Een vorig jaar was door deze firma ingeschreven voor t 850. wordt besloten het te gunnen. 4. Benoeming van een havenmeester van de haven te Labbegat. Voorzitter. Door den pachter wordt gevraagd deze werkzaamheden op te dragen aan J. v. Beek. Met algetneene stemmen wordt de WA A LVV UK •fa DOOP. ERVARING STERK. heer J. v. Beek benoemd tot haven meester 5 Benoeming van een havenmeester van de haven te Capelle. Voorzitter. Burg. en Weth, stellen voor v. d. Linden, die nu tijdelijk havenmeester is. te benoemen. Middelkoop. Mag dat wel om een veldwachter een bijbaantje te geven Michael. Destijds, toén de heele Raad er voor was om hem ook de bode diensten te laten verrichten, mocht dat niet van Ged Staten. Van den Wilgenburg Dat was wel iets anders, want voor bodedienst werd bijna de geheele man gevraagd en voor havenmeester niet, dat vraagt bijna heelemaal geen werk. Verheijden lk geloof toch niet, dat het mag. Ik zou hem daarom maar weer voor tijdelijk benoemen, anders krijgen wij een controleur op ons dak Met algemeene stemmen wordt L. J. v. d. Linden daarna tot tijdelijk haven meester benoemd. 6. Benoeming van een lid der Com missie van toezicht op het lager onder wijs. De heer A v. d. Hoeven, die aan de beurt van aftreding is, wordt met algemeene stemmen herkozen, zoodat de commissie bestaat uit de heeren A. v. d. Hoeven, H. Dijk, P. v. d. Hoe ven, Colet en Dalmeijer. 7. Vaststelling begrooting van in komsten en uitgaven der gemeente vócr 1925 (met behandeling van de daarbij behoorende voorstellen van Burg, en Weth.) Door den Secretaris wordt het rap port der commissie van onderzoek voorgelezen. De Commissie zegt daarin o.m. De aangeboden begrooting, sluitende in ontvangst en in uilgaaf met bedragen respectievelijk f 142153.79 voor den gewonen en f 1033.35'/a» voor den kapitaalsdienst heeft op de commissie een gunstigen indruk gemaakt. Met genoegen werd geconstateerd, dat de post belastingen, als geheel genomen, aanmerkelijk is kunnen ver laagd worden. lntusschen betreurt de commissie het te moeten wijzen op de geringe me dewerking, die van de hoogere regee ring blijkt te worden verkregen, waar wordt getracht door herplaatsing de gemeente en in verband met de rijks bijdragen, ook het Rijk, te ontlasten van den "post wachtgelden. Verder werd door een der commis sie-leden opgemerkt, dat de schatting van eigendommen voor grond en per- soneele belasting in de kadastrale ge meente Capelle hooger is dan die in de kadastrale gemeenten Sprang en Vrijhoeve Capelle; zulks had het ge volg, dat bij diverse heffingen de in gezetenen van het eene deel zwaarder werden belast dan die in het andere deel en maakte naar de meening van dat lid een algemeene herschating gewenscht. Over de salarissen van Burgemees ter, Wethouders, Secretaris en Ont vanger zegt het rapport Met de in de begrooting opgenö men salarissen van Burgemeester, Se cretaris, Wethouder en Ontvanger, verhooging wegens toeneming van het bevolkingscijfer, kan* de minderheid zich niet vereenigen. De meerderheid intusschen heeft tegen den post geen bezwaar, wijl de egeling van deze salarissen niet be hoort tot de competentie van deze vergadering, doch onder Kon. goed keuring is opgedragen aan de Qed. Staten. Bij bespreking van den post onder houd van wegen is in de Commissie de vraag gerezen, of het, gezien het uitgebreide wegennet der gemeente, niet aanbeveling zou verdienen over te gaan tot het aanschaffen van een wals De Commissie is van meening dat daardoor een aanmerkelijke besparing kan worden verkregen op den post aankoop van steenslag en geeft der halve in overweging Burg. en Weth. op te dragen aanschaffing als bedoeld, te bevorderen Met den post opcenten personeele belasting kon de minderheid der com missie zich niet vereenigen Zij wil het aantal opcenten terugbrengen tot 50 en bij deze heffing geen progressie in voegen, zulks wijl de grondslagen, waarop deze belasting wordt geheven, geen juiste maatstaf zijn voor de draag kracht van de belastingplichtigen De meerderheid gaat met de voor gestelde heffing accoord. Zij acht het billijk, dat, wie op grooteren voet leeft en daardoor alleen reeds blijken van welstand geeft, ook in verhouding 47e JAARGANG en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rt)k 1.40, Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz, franco te zenden aan den Uitgever. Prfls der AdvertentiSn 20 cent per regel; minimum 1.GQ Reclames 40 cent per regel. BJJ contract flink rabat Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur In ons bezit zijn. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". EERSTE DEED. III. NY SLOTT. Het einde der maand Augustus naderde. Indien er op de oevers van de Finsche Golf gedurende den dag nog eene drukkende warmte heerschte, de nachten waren reeds koud en des morgens vroeg zag men de bla deren der boomen met eene lichte laag rijp overdekt. Op den linkerkant van Revel, omtrent 30 K.M. van de hoofdstad van Estland, het Kolivan der oude Russen, ziet men een uit gestrekt bosch van berkenboomen en van verzilverde dennenboomen, van beuken en wilgen. In het midden ziet men, naar de zee ge keerd, een grijze vlek. Dat is Ny Slott, anders genaamdhet Nieuw Kasteel. Voorzeker, nooit werd een naam slechter voor eene heerenwoning gekozen. Ongetwijfeld was het kasteel nieuw, voor al in vergelijking van anderen die in puin dreigden te vallen. Zijne dikke muren en zijne stevige en pun tige daken hebben het tot nu toe voor ver nieling bewaard. Noch de jaren, noch de wind, noch de vorst hebben eenig vermogen gehad tegen dezen onbeschrijfelijken steenhoop, en Ny Slott was nog, op het oogenblik waarop dit verhaal begint, een oud versterkt kasteel, in volkomen goeden toestand. Nochtans gaf het eerder het uitzicht op een gevangenis met zijn breede en dikke mu ren, zijne enge vensters en met ij zer besla gen dubbele deuren. Sinds zijn opbouw was Ny Slott 't kasteel der prinsen van Livachoff. De domeinen en hoeven der prinsen van dit huis strekten zich tot in de verte uit, tot zeer diep in de landerijen. De boerderij en waren talrijk en goed onderhouden, en de toestand der knechten gunstig en niet te vergelijken met den ellendigen toestand van hen die in de andere deelen van Finland hunnen dienst verrichten. Het moet gezegd zijn, de Livachoffs, wa ren van vader op zoon, altijd zeer mensch- lievend en edelmoedig .geweest. Om het kasteel, omsloten met een kring van hoog schaarhout, lag een vijver, verbon den met een kleine vaart, die, doorsneden met verschillende sluizen, in de zee uit kwam. Ny Slott was dus gebouwd in het midden van een soort eiland, alleen met den vasten grond verhonden doof een engen steenweg, met eene ophaalbrug. Op het einde van den namiddag van een zonnigen dag, was eene vrouw gezeten aan het uiteinde der brug die naar het kasteel leidde, met de handen gekruist op een harer knieën. Zij droeg het sierlijke en bevallige Rus sische boerinnen costume. Maar het borduurwerk van haar fijn Hol- landsch lijnwaad, was zeer kostbaar, evenals dat van haren haarband, die bij elke bewe ging van het hoofd glinsterde. Een breeden rand van mat goud versierde haren wit flanellen rok en haar zwart flu- weelen jak omsloot eene zeer slanke gestalte. Een zware gouden armband versierde een harer polsen, aan hare vingers, evenals in hare ooren, glinsterden diamanten en safie- ren van zeer hooge waarde. De jonge vrouw was in diepe gedachten verzonken, want zij hoorde niets van een licht en herhaald gerucht, dat duidelijker werd naarmate het naderbij kwam. Het werd veroorzaakt door den stok van een oud vrouwtje, dat, met een gesloten korf aan den arm, in gebogen houding na derde. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Wel Sophie Mosser, gij slaapt dus, dat gij niet eens uw vriendin hoort aankomen? Wat scheelt er aan? Wordt gij soms door hartepijn gekweld? Eene uitdrukking van misnoegdheid, was in de oogen van Sophie Mosser verschenen, maar dat was slechts eene vluchtige ver schijning, want aanstonds plooide een glim lach hare lippen. De oude vrouw had ongetwijfeld niet ge zien welk een hinderlijken indruk zij eerst op Sophie Mosser maakte en zjj aanvaardde den glimlach als goede munt. Die kleine en oude Marina was een zon derling schepsel. Haar gelaat was met diepe rimpels doorploegd en gebruind als van eene kleurlingezij was daarbij uitermate mager en de spieren en aders van haren hals wa ren aan dikke koorden gelijk. Hare blauwe oogen schenen voortdurend langs alle kanten te zoeken naar een prooi. Het gerimpeld hoofd met platten neus en tandloozen mond, was bedekt met een ge- borduurden zijden doek, dien zij op eigen aardige wijze knoopte en vouwde. Zjj bleef staan tegenover de schoone jonge vrouw, welke zij zoo vriendelijk aangespro ken had en keek haar met haar kleine oogen onderzoekend aan. Het moet nochtans zijn, hernam zij na een oogenblik, dat gij verdriet hebt, dat ik niet ken. Hebt gij niets vergeten? Wat is het, dat ik vergeten heb? vroeg Sophie Mosser aanstonds op bitteren toon, terwijl dezelfde vlam in hare schoone oogen verscheen. Wel toch, maak u maar niet kwaad, wedervoer de oude vrouw. Ik heb u niets onaangenaams willen zeggen. Wat heb ik vergeten? herhaalde Sophie op denzelfden toon. Wel, van alles wat... Ik bedrieg mij niet. 's Morgens is het reeds koud. Buiten mijn deur lag de grond vandaag reeds wit gerijmd en ik beef als ik denk aan den strengen winter die voor de deur staat. - Gij zult morgen uw hout hebben, Ma rina. En wat heb ik nog vergeten? De oude schudde herhaaldelijk het hoofd. Zeer weinig, mijn lieve beschermster, zeer weinig. Wat versche en wat droge visch en een stuk gerookt spek. Hebt gij mij niet een pot honig beloofd? Ha, en brandewijn ookom mijn oud lichaam te verwarmen. Hier kon Sophie Mosser het niet langer uithouden en zij liet zich een misprijzend woord ontsnappen, waarbij zij zoo zacht dat het bijna onhoorbaar was, voegde Oude zuipster. De oude Marina had een buitengewoon fijn gehoor. Haar oud gelaat trok zich sa men en werd nog rimpeliger dan te voren, terwijl hare kleine oogen vlamden. Zuipster, herhaalde zjj, oude zuipeter Nooit heeft men de oude Marina langs den weg of onder de tafels zien rollen, ter- wjjl er toch anderen zijn, waarvan men het zelfde niet mag zeggen. Maar dit zijn groote heeren en zjj vinden verschooning bij u, gij bemint ze, gij bemint ze nog. Ik bemin niemand, verstaat ge dat, MarinaAltanoff, en in alle geval, mijne za ken raken u niet. Asa, hernam de oude vrouw, maken wjj ons niet kwaad. Ik heb u niets anders dan wat brandewijn gevraagd voor mijne pjjnen te stillen en gij zult het mij geven. Sophie Mosser scheen reeds kalm te wor den en de blik waarmede zjj de oude vrouw aankeek, verzachtte, terwijl Marina ver volgde Welaan, Sophie Mosser, vertel eens verder, hebt ge nu geen vertrouwen meer in uwe oude vriendin? Gjj moet mij noch tans alles zeggen. Sophie wilde hieraan toegeven, toen de onverwachtte verschijning aan den over kant der brug, van drie personen, opeens een nieuwe vraag van Marina Altanoff weer hield. Twee knechten naderden langzaam, een rijtuig voortduwend, waarin een grjjsaard, een marmeren beeld gelijk, beweegloos uit gestrekt lag. Dat was prins Demetrius Livachoff, mees ter en heer van Ny-Slott en van al zijne domeinen. Ter hoogte van Marina Altanoff gekomen deed de prins eene poging om het hoofd af te wenden, maar daar hij er niet in geluk ken kon, sloot hij zjjne oogen. Eenige seconden daarna riep hjj Sophie. Sophie Mosser, die aanstonds opgestaan was bjj de aankomst van den prins, naderde hem, tot groot ongenoegen van Marina Al tanoff. Zend haar weg, sprak de prins met een verzwakte stem, terwijl hjj met een blik de oude vrouw aanduidde, hare stem pjjnigt mij. Marina had het gehoord. Ik vertrek sprak zij, ik vertrek. Zij verwijderde zich en mompelde in zicli zelve Hij is zeer ziek. Hij heeft niet lang meer te leven, de oude Demet, eenige maan den, eenige weken misschien nog, zullen de anderen hem dien tijd nog wel laten? Bah, wat kan het leed van anderen mij versche len? Heeft men wel medelijden met de oude Marina Altanoff? Ha, wel neen. Zij heeft zich nochtans wel weten te wreken. En. hare wraak volgt nog altijd haren loop. Ik moet waken nochtans, ik moet toezien. O, ik zal alles zien alles weten. Want, wat ik zie en wat ik verneem, dat is mijn leven. Wie was die oude, gerimpelde vrouw, die zoo vrfl sprak met de hoogmoedige Sophie Mosser? Zij was zeer jong in de streek gekomen met een troep Bohemers, zwervende ketellap pers en paardènkoopers. En een dienaar van prins Demetrius was op haar verliefd ge worden, want, naar het zeggen der ouderen was zij in hare jeugd schoon. Men vreesde haar eenigszins, want uit haar Bohemersleven had zij de naam blij ven behouden met hekserij om te gaan. Zij zelf beweerde in hare jonge jaren de toe komst te hebben leeren voorspellen. Kort na haar huwelijk was hare man ge storven. Wanneer hij dronken was, sloeg hij haar deerlijk af en zij, toen zij die slagen ontving, herhaalde altijd Het zal u uw ongeluk aanbrengen, zoo uwe vrouw te slaan, Altenoff; gij zult het zien. En hij had het gezien, inderdaadna een nieuw dronkenmanstooneel, waarin Marina wreed mishandeld werd, was Altenoff zacht en zonder'lijden in slaap gevallen, om nooit meer te ontwaken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 1