zwaarder wordt belast. Met de voorgestelde heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting gaat de minderheid der commissie niet accoord. De veelal on juiste schatting van het vermogen en de in verhouding tot deze schatting lage opbrengst, zijn oorzaak dat ook deze heffing ongelijk zwaar drukt. De meerderheid kon zich met de voorgestelde heffing zeer wel vereeni gen. Zij acht het juist, dat het inkomen uit vermogen zwaarder wordt belast, dan het inkomen uit arbeid of bedrijf. Zij verwijst terzake ook naar de vorige verordeningen opgenomen bepalingen, krachtens welke inkomens uit vermo gen ten volle en die uit arbeid en be- i drijf slechts voor 3/4 werden belast. Met de overigens in de begrooting verwerkte cijfers en de daarbij behoo- rende voorstellen (verhaal van pen sioenpremie, presentiegeld regeling stembureaux, subsidies, enz kon de commissie, gehoord de toelichting, zich zeer wel vereenigen. De Voorzitter zegt dat hij tot zijn ge noegen heeft mogen vernemen, dat de meerderheid van de commissie zich met de begrooting heeft kunnen ver- eenigen. Wat betreft het plaatsen van wacht gelders. daartoe heeft het gemeente bestuur zich al meermalen tot het Rijk gewend. Burg en Weth. achten de kwestie j aanschaffing van een wals niet urgent wijl voorlooplg geen nieuwe deklaag op de wegen behoeft te worden aan gebracht. maar kan. althans worden vol staan, met het bijvullen van de wegen. Het herschatten van de eigendom men moet hij terdege ontraden Alvo rens men dat aanvraagt, mag wel eens worden afgevraagd, of de gevolgen niet veel erger zullen zijn, of niet heel veel gemeentenaren er de dupe van zullen worden. Een betere oplossing is z I te krijgen, als diegenen, die te hoog zijn geschat, reclameeren. Verheijden. Mag ik even het woord om mijn standpunt te verdedigen Voorzitter. Zeker, de heer Verheijden heeft het woord. Verheijden Als minderhetdsrappor- teur inzake gemeente-begrooting 1925 las ik met stomme verbazing de bijlage van Burg. en Weth. met ophef ver meldende de onnoozele verlaging van circa 9°/0 der gemeente-belasting, wat ik gewoon als boerenbedrog kwalifi ceer. Laten wij enkele cijfers vergelij ken. In 1914 bedroeg de geheele belasting pl. m zeven mille, terwijl ze nu bedraagt pl.m. 45 mille of wel 6'/a maal zooveel, terwijl deze o a. te Rotterdam slechts 4 maal zoo veel bedraagt, De gemeente belasting van Capelie alleen bedroeg in 1924 f 4500 welke door circa 15 families werd betaald. Door den ongelukkigen oorlog en nasleep van dien was deze opgeloopen tot 30 mille in 1922 doch in 1923 reeds gedaald tot f 23500, zoodat, wanneer Capelie zelfstandig ware gebleven, de gemeente-belasting reeds mef circa 35°/0 verlaagd zoude zijn, tech nogal een enorm bedrag. Deze gemeente hief daarbij geen op centen op de vermogensbelasting, en slechts 50 opcenten op personeel, be dragend vijf mille. Dit koopje hebben we te danken aan het Gouvernement te 's Bosch. Dit nog eens ter opfrissching van het Capelsche geheugen. Een en ander is volgens officieele cijfers. Verder drong bij mij de vraag naar voren Waarom werden de Burgemees ters van Baardwijk en Besoijen direct benoemd en waarom worden Burge-niet te Valter en Secretaris van der Lely steeds I die 25 Aangaande de opcenten der Ver mogensbelasting. wensch ik deze afgeschaft wijl er geen werkeloosheid meer heerscht en de 80 opcenten op de personeele belasting wil ik terug gebracht zien op 50. Verder verwijs ik nog voor de ruim f5000, die betaald moeten worden, dank zij onze prachtige nieuwe onder wijswet voor de leerlingen van de Hooger Burgerschool en Gymnasium en andere scholen ten bate der kinderen, hier toevallig grootendeels de hoogst aangeslagenen in de Pro vincie betreft. Aangedrongen moet worden op her ziening van dergelijke wantoestanden. Wat de pensioenregeling betreft, daar kan ik mij niet met de zienswijze van Ged. Staten, vereenigen en wensch de 8'/2 pCt. de ambtenaren zelf te laten betalen. Een ieder zorge voor zich zelve. De heer Oerlemans zegt dat het onmogelijk is om op het gesprokene van den heer Verheijden in te gaan omdat de cijfers r iet zijn te verge lijken en hij ook geen begrootingen te zijner beschikking heeft Zoo op het eerste gezicht echter lijkt hem een en ander niet juist, want zoo wordt voor 1923 een bedrag genoemd van f 23500 wat echter niet juist is wijl daar met verschillende zaken geen rekening wordt gehouden. De heer Verheijden zegt wel met een en ander rekening te hebben gehouden en daarom daarvoor f 1500 te hebben bijgedaan. De geheele berekening is aan den lagen kant. Oerlemans. Die begrooting was te laag want voor de havenverbetering is toch ook f 800 meer uitgegeven. Wij hebben geen gelegenheid gehad om Uwe cijfers te controleeren. Verheijden. Ik kom met geen ge fingeerde cijfers Oerlemans. De groepeering van de cijfers kan verkeerd zijn, In de com missie had u daarom beter met die cijfers kunnen komen. De heer Michael merkt op dat voor de haven f 900 meer is uitgegeven als op de begrooting is uitgetrokken doch dat is op het laatst van 1923 geko men en was tengevolge van een bij zonder geval. De beschoeiing zou zijn ingevallen waardoor ook zeker het verkeer zou zijn gestremd. Oerlemans Er was f 400 voor op de begrooting uitgetrokken en er bleek f 1300 aan te zijn uitgegeven. Michael. Dat bleek pas later toen alles klaar was. Niemand die zulks vooruit heeft kunnen zien, vandaar dat het ook van te voren niet op de be grooting is gebracht kunnen worden Oerlemans. Het drukt de rekening toch en er zijn toch meer uitgaven geweest dan is begroot. Deze opmer king mag ik toch maken als men de grooting als maatstaf gaat nemen. De heer v, d. Willigenburg vraagt zich af of, men thans hier zijt om te redeneeren-over de zaken van»39l4 en 1923 of wel dat men hier zit om de begrooting van 1925 onder het oog te zien. Ook heeft de Raad z. i. niet te spreken over den Bond van Gemeente ambtenaren, aangezien dat allemaal zaken zijn die buiten den Raad om gaan en waaraan wij toch niets kun nen doen. 'n Verheugend feit is het, dat voor 1925 de belasting met 9 pCt. wordt verlaagd en de opcenten op de Vermogensbelasting met 25 en dat wil, gezien de omstandigheden, toch nog wel wat zeggen. Al de andere zaken genoemd, zijn bijkomende dingen, die niet aan de orde zijn. Verheijden. Omdat ze in uw kraam pas komen. Is U, wat betreft opcenten van de vermogens- gepasseerd. I belasting wel op de hoogte. Mijnheer Waarom werd de heer Valter niet.Middelkoop en ik moeten er nog al in 't land van Altena benoemd of bij weigering als zijnde geen gelijkwaardig ambt niet een plaats aangewezen of de wachtgeldregeling ingetrokken Ziehier, mijne heeren, dat de be zuinigingsmaatregel van die vervloekte vereeniging van gemeenten slechts bom bast en poppenkast is, want noch het Gouvernement, noch de Minister steu nen de belastingbetalers, hier de boeren en den middenstanden ik weet niet waar dit op den duur op uit moet loopen bij een daling van den loonstandaard der arbeidersklassen die toch reeds moeite genoeg heeft hare belas tingen op te brengen Mijn standpunt aangaande de sala rissen van Burgemeester en Wethou ders is u bekend, dus geen herhaling, doch wat nu wederom de verheoging van den Burgemeester met f 1000, van den Secretaris met f 500 en met f 300 van den ontvanger en f 106 25 der wethouders betreft, nu we 5001 zielen tellen, hieruit zien wij wederom de macht van den Bond van gemeente ambtenaren gesteund door ambtenaren van de Provinciale griffer en gesanc- tionneerd door Gedeputeerde Staten Deze verhoogingen schijnen wel een fokpremie in te sluiten. Het ambt van gemeente ontvanger kon in deze plaats wel als nevenbe trekking uitgeoefend worden tegen be langrijk lager salaris. eens opmaken en dan moeten we telkens constateeren hoe onbillijk het is en hoe die menschen aldoor maar meer moeten betalen, ondanks dan deze verlaging van 25 opcenten. Die heer v. d. Willigenburg merkt op dat men toch nooit zoo kan rede neeren dan dat het eene verlaging van 25 opcenten is. Moet men dan toch meer betalen, dan is het vermogen grooter geworden. Heeft men een vorig jaar van een vermogen van f 10 000 net zooveel moeten betalen als nu van een vermogen van f 12.000 dan kan toch niet worden ontkent dat het eene verlaging van belasting is. Naar zijne meening is het dan ook eene verkeerde opvatting van den heer Verheijden. Middelkoop. Men heeft hier in aan merking te nemen dat de huurwaarde van landerijen en huizen zeer hoog zijn opgedreven. De heer Michael wijst er op dat uit Capelie in de laatste jaren veel kapitaal is verdwenen door vertrek dit de gemeente o.a. van de heeren A. d. Roon en J. Rijken. Verder is ook een groot deel van het kapitaal van wijlen den heer M. Rijken de gemeente uit gegaan, terwijl niets is binnengekomen. Het meeste kapitaal zit hier in vaste goederen. De heer Michael merkt verder op dat het geen bezuiniging is, maar dat 25 opcenten minder worden geheven, omdat de vermogens zoo goed als allen hooger zijn geschat. Van Willigenburg. Als het kapitaal verhoogd is, moeten meer opcenten worden geheven, dat spreekt vanzelf (Slot volgend nummer). NIEUWKUIJK. Openbare vergadering dezer ge meente op Zaterdag 13 December des voormiddags om 11 uur Voorzitter de heer C. F. van den Broek Burgemeester. Secretaris de heer W. A. C. van der Leede. Aanwezig alle leden. Goed elf uur opent de voorzitter de vergadering met den christelijken groet en verzoekt den Secretaris voorlezing te doen der notulen vorige vergadering. Deze worden onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. Mededeeling om voor deze ge meente vastgestelde maximum-snelheid van motorrijwielen en auto's te wijzi gen en d«ze te brengen op 30 K. M. Voorzitter. Er is een algemeene klacht dat 20 K.M. te laag is, waarom ik voorstel dit te wijzigen en inplaats van 20, op 30 K M. te stellen. Wordt goedgekeurd. Adres van het Dag. Bestuur der R K. Vereeniging „Moederschapszorg" (de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen), verzoekende voor 1925 en volgende jaren een subsidie uit de gemeentekas groot f 25 Voorzitter. Ofschoon het wel nuttig is deze vereeniging te steunen, acht ik op 't oogenblik de finantieele toestand der gemeente niet van dien aard de gevraagde subsidie te verleenen Reden waarom B en W de raad voorstellen de subsidie alsnog niet-toe te kennen. Aldus wordt besloten. Adres Politie-vakschool 's-Bosch, houdende het verzoek aan genoemde vereeniging een subsidie toe te staan en tevens erkenning van het politie- diploma van St. Michael te willen be vorderen. Voorzitter. B en W. hebben ge meend dat hetzelfde argument hier van toepassing is, als voorgaand en voor- loopig dus nog geen subsidie te geven. Besluit als voor. Adres feestcommissie brandweer al hier houdende het verzoek ter gele genheid van de 50 jarige herdenking van het lidmaatschap van J. v. Son van de brandweer alhier, een subsidie van f 75 toe te kennen Genoemde vereeniging zou dan ter opluistering van dit feest ook een brand demonstratie houden door b v. buiten den dijk een schuurtje te bouwen in brand te steken en daarna het blusschingswerk beginnen. Voorzitter ik voor mij appricieer het ten zeerste dat iemand bij een 50-jarige dienstvervulling met zoo'n feit herdacht wordt, doch dan wil ik wel opmerken dat een dergelijk te houden demon stratie niet bij zoo'n feest aanpast. Ook hebben we de overtuiging dat bij eventueele ongelukken door de brandweer goede daden worden ver richt doch dit dan toch ook nog geen reden geeft om sudsidie te vragen. Wat betreft het koopen van een cadeau voor den jubilaris vindt de Voorzitter ook heel aardig, doch zou dan deze kosten uit de kas der brand weer willen nemen. De vereeniging geniet toch eene subsidie van de ge meente. Zoo ik hoor is van deze subsidie dit jaar de helft over en zou dus, wan neer de vereeniging het werkelijk op prijs zou stellen dien dag te herden ken het van die overschot wel doen kunnen, waarom ik dan ook voorstel geen subsidie te verleenen. Wethouder A. Mostermans stelt voor het aan te houden, daar het toch pas in Maart plaats heeft. Voorzitter is van meening de reden voldoende uiteengezet te hebben en acht de overschot der subsidie vol doende dit feit te herdenken. Het lid A. van Halder is van mee ning wanneer men hier subsidie geeft, ze vandaag of morgen bij een even tueel feestje allemaal om subsidie zullen komen. Wethouder A. Mostermans. 't Is toch iets bijzonders. Van Mierlo. Het gebeurt zoo dik wijls dat ze 50 jaar bij de een of andere vereeniging zijn. Weth. A. Mostermans maakt er een voorstel van en vindt bij de leden Fitters en Mostermans steun. Van Son vindt de subsidie ook nog al veel gevergd. Van Mierlo. Als ze dan een feestje willen hebben dat ze dan ieder een kwartje uitleggen. Van Halder. Vandaag of morgen komen ze met een gouden bruiloft ook om subsidie. De Voorzitter zegt toe gaarne de noodige stappen en moeite,te willen doen tot het verkrijgen ter dezer ge tegenheid van een medaille en is van meening dat een subsidie niet goed zal werken. Het voorstel tot aanhouding in stem ming gebracht wordt met 3 tegen 2 stemmen aangenomen. Voor aanhouding stemden A. Moster mans Weth., H. Mostermans Weth. en het lid Fitters. Tegen A. van Halder en Th. van Mierlo, terwijl het lid Van Son buiten stemming bleef. Schrijven van de Commissie Provin ciale Brandweerbond om als lid toe te treden. Voorzitter. Destijds is ook dit ver- zoek reeds door den Raad tot toe treding als lid afgewezen en met 't oog ook op den financieelen toestand der gemeente stellen B. en W voor nu nog niet als lid toe te treden. Wordt aangenomen. Schrijven van de gemeente Waalwijk dat er plannen in voorbereiding zijn tot het oprichten van een z.g. groeps waterleiding, omvattende de gemeenten Drunen, Nieuwkuijk, Vlijmen, Oud- tieusden, Hedikhuizen, Herpt en Heus den, en in welks schrijven om aan sluiting hiervan verzocht wordt. De Voorzitter vindt dat hier niets tegen is en het kost niets. Het lid Van Mierlo weet niet waar het goed voor is. Voorzitter. We kunnen nog niets zeggen. Van Mierlo. We hebben hier goed water. De Voorzitter zegt in beginsel er wel voor te zijn. Voor hygiënische ziekten is dit water wel aan te bevelen en b.v. met brand behoeft men niets te doen als de slangen aanschroeven. 3och we zullen de plannen afwachten. Nota van aanmerkingen, gevallen bij Ged. Staten op de gemeenterekening 1923 en de gemeentebegrooting 1925. Voorzitter. Daar deze slechts van administratieven aard waren, zijn deze reeds hersteld, alsook de begrooting. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Begrooting Burgerlijk Armbestuur, De begrooting sluit met een bedrag van f 1846.46 aan ontvangsten en uitgaven. Niemand hierover toelichting wen- schende, wordt deze goedgekeurd. Rondvraag. De Voorzitter deelt mede dat de verkoop van boomen van de gemeente onlangs, zooals men wel weet, is aan gehouden. Men is hier overgegaan tot schattingen is hierop voor koop 17+30 een bod ingekomen. Volgens onze schatting zou deze f 607 moeten opbrengen en is door v. Venrooij uit 's Bosch hiervoor f 600 geboden. Daar de machtiging echter in een vorig raadsbesluit hierover aan B. en W. is gegeven hebben we vandaag dan ook besloten ze voor den geboden prijs te gunnen. Verder deelt de Voorzitter mede dat de werkzaamheden in de hei naar wensch gaan. Wat echter betreft het opmaken van den nieuwen weg, is een wijziging aangebracht. We moeten dienaangaande nog een accoord treffen met Th. Pullen. Volgens mijns inziens is deze verbetering toe te juichen, we blijven hierdoor op eigen terrein. Voorzitter. Is er iemand die nog iets te vragen heeft Van Mierlo. Mij dunkt dat onze tractementen ook wel verminderd kun nen worden. Voorzitter. U bedoelt presentiegeld? Van Mierlo. Ja, alle tractementen Voorzitter. Ge zult al wel eens ge hoord of gelezen hebben dat de be slissing hieromtrent aan Ged. Staten is. Van Mierlo. In den Elshout zijn Burgemeester en Secretaris ook ver laagd van tractement, zoo ik heb ge hoord. De Voorzitter gelooft zulks niet, doch vindt er in 't geheel niets tegen dat hieromtrent een voorstel wordt gedaan Het lid Van Halder vraagt of Van Mierlo het soms alleen bedoelt voor de raadsleden. Van Mierlo Ja, als we tenminste er toch niets aan hebben. Fitters. Dat krijgt ge toch niet gedaan Hierna besluit men het presentiegeld der leden met f 1.— per vergadering te verminderen en alzoo te brengen op f 1.50. Het lid Van Son vraagt wanneer men nu aan het fietspad begint. Voorzitter. Zoo gauw als de buizen er zijn zal men met de werkzaamheden beginnen. Het lid Van Son vindt het onbillijk, Men had toch even goed den weg over den smallen kant kunnen nemen. Weth. H. Mostermans. U zoudt dus denken dat het niet noodig is? Het lid Van Son vindt van niet 't Is heel omslachtig. Weth. H. Mostermans zegt dat die menschen het land van den armen tegen vermindering van prijs in huur hebben gekregen omdat die weg daar heen komt De Voorzitter zegt dat met het Arm bestuur de regeling is getroffen Als de buizen er dus zijn zal er zoo gauw mogelijk met de werkzaamheden wor den begonnen. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering me den christelijken groet. KERKNIEUWS. Ons Liturgisch Tijdschrift Met „ons" tijdschrift is bedoeld iet officieel orgaan der federatie van liturgische Vereenigingen. Mag ik het even toelichten Sommigen weten het nog niet, Er bestaat sedert jaren hier anger, daar korter, maar in ons bis dom het langst- in elk onzer bisdom men een Bisschoppelijke Vereeniging tot bevordering van Liturgische kennis en Liturgisch mede-leven met de H. <erk. Deze vijf vereenigingen hebben zich samengevoegd tot een Federatie met als Voorzitter Mgr. van Schaik President Culemborg). Onder-Voor zitter Rector Dekkers (Den Bosch) en als secretaris Directeur Frank (Semi narie Rijssenburg). Het orgaan nu dezer Federatie is Ons Liturgische Tijdschrift", waarvan we het eerste nummer een der eerst volgende dagen mogen verwachten. Misschien is het reeds verschenen voor dit bericht den lezer bereikt. Hlet is niet alles nieuws wat daarmee geboden wordt. Reeds in negen jaar gangen heeft onder een anderen naam en onder een gedeeltlijk andere Re dactie, een „Maandschrift voor Litur gie" richting en stuwkracht trachten te geven aan de Liturgische beweging ons land. En niet geheel zonder succes. Met het uittreden van Dr. van <oeverden (Culemborg) aan wie onze beweging het meest te danken heeft s thans een nieuw stadium begonnen. Rector Arn. Verhoeven vervangt hem als leider van het orgaan dat onder een nieuwen naam als reeds gezegd verschijnt: „Ons Liturgisch Tijdschrift" Behalve het nieuwe van den naam en de nieuwe RedacteurRector Arn. Verhoeven, (Den Bosch) Pastoor Oomen (Breda) en Directeur Frank Utrecht) is nog nieuw de veranderde opzet om n.l. de periodieke verschij ning te binden aan den gang van het {erkelijk Jaar. We krijgen nu voortaan 't Advent- nummer-Vasten-Paaasch-Pinksternum— mer enz. Het voordeel van dezen opzet springt onmiddelijk in het oog Het Tijdschrift wordt meer direct erdoor dienstbaar gemaakt aan het godsdiens tig leven. Deze omstandigheid ver zwaart de verantwoordelijkheid der Redactie, die echter voor haar taak ten volle berekend is, welke zij met moed heeft aanvaard. Schenke wij haar de belangstelling en den steun, die zij verdient en die zij voor haar welsla gen noodig heeft. Het lidmaatschap der Liturgische Vereeniging, dat zonder verdere onkosten recht geeft op „Ons Liturgische Tijdschrift" kost slechts f 1 50 per jaar, op te geven voor ons bisdom bij Ant. Witlox, Seminarie St Michiels Gestel. Men haaste zich om nog het eerste nummer van den nieuwen Jaargang te kunnen ontvangen. 'J. DE KROON, Kapelaan. BINNENLAND. Er is dezer dagen eene buiten gewone algemeene vergadering gehou den van de Ned. Handel Mij. Door den heer Leoni werden deze vragen gesteld 1) Zoudt U kunnen goedvinden in groote lijnen mededeeling te doen over de tegenwoordige positie derN. H. M. met name omtrent de resultaten van het ten einde spoedend boekjaar 2) Is reeds thans, zij het bij bena dering, vast te stellen wanneer het nieuwe kantoorgebouw zal worden betrokken 3) Ligt het in Uw voornemen Uwe functie van president dezer maatschap pij eerlang neer te leggen. De heer van Aalst antwoordde daarop het volgende De positie van onze maatschappij is nog even krachtig en gezond als altijd. Een voorzichtige dividend politiek gevolgd hebbende, zijn wij in staat geweest uit de door ons veelzijdig bedrijf verkregen winsten de verliezen te dekken en verschillende voorzienin gen te treffen. Wij handhaven dit principe toch zullen de winsten over dit jaar nog zeer voldoende blijken te zijn. 2) Het gebouw zal begin 1926 in gebruik genomen kunnen worden Wij hebben dit zeer noodig, want wij zijn thans voor onze zaken, welke een groote uitbreiding hebben verkregen in Amsterdam gevestigd in 5 gebouwen met in enkele tuinen geplaatste loodsen. Het gebouw is niet te groot te min der, waar wij ook aan eenige nauw met ons verbonden maatschappijen daarin huisvesting zullen verleenen. 3) Het ligt niet in mijn voornemen eerlang af te treden. Ik zal echter we gens mijn gezondheid mijne werkzaam heden eenigzins moeten beperken en hoop op deze wijze nog enkele jaren president te kunnen blijven. Wij vernemen uit goede bron, dat op de 6 pCt. geldleening der gemeente Tilburg, groot f 1.960.000 j.l. Zaterdag is ingeschreven voor een

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 2